Gemengd Nieuws KINADRUPPELS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Na de onthullingen van het Utrechtsch Dagblad Prov. Staten van Overijsel Burgemeester Stulemeyer gehuldigd Besmettelijke ziekten Het Kamerlid Abr. Staalman Het voorstel van de wet tot steun aan de beetwortel suiker-industrie De koloniale tentoonstelling te Parijs SOCIAAL LEVEN Een conflict in de Twentsche Bontweverij Het werktijdenbesluit voor arbeid in winkels RECHTSZAKEN De overval in de Van Oldebarneveldtstraat te Rotterdam Brandstichting te Hilversum KUNST EN KENNIS Passions-uitvoering te Naarden Een vereerende opdracht De Zuidpool-expeditie van Commander Byrd LUCHTVERKEER Schiphol en Waalhaven Een tweede vlucht van de Graf Zeppelin boven de Middellandsche Zee - KERKNIEUWS Het stoffelijk overschot van St. Nicolaas van Tolentino UIT ONZE OOST De salarissen van school hoofden in Ned. Indië Dr. H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. FINANCIEN Uitgifte van schatkist promessen en -biljetten VERKEER EN POSTERIJEN De telegrafische verbinding met Mexico Het telefoonverkeer met Polen Invoer van sparre- en denne- zaad in Duitschland verboden Hockeybond Noordhoilandsche Overzicht Het ijs verdwijnt Ook roodvonk te Roermond De Haagsche telefoon storing opgeheven De lieve vriendin Tegen een boom gereden Onvoorzichtigheid met den dood bekocht Door vallend gesteente gedood Tunnel-misère Een auto door den trein verpletterd De Harwichboot aan df grond geloopen Een schip aan den gron geraakt A.N.W.B.-blocnote De ernstige vechtpartij te Roermond Doodelijk motor-ongevc. De roofoverval te Besi Nieuwe bourgeoisie? Brand in een Geref. Kerk Twee goederenwagens in elkaar gedrukt Een ongeval met doodelijken afloop sten en Wetenschappen en van Btonenland- sche Zaken en Landbouw geantwoord: L De ondergeteekenden achten een onder zoek naar de wijze van verwarming en ver lichting in raadhuizen van geschiedkundige of bouwkundige waarde gewenscht en zijn ook gaarne bereid dit in te stellen. Zij vra gen zich zelfs af, of het zich mag beperken tot bovenbedoelde gebouwen. Het komt hun aanvankelijk voor, dat het zich ook behoort uit- te strekken tot andere raadhuizen met het oog op belangrijke archieven, welke daarin plegen te worden bewaard, en wellicht nog tot andere gebouwen voor den openbaren dienst. II. Wanneer een onderzoek, als onder I bedoeld, de wenschelijkheid mocht aantoonen van beschermende maatregelen, dan zal, naar het ondergeteekenden voorkomt, artikel 1 der wet van 13 Januari 1923 (Staatsblad no. 9), houdende nadere voorzieningen teT voorko ming van brandgevaar voor gebouwen en getimmerten, het mogelijk maken die te tref fen. De algemeene maatregel van bestuur, die ter uitvoering van die wet is vastgesteld by Koninklijk besluit van 30 December 1924 (Staatsblad no. 620), zou dan aangevuld kunnen worden. De bij Ward Hermans in beslag genomen documenten De „Nation Beige" bevestigt, dat de bü de secretaresse van Ward Hermans in beslag genomen documenten betreffende de mobili satie van het Belgische leger in geval van oorlog Inderdaad echt zijn. Zij zijn echter verouderd en daardoor waardeloos. Het onderzoek wordt voortgezet om de daders van den diefstal der documenten op te spo ren. De „Nation Beige" meldt voorts, dat Prank Heine tijdens de huiszoeking bij Ward Hermans op diens bureau aanwezig was en bezig was met het corrlgeeren van een Brus- selsche krant, waarschijnlijk de „Soir". EEN REDE VAN MINISTER HYMANS Het H. N. bureau seint uit Brussel d.d. 14 dezer: Bij de beraadlagingen over dse begoroting van buitenlar.dsche zaken, heeft minister Hijmans in den senaat opnieuw over Utrechtsche documenten gesproken. Hij ver klaarde o.a., dat de ondoordachte publicatie door de Nederlandsche pers van apocrieve documenten, waarvan de zinneloosheid reeds uit den tekst blijkt, het gevaar met zich bracht, dat België in een valsch daglicht zou wodren gesteld. De lasteringen tegen België zijn op niets uitgeloopen en de naam van België is ongerept gebleven. De Belgische politiek is een politiek van vrede, veiligheid en loyaliteit. Belgë werkt sedert tien jaren nauw met andere volken samen voor de verheven beweging, welke streeft naar een samenwerken van de volken en de organisa tie van een internationale vredelievende orde. België heeft deelgenomen aan de on derhandelingen tot het sluiten van het pact van Locarno, dat de beste waarborg voor de veiligheid van België Is, en voor het pact tot uitbanning van den oorlog, dat het parlement pas heeft goedgekeurd. Het heeft tal van bilaterale verdragen van verzoening en arbitrage gesloten. België zal zich nooit tot geheime intriges leenen, welke de inter nationale orde verstoten of eenige mogend heid bedreigen. In de gisteren gehouden ziting van de Prov. Staten van Overijsel werd tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen in de vacature- mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwtjk (C.H.) de heer mr. D. te Winkel (C.H.) te Enschede. Te Bergen op Zoom heeft een huldiging plaats gehad van den heer Stulemeyer, die benoemd is tot burgemeester van Schiedam. Verschillende sprekers voerden het woord en dankten den heer Stulemeyer voor wat hij in de weinige jaren, dat hij te Bergen op Zoom aan het hoofd der gemeente stond, in haar belang gedaan en tot stand had gebracht. Ten slotte werden hem namens een zeer groot deel der burgerij door het huldigings comité, waarvan dr. Van Ginneken voorzitter was, een souvenir aangeboden als blijk van waardeering van zijn arbeid, waarvoor de heer Stulemeyer zijn hartelijken dank be tuigde. In Stcrt no 51 wordt medegedeeld eene opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Maart 1929. In die week werd afgeleverd: door de ent stofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 2055 personen, te Rotterdam voor 407 per sonen: te Groningen voor 154 personen; to taal voor 2616 personen. In de week van 3 tot en met 9 Maart 1929 zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. langen van de Indische ondernemers, Ja, men mag haast wel zeggen als vrijgestelde!" U kunt niet weerspreken, dat ik, 'die de be langen van de middenstanders welhaast ge durende drie zittingsperioden in de Kamer naar hun volkomen tevredenheid behartig de, bij dezen achteruit werd gestgld en uwerzijds ook verzuimd werd een andéren middenstander, e en althans belangrijke kans op verkiezing te geven. De plaats van den heer Schür'mann geeft slechts weinig kans op verkiezing. Deze heer maakte deel uit van een omvangrijk comité van in den Vrijheidsbond vooraanstaande middenstan ders uit alle deelen van het land, hetwelk zich, zij het dan vergeefsch, zeer beijverd heeft om mijn herkiezing te verkrijgen. De heer Schürmann heeft deze plaats aanvaard niettegenstaande de leiders van dit comité hem te kennen hebben gegeven, dat zy zulks zeer zouden betreuren." Ten slotte verklaart de heer Staalman aan het verzoek om zyn zetel te ontruimen niet te zullen voldoen, „Hij Is in 1925, ondanks de tegenwerking van den Vrijheidsbond op een afzonderlijke ïyst gekozen, zoodat aldus de korte zin de Vrijheidsbond niets over den zetel heeft te zeggen." Hti behoudt i(jn zetel Naar aanleiding van het tot hem door het dagelijksch bestuur van de liberale Staats partij: „De Vryheidsbond" gerichte schrij ven, waarin hem verzocht werd het Kamer lidmaatschap neer te leggen, heeft de heer Abram Staalman een schrifteiyk antwoord aan dat bestuur gezonden. Daarin zegt de schrijver zich te verwonde ren over 't feit, dat 't dageiyksch bestuur aan een oprichter van den Vryheidsbond kon schrijven, zooals het deed. „De Dresselhuys- stichtlng kwam," naar de heer Staalman zegt, „tot stand toen de party nog niet beschikte over de geldmiddelen van thans. Voor de instandhouding van een Bureau moest zelfs een beroep worden gedaan op de Kamerleden voor het afstaan van een deel van hun Kamertoelage. „Dat is veranderd, de Vrijheidsbond be schikt thans over bezoldigde propagandisten en bezoldigd personeel, groote sommen wor den l>esteed, wat slechts mogelijk is door den steun van een kleine groep kapitaal krachtige personen. „U kunt het feit niet verbloemen," aldus schr., „dat Ik moest plaats maken voor een tnm, die voor de leden uwer party zoo goed als volkomen onbekend Is en die ln het „Weekblad gewijd aan de belangen van Rot terdam" van 2 Februari J.l. door dr E. v- R werd gequalificeerd als „iemand, van wlen leder weet, dat hy daar (ln de Kamer) ge woon zal zitten als representant voor de be- De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over liet voor stel van wet van den heer Van den Heuvel e.s. tot het verleenen van tüdelijken steun aan de beetwortelsuiker-industrie hier te lande: de heeren Ament, .7. C. van Dijk, Bijleveld, Hiemstra en Lierakker. Ministerieel antwoord op de vragen van mevr. BakkerNort Op de vragen van mevr. Bakker—Nort omtrent het niet-zitting hebben van vrouwen in de Nederlandsche commissie voor de Kolo niale tentoonstelling te Parijs in 1931, heeft de Minister van koloniën geantwoord: Bij de samenstelling van de bij het Konink lijk besluit van 28 Februari j.l. no. 22 inge stelde Algemeene Commissie voor de deelne ming van Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao aan de in 1931 te Parijs te houden Internationale Koloniale Tentoonstelling heeft tot leidraad gestrekt de wenschelyk- heid om in die commssie de personen op te nemen, die representatief geacht konden worden voor de lichamen, Instellingen en groepen, welker medewerking voor het wel slagen der Nederlandsche deelneming noodig voorkwam. Uitbreidnig van de commissie met het oog merk alleen om daarin ook vrouwen zitting te doen nemen, acht ik niet gewenscht. Het ligt intusschen in mijn bedoeling, tot het Uitvoerend Comité voor de deelneming aan genoemde tentoonstelling het verzoek te richten om by het opmaken van de voor drachten voor wellicht nog in te stellen spe ciale tentoonstellingscommissies, aandacht te willen schenken aan de wenscheiykheid om, zoo mogeiyk, in die commissies ook Neder landsche vrouwen te benoemen, die haar krachten wijden aan de verzorging van de belangen van de overzeesche gewesten. In verband met het conflict aan de Twentsche Bontweverij te Hengelo, waren door den Ryksbemiddelaar Ir, van Yssel- stein, partyen byeengeroepen, tegen Don derdagmiddag cm 2 uur te Den Haag. Woensdagmiddag had echter ten kantore der Twentsche Bontweverijen een bespreking plaats tusschen de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties, welke het ultimatum hebben gesteld en de Directie van voor noemde fabriek. Deze conferentie had tot resultaat, dat door de besturen der arbei dersorganisaties in de Woensdagavond ge houden vergadering besloten werd niet deel te nemen aan de conferentie te Den Haag, maar hedenavond (Vrijdag) een vergadering te houden met de leden, werkzaam aan de Twentsche Bontweverij, waar dan een be sluit zal genomen worden of de aangekon digde staking tegen a.s. Maandag al of niet zal doorgaan. Uit het vorenstaande valt dus te concludeeren, dat de gehouden bespreking een vrij gunstig resultaat heeft gehad. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereen, van Christ. Kantoor- en Handelsbedienden heeft in een adres tot den Minister van Arbeid, H, en N. uiting gegeven aan zün pessimisti sche verwachtingen omtrent het tot stand komen eener winkelsluitingswet in afzien- baren tijd. In het adres wordt de Minister met nadruk uitgenoodigd het werktydenbesluit voor ar beid in winkels af te kondigen op hetzelfde moment, waarop vaststaat, dat het tot stand komen eener winkelsluitingswet vooreerst achterwege zal blijven. Gisteren heeft de rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen den man, die zich heeft schuldig gemaakt aan een aanslag op een winkeljuffrouw, in een win kel aan de van Oldebarneveldtstraat aldaar. De behandeling van deze zaak is indertyd uitgesteld om een rapport ln te winnen van dr. Scholten, uit Lelden, welk rapport gis teren werd uitgebracht, en waaruit bleek, dat de man volkomen toerekenbaar moet worden geacht, maar dat de daad, waarvoor hy zich heeft te verantwoorden gehad, als een affecthandeling moet worden beschouwd. De vertegenwoordiger van het O. M. per sisteerde by den eisch van vier jaar gevan genisstraf, waarna de rechtbank onmiddel lijk uitspraak doende, den verdachte veroor deelde tot een gevangenisstraf van vier jaar, met aftrek van den tyd, ln preventieve hechtenis doorgebracht. Gisteren heeft de Amsterdamsche recht bank uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den winkelier in levensmiddelen, die zich te verantwoorden had ter zake van opzetteiyke brandstichting en het teweegbrengen van een ontploffing, waarby gemeen gevaar voor goe deren en levensgevaar voor anderen te duch ten was, gepleegd in den nacht van 17 op 18 Juli van het vorige jaar in perceel Haven straat 36 te Hilversum. Het O.M. had twee jaar gevangenisstraf gevorderd met last tot onmiddellyke gevangenneming. De gevraagde gevangenneming werd door de Rechtbank uitgesproken, op grond van het zeer ernstige feit in verband met vrees voor vlucht. De Rechtbank achtte opzettelijke brand stichting bewezen en veroordeelde verdachte tot twee jaren gevangenisstraf. Als naar gewoonte geeft de Nederlandsche Bach-Vereenlglng op Goeden Vrijdag (29 Maart a.s.) een Passionsuitvoering ln de Groote Kerk te Naarden. Ditmaal geeft zy weer de Matteeus-Passion, maar thans vol ledig, zonder eenige coupure. In verband hiermee geschiedt de uitvoering in twee gedeelten: eerste deel 's morgens van 11 tot 12</$ uur, tweede deel 's namiddags van 2 tot 4 uur. Er wordt gezorgd voor een gele genheid tot lunchen te Naarden. Medewerkenden zy'n: A. Noordewier-Red dinglus (sopraan), Ilona Durigo (alt), Wil helm Ravelli (bas), Francis Koene (viool), Carel van Leeuwen Boomkamp (viola da gamba), C. Kwant en P. v. d. Hurk (fluit), G. Blanchard en W. Peddemors (oboi d'amore), Joh. Vink en F. Pels (oboi da caccia), Alice Ehlers (clavecimbel), Anthon van der Horst (orgel), het koor der Ned. Bach-Vereeniging en een jongenskoor, een en ander onder leiding van Evert Comelis. Voor sir Harold Prosser, eere-burger van de City of Londen, is ontworpen een elec- trisch orgel voor zyn kasteel te Andover (Hampshire). Het bevat 66 registers, ver deeld over drie klavieren en vry pedaal. Een monumentaal ontworpen kastwerk, passend in den styi der zaal, zal in massief noten hout worden uitgevoerd. De electrische speeltafel zal verplaatsbaar zy'n en voorzien van een electrisch reproductie-apparaat, waardoor ook rollen op dit orgel kunnen worden gespeeld. Het ligt in de bedoeling, dat bekende Engelsche toonkunstenaars regelmatig concerten op dit orgel zullen geven. De bouw van dit instrument Is opgedragen aan de Nederlandsche orgelbouwer A. S. J. Dekker te Goes voor 51.000; het moet dit Jaar worden beëindigd. De montage zgl in Engeland door personeel van de fabriek geschieden. Het nieuw ontdekte land Een bericht van „Klein Amerika", Byrd's kamp aan de Walvischbaai, aan de „Daily Chronicle" houdt in, dat oversteByrd een deel van het onlangs door hem ontdekte land heeft genoemd naar wyien kapitein Scott, den Brttschen Zuidpoolonderzoeker, die in 1312 stierf op den terugtoch van .de Zuidpool. Scottland ligt tusschen King Ed- wardland en 8Ö,gr. 30 Z. Br. Biykens het bericht aan luchtvarenden is ten gevolge van den dooi het landingster rein te Schiphol drassig geworden. De slechtste gedeelten liggen tusschen den cir kel en het hoofdgebouw. Ze teekenen zich donker af, doordat de grasmat ter plaatse beschadigd is. Voorzichtigheid is bü het rollen met vliegtuigen geboden. De inrichting tot het aangeven vgn wind stilte aan den toren van het verkcnnings- licht op het luchtvaarerrein Waalhoven, is tot nader bericht buiten werking. Op verzoek van vele personen, die geen deel konden nemen aan den vorigen tocht boven het Middellandsche Zeegebied, zal de „Graf Zeppelin" omstreeks half April een tweeden dergelyken tocht ondernemen. Uit Tolentino wordt aan de Msb. gemeld, dat daar het pauseiyk rescript ontvangen Is, volgens hetwelk het stoffelijk overschot van den H. Nicolaas van Tolentino onderzocht en kis echt erkend is. Het lichaam rust in de groote kapel van de basiliek van Tolentino in een bijzondere crypte en werd daar eerst voor eenigen tyd weer teruggevonden. Voor de Identificatie was een lang canoniek proces noodig, dat thans zy'n gelukkige be ëindiging door de in het pauselijk rescript vervatte erkenning gevonden heeft. Vragen van den heer v. Zadelhof! aan den minister van Koloniën De heer van Zadelhoff heeft aan den mi nister van Koloniën de volgende vragen ge steld; 1. Is het den minister bekend, dat sedert de invoering van het z.g B.B.L. 1925 herhaal- deiyk uitspraken van de onderwijzersyer- eeniglngen en van de pers in Nederlandsch- Indië gepubliceerd zyn, waarin gewezen werd op de billijkheid, de salarissen der hoofden van scholen ln Nederlandsch-Indië te verhoogen; dat de redeiykheld dezer verhooging zoo- wel van de zyde der Regeering als door den Volksraad is erkend; dat reeds herhaalde malen de verwach ting is gewekt, dat aan genoemde categorie van ambtenaren na 13 jaar dienst een ver hooging van 25 en na 19 jaar een verhoo ging van 50 zou worden toegekend; dat echter tot nog toe geen post op de be grooting daartoe is gebracht, en dat deze gang van zaken ernstige ontevre denheid heeft gewekt in de Indische onder wals wereld? '2 Zoo ja, ls Zijn Excellentie dan niet van oordeel, dat aan bovengenoemde verwach tingen zoo spoedig mogeiyk behoort te wor den voldaan, en is hij bereid te bevorder"»» dat in de eerstvolgende begrooting daar mede rekening wordt gehouden? 3. Is het zyn Excellentie tevens bekend, dat by het salaris van leerkrachten, die in ternaatsbemoeienissen hebben, ook nog steeds geen rekening is gehouden met dat gedeelte hunner werkzaamheden, dat zelfs beslag legt op uren na hun gewonen school- tü'd? 4 Zoo ja, vindt zyn Excellentie het dan niet blliyk. dat deze diensten afzonderlijk worden beloond? Tot een bedrag van 35 millioen Op 21 dezer wordt, ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, de Bijbank van de Nederland sche Bank te Rotterdam en het Agentschap te 's-Gravenhage, de inschrijving openge steld op Schatkistpromessen en pet. Schatkistbiljetten tot een totaal bedrag van ten hoogste 35 millioen. De Schatkistpromessen, groot 10.000, 50.000 en 100.000 hebben een looptüd van 3 tot 6 maanden. De Schatkistbiljetten van 1000, 5000 en 25.000, dragen 4'j£ pet. rente per jaar en hebben een loóptüd van 1 jaar. De geboden prijs voor Schatkistpromessen moet per 10.000, die voor Schatkistbiljet ten per 1000 kunnen betaald worden. De uitgifte der Schatkistbiljetten kan niet beneden pari geschieden. Dê'töewyztog van promessen en biljetten wordt uiterlijk 25 dezer ter kennis van de betrokkenen gebracht. Storting moet geschieden op 2 April. De telegrafische verbindingen in Mexico eyn weder hersteld met de staten Nuevo Leon, San luis Potosl, Tamaulipas en Coa- hiiila (uitgezonderd de kantoren Esmeralda, Metamoraslaguna, Parras, San Pedro de las Colcnias, Torreon en Viesca), alsmede met de kantoren Saltoa Crua, Puerto Mexico (Oöatzacoalcos), Zacatecas de Zacatecas en Mazatlan de Sinaloa. Alle telegrammen zijn aan censuur onderworpen en aan vertraging onderhevig. Met ingang van 20 Maart as. wordt het telefoonverkeer met Polen geopend Voorloopig zal dit beperkt zijn tot Amster dam cerierzijds en Warschau anderzyds. De koeten van een gewoon gesprek van drie minuten zullen 5 bedragen. Hoewel oök de gevoerde proefgesprekken met Rottérdam goed geslaagd zijn, zal de toelating van deze stad tot het telefoon verkeer 'met 'Warschau moeten wachten, totdat gebleken is, dat de beschikbare Düitsche telefoonlijnen in staat zijn, zon der overbelasting, ook dit verkeer af te wik kelen, yenvacht wordt evenwel, dat de beperking vanhét. verkeer tót Amsterdam van korten duur.. kal zyn. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. Main meldt: Van 15 Maart e.k. zal in Duitschland de invoer van zaad van sparren en dennen alsmed'e van pijnappels van deze boomen, waarin zaad aanwezig is, verboden zyn. Nu onze Haarlemsche vereenigingen Zater dag a.s. evenals vorige week alle 3 in het veld verschijnen, publiceeren we hier, om het geheugen wat op te frisschen en om onze prognose eenigszins te kunnen rechtvaardi gen, de rangiyst: M.H. C. 3 6 5 0 1 10 21—12 Amstel 6 4 0 2 8 21—13 Concordia 2 5 3 0 2 6 169 Bloemendaal 4 6 2 1 3 5 16—17 H.B.S. 2 6 1 1 4 3 9—21 Concordia 3 3 0 0 3 0 3—14 Zooals men ziet doen de Musschen een goeden gooi naar het kampioenschap, terwijl Concordia 3 vrij zeker de „laterne rouge" zal worden. A.s. Zaterdag zullen we vermoedelijk een bevestiging hiervan zien. want M.H.O. 3 ontvangt de jeugdige oranjehemden en hoe aardig deze laatsten ook spelen, we kunnen toch moeilijk verwachten, dat M.H.C. er niet i in zou slagen haar zegetocht voort te zetten. De andere wedstrüd H.B.S. 2—Concordia 3 zal vermoedeiyk de definitieve beslissing voor de bezetting der laatste plaats brengen. Hier staan de Haarlemsche papieren zoo veel gunstiger, dat we een flinke zege van Hillebrand cs, voorspellen. Langzamerhand zijn de groote rivieren thans vrüwel ysvrü geworden en is de strem ming in het verkeer over de rivieren mee- rendeels opgeheven. Slechts enkele plaatsen melden nog stagnatie. Zoo werd gister avond vanwege den Rijkswaterstaat het volgende medegedeeld: Keizersveer: geregelde overtocht met sfcoompont, des nachts roeiboot. Moerdijk: veerdienst om het uur van 7 uur v.m. tot 10 uur n.m. Zaltbommel: overtocht met stoomboot en groote pont. Gorcum-Sleeuwyk: veerdienst geregeld. Dordrecht-Zwijndrechtovertocht regel matig met stoompont. Katerveer: pontveerdienst gestremd. Katerveer: Pontveer weer geopend. DE VERBINDING MET DE EILANDEN. Ameland weer geïsoleerd Men meldt ons uit Hollum: Gisteren heeft de pos'boot Nes-Holwerd voor het eerst, na zes weken ten gevolge van het üs te hebben stilgelegen, weer getracht Holwerd te bereiken. De boot moest even wel, daar zy op ü's stootte halverwegen terug- keeren. Ameland is reeds weer een volle week geïsoleerd, daar het vliegtuig ten ge volge van den mist hier niet kan dalen. Hedenochtend zal de postboot opnieuw trachten HolwercT te bereiken. De verbinding met Terschelling. Men meldt uit Harllngen: De sleepboot „Volharding", die gisteren middag tet half twee met passagiers en la ding naar Terschelling was vertrokken, moest wegens den dikken mist in de haven terugkeeren. Sinds Vrydag j.l. was er geen gelegenheid meer van hier naar Vlieland of Terschelling te komen. De Volharding zal thans hedenmorgen te zeven u«r naar Ter schelling en .Vlieland vertrekken. Te Roermond is gisteren het Bisschoppe lijk College wegens het heerschen van rood vonk onder de studenten gesloten. Gistermorgen was de telefoonstoring, die in verschillende deelen van den Haag veel ongerief had veroorzaakt, weer hersteld. Op de Derde Kostverlorenkade te Amster dam is een vrouw zondanig door een andere vrouw mishandeld, dat zij bewusteloos in elkaar zakte. Zij werd door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar een lichte hersenschudding.werd gecon stateerd. De daderes is door de politie aange houden. Woensdag reed de heer de Fou uit St. Maartensdük met zyn auto over den Put schenstraatweg in de richting van Putte (N.B.) Vermoedeiyk door een defect aan de stuurinrichting reed de ayto plotseling ter hoogte van de Putsche duintjes tegen een boom aan. De bestuurder bekwam ernstige verwondingen aan gelaat en handen en kon niet dadelijk worden vervoerd. De auto zelf werd totaal vernield. Te Hulsberg (L.) ls een veertienjarige jon gen, die op de treeplank van een auto stond toen hij van die plank sprong onder den auto geraakt en gedood. In de mijn „Laura" ls een drie-en-twintig- jarige münwerker door vallend gesteente bedolven en gedood. De misère gedurende jaren aan den spoor wegovergang Spuiweg te Dordrecht, welke de stad met de door circa 10.000 inwoners bevolkte nieuwe woonwük Krispijn verbindt, is herhaaldelijk in den Raad ter sprake ge komen. Thans komen B. en W. met een voorstel. Er zijn twee projecten, het z.g.n. k.ejne en het groote plan. Het eerste brengt een tunnel van 4 M. breed en 2.25 M. hoog met hellingen van 1 op 25. De kosten ervan worden geraamd op 180.000. Verkeer alleen voor voetgangers, fietsen en kleine handkarren. Het groote plan houdt in een tunnel van 8 M. breed met 4 ,M. vrije hoogte en trottoirs aan weerszijden van 2.5 M. breed. Helling 1 op 30. De kosten worden begroot op 750.000. B. en W. vragen den Raad in principe een keuze uit de twee plannen. Zij willen èn bij het Rijk èn bij de spoorwegen een bijdrage in de kosten vragen. De inzittenden ongedeerd Nabü Apeldoorn is een ernstig auto-ongeval gebeurd, dat echter wonder boven wonder nog betrekkeiyk goed is afgeloopen. Daar reed n.l. de heer v. d. Ploeg, directeur van de N. V. Machinefabriek J. en H. W. v. d. Ploeg te Apeldoorn, met zijn zuster in den auto over de spoorlijn Apeldoorn—Dieren— Arnhem. Op het midden van de rails werd de wagen, die met een snelheid van 60 K.M. reed, gegrepen door de locomotief van het locaaltreintje uit Arnhem, dat te 12.08 aan 't station Apeldoorn moest arriveeren. De auto werd achterste voren gedraaid en hing als 't ware aan de locomotief, die den wagen over een afstand van 54 M. meesleurde. Hoe erg de botsing aankwam, biykt wel uit het feit, dat twee yzeren palen uit den grond werden gerukt. De auto zat rechts van de locomotief en het was en gelukkige omstandigheid, dat hy bleef hangen, anders was hij in het kanaal terecht gekomen. De trein stopte en toen de auto los kwam, constateerde men, dat de inzittenden van den auto ongedeerd waren Tegen den heer v. d. Ploeg is proces-verbaa opgemaakt op grond van art. 165 van he Wetboek van Strafrecht. De Harwichboot „Archangel" ls gist» avond voor een kleine reparatie doorg stoomd naar Rotterdam. Bü het vertrek de boot toen ln de Poortershaven aan df grond geloopen. Het ongeval is geheel or gevaariyk. De pasagiers, die men in Ro' teröam heeft kunnen opvangen zijn teru' gestuurd. De passagiers, die reeds in Hoi van Holland waren zyn gewaarschuwd zi gereed te houden, daar men hoopt om 4 met hoog water weer vlot te komen. Men meldt ons uit Harllngen: Het stoomschip „Margot" komende Hull is gistermiddag door den dikken m op den Pollendam aan den grond geloope- De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nee land, heeft een blocnote van handig fo maat uitgegeven, die gratis aan beiangste lenden wordt aangeboden en ten doel hec de aandacht te vestigen op de onderschf dene bemoeiingen van dien bond, welke m een enkel woord op den omslag staan ve meld en die zoowel het toeriéme in uitg breiden zin raken, als het algemeen bela: zooals behoud van natuurschoon, •oprulmir van verkeersbelemmeringen, enz. Aan den voet van de blaadjes dezer blo' note worden ln dichterlük rijm, of zakeli proza, verschillende nuttige wenken geg- ven, die, in 't belang van de algemeene vei keersvelligheid, de weggebruikers aan hr plichten herinneren. In verband met de ernstige vechtpar welke aan de Roerkade, te Roermond plaa had, kan nog gemeld worden, dat de toe stand van de gewonden, die na afloop va het gevecht naar het hospitaal werden vei voerd, vry goed is. Het ergst is J. H. er nog aan toe, d een schot in zün hoofd kreeg De kogel Woensdagavond nog verwijderd evenzoo t V. die een kogel in zijn been. en L. H d een schot in de hand had gekregen. By wonende aan de Eiermarkt en L. H. wonent aan dé Brugstraat zün eenige vuurwapene in beslag genomen. Het politie-onderzoe wordt krachtig voortgezet. L. die Woensdag in voorloopig arrest wa gesteld, is na verhoor weer op vrije voet*' gesteld. De heer Merks, die tusschen Breda i Tilburg met zün motor tegen een vertol' wagen oprepd en zwaar gewond werd opr nomen is aan de gevolgen overleden. De vermoedelyke dader gearresteerd Omtrent den brutalen roofoverval ond de gemeente Best vernemen wy, dat als.o vermoedelyke dader ls gearresteerd H. Bul' ten huize van zyn verloofde te Eindhoven De gestolen tasch met het geld ls nog niet gevonden. Het onderzoek der Rykspolitie duurt nog voort. Men schrijft aan de Vo'ASicant: Henri Polak heeft zy'n partiigeuocten. die nog al eens smalend sp-eken over de kapi talistische sfeer van de Eeis-r kamer, aar dig te pakken gehad, toen hij mededeelde, hoe bij een onderzoek to de kleedkamer van nat college kwam vast te staan, dat de eenige pelsjas, ü'e daar hing toebehoorde aanpartijgenoot Van Kol). Deze mededeeimg kan worden aangevuld met een ervaring in de Tweede Kamer. Daar werd in de vestiaire ook een pelsjas gezien, maar één. En wie bleek de eigenaar te zün? Baron van Wünbergen, baron van Boetzelaar van Dubbeldam of een andere „kapitalist?" Mis. Die eenige pelsjas was de pelsjas van...;.. Loutje de Visser!Staan wij hier voor de opkomst van een nieuwe bourgeoisie? De dienst to de Geref. kerk te Oostkapelle kon Woensdag niet doorgaan omdat een brand ontstond op de galerij, die met ver eende krachten kon worden gestuit. Reeds hadden de vlammen zich medegedeeld aan vloer, balken en lambriseertog. Te Lage Zwaluwe is trein 4059 uit Dor drecht, bij het goederenrangeerterrein op eenige stilstaande goederenwagens gereden, waaavan er twee to elkaar werden gedrukt. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. In de Rotterdamsche haven is de achttle. jarige Ohanlette uit New-York, aan booi van het ss. George Peirce". met den rech ervoet bekneld geraakt tusschen een staal- I draad en een winch. De voet werd afge- kneld. Hy is per auto naar het Ziekenhuis i vervoerd, waar hy kort na aankomst ls overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10