Maria-Stichting tweede blad GEMEENTERAAD VAN HAARLEM cDe Leidsche Courant NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 14 MAART 1929 BLADZIJDE 3 Het Joles-Ziekenhuis. De overeenkomst tusschen de gemeente en de Joles-Stichting aangegaan De concessie voor de Ceintuurbaan ingetrokken. lederen middag van 2-3 uur Pol ik li n iek j GEMENGD NIEUWS Nu de dooi regeert is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIÊN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. (Vervolg) Vernieuwing walmuren B. en W. vragen een crediet van f 69.000 jan voor vernieuwing der walmtkren van Gasthuis- en Kampersingel. Het crediet wordt verleend. Het Joles-Ziekenhuis B. en W. stellen thans den raad voor, in verband met de stichting van het Joles-zie- kenhuis, aan den openbaren dienst te ont trekken een gedeelte van de Minderbroeder- steeg van het Groot Heiligland tot het ver lengde van de oostgrens van perceel, ka dastraal bekend gemeente Haarlem, sectie D no. 426, dien grond gratis af te staan aan de regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis en over te gaan tot aflossing van een bedrag van f 33.500 op de geldleening, oorspronke lijk groot f 166.809.80 aangegaan met de regenten van het Gasthuis 13 Juli 1904. Verder stellen B. en W. voor, regenten te machtigen perceelen aan de Minderbroeder- steeg te koopen voor f 12.500, het onttrokken gedeelte dier straat te aanvaarden en met de stichting Nederlandsch Israëlietisch Joles- Ziekenhuis een overeenkomst aan te gaan ten behoeve van de stichting van het Joles- Ziekenhuis. De heer PEPER acht het principieel ver keerd, dat de overheid medewerkt tot de stichting en instandhouding van particuliere ziekeninrichtingen. Op nuttigheidsgronden acht spr. ook deze stichting onjuist. Er komt geen Joodsch ziekenhuis, doch een soort logement, waar zieken opgenomen kunnen worden. Slechts door kolossale medewer king kan de in dit stuk bedoelde corporatie een zoogenaamd ziekenhuis stichten. Spr. acht een Joodsch ziekenhuis niet noodig. De Joden maken slechts 1 van de bevolking uit en 't vorige jaar zijn er slechts Weinig Joodsche zieken in het Gasthuis ge weest. Het Gasthuis zit te springen om ruimte en nu zullen er misschien 4 bedden in het Jood sche ziekenhuis gebruikt worden door dat Ziekenhuis zelf, terwijl 3/4 der bedden inge nomen zullen worden door menschen, die' zich daar ergeren. Zij zullen zich dus moeten schikken in omstandigheden, welke een zieke niet op zijn gemak bréngen. Spr. acht een Joodsch ziekenhuis over bodig. Het Gasthuis moet zelf maar de ruimte in gebruik nemen, want gebrek aan ruimte in het Gasthuis is er zeker. Indertijd hebben B. en W. zelf gezegd, dat dank zij het initiatief van de Maria- stichting de gemeente ontslagen is van een taak, welke zij heeft te vervullen. Geroep ,.Het staat er wel even anders." De heer VAN LIEMT heeft den heer Peper het goed recht van bijzondere zieken inrichtingen hooren bepleiten, daar verple ging in eigen omgeving de gemoedsrust der zieken bevordert. Oyerigens heeft spr. zich verwonderd over het woord „ergernis", door den heer Peper gebruikt. Als spr. in dat Joodsche Zieken huis verpleegd moest worden, zou hij respect hebben voor de Joodsche patiënten en hun opvattingen. Spr. verheugt zich over de voorgestelde transactie, omdat oude krotten verdwijnen en de ziekenhuisruimte vergroot wordt. De belangengemeenschap tusschen het Joles- Ziekenhuis en de gemeente acht spr. eco nomisch heel juist. N Hij vraagt voorts, hoe men de eventueele boete bij niet-na koming van de verplich tingen door de Stichting wil verhalen op het gebouw. Z.i. is het beter, een borgtocht te laten stellen. Ook informeert hij naar de juistheid van de vergoeding van den verpleegprijs van f 4 per dag, per bed voor derde-klasse patiënten. Wethouder HEERKENS THIJSSEN herinnert aan de bekende voorgeschiedenis der Joles-Stichting en wijst er dan op dat de overeenkomst er toe leidt, dat het Gast huis nu uitgebreid kan iworden, waarmede het algemeen belang gediend is. Na veel besprekingen tusschen de beheer ders der erfenis en de regenten van het Gast huis is men tot de thans voorgelegde over eenkomst gekomen. Het gaat ons niet aan, of de Joden een apart ziekenhuis noodig hebben. De ge meente heeft er geen schade, last of hinder van.. Wij profiteeren er zelfs van en dekken ons tegen eventueele schade. Een minimum is aangenomen van 20 bed den, doch in normale omstandigheden zullen deze niet gebruikt worden. Als het Gasthuis dan geheel bezet is, kan men van de bedden in het Joodsche ziekenhuis gebruik maken met behoud van het karakter van het Gast huis. Eventueele hinder en last kan voor komen worden door onderling overleg. In een inrichting moet trouwens wel meer ge schikt worden. Regenten voorzien daarvan geen last. In zake de boete-oplegging meenen regen ten, dat hypothecair verband niet noodig is. Er zijn wel andere waarborgen, o.m. door de voorwaarden betreffende de erfpachtver- leening. De f 100.000 boete is in de voor waarden met overdreven voorzichtigheid opgenomen. Aangaande de vergoeding van f 4 per bed kan spr. mededeelen, dat de betreffende regeling zoodanig gewijzigd zal worden, dat de zuivere kostprijs vergoed zal worden tot een maximum van f 4. De heer LOOSJES is het volkomen eens met den heer Peper. De gemeente gaat de overeenkomst aan, omdat deze practisch en billijk is voor haar. En spr. durft er daarom niet tegen te zijn, maar hij zou het een veel ruimer standpunt vinden, als buiten alles om tot de noodige vergrooting van het Gasthuis overgegaan werd. Het thans ingenomen standpunt door de gemeente acht spr. be nepen. De heer PEPER zou wat voor de overeen- roms e zeggen vinden, als het grootste deel e e d®n ingenomen was door de Joles- Vr S aar dat inist niet het geval. 1 „en 2lekenhuis gesticht, maar zoo feverdt door het Gasthuis ge" den °sectarismerc?teldf overeenkomst wor- koSst8 omdeantdïeve£t Schade va« d' overeen- ruimté afgestaan wo?**1" Gasthuis noodige De heer DE BRAaL wijst op de bepaling in zake' de vrije ziekenhuiskeuze, zoodat niemand tegen zijn zin in het Joodsche zie kenhuis opgenomen behoeft te worden. De heer VAN LIEMT betuigt zijn respect voor de opvattingen en handelwijzen van andersdenkenden ent betoogt, dat er best een weg te vinden is, om aan eventueele bezwaren tegemoet te komen van hen, die niet in het Joodsche ziekenhuis opgenomen wenschen te worden. Voorts bepleit hij de mogelijkheid van het verhalen der boete op de stichting. De nieuwe regeling tot vergoeding van het gebruik der bedden acht spr. nog veel minder juist, zoodat de ongebruikte bedden van de stichting juist den kostprijs per bed drukken. De heer KOPPEN gaat na, dat de kost prijs nog eens nader bekeken kan worden. Daarom zou hij dit gedeelte der toelichting teruggenomen willen zien. De heer WOLZAK wijst er op, dat het Gasthuis niet gedacht zou hebben aan aan koop van perceelen voor uitbreiding van het Gasthuis. In de eerste jaren zouden regenten nog niet met 'n dergelijk plan gekomen zijn. Nu doet zich de gelegenheid voor en regenten willen daarvan gebruik maken. Hij stipt voorts de voorwaarden aan, dat op den grond niet anders dan een ziekenhuis mag staan, waarmede de erfdienstbaarheid van den grond verband houdt. De heer VAN LIEMT -„Haal de boete bepaling er uit." De heer WOLZAK acht dat niet noodig. Het Joles-Ziekenhuis is rijk genoeg, om de eventueele boete te betalen. Dat de kostprijs per bed hoog zou wor den, gelooft spr. niet. Er is klein personeel in het Joles-Ziekenhuis de tractementen zul len dus gering zijn. Hij meent, dat de kost prijs per bed f 1.50 a f 2 zal zijn. De heer LOOSJES is van oordeel, dat indien ziekenhuisruimte noodig is, toch tot uitbreiding overgegaan moet worden, zonder te wachten op een eventueel geschikte gele genheid. Wethouder HEERKENS THIJSSEN „Wie zegt nu, dat uitbreiding noodig is? Dat zeg ik niet." De heer BAAS maakt bezwaar tegen de berekening van den kostprijs per bed. De heer KLEIN SCHIPHORST wil over den kostprijs van aankoop der perceelen niets zeggen. Die stijgen goed in waarde, maar het Gasthuis heeft grond noodig en dat verdisconteert misschien den duurder prijs. Met de boete-bepaling kan spr. zich niet vereenigen. Als zij er in staat, moet zij ver haald kunnen worden. Beter is het, dat er een bepaling ingelascht wordt, dat, indien de Joles-Stichting het ziekenhuis, het Gasthuis het ziekenhuis tegen getaxeerden prijs kan overnemen. Anders doen wij nog beter, zelf te bouwen en het ziekenhuis te verhuren aan de Joles-Stichting. Wethouder HEERKENS THIJSSEN acht de boete-bepaling wat zwaar opgeno men. Neemt men het echter zoo op, dan is spr. gerechtigd, te Zeggen, dat het hypothe cair verband er wel kan komen. Daarop zal de Stichting de overeenkomst niet laten stranden. Hij verdedigt verder de berekening van den zuiveren kostprijs perN bed, als vergoe ding door de gemeente te bepalen. Sporadisch zal het voorkomen, dat bedden van het Joles-Ziekenhuis door het Gasthuis gebruikt zullen moeten worden. De heer PEPER blijft er bij, dat er groot gebrek aan neutrale ziekenhuis-ruimte be staat. Men sjouwt de patiënten van links naar rechts en daarom acht spr. het onjuist, een overeenkomst aan te gaan met een ker kelijke instelling. Besloten wordt, de overeenkomst aan te gaan. Tot de ruiling van gtond wordt met 341 stem besloten. Tegen de heer Peper. De opgehcvcn cein tuurbaan Ten einde te voorkomen, dat zich een nieuwe tramlijn ontwikkelt langs de route, waarmede de gemeente zich zonder meer niet kan vereenigen, en te bereiken, dat de wet telijke verhouding tusschen overheid en trammaatschappij in overeenstemming komt met den feitelijken toestand, stellen B. en W. voor I. De bij raadsbesluit van 9 Maart 1898, verleende en krachtens raadsbesluit van 6 Juli 1898, aan de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij overgedragen concessie voor den aanleg en de exploitatie van electrische tramwegen in de gemeente Haarlem in te trekken II. Geen gebruik te maken van het krach tens art. 6 van' bovengenoemde concessie voorbehouden recht om de gebouwen als mede het vaste en rollende materieel tegen taxatieprijs over te nemen. De heer REINALDA gaat na, dat men gaat opheffen een oude concessie. Men zal bijna niet anders kunnen. Bijna overal in den lande is het zoo gegaan. En dat moest wel, als de exploitatie niet rendabel was, of niet voorzien wordt in de behoefte aan ver keersmiddelen. Haarlem komt nu sterk, achteraan. De wijze, waarop bet geschiedt heeft bij spr. eenige bedenking. Het crite rium moet zijn, of de inwoners vervoermid delen noodig hebben. En op dien grond zou de concessie eigenlijk niet opgeheven mogen worden. De Trammij. heeft niet getracht, een andere regeling op deze lijn te treffen, maar zij heeft B. en W. genoopt tot ophef fing der concessie. Over het recht tot exploitatie van lijn 4 zal spr. het nu niet hebben. Deze particuliere Mij. blijkt niet in de behoefte van verkeers middelen te kunnen voorzien. Spr. constateert, dat de particuliere maat schappijen niet in staat zijn, een rendabel bedrijf te exploiteeren. Als deze Ceintuurbaan is opgeheven en de Brockway Mij. zeer belangrijke wijzigin gen heeft aangebracht.... Geroep „Dat mocht wel." De heer REINALDA dan komen er terecht adressen in over onvoldoende ver keersmiddelen. Wat moet er nu gebeuren? Op de eerste plaats zal men concessionarissen te gemoet moeten komen, omdat zij slechts mogen exploiteeren rendabele lijnen. Twee- denszal de gemeente moeten gaan exploi teeren. De heer VAN LIEMT „Dat was immers de geheele opzet." De heer REINALDA gelooft, dat de heer Van Liemt schade doet aan de inwoners, als hij op zijn star en verouderd standpunt blijft staan. In Amsterdam en Rotterdam wil men het wel van gemeentewege laten doen, als het niet anders mogelijk is. Spr. houdt er rekening mede, dat hier met een voorgestelde regeling tot gemeente lijke exploitatie weinig bereikt zal worden. Nu zal men met de particuliere mij. moeten gaan praten. Dat 1 ebben wij reeds jaren gedaan. Men wil gaan spreken over lijn 4. B. en W. zullen nu moeten onderzoeken, of op die lijn is te voorzien met andere verkeersmid delen. Juist in het zuiden der gemeente is gebrek aan die middelen, vooral voor bewo ners ten oosten van de Leidschevaart. Kan men voor dat gedeelte nu van ge meentewege niet iets gaan doen In Amster dam gaat de zaak beter, omdat de lijnen daar rendabeler is. Maar dat ontheft niet van de verplichting, te zorgen voor goede verkeers middelen. De gemeente houdt voorts de verplichting voor het verleenen van concessies voor ge meentelijke lijnen. Behoefte bestaat er aan lijnen met smal spoor voor het locaal ver keer. Hoe staan B. en W. hier tegenover De heer BIJVOET zal den vorigen spreker niet volgen op diens poging; een nieuw debat te ontketenen over al of niet gemeentelijke exploitatie. Wat is de consequentie van het intrekken der' concessie Welk standpunt is het juiste in zake de meening van het al of niet ge rechtigd loopen van lijn 4? Gaan B. en W. hard tegen hard tegenover de Trammij.? Dan is spr. niet voor het voorstel, want lijn 4 komt zeer aan het vervoer der inwoners te gemoet. Het belang der burgerij mag niet opgeofferd worden aan een zekere „recht- haberei", of willen B. en W. een adminis tratieve of rechterlijke beslissing uitlokken? De heer DË BREUK meent, dat op on juiste wijze de ceintuurbaan stopgezet is, hetgeen bij een groot deel der burgerij ont stemming heeft gewekt. In een stroom van adressen is daartegen geprotesteerd door predikanten, geestelijken, groot-werkgevers, Vereeniging van Huisvrouwen e. a. De weinige belangstelling voor de Cein- tuurlijn dateert eerst van den laatsten tijd, Nu is er slechts een verbinding Noord-Zuid, doch geen enkele ver binding Oost-West Hebben B. en W. plannen, het tram- en busbedrijf in die richting uit te breiden? De heer VAN LIEMT merkt op, dat Barbertje is komen te hangen. Maar Barber tje was niet de Trammij., doch het publiek belang. Men is ontevreden over de verkeers middelen. Wat is daarvan de reden? De reden, dat men de Mij. maar eens uit den hoek wilde laten komen en het publiek is daarvan de dupe geworden. In de Kamer van Koophandel is een com missie gevormd tot onderzoek van het ver- keersvraagstuk, waarin de heer Burgersdijk zitting had. Hier is altijd over stroefheid bij de N. Z. H. T. M. gesproken. Het is wel niet altijd op rolletjes gegaan, maar er zijn wel meer lichamen, waarmede het stroef gaat. Spoorwegen, Rijk, gemeente zelf. Ook bij semi-officieele lichamen vindt men stroef heid. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat de N. Z. H. voorgesteld heeft op 11 Augustus 1925 een algeheele omlegging van het tram net. Einde 1926 was daarop taal noch teeken ontvangen, zelfs geen bericht van ontvangst. De heer KLEIN SCHIPHORST tot den heer Reinalda „Was u toen wethouder?" De heer REINALDA „Mijnheer Klein Schiphorst, u was toen lid van de Tram commissie en hebt daaraan medegewerkt." De heer VAN LIEMT „Na rappel stuurde de gemeente antwoord met verzoek vóór 1 April te antwoorden. Doch de N. Z. H. antwoordde reeds 23 Februari. Nu heeft men Haarlem in een impasse gebracht. Spr. gaat na, dat een onderhoud verzocht is door de N. Z. H. over het schrijven van B. en W. B. en W. zijn daarop niet ingegaan, doch hangende de onderhandelingen kwam men met voorstellen tot bus-exploitatie. De bussen reden 4 weken en toen moclft de route reeds gewijzigd worden. Dat mocht wel. De verkeersmiddelen in Haarlem zl,n onvoldoende. Bij handhaving der lijn Station- Turfmarkt-Baan waS aan een groot deel van de behoefte aan goede verkeersmiddelen te gemoet gekomen. Moet het in Haarlem nog langer duren, dat gemeente en tram als kefhondtn tegen over elkaar blijven staan en het publiek daar van de dupe worden De gemeente heeft te zorgen, dat de tram haar exploitatie voort kan zetten. De Jansbrug is geheel afgesloten en de Manégebrug is alleen opengehouden tegen betaling. De gemeente moet zoo tnm mogelijk het regelmatig tramverkeer belem meren. En nu gaat men een brug bouwen Misschien kan de gemeente aan het langste eind trekken, maar is daarmede nu het publiek belang gediend? Dat noemt men zoogenaamd pienter gedoe, die juridische liefhebberij. Er is een spitsvondig gedoe van kom jij maar eerst uit den hoek, Spf> wil niet meedoen aan het wekken van ani mositeit tusschen twee lichamen, waarvan het publiek de dupe wordt. De Trammij. trekt zich misschien niet veel aan van de intrekking der concessie, maar het besluit daartoe geeft weef langen tijd geharrewar. Toen de autobussen met verlies bleken te rijden, stond men dadelijk coulant tegenover de alleen-zaligmakende gutobus. Dat is meten met twee maten. De opzet was 8e" meentelij ke exploitatie. De boel is hopeloos in de war nu, maar spr. hoopt voor belasting betalend Haarlem, dat er gemeentelijke exploitatie komt. Wethouder GERRITSZ oordeelt, dat sommige sprekers aan het napleiten zijn geweest. Men ziet niet in, dat gemeentelijke exploitatie is afgewezen. Dat betreurt spr», maar hij laat zich niet in de schoenen schui ven, dat de laatste maanden met opzet er naar gestreefd is, den boel in de war te sturen. Geen gemeentelijke exploitatie geen ge mengd bedrijfgeen autobus-concessie aan de Trammij. Dat waren de besluiten van den raad. Toen is de concurrentie gekomen. Wie heeft er toen niet ingeschreven De E. S. M. heeft niet ingeschreven. Dat was, omdat de directie de vastgestelde lijnen niet wenschte. De raad had die lijnen vastgesteld. De heer VAN LIEMT „Maar later zijn die lijnen toch maar veranderd." Wethouder GERRITSZ „Daartoe had u ons gedelegeerd." Spr. noemt het een sprookje, dat er m den loop der laatste maanden animositeit is geweest bij de onderhandelingen tusschen N. Z. H. en de gemeente. Spr. gaat de onderhandelingen, welke indertijd reeds uitvoerig gepubliceerd zijn, na en gaat na, dat de E. S. M. precies wist, hoe de gemeente tegenover de kwestie stond. Spr. wijst er op, dat de heer Burgersdijk zelf verontschuldigingen heeft moeten maken over een besluit der commissarissen der Mij., dat hijzelf niet geheel juist kon vinden (het 'opheffen der Ceintuurlijn). De concessie moet opgeheven worden in verband met de rechtsverhouding tegen over de Tramwegmij. Aanders zou de maat schappij nog wel andere dingen kunnen gaan doen. Het is geen goed beleid, hier nu te zeggen, wat de gemeente van plan is te doen. De tram weet wel, wat de gemeente kan en zal doen. Maar nu kan spr. toch niet zeggen, welke keuze zal worden gedaan. Er wordt niets achterbaks gedaan, want de tram weet, wat gedaan kan worden door de gemeente. Het gaat niet om rechthaberei, maar het recht der gemeente moet bewaard en behar tigd worden. De vorige week nog heeft te 's Gravenhage een bespreking plaats gehad tusschen de tramdirectie en het gemeentebestuur op uit- noodiging van den Raad van Toezicht. B. en W. zijn dus niet bang voor onderhande lingen. De Ceintuurbaan heeft reeds jaren geleden een jaarlijksch verlies opgeleverd van 5.000 en dit werd geweten aan den slechten aanleg der banen. In 1919 werd door de tramdirectie reeds opheffing der Ceintuurbaan voorgestaan. En dat het met haar exploitatie niet goed ging, bewees het ingevoerde systeem der éénmanswagens. Er zijn adressen voor weder-instelling der lijn. Spr. zal niet over den ernst dier adressen spreken. Hij heeft er eenige per soonlijke ervaring van Door den heer De Breuk is een afdoende verkeersregeling gevraagd. Wat noemt men afdoende Als hij bepaalde richtingen voor staat, moet de heer De Breuk maar een initiatief-voorstel indienen. Spr. kan niet zeggen, dat het zoo goed gaat met de exploi tatie van de verschillende lijnen op het oogenblik. Spr. gaat na, dat voorstellen van den heer Reinalda indertijd verworpen zijn. Waarom is hij toen niet gekomen met voorstellen betreffende de lijnLeidschevaart. Spr. ge looft niet, dat het gemeentebelang het mede brengt, verder te discussieeren over de ver dere exploitatie. Dat met twee maten wordt gemeten, ont kent spr. Hoe het in de toekomst zal gaan, hangt af van de E. S. M. en van het publiek belang. De E. S. M. wil niets meer met de gemeente te doen hebben. Indien de lijn NoordZuid moet gewijzigd worden, ver langt de trammij., dat de gemeente de kosten betaalt. En alles bijeen genomen, wordt dat misschien een ton aan kosten. In de Timorstraat wenschte de tramniij. dubbel spoor, waartoe de gemeente de straat te smal achtte. In de gemeente wordt normaal spoor ge- wenscht geacht, maar de trammij. wenscht het smalspoor niet te veranderen. Als de Mij. met plannen komt tot ver betering van den toestand onder de viaduct aan den Verspronckweg, waarmede B. en W. accoord kunnen gaan, zullen deze daartoe medewerken. De Mij. staat echter afwijzend tegenover verbeteringen, bijv. op het Sta tionsplein, omdat daarmede onkosten ge moeid zijn. Verbetering in de Rozenstraat komt vooral het tramverkeer ten goede, maar moet dan de gemeente alles betalen Wat de heer Van Liemt wil, is de gemeente niet huid en haar overleveren aan de trammij. Niet in alles moet de trammij. toegegeven worden. In Utrecht is het nu gedaan gekregen, dat ten minste op de spitsuren de uitgang aan het Kennemerplein opengesteld zal worden. Zou dat gebeurd zijn, als men maar dadelijk toegegeven had in Utrecht Spr. gelooft niet, dat er een goed verkeers- middelennet in Haarlem komt, als de ge meente er zich niet financieel voor interes seert. Men zal er, evenals in andere gemeenten voor komen te staan, dat de gemeente zich financieele offers zal moeten getroosten. Door de ervaring zal men in Haarlem wijzer moeten worden. Voor den heer CASTRICUM is hoofd zaak, of de tegenwoordige verkeersmiddelen Zooveel mogelijk gehandhaafd worden en of de bestaande middelen niet binnenkort Zullen verdwijnen. De heer VAN LIEMT wijst er op, dat men bij de exploitatie van autobuslijnen niet met de Trammij. heeft willen spreken, doch wel met de autobusmij. Al verklaart spr. dit nu, dan is hij toch nog geen protector van de Trammij. Men had op het Stationsplein uit de im- Easse kunnen komen, als men maar onder- andeld had. Het verzoek om uitstel der asphalteering aldaar werd niet ingewilligd. En zoo iets acht spr. geen zaken doen. De Ceintuurlijn is stopgezet, toen de Jansbrug afgesloten werd. Wil men nu het publiek belang offeren aan een paar duizend gulden Wat de Timorstraat betreft, bij spr. staat nog niet vast, dat de lijn niet doorgetrokken had kunnen worden door Haarlem-Noord. De onderhandelingen tusschen Trammij. en gemeentebestuur hadden, volgens spr., anders gevoerd moeten worden, dan geschied is. De raad is er voor de belangen van het publiek en als die belangen hadden mede gebracht een soepeler onderhandelen, dan had dit moeten geschieden. De meening was altijd aansluiting van autobuslijnen aan een gewijzigd tramnet en daarom acht spr. het beter, de concessie niet in te trekken. De heer REINALDA meent, dat de heer Van Liemt de kwestie zeer naïef, zeer be krompen en zeer kleingeestig heeft behandeld hedenmiddag. De VOORZITTER „Dat moet u terug nemen." De heer REINALDA gaat na, dat in 19x9 in overleg met de Trammij. een net van radiaal lijnen is vastgesteld. En na 10 jaren zijn er nog geen daden gesteld. Een stapel plannen is ingezonden. Spr. geeft toe, dat het met den heer Burgersdijk prettig onder handelen is alleen komt men niet tot resul taat. Zoo is gesproken over het verleggen der lijn door de Smedestraat naar den Jansweg en het centrum te maken op de Parklaan En midden in die onderhandelingen stelt de tramdirectie voor, den Kampersingel en Gasthuissingel te dempen' en het centrum te maken op het Gasthuisplein. Van de Trammij. kun je plannen te over krijgen, maar het leidt tot niets. Tusschen de correspondentie zitten ettelijke confe renties ze leiden tot niets. Spr. geeft enkele voorbeelden welke z.i. daarop wijzen en merkt op, dat de Trammij. de uitvoering der plannen door de gemeente wil laten bekostigen. Zoo wilde de Trammij. niet overgaan tot het leggen van normaal- spoor naar de Leidschevaart, op de lijn HaarlemAmsterdam, tot verbetering van de toestanden op de Raaks en den Zijlweg, tot doortrekking van de tramlijn naar Haar lem-Noord. De concessionarissen moeten voor Zich zorgen, dat de lijnen rendabel zijn. Zij zullen er geen geld bij willen leggen. Zoo neemt spr. het de Trammij. niet kwalijk, dat zij de Ceintuurbaan opgeheven heeft. Het is een legende, dat de reden dier opheffing is het vernieuwen van de Jansbrug. De uit te voe ren openbare werken hebben recht op pre ferentie; zij kunnen zelfs in het belang van de tramlijn zijn. Spr. raadt 6. en W. aan, het duurzaam belang voor het publiek niet uit het oog te verliezen en die maatregelen te treffen, cLt ten gevolge van commercieele belangen niet uit het oog verloren worden de belangen van hen, die nu nog steeds geen verkeersverbin ding hebben. Overwogen zou later moeten worden, of het niet rationeeler is, van gemeentewege zich een financieel offer te getroosten. De heer VISSER gelooft, dat de voor standers van gemeentelijke exploitatie nu langs een omweg probeeren hun doel te bereiken, doordat zij de autobus-exploitatie aan een zwakke maatschappij hebben opge dragen, die zoo goed als zeker over eenige jaren om steun zal moeten komen. De heer BIJVOET herhaalt zijn vraag, wat hef gevolg zal zijn van de intrekking der concessie. De heer KEESEN gelooft, dat zijn vragen en die van den heer Koppen reeds beant woord zijn. Hij gaat ook de geschiedenis van de instel ling der autobusdiensten na, wijst op de voorkomende manier van wijziging der autobusroutes en verklaart zich met een dergelijken gang van zaken niet te kunnen vereenigen. Hij had liever gezien, dat de boel maar stuk geloopen was en dat men van gemeentewege de exploitatie maar ter hand genomen had. De heer WOLZAK kan niet voor het voorstel van B. en W. stemmen, als daarvan het gevolg zou zijn, dat de lijn Station Leidschevaart opgeheven zou worden. Hij stelt voor, B. en W. uit te noodigen, te bevorderen, dat de Ceintuurbaan weer wordt ingesteld en de lijn StationLeidsche vaart behouden blijft. Wethouder GERRITSZ vraagt zich af, wat men wenscht te bereiken met het stem men tegen het voorstel van B. en W. Dan behoudt men interlocale lijnen; de Ceintuur lijn wordt toch niet hersteld; de lijn Station- Leidschevaart blijft; de rechtsverhouding wordt verzwakt. De bedoeling van de opheffing der con cessie is, dat men in het oog houdt het ideaal der verkeersmiddelen. Het station moet 'n centrum der verkeersmiddelen blijven. Ook B. en W. wenschen een verbinding Station- Leidschevaart-Aerdenhout-Bentveld. Maar het is de vraag, of dat een tramverbinding moet zijn. Door de Tramcommissie en Openbare Werken is dat eenstemmig ont kend. Niet vooruit mag gezegd worden, dat men een bepaald middel niet moet ge bruiken, maar alvorens het te gebruiken, zal eerst de raad er in gekend worden. Daarom raadt spr. den heer Wolzak aan, zijn voorstel in te trekken. Het is niet in het gemeentebelang, daaromtrent nu een besluit te nemen. Het nemen van een dusdanig be sluit past'niet in het doel, dat de gemeente zich heeft gesteld voor het geheele verkeers- net. De opheffing der concessie zal leeren, in hoeverre de rijksconcessie gaat en wat de gemeente doen kan. Een ander gemeentebelang is, dat er een goede spoorverbinding komt tusschen Haar lem en Zandvoort, want als het Zandvoort goed gaat, is dat ook in het belang van Haar lem. Daarenboven zijn er in Haarlem-Noord 40.000 menschen, die op een gemakkelijke manier naar Zandvoort moeten kunnen gaan. Men moet dus niet alleen kijken naar het tramlijntje langs de Leidschevaart. Als blijkt, dat er voor de lijn Station Leidschevaart geen rijksconcessie is, kan men met een schoone lei met de Trammij. gaan onderhandelen. De heer WOLZAK trekt zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. tot intrekking der concessie wbrdt aangenomen met 332 stemmen. Tegen de heeren Castricum en Van Liemt. Aangehouden voorstellen Aangehouden, worden de voorstellen in zake de samenstelling der commissie voor de Werkloosheidsbestrijding, betreffende te gemoetkoming voor ontruiming van onbe woonbaar verklaarde woningen en aangaande de reorganisatie van het Burgerlijk Armbe stuur en de benoemingen. Wijziging keuringsver ordening B. en W. bieden ter vaststelling aan de wijziging der keuringsverordening voor de gemeente Haarlem. Een voorstel-BARTELS, het voorstel aan te houden, waartegen de VOORZITTER zich verzet, wordt aangenomen met 249 stemmen. Arbeidsvoorwaarden auto- buspersoneel In antwoord op gestelde vragen door den heer PEPER, antwoordt wethouder GER RITSZ, dat onderhandelingen gevoerd wor den over de arbeidsvoorwaarden van het personeel der autobussen. Daarom is het beter, nu niet over de kwestiq te spreken. De routes der autobus diensten Aan den heer KEESEN antwoordt wet houder GERRITSZ, dat de routes der auto busdiensten zijn gewijzigd, omdat de wensche- Iijkheid der diensten dit medebracht, riet centrum is met buitenwijken verbonden. O. m. is de vorstperiode oorzaak, dat nog niet geoordeeld kan worden over de exploitatie* De heer PEPER acht de kwesties betref- fende de autobusexploitatie zoo belangrijk, dat hij meent, dat men, in verband met het late uur, de blsprekingen beter kan uitstellen tot de volgende vergadering. Dan ontstaat er eemg rumoer over de kwestie van het behandelen van ingekomen vragen. Het resultaat is, dat alle ingezonden vragen worden voorgelezen, doch onbeant woord blijven. Tegen kwart vóór 7 wordt de vergadering gesloten. MEDEDEELINGEN RAAD DD. ia MAART 1929 3 Ingekomen zijn een verzoekschrift van A. J. E. M. Dorij om eervol ontslag als leeraar aan het Ge- Sre"!929 ^yCeUmm"ingangvan 1 Septem- ™en„,V,er2'0e,kschrift van L' Mol-Koning om ontslag als onderwijzeres in de lichame lijke oefening met ingang van 1 Mei 1929; het verslag over het jaar 1928 van de Com missie D. tot wering van schoolverzuim een verzoekschrift van de Afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap om over te gaan tot stichting eener gemeentelijke schooljvoorjvoorbereidend onderwijs in het Kleverparkkwartier. een adres van Mejuffrouw Vos en 199 andere werknemers bij verschillende bedrij ven te Haarlem, waarin zij mededeelen dat Zij door het opheffen van de Ceintuurbaan zeer gedupeerd zijn en dat zij instemmen met de ontevredenheidsbetuigingen be treffende den dienst der autobussen en waarin zij. voorts een beroep doen op de bemiddeling van den Raad tot wederinvoe ring van bedoelde trambaan een adres van W. J. van Vloodorp en 206 andere bewoners van het Bosch- en Vaart- kwartier en Leidschevaart-kwartier houdende verzoek om alleen dan tot weder inbedrijf- stelling der Ceintuurbaan stappen te doen, indien het behoud van de nieuwe tramlijn 4 is verzekerd. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies een brief van de N. V. Grossierderij v/h. fa. S. Reinalda, waarin zij protesteert tegen de bepaling, dat slechts 10 Liter benzine in voorraad mag gehouden worden een verzoekschrift van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Bavo te Haarlem-Noord om beschikbaarstelling van gelden voor het oprichten eener school op een terrein, ge legen in de omgeving van den Rijksstraat weg een beroepschrift van B. W. Lindeboom tegen het besluit van B. en W., waarbij hem vergunning is geweigerd om 2 winkelhuizen te doen bouwen op het terrein, gelegen aan den Heerenweg hoek Eindenhoutstraat een verzoekschrift van J. van Roon om vergunning tot het bebouwen van een ge deelte van den open grond, gelegen achter het perceel Generaal Cronjéstraat 45 een verzoekschrift van B. Boerrigter om in koop te ontvangen een perceel grond, ge legen aan de Meester Cornelisstraat een verzoekschrift van G. Kamminga om in koop te ontvangen een perceel bouw terrein, gelegen nabij de Marnixstraat. Gesteld wordt in handen van B. en W. ter afdoening een verzoekschrift van J. Th. Risselada om een onderzoek te doen instellen omtrent Zijn gasverbruik, welke aangelegenheid door B. en W. niet naar zijn genoegen is opgelost. Besloten wordt om de bij raadsbesluit dd. 16 Juli 1924 No. 22 aan den Staat der Nederlanden tot wederopzeggens verleende vergunning tot het leggen van 6 afvoerlei- dingen in het jaagpad langs den Rijksweg AmsterdamHaarlem en het uitloozen in de Amsterdamsche Vaart, in te trekken met ingang van 1 Januari 1929. Besloten wordt om de N. V. Haarlemsche Draad- en Draadnagelfabriek met ingang van 1 Januari 1929 te ontslaan uit de huur •van den bij raadsbesluit van 10 Februari 1926 No. 18 sub 3 in huur gegeven grond aan de Friesche Varkenmarkt, kad. sectie B No. 2940 ged. en dien grond te bestemmen voor den openbaren dienst. Naar aanleiding van enkele verzoeken om restitutie van precariorechten, opge legd voor 't in gebruik nemen van gemeente grond tot het opslaan van bouwmaterialen in verband met het feit, dat door de lang durige vorstperiode dat gebruik abnormaal lang heeft geduurd, wordt besloten B. en W. te machtigen in dergelijke gevallen 50 der verschuldigde rechten te restitueeren. Een vaargeul AmsterdamKampen door het $3 van de Zuiderzee De sleepboot „Daniël Goedkoop" vertrok gisterenmorgen om 5 uur uit Amsterdam met het doel een vaargeul door het ijs van de Zuiderzee naar Kampen te maken. Het ijs was nogal dik, doch de sleepboot slaagde er in gisterenavond om 6 uur de plaats van be stemming te bereiken. De IJsel ijsvrij De IJsel is thans ijsvrij, zoodat de scheep vaart er hervat is. tTrk zeven dagen geïsoleerd Door den zwaren mist is sinds Donderdag 7 Maart het eiland Urk zonder verbinding met den vasten wal. Maandagmorgen zou een vliegtuig der K. L. M. met post naar Urk vliegen, doch wegens den dikken mist moest de tocht worden uitgesteld. Ook de boot „Von Geusau" heeft getracht het zware ijs te for- ceeren om Enkhuizen te kunnen bereiken, doch zonder- resultaat. Ook Terschelling geïsoleerd De postboot van Harlingen naar Terschel ling heeft ook gisteren Terschelling niet kun nen bereiken, wegens mist en ijs, zoodat Ter schelling op het oogenblik reeds 6 dagen zonder communicatie met het vasteland is. Scheepvaart Friesland—Holland geopend Gisteren vertrokken de eerste booten der Holland—Frieslandlijn vanuit Sneek, via I^euwarden, Harlingen, Nieuwe Diep, Am sterdam naar Rotterdam. Op de Ooaterschelde Op de Oostcrschelde is nog steeds veel en 'aar drijfijs. De wind heeft te weinig kracht im het ijs naar zee te doen afdrijven en de dool doet het nog niet voldoende smelten. Wel heeft het loodswezen van Vlisslngen uit getracht met twee bootén om de lichtboeien in de Oosterschelde en ook in de Zandkreek te leggen, maar dit bleek te gevaarlijk. Er is dus des avonds nog geen verlichting en het varen blijft ter plaatse aan groote gevaren onderhevig. De laatste vaart van Zierikzee op Wolphaartsdijksche veer en terug moet dan voorloopig ook nog achterwege blijven. Zoo spoedig de omstandigheden het toelaten 'Zullen de lichtboeien worden herplaatst. Op den Rija Het gevaar voor hoogwater op den Rijn is, blijkens berichten uit Duisburg, voorgoed ge weken. Men heeft er den hoogwaterdienst gestaakt. De eerste sleepen voor Rotterdam zakken reeds weder de rivier af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7