In en om Haarlem GEBR. SCHUURING w. Spinnewebjes Generaal Nobile ontslagen wmm Telegraphisch WeerberfeJtt 0k SUREAUX: NASSAULAANt49 abonnementenT voor Haarlem en n'T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 14 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17106 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAU VERLIES VAM ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL Uit den Gemeenteraad De eerstvolgende Amerika-vlucht van de „Graf Zeppelin" Voor de stille armen Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken Herijk maten en gewichten De auto-renner Lee Bible verongelukt Tengevolge van den mist te water geraakt Laffe overval te Best Ernstig auto-ongeluk op den Rijksstraatweg te Naarden Een kapitale boerderij afgebrand KLEERMAKERS Drie kinderen in één week tijds gestorven De heer Vliegen en de kleeding der schoolkinderen Door de stoomtram gegrepen Nieuwe parochiekerk te Lisse Kardinaal Bertram 70 jaar Voornaamste Nieuws J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Botsing tusschen twee auto's Groote brand op het vlieg veld Curtis-Field by New York De „Deutsche Lufthansa' m 1928 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. f*8«ntschappen: per week 25 ct.; per •hertaal I 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT t ADVERTENTIE*! 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^l'eahonné'sopdit blad zijn i ngevolge de verzekeri ngsvoorwaardeo rnaan Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor fJCrt Hij een ongeval met/Ar ft ^bij verlies van een hand; *4 ftr bij verlies van een XCft bi j 'n breuk van |^|j teRen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: ItJuuU," verlies van beide armen, beide b^eneD of beide oogen; I uü»~doodelijkenafloop: I fcWU.~eeD voet ot een oog; I 9 ZJ."duim of wijsvinger: i been of arm; anderen vinger. toet de toepassing van het reglement van 0r<te loopt het nog niet op rolletjes. Het staande spreken door de raadsleden levert 8een moeilijkheden meer op, zelfs niet voor öen voorzitter, want als het booze geweten zi3n de raadsleden er zelf bij om een col- *e8a, die even dit voorschrift vergeet, aan aJh plichten te herinneren. Hij springt dan a's een veertje van zijn zetel omhoog en de eerbied voor het reglement is gered. Maar bij 'te jongste reglementswijziging is ook het stellen van vragen tijdens de vergadering verboden. De raadsleden moeten hun wen- 5chen vóór de raadszitting schriftelijk ter kennis van het college brengen. Theoretisch dit een goede maatregel. B. en W. hebben dan immers den tijd om een behoorlijk Shtwoord te formuleeren. In de practijk is biet tot nu toe echter weinig van terecht Kekomen. De meeste keeren is de beant woording van de vragen bij gebrek aan tijd f'tgesteld en gisteren werd zelfs op vele Vragen niet geantwoord, hoewel zij aan de orde waren. Het bleek wel, dat de vaderen eh moederen onzer vroedschap niet van plan ^h, zich het vragenrecht te iaten ontnemen. werden aan het einde van de raadszitting clubjes gevormd, waar de teleurstelling druk Werd besproken, en wij vreezen, dat er nog hienig conflict tusschen B. en W. en de Raadsleden zal ontstaan, als dit niet verbe ert. De heer Visser leek ons echter niet de ■Juiste oplossing aan de hand te doen, toen bij voorstelde de vragen aan het begin der sitting te behandelen. Want wie den Haar- iemschen raad kent, begrijpt, dat, tenzij debat over het antwoord van B. en W. op de gestelde vragen wordt uitgesloten, in dit Beval de agenda zelf meermalen in het ge drang zal komen. Op het gebied van het onderwijs schijnen Wij ln Haarlem, dank zij de uitnoodigirig van den heer Loosjes, in een tijd van zaligen Godsvrede te zijn aangeland. Een heele reek» Voorstellen om aan bijzondere scholen ver goedingen krachtens de Onderwijswet te ge ven, gtng er zonder één aanmerking door en een voorstel van B. en W. om 165000 be schikbaar te stellen voor een openbare school de weltevredenstraat en een ander om ,a®t een terrein aan te wijzen voor nóg een bbarc school, ontmoetten al evenmin oe- ^akr. Daarom viel het ons te meer op, at de heer Peper zich zoo scherp verzette kgen de stichting van een Joodsch Zieken huis. Die stichting toch steunt op een zelfde beginsel. Een vermogend Israëliet, de heer Joles, die onlangs hier ter stede overleed, heeft de o.i. zeer sympathieke gedachte ge had, het grootste deel van zijn vermogen te bestemmen voor de stichting van een Joodsch Wekenhuis. Zeker, de Spaansche griep is Voor een Israëliet niet anders dan voor een katholiek of een communist en dus zijn de hiedici en de verpleegsters van het Groote Gasthuis zeer wel in staat de Spaansche Kriep van eiken patiënt, die er komt, te ver- ^rgen, maar hoeveel prettiger is het voor een katholiek, een jood, een protestant, in tijden Van ziekte, verpleegd te worden in een om geving, waarin zij zich prettig thuis gevoe- len, vooral wanneer de ziekte eindigt met de voor eiken mensch zoo gewichtige ster- Vensuren, De katholieken, die zooveel troost van de H. Kerk kunnen erlangen in het Van onze Moeder de H. Kerk kunnen erlangen in het opperste levensuur, waardeeren dat in hooge mate en ook voor de Israëlieten met hun speciale ritueele gebruiken moet ver pleging in een eigen ziekenhuis een wel daad van hooge orde zijn. Wij begrijpen niet, hoe de communisten, die immer voorgeven te strijden voor den lijdenden evenmensch, zich daartegen kunnen verzetten. Terecht merkte ba heer van Liemt dan ook op, dat hij, al "du hij atheïst zijn, aan zijn medemensch Verpleging in een ziekenhuis naar eigen keuze niet zou misgunnen. Het voorstel van B. en W. betrof een overeenkomst met het Joles-ziekenhuis- Waarbij dit op practische wijze bi) het Groote Gasthuis aansluit, en waar beide partijen biet deze aansluiting gebaat waren het Groote Gasthuis wel het meest was er natuurlijk tegen het beginselbesluit in den raad geen bezwaar. De gemaakte opmerkin gen gingen meer over onderdeelen, zooals het berekenen van den kostenden verpleegprijs en het verhalen van de boete, als de Joles- stichting haar verplichtingen niet nakomt. Ge voorzitter van het college van Regenten Van het Groote Gasthuis, de heer Heerkens Thyssen, bleek de kwestie in alle onderdeelen °nder de knie te hebben en ontzenuwde ih een welsprekend betoog en daarna in de repliek de opgeworpen bezwaren. Het voorstel van B. en W. werd met 1 stem Wen aangenomen. He rest van den middag werd gevuld met bet tramdebat. Geen gloednieuw onderwerp ln den Haarlemschen raad, maar het scheen niettemin te boeien. Waarschijnlijk door het klemmend betoog van den heer Van Liemt, d'e. goed gedocumenteerd, het gemeentebe stuur van Haarlem gebrek aan koopman schap verweet. Zooals iedereen in Haarlem weet, heeft de directie van de Tram de Ceintuurbaan op geheven en daarvoor in de plaats een nieuwe hamlijn geopend op het traject Station— dschevaart. Voor de opheffing van de Ceintuurbaan had de directie, volgens de concessievoorwaarden, toestemming van het gemeentebestuur noodig. Deze toestem ming heeft zij niet gevraagd en dus is zij de verplichtingen, die de concessie oplegt, niet nagekomen. B. en W. stelden nu voor de concessie aan de E.N.E.T. in te trekken. De E. N. E. T. verbeurt dan de 5000 cautie, die zij gesteld heeft voor het nakomen der concessievoorwaarden. Dat is echter niet alles. Het gemeentebestuur beweert, dat de directie voor het laten loopen van lijn 4 (Station—Leidschevaart) gebruik maakt van een deel van de Ceintuurbaan, wat door de directie niet wórdt toegegeven, omdat zij van meening is, dat lijn 4 loopt op de concessie, die zij heeft voor het exploiteeren van de tramlijn HaarlemZandvoort. Het is voor de gemeente van belang te weten, wie er gelijk heeft. Is de meening van de Tram directie juist, dan heeft de gemeente over de exploitatie van de tramlijn niets te zeggen; heeft het gemeentebestuur gelijk, dan zou de tramdirectie, ofwel de lijn moeten opheffen, ofwel zich voegen naar de voorschriften van het gemeentebestuur. Wij hebben immer gemeend, dat het voor stel van B. en W. om de concessie in te trekken, niet anders beoogde dan de rechts, verhouding tusschen gemeentebestuur en tramwegmaatschappij vast te stellen, en het deed ons genoegen, dat de heer Gerritsz die meening gisterenmiddag blijkbaar bevestigde. Dat mag een gezonde opvatting heeten. Daar bij had het gisteren dan ook kunnen blij ven en zou het ook wellicht gebleven zijn, als niet de oud-wethouder, de heer Reinalda, van de gelegenheid gebruik had gemaakt, weer eens een pleidooi te houden voor ge meentelijke exploitatie van de verkeersmid delen in onze gemeente. Vrij algemeen wordt den heer Reinalda, ook door partijgenooten van hem, verweten, dat door zijn schuld de oplossing van het verkeersprobleem in Haarlem niet alleen jaren en jaren getrai neerd heeft, maar ook, dat de ten slotte verkregen verkeersverbindingen absoluut on. voldoende zijn. Dat inspireerde hem waar schijnlijk tot zijn verdediging van gisteren middag, maar wij hebben ons toch verbaasd over de onhandigheid van den oud-wethouder die anders voor geen klein gerucht bang is toen hij dit betoog opzette: „ziet eens, hoe slecht op dit oogenblik de verkeersver bindingen in Haarlem zijn; is dit niet een bewijs, dat gemeentelijke exploitatie de eenige oplossing is?" Hij werd gekraakt dooi den heer van Liemt, die er op wees, hoe wei nig medewerking de trair.directie immer van het gemeentebestuur heeft ondervonden als zij verbeteringen voorstelde en hoe slecht voor bereid de onderhandelingen waren betref fende het instellen van autobusdiensten. De raad heeft gemeentelijke exploitatie afgestemd, maar gij wekt den schijn Haar lem in een impasse te willen brengen, om dan op gemeentelijke exploitatie te kunnen aansturen, zeide de heer van Liemt. Later maakte de heer Visser het nog duidelijker door rondweg te verklaren, dat de S. D. A. P. langs een omweg gemeentelijke exploitatie wil bereiken; zij wil de vervoermiddelen door zwakke maatschappijen laten exploiteeren, om dan later de gemeente te laten optreden als redster in den nood. Het was niet handig van den heer Rei nalda zich op dit terrein gewaagd te hebben. Wie boter op zijn hoofd heeft, moet maar liefst niet in de zon gaan staan en hij is er dan ook niet in geslaagd den indruk weg te nemen, dat niet immer door hem con amore is gestreefd naar een bona fide-oplos- sing van het verkeersvraagstuk. Het was daarvoor niet voldoende, dat hij wees op eenige gevallen, waarin volgens hem de tramdirectie niet coulant zou zijn geweest; het gaat om de sfeer, waarin de onderhan delingen immer zijn gevoerd. Opmerkelijk was wel, dat de heer Reinalda door niemand in bescherming werd genomen en dat zelfs de heer Gerritsz zich haastte om onderscheid te maken tusschen de laatste maanden en de periode, waarin zijn voorganger de onder handelingen voerde. De heer van Liemt gaf toe. dat het de laatste maanden beter gaat. Wij willen gaarne afwachten, wat de eerst komende tijd ons brengen zal, maar ove rigens constateeren wij, dat nu wel bewezen is, dat de oplossing van het verkeersvraag stuk door middel van het particulier initia tief niet toevertrouwd moet worden aan hen, die krachtens hun overtuiging voorstanders zijn van exploitatie door de overheid. Algemeen werd de wensch geuit, dat er nu spoedig een rustiger tijd moge aanbreken en een betere regeling van het verkeer en dien geest ademde ook de vraag van den heer Bijvoet, toen hij verzocht het conflict tus schen de tram en het gemeentebestuur niet zóó op de spits te drijven, dat 't een streven naar „rechthaberei" zou worden. Dit werd door den wethouder toegezegd. Nu nog eens uiteen te zetten waarom spe ciaal voor Haarlem gemeentelijke exploitatie uit den booze is, achten wij, na alles wat daarover is geschreven in ons blad, overbodig. Ook bij gemeentelijke exploitatie zou het niet verantwoord zijn tram- of autobusiijnen in het leven te houden als daaraan geen b. hoefte bestaat. Ook in dit deel van zijn be toog was de heer Reinalda er glad naast en vond hü ook bestrijding bij wethouder Ger ritsz. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stemmen van de heeren v. Liemt «"rssasBsse» Wij berichtten gisteren de vangst van een paling van niet minder dan 48 pond. Op deze foto ziet ge het smakelijke hapje! en Castricum tegen, maar dat wilde niet zeg gen, dat de heer v. Liemt geen succes en ge noegen van zijn betoog heeft beleefd. Het waren de twee eenige punten, waar over een langdurig debat is gevoerd en de raad ontkwam slechts aan een avondverga dering door verschillende agendapunten aan te houden tot een volgende vergadering. Naar wij vernemen, zal de eerste vlucht naar Amerika door de „Graf Zeppelin" dit jaar op omstreeks 10 Mei worden onder nomen. Ingekomen: N. N. Qbdam 10.— Mevr. V25.— N. N25.— Mevr. W10.— Postwissel, Eennebroek 2.50 Giro M25.— van L. ter eere van den H. Antonius 2.50 N. N5.— Post Giro M10.— N. N20.— N. N5 N. N2.50 t V/ij zijn zeer dankbaar voor de milde bij dragen en verleende medewerking.- Wij ho pen en bidden, dat Gods zegen er op moge rusten. Ook stemt het ons zeer- verheugd en hier aan geven wij gaarne eens uiting, dat wij onder de giften, die ons door onbekenden worden toegezonden, er ontdekken, die blijk baar telkens door dezelfde milde hand wor den afgezonden, zoodat die onbekenden voor ons zijn geworden oude bekenden, wier zen ding wij altijd roet blijdschap begroeten, als die van een getrouwen vriend. Wij houden ons warm aanbevolen, trouwe onbekenden, en hopen dat uw voorbeeld moge „trekke". Gisteren beliepen de aanvragen meer dan 2000. Dat gaat niet, maar u voelt wel, dat het ook nie gaat, allen zonder troost heen te zenden. Helpt ons dus terwille van veie noodlijdenden. Uwe giften worden gaarne aangenomen aan het bureau dezer courant en bij onzen penningmeester Gast- huissingel 64. Het Duitsche s.s. „Themis" is gisteren van Bremen in de zeehaven van het Hoogoven- bedrijf te IJmuiden aangekomen met ecne lading ijzerwerk bestemd voor den bouw van een tweetal nieuwe gashouders op het ter rein van de nieuwe stikstoffabriek. De herijk van maten en gewichten voor het gedeelte der gemeente vóór 1 Mei 1927 deel uitmakende van de gemeente Bloemendaal, zal niet zooals bekend gemaakt is plaats heb ben in het perceel Tuindorplaan 1, maar in een lokaal van devoortnalige K. K. Meisjes school, Korte Ztjlweg 7, Overvecn. Bij een snelheid van 325 K. M. Reuter seint uit Dayton (Florida): De Amerikaarische coureur Lee Bible, die met zijn 1500-paards Triplex-auto (con structie-White) een poging deed om het record van majoor Segrave te verbeteren, is, rijdende met een snelheid van 202 mij len per uur (325 K. M over den kop ge' slagen Hij was onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeurde op het Noordelijke einde van de gemeten mijl. Door een onbekende oorzaak verloor de coureur de macht over zijn wagen, deze tolde in de rondte en werd tegen de duinen vermorzeld. De wagen was totaal vernield. Een cinema-operateur van Pathé, die vlak bij was, is door den wa^en getroffen er. eveneens gedood. Toen de ambulance-auto's zich naar de plaats des onheils spoedden, brak er onder de toeschouwers op de tribunes een ware paniek uit. Gisteren is een auto uit Baarle-Nassau, waarin een dame en drie heeren gezeten wa ren, waarschijnlijk door den mist, aan de Godevaert Montensstraat te Breda, te water geraakt. Twee der heeren konden nog tijdig uit den wagen springen. Op het hulpgeroep schoten ijlings eenige omwonenden toe, die er in slaagden de beide andere inzittenden uit hun benarde positie te redden. Een wissellooper van 850 beroofd Onder de gemeente Best heeft zich gister middag een berooving met geweldpleging af gespeeld. Toen de heer V. uit Eindhoven, wisellooper op de Incassobank aldaar, van Best naar Eindhoven terugkeerde en den Boschdijk onder de gemeente Best per fiets passeerde, werd hij onverhoeds aangehouden door een onbekend persoon, die hem dwong van de fiets te stappen. Het individu hield in de eene hand een dolkmes en in de andere 'n revolver. De revolver richtte hij op V. uit roepende: „je geld of je leven!" Er ontstond een worsteling, waarbij V. een messteek in den rechterslaap kreeg. Daarna nam de aanrander de vlucht met medeneming van een tasch, welke de aangerande by z-ich droeg en waarin zich een bedrag van ruim 850 aan contanten bevond. Een gewonde Men seint ons uit Naarden: Hedenmorgen omstreeks half zeven reed de expeditie-chef der beschuitfabriek der firma Hille te Zaandam, de heer B. J. Zeg- geling, met een vrachtauto van die firma op den Rijksstraatweg te Naarden, toen de auto door de gladheid van den weg begor. te slin. geren. Blijkbaar kon de heer z. het stuur niet n»eer meester worden. De auto sloeg daarna over den kop. De naast den heer Z. in de cabine zittende heer J. Tetema, even eens afkomstig uit Zaandam, kon nog op het laatste moment uit den wagen springen en kwam met den schrik vrij. De heer Z. kwam echter onder den zwaarbeschadigden vracht auto te liggen en werd vrij ernstig gewond. Een juist passeerende vrachtauto bracht den gewonde naar dr. Keijzer te Naarden, die op neming in het Majella-ziekenhuis te Zutfen noodzakelijk achtte. De heer Z.. die een dij been-fractuur bekwam, benevens eenige min der beteekenende wonden, werd daar opgeno men. Het verkeer ondervond, doordat de auto dwars over den, weg lag, een half uur ver traging. 48 stuks hoornvee in de vlammen omgekomen Men meldt ons uit Bameveld: Hedenmorgen te half vier brak door on bekende oorzaak brand uit in de boerderij Groot-Batelaar, behoorende aan de land- kolonie van het Leger des Heils. De Bameveldsche brandweer stond mach teloos tegenover het vuur, dat zich in kor ten tijd over de geheele boerderij met stal len had uigebreid. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. 48 stuks hoornvee kwamen ln de vlammen om. De schade was door verzekering gedekt. Het vee was slechts laag verzekerd KAMPERSTRAAT 20 22 TELEF. 12474 Vestigen Uwe bijzondere aandacht op het artikel JACCOTEX, een eerste klasse Costuum, hetwelk wij als reclame leveren a 98. Te Schermerhorn heeft zich een droeve gebeurtenis afgespeeld. In één week zijn n.l. drie kinderen uit één gezin ten gevolge van longontsteking over leden. Het Tweede Kamerlid, de heer Vliegen, heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen eenige vragen gesteld over het feit, dat enkele schoolkinderen we gens onvoldoende kleeding verwijderd zou den zijn van de bijzondere school te Gemert, bestuurd door de zusters Franciscanessen. De heer Vliegen heeft den minister ge vraagd, wat deze in dergelijke gevallen denkt te doen. Gisteravond reed op den Rijksstraatweg bij het Groene Kerkje te Oegstgeest de groentehandelaar J. van Pijpen, uit Lisse, met zijn paard en wagen. Naast hem op den bok zat de 41-jarige petroleumventer S. Keijzer, evenals uit Lisse. Bij de bocht aan het Groene Kerkje naderde de stoomtram uit Heemstede. Het paard schrok daardoor en liep achteruit. K. werd van den bok ge slingerd, geraakte onder den wagen, werd vervolgens door de stoomtram gegrepen en een eindweegs meegesleurd. Een juist in een auto passeerende dokter heeft hem genees kundige hulp verleend en meegenomen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar bleek, dat K. een ernstige schedelbreuk had opgeloopen. Zijn toestand was gisterenavond zeer zorglijk. Met den bouw van de nieuwe parochie kerk te LisseSassenheim en van de daar bij komende scholen voor jongens en meis jes zal in Juli van dezen zomer een aan vang worden gemaakt. Bij de scholen zal een Zusterhuis en waarschijnlijk ook een Broederhuis worden gebouwd. In Mei 1930 hoopt men de scholen in gebruik te kun nen nemen, omstreeks Kerstmis 1930 de kerk. Architect van de kerk is de heer Jan Stuyt uit Den Haag. Het onderwijs aan de meisjesscholen Zal worden gegeven door Zusters van de Con gregatie van St. Carolus Borromaeus, On< der de Bogen te Maastricht, over het on derwijs voor de jongens valt nog niets met zekerheid te zeggen. Kardinaal Bertram, Bisschop van het diocees Breslau viert heden zijn 70sten ver jaardag. Kardinaal Bertram heeft zich gedurende de bekleeding van zijn hooge waardigheid bij al zijn diocesanen en bij de kathollexen van geheel Duitschland zeer bemind gemaakt. Volgens een bericht uit Rome, heeft gene raal Nobile, op grond van de conclusie, waartoe de commissie van onderzoek inzake de ramp van de „Italia" is gekomen, zijn ontslag aangevraagd en zijn militairen rang afgelegd. Het departement van oorlog heeft de ont slag-aanvrage van Nobile onmiddellijk in gewilligd. Een Belga-telegram uit Rome d.d. 13 Maart, luidt hieromtrent: Het officieele blad van het ministerie van de Luchtvaart publiceert een besluit van 7 Maart j.l., waarbij, op verzoek, ontslag wordt verleend aan den generaal der genie Um- berto Nobile. In een interview met den vertegenwoor diger van de „Associated Press", wees gene raal Nobile er o.a. op, dat hem geen gele genheid gegeven was, om gehoord te wor den door de officieele commissie van onder zoek, ten einde de beschuldigingen wegens gebrekkig manoeuvreeren van de Italia" of de verkeerde samenstelling van de beman ning te weerleggen. Wanneer de commissie hem gehoord had over deze kwesties, dan zou hij de verwiiten hebben kunnen recht zetten verwyten InDhP?Segenheid iS n0B niet beënidigd. n het boek, waaraan hij werkt, zou hy „de haten*6 Waarheld 0Ter de expeditie" ver- Hij heeft vele redenen om te twijfelen aan de onpartijdigheid der leden van de commissie van onderzoek. Bovenstaande foto toont generaal Nobile op zijn terugreis naar Rome, na de debacle der Italia-expeditie. M** De onthullingen van het „Utrechtsch Dag blad"; nieuwe geruchten; bij de secretaresse van Ward Hermans zonden geheime stukken over de mobilisatie van het Belgische leger in beslag genomen zijn. Een verklaring van Staatsminister Segers. De Eerste Kamer heeft gisteren de alge- meene beschouwingen over de Rijks begroo ting 1929 voortgezet. De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp tot wijziging der Ziektewet artikels- ge wijze behandeld. Nadere bijzonderheden omtrent de «ere promotie van Sir Henry Deterding en ir. C. F. Stork. Generaal Nobile ontslagen. De Amerikaansche auto-renner Lee Bible is bü een poging te Dayton, om het record van majoor Segrave te verbeteren, gedood. Een onderzoek naar de epidemie bjj het Fransche bezettingsleger tijdens de koude- periode. Besprekingen tusschen Chamberlain en Briand over een nieuwe vlootconferentie. Het Duitsch-Zuidafrikaansche verdrag door den Zuidafrikaanschen Senaat afge wezen. Wordt Dawes Amerikaansch gezant te Londen? Wederom een geval van gasvergiftiging te Wcenen, waarbij drie familieleden om het leven zijn gekomen. Kellogg, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren offi cieel afscheid genomen. Het Dnitsche vrachtschip „Giesen", is b(j de Ckineesche kost op de rotsen in tweeën gebroken en gezonken. OP STRAATZANGER Zoo zuiver zingt ge en zoo hoog, zoo keur! in de maat En 't hart dat popelt ons van vreugd, wan neer uw keeltje gaat. Volkszang. OP VOLKENBOND Lieflijk kabblen soms de baren. Waar een draaikolk onder boert. Tollens. OP DE VASTEN De maag is een lastige maner. Erasmus. Barometerstand 9 uur v.m. 7.78 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6 uur 35 minuten. Hoogste barometerstand 774.5 m m. te Aberdeen. Laagste barometerstand 749.8 m.m. te Ablsco. Verwachting: Zwakke tot matigen N. W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, nog weinig zachter. Gisteren zijn te Bussum op den hoek Ko ningslaan en Boschlaan een autobus van de lijn Bussum—'s-Graveland en een particu. liere auto zoo hevig tegen elkaar gebotst, dat beide voertuigen in elkaar werden ge drukt en moesten worden weggesleept. Ge- lukig bleven de passagiers alten ongedeerd. Een hangar en 20 vliegtuigen vernield Men meldt ons uit New-York: Op het vliegveld Curtis-Field nabij New-York, heeft een groote brand gisteren een hangar met 20 vliegtuigen vernield. De vliegtuigen van de „Deutsche Lufthan sa" hebben in 1928 ln het geheel 10.218 millioen kilometer afgelegd, tegenover 9.208 millioen in het vorige jaar. In het geheel werden 11.115 passagiers het vorige Jaar ver voerd. Voorts viel ook een stijging van betee- kenis in het luchtvrachtgoedverkeer waar te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1