Stadnieuws Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen 1 ■J VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 MAART 1929 BLADZIJDE 1 De Banketbakkers tentoonstelling in gebouw „St. Bavo" DAMMEN Om het kampioenschap van Haarlem Kampioenschap van Haarlem Verkoopingen RADIO-NIEUWS Gramofoonplaten of „echte" muziek Energieverhooging van Duitscfie zendstations Radio voor de luchtvaart LAATSTE NIEUWS Het isolement van Vlieland en Terschelling opgeheven Noodlanding van een Duitsch vliegtuig Twee boerderijen afgebrand De moord te Waterlandskerkje De vaart op het kanaal Luik—Maastricht gestremd Een Duitsch stoomschip gestrand Brandstichting Overreden en gedood Geen ijs meer voor de haven van Lemmer Het ss. „Margot" voor de tweede maal vastgeloopen De overstroomingen in het Mississippi-gebied Het sterftecijfer bij de bezettingstroepen De toestand in het gebied van den strijd Hervatting van den strijd in Afghanistan Nieuwe terechtstellingen in Mexico Het incident tusschen Brazilië en Paraguay Gewond bij het maken van een noodlanding MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam De hertog van York te Berlijn aangekomen De studenten-ontlusten in Spanje Een verklaring der Spaansche regeering <371 162 383 149 337% 867 310 167 I 407% 25! 242 378 115% 391 274 y4 20814 190 121 235 11 \7\% 12%, 79% 79 95% 224 6% 40% 663 88 b 159 145 1 524 443% 2153/; 526 250 168 185% H 672 %1 Bandietenstreek Hedenmidcag te 1 uur had in zaal 1 en 2 van gebouw „St. Bavo" de opening plaats van de tentoonstelling van werkstukken in de sierkuns) en marsepeinbewerking van de leerlingen Ier cursussen van de afd. Haar lem der Nederlandsche Banketbakkersver- eeniging. Deze cursussen bestaan uit een cursus over sierkunst (garneeren) en een cursus in marsepeiibewerking. De inzendingen van deze leerlingen zijn onderverdeeld in klasse A. en E„ min en meer gevorderden, terwijl voor elien cursus op dezen wedstrijd een verplich; en een vrij stuk zijn ingezonden. Ter opluistering zijn er enkele stukken van Haarlemsche patroons en leeraren aan toe gevoegd. Het aantal ingezonden werkstukken is zeer groot en sommige stukken troffen ons door fraaie bewerking en keurigen stijl. Voor klasse A, dat zijn de min-gevorder- den, was voor de afd. marsepein het ver plichte stuk een schilderij-lijst met bloemen. Opmerkelijk is het hoezeer de opvattingen van dat stuk bij sommigen uiteenloopen; er was echter zeer fraai werk bij'. Het aan tal - vrije stukken is in deze afdeelihg niet groot, doch hetgeen er staat is de moeite waard bekeken te worden. Wij zagen er o.m. een fraaie vaas met rozen, die bedrieglijk veel op versch geplukte bloemen leek. Een mandje met rozen had direct onze belang stelling, want het zag er werkelijk alleraar digst uit. De meer-gevorderden in deze afdeeling, klasse B„ hadden een schilderij tot verplicht stuk. Mooi werk was ook hier te zien en on willekeurig viel het op. dat hier meer-gevor derden aan het werk waren geweest. Bij de vrije stukken waren o.m. fijnbewerkte stil levens, bloemenmanden, fruitschalen etc. Het geheel gaf blijk van groote vaardigheid en degelijke vakkennis. De afd. sierkunst gaf nog meer verschei denheid te zien. In klasse A. behoorde tot het verplichte stuk, het garneeren van een taart met een rand en het opschrift Citroen. Dit werk, betrekkelijk eenvoudig toonde nog een groot verschil; de eene garneerde de letters mooier, een ander weer den rand. doch over het algemeen was het werk vrij goed. De vrije inzendingen in deze klasse bestonden hoofdzakelijk uit fantasiestukjes in glazuur, naar ontwerpen verstrekt door de leeraren. Wij merkten daar op schemerlamp jes, bonbondoozen, etc. Het is moeilijk te omschrijven hoe deze werkstukken er uit zien, maar ze zijn in één woord keurig. Klasse B. in deze afdeeling had tot ver plicht stuk een taart waarop gegarneerd moest worden een rand met het opschrift N. B. V. Haarlem. Ook hierin was nogal verschil van o^^^- ting te constateeren aov_v,ook de vorige stukken in deze klaSfee waren gemaakt naar ontwer pen verstrekt door de leeraren. Een der ieei- linaen had een schilderij vervaardigd naar het bekende „straatje" van Vermeer: en wij moeten tot ons genoegen zeggen dat deze leerling er wonderwel in geslaagd is, een goede reproductie te krijgen. Anderen hadden het Nederlandsche wa- -r*»n, geflankeerd door twee leeuwen vervaar digd, waarin ook heel wat verschil in kleur en lijn te zien was. Een fraaie duiventil, molens en nog vele andere sierlijkheden zijn ook daar te bewon deren. Zooals wij herboven reeds schreven zijn er door Haarlemsche patroons en leeraren ter opluistering eenige stukken aan toegevoegd. Onmiddellijk in het oog vallen daar een tweetal schilderijen, plm. 1 Meter hoog, welke voorstellen reproducties van schilde rijen van Rembrandt en Frans Hals. Deze prachtige stukken hebben een ondergrond van marsepein en zijn beschilderd met cho colade. Vervaardiger is de heer J. Jongert, leeraar aan de Eanketbakkersvakschool te Amsterdam. Een buitengewoon fraai garneerstuk. even eens van den heer Jongert, vormt het mid denstuk van de tafel. De heer E. de Rek laat een mooi staaltje van boetseerwerk zien, terwijl van dezen heer en den heer M. Snoek eenige plaquettes de aandacht vragen. De heer v. Kessel, chef bij de fa. Hellingman beeft ook een mooi stuk ingezonden. De heer M. Snoek, opvolger van den neer W. Worst, patisserie „Modern," heeft een fraaie lijst met vruchtenmand ingezonden. De heer P. Sterk, leeraar in marsepein- werk exposeert eenige prachtige werkstuk ken. Verder zijn er nog plaquettes met dle- renkoppen, fruitmandenhet is te veel om op te noemen. Het eenige wat we doen kunnen is onze stadgenooten op te wekken een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen en eens ken nis te maken met wat banketbakkerskunst vermag. Men zal zeer zeker niet teleurgesteld zijn! Vermelden wij nog dat de cursus in boet- seeren voor patroons onder leiding staat van den heer P. Pijpers, leeraar aan de vak school. Zooals reeds gezegd zijn ook van dezen cursus werkstukken te bezichtigen en te bewonderen. Vanmorgen was de jury, bestaande uit de heeren W. C. Doelman, K. J. Jager en D. Bakker, allen te Amsterdam, bezig de inzen dingen te keuren; de uitslag kon ons vandaag nog niet medegedeeld worden. De prijzen bestaan uit luxe-voorwerpen en leerboeken voor de banketbakkerij. Voor iedere afdeeling zullen drie prijzen en drie eervolle vermel dingen toegekend worden. De tentoonstelling wordt gehouden op 15, 16, 17 en 18 Maart, telkens van 12 tot 5 en van half 7 tot 11 uur. Gisteravond ving de zesde ronde van den Haarlemschen kampioenswedstrijd aan. De uitslagen luiden Hoofdklasse J. B. Sluiter Jr. wint van R. Hartgerink j. W. van Dartelen wint van W. van Daalen Chr. F. Visse wint van F. A. Berkemeier Aebe de Jong wint van J. van Looij J. P. van Eijk remise met H. Greeuw J. Poppen was vrij. Tweede klasse J. Willemse wint van Joh. Fabel Jr. P. Mollema remise met J. van Berkum De partijen H. van Lunenburg Jr.G. A. Ottolini Jr. en J. Balk—G. Eising werden afgebroken en worden later uitgespeeld. Scherpe strijd om de leiding De strijd om den Haarlemschen kampioens titel is dit jaar wel bijzonder spannend Na de vijfde ronde staan thans Van Dartelen en Sluiter met gelijk aantal punten op de eerste plaats. Beide spelers wonnen vier partijen en speelden tegen elkander gelijk. De titelhouder Aebe de Jong kan zijn goeden vorm in dit tournooi schijnbaar niet re pakken krijgen. Met een score van 4 punten uit 3 partijen (en een hangpartij tegen Greeuw in remise-stand), volgt hij direct achter de leiders. Thans is de helft van het programma afgewerkt en met spanning wordt de eind spurt tusschen de leiders Van Dartelen en Sluiter tegemoet gezien. Beiden moeten de Jong nog ontmoeten, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dar ook de Jong zich onder de leiders zal scharen. Het tweede gedeelte van dit belangrijke jaarlijksche tournooi be looft dus zeer spannend te worden De stand luidt thans Hoofdklasse J. W. v. Dartelen 5 4 I O 9 1.80 J. B. Sluiter Jr. 5 4 I O 9 1.80 Aebe de Jong 3 I 2 0 4 1.33 J. Poppen 5 3 O 2 6 1.20 J. P. van Eijk 5 1 3 I 5 1.00 H. Greeuw 4 1 2 1 4 1.00 F. A. Berkemeier 5 0 4 1 4 0.80 J. van Looij 5 1 2 2 4 0.80 Chr. F. Visse 5 2 0 3 4 0.80 R. Hartgerink 3 O 1 2 1 0.33 W. van Daalen 5 0 O 5 0 0.00 Uitslag van de verkooping van de per- ceelen, in ,,'t Notarishuis", Bilderdljkstraat 1, bij den Zijlweg, te Haarlem op Donder dag 14 Maart 1929. Notaris D. W. van Niekerk. Na. 2. Een huis en erf te Haarlem, aan de Lange Poellaan no 24, groot 78 centiaren. 1025. H. Akersloot. Notaris P. J. Hoeflake. No 3. Een Heerenhuis, waarin kantoor met wachtkamer, garage, bergplaatsen en tuin, te Haarlem, aan den Koninginneweg no. 107, groot 18 aren, 71 centiaren. 30.100. J. W. van Santé q.q. Notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven. No. 4. Een zeer mooi beneden- en boven huis met erf en tuin, te -Haarlem, aan den Zijlweg, no. 155, groot 1 are, 67 centiaren. 12,200. op. H. M, L M. Schreurs, candidaat-notaris- plaatsvervanger, waarnemende het kantoor van wijlen notaris A J. c. Daamen. No. 5. Een solied gebouwd en in goeden staat verkeerend heerenhuis met tuin, te Haarlem, aan den Zijlweg no 74, 2 aren 70 l centiaren. 13.425. M. Nederkoom q.q. Notaris G. Wolzak Hz, No 6 Het woonhuis, erf en tuin te Haar lem, aan de Aelbertsbergstraat no. 11. 4810. J. W. Walewljn. No, 7 Het "woonhuis en erf te Haarlem V aan de Linschotenstraat no. 40. 2650. J. Vrolijk. No. 8. Het woonhuis en erf te Haarlem aan de Jacobstraat no 15. 1500. A. Th Joosten. No. 9. Het woonhuis en erf te Haarlem, aan de Jacobstraat no. 19. 1500. idem. Notaris D. M. Klijzing. No. 10. Het huis en erf te Haarlem, aan de Ravelingsteeg no. 1, groot 26 centiaren. 830. H. J. Feije. No 11. Het huis en erf te Haarlem aan de Gortestraat no. 9, groot 48 centiaren. 2100 A. Akersloot. Notaris A, Bertiing. No. 12. Een kantoorgebouw met twee bo venwoningen en werkplaats te Haarlem aan het Donkere Spaarne Nos. 2222a rood en 22b rood, groot 4 are en 59 centiaren. 17.003. Geukers en Nelissen q.q. No. 13. Een pakhuis met kantoor en erf te Haarlem aan het Donkere Spaarne, ach ter het vorige perceel, groot 2 are en 96 cen tiaren. 6500. J. Kroon van Diest q.q. H. H. L. M. Schreurs, candidaat-notaris- plaatsvervanger, waarnemende het kantoor van wijlen notaris A 4. C. Daamen. No. 14. Een werkplaats met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem, aan de Nagtzaamstraat no. 65 zwart en rood, somen groot 2 aren 89 centiaren. 11.300 opgehouden. De leiders van het station Radio-Toulouse hebben een zeer interessante proefneming gedaan, om te bewijzen, hoe uitstekend de weergave van gramofoonplaten tegenwoor dig is! Toen de bekende zangeres Ninon Vallin in Toulouse vertoefde om er enkele concerten te geven, heeft dit station een uitzendipg ge organiseerd, waarin deze artiste medewerking verleende. Zij zong aria's uit de opera's „Louise" en „Werther" en werd begeleid door het 54 man sterke orkest van het „Theatre du Capitole" onder leiding van den heer Versager. Dezelfde aria's waren eenigen tijd tevoren op gramofoonplaten vastgelegd en hierbij was een orkest van dezelfde samenstelling on getreden, als het orkest van het „Theatre du Capitole". Telkens nadat de zangeres zelf. voor de microfoon een nummer ten gehoore had ge bracht, liet men een gramofoonplaat, met hetzelfde muziekstuk afdraaien. Het oordeel van de luisteraars werd nu gevraagd over de kwaliteit van de weergave door gramofoon platen. Vele luisteraars waren van opinie, dat het verschil zeer gering was. Doch verbluffend was het resultaat, dat men bereikte met de volgende proefneming: Weer werd een muziekstuk tweemaal ach tereen ten gehoore gebracht. Maar de om roeper deelde thans niet mede, welk van de cwee nummers voor de microfoon werd uit gevoerd en welk een weergave van een gra mofoonplaat was Een groot deel van de luisteraars vergiste zich in hun antwoorden! Dit is een triomf voor de weergave van gramofoonplaten door middel van den „piek. up"! De oprichting van het nieuwe Fransche station te Straatsburg, dat in het begin van het volgend jaar geopend zal worden en waarvan de bouw meer dan 3.500.000 francs kost, heeft de Duitsche „Reichspost" doen besluiten, om de energie van Stuttgart op 30 kilowatt te brengen. Proefuitzendingen vin den reeds plaats. Het station Freiburg im Breisgau zal voorts op dezelfde wijze, als Indertijd niet Gleiwitz geschiedde, aanzienlijk versterkt worden. Naar verluidt zal de energie tot 100 kilowatt verhoogd worden. Ook Zeesen gaat meer kracht ontwikkelen en krijgt tegen het volgend jaar een zender van 200 kilowatt. In Duitschland worden op het oogenblik proeven gedaan met ultra-kortegolf-telefone en telegrafie tusschen vliegtuigen en stations op het land. Tot op heden werd het golfgebied tu®" schen 900 en 1000 meter speciaal voor °e luchtvaart gebruikt, doch met het oog op groote successen, welke op de ultra-korte- golf bereikt zijn, wil men nu ook beproeven of de zeer korte golven niet aan het lucht verkeer dienstbaar gemaakt kunnen worden. Op het vliegveld BerlinAdlershof zijn m verband met deze proefnemingen twee ex- perimenteele radio-stations geplaatst, p® roepteekens van deze stations zijn D4ADQ en D4AFW. Verder zijn voorloopig vier vlieg tuigen voorzien van een kortegolf-radl°" installatie. De roepletters der vliegtuig- zenders zijn: D4AFX, D4AFY, D4AFZ en D4AGA. Proefnemingen zullen plaats vinden op golflengten tusschen 5 en 5.35 m., 10 en 1°.7 m., 20.8 en 21.4 m. en 41 en 42.8 m. Zij zullen alleen plaats hebben op tijden, wanneer geen andere stations op de ge noemde golflengten werken. TERSCHELLING, 15 Maart Voor het eerst na zeven dagen is de „Volharding' hedenmorgen in de haven van Terschelling aangekomen, zoodat het isolement van Vlie land en Terschelling is opgeheven. De „Volharding" had behalve de post en goederen 70 passagiers aan boord. De Ned. Bankctbakkersverecniging, afdeeling Haarlem, opende vandaag in gebouw St. Bavo een tentoonstelling van het werk, gemaakt 111 den cursus 1928-'29. Onder de mooie stukken viel op e enstilleven van marsepein MAASTRICHT, 15 Maart. Het Duitsche vliegtuig D 1081 van de Luft Hansa heeft nabij Schaesberg bij Heerlen een noodlan ding gemaakt. Het vliegtuig was op weg van Berlijn naar Keulen en was door den mist den koers kwijtgeraakt. Bij de landing is de propellor gebroken. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. In het vlisgtu'E zaten drie personen. MAASTRICHT, 15 Maart. Te Banholt bij Maastricht zijn gisteren de twee boerderij® van de weduwe L. en van G. L. totaal afge brand. Twee paarden, zeven runderen, zes varkens en 150 kippen kwam in de vlammen om. Ook alle aanwezige landbouwwerktuigen gingen verloren. De dader tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld •MIDDELBURG. 15 Maart. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden dén 28-jari- gen J. de R., arbeider te Waterlandskerkje, thans in voorarrest, wegens moord tot een gevangenisstraf van 12 jaren. De eisch was 20 jaar gevangenisstraf. MAASTRICHT, 15 Maart. Op het kanaal LuikMaastricht kan niet geschut worden, daar er gebrek aan water is. Het Maaspeil te Luik is beneden het peil van het Maastrichtsch-kanaal, zoodat voeding in het kanaal onmogelijk is. De RijksWaterstraat heeft het verkeer dan ook stopgezet. HOEK VAN HOLLAND, 15 Maart. Het binnenkomend s'.s. „Oldenburg" van den Nord- Deutsche Lloyd is bij Rood I voor den Water weg gestrand. De sleepboot „Seine" van L. Smit is uitgevaren en bevindt zich bij het schip. ASSEN. 15 Maart. De rechtbank te Assen behandelde heden de zaak tegen F. J. Dek ker, verpleegd te Veenhuizen, die terecht stond wegens brandstichting op 31 Januari j.l. Het O.M. eischte tegen hem drie jaar ge vangenisstraf. De tentoonstelling van de Ned. Banketbak kersvereeniging. Garneerwvrk door leerlingen. Overzicht van eenig suikergameerwerk, waar bij de molen .jes en wapens de hoofdgedachte waren geweest NIJMEGEN, 15 Maart. In de St. Anna- straat alhier, is de 62-jarige mevr. Houben uit Druten door de tram overreden en ge dood. LEMMER, 15 Maart Tengevolge van den Noordenwind is te Lemmer hedenmor gen voor de haven in zee geen ijs meer te zien. Het ijs in het vaarwater Lemmer-Sneek, via het Lemsterrijn is hedenmorgen door stoombooten opengebroken'. HARLINGEN, 15 Maart Door de sleep- booten „Volharding" en „Thio" is in den afgeloopen nacht met hoog water losgesleept het Duitsche s.s. „Margot", komende van Huil, dat gisteren was vastgeloopen. Nadat het stoomschip was vlot gebracht, is het ten zuiden der haven opnieuw aan den grond geloopen. Sleepbooten zullen trachten het schip met hoog water los te krijgen. NEW-YORK, 15 Maart (V.D.) De over stroomingen in het Zuiden en in het Centrum van de staten Alabama en Georgia hebben twee spoorwegongelukken veroorzaakt. De rivieren blijven angstwekkend rijzen. Behalve in Alabama zet de overstrooming zich thans ook voort in de staat Kentucky en in het Westen van den staat New-York. De rivieren stijgen ongeveer een voet per uur. Te Dothan heeft men bericht ontvangen uit het stadje Elba dat de toestand daar den omvang van een ramp dreigt aan te nemen. Driehonderd vijftig kinderen zijn reeds gedurende twee dagen geïsoleerd in het schoolgebouw. Het water staat in de straten vijf meter hoog en heeft een paniek onder de bevolking ver oorzaakt. Te Burlington in den staat Iowa vluchtte de bevolking op het gerucht, dat er een dijkbreuk had plaats gehad. Het bleek echter, dat het hooge water door rattengaten door den dijk was heengedrongen, en door middel van zandzakken kon een ramp voor komen worden. PARIJS, 15 Maart (V.D.) De „Popu laire" stelt vast, dat het aantal sterfgevallen in het bezettingsleger van het Rijnland 348 bedraagt. In verband hiermede schrijft het blad, dat de bezetting van het Duitsche ge bied door Fransche troepen 10 jaren na het vredesverdrag, zonder eenig nut voor de na tionale veiligheid en verdediging, een onzin nige politiek is, die een hindernis vormt voor den werkelijken vrede, dien men bij het tot stand komen van het Kellogg-pact zoo heeft toegejuicht. Dat echter de Fransche solda ten door de schuld der militaire autoriteiten bovendien bij honderden sterven, is een onge hoorde misdaad, waarvoor Painlevé tegen over het land en tegenover de menschheid verantwoordelijk is. De „Petit Farisien" meent te weten, dat Painlevé hedenmorgen in den ministerraad zal mededeelen, welke strafmaatregelen hü ten opzichte van de voor den ongehoorden toestand in het Rijnland-bezettingsleger verantwoordeijlke bevelhebbers denkt te nemen. Gestraft zullen worden twee gene raals, en wel een divisie-commandant en een corps-commandant en verscheidene over sten. LONDEN, 15 Maart (V.D.) Te Mexico- City werd gisteravond de inneming van Saltillo, de hoofdstad van den staat C»i- huila, door de regeeringstroepen, waarbij ongeveer 4000 opstandelingen in hun han den vielen, officieel bekend gemaakt. Tus schen Saltillo en Torreon zou de definitieve beslissingstrijd tusschen de hoofdmacht dei- federale troepen en der opstandelingen reeds in vollen gang zijn. De regeering maakt voorts bekend, dat cle federale troepen den opstandelingen bij gevechten in de nabij heid van Encantada, in den staat Coahuila, groote verliezen hebben toegebracht. Ander zijds maken ook de opstandelingen melding van successen. Zoo zouden zij bij Artega on der leiding van generaal Caraveo eenige honderden taan regeeringstroepen gevangen genomen hebben en tijdens botsingen tus schen regeeringstroepen en opstandelingen nabij Cameros zou de commandant der regeeringstroepen, generaal Torres, gedood zijn. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat de oneenigheid bij de opstandelingen onderling groeit en dat bij den beslissenden strijd te Torreon hun lot waarschijnlijk bezegeld zal worden. LONDEN, 15 Maart. Naar uit Karachi ge meld word't. zijn de vijandelijkheden in Af ghanistan Donderdag hervat'. Het einde van den vastentijd wordt door alle partijen be schouwd als een teeken om d'en strijd te hervatten. Aman Oellah heeft groote troe penmassa's naar Ghadni gezonden, waar hij een basis heeft' gevestigd voor de operaties tegen Kaboel. NEW-YORK. 15 Maart. Uit Mexico City wordt gemeld1, dat Donderdag opnieuw 4 of ficieren, die de opstandelingen hadden ge steund, zijn terechtgesteld. NEW-YORK, 15 Maart De regeering van Brazilië heeft een protest-nota gezonden aan Paraguay, waarin geprotesteerd wordt tegen den aapval op het eiland Margarita. In de nota worden waarborgen verlangd, dat het eiland in de toekomst niet meer door Paraguaysche troepen zal worden bezet. BALTIMORE, 15 Maart. (V.D.) In den af geloopen nacht moesten de lui tenant-vlieger* Walbright en Ligenfritz van de Amerikaan- sche Luchtmacht, gedwongen door den mist, een noodlandig maken nabij Belair. Door een defect aan den motor kwam het toestel ver keerd neer en werd zeer ernstig beschadigd, terwijl de beide inzittenden gewond werden. VRIJDAG 15 MAART Koersen Aeden Opening Op zijn doorreis naar Oslo BERLIJN, 15 Maart De tweede zoon van den Koning van Engeland, de hertog van York is in gezelschap van zijn gemalin heden te Berlijn aangekomen. Van hiér zal hij zich als vertegenwoordiger van den Engelschen Koning naar Oslo be geven, ter bijwoning van het huwelijk van kroonprins Olaf van Noorwegen, Dit is de eerste maal na deri oorlog, dat een lid van het Engelsche koningshuis Ber lijn bezoekt. PARIJS 15 Maart „Le Journal" ver neemt uit Madrid, dat studenten .gister avond de ruiten hebben ingeslagen van een etalage, waarin een portret van Primo de Rivera was geëxposeerd. Te 9 uur kwam het tot een handgemeen tusschen ongeveer dui zend studenten en de politie, waarbij ver scheidene studenten werden gewond. Velen hunner zijn gearresteerd. Generaal Martinez Anido heeft opdracht gekregen bijzondere maatregelen tegen de studenten te nemen In alle Spaansche universiteitssteden sluiten zich steeds meer studenten bij de staking aan. LONDEN, 15 Maart Het Spaansche ge zantschap te Londen publiceert een verkla ring waarin gezegd wordt, dat uit een offi cieel-telegram uit Madrid blijkt, dat de stu denten-onlusten van minder beteekenis zijn dan men uit de diverse berichten in de pers zou afleiden De Spaansche hoofdstad aldus de verklaring is aan demonstraties van de mindere elementen onder de stu- denten gewoon. De voortdurende hei haling er van in de laatst 50 jaren hebben deze de monstraties tot een algemeen euvel gemaakt Door de tijdelijke arrestatie van 27 rust verstoorders, w.o éen student die tijdens de botsingen met de politie gewond werd, heeft men de moeilijkheden overwonnen. Voorts wordt uit Madrid gemeld, dat een gisteravond laat gepubliceerde officieele regeeringsverklaring zegt, dat niet geloo chend kan worden dat zich aan den politie- ken horizon eenige wolken voordoen. De regeering is echter op de hoogte van de oorzaken van de onrust en zij is vast besloten, haar macht niet te laten ondergraven. Zij is voornemens alle haar ter beschikking staande strijdkrachten te ge- biuiken ter bestrijding van de voor de moei- lijkheoen verantwoordelijke elementen Een andere officieele mededeeling meldt, dat de waarschijnlijkheid bestaat, dat de ontevre denheid. die in studentenkringen heersclit, overslaat naar de tabaksbewerkers en andere kringen van vakarbeiders De regeering acht het nemen van algemeene maatregelen op het oogenblik echter nog niet noodzakelijk. Siaatsleeningen 5% Nederland 191S 5% Nederland 1918 454 Nederl. 1916 4 y, Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4K N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philip#.. Indnstr. Buitenlanw Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes .Ion. Olie Perlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia RubO Rott. Tapanoell Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker K. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 100VS 1001/3 1007/! 98 168 186% 203% 38% 40 92%, 18 100%« 101»/,, 6 100% 8 1007/. 4 18 IOC1/» 98 222 224% 71% 71% 3434 353/8 947 92 74% 4% 376 163 390 156% 343 875 246 243 394% 273 208 190 235 168 91 6% 42% 518% 444 215 525 VRIJDAG 15 MAART NEW-YORK, 15 Maart. Te Chicago ge lukte het drie bandieten den eigenaar van een groot zakenhuis ..Wealthy" op klaar lichten dag te ontvoeren. Voor zijn invrij- heidsstelling wordt een hoog losgeld geëischt. 59.20 59.30 Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75, landen 12.11% 12.12% 48.— 48.10 13.05 13.15 38.— 38.10 35.— 35.10 New-York (cable 2.49% 2.50% 7.35'" 7.45 27.— 27.10 Kopenhagen 66.50 66.60 66.50 66.60 66.60 66.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13