f3000.- 140.-: WIE HELPT NATIONALE SPAAR- EMISSIEBANK N.V. GEBR. SCHUURING Geen vrucht van Nederlandschen bodem Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht Amsterdam G., Kelzersgr. 198 4 pCf. Bijkantoor N A 8 8 AULA AN 18 HAARLEM BUREAUX: NASSAULAAN49; DiT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 15 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17107 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONGEVAL De hygiënische toe standen te Volendam R.K. Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Velsen Na den dood van den auto-renner Lee Bible De onderhandelingen tusschen Nederland en België Mededeelingen in den Belgischen Senaat Gelijkertijd brand in twee perceelen in één straat te Rotterdam De banneling Trotzky Verbinding BloemendaalVogelenzang Voor een studie-opdracht naar Nederland VAN HET VATICAAN De ratificatie der Lateraansche overeenkomst De brutale roofover val te Lisse I Een belangrijke vondst KLEERMAKERS VRAAGT ONZE AB0NNEMENTS VOORWAARDEN Heftige discussies in den gemeenteraad van Z^ndvoort Naar aanleiding van een Lunapark-zaak Voornaamste Nieuws f J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Intrekking van een bioscoop vergunning in Rucphen Geweldige stadhuis brand te Stavanger. Acht zakenhuizen verwoest Auto totaal uitgebrand - Jl Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bil vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct.p. rega*b VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15'ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeD tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor {1E[1 bij een ongeval met£ Ar A bij verlies van een hand; £-1 Ar bij verlies van een Cf| ^bïj 'n breuk van bij verliesv.een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I WW." doodelijkenafloop; IZuU.~een voet of een oog; 1 I <t3."duimof wijsvinger; I UU. doodelijkenafloop; I LuUi" 'een voet of een oog; I I tuu duim of wijsvinger; I VU« been of arm; TU« anderen vinger ■erzekerd voor een der volgende uitKeenngen: i wwww. vei.ica Het is een onmiskenbaar feit, dat de be langstelling der massa in het politieke leven van stad, gewest en land tot aan het vries punt begint te dalen. Hoe langer hoe kleiner wordt de kring van menschen, die zich met de „politiek" bezig houden; hoe langer hoe grooter de menigte, die zich van haar af keert. Het verschijnsel is de laatste jaren uit en te na bekeken, besproken, bepreekt en be- dokterd. Ook in ons blad zijn er herhaalde lijk beschouwingen aan gewijd. Wij zullen er voor heden niet dieper op ingaan. De ko mende algemeene verkiezingen van dit jaar zullen er nog ruimschoots gelegenheid voor geven. Naast dit verschijnsel doet zich ech ter heel natuurlijk een ander voor, waarop wij bij deze even de aandacht willen vestigen, n.l. dit, dat bij een algemeene onverschillig heid der massa voor het eens met vuur en hartstocht bevochten parlementaire stelsel, waaronder wij thans leven, de uitersten, die naar iets anders willen sturen, zich des te scherper laten gelden. Die andere uitersten zijn het communisme en het fascisme. Het eerste heeft over gebrek aan belang stelling van ons, zoowel als van heel de christelijke pers, niet te klagen. Op zijn gevaar wordt herhaaldelijk gewezen; zijn ver derfelijkheid voortdurend met feiten uit de practijk aangetoond. Over het fascisme heb ben wij ons nooit bijzonder druk gemaakt en wjj zullen dit ook niet doen, omdat wij zijn invloed in ons land en onder onze katholie ken gering achten, zijn levensvatbaarheid in Nederland problematiek. Toch kan het goed zijn, met het oog op de naderende verkiezingen en op de nog onlangs te Rome tot stand gekomen over eenkomst tusschen den Paus en Mussolini, een enkel woord over hier en daar voorko mende fascistische sympathieën te zeggen. Uit schriftelijke zoowel als uit mondelinge uitlatingen is ons den laatsten tijd gebleken, dat het goed zal zijn onze katholieke kiezers in dit verband voor tweeërlei te waarschu wen: Ten eerste hoort men nog al vaak de heel begrijpelijke doch weinig doordachte uiting: „wij moesten ook maar eens een Mussolini hebben; ook hier mocht de boel ■wel eens schoongeveegd worden!" Wie zoo spreken, meenen gewoonlijk niet wat ze zeggen. Wanneer men hen aan hun woord zou houden en zy bij een volksrefe rendum - dus na vóór en tegen ernstig, over wogen te hebben voor behoud van wat wy hebben of voor invoering van de dictatuur moesten stemmen, zy zouden zeker voor den bestaanden toestand kiezen. Hun uiting is dan ook gemeenlijk niet anders dan een op komende wrevel over een of andere wetsbe paling of een verordening, die hun dwars zit; een ambtenaar, die te veel bureaucraat of te vrypostig is; een socialist, die hinderlijke of brutale theorieën verkoopt of iets van dien aard. Heel menschelyk is het, dat op zulk een oogenblik het getergde gemoed naar een uitweg zoekt; en het woord „dictator" of „fascisme" geeft dan voor een moment ont spanning. Maar het nuchter, zakelijk rede- neerend verstand wenscht zulke gemoeds uitingen niet voor zyn rekening te nemen. Toch zouden wij voor zulke schijnbaar ge- vaarlooze uitingen, vooral in het publiek gedaan, willen waarschuwen, zy vermeer deren onnoodig den toch al te grooten afkeer van het parlementaire stelsel en hebben een slechte uitwerking op het onervaren, licht ontvlambare jonge geslacht. En dit is de tweede waarschuwing, welke noodig biykt. De jeugd zoekt gaarne wat nieuws, houdt van verandering en laat zich gemakkelijk door den schijn verleiden. Wanneer wy over tuigd zijn, dat het parlementaire stelsel on danks zyn fouten en afwükingen laat het zijn met hoog noodige correcties nog altyd het beste is wat wy voor ons land en ons volk kunnen verlangen, dan mogen wij vooral de jeugd geen vat geven, om zich van de „politiek", van een beproefd regeerings- systeem af te wenden. Er zijn symptomen, die deze waarschuwing niet overbodig maken. Men leest van het fascistisch regiem in Italië, waar men zich vooral op de jeugd geworpen heeft. Het Italiaansche fascisme heeft zich bovendien een stralenkrans om het hpofd geweven door de bevrijding van den Paus. Dat zijn dingen, die trekken, die op de verbeelding werken. WU hebben daar tegenover tot taak te wyzen op onze historie, onzen landaard, onze tradities. Afgescheiden van de vraag of in het algemeen een dicta tuur, een fascistisch stelsel, beter is dan een democratisch regiem, hebben wy voor onszelf uit te maken, wat voor Nederland het beste is. En dan leeren de geschiedenis en de erva ring, dat voor ons land, zoowel als voor de Scandinavische en Engelsch sprekende volken, absolutisme uit den booze is En communis me èn fascisme zyn planten, die niet op onzen bodem gedijen, evenmin als palmen en citroenboomen. Zeker, het parlementaire stelsel is lang niet volmaakt en in een hon derdjarig gebruik heeft het veel geleden. Bovendien heeft ook ons volk den demora liseerenden invloed van den oorlog onder vonden. Geldzucht greep niet enkel den handel aan, maar deed ook verschillende ambtenaren wankelen. Het weerzinwekkende woord corruptie werd ook in ons land, met zyn wereldreputatie van een onomkoopbare pers en een onkreukbaren ambtenaarsstand, Behoord. Doch alles wel beschouwd en in vergelijking met elders kunnen alle feilen samen nog als uitzonderingen worden aangemerkt. Het moreele peil van ons volk en van onze be stuursorganisatie is niet zóó laag gezakt, dat daarvoor de gevaarlijke proefneming van een ander regeeringsstelsel zou mogen worden gewaagd. Wij weten wel, dat geen ernstig mensch daaraan ook denkt, maar in de politieke malaise-stemming, waarin wy en heel west- en midden-Europa ai sinds eenige jaren verkeeren, is het goed, ons nu en dan scherp bewust te zyn van wat wij heb ben en wat wij willen behouden. Zyn er fouten in het bestaande dan moet er naar gestreefd worden deze te verbeteren. Een geest van mokkende ontevredenheid rondom ons laten voortwoekeren en kleine minder heden zonder tegenspraak stelsels van vreem den bodem te laten aanprijzen en propa- geeren, moet echter op den duur tot ver zwakking van onze beproefde instellingen voeren en vooral op de jeugd moet dit ver derfelijk inwerken. Deze overwegingen aan onze lezers aan te bieden, leek ons noodza kelijk, nu de propaganda voor invoering van vreemde instellingen den laatsten tijd ook hier hand over hand toeneemt. Het bemalings- en afpolderingsplan, dat door samenwerking van gemeente en zuid polder tot stand is gekomen, is de eerste ernstige poging, welke een gezonderen toe stand te Volendam zal schapen. De oor zaken der vervuiling van het water zyn vele. Volendam ligt in een hoek aan het Noord- Holiandsche polderland. Het is dus niet te verwonderen, dat er in de polderslooten, welke door en om Volendam loopen, totaal geen stroom gaat, en in een stilstaand wa ter ontstaat natuur-noodzakelyk een ver vuilde toestand. Ook de grond hier werkt er toe mede: want hij geeft sterk „salpeter" op, zooals men dat daar noemt. Men begrijpt gemakkelijk, hoe het water verder nog verslechtert, wanneer het gele gen is in een dichtbebouwde kom, zooals Volendam is met zyn 4000 zielen. Dit volk is natuurlijk niet anders dan alle andere stervelingen, en elk water, waaraan men schen wonen, wordt nu eenmaal verontrei nigd, óók zelfs al zouden de menschen er volstrekt niets inwerpen. Het afvloeien van het hemelwater, verder van al het water, dat zelf gediend heeft voor reinigingsdoeleinden, is mede een onvermij delijke oorzaak tot vervuiling van het pol- derwater. Gold dit voor de bebouwde kom van het dorp, nog erger werd het daarbuiten in de eendendorpen. Tienduizenden eenden ba den en reinigen zich dagelyks in dit stil staande water. Het afvalwater van de visch en de mosselen, welke aan deze dieren gevoerd worden .voltooien dit verontreinigingsproces en geven het water des zomers een chocola- dekleur. Het kan niet anders, of uit zulk verpest water moeten allerlei ziekten ontstaan voor de dieren en zouden mogelijk later ziekten kunnen ontstaan voor de menschen. Dat de epidemie nog niet algemeen is geweest, dat er nog waterhokken waren, waar de ziekte haar verschijning nog niet heeft gedaan, bewijst niets tegen het bovenstaande. Krach tiger dieren zullen niet aangetast wor den door de ziekte. Doch zoo spoedig treedt er niet een verzwakte toestand in bij de eerst zoo gezonde beesten, of ze wor den aangetast en sterven. En laten zij, die zonder voorzorgsmaatregelen en liggend aan hetzelfde vuile water, nog geen sterfgevallen onder de eenden hebben gehad, geen Illusies koesteren: misschien is de eerstvolgende epi demie voor hen bestemd. Zooals wy een dezer dagen berichtten, zal er een betere poldèrbemaling toegepast worden. Ged. Staten zyn daar druk mede bezig. Hoe eerder de bemaling in werking treedt, hoe beter; alhoewel in de eerstvolgende ja ren de ziektekiemen, welke thans reeds aan wezig zijn, nog wel eens tot uitwerking zul len komen. Welk een gevaarlijken inhoud dit water bezit, bewijzen de talrijke gevallen van kin deren ,die in dit water vielen en steeds gered werden, maar die na geruimen tijd bezweken aan de'gevolgen van het opgedronken water. De damp, welke opstijgt uit deze polder slooten op een warmen zomeravond, vult niet alleen het geheele dorp, maar is tot ver is de omgeving ten noorden en ten zuiden waar te nemen, en verpest de geheele atmos feer. Het is inderdaad meer dan tijd, dat hier ingegrepen wordt. Nóg beperkt zich de epi demie tot het pluimvee; wie weet of bij bestendiging dezer toestanden zelfs de menschen er vry van waren gebleven. Het is alleen te betreuren en toch eigenlijk ook v/el een beetje schandelijk, dat de verbe- lang op zich heeft laten wachten en zoo lan gop zich heeft laten wachten en zoo ongeveer afgedaan is moeten worden en dat in een provincie, die millioenen uitgeeft voor een provinciale drinkwaterleiding. ons tijdelijk met de administratie in ons R.K. BEVOLKINGSBUREAU Wy moeten aan de R.K. Propaganda- club c.a. 13000 inlichtingen verschaffen. Wij verwachten U van MAANDAG 18 MAART a.s. af, hetzij Maandag-, Woensdag- of Vrydagavond, van 8 tot 10 uur, in „St. Bavo", Smedestraat. De Beschrijvingsbrief voor de Jaarverga dering op Zaterdag 13 April 1929 des namid dags 3 uur in het gebouw St. Bavo te Haar lem luidt als volgt; 1. Opening. Mededee- lingen. Ingekomen stukken. 2. Notulen vo rige vergadering. 3. Jaarverslag van den se cretaris. 4. Jaarverslag van den penning meester. 5. Verslag commissie art. 7 Statu ten. Benoeming nieuwe commissie art. 7. 7. Vaststelling der contributie. 8. Verkiezing bestuursleden. (Zie noot onderaan). 9. Be spreking a.s. verkiezingen. Tweede Kamer, lo Rondvraag. Sluiting. In het bestuur zijn twee vacaturen: door vertrek van den heer J. H. J. Geurts van Uithoorn naar Alkmaar en door het over lijden van den heer H. van Schooien. Majoor Segrave ziet van verdere record-pogingen af Reuter meldt nog uit Dayton, dat Bible, die werktuigkundige was bij een garage al daar, geen ervaring had op het gebied van autorennen. Dinsdag had de Amerikaansche Automobielbond besloten hem te machtigen tot het doen van een poging om een nieuw wereldrecord te vestigen. Vooraf had men Bible een reeks proeven doen afleggen, welke hij schitterend had doorstaan. Segrave deelde na het ongeluk mede, dat hij niet zou trachten zijn eigen record, te slaan. In de vergadering van den Belgischen Se naat hgeft minister Hymans gisteren de be trekkingen tusschen Nederland en België besproken. Spr. wees er o.m. op, dat de zaak der Utrechtsche publicaties op het punt was het aanschijn van België ten opzichte van het buitenland te veranderen. België heeft ech ter maar één doel: den vrede te handhaven en zijn handel uit te breiden. De regeering zal zich door het gebeurde niet van de met Nederland begonnen onderhandelingen laten afleiden. Zij wil deze voortzetten, zooals ten overvloede blijkt uit de jongste nota's aan Den Haag. Spreker memoreerde de Hoi- landsch-Belgische betrekkingen en de ver werping van het verdrag. Wie die verwer ping organiseerde blijkt hier een raadsel. Een stem: Het rijngoud. Minister Hymans; In September heb ik te Genève Beelaerts ontmoet. Daarna hébben in Nederland Belgische technici met Holiand- sche specialisten geconfereerd. Deze bespre- gingen hadden geen resultaat. Daarop is in Januari een nota aan Den Haag overhandigd. Enkele dagen geleden volgde een tweede nota. Sedert enkele maanden worden de scheepsongelukken in het Hellegat talrijk»'. De Nederlandsche regeering erkende, dat zij niet veroorzaakt werden door slecht weer, maar door de verheffing van den bodem. °e situatie is critiek. De assuradeurs verhoogen de tarieven. Materieel en ook menscben- levens gingen er verloren. België heeft den Haag gevraagd, wat Nederland in deze gaat doen. Ons streven wil verbindingswegen, die voor alle volken open staan en noodig zi'n voor de welvaart van België en Nederland. Men meldt ons uit Rotterdam: Omstreeks half zes gisterenmiddag brak brand uit in een pand op den Mauritsweg, waar een meu belzaak gevestigd is. In het sousterrain la gen verschillende stoffen opgestapeld. De brand werd gebluscht met twee stralen op de waterleiding. Tegelijkertijd ontdekte men brand op een zolder van een pand op den hoek van de Aart van Nesstraat en Mauritsweg, waar de automobielzaak Penders gevestigd is. In de dakgoot ontdekte men een vrouw en een kind, terv/ijl de vlammen hoog oplaaiden. Zy werden na veel moeite gered. Het kind, dat de griep had, moest per auto naar het ziekenhuis worden vervoerd. Inmiddels was de brandweer met veel ma teriaal uitgerukt en tastte het vuur krach tig aan. De politie moest voor een afzetting zorg dragen, daar twee branden in eenzelfde straat - v.prtrfpn selokt. PARIJS, 15 Maart. Volgens een bericht van de Petit Parisien is het verzoek van Trotzky, zich in Frankrijk te mogen vesti gen, door de Fransche regeering afgewezen. De volgende week zal er een verbinding tot stand gebracht worden, tusschen Bloe- mendaal en Vogelenzang door het openen van een autobuslijn. Deze lijn zal worden geëxploiteerd door de firma Bakhuizen, welke ook reeds een verbinding heeft langs den Zeeweg. Voorheen was het zoo, dat de bewoners, die van een vervoermiddel gebruik wilden maken, om van Vogelenzang naar Bloemen daal te gaan, met de bus eerst van Voge lenzang naar Haarlem gingen en daarna met de tram naar Bloemendaal. Voor hen zal dus de opening van deze autobusiyn een belang rijke verbetering beteekenen en de verwach ting is dan ook, dat de lyn in een dringende behoefte zal voorzien. Aneta seint uit Batavia: De regenten vanKoeningan enSerang zullen zich binnenkort in verband met een voor hen uit te voeren studie-opdracht naar Ne derland begeven. Wanneer verlaat de H. Vader het Vaticaan? Onze Romeinsche correspondent schrijft dd. 11 Maart: De tijd, dat men alle gezegden, alle ge schriften die van Pius XI bekend zyn, uit buitte om er eenige aanwijzing in te vin den voor het doel van 's Pausen eerste schre den buiten het Vaticaan, is voorbij. Men praat van Lourdes, noch van Montecassino, van Freiburg, noch van Milaan meer. Aan den anderen kant hebben de bezadigde Va- ticaansche kringen die het vermoeden uit spraken, dat de Paus het prestige van den H Stoel niet zou verlagen door dadelijk buiten het Vaticaan te treden, veel van hun nadruk verloren. Omtrent de ratificatie der Lateraansche Overeenkomst en 's Pausen eersten uittocht bereiken ons uit goede bronnen de volgende gegevens: Op 20 April a.s. zal de nieuwe Italiaan sche Kamer bijeenkomen en de Overeen komst aannemen. By deze gelegenheid zal Koning Victor Emanuel een rede uitspreken. Den volgenden dag, 21 April, het feest van den Arbeid den belangrijksten fascistische feestdag na 23 October, den marsch op Rome zal de Koning de Overeenkomst bekrach tigen en zal Italië officieel de Verzoening vieren- Op 27 April d.a.v. zal Mussolini als hoofd der regeering een officieel bezoek brengen aan het Vaticaan en door Z. H. Pius XI in particuliere audiëntie ontvangen worden. Op 6 Mei zal daarna Pius XI het Vaticaan verlaten en zich begeven naar den romein- schen Bisschopszetel, de St. Jan van Latera- nen. het AANSTAANDE CONSISTORIE Onze rom. corr. schrijft dd. 11 Maart: Het voorjaars-eonsistorie dat, tegen de al gemeene verwachting, nog steeds niet offi cieel is aangekondigd, blijft zich in een groote belangstelling verheugen. Men had 't reeds kort na 11 Februari verwacht, nu ech ter wijst er alles op, dat het verschoven is tot na de ratificatie der Lateraansche Over eenkomst, wat beteekent dat het einde April, waarschijnlijker in de eerste dagen van Mei zal worden gehouden. Natuuriyk zal de Verzoening het onderwerp van de pauselijke toespraak tot de kardinalen uit maken Ofschoon het niet zeer duideiyk is wat mén voor nadere verklaringen van Pius XI verwacht, blijkt de interesse voor deze toespraak bijzonder groot. Levendig is ook de nieuwsgierigheid naar de te creëeren kardinalen. Het H. College telt momenteel het onge kend hooge aantal van negen vacatures. Ofschoon het een soort traditie is om nooit het maximum van 70 kardinalen te bereiken is er dus alle reden om verschillende ver heffingen tot den „rooden hoed" te ver wachten. De nieuwsgierigheid wordt nog ver groot, doordat steeds stilzwijgend werd aan genomen, dat een verzoening tusschen Vati caan en Quirinaal een einde zou maken aan het domineeren der Italiaansche kardinalen Momenteel zyn de buitenlandsche kardi nalen sterk in de meerderheid: 33 tegen 28 Italianen Zoo goed als zeker is dat het laatste getal zal worden vermeerderd met Mgr. Lavitrano, opvolger van wijlen Kard. Lualdi op den Aartsbisschoppelijken zetel van Palermo, Mgr. Serafini, secretaris van de H. Congregatie van 't Concilie, Mgr. Mar- chetti Salveggiani, secretaris van de Propa ganda Fide en misschien met Mgr. Pacelll, nuntius te België, wiens naam ook by de twee vorige Consistories veel werd genoemd. Zeer waarschynlijk lijkt ook de keuze van Mgr. Mac Ory, Aartsbisschop v. Armagh en Primaat van Ierland. Bovendien is er weer sprake van. den niet met name bekenden Spaanschen candidaat dien Z. H, Pius XI reeds bij het vorige Consistorie als „een verrassing" beloofd zou hebben. Het lijkt niet onmogelijk dat de Paus ze ven af acht kardinalen creëeren zal. DE PAUSELIJKE STAATSIERIJTUIGEN DOOR AUTO'S VERVANGEN Onze Rom. corr. schrijft d.d. 11 Maart: Bleek de kans dat de prachtige Vaticaan- sehe staatsierijtuigen, waarvan nog ver schillende exemplaren worden bewaard, weer in gebruik zouden komen, al dadelyk vrij gering, de flauwe hoop die men er nog op gevestigd had, is nu voor goed vervlogen. Reeds heeft de Fiat-fabriek eenige bestellin gen ontvangen en in het Vaticaan wordt door speciale carosseriewerkers van de be waarde staatsiery tuigen studie gemaakt, om auto's van bijzondere luxe te ontwerpen. Zoo dit mogelijk mocht blijken, zullen staatsie auto's worden gebouwd. DE KEIZER DER CHRISTELIJKE LEER JN AUDIëNTIE BIJ DEN PAUS Onze Rom. corr. schrijft d.d. 11 Maart: Onder de drie groote audiënties welke Z H. Pius XI gisteren, Zondag, gaf, is wel dé nieest opmerkelijke die van den „Keizer der Christelijke Leer", den 11-jarigenGiulio Mancini, die zyn weidschen- titel dankt aan het feit dat hij de winnaar was van het catechismus-concours dat jaarlijks over heel Italië gehouden wordt. Geheel in het wit gekleed, gekroond met vergulde laurierbladeren, deed hü zyn entree in de Consistorie-zaal waar hem Pius XI ontving met zvm gevolg van „prinsen" en .kapiteins" andere prijswinnaars en hem vriendelijk toesprak. Tijdens de toe spraak nooóigde de Paus hem naast zich op den troon. (Direct ingaande) Zitdagen: Maandag, Woensdag en Vrijdags van 69 uur n.m. Zaterdags van 59 V3 uur. Men zal zich den roofoverval te Lisse, in den avond van 25 November nog wel her inneren De 58-jarige weduwe J. S.J. zat rustig in haar huisje, dat tamelijk eenzaam aan den Veldweg staat, te lezen, toen zy bemerkte, dat een haakje van een achter raam waarschijnlijk door den storm was los 'geraakt. Zij herstelde het euvel. Daarna brak er een ruit, zij zocht wat plankjes op en timmerde het ontstane gat dicht. Even later werden steentjes op het dak geworpen; ook dit was nog niet genoeg. Een voorruit brak met groot lawaai in stukken. Hoewel zij oorspronkelijk alles aan den storm had toegeschreven, achtte zy het toch raadzaam, haar buurman het geval te vertellen. Op den weg zag ze iemand staan en op hetzelfde oogenblik stapte een man op haar toe en sloeg haar een gat in het hoofd. Een tweede man schoot toe, samen sloegen ze haar 4 gaten in het hoofd, waardoor ze badend in haar bloed naar haar woning strompelde. Ze zag echter de sloot die bij haar huis ligt, niet, viel er in, doch kroop er spoedig uit om in huis te vluchten. De 2 kerels volgden haar echter tot in haar woning. Daar hebben ze haar vreeselijk mishandeld met de bedreiging: „Geld of je leven." Doodsbenauwd heeft ze toen de plaats ge wezen, waar haar geld lag, een Spaarbank boekje van de Haarlemsche Bank en den staat. Daarna gingen de onverlaten op de vlucht. De weduwe heeft toen haar buurman gewaarschuwd. Kort daarop mocht het de politie gelukken vermoedelijke daders, de Gebr. A. en S. te arresteeren. Onlangs stonden beiden voor de Haarlem sche Rechtbank terecht terzake afpersing en diefstal met geweldpleging, doch de zaak werd toen uitgesteld Thans vernemen wij. dat de Haarlemmer - meersche gemeentepolitie gistermiddag in een sloot nabij den Lisserdijk de door de weduwe S. vermiste tasch heeft gevonden, die wel grootendeels van den geldswaardigen inhoud, was ontdaan, maar toch nog eenige gouden tientjes bevatte, alsmede eenige papieren, w.o. de Spaarbankboekjes. De dieven hebben een en ander vermoe delijk blijkbaar niet vlug genoeg bij zich kunnen steken en de tasch toen maar gauw in het water geworpen. KAMPERSTRAAT 20 22 TELEF. 12474 De kwestie van vertrouwen gesteld In de vergadering van den gemeenteraad van Zandvoort is gisteravond een eenigszins heftige discussie gevoerd naar aanleiding van een verzoek van den directeur van het Centraal Adviesbureau inzake amusements aangelegenheden, om een stuk grond be schikbaar te stellen voor het inrichten van een Lunapark. Wethouder Padt verklaarde zich om practische redenen tegen een Lunapark. Daarop verweet de heer Fraenkel hem con tractbreuk, omdat hij op zijn wethoudersze tel was geplaatst krachtens een overeen komst van een meerderheid in den raad, waarbij wethouder Padt was overeengeko men, vóór een Lunapark te zullen stemmen. Wethouder Padt* deelde hierop mede, zijn zetel ter beschikking van den raad te stellen. Dit was voor het raadslid, den heer Ko ning aanleiding, om een motie van vertrou wen te stellen jegens wethouder Padt Deze motie werd met 7 stemmen aange nomen. Vijf raadsleden, de heeren Druyf, Fraenkel, Geers, Siegers en Molenaar, had den de zaal verlaten. Wethouder Padt bleef bulten stemming. Daarop verklaarde wethouder Padt zijn wethouderszetel te blijven beldeeden. Ten slotte werd het verzoek om stichting van een Lunapark afgewezen De Eerste Kamer heeft gisteren de be grootingen van Financiën en Onderwijs aangenomen. Een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de begrooting van Justitie. De Tweede Kanver heeft de behandeling van de Ziektewet voortgezet. Het Kamerlid Abr. Staalman behoudt zijn zetel. Uitgifte van 35 millioen sébatkist- papier. Minister Hymans heeft in de vergadering van den Belgischen Senaat mededeelingen gedaan, omtrent de onderhandelingen tus schen Nederland en België. Het onderzoek inzake de sterfgevallen by het Fransche bezettingsleger. Painlevé rechtvaardigt zich. De toestand van maarschalk Foch blykt zorgwekkend. Bridgeman bespreekt in het Lagerhuis de Britsche vlootpolitiek. Het stadhuis te Stavanger (Noorwegen) benevens acht zakenhuizen door brand ver woest. OP EEN LUIAARD God geeft iederen vogel zijn voedsel, maar Hij brengt het niet in zyn nest. Guido Gezelle. SOLISTE FRITZ IIIRSCH OPERETTE Met den derden regel vestigde zy haar natte oogen op mij; Zij zonken op den bodem mijner ziel; ik hijgde naar adem. Ferd. en Const. OP DICHTER Van dichten comt mi cleïne bate, Die liede raden mi dat ick late. Beatrys. Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor den opgestoken om: 6 uur 36 minuten. Hoogste Barometerstand 774.6 m.M. te Shield. Laagste Barometerstand 756.6 m.M. te Riga. Verwachting: Zwakke tot matigen, noorde lijke tot noordoostelijken wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, zach ter overdag. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond deelt ons mede, dat B. en W. van de gemeente Rucphen in Noord-Bra bant de vergunning ingevolge de bioscoop wet aan den exploitant van de Paleis-Bios coop aldaar verleend, hebben ingetrokken entevens deze intrekking bij voorbaat uit voerbaar hebben verklaard. Dit besluit is o.a. gegrond op de overwe ging. dat de bedoelde exploitant geen gevolg gegeven heeft aan de vergunningsvoorwaar de, dat de bezoekers van de bioscoop naar de sekse gescheiden moeten zitten en vervol gens op grond, dat deze exploitant niet heeft voldaan aan de door Plaatselijke Commissie van Toezicht gestelde eischen met betrekking tot de nakeuring der films. Op advies van het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond heeft de directie van de Paleisbioscoop te St. Willebrord (Gem. Rucphen) telegrafisch beroep by Ged. Staten van Noord-Brabant aangeteekend, daarbij aan het college van Gedeputeerden verzoe kende het besluit tot intrekking der vergun ning buiten werking te stellen. OSLO, 15 Maart De stad Stavanger werd Donderdag geteisterd door een brand, grooter dan ooit aldaar gewoed heeft Het vuur brak uit door een ontploffing in den kelder van het in het centrum der stad ge legen stadhuis, waar spiritus was opgeslagen. Het stadhuis stond spoedig in lir.ht^ippio Ook de kantoren der electriciteitswerken en de handelsschool waren er in ondergebracht Slechts een deel van de archieven van het stadhuis, dat geheel verwoest werd, kon gered worden. Tengevolge van den hevigen wind, vatten acht zakenhuizen eveneens vlam, die absoluut verwoest werden. Twee huizen werden ernstig geteisterd Na tier uur hard werken gelukte het de 'brandweer evenwel het vuur meester te worden en ver dere uitbreiding te voorkomen De schade i- zeer groot Door onbekende oorzaak geraakte gister middag op den Vogelenzangsche weg nabij de S-bocht de auto, van den heer Kliek uit Amsterdam in brand. De auto brandde geheel uit, binnen afzien- baren tijd was de luxe-wagen, veranderd in een zwartgeroosterd, ontbladerd geraamtie. De inmiddels gealarmeerde motorspuit van Bloemendaal moest onverrichterzake terug- keeren. Oorzaak was onbekend, verzekering dekt de schade. Een auto van de firma Kimman arriveer de uit Haarlem, ten einde het vehikel naar zijn laatste rustplaatsde vuilnisbelt te Vogelenzang te brengen en aldus de laatste eer te bewijzen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1