Gemengd Nieuws PUROL DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 14 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Springende Handen Ruwe Huid Lastig volkje Nog juist behouden Bezoldiging der leden van den Raad van State Wijziging der tariefwet Het invoerrecht op warm- bloedpaarden naar Duitschland KRE YMBORG's coupe blijft goed in het dragen Radio-lezing J. A. Monod de Froideville Het wetsontwerp tot steun aan de beetwortel-suiker- industrie De filmoorlog in het Zuiden De eere-promotie van Sir Henry Deterding en ir. C. F. Stork Uit de R.K.Staatspartij R.K. Rijkskieskring 's-Hertogenbosch Herziening der salarissen van de rechterlijke ambtenaren Havenplannen te Venlo De Tweede Kamer verkiezingen De begrooting van Suriname voor 1929 SPORT EN WEDSTRIJDEN DISTRICT LEIDEN Junioren - Competitie D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken ATHLETIEK R.K.A.V. „Holland" Een prettig kosthuis De vuurbol Drie en twintig auto's in de modder vastgereden Brutale diefstal te 's-Gravenhage Arme kleine Door den trein overreden en gedood Een ernstige botsing Een ware veldslag te Roermond Een steekpartij te Delft Schiermonnikoog geheel geïsoleerd De Indische mail Een tasch uit de hand gerukt Door een machine gegrepen Een telefoonstoring te Den Haag Misbruik van vertrouwen Brand te Amersfoort wijst niet den heer Loerakker, doch den heer Van Vuuren als no. 1 op de lijst te plaatsen. De heer Van der Knaap, Monster, onder steunt weer de candidatuur-Kampschöer. De heer Vermin, Massluis, pleit voor toe wijzing van den vrijen zetel aan mr. Hellen- berg Hubar. Insgelijks de heer Hegge, Overschie. De heer Kuithoven, Gorcum, vraagt of Dordt voor den vrijen zetel een candidaat heeft aan te wijzen, of Leiden. De vice-voorziter deelt mede, dat men na het terugtrekken van den heer Kuiper, weer vrij is. De heer Kuithoven adviseert dan de heeren Van Vuuren, Loerakker en mr. Hel- lenberg Hubar. De heer Lindeman, Rhoon, acht 't niet juist, dat het kringebstuur voor de afvaar diging naar Amserdam een aanbeveling heeft opgemaakt. Geenszins heeft hierbij voorgezeten de bedoeling om in een bepaalde richting de candidaatstelling te leiden, aldus merkt de vice-voorzitter op. De heeren Duivesteyn, Kwintsheul en Hofstede te De Lier, ondersteunden de can didatuur-Kampschöer. De heeren Zomerdijk, Delft, Rovers, Dor drecht en Pijleman, Dordrecht, pleiten voor de candidatuur van den heer Max van Poll, wiens frissche ideeën zij van groot belang achten voor ons staatkundig leven. Subsi diair verklaren zij accoord te gaan met de candidatuur van mr. Hellenberg Hubar. De hee Pijleman wijst bovendien op het belang, dat een zittend Kamerlid als de heer Bul ten, weer in de Kamer terugkeert. De vice-voorzitter sluit hierna de bespre kingen met den wensch, dat de vergadering te Amsterdam er in zal slagen een allen bevredigend advies samen te stellen en allen, hoe het advies ook moge uitvallen, al het mogelijke zullen doen om bij de komende verkiezing zoo sterk mogelijk uit de stembus te komen. Als uitslag van de verkiezing voor afge vaardigden werd hierna bekend gemaakt, dat de acht voorgedragenen de meererheid van stemmen hadden behaald en derhalve gekozen zijn. De drie volgende candidaten, de heeren Van Dijk, Naaldwijk, Hegge, Overschie en Kuithoven, Gorcum, werden als eventueele plaatsvervangers aange wezen. De minister verklaart zich bereid, te be vorderen dat van overheidswege cultuur- proeven met maïs zullen worden ter hand genomen. Ten aanzien van wat in het Voorl. Verslag is opgemerkt over mechanisatie van den landbouw en immigratie van Nederlanders, is van den minister geen steun te verwachten voor het denkbeeld van overheidswege de aandacht van Europeesche kolonisten te ves tigen op onderstelde mogelijkheden van Su riname. Volgens een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp wordt de jaarwedde van den Vicepresident van den Raad van State gebracht op 13.000 en die voor de leden ieder op 9.000. Minister de Geer heeft op vragen van den heer van Rappard betreffende onderhande lingen met de Duitsche regeering inzake ver laging van het invoerrecht op warmbloed- paarden, het volgende geantwoord: Het met Duitschland artikel 1 met bijlagen ten allen en credietverdrag blijft tot 31 December 1932 van kracht, dat het aan het einde van dit jaar zou moeten worden verlengd is derhalve niet juist. Wel kan van 17 Maart as. af Duitschland artikel 1 met bijlage ten alle tijde met een termijn van zes maanden op zeggen Maar er is op het oogenblik geen re denen 'om aan te nemen, dat Duitschland van dit recht gebruik zal maken. Mocht Duitschland daartoe echter overgaan, dan zal het ingevolge art. 4 van het verdrag tij dig met de Nederlandsche regeering in on derhandeling moeten treden, ten einde de tariefkosten, welker strekking aanleiding tot de opzegging hebben gegeven, door andere gunsten op het gebied van het douanetarief te vervangen. Voor de Nederlandsche regee ring kan in die regeling van de opzegging van het verdrag uit den aard der zaak geen aanleiding worden gevonden om stappen tot verlaging van invoerrechten bij de Duitsche regeering te doen. Intusschen zal, zoodra de omstandigheden daartoe gunstig worden ge acht, een verlaging van het inderdaad abnor maal hooge invoerrecht op warmbloedpaarden by de Duitsche regeering worden bepleit. (Ingezonden mededeelingen) eenigen met het voorstel, om ter voldoening aun het verzoek van eenige godsdienstige instellingen voor de uitoefening van haar ta.ik tot behartiging van de geestelijke en zcdebjke belangen van arbeiders, werk zaam bjj de Zuiderzeewerken 2.50 per ar beider toe te kennen en daarvoor in het geheel 7500 beschikbaar te stellen. Met het toestaan van de bedragen voor tydeiy- ken kerkbouw zouden zy zich kunnen ver eenigen, mits de belangen van alle godsdien stige richtingen en kerkgenootschappen vol doende en geiyke behartiging zouden vinden. yio gekozen vorm laat ruimte voor de op- vatting, dat de gelden ter beschikking wor den gesteld, zonder dat de bestemming is aangegeven. Het bevreemde deze leden voorts, dat niet b kt, dat de behartiging van ontspanning en omwikkeling de aandacht der regeering heeft. i: ;t toe en achtten den gevraagden gelde- Andere leden juichten den voorgestelden iijken steun volkomen toelaatbaar. Het Katholiek Indisch Bureau verzoekt ons te willen mededeelen, dat de heer J. A. Mo. r.od de Froideville, oud-voorzitter van den Centralen Raad van de katholieke sociale bonden en lid van den Volksraad in Ned.- Itidlë op Zaterdag 30 Maart a.s„ des avonds '/an half 88 uur voor den katholieken radio-omroep een lezing zal houden over: „De katholieke gemeenschap in Ned. Indië. AMSTERDAM, 13 Maart. De Kamer van Koophandel voor Amsterdam heeft in een spoecfeischende vergadering hedenmorgen be sloten, aan de Tweede Kamer een adres te renden in verband met het ontwerp van wet van den heer v. d. Heuvel es. tot het verlee- r.en van tydeiyken steun aan de beetwortel- suikerindustrie hier te lande. Daarin be toogt de Kamer, dat het onderhavig wetsont werp om verschillende technische en prin- cipieele redenen niet aanvaardbaar is. De Kamer van Koophandel dringt er by de Tweede Kamer op aan het wetsontwerp te verwerpen. Tegen de directie van de Nieuwe Bioscope te Waalwyk is proces-verbaal opge maakt wegens het vertoonen van een film in strijd met de plaatseiyke bioscoop-veror dening, zooals die uniform is vastgesteld voor de vereeniging van Noordbrabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschap- peiyke filmkeuring. B. en W. hebben de vergunning voor de Nieuwe Bioscope voor een maand geschorst. Do directie was, naar de Msb. verneemt, gedwongen, deze niet op de iyst voor het Zuiden voorkomende film te laten loopen, op straffe door de filmverhuurkantoren van films verstoken te biyven, terwyi daartegen over de nadeelige gevolgen vergoed zouden worden. In verband met de eere-promotie van sir Henry Deterding en ir. C. F. Stork, die gis teren in de Technische Hoogeschool te Delft plaats vond, kunnen wy nog mededee len, dat, na een dankwoord van de beidie gepromoveerden, een druk bezochte receptie werd gehouden. Te Den Haag bood sir Henry Deterding gisteravond in huize Voorhout aan verschil lende personen een diner aan. Tot de aanzittenden behoorden o.a. mgr. Nolens, mr. G. van Baren, burgemeester 'van Delft, de rector-magnificus der Tech nische Hoogeschool, prof. Sluyterman, de promotor van sir Henry, prof. J. G. Ch. Volmer, verschillende hoogleeraren, de se naat van het Studentencorps, de directeu ren der Koninkiyke en verschillende vrien den van den heer Deterding. Een aardige verrassing wachtte den nieu wen doctor nog tydens het diner. Het ge- zameniyke personeel der Bataafsche haa het plan opgevat den directeur-generaal een serenade te brengen. Om half negen verzamelden allen zich by het gebouw der maatschappy aan de Carel van Bylandtlaan. Voorop ging de Konink- jke Militaire Kapel, daarna kwamen eeni ge politie-ruiters, dan tien personen te paard, vormende een eere-wacht, die de vlag var. de Koninkiyke met zich voerden en daarachter meer den 1000 man personeel, ieder voorzien van een oranje-lampion, ter wijl het geheel geëscorteerd werd door een groot aantal fakkeldragers. Op het Voorhout was een gedeelte afge zet. Toen de eerste personen aankwamen, v/erd een Bengaalsch vuur ontstoken, dat de geheele omgeving in een fantastisch licht zette. Sir Henry kwam naar buiten en meteen zette de muziek het Wilhelmus in. Biykbaar verrast keek de heer Deterding over de menschenmassa, over de vele hon derden lampions, waarmede hem een groet werd gebracht. Luide hoera's gingen op, die verstomden toen de muziek het „Io Vivat" ter eere van den nieuwen doctor inzette. Even later nam de heer Deterding het woord. „Ik ben diep getoucheerd," zoo sprak de heer Deterding, „voor deze harteiyke en on verwachte hulde en ik zeg u er oprecht dank voor. Bijzonder stel ik het op prijs om dat ik my nog steeds voel als een van Jullie, omdat ik altijd met jullie meeleef." Daarna richtte hy nog enkele vrlendeiy- ke woorden tot de muzikanten. Verschillende der aanwezigen drukten hem bewogen de hand. Luid klonk wederom het hoera-geroep, dat overging in het lied: Deterding is Deterding, Deterding is Shell, een versje, waarin de betrokken persoon zelf vel pleizier had, evenals in het even later aangeheven: Daar komt de olie-boot, Wat is de hemel rood! Kot duurde lang eer de deftige rust weer op het Voorhout heerschte. Toespraak Mgr. Nolens. Nadat de heer Deterding in de zaal, waar het diner, plaats vond, was teruggekeerd, nam onmiddeliyk Mgr. Nolens het woorü. Mgr. Nolens schetste de groote be teekenis van de verhouding tusschen werkgever en werknemer, welke juist op zoo buitengewone wijze is gedemonstreerd. Als Deterding Lim burger was, zou hy hem toeroepen: „Jon gen, pas op dat het je niert naar den kop stijgt." Spr. noemde hem een voorbeeld van een groot leider, zooals deze zoo juist ge schetst wordt in het kortelings verschenen Engelsche werk „How to make a leadership." Spr. wilde zijn speech besluiten met hem nog iets hoogers toe te wenschen en dan zou zulks na deze promotie nog slechts „pro fessor" zijn (hilariteit) of nog beter cura tor, maar dan van de Delftsche Hooge school (lulde büval). Dezer dagen vergaderde de R.-K. Rykskies- kring 's-Hertogenbosch. Een bespreking had plaats over candidaat- leden enhun plaatsvervangers, wier namen op de verzameliy'st van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voorkomen. Vastgesteld werd, dat voor de kwa liteiten landbouwzaken, defensie en mid denstandszaken telkens slechts één candi daat was aangewezen, zoodat de drie aange wezenen, onderscheidenlijk de heeren A. N. Fleskens, ir. dr. Deckers en E. Lockefeer te Hulst als gekozen kunnen worden beschouwd. Zij zullen volgens besluit van 't partybestuur niet op de stembiljetten voorkomen. Hetzelfde geldt voor den plaatsvervanger van den landbouwzetel, waarvoor alleen is aangewezen de heer J. C. van Beek, burge meester van Deurne. De vergadering vereenigde zich met het bestuursvoorstel, ook den plaatsvervanger van den middenstandszetel ter keuze van de Zeeuwsche afgevaardigden te laten. De voorzitter deed mededeeling van de be spreking en besluiten der bestuursvergadering ten opzichte van de bezetting van de twee vrye plaatsen, welke vacatures ontstaan zyn door het zich niet meer herkiesbaar stellen van jhr. Van Sasse van Ysselt en mr. Wln- termans. Het bestuur was eenstemmig van meening, dat In de eerste vacature, die als een Bossche plaats kon worden beschouwd, mr. Fr. Teulings te 's-Hertogenbosch diende aangewezen te worden. De vergadering gaf by monde van verschillende sprekers haar instemming te kennen. By de stemming, die over het bestuursvoorstel plaats vond, wer den dan ook van de 34 uitgebrachte stemmen 32 op mr. Teulings uitgebracht, terwijl één stem ongeldig was, zoodat mr. Teulings met byna algemeene stemmen voor den eersten vryen zetel is geadviseerd. Voor den tweeden vryen zetel had het be stuur gemeend geen advies te moeten geven. Van uit de vergadering werden aanbevolen: mr. Steenberghe, G. Bulten, M. van Poll, ir. dr. Deckers, F. Smits van Oyen en F. Uyen. Na een breedvoerige discussie, en nadat de vergadering door den voorzitter geschorst was geworden, ten einde de aanweige afgevaar digden in de gelegenheid te stellen beter met elkaar van gedachten te wisselen, werd ge stemd. Hlerby vereenigde de heer Uijen 24 van de 32 uitgebrachte stemmen op zich, Bul ten 2, Smits van Oyen 2, ir. dr. Deckers 3 en Max van Poll 1, zoodat de heer Uijen als tweede geadviseerde candidaat is te be schouwen. Als plaatsvervanger van den heer Teulings werd M. Krijgsman aangewezen met 22 van de 31 stemmen, terwyi op ir. Deckers 9 stem men waren uitgebracht. Als vervanger van Uijen wees de vergadering aan K. L. H. van der Putt met 26 van de 31 stemmen, terwyi op Ir. dr. Deckers 5 stemmen werden uitge bracht. A.s. Zaterdag heeft de volgens het kies reglement voorgeschreven gecombineerde ver gadering plaats met de afgevaardigden van de kringen Den Bosch en Zeeland. Hiervoor werden de afgevaardigden voor de verschil lende Statenkieskringen aangeduid. Deze ver gadering heeft slechts een formeel karakter; practisch zal zy aan den uitslag van de stem mingen van den vorigen Zaterdag niets ver anderen. Het advies van den Bosschen Kies kring verbonden met den Zeeuwschen, zal luiden voor wat de kwallteits- en vrye zetels betreft: A. N. Fleskens te Geldrop, ir. dr. Deckers te 's-Gravenhage, E. Lockefeer te Hulst, mr. Fr. Teulings te 's-Hertogenbosch en F. uyen te Eindhoven. R.-K. Rijkskieskring Drente De R.-K. Rykskieskring Drente heeft te Nieuw-Amsterdam vergaderd. De bespreking liep over de gestelde candi daten, en welke candidaten de Bondsvergade ring wenscht te adviseeren. Na eenige bespre kingen besloot de vergadering met algemeene stemmen prof. mr. P. J. M. Aalberse als no. 1 voor den kwaliteitszetel aan te be velen. Algemeen was de vergadering van mee ning, dat de heer Engels als no. 1 zou moe ten worden geadviseerd voor den vryen zetel. De vergadering besloot aan de Overijselsche afgevaardigden in overweging te geven den heer J. B. Hemel uit Coevorden als plaats vervanger voor den vrijen zetel te adviseeren. Mocht Overysel dit bepaald weigeren, dan zal de samenwerking niet in gevaar worden ge bracht en hebben de afgevaardigden vetj mandaat, naar bevind van zaken te hande len op de Zondag 17 Maart te Almelo te houden vergadering van samengevoegde kringorganisaties. R. K. Rijkskieskring Dordrecht Te Rotterdam vergaderde de R. K. Ryks kieskring „Dordrecht." De voorzitter gaf in een officieele mede deeling van het kringbestuur een over zicht van de besprekingen en beslissingen betreffende de candidatuur-Kuiper, waaruit bleek, dat het kringbestuur tot het einde heeft' vastgehouden aan dezen candidaat, die reeds 11 jaar voor Dordt zitting heeft. Deze mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. Aan de orde was hierna de verkiezing van de 8 afgevaardigden naar de gecombi neerde vergadering te Amsterdam. Voorge dragen waren door het bestuur de heeren J. H. van Dorsten (Delft), L. J. Duivesteyn (Kwintsheul), jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer (Delft), N. J. Post (Schiedam), J. Rovers (Dordrecht), A. J. van Rest (PoeldUk)S. D. van der Werf (Rijswijk) en A C. van' Zwieten (Vlaanderen). Onder leiding van den vice-voorzitter, den heer Pyieman uit Dordrecht, had hierna een bespreking plaats van de ingediende candi daten ter informatie van de afgevaardig den. Wegens het feit, dat de naam van den voorzitter onder de candidaten voorkomt, mocht deze aan de discussies niet deelne men. De heer Van Jole, Rijswijk, sprak een woord van aanbeveling voor de candïda- tuur-Van Hellenberg Hubar. Een belangryke groep kiezers zal dezen candidaat naar de Kamer afvaardigen. De heer van Dorsten, Delft, ondersteunt de candidatuur-Kampschöer Hierbij sluiten zich aan de heeren van Dijk Naald wyk; Grimbergen, Poeldük; Halkes, Vlaardingen; terwyi de heer van der Werf. Rijswijk, op de wenscheiykheid Een wetsontwerp ingediend Een wetsontwerp is ingediend tot wüzl- ging en aanvulling van de tariefwet 1924. By Invoer van in het buitenland ge drukte boeken van Nederlandsche schryvers wordt de in Nederland verrichte geestelijke arbeid bij de waardebepaling voor de bere kening van het Invoerrecht buiten aanmer king gelaten. De thans gekozen redactie van art. 17 is zoo ruim, dat zy ook andere geval len omvat, waarin hier te lande ingevoerde goederen in het buitenland zijn vervaardigd met gebruikmaking van op de waarde van grooten invloed zijnden, vooraf verrichten, Nederlandschen, geestehjken arbeid. Dit doet zich niet alleen voor by boeken, muziek, enz. waarvan in Nederland het auteursrecht be rust, maar ook by toestellen, instrumenten en andere goederen, die b(jv. met gebruik making van Nederlandsche octrooien, voor rekening van de octrooihouders In het bui tenland worden vervaardigd. Andere voorgestelde bepalingen dienen ter bevordering der stabiliteit van het tarief Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de salarissen van de leden der rechteriyke macht worden herzien. Deze wijziging is overeenkomstig aan die. welke heeft plaats gehad voor de bezoldiging van de Ryksambtenaren, wier wedden zyn ge regeld in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Ryksambtenaren 1025. Voorts kan de aanvangswedde van de grif fiers bij de kantongerechten van de 3e klasse (alsmede van de substituut-griffiers by de kantongerechten, genoemd in art. 4 onder I E) in totaal met 1400 worden verhoogd, waardoor hun maximum-wedde geiyk wordt aan die van de griffiers by de kantonge rechten van de 2e klasse. Dinsdagavond vergaderden op het Raad huis te Venlo, naar de „N. Venl. Crt." meldt, de commissies van Financiën en Openbare Werken met het dagelijksch bestuur der ge meente, ter bespreking van de havenplan nen. De vergadering stond onder leiding van burgemeester Berger, terwijl de heer Bon- gaerts van het Civiel-Ingenieurs-Bureau uit Den Haag ter vergadering aanwezig was. De plannen werden in hun geheel, met spoorwegaansluiting, zooals deze zyn vastge steld door de -Havencommissie, met op één na algemeene stemmen aangenomen. Volgende week zullen de plannen In den Raad behandeld worden. De kosten zijn by begrooting met aankoop grond enz. geraamd op rond 400 000 gulden. Een UJst van den Vrijheidsbond De gecombineerde kieskringen Rotterdam, Utrecht, Tilburg, 's-Hertogenbosch en Maas tricht van de Liberale Staatsparty De Vrij heidsbond, zyn, naar de Liberale Wegwijzer meldt, tot overeenstemming gekomen om trent de volgende candidatenlijst: 1. mr. H. J. Knottenbelt; 2. Ed. G. Schiirmann; 3. mevr. W. Wijnaendts FranckenDyserinck; 4. prof. dr. B. D. Eerdmans; 5. prof. mi. dr. i Ant. van Gyn; 6. ir. Van Lidt de Jeude; 7. mr. W. C. van Ommeren; 8. O. G. Roos, 9. dr. I. H. J. Vos. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de Surinaam- sche begrooting voor 1929. Daarin herinnert de Minister van Koloniën er aan, dat hy in de Tweede Kamer wel zyn leedwezen heeft uitgesproken, dat het nog niet gelukt was by het nationale kapitaal grootere belang stelling voor Suriname te wekken, doch dat er voor ontmoediging geen plaats is; de aan den grooten landbouw verzekerde fiscale fa ciliteiten zullen op den duur haar doel niet missen. De uitslagen van de Zondag 10 Maart ge speelde wedstrijden zijn: Afdeeling B. Leiden TI—Llsse III 60 Meerburg—Teylingen U 24 Voor Zondag 17 Maart a.s. Js het volgende programma vastgesteld: Afdeeling A. Noordwijk: S. J. C.Llsse II Stssenheim, 2 uur: Teylingen I—Leiden I. Afdeeling B. Rypwetering: D. V. O.Meerburg. Sassenheim, 2 uur: Teylingen I—Leiden I. Waar geen aanvangsuur vermeld, vangen de wedstryden om half één aan. D. HAVERKORN, Competitieleider. JUNIOREN-COMPETITIE Programma 17 Maart 1929, le klasse Santpoort 4—Geel-Wit 3 12.30 uur. T.Y.B.B. 5Concordia 4 1 uur. 2de klasse V.V.F. 2T.Y.B.B, 6 2 uur Concordia 3Alliance 4 12.30 uur. Junioren-kampioenschap Haarlem De navolgende vereenigingen hebben inge schreven; Alliance, T.Y.B.B., Concordia, H.B.C. Tot a.s. Zondag is nog gelegenheid tot in schrijving, nadien absoluut niet meer. Het D.H.V.B.-programma van deze week heeft 2 fouten n.m. B.S.M. 1 en B.S.M. 3 spe len beiden om half 2, zulks is ook het ge val bij Alliance 1 en Alliance 2. In beide ge vallen gaat dat niet, dus de belanghebbenden dienen hier op te letten en direct Zaandam opbeilen. Secretariaat: Anslynstraat 9, Haarlem Op de Zondag j.l. gehóuden jaarvergade ring van den D. H. A. K., hebben we kunnen constateeren, dat we in '29 in alle op zichten een sportief seizoen tegemoet gaan. Naast de gewone diocesane wedstryden zal er een nationale athletiekdag worden geor ganiseerd, waar de beste vertegenwoordigers uit alle deelen des lands, elkaar zullen ont moeten. Waar we reeds verleden jaar in Kerkrade en Arnhem hebben ondervonden, dat de respectievelyke bonden over sterke vertegenwoordigers beschikken, moet het ons een prikkel zijn door een krachtig begin de prestaties zoo hoog mogelijk op te voeren. Alhoewel we over de Zaterdagmiddag training nog niets definitiefs kunnen mede deelen, lijkt het onze T. C. gewenscht nu reeds te beginnen. A.s. Donderdagavond komen we óm half acht op het verwulft tbijeen, om gezameniyk naar onze eigen „sintelbaan" te trekken. Uit het jaarverslag van den T. C. van den Kring hebben we met genoegen kunnen con stateeren, dat van de 12 verwerkte kampioen schappen er niet minder dan 7 in onze „familie" terechtkwamen. Tot lid van de T. C. werd gekozen de heer A. Senden, leeraar Lich. Opv. M.O., welke zich voor eenige maanden by onze vereeni ging aansloot. In de toekomst iykt hier ons praktisch onmogeiyk dat junioren nog op sentor- wedstryden uitkomen. Het zal daarom nood zakelijk zijn, door het uitschryven van spe ciale juniorenwedstryden, de belangstelling op peil te houden. Te Bussum is een troep zigeuners binnen gevallen. De troep bestaat uit 41 personen, gehuisvest in 7 woonwagens. De politie zou het lastige volkje gaarne kwijt zijn, maar er schynen, volgens de „Msb." nog geen ter men aanwezig te zijn om ze te verwyderen. Het bruine volkje wilde ook mede profitee- ren van de spyskokerij der St. Vincentius- vereeniging wat hun slechts één keer is ge lukt, daar zy geen gebrek schynen te lyden. Thans is de politie by de uitdeeling aan wezig, die deze lastige klanten naar hun kamp terugdryft. Te Heerlerheide braken een paar kostgan gers de koffers van hun mede-commensaals open en verdwenen met medeneming van de spaarduiten en kleedingstukken. In een ander kosthuis stal een kostganger ruim ƒ30 van een kameraad en is spoorloos verdwenen. Uit vele plaatsen bereiken het „Vad." be richten over den Zaterdagavond omstreeks 7>A uur in het N.O. waargenomen vuurbol. In Velp merkte een waarnemer op. dat de kleur rood was. In Rotterdam constateerden kinderen, dat de helderheid en de grootte van den bol, die van de heldere avondster overtrof. De bol bewoog zich voor het oog langzamer dan vallende sterren plegen te doen; hy spatte ook niet uiteen. In den Briel zag iemand, dat de bol door 4 of 5 andere, kleinere, gevolgd werd en daarachter kwam een roode streep of een rood schijnsel. Dicht by den horizon verdween de bol uit het ge zicht en daarna schenen ook de andere bol letjes en het schynsel uit te dooven. De weg Beek's-Heerenberg is tydelijk voor het verkeer gesloten. Deze maatregel is noodig gebleken, omdat de weg door den ingevallen dooi zoo slecht was geworden, dat auto's tot de assen er in wegzakten. Zaterdag j.l. waren op deze wijze zelfs 23 auto's onwrikbaar in de modder vastgeraakt. Met het weer uitgraven der wagens maakten een aantal boerenarbeiders, die zich by deze „autoval" hadden opgesteld, een aardig daggeld. Was de wagen eindeiyk tot bovenaan de helling gesleept, dan eischte de tolgaarder zyn tolgeld, terwyl, om de situatie heelemaal belachelijk te maken, ter plaatse eenige com miezen controleerden, of de autobestuurders hun wegenbelasting hadden voldaan, De dief met 8500 verdwenen In den winkel van de firma J., een piano- handel aan de Regentesselaan te Den Haag is Dinsdag ingebroken. Tegen zes uur was de winkel eenige oogen- blikken onbeheerd. Een man, die waarschün- hjk van de situatie goed op de hoogte is ge weest, is toen den winkel binnengekomen. Achter het magazijn is het kantoor der firma, dat door twee schuifdeuren van den winkel is gescheiden. Deze schuifdeuren waren aan de binnenzyde met een lip gesloten. De dief heeft echter kans gezien, na eenig wringen, deze deuren te openen. In het kantoor staat een schryfbureau en daaruit is een geldkistje gestolen. De inhoud bestond uit eenige papie ren en een bedrag van 8500 aan contanten. De dief is er met het geldkistje vandoor gegaan; waarschyniyk stond zyn fiets buiten en daarop heeft hy zich verwijderd. Dadelijk daarop bemerkte de heer J. den diefstal. Men heeft nog getracht buiten een spoor van de vluchteling te ontdekken, maar dit moést men spoedig opgeven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, daar men vermoedt, dat deze man ook de hand heeft in verschillende andere dief stallen van den laatsten tyd. Een vrachtauto uit Spierdyk, geladen met schelpen, reed gistermorgen te De Goorn, gem. Berkhout over een zes-jarig kind. Het kind is in deerniswekkende» toestand opge nomen. Gisteren is de 23-jarige C. S. naby Frane- ker onder een passeerenden trein geraakt. De man was op slag dood. Dinsdag is op den weg tusschen Tilburg en Breda een motorryder uit Breda met iemand op de duozitting tegen een verhuis wagen gereden, met het gevolg, dat beiden zwaargewond in het ziekenhuis zijn opge nomen. Te Leeuwarden is gisteren een felle brand ontstaan in een perceel aan de Tweebaks- markt, waarin een autolakkery van den heer Meyer was gevestigd. Het huis grenst onmiddeliyk aan de kanselary, het ver maarde vroeg-renaissance gebouw dat in de jaren 15661571 op last van Philips II werd gebouwd in rooden baksteen en waarin thans de Ryks- en de oude provinciale archieven, beneven de provinciale en. Buma- bibliotheken zyn ondergebracht. In een ommezien was het perceel een vuurzee en het gevaar, dat de Buma-biblio- theek in het begin liep, was niet denkbeel dig. De brandweer beperkte aan deze zyde den brand tot de autolakkery. Een aan den anderen kant gelegen huis, waarin de heer Meyer een kachelzaak dreef, werd eveneens een prooi der vlammen. Om een oude vette Gistermiddag omstreeks drie uur ontstemd op de Roerkade te Roermond een hoog- loopende twist tusschen de families Hofman en Verstappen wegens een oude veete. Na een korte doch hevige woordenwisse ling knalde onverwachts een schot, waar door L. Hofman licht aan het hoofd werd gewond. Dit was het sein tot den algemeenen aan val. De familie Verstappen trok zich terug over de Roerbrug, waar zy van een vuilnis belt een bombardement begon met steenen, hout en yzer tegen de familie Hofman. Steeds werd er tusschendoor met scherp ge schoten. J. Verstappen werd in een been getroffen, doch onverstoord ging men, met breekyzers en bijl gewapend, tegen elkan der op, totdat er een een sabel op het hoofd kreeg. Toen werd het een woedende bewe ging, daar het vrouwelyke geslacht ook mee begon. Een oude vrouw der familie Verstap pen werd met een yzer zoodarilg toegeta keld, dat ze bloedend bewusteloos bleef liggen. Niemand durfde hulp bieden, wegens het groote gevaar der kogels en steenen; het publiek, dat van alle kanten toestroomde, bleef op zekeren afstand. Toen de politie en maréchaussees versche nen, was volgens het Hbld. het terrein spoe dig gezuiverd en blevèn de gewonden op het slachtveld liggen. Men meldt ons uit Delft; Dinsdagavond te half acht kwam In het brugwachtershuisje aan de Oostpoort te Delft een man binnengeloopen, die zeide in den rug gestoken te zyn. De man bloedde hevig, zoodat men de politie waarschuwde, die den man per auto naar het ziekenhuis vervoerde waar hy ter verpleging werd opgenomen. Hy bleek te zyn de 21-Jarige Bernard von het E., die sedert eenige jaren in Delft woont. Hij verklaarde, dat hy ruzie had ge had met een jongen om een meisje. Den jongen kende hy slechts van naam. Deze had hem met een mes gestoken. By onderzoek bleken het vyf steken te zyn, waarvan een diep in den rug was doorge drongen, doch op het schouderblad was af gestuit. Verder bleek de vermoedelyke dader te zyn de 23-jarige A. v. Z., die, in gezelschap van zyn vriend, von 't E. had ioopen zoeken. Deze vriend van Z., die in zyn woning werd aangetroffen, bleek ook een steek in den arm te hebben gekregen, toen v. Z. een keer misstak. De dader kwam te ongeveer 10 uur zich aan het politiebureau melden. Hij ontkende te hebben gestoken. AMSTERDAM. 13 Maart. Wy vernemen, dat het eiland Schiermonnikoog hedenmorgen geheel geïsoleerd was. Niet alleen, dat het eiland niet telefonisch was te bereiken, hedenmorgen bleek ook de tefegraaikabel naar het eiland gestoord. Door tot nu toe onbekende oorzaak is deze kabel defect ge raakt. Daar ook de scheepvaartverbinding met dit eiland tengevolge van de ystoestan- den onmogelyk is, was 't eiland hedenmorgen geheel geïsoleerd. Alleen twee communicatie middelen door de lucht konden heden het eiland bereiken: het vliegtuig van de K. L. M. en de draadlooze telefonie. De Rijkstelegraaf heeft onmiddellijk maat regelen genomen om te trachten de verbin ding te herstellen. De mail uit Indië wordt Zaterdagmorgen omstreeks half elf ten postkantore te Am sterdam verwacht. Dezer dagen is in de stroocartonfabriek Albion te Oude-Pekela de 20-jarige arbeider G. Schreuder door een machine gegrepen en rondgeslingerd. Hevig gewond is S. opge nomen. zyn toestand is zorgwekkend. Gisteren in den loop van den middag werd w aan de Telefoon-Centrale te Den Haag, een storing in het telefoonverkeer geconsta teerd, welke gaandeweg in omvang toenam. De storingsgevallen concentreerden zich In een bepaalde richting, en een onderzoek in die richting ingesteld, leidde tot de ontdek king, dat op het bouwwerk bü het Telefoon- geböhw aan de Hofstraat, een telefoonkabel van 168 dubbeldraden door het hakken met een houweel zeer zwaar beschadigd was. Dit was de offtzaak der storing, waarvan 140 160 geabonneerden de dupe zün Door snel ingrijpen en met doorwerken ge durende den avond en nacht hoopte de telefoon-directie het euvel zoo spoedig moge- ïyk te verhelpen, zoodat gaandeweg het aantal gedupeerden geringer wordt. De directie vertrouwde .zoodoende, dat hedenmiddag omstreeks twaalf uur de storing geheel zou zyn opgeheven. Voor de deur 'van haar woning op de Kostverlorenkade te Amsterdam is aan een .dame een tasch, waarin zich een portemon- naie met 50 benevens familiepapieren be vonden, uit de hand gerukt. De beroover is nog niet aangehouden. De Amsterdamsche recherche heeft ge arresteerd een 31-jarigen chef van een win kel aan de Reguliersbreestraat in de hoofd stad. De man wordt ervan verdacht gedu rende de laatste maanden verschillende ver duisteringen van geld te hebben gepleegd tot een gezameniyk bedrag van circa 900. Er is niet bekend of er nog iets van het geld zal terechtkomen. Te Amersfoort is brand uitgebroken in per ceel Gerard Doustraat 27. De bewoners waren afwezig. In een minimum van tijd sloegen de vlammen uit. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met vier stralen op de waterleiding. Het geheele per ceel brandde uit. De perceelen 25 en 27 had den veel van waterschade te lüden. De oorzaak is vermoedelük het drogen van goed by de brandende kachel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10