Stadsnieuws UIT DEN OMTREK KENNEMERLAND Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS haarlemmerltede EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 15 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming GEEN UITBREIDING VAN WORMERVEER? Heftige discussies in den gemeenteraad van Zandvoort Naar aanleiding van een Lunapark-zaak Jubileum bii de Firma Vroom en Dreesmann Verkeersongevallen De viering van Prinses Julianadag Verbinding Bloemen daalVogelenzang BLOEMENDAAL HALFWEG EN SPAARNWOIJDE. HILLEGOM HAARLEMMERMEER BENNEBROEK Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - B EVERWÏJK - Tel. 2213 SASSENHEIM LISSE LAATSTE NIEUWS Hervatting van den strijd in Afghanistan Nieuwe terechtstellingen in Mexico Het incident tusschen Brazilië en Paraguay Het ss. „Margot" voor de tweede maal vastgeloopen SANTPOORT VELSEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN BEVERWIJK Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties WIJK AAN ZEE EN DUIN MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam Spoorwegen 248 y2 DE SPAARNEBANK Gisterenavond heeft de gemeenteraad van Wormerveer zich uitgesproken tegen samenvoeging van Wormerveer met de ove rige Zaan-gemeenten. De kwestie van vertrouwen gesteld In de vergadering van den gemeenteraad van Zandvoort is gisteravond een eenigszins heftige discussie gevoevd naar aanleiding van een verzoek van den directeur van het Centraal Adviesbureau inzake amusements aangelegenheden, om een stuk grond be schikbaar te stellen voor het inrichten van een Lunapark. Wethouder Padt verklaarde zich om practische redenen tegen een Lunapark. Daarop verweet de heer Fraenkel hem con tractbreuk, omdat hij op zijn wethoudersze tel was geplaatst krachtens een overeen komst van een meerderheid in den raad. waarbij wethouder Padt was overeengeko men. vóór een Lunanark te zullen stemmen. Wethouder Padt, deelde hierop mede. zijn zetel ter beschikking van den raad te stellen. Dit was voor het raadslid, den heer Ko ning aanleiding, cm een motie van vertrou wen te stellen jegens wethouder Padt Deze motie werd met 7 stemmen aange nomen. Vijf raadsleden, de heeren Druyf. vrae"'"?! n^prs Siege's en Molenaar, had den de zaal verlaten. Wethouder Padt bleef buiten stemming. Daarop verklaarde wethouder Padt zijn wethouderszetel te blijven bekleeden. Ten slotte werd het verzoek om stichting van een Lunapark afgewezen Heden herdenkt de heer G A. Bulter, Be drijfsleider bij de fa Vroom Dreesmann hier ter stede zijn 25-Jarig jubilé in dienst der firma. Door energie en zakenkennis wist hij zich successievelijk op te werken tot zijn huidige ■lositie. Dat hij bij zijn superieuren zoowel als bij het personeel in hoog aanzien staat, bewees de schat van bloemen en andere ca- deaux, die hedenmorgen ten huize Juliana- laan 323 werden bezorgd. Het zal dan ook zeer zeker de wensch zijn van directie en personeel, dat de jubilaris nog tal van jaren zijn beste krachten moge ge ven aan den verderen groei der firma Vroom Dreesmann Paarden op hol Gistermorgen zijn op den Rijksstraatweg te Halfweg twee paarden, gespannen voor een disselwagen, geschrokken van een automobiel en op hol geslagen. De wagen slingerde overal tusschendoor, doch maakte geen ongelukken. Naarmate hij echter dichter bij Halfweg kwam, scheen het gevaar grooter te worden. Nabij de sui kerfabriek wist de bestuurder achter van den wagen te komen, zocdat de wagen geheel onbestuurd de brug overreed. Bij het afrijden der brug struikelde ge lukkig een der paarden en viel, zoodat ook het andere niet verder kon en aanstonds door de politie, die op het Plein aanwezig was, werd vastgehouden, zoodat éïger voor komen werd. Het gevallen paard bekwam lichte ver wondingen Op de 'aatstgehouden bestuursvergadering van den Kinder-Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche Kwartier, werd in de eerste plaats gememoreerd het onverwacht overlijden van wijlen den heer N. J. Michel, een der beste medebestuurders, wiens nagedachtenis lang in herinnering zal blijven. Besloten yverd, alhoewel bestuurswijziging, door combinatie met de Bavo-Commissie waarschijnlijk was, ook dit jaar den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, op de gewone wijze met de kinderen der bondsleden te vieren. Het feest zal bestaan uit een gecostumeer- den optocht, met muziek en vaandel, te I uur n.m. van het Teijlerplein, door de Amsterdamsche- en Bavobuurt. Verschillende prijzen worden volgens jury uitspraak uitgereikt aan de mooist gecostu- meerden. Te 5 uur n.m. gaan de kinderen, wederom in optocht, met vaandel en muziek, van het Teijlerplein langs A. L. Dyserinckstraat, Amsterdamstraat, Spaarnwouderstraat, Wijde steeg, Spaarne (stille zijde), Melkbrug, Spaarne, Ged. Oudegracht, Gr. Houtstraat, Gr. Markt en Smedestraat. Aldaar wordt de optocht ontbonden en wordt den kinderen een avondfeest aangeboden, waarbij optreedt de heer M. J. Kellenbach uit den Haag, met zijn bekend Paedagogisch Poppenspel. 's Middags en 's avonds worden verschil lende versnaperingen uitgereikt. Nog werd besloten, hen, die nog wen- schen lid te worden, daarvoor gelegenheid te geven, door zich te melden bij één der heeren J. H. van Engelen, 2e Zuidpolderstraat 22 J. E. Mansvelder, Zomerstraat 20 A. Ruijgrok, Zomervaart 140 ^de Braber, Teijlerstraat 13 rood. k 30 April zal in de wijze van feestvieren wijziging worden gebracht. Door combinatie van de Bavo-Commissie en het bestuur, die 12 dezer plaats had, zal in het vervolg, in samenwerking met de „Vereeniging Koninginnedag" en hare Buurt- comité's, ook de verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 Augustus, jaarlijks worden gevierd. Er zal worden getracht, door het versprei den van circulaires, huisbezoek, als anders zins, alle bewoners Oostelijk van het Spaarne te bereiken en het bestuur vertrouwt, dat allen, die nationaal gevoelen, naar vermogen zullen steunen, door toe te treden als lid of begunstiger. Dan kunnen de datums 30 April en 31 Augustus algemeene feestdagen worden voor oud en jong. De volgende week zal er een verbinding tot stand gebracht worden, tusschen Bloe- mendaal en Vogelenzang door het openen van een autobuslün. Deze lijn zal worden geëxploiteerd door de firma Bakhuizen, welke ook reeds een verbinding heeft langs den Zeeweg. Voorheen was het zoo, dat de bewoners, die van ten vervoermiddel gebruik wilden maken, om van Vogelenzang naar Bloemen- daal te gaan, met de bus eerst van Voge lenzang naar Haarlem gingen en daarna met de tram naar Bloemendaal. Voor hen zal dus de opening van deze autobuslijn een belang rijke verbetering beteekenen en de verwach ting is dan ook, dat de lijn in een dringende behoefte zal voorzien. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij. Van Riessen, Bloemendaalscheweg 133, Bloemendaal, een grijs kinder jas je; v. d. Klugt, Nooróertuindorplaan 8, Overveen, een rozenkrans in etui; Maljaars, Zandvoort- schelaan 172, Heemstede, een Duitsche her dershond; Postkantoor Aerdenhout, een riem; S, van Eede, Bloemveldlaan 8, Haar lem, een R. K. kerkboekje; Van Leuven, H. Roozenlaan 1G, Haarlem, een hond (Dobb. pincher)G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15, Bloemendaal, een bos ijzer- draad; G Zeegers, Rijnegomlaan 45. Aer denhout, een portemonnaie met inhoud; Vreenogoor. Zuidertuindorplaan 36, Over men, een zilveren potlood; de Wilde, Dahlia laan 17, Aerdenhout, een rijwielbelasting- merk; Everard, Tramweg 5, Aerdenhout, een bruin lederen étui; H. Sengers, Kinheim- weg 33, Bloemendaal, een hondenhalsband; J. Tullenaar, Zijlweg 10, Overveen, een Duit sche herdershond; aan het bur. van politie Overveen, een kikstarter, een 10 rittenkaart, H. T Meen beursje, een portefeuille met inhoud, een grijze, dameshandschoen, een sleutel met houten label, gemerkt letter A, een klein sleuteltje. Des loodgieters concurrent. De electrische on dooi-machine heeft den laatsten tijd wel dienst gedaan bij het ontdooien van de grondleidingen van de waterleiding. En nog steeds is het druk in gebruik. Wan om. zooals deskundigen beweerden, nog wel 3 weken na het intreden van den dooi, zon der water te zbten, daar passen de men- schen voor. En dan wordt de gemeente te hulp geroepen. Voor het bedienend perso neel is het intussehen een drukke tijd ge weest. Personalia. De heer J. Keene, vroeger onderwijzer aan de Chr. Muloschool alhier, daarna hoofd der Chr. school te Zwaag- Westeinde, is benoemd tot hoofd dér Chr. school te Heems ede. Slooping K. K. Kerk Op het dak van de oude kerk is een puinvanger aange bracht, zoodat met de slooping zal worden aangevangen. Het meubilair en de klok zijn reeds weg gehaald. Het uurwerk van de klok wordt thans in den toren van de nieuwe kerk gebruikt. Burgerlijke Stand Geboren: Gezina en Alida, twee d. v. van Geldorp-van Schagen Amarentia Johanna, d. van Poelgeest- Bogaart, Overleden: N. A. A. Bottelier, 19 jaar. Aanbesteding. Gisteren had door B. en W. de openbare aanbesteding plaats van het maken, leveren en plaatsen van 150 M. leng te gewapende be onwalbeschoeiing aan de Nieuwe Haven. Ingeleverd 9 biljetten. Be grooting 12.850. Uitslag als volgt: M. H. v. d. Poll, Bodegraven, 12.240; H. Potman, Hillegom, 12.440; Be onfabriek Herwaar den, Haarlem, 12.500; C. Kiebert, Sas- senheim, 12,700; Baan en Co., Maassluis, 12.870; Schoorl, Haarlem, 12940; N. V. Visser, Papendrechfc, 13550; Betonbouw Luit en Zn., Enkhulzen, 15340; Zitman en Zn.. Leiden, 17.500. De gunning is aan gehouden. Het ijs. Thans is men hier zoover geko men, dat' de groote tuinslooten zij het dan ook met buitengewone moeite zijn opengebroken, zoodat het varen van en naar de tuinen en naar de Gasfabriek weder kan plaats vinden. Het' werken "op de tuinen ondervindt door de hal, die overal nog zit, groote vertraging, bijzonder daar, waar zich veen bevindt. Het slachthuis. De volgende week zal be gonnen worden met de eerste, gedeeltelijke bekapping van het in aanbouw zijnde abat toir. Er zal buitengewoon gewerkt' moeten worden om op den bepaalden tijd 1 Juli geheel gereed te zijn. Besmettelijke ziekte In de week van 3—9 Maart hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. HERWONNEN LEVENSKRACHT Viering van liet derde lustrum door een propaganda-avond Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht, de R. K. Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose, viert Zondag 17 Maart a. s. zijn 15-jarig bestaan te Benne- broek. Herwennen Levenskracht, een instelling van het R. K. Werkliedenverbond, opgericht ten behoeve der R. K. Arbeidersbeweging, heeft als zoodanig mede den 15-jarigen ge- stadigen arbeid der actieve comitéleden aller sympathie en belangstelhrg in deze gemeente verworven. Opdat dit derde lustrum van de afcleeling Bennebroek waardig gevierd worde, zal men j Zondag a. s. een groolen propaganda- 1 avond houden in het R. K. Verecnigings- gebouw. De film, die hierbij ter propaganda zal worden vertoond, houdt voornamelijk in: het leven en de behandeling in een sanato rium. De film is geprojecteerd in het grootste sanatorium dier instelling, „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Tevens zal dien avond een propagandist .van Herwonnen Levenskracht als spreker optreden. De film zal een juist en duidelijk beeld geven van het leven en de behandeling, die 1 een t. b. c.-lijder in zulk een sanatorium i ondergaat. Zij zal verkeerde, onjuiste voor stellingen doen verdwijnen, om plaats te doen maken voor bewondering. Ongetwijfeld zullen de harten nu warmer voor dit mooie doel gaan kloppen, zal deze film de sym pathie en belangstelling, die H L. reeds in groote mate in deze gemeente bezit, voor zeker vermeerderen. Dat de opkomst a. s. Zondagavond deze beweringen moge staven! De propaganda-avond is voor alle per sonen boven de 16 jaar gratis toegankelijk. De meest door het comité gewaardeerde gelukv/ensch bij zijn 15-jarig bestaan zal on getwijfeld zijn, een groote belangstelling en medewerking bij zijn sympathiek werk, dat zich Zondagavond in het bijzonder door een groote opkomst moge uiten. R. K. Volksbond Maandagavond houdt de R. K. Volksbond, afd Bennebroek, een grooten propaganda-avond, welke voor alle Katholieken toegankelijk is. De heer Aengenent, lid van het Centraal Bestuur, zal een spreekbeurt vervullen. Met het bestuur hopen wij, dat deze propaganda-avond door aller belangstelling slage. „De Oude Geleerde Man" Zaterdag ochtend 16 Maart, te half elf uur, zal de café-inventaris door den makelaar, den heer P. Hoogeveen Lz. openbaar verkocht worden. Des avonds zal „De Oude Geveerde Man" voor de laatste maal haar getrouwe bezoe kers kunnen ontvangen. Maandag daaropvolgend zal vermoedelijk reeds met het sloopingswerk aangevangen worden. Burgerlijke Stand Schotel, 79 jaar. Overleden: C J. Burgerlijke Stand. Geboren: Rudolph, z. van C. Westerbeek en G. Plaat. Anna, d. van J. M. Esseveld en A. Wouersloot. Overleden: Maria van Haaster, 84 jaar, wed. van A. Angenent. Franciscus Cor nells van Hoekelen, 47 jaar, echtg. van J. Th. van der Lans. Onder rouwd: Johannes van der Stelt, 30 jaar en Anna Maria Rip, 22 jaar. Aanbesteding. Gisteren heeft een onders- handsche aanbesteding plaats gehad voor den bouw van een woonhuis aan de J. P.( Gouverneurlaan, voor rekening van den heer Gurts alhier, ngeschreven werd als volgt: J. E. Dijks ra 6996; Gebr. Breda en Vo. 7430; Gebr. v. Nieuwkoop 7285; Th. Reeuwijk 7280; A. v. Nieuwkoop 7595; J. P. Oudshoorn 7600; C. Meiman 6950. Openstelling telefoonkantoor. Men ver zoekt ons te willen berichten, dat de open stelling bij dag en nacht van het Telefoon kantoor alhier, niet zal plaats hebben in gaande 15 Maart a.s., doch zal geschieden met ingang van Maandag 18 Maart 1929. In tegens elling met een vroeger gepubli ceerd bericht, kunnen wij thans mededeelén, dat het kantoor ook op Zondagen den ge- heelen dag geopend is. R. K. Kiesvereeniging De R. K. Kies- vereeniging hield Woensdagavond in het Bondsgebouw, onder leiding van den heer F- G. J. van der Eerden, een slecht bezochte vergadering. De voorzitter wees er op, dat we heden de 32ste jaarvergadering houden en hoe wel ook deze vereeniging aan schommelin gen onderhevig is geweest, heeft zij toch 32 jaar nuttig werk verricht en is zij steeds paraat geweest; Op de notulen waren geen aanmerkingen: De voorzitter deelde mede, dat met de K. S. A. was onderhandeld, om de groote propagandafilm hier af te draaien. Dit zou echter 100 kosten, hetgeen het bestuur te bezwaarlijk vond. Het bestuur verwachtte meer succes om tegen den stemmingstijd een paar goede sprekers uit te noodigen. De vergadering ging hiermede accoord. De secretaris bracht vervolgens zijn jaar verslag uit, waarin de werkzaamheden ge durende het afgeloopen jaar werden weer gegeven. Uit het financieel verslag bleek, dat was ontvangen 601.45 en uitgegeven 302.41, alzoo een voordeelig saldo van 295.04. De verificateurs verklaarden alles voor accoord. In de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van mej. Joh. Verdegaal, werd ge kozen mej. Joh. Vreeburg. Tot afgevaardigde naar de Statencentrale werd gekozen de heer A. H. Schrama. De heer J. Kortekaas bracht vervolgens verslag uit van de gehouden vergadering der Kamercentrale Leiden. Na rondvraag volgde sluiting met den Christelijken groet. LONDEN, 15 Maart. Naar uit Karachi ge meld word't, zijn de vijandelijkheden in Af ghanistan Donderdag hervat. Het einde van den vastentijd wordt door alle partijen be schouwd als een teeken om dien s rijd te hervatten. Aman Oellah heeft groote trce- penmassa's naar Ghadori gezonden waar hij een basis heeft' gevestigd voor de operaties tegen Kaboel. NEW-YORK, 15 Maart. Uit Mexico City wordt gemeld, dat Donderdag opnieuw 4 of ficieren, die de opstandelingen hadden ge steund, zijn terech'gesteld. NEW-YORK, 15 Maart De regeering van Brazilië heeft een protest-nota gezonden aan Paraquay, waarin geprotesteerd wordt tegen den aanval op het eiland Margarita. In de nota worden waarborgen verlangd, dat het eiland in de toekomst niet meer door Paroguaysche troepen zal worden bezet. j HARLINGEN, 15 Maart Door de sleep- booten „Volharding" en „Thio" is in den afgeloopen nacht met hoog water losgesleept het Duitsche s.s. „Margot", komende van Huil, dat gisteren was vastgeloopen. Nadat I het stoomschip was vlot gebracht, is het ten zuiden der haven opnieuw aan den grond geloopen. Sleepbooten zullen trachten het schip met hoog water los te krijgen. STILLE OMGANG De afdeeling Velsen-Driehuis neemt op 17 Maart deel aan den Stille Omgang te Amsterdam. De loopers vertrekken te halftien van den Slaperdijk. Voor hen, die per autobus tot Halfweg gaan, wordt te tien uur een Lof gehou den in de kerk te Driehuis. De kaarten voor heen- en terugreis per bus, zijn tot uiterlijk Vrijdagavond zeven uur verkrijgbaar. Elkeen neme van dit laatste vooral goed nota. Poging tot inbraak Bij den heer Van Warmerdam, Hagehngerweg, heeft men ge tracht in te breken. Een ruit was reeds uit de keukendeur ge sneden. Waarschijnlijk zijn de daders gestoord, al thans er wordt niets vermist. BER'l ÜPSKEUZE Aan ouders en voogden. Uw kind heeft thans den leeftijd bereikt waarop het een beroep zal moeten kiezen WEET gij Voor welk vak het geschikt is? WELK beroep in overeenstemming is met zijn aanleg? WELKE lichamelijke eischen dit beroep stelt? OF uw kind daaraan voldoet? WELKE vooruitzichten het door uw kind gekozen beroep biedt? Bij het beantwoorden van deze vragen wil len wij U behulpzaam zijn. Wendt u om inlichtingen tot ons Bureau dat inzake beroepskeuze geheel kosteloos ad viezen verstrekt. Het Bureau houdt zitting: In IJmuiden Dienstgebouw Willemsplein, op den lsten en 3den Donderdag der maand. In Velsen, school E, op den 2den en 4den Donderdag der maand; steeds des avonds van 78 uur Kolenfonds St. Thomas van Villanova. Het kolenfond's St. Thomas van Villanova, onderafd. van den Nederl, R.-K. Volksbond, houdt. Zondag 24 Maart a.s. na de Hoogmis een ledenvergadering in het Vereenlgings- gebouw. Besprekingen zullen worden ge voerd óver den inkoop en de kwaliteit van de anthraciet voor 1929. Tevens kunnen dan bestellingen gedaan worden. V/ié van de gelegenheid gebruik wil maken, kan tot 24 Maart a.s. opgave doen bij het bestuur. De op de pier geloopen trawler. Van den stoomtrawler Johanna Maria van de reederlj Scholl. welke Zondagavond ten gevolge van den mist op de pier liep, is de stoomma chine in de werkplaats der Mij. Hera ge bracht ter inspectie en reparatie. Statuien De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. VisScherij Maat schappij „Fratn'j gevestigd, alhier. Jaarvergadering „Het Witte Kruis" Donderdagavond vond in het Witte Kruis- gebouw de jaarlijksche ledenvergadering plaats van de afdeeling Velsen van „Het Witte Kruis". Zooals steeds was de vergadering slecht bezocht. In het jaarverslag van den secretaris wordt in herinnering gebracht het jubileum van zuster Van'Hoek. Het aantal bezoeken door de zusters in het afgeloopen jaar afgelegd, bedraagt te IJmuiden 4728, IJmuiden-Oost 4632, Velsen 3929, Santpoort 3956. De kraamverzorgsters legden ruim 2000 bezoeken af. Het consultatiebureau werd bezocht door 986 personen. Het aantal leden der vereeniging bedraagt 3829. Het verslag van den penningmeester maakt melding van een achteruitgang van het ledental. De netto-opbrengst van de Witte Kruisjes dag bedroeg 853.88. De totale ontvangsten bedreigen 14.3143134, waaronder subsidie gemeente 2948, Provinciale Commissie 1475. Aan salarissen wijkverpleegsters werd be taald 8758.98. De ontvangsten der kraamverzorging bedroegen 2307.23, waaronder subsidie ge meente 1100. Aan salaris kraamverzorgsters werd uit gegeven 1650 83. De ontvangsten zuigelingenkliniek bedroe gen 806.87, waaronder subsidie gemeente 700. Onder de uitgaven staat vermeld: honora rium consulent 500. De begrooting voor wijkverpleging sluit' in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 14.200, voor kraamverzorging met 3400, voor de zuigelingenkliniek met 850- Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de plannen voor het nieuwe wijk- gebouw vermoedelijk spoedig gereed zullen komen. Stille Omgang Gisteravond hield het Genootschap van den Stillen Omgang een vergadering in het K. S. A.-gebouw, onder voorzitterschap van den heer G. C. van Baar. Na een inleidend woord van den voorzitter werd door clen heer N. Schuit rapport uit gebracht namens de kas-verificateurs. De boeken en bescheiden waren in volmaakte orde bevonden. Door den voorzitter werd vervolgens mede gedeeld dat de propaganda-avond, weiken men aanvankelijk voornemens was te houden, niet doorgegaan is in verband met den moeilijken winter, welke achter ons ligt. Het bestuur heeft fraaie diploma's laten drukken, welke aan de leden zullen worden uitgereikt. Hierna gaf de voorzitter een overzicht van de regeling der beevaart, welke morgennacht zal plaats hebben. Voor hen, die den tocht te voet maken, zal het Lof in de St. Agathakerk om 9 uur zijn. Om kwart vóór 10 verlaten deze pelgrims de kerk, om door de Bloksteeg in de richting van den Folder te gaan. De niededeeling ls reeds ontvangen dat de pont te Buitenhuizen, wanneer de dienst zulks toelaat, aan deze zijde van het Kanaal zal liggen. Tijdens de overtocht zal de con trole der kaarten plaats hebben. De beevaartgangers worden om 2 uur te Amsterdam verwacht, waar zij zich bij de Martelaarsgracht, bij het bestuur zullen aan sluiten. Om 11 uur zal het Lof worden gehouden voor hen, die per boot gaan. Dit Lof is voor iedereen toegankelijk. De pelgrims zullen de kerk groepsgewijze verlaten in een, door het bestuur en de voor bidders aangegeven volgorde. Aan boord van de boot zullen de kaarten gecontroleerd wor den, zoodat niemand de tocht zonder kaart kan meemaken. Ook voor de kerk te Am sterdam zal controle zijn, zoodat daar nie mand zonder toegangsbewijs zal worden toe gelaten. De voorzitter drong er dan met klem op aan, om na het volbrengen van den omgang de gesloten gelederen te bewaren tot voor de St. Nicolaaskerk, waar om vier uur de H. Mis zal worden opgedragen. Na de H. Mis zijn de leden vrij tot half zes, het tijdstip, waarop de boot den terug tocht aanvaardt. Zondagmiddag cm 3 uur zal in de St. Agathakerk een plechtig danklof worden ge houden, waaronder een Pater Franciscaan, uit het klooster te Nieuwe Niedorp, de pre dikatie zal houden. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de tocht dit jaar gehouden wordt met een boot (de „Oceaan V") van een Amsterdam sche onderneming, waarmede een voordeelige overeenkomst is aangegaan. De kosten van deze boot. die volgens opgave 400 personen kan bevatten, bedragen 125. De vergadering hechtte hieraan zonder discussie haar goedkeuring. Dan kon de voorzitter nog mededeelen, dat de Hoogeerw. heer Deken J. M. Lucassen, dit jaar den tocht zal meemaken. Een ver rassing, welke de vergadering met een krach tig applaus waardeerde. Nadat de benoeming der voorbidders had plaats gehad en de regeling in de kerken nog in bijzonderheden was besproken, werd de rondvraag gehouden, waarbij de heer A. v. Eerden opmerkte, dat het bedrag, hetwelk van de leden wordt gevraagd, voor sommigen een financieel bezwaar is. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur hieraan reeds gedacht heeft. Dit is echter het eerste jaar, dat in eigen exploitatie wordt gevaren. Laat men dus eerst eens de resul taten van dezen tocht afwachten. Het vol gend jaar zal het bestuur dan met een voor stel komen. De heer Hilbers vroeg, waarom er bezwaar tegen gemaakt werd, dat de loopers op eigen gelegenheid met een autobus terugkeerden en niet met de boot. De Hoogeerw. Deken antwoordde dezen spr. dat het Hoofdbestuur dat niet toelaat. Het heeft daarvoor in 't algemeen zeer klem mende redenen. Nadat nog eenige vragen waren beant woord, waarbij nog medegedeeld werd, dat de kaarten bij de bestuursleden verkrijgbaar zijn tot morgenmiddag 2 uur, terwijl morgen avond van 7.30 tot 8.30 in het K. S. A.-ge bouw ook nog kaarten verstrekt worden, hield de Hoogeerw. Deken een toespraak, waarin hij de vergadering dank betuigde voor het vlotte verloop. Z. Hoogeerw. waar deerde dit, ook voor het bestuur, dat zich voor de regeling van de bedevaart zeer vele zorgen moet getroosten. De Deken weidde daarna uit over de groote beteekenis van deze schoone bedevaart. De vergadering werd door den Hoogeerw. Deken met gebed gesloten. Voor het examen M. O. paedagogiek slaagde te Amsterdam de heer W. H. Brou wer te Beverwijk. DE TUINBOUWFILM Onder groote belangstelling de groote zaal van het K. S. A.-gebouw was tot in de uiterste hoeken met tuinders bezet heeft hier, onder auspiciën van de R. K. Tuinders- vereeniging „Kennemerland" en de vereeni ging „Vrije Veiling," de vertooning plaats gehad van de groote tuinbouwfilm, welke vanwege het Centraal Bureau voor de vei lingen is veranderd en bedoeld ls als een pro paganda-film voor de Hollandsche tuin bouwproducten In het buitenland. De film is verdeeld in verschillende acten, waarvan de eerste over de aardappelteelt gaat. Det weede acte is gewijd aan de kool, terwijl het volgende bedrijf een overzicht geeft van de kruisbessen en aardbeienteelt. Dit laatste gedeelte is te Beverwijk en omge ving opgenomen en men kan zich voorstellen hoe deze welbekende beelden door de aanwe zig enontvangen werden. De film is voor een deel opgenomen in en bij het veilinggebouw van „Kennemerland." De volgende acten behandelen de tomaten- en druivertteelt, waarna ten slotte nog de kersenteelt volgt. Telkens wordt een belangrijk deel gewijd aan het veilen en exporteeren van de pro ducten, zocdat over het algemeen gezegd kan worden dat deze film een mooi maar vooral doeltreffend overzicht geeft van onze tuin- bouw-export. En vfaar de film bedoeld is als propaganda voor het buitenland, kon men zijn geld waarlijk niet beter besteden. Want zij zal haar doel niet missen, „Polygoon" in Haarlem was de vervaardi ger en heeft onder vaak moeilijke omstan digheden (b.v. in de veiling gebouwen) een uitstekend cinematografisch werk geleverd. Meer als een kleurige reclameplaat met facineeerende titels zal deze rolprent in het buitenland dienst doen als een reclame voor onze voortreffelijke tuinbouwproductten. j De talrijke aanwezigen waren dan ook ten hoogste voldaan over deze vertooning en toonden hun waardeering door een luid ap plaus. Onder de aanwezigen merkten wij verschil lende vooraanstaands personen op tuinbouw gebied op, waaronder de heer J. Balk, van 'net Centraal Bureau. STAAT VAN BESOMMINGEN VRIJDAG 15 MAART Shamrock 3077; Zaanstroom I 1820; Albatros ƒ2569; VI. 85 Bertina ƒ1840. Niet officieel Derika 7 3700. Beuger: VI. 170 ƒ345. Botter: E. 403 ƒ989. Loggers: K.W, 103 ƒ345; K.W. 99 ƒ315; K.W. 132 ƒ317; Sch. 2 75 975; Sch. 5 ƒ802; Sch. 99 ƒ960; Sch. 49 ƒ765. Burgerlijke Stand Geboren H. C., d. vaU A. C. H. Baumgarten en M. H. Schilling. M. J. P., d. van L. P. S. Bersee en E. P. M- Janssen. Ondertrouwd: J. H. van Geelen en E. O. Admiraal. Overleden: E. Snijders, ongehuwd, 26 J. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Maart 70.000 K.G. roode kool 8.4018-90, 2e soort 8.20—17.10; 161.000 K.G. gele kool 5.30— 9.30, 2e soort 4 80—7.70; 191.000 KG Deen- sche witte kool 9170—14.60:4500 K.G. uien 25.00—28.50, grove <21 60—22.80; 1050 KG. wortelen 10.20—10-40, kleine 5.80. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Maart 900 K.G. peen 8.10—9.60, kléine 3 70—5.80 6000 K.G. uien 24 80—13.70, grove 23 50—25.50; drielingen 15 8020.40; f14.400 K.G. roods kool 8.20—18 70, doorschot 7.90—17.30; 53 600 K.G. gele kool 4.3010.00, doorschot 3 70— 5.40; 120.400 K G. Deensche witte kool 9.50— 15.30, doorschot 8.5010.10. VRIJDAG 15 MAART Koersen Heden Opening Tarbot per KG. 1.70 1.55 Griet per 50 K.G 60 30 Tong per K.G 1,15 0,90 Groote Schol per 50 K.G. 2D, 23,— Middel Schol per 50 K.G. 33, 25,— Zet Schol per 50 KG. 36, 26,— Kleine Schol per 50 K.G. 26,— 6.— Bot per 50 K.G. 11 2.30 Schar per 50 K G, l» 15,— 2,80 Tongschar per 50 K.G. 42,- -26,— Rog per 20 stuks 26 16,— Vleet per stuk 2.13 2,— Middel Schelvisqh per 50 K G. 21,50 KI midd. Schelvisch p. 50 K.G. 17.50 13,50 Kleine Schelvisch per 50 K.G. f, 34,— 8,— Kabeljauw per 125 K.G. 30,— 21,— Gullen per 50 K.G. 18.— 9,— Leng per stuk 0 80 Heilbot per K.G. 1,30 Wijting per 50 K.G. 9.50 5,— Koolvisch per stuk 1 0„85 0,40 StaatsleenmgcD 5% Nederland 1918 5% Nederland 1918 4!4 Nederl. 1916 434 Nederl 1917 6% N.-Indië 1923 D 4y, N.lna. 1926 B Banken Koloniale Eank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat Meuwe Philips..., Indnstr. Buitenland Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Gaboes Son, Olie ?erlak Peudawa Marland OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia RubU Rott. Tapanoell Serbadjadi SUau V. I. C. O Allied Ir.tercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker K! V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Union Pacific Wabash Chic. Miiw. St Pan) Kansas City South Erie Railr Prolongatie 100%, 10115/16 100 Va lOOVg 100%, 93 168 186% 371% 162 383 149 337% 867 .310% 167 1 407% 251 242 378 115% 391% 203% 38 V, 40% 274% 208% 190% 121 235 111 171% 92% 12%, 79% 79 95% 224 6% 40% 663 88 b 159 145 1 524 443% 215% 526 222% 71% 34 94 74% 4% VRIJDAG 15 MAART Berlijn 59.20 59.30 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 fxmden 12.11% 12.12% Zürich 48.— 48.10 13.05 13.15 38. 38.10 Weenen 35.— '35.10 New-York (cable' 2.49% 2.50% 7.35 7.45 27.- 27.10 66.50 66.60 66.50 66.60 66.60 66.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2