Stadnieuws mr nm» UIT DEN OMTREK Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen "w 1 tweede blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 14 MAART 1929 BLADZIJDE I Centrale Raad Ned. R.K. Volksbond Bezoek van Z. D. H. den Bisschop KANTONGERECHT De overval te Oostzaan Het collectief contract in de bouwvakken De autobusdiensten Aanbesteding Het houden van mode-shows IV ó- 3*8*8," |H IS HM l Raad voor de scheepvaart KERKNIEUWS Z.D.H. Mgr. Th. Heylen te Roosendaal BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Om het Europeesche worstelkampioenschap De opkomst der dienstplichtigen voor de landmacht De kwestie der Congregaties RECHTSZAKEN De zoon, die bij zijn vader liet inbreken EGMOND AAN ZEE PURMEREND MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam Zware mishandeling De krijgsraden bij de Land- en Zeemacht MARKTNIEUWS 98Vs 361 159 375 145% 330% 853% 309% 168 1 406 251 239 375% 115 391 203 38*/i, 39% 279 210% 193 122 237 110 173% 94 I 12s/i« 79% 77% 95% 224 6% 39% 665 88% 159 145 I 527 444 215»/. 526 93 74% DE SPAARNEBANK ms&jm De 39ste Algemeene Vergadering van den Centralen Raad van den Nederlandschen KK. Volksbond, wordt, zooals reeds ge meld is, gehouden te Haarlem op IYlaandag 1 April <2en Paaschdag) in gebouw „St. Bavo" De vergadering zal aanvangen des morgens om half elf uur en zal gedeeltelijk bijge woond worden door Z. D. H. Mgr. J. D, J. Aengenent. De agenda bevat: 1. Opening der vergadering en mededee- Üngen door den voorzitter. 2. Vaststelling der notulen van de vorige Vergadering. 3. Jaarverslag van den secretaris over de Werkzaamheden van het Centraal-Bestuur in 1928. Bij de behandeling van dit verslag is er 'evens gelegenheid te spreken over het be- leid van het Centraal-Bestuur. 4. Rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1928. 5. Verslag van de verificateurs. 6. Verkiezing van vijf leden in het Cen traal-Bestuur, wegens periodiek aftreden van de heeren Ch. L. v. d. Bilt, H. J, Kuiper, J. w. Smit, P. A. Smit en Ferd. Spit. De aftredenden stéllen zich allen weer herkies baar. De afdeeling Den Haag stelt den Centra- ten Raad voor, dat het Centraal-Bestuur bij het Doorluchtig Episcopaat stappen doet, Waardoor een permanent contact met de schoolvrije jeugd verkregen wordt. In de toelichting wordt het volgende ge zegd: Het is een niet te loochenen feit, dat de in de patronaten ondergebrachte jeugd, voor sen groot gedeelte uit arbeidersjongens be staat en van deze arbeidersjongens een groot gedeelte, zoo niet allen, ongeorganiseerd is. Wij achten het daarom van groot belang, dat een regelmatig contact met de geheele schoolvrije jeugd verkregen wordt, door b.v. iedere maand de jonge arbeiders onder lei ding van den Eerw. Adviseur van den Ned. R.K Volksbond bijeen te roepen. Deze bijeenkomst zou dus zoowel do onge organiseerde patronaatsjongens als de jon gens, die noch in patronaat, noch in aspi- rantvakafdeeling zijn, kunnen omvatten. In zijn prae-advies op dit voorstel, zegt het Hoofdbestuur o.m.: Het wil ons voorkomen, dat, hetgeen Den Haag wil. practisch onuitvoerbaar is. Het zal wel mogelijk en ook nuttig kunnen zijn om, zooals Den Haag, wil, de geheele jeugd bijeen te roepen en deze gelegenheid kan men dan benutten om haar aan te sporen, zich te organiseeren, doch dit zal tot een enkele maal beperkt blijven. Permanent en regel matig bijeenroepen der jeugd op de wijze, ^ais Den Haag wil, achten wij niet goed hogelijk. in leven roepen van een contactcom- T^ie, zooals deze in Amsterdam bestaat, efdient bovendien alle aanbeveling. Deze Contactcommissies kunnen zich als allereerste öoel stellen de leden der Patronaten enz. te brengen tot het lidmaatschap der vakorga nisaties. Zij moeten zich tevens voorstellen om, zoowel met de ouders, als met de patro. haatsbesturen, regelmatig voeling te houden, o.a. door op de door laatstgenoemde te organiseren Oudejaarsavonden, ook de vak beweging te doen bespreken en propageeren. Zij kan bovendien een paar maal in het jaar oen bijeenkomst organiseeren van de jeugd, leden der afdeelingen, om op deze ver gadering de R.K. Arbeidersbeweging in haar geheel te bespreken. Deze commissie moet haar werkzaamheden, zooals b.v. den tijd van vergaderen met de jeugdleden enz., zoo in richten, dat alle schijn zelfs, als zou men de Patronaten tegenwerken, uitgesloten is. Op verboden grond geloopcn Op 2 Februari had een jeugdig inwoner van Heemskerk op verboden grond geloo- Pen Een agent van politie had, hoewel het 5 uur in den morgen was, duidelijk gezien wie het geweest was. Vanmorgen stond de overtreder terecht. Hij vertelde echter dat hij op dien bewusten morgen te bed had gelegen, hetgeen ook door een getuige die daar melk gebracht had, bevestigd werd. Het was toen omstreeks kwart over 7 kwart voor 8 geweest. De ambtenaar achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en sprak als zijn meening uit dat verdachte na gezien te zijn. gauw in bed was gekropen. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld tot 15 boete subs. 2 weken tuchtschool. Dronkenschap „Wat verstaat u onder: in kennelijkcn staat van dronkenschap zijn, edelachtbare," was het eerste wat de volgende verdachte vroeg, die in verzet was gekomen tegen een vroeger gemeld vonnis. Hij was niet dronken geweest, beweerde hij, maar de verbalisant aèi het wel anders. Naar drank riekenden adem, wartaal enz. had hij geconstateerd en de politieman had zelfs assistentie moeten gaan halen. Volgens verdachte was het allemaal gelogen en de man maakte zich veel te druk. Het vonnis werd bekrachtigd, zoodat de man weer met 6 of 6 dagen in zijn maag zit. Vogeltjes gelijmd! De niet verschenen R., had met een collega in de Twijndersiaan vogeltjes gevangen door middel van Ijjmstokjes De dierenkwelling was door iemand gezien en die had de po litie er bij gehaald. De man had daarvoor een complimentje in ontvangst te nemen De ambtenaar van het O.M. laakte ten zeer ste de handelwijze van het tweetal en vroeg voor ieder een veroordeeling van 15 boete of 15 dagen hechtenis. Aldus geschiedde. Dienstplicht-aangifte Een Bloemendaalsche jongeman, tijdelijk verblijf houdend te Deventer had zich niet opgegeven voor den dienstplicht, en zijn moe der had als gevolmachtigde er ook geen spoed achter gezet, zoodat de aangifte te laat geschiedde. De ambtenaar noemde het sloffigheid en conform den eisch werd hij tot 5 of 5 dagen veroordeeld. Onbehoorlijk optreden Op 4 Februari reed een agent van politie te Zuid-Schalkwijk, aan den rechterkant van den weg. Een met een paard bespannen wagen 'reed hem voorbij, doch week niet ge noeg uit, terwijl de voerman een ruk aan de teugels gaf, waardoor het paard opzij sprong, wat den agent de opmerking ontlokte dat hij meer uitkijken moest. Een eindje verder had verdachte, de 25-jarige P. M. v. S.. wo nende te Zuid-Schalkwijk, den wagen stil laten staan en den agent toegeroepen: „Je bent een sufferd". Er was natuurlijk een woordenwisseling ontstaan, waarbij de agent een stomp tegen de slaap had opgeloopen. Verdachte had volgens den politieman ook naar sterken drank geroken. Conform den eisch werd verdachte tot 6 dagen hechtenis veroordeeld. De beide Zaandammers tegen wie ern stig vermoeden bestaat, dat zij de daders zijn van den in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. gepleegd'en overval ten hui ze van het echtpaar Taams aan het Noord einde te Oostzaan, zijn Maandag ter be schikking gesteld van den officier van Jus titie. Gistermiddag heeft het Parket uit Haar lem, de subs. off. mr. Paardekooper—Over man, de rechter-comm. mr. Van Berckem en de griffier mr. Van Rijn van Alkemade, in verband met den ziekelijken toestand van den heer Taams, een onderzoek ter plaatse ingesteld en de beide oudjes om trent de toedracht gehoord. Bij deze gele genheid zijn de beide verdachten, die on der sterk politiegeleide waren overgebracht, nogmaals met het echtpaar Taams gecon fronteerd. Dat Taams in den eenen ver dachte met stelligheid een van de indrin gers herkent wordt hierdoor verklaard, dat een hunner met een brandend lampje, waarachter een reflector zat, voor de bed stede van Taams heeft gestaan, waardoor hij, zonder dat de Indringer dit vermoedde, in staat was hem nauwkeurig op te nemen. Bij de aanhouding werd op bedoelden verdachte nog een bedrag van 42.50 ge vonden. Gisteren werd te Haarlem een conferentie gehouden tusschen den patroonsbond in de bouwvakbedrijven in Nederland eenerziids en den Bond van bouwvakarbeiders, den Nederlandschen R. K. Bouwvakarbeiders bond, den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbona en den Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond anderzijds. De onderhandelingen liepen over de col lectieve landelijks arbeicteovereenkomst in de bouwbedrijven. Naar wij vernemen, werd tusschen par tijen eenige toenadering verkregen, wat aanleiding heeft gegeven, de besprekingen de volgende week voort te zetten. Zooals bekend is. hebben de R. K. Bouw vakpatroons het collectief arbeidscontract aanvaard. Ged. Staten van Noord-Holand hebben aan J. Onrust te Oostzaan vergunning verleend tot het in werking brengen van een auto busdienst van Amsterdam naar Zaandam en terug en aan P. Deutekom Azn te Schagen tot liet in werking brengen van een autobus dienst van Schagen naar Kolhorn, en terug. Afgewezen hebben zij het verzoek van de N. V, Maatschappij tot Exploitatie van Auto bussen en Autobusondernemingen, te Zaan dam tot het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Zaandam en terug: van, J. E Kcrver, te Amsterdam, tot het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Zaandam en terug: van G. D. van Jaarsveld en R. G. S baron van Nagell. beiden te Amsterdam, tot het ln werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Zaandam en terug; van de N.V Omnibus-Mij. „Zaanland", te Zaandam, tot' het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar Zaandam en terug. Het bestuur van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van Scholen met den bijbel te Haarlem heeft gistermorgen in het gebouw voor Chr. Belangen te Haarlem- Noord aanbesteed: a. Het bouwen van een school vcor lager onderwijs aan de Van Egmondstraat te Haarlem-Noord. b. Het glas- en verf werk voor het onder sub. a genoemde. Ingekomen waren 47 biljetten. De laagste inschrijver was voor perceel I Gebr. ,H. V. en J. de Vries te Purmerend voor 75950 en voor perceel II A. Hulshof te Haariem 3380. „Vernederend voor de vrouw" In de in April te houden 30e Algemeene vergadering van den Nationalen Vrouwen raad zal behand'eld worden een voorstel van den Ned. Kinderbond, volgens hetwelke de Nationale Vrouwenraad zich uitspreekt tegen htet houden en bezoeken van mode shows, als zijnde vernederend voor de vrouw en in tegenspraak met doel en stre ven van den Nat. Vrouwenraad. HET TRAGISCH ONGELUK BIJ VARIK Bij het breken van liet ijs ln de Waal te Varik ztfn, zooals men. weet, vier personen door een ijsschots verpletterd. Hierboven de plaats des onheils. Reeds is de rivier weer rustig en zijn de schotsen afgedreven. verband moet worden opgemerkt, dat de vaart van dit diepgeladen schip volgens den loods 175 meter per minuut, d.i. bijna 6 mijl te groot was. De vraag doet zich voor of de „Orion", doordat de „Sumatra" haar dwars in den weg kwam te liggen, nu is gedisculpeerd. 'Dienaangaande is de Raad van oordeel, dat de „Orion" niet geheel vrij uit gaat. Vooreerst heeft dit schip een fout ge maakt door geen sein te geven voor den sleep, dien zij wilde voorbij varen. Had de „Orion", hetgeen haar plicht was, dit sein gegeven, dan had de „Orion" niet, wat zij thans deed, even „volle kracht" behoeven te geven. Dit even volle kracht geven is ten slotte natuurlijk in verband met het in den weg komen van de „Sumatra" noodlottig geworden. Toch mag niet uit het oog worden verloren, dat het uit het roer loopen van de „Sumatra" een voor de „Orion" onverwachte omstandig heid was. De Raad wil dan ook niet zoo ver gaan om te zeggen dat de aanvaring aan de schuld van de „Orion" is te wijten. Wat den toestand in het Noordzeekanaal betreft, sluit de Raad zich aan bij het betoog van den Hoofdinspecteur voor de Scheep vaart. ■hhhp Een der grootste gevaren voor de scheepvaart in de Noordelijke deelen van den Atlantischen Oceaan vormen de ijsbergen, brokken van gletschers in het Poolgebied. Zooals bekend, stiet de Titaaiio op 15 April 1912 op zoo'n drijvenden kolos, "waardoor bijna 1500 menschen het leven verloren De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake de aanvaring van bet stoomschip „Orion" met het Zweedsche s.s. „Sumatra" in het Noordzeekanaal. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring aan een samenloop van omstandigheden is toe te schrijven, doch de naaste aanleiding moet worden gezocht in het overscheren van de „Sumatra", waardoor dit schip een obstakel werd voor de „Orion". Dat bij dat overscheren het passeeren van den ingang van het zijkanaal G. een rol speelt, komt den Raad zeer waarschijnlijk voor! Reden tot ernstig verwijt aan de „Sumatra" acht de Raad niet aanwezig, al mag wel van de „Sumatra" worden gevergd, dat zfj met de mogelijkheid, daar ter plaatse, van uit het roer loopen, rekening had gehouden. In dit v Gisteren is Z. D. H. Mgr. Th. L. Heylen, bisschop van. Namen en algemeen voorzitter van de Intern. Eucharistische congressen, te Roosendaal aangekomen voor een bezoek aan den Zeereerw. heer dr. E. L. J. Derikx, deken van Roosendaal. Heden brengt Mgr. een bezoek aan het Groot-Seminarie te Hoeven, waar Mgr. voor de seminaristen een lezing zal houden over het Jongste Intern. Eucharistisch Congres te Sydney. Naar wij vernemen zullen de wedstrijden om het Europeesch worstelkampioenschap van 4 tot en met 7 April te Dortmund wor den gehouden. Voor Nederland zullen in de wedstrijden uitkomen: Zwaargewicht: D. de Jong (Achilles) Arn hem. Midden B.: J Mutsaers, Eindhoven. Reserve: C.Dommershuizen, Amster dam. Midden A.: D. Brachten (Achilles Arn hem); reserve G J. Gallman, (K.D.O. De venter) Lichtgewicht; J Thessing, Zaandam; re serve B. Gallman (K.DO Deventer). Vedergewicht; J. Nolten Jr., Den Haag. Reserve; J. Vos, Arnhem. Volgens officleele mededeeling zullen dienstplichtingen der landmacht, die aan vankelijk 18' Februari of 4 Maart ter inlij ving voor eerste oefening of voor herha lingsoefeningen hadden moeten opkomen, maar wier opkomst wegens de heerschende griep onder de militairen werd uitgesteld, thans Woensdag 20 Maart moeten opkomen. Voor d'ie behooren tot hen, die aanvanke lijk 25 Februari of 11 Maart hadden moe ten opkomen is de opkomst bepaald op 27 Maart; voor overige dienstplichtigen der landmacht, die ln dit jaar voor eerste oefe ningen of voor herhalingsoefeningen moe ten opkomen, zal de opkomst, behoudens onvoorziene omstandigheden, op de normale tijdstippen geschieden. a Bij de algemeene bestuurscommissie uit de Fransche Kamer is officieel het regeerings- ontwerp aanhangig gemaakt nopens de toe kenning aan godsdienstige vereenigingen van bepaalde kerkelijke goederen. Bascou, die het ontwerp gunstig gezind is, werd met 18 stem men als rapporteur herkozen, tegen tien op den socialist Uhry. De commissie heeft een verzoek tot verdaging verworpen. Thans zijn de 25-jarige C. Fr. en de 34- jarige J. R., die de vorige week voor de Arn- hemsche rechtbank hadden terecht gestaan, verdacht dat zij hadden ingebroken in een perceel in de Hofstraat te Arnhem, op voor stel en onder toezicht van den zoon van den man, wiens geld gestolen moest worden, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De vader, die wist wat hij van zijn zoon te ver wachten had, had zich een uitmuntende brandkast aangeschaft. De veelbelovende zoon W. M. en een andere medeplichtige B. Fr. uit Arnhem werden eveneens veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was tegen allen twee jaar ge vangenisstraf. In kokend water gevallen De drie-ja rige A V., is in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Afscheid Kapelaan Berger Woensdag- Marine comm. 7.70—20.10; doorschot 7.00—15.60 56.800 K G. gele kool 4.508.20, doorschot 2.90— 4.80; 104.500 K.G Deensche witte kool 9.00— 15-40; doorschot 7.108.50. DONDERDAG 14 MAART Koersen Heden Opening Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4J4 Nederl. 1916 4% Nederl 191 6% N.-Indië 1923 D 4 K N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philips. lndnstr. Buitenlsnu Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Son. Olie ?erlak Peudawa Marland OQ Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Ruba Rott. Tapanoell Serbadjadl Silau V. I. O. O Allied Ir.tercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie De rechtbank te Roermond veroordeelde G. M„ 48 jaar, landbouwer te Maarheeze. ged., wegens zware mishandeling van J. Teeuwen aldaar, op 23 December j.l., tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. HET TRAGISCH ONGELUK BIJ VARIK - Na vergecfsche reddingspogingen bij het zoeken naar het vierde slachtoffer, dat door de schotsen werd meegesleurd, kceren de redders naar den wal terug. Bij de Tweede Kamer Is een wetsontwerp Ingediend, waarbij de jaarwedden der presi denten van de Krijgsraden bij de Zeemacht en die der fiscaals, zoomede die der presi denten van de Krijgsraden bij de Landmacht en die der auditeurs-militair worden be paald op 7500. avond was een bijeenkomst belegd, als af scheidsavond van hun beminden directeur den Weleerw. heer J. Berger, wegens zijn benoeming te Heiloo. De Hoogeerw. Deken, die de bijeenkomst leidde, zegt, dat wij hedenavond iets droe vigs gaan verhandelen. Ook Kapelaan Berger is hier hedenavond niet voor zijn pleizier. maar toch wil hij heden nog eenmaal met zijn jongens bijeen zijn. Als voorzitter der Patronaatscommissie grijpt spr. de gelegenheid aan, heden een af escheids woord tot hem te richten. Hij zeide, dat de kapelaan in alle opzichten niet gemakkelijk te vervangen zal zijn. De heer N. Bartels spreekt als senior der St. Josefsgesellenvereeniging en danks Zijn- eerw. voor hst vele aan deze vereeniging ge. daan. Hij hoopt, dat, wanneer straks het nieuwe gebouw geopend zal worden, Zijneerw. daarbij tegenwoordig zal zijn. Spr. overhan digt namens de jongens een enveloppe met inhoud. Namens de jongens van het groot patro naat en de Maria Congregatie spreekt de jongeheer C. Dekkers een dankwoord en na mens het klein patronat de jongrheer Nico Brinkman Nz. De her G. de Wolf huldigt Zijneerw. voor het ontzaggelijk geduld, dat hij altijd gehad heeft. Nog werd het woord gevoerd, door de heeren Leers, J. de Wit, voor de R.K. Voet balbond en J. v. Galen; waarna Kapelaan Berger voor de hulde dankte. „Afslagver. Bemster Purmerend en Omst." Maart 1929 Aardappelen L aTÜ Zak (25 KG Witlof 14.00- ii£> c K..G.; Savoye kool 5.90—11.90 per 100; Spruitkool 40—5.25 per 15 K.G.; Bieten 1400—16.00 per 1000; Wortelen 1.15— Pel' 25 K.G.; Uien 20.10—29.00 per 100 KG.; Prei 7.0029.00 per 100 bos NOORD-SCHARWOUDE 2600 K.G- uien 23.10—26.10, grove 21.00—22.80; drielin gen 14.60—15.10; 124.200 K.G. roode kool Marine pref. Suiker E. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem... Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Pau! Kansas City South Erie Raflr Prolongatie 10C®/8 101»/, 100 100% 1007/16 248% 168% 183% 222% 711/" 3514 r« DONDERDAG 14 MAART 59.20 59.30 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 12.11% 12.12% 48.— 48.10 Rome - 13.05 13.15 Madrid 37.35 37.45 35.— 35.10 New-Vork (cable1 2.49% 2.50}. 7.35 7.45 27.— 27.10 66.50 66.60 Oslo 66.50 66.60 Stockholm 66.65 66.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5