UIT DEN OMTREK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 18 MAART 1929 BLADZIJDE 4 HONKBAL Algemeene vergadering van den Nederlandschen Honkbalbond Jaarvergadering van de H.C. Haarlem GYMNASTIEK Uitvoering Concordia HaarlemscheR.K.Gymn. ver. „Ursus" R. K. S.V. „Hercules" Overveen BLQEMENDAAL DAMMEN Het kampioenschap van Haarlem OVERVEEN HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER LfëSE Financieels Beschouwingen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam^ SASSENHEIM Uit den raad van Nieuwer-Amstel Belangrijke debatten Het vertrouwen geschokt ZANDVOORT BENNEBRQEK VOGELENZANG RADIO-NIEUWS Proefuitzendingen PHOHI- zender Thans is als datum van de voorloopige aangekondigde Algemeene Vergadering vast gesteld Donderdag 28 Maart. De vergadering zal worden gehouden in Huize Parkzicht te Amsterdam. De aan de beurt van aftreden zijnde voorzitter, tweede-secretaris, penningmeester en commissaris stellen zich allen herkiesbaar. De Honk'o&club Haarlem houdt ter voor bereiding van het seizoen een huishoudelijke vergadering op Vrijdag 22 Maart, in De Nijverheid, des avonds ten acht uur. Secretaris en penningmeester zullen verslag uitbrengen. De aftredende bestuursleden stellen zich herkiesbaar, terwijl een nieuwe negental- en kascommissie gekozen moeten worden. Bovendien moeten twee afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering van den N. H. B. aangewezen worden. In de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gaf de Gymnastiek- en Schermvereeniging Concordia Zaterdagavond haar jaarlij ksche uitvoering. Was bij het begin der uitvoering de zaal slechts matig bezet, wat voor Concordia vreemd aandeed, later op den avond stroomde het publiek toe, zoodat nog van een uitver kochte zaal gesproken kon worden. Dat laat komen der bezoekers werkt, hoewel tijdens het afwerken van een nummer de toegangs deuren tot de zaal gesloten bleven, soms zeer storend. Nadat alle deelnemers aan de uitvoering ongeveer 300 leden, klein en groot, zich in het middenvak der zaal hadden opgesteld, sprak Concordia's voorzitter, de heer A. K. P. Vring, tot de aanwezigen eenige woorden van welkom. In het bijzonder heette hij wel kom, de vertegenwoordigers van Verbond en Turnkring, den eere-voorzitter, den heer J. Hop, den Gemeentelijken Inspecteur der Lichamelijke Opvoeding, den heer H. L. Warnier en de afgevaardigden van zuster verenigingen, welke in zeer groote getale waren opgekomen. Verder deelde speker mede, dat de meisjes- en damesafdeelingen eerst drie maanden staan onder de leiding van den heer G. P. de Vries en riep dus voor het werk dezer afdeelingen de clementie der aanwezigen in. Dit laatste verzoek bleek echter geheel overbodig te wezen. Want al zat er nu in de afwerking niet die vlugheid in, die wij in Concordia gewend zijn, de heer de Vries maakte in Haarlem een goed debuut, vooral met nummer 14 van het programma, knotszwaaien, een schitterend nummer, uit blinkend door samenstelling en gelijkheid der uitvoering. De afwisseling, oude en nieuwe richting n de gymnastiek, welke de laatsten tijd de uitvoeringen zoo aantrekkelijk maken, zagen wij echter bij Concordia niet. De oude rich ting voerde den boventoon, van het nieuwe zagen wij nagenoeg niets. Wij zullen niet alle nummers één voor één bespreken, maar hier en daar een greep doen. De vrije oefeningen der heeren werden pittig uitgevoerd, eveneens het nummer staafoefeningen. De Niels Bukh-oefeningen der jongste jongens waren keurig van uitvoering. Boven dien maakte dit massaal optreden, ongeveer 90 jongens, een inposanten indruk. De halter oefeningen der oudste jongens daarentegen waren veel te zwaar van samenstelling. De uit voering van een oefening 4 x 144 telten, verzwaard met halter» is voor jongens veel te lang. Dit was ook trouwens duidelijk merk baar. De springrietoefeningen waren heel goed en sloegen bij het publiek, zooals altijd, zeer in. De stofoefeningen door de jongste werden pittig en flink uitgevoerd. Ook het werken door de verschillende afdeelingen aan de toestellen, trok natuurlijk de gebruikelijke belangstelling. De oefenin gen aan Concordia's ringenstel, door één der leden vervaardigd, en aan de springtafel, sloegen het meeste in. Over het geheel genomen, was het een goed geslaagde uitvoering, waarmede Con cordia en zijn leiders, de heeren T. Dekker en G. P. de Vries, zeer zeker tevreden kun nen zijn. Vermelden wij tenslotte nog dat verschil lende nummers zeer verdienstelijk werden begeleid door Mej. Heezemans, welke hier voor een welverdiende bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Secretariaat: Vooruitgangsuraat 79, Haarlem Voorgesteld als nieuwe leden bij de meis- jesafdeeling: A. en C. Neeven, Bisschop Ot- tostraat; C. de Paus, Bakkerstraat; St. v. Dam, Diederikstraat; F. Niesman, Diederik- straat; J. Huijbens, Baan 43; M. Jansen, Bakkerstraat; A. Wijsman, Graaf van Wied- straat en J. Knape, EJouwstraat 30. Bij de damesafdeeling: C. Balm, Damiate straat; C. van Dam, Eyzantiumstraat; M. van Tol, KI. Houtstraat; A. Kossen, Oranje straat en C. Vaars, Frans Halsstraat 42. De honderd gepasseerd!! Eindelijk!! De laatste loodjes, die zoo zwaar wegen, hebben hier den last wel veel lichter ge maakt. We zijn nu gelukkig weer op den goeden weg en brengen thans twee nieuwe idealen. De eerste is: Op naar de honderd dona teurs (trices); de tweede: Helpt om den honderd leden van nu, honderd nieuwe me deturners (sters) te bezorgen. 't Komt heel goed uit, dat we dien ge- denkwaardigen datum moeten vieren, zij het dan ook op wat bescheidener voet dan voor heen. Woensdag 3 April wordt de traditioneele feestavond gehouden. Nadere gegevens vol gen deze week. Voor de aanbieding van prijzen voor de te houden attracties houden wij ons aanbevo len. Woensdag 17 April zal in den Schouwburg Jansweg de jaarlijksche uitvoering worden gegeven, waarvoor alles hard aan het werk is. Ieder is er van overtuigd, dat deze uit voering slagen moet in alle opzichten, zoodat een opwekking om trouw de oefenavonden te bezoeken eigenlijk overbodig is. Aan het werkI „PIM" Secretaris W. Thijssen Schoterweg 2, Haarlem De juniorenafdeeling groeit als kool. Jongstleden Dinsdagavond meldde zich wederom een aspirantlid aan de bestuurs tafel. Ook de zieke aspiranten waren Dinsdag avond weer allen present en nu maar weer flink aangepakt voor de onderlinge wed strijden, want juist in deze afdeeling kan bij goed oefenen de uitslag wel verrassend worden, Al zijn jullie niet heeiemaal gelukkig op de schaats, dat neemt niet weg. dat voor de niet-prijswinners op de schaats, voor gym- voor een prijs, maar dit is alleen te bereiken r.astiek wel in aanmerking kunnen komen door serieus te oefenen. En welke aangename herinnering moet het niet voor jullie zijn, om op den 5den ver jaardag, op den feestavond van het eerste lustrum een prijs in ontvangst te mogen nemen, want voor jullie is die feestavond eveneens. Maar nu ik daar toch over bezig ben, schiet me ineens wat te binnen. Hoe staat het met jullie donateurs? We moeten geld hebben voor dien avond- Zonder geld kunnen we niets beginnen. Doet nog eens je eest en tracht donateurs te krij gen. De kasten van het donateursschap zijn 25 ct. per maand. Verder kan ik al mededeelen, dat op dien avond welwillende medewerking zal worden verleend door de R. K. Mandolineclub „Sancta Maria", met een programma voor „Elck wat Wils". Ook een kwartet zal dien avond mede werking verleenen. En onze vlag welke dien avond onthuld zal worden, nadert haar voltooiing, alleen ontbreekt er nog eenstok. Wie helpt ons eens aan een mooien vlaggestok? De foto's, welke gemaakt zijn ter gelegen heid van de Kerkelijke viering zijn a 20 ct. per stuk verkrijgbaar bij het bestuur. Ook voor de heeren-afdeeling geldt het zelfde als voor de aspiranten, behalve dat in deze afdeeling het ledental steeds op peil blijft staan. Hier volgen nog eenige koersen, mede gedeeld door den penningmeester. Contributie aspirantleden vlot. .Heeren leden merkbare verbetering. Dubieuze debi teuren slecht. We sluiten nu tot Dinsdag om 6 uur voor de aspirantleden in de St. Aloysius- school en heeren-leden 1'A uur in het R. K. Lyceum. WIM De heer Abs antwoordde hierop, dat, ais het uitbreidingsplan bij Julianalaan goedge keurd wordt, er een gedeelte dezer gronden beschikbaar komt voor woningbouw. Ook op andere plaatsen zullen in de naaste toekomst waarschijnlijk grondjn vrij komen, waarop onze vereeniging aanspraak zal kunnen ma ken. Hierna sluiting. Cultuur van Orchideeën De heer A. J. van Laren, hortulanus te Amsterdam, zal Woensdagavond in hötel Vreeburg alhier, voor leden en genoodigden van „Tuinbouw- en Plantkunde" een lezing met lichtbeelden houden over de cultuur van orchideeën. Burg. stand Overleden: J. N. A. Am- hard', 48 j., overl. te Amsterdam; J. M, Broerse, 64 j.; I. Vissers, 51 j Competitie Bes. Ie klasse Nederl. Dambond Woensdagavond a.s. speelt de „Haarlem- sche Damclub" II haar lsten competitiewed strijd in de reserve 1ste klasse competitie van den Nederl. Dambond tegen de Damclub ..Zaandam II" te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt (clublokaal van „DO.S."). In verband met bovengenoemden wedstrijd is de 8ste ronde van den wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem 2de klasse, wel ke Woensdag a.s. zou aanvangen, uitgesteld. Om dezelfde reden wordt ook de partij Hartgerinkvan Daalen (hoofdklasse) uitge steld. Het programma voor de 8ste ronde van 'Jen Haarlemschen kampioenswedstrijd, welke op Woensdagavond a.s. aanvangt, luidt thans: Hoofdklasse F. A. BerkemeijerJ. Poppen Aebe de JongChr. F. Vis se J. P. van EijkJ. B. Sluiter Jr. H. Oreeuw—J. van Looij. J. W. van Dartelen is vrij. Jaarvergadering woningbouwver. „Eigen Woning" Giseravond hield bovengenoemde woningbouwvereeniging haar jaarvergadering in café „Roozendaai" alhier. De vergadering was goed bezet. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter wat in het afgeloopen vereeni- gingsjaar werd verricht (het vaststellen van statuten en huish. reglement en het verkrij gen van de Kon. goedkeuring daarop, het requestreeren bij de gemeente om het ver krijgen van grond, enz.). Dit doel, zei de heer Van Abs, is nog niet bereikt en het bestuur zal hierbij nog voor een zeer zware taak komen te staan. Om zekere redenen geloofde de voorzitter, dat de vereeniging niet gebaat zou zijn met zijn aanblijven als voorzitter, aangezien zijn functie ten gemeentehuize met die van voor- ziter niet wei vereenigbaar worden geacht. Daarom heeft hij zich genoodzaakt gezien, als voorzitter te bedanken. Over de toekomst liet spr. zich nogal optimistisch uit. De kansen om gronden te krijgen voor het stichten van woningen zijn er niet op achteruitgegaan. Bij de ingekomen stukken waren enkele aanvragen voor toetreding als lid en eenige bedankjes als zoodanig. Over een verzoek van een nieuw lid, om ontheffing van de verplichting van het betalen der contributie van de oprichting der vereeniging, ontspon zich een schier eindeloos heen en weer ge praat. Ten slotte werd gestemd over een voorstel, een nieu lid van een gedeelte dezer contributies vrij te stellen. Met groote meerderheid werd dit voorstel verworpen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Uit het laatste bleek, dat tegen een ontvangst van 437 een uitgave stond van 302.98, alzoo een batig saldo opleverende van 134.02. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden in goede orde be vonden. Tot voorzitter wqtd vervolgens gekozen de heer W. D. van Uden. Deze nam zijn be noeming aan. De heer van Abs sprak de hoop uit, dat onder den nieuwen voorzitter spoedig en veel door de vereeniging bereikt zal worden. De heer van Dijkhuizen sprak een woord van dank namens bestuur en leden, aan het adres van den scheidenden voorzitter, voor hetgeen door hem voor de vereeniging was gedaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Moerman, of er hoop bestaat dat er binnenkort gron den beschikbaar zullen komen voor woning bouw. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 1116 Maart genomen 475 douchebaden, 52 kuipbaden. Aan 32 kinderen werd een gratis school- bad verstrek) op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid' tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door drie volwassenen gebruik ge maakt. Gemeenteraad Een vergadering van dén raad der gemeente wordt gehouden Don derdag 21 Maart 1929, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling notu len van de vergaderingen van 31 Januari 1929 en 28 Februari 1929. 2. Ingekomen stukken. 3. Ondershandsche verhuur van tuingrond aan de Westzijde van de Alge meene Begraafplaats. 4. Voorstel tot vaststelling van een maximum aantal leer lingen per klas 5. Voorstel tot uitbreiding van het aantal openbare scholen. 6. Voor stel tot ruiling van gronden aan de Heam- steedsche Dreef voor schoolbouw. 7. Vast stelling verordening, regelende de aanstelling en bezoldiging van den badmeester. 8. Ontheifing kohieren Plaatselijke Inkom stenbelasting en schoolgeld. Polderverkiezing In de vacature, ont staan door het bedanken van den heer Jhr. Mr. B. C van Merlen, werd tot Heemraad van den Haarlemmermeerpolder benoemd de heer C M. Verkuijl. De omslag van den Haarlemmermeerpol der Het kohier van den omslag van de Poiderlasten van den Haarlemmermeerpol der voor het dienstjaar 1929 wijst aan 17.528 HA., 1 A., 55 c.A met een totaal bedrag aan omslagen van 368,088,87. Uitslag aanbesteding De uitslag van de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbel winkelhuis, voor rekening van den heer J H. Nieuwenhuis (architect G. van Damme'te Hoofddorp) is als volgt: J. Buis, Heemstede, 13427.Fa Vink an van Duin, Noordwijk, 13920.—; Gebr. Botbijl, Heemstede, 13290.—; I. J. Berndes, Zandvoort, 12220.Bern. de Vries, Lisse, 10400.—; E. Schuit, Hillegom, f 9790.—. Gunning aangehouden in afwachting der bouwvergunning Lamdbouwwinterschool De publieke eindles (overgangsexamen) van de christe lijke Landbouwwinterschool (Directeur de heer J. Woldendorp) zal gehouden worden op Vrijdag 22 Maart a.S 's morgens van 10—12 en 's middags van 24 uur Jubileum B. S. P. N. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat te Hoofddorp de Bond van Smedenpatroons in Nederland, afdeeling Haarlemmermeer was opgericht. In Hotel de Groot werd dit feit feestelijk herdacht. Door de verschillende leveranciers van den Bond waren prachtige bloemstukken gestuurd, zoodat de zaal, welke al reeds door den heer de Groot zoo schitterend was versierd, meer op een bloemententoonstelling ging lijken dan op een feestvergadering. 's Middags werd de gewone jaarvergadering en 's avonds de feestvergadering gehouden. Onder de aanwezigen waren o.rn. leden van het Hoofdbestuur. Tevens was aan het feest een tentoonstelling verbonden, uit sluitend van stukken gereedschap door H.H. smeden of gezellen gemaakt. De leiding van dén feestavond was in handen van den voor zitter der feestcommissie, den heer van Driel, aan wien dit wel toevertrouwd was. De avond werd opgeluisterd door muziek en voordrachten. (VERVOLG GEMEENTERAAD) Waarbij hij het betreurde, dat betreffende deze zaak geen enkele persoonlijke bespre king tusschen partijen heeft plaats gehad en constateerde, dat het hier betreft een zuiver technische kwestie, die door eenvoudige sa menwerking kon worden opgelost en waarbij hij gelet op het groot financieel belang dat bij dit en mogelijk andere te verwachten aanvragen voor de gemeente is betrokken - voorstelde tq besluiten met het oog op den te korten termijn om genoemd overleg nog voor het verstrijken van den wettelijken be roepstermijn te doen plaats vinden en B. en W. te machtigen bij de Kroon van de ter zake door Gedeputeerde Staten genomen beslissing in hooger beroep te gaan, onder uitdrukkelijke verklaring, met een initiatief voorstel tot intrekking van dit besluit te zullen komen, wanneer van de zijde van het dagelijksch bestuur niet ailes wordt in het werk gesteld om bovenbedoelde samenwerking binnen redelijken tijd alsnog te doen plaats vinden. bröek, des morgens van 9—12 uur en des namiddags van 13 uur. Gemeenteraad Openbare vergadering van den Raad op Dinsdag, den 19 Maart 1929, des namiddags om half drie uur. 1. Voorschotten aan bijz schoolbestufen ingevolge art. 101 der L.O-'-Wet 1920. 2 Vaststelling van: a. de rekening der ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1928; b. de begrooting der ontvangsten en uit gaven van het Burgerlijk Armbestuur' voor het dienstjaar 1929. 3. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer der plaatselijke Inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 19291930. dit even grootsche als mooie doel geofferd wordt. En ook niet-leden, zij allen werden aan gespoord in het belang der volksgezondheid, mede te offeren voor een doelmatige, af doende tuberculose-bestrijding. Succes voor den propagandist bleef dan ook niet uit; reeds gisteravond gaven zich 28 leden voor dit stuiverfonds op. Ook de heer Looman, voorzitter van het comité Haarlem, sprak nog eenige woorden van actie, en feliciteerde het plaatselijk co mité met zijn derde lusrum. Ten slotte is een woord van dank aan de organiseerders en medewerkers tot het wel slagen van dezen avond, een woord van dank aan de pianiste, mej. A. Vernooy, die de film goed illustreerde, hier niet misplaatst. Herijk gewichten Op Maandag 25 Maart 4 Verzoek van de IJsclub „Lisse" om van a.s. zal de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente gehouden worden in het R. K. Vereenigingsgebouw, des morgens van 912 uur en des namiddags van 13 uur. gemeentewege langs den Grachtweg een ijsbaan aan te leggen. 5. Wijziging van het raadsbesluit tot aan- en verkoop van gronden in verband met het omleggen van den Loosterweg tusschen de grens Voorhout en het Reigersbosch 6. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Kanaalstraat aan de familie Brussé.alhier. 7 Voorstel van de Wegencommissie in zake beharding der Achterwegen. 8. Machtiging van Burgemeester en Wet houders, om met de N. V. Electriciteitsbe- drijf H.L.S, een contract aan te gaan op de basis van het z.g. maximaalrechttarief ten behoeve van de openbare straatverlichting 9. Machtiging van Burgemeester en Wet-' nouders, om met de N V. Thermo-Chemi sche Fabrieken te Amsterdam een contract aan te gaan in zake de destructie van afge keurd vee en vleesch. 10. Voorstel tot regeling van het tarief, waarop door het Gasbedrijf gas over de ge wone en de penningmeters wordt geleverd en de meterhuur wordt berekend. 11. Uitbreiding van het Waterleidingnet in den Achterweg enz. J 12 Ingekomen stukken en mededeelingen. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Gerardus, z. van C. J. van Graven en M. Smit Appollinia Johanna Maria, d. van B. de Vries en M. W. Venne Datthias Chris- tinus, z. van L. A. v. d. Zon en A J Nelie Pieter Johannes, z. van J. v. Waveren en van M, E. Brecht Hermanu^ Gerardus, z. van G. v. Oosten en van A. Trompert Louis Johan Christoph, z. van W. W. van Leeuwen en van J. M. Ledder. Overleden: Petronella Catharina, v. d. Sprong, echtgenoote van E. H. Genk, oud 69 jaar. (Officieel). Telefoon Van af 18 dezer is ook het tele foonkantoor hier ter plaatse dag en nacht en den geheelen Zondag opengesteld. Het was te voorzien, dat de besprekingen in de j.l. Zaterdag gehouden raadsvergade ring met meer dan gewone belangstelling .zouden worden gevolgd. Van daar dan ook, dat de publieke tribune meer dan vol en de perstafel meer dan bezet waren. Wie den loop der gebeurtenissen heeft ge volgd, die de gemeente Nieuwer-Amstel in op spraak en beroering hebben gebracht, zal verwacht hebben, dat deze zaak weer ter sprake zou worden gebracht. Immers was bekend geworden, dat van- Klopjacht De buurtschap „de Engel" was gisteravond in groote opwinding. Bij den winkelier H. Wiedouw werd de geldlade met inhoud en al ontvreemd. Spoedig was de geheele buurt gemobiliseerd, om den dader, een kleinen man, te achtervolgen. Per fiets en te voet, op schoenen, klompen en zelfs op kousen, jachtte men zich naar Lisse, zonder evenwel den dader te achterhalen. Het eenige wat overbleef, was de diefstal bij de politie aan te geven. De burgemeester heeft eene openbare ver gadering van den raad der gemeente belegd op Donderdag 21 Maart 1929, des namiddags T/j uur ten raadhuize ter behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot in richting en verdeeling van het plein, waar het voormalige Oude Mannen- en Vrouwen- gasthuis heeft gestaan. 3. Verzoek van J. Termes betreffende uitbreiding der exploita tie van zijn badbedrijf, 4. Voorstel tot open bare verpachting van standplaatsen voor ijs karren enz. 5. Het verleenen van ventver gunningen op het strand 6. Voorstel om een crediet van 2500 toe te staan voor aanstel ling van hen ambtenaar voor armwezen, be lastingen enz. 7. Voorstel tot verpachting van een stuk grond voor het plaatsen van een Davosbaan. 8. Vaststelling eener instructie voor den Directeur der Bedrijven. 9. Verzoek om strand te pachten. 10. Voorstel om A. Kraayenoord, beambte der Bedrijven, nog 'A jaar half salaris als ziekengeld uit te keeren. 11. Voorstel om den afval van de vuilnisbelt bij openbare inschrijving te verpachten. 12. Voorstel om eene tegemoetkoming te verlee nen voor het bezoeken der scholen voor Nijverheidsonderwijs enz. te Haarlem en Am sterdam. 13 Voorstel om machtiging tot op roeping van sollicitanten voor badman bij de badinrichting in perceel Groote Krocht 10. 14. Mededeeling betreffende het parkeeren en het verpachten van parkeerplaatsen. 15. Belastingreclames. DE RUBBER-SITUATIE schijnt wel verbeterd. Toenemende specu latie in het product maakt echter voor zichtigheid raadzaam Voor 1929 wordt een aanmerkelijk hooger rubberverbruik vanwacht da nverleden jaar- Wat de eerste twee maanden aangaat zij» deze verwachtingen vrijwel ten volle verwe zenlijkt. Vooral de cijfers over het verbruis der U. S. A. kunnen tot groote tevreden heid stemmen. In Januari bedroeg dit 430CZ tons, waarmede het recordcijfer van Augus tus 1.1. ad 42926 tons nog overtroffen wercr Van Februari zijn de cijfers nog niet nauw keurig bekend, doch men raamt ze op om streeks 36000 tons, een zeer groot kwantum voor een maand met slechts 22 werkdagen- De Amerikaansche bandenfabrieken ar beiden op zeer hooge capaciteit; berichten uit Akron maken melding van een vraag, welke 50 pet. hooger is dan verleden jaai- Een gelukig verschijnsel is het, dat he' gebruik van reclaimed rubber naar verhou ding van het totaal rubberverbruik iets af neemt, dat het verbruik van wilde rubber (Afrika, Middel- en Zuid-Amerika) aanmer kelijk vermindert en dat de productie van guayule (Mexicaansche struikrubber) gehee' is stopgezet. Nu de prijzen echter in den- loop der laatste zes weken belangrijk ge stegen zijn, is het echter natuurlijk nies uitgesloten, dat de consumptie van reclai med, wilde en gyayule-rubber wederom zal toenemen. In Amerikaansche vakkringen geeft men onmiddellijk toe, dat het rubberverbruik in het eerste half jaar 1929 buitengewoon hoog zal uitvallen, terwijl men het daarentegen betwijfelt of de automobiel- en bandenfa brieken hun hooge productie-capaciteit in 't tweede semester zullen kunnen blijven handhaven. De statistische positie van rubber moge den laatsten tijd verbeterd zijn, de tech- wege Ged. Staten een onderzoek was inge- i nische positie van de rubbermarkt is zeer Propaganda-avond „Herwonnen Levens kracht" Het plaatselijk jubileerend comité van „Herwonnen Levenskracht", kan tevre den zijn over de belangstelling, gisteravond bij haar gehouden film- en propaganda- avond betoond. Hoewel niet geheel vol, was de zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw toch goed bezet. Voor den aanvang werden onder de aan wezigen circulaires rondgedeeld een in- teekenbiljet om in te schrijven voor het stuiverfonds Ivan H. L., waarbij tevens den tekst van het lied van het Stuiverfonds. Hoewel zonder eenige begeleiding werd dit lied door den heer Th. Molenkamp zuiver en goed gezongen. De propagandafilm gaf ons een aardig kijkje in Nederlands grootste sanatorium „Berg en Bosch", te Apeldoorn en een juist en duidelijk beeld van het leven en de be handeling, die een t. b. c.-lijder in zulk een sanatorium ondergaat. Zij gaf een idee Inzake den voorgenomen bouw van een I van het grootsche en sympathieke in deze 4 i i 4.. rr instelling. Ongetwijfeld zullen de harten nu warmer kloppen voor dit mooie doel en wat daar mede annex gaat. De beurzen zullen geopend worden en dat is het nu juist, dat H. L. nu het meest behoeft, zooals de spreker-propa gandist, de heer J. D. Verzuu, gisteravond in vurgie woorden betoogde. In gloedvolle woorden zette de operateur spreker-propagandist de groote Noodzake lijkheid van zooveel mogelijke Toetreding tot het stuiverfonds uiteen. Dat hij zeker veel nieuwe leden voor het stuiverfonds gisteravond gewonnen heeft, valt niet te be twijfelen. Immers, hoe duidelijk schilderde de heer Verzuu ons niet de vele moeilijk heden en zorgen, die de vereeniging op fi nancieel gebied heeft. Herwonnen Levenskracht is een instelling van het R. K. Werkliedenverbond, opge richt ten behoeve van de R. K. Arbeiders- Zij heeft ter verzorging 250.000 nieuwe school te Zwanenburg, nabij Halfweg, stelde de voorzitter namens B. en W. voor: a. te stichten in het dorp Zwanenburg een tweede schoolgebouw, om te dienen voor openbaar lager onderwijs; b. daarvoor te be stemmen een gedeelte van den aan te koopen grond, gelegen langs de Esschenlaan en de geprojecteerde verlengde Wilgenlaan en c. B. en W. te machtigen dit plan en zoo spoe dig mogelijk te komen met uitvoerig bouw plan en bestek en teekening. In dit plan zal dan tevens begrepen zijn en zulks met het oog op de weldra verplichte invoering van het onderwijs in lichamelijke oefening aan deze nieuwe school ook een gymnastieklokaal aan te bouwen. Het sub. a. en c. voorgestelde werd goedgekeurd, terwijl wat sub. b. betreft werd besloten dit nog aan te houden. Goed gekeurd werd een voorstel tot het aanvragen van voorschotten aan het Rijk, krachtens de landarbeiderswet, betreffende een viertal ar beiders, die een huisje willen bouwen op gronden van den landbouwer de Regt aan\ beweging, den Leimuiderdijk. Alsmede een verzoek van den heer G. Bras te Nieuw-Vennep, inzake de bebouwing van zijn perceelen onder voorwaarde, dat de toe gangsweg een breedte zal hebben van 8 M. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Herijk maten en gewichten De herijk van maten en gewichten voor Vogelenzang personen; ongeveer 1200 t. b. c.-lijders ko men daaruit jaarlijks niet voort. Gelukkig voor de vereeniging komen daaruit.jaarlijks j tOO nnmrrnrron ATY1 nnnemo in non /ion oono steld naar de bekend geworden onregel matigheden in de gemeente-administratie. Toch gelooven we, dat men teleurgesteld zou zijn geworden, indien niet door de hee ren Oldenbroek en Van Wees vragen dien aangaande waren gesteld. Men kan dat niet anders dan toejuichen, want hoe eerder deze onverkwikkelijke zaak tot een goed einde komt, hoe beter het is. Het kon wel niet anders, of het debat was nu juist niet aangenaam voor den voorzitter en daar was hij zelf wel eenigermate de oor zaak van door het schrijven van Ged. Staten niet voor te lezen, doch daaruit mededeelin gen te doen. Dit schrijven hield in het advies van ge noemd college, naar aanleiding van het ge houden onderzoek. Duidelijk kwam tot uiting, dat verschil lende raadsleden met die mededeelingen, al of niet juist, geen genoegen namen. Zij verlangden een afschrift of overleg ging van het volledige schrijven, dat volgens den voorzitter alleen ging over het bekende mandaat, terwijl Ged. Staten hadden ge constateerd, dat geen fraude of verduiste ring was gepleegd; doeh het niet wensche- lijk achtten, dat de secretaris, de ontvanger en de le ambtenaar langer in dienst der ge meente zouden blijven. Terecht wezen de heeren Oldenbroek én Van Wees er op, dat zij uit die mededee lingen niet konden opmaken, op welken grond het .colly&e tot dit advies was geko men en konden niet goedkeuren, dat ande ren, die mede schuldig werden geacht, vrij uitgingen. Waarschijnlijk was de voorzitter overtuigd, dat men hem bedoelde, omdat aan den voor zitter niet onbekend zal zijn gebleven, dat de algemeen opvajjting heerscht, dat een der- geijlk mandaat niet tot stand kon komen zonder zijn goedkeuring of medewerking. De voorzitter kwam daar dan ook openlijk voor uit en hoewel de heeren Kamp en Wesseling daarover ook wethouder Berg kamp aanvielen, is toch gebleken, dat de heer Bergkamp in het schrijven van ctcd Staten niet eens wordt genoemd. Het blijft te betreuren, dat het schrijven niet terstond was voorgelezen. Dan waren deze debatten voorkomen. Nu bleek ten duidelijkste, dat het ver trouwen in den voorzitter ernstig is geschokt. Mag men de publicaties en mededeelingen gelooven, dan heeft de geheime .vergadering wel eenige opheldering gegeven, maar nog weinig toenadering, hetgeen te betreuren zou zijn. Toch wil het ons voorkomen, dat het heel gemakkelijk is om het vertrouwen van den Raad te winnen; wanneer de gemeentezaken meer openhartig met den Raad worden be handeld, de Raad volledig wordt ingelicht en niets achterbaks wordt gehouden, wat van invloed kan zijn op een te nemen be slissing, zoodac de Raad nooit meer voor on aangename verrassingen komt te staan en bovendien niet eigenmachtig wordt opgetre- Men mag verwachten, dat het gebeurde een ernstige les mag zijn voor de toekomst. Dat bij de eerste stemming over het ge waagde ontslag door den gemeente-ont vanger de meerderheid tegen stemde, moet niet worden geweten aan het feit, dat men niet bereid was het ontslag eervol te ver leenen, maar dat men eerst kennis wilde nemen van den brief van Ged. Staten, al- vorsns een beslissing te nemen. Het ontslag werd dan ook, na de geheime zitting, eervol verleend, met op één na al gemeene stemmen. De Raad kon in dit geval moeilijk anders doen, doch zal er anders voor komen te staan, wanneer de andere ambtenaren dit niet vragen. Zou de Raad ir' dat geval met het advies van Ged. Staten medegaan en ongevraagd ontslag geven, dan zou de Raad daarmede met zichzelf in tegenspraak komen. Hoewel verwacht wordt, dat de Raad niet voor dit feit zal komen te staan, is de mogelijkheid toch niet geheel en al uitgesloten. De adressen van de ontevreden slagers, die nog niet kunnen gewennen aan den nieuwen toestand door het Slachthuis geschapen, lokten nog heel wat discussie uit. De heer Van der Schans was niet gelukkig met zijn amendementen, die terecht protest uitlokten, wijl iemand werd aangevallen, die zich niet kon verdedigen. Hoewel de heer Van der Schans zijn woor den introk, was het eenmaal gezegd, hetgeen een onaangenamen indruk achterliet en zijn betoog verzwakte. Het raadsbesluit tot betaling van vergoe ding aan ingezetenen, wier kinderen open baar middelbaar onderwijs volgen te Amster dam, blijkt een funeste uitwerking te hebben zeker verzwakt en wel door het feit, dat de aaneengesloten Amerikaansche afnemers er in geslaagd zijn het zwaartepunt van de markt van Londen naar New-York te vei- plaatsen. Van de verschepingen uit het Verre Oo - ten gaat slechts 'n gering percentage naar Londen; het grootste contingent wordt on middellijk naar New-York geëxpediteerd. De Londensche voorraden kunnen dar- ook niet langer als waardemeter fungee- ren voor het conjunctuursverloop; dat deze de laatste twee maanden voortdurend iets toenemen is daarom geen verontruslend ver schijnsel'. Voor zoover de veelal onnauwkeurige sta- -istieken juist geacht kunnen worden, zou den de Amerikaansche voorraden laag zijn n.l. slechts 95000 tons. De normale voorra den bedragen gewoonlijk ca. 103:000 a 105.000 tons. Een minder gunstig verschijnsel is he'. dat een kwantum van 30 a 40.000 tons rub ber in handen moet zijn van Amerikaan sche productenhaussiers. De liquidatie van deze voorraden zou een zeer krachtige:: druk op de markt kunnen uitoefenen. De speculatie in het product heeft den laatsten tijd. weer groote afmetingen aange nomen, niet alleen in Amerika, cloch ook in Europa en met name in Londen, Livei- pool en Amsterdam. Verschillende kleinere makelaarsfirma's werken dit in de hane, door het publiek in woord en geschrift te wijzen op de goede kansen, welke een haus- j se-speculatie in het product rubber kunnen bieden. Deze omstandigheid en het feit, dat c-.- Amerikaansche statistieken niet bijste: nauwkeurig zijn en het feit, dat er niet Cc de minste overeens emming bestaat tus schféh de statistieken der experts aangaan de het te varwach en verbruik en de vei- moedelijke productie van 1929, maken hes ondoenlijk een juist inzicht te krijgen in ac reëele verhoudingen der huidige rubbered:- junctuur. Onderstaand een vergelijking van de zeer uiteenloopende taxatie voor 1929; Productie en verbruik (in 1000 tons) Symington Sinclair Lewis Peat Hymans Kraay Cie Thomson Geo White Rickinson Eric Miller Barbour (te Singapore) Voorzichtigheid en gereserveerdheid t.a.v. het verloop der rubberconjuctuur lijkt ons daarom zeer gewenscht. Intusschen valt het niet te ontkennen, dat de prijzen aanmerkelijk zijn verbeterd. Voor locorubber kan ca. 70 ct. per J4 K.O. gemaakt worden, terwijl forwardcontracten worden afgesloten op basis van 75 cent, wel ke noteeringen den goeden maatschappijen een alleszins redelijke marge laten. 726 723 690 699 715 692 707 703 732 710 727 727 700 70U 725 684 400 aanvragen om opname in één der sana toria voor. En nög laten de f inanciën niet toe onmiddellijke uitzending der t. b. c.- sommigen 100 belasting betalen en 320 vergoeding ontvangen. Als middel om foren sen hier te houden, deugt het absoluut niet, lijders. Zes maanden, zelfs 12 maanden, moe- doch tot intrekken van het besluit kwam het ten zij hun beurt afwachten, tot ook voor nog omdat men wil trachten van Am- hen een plaatsje openkomt in een der sana toria, die hun weder de gezondheid terug zullen geven. H, L. hoopt het met propaganda eens zoo- besluit ook een eigenaardige geschiedenis zal gehouden worden Zaterdag 23 Maart a.s.ver te brengen, dat geheel vrijwillig 5 cent verbonden en werden er reeds vergoedingen in het R.K. Vereenigingsgebouw te Benne-I in de week bij de contributie der leden voor I verleend, alvorens het raadsbesluit was ge- sterdam gunstiger voorwaarden te verkrij gen tot het bezoeken der scholen. Naar de geruchten gaan is aan dit raads- nomen, zonder dat de Raad hiervan op de hoogte was. Het zou wel een onderzoek waard zijn of stellen voor den bouw van twee lokalen aan die geruchten juist zijn of niet. Bij het verzoek om gelden beschikbaar te de school voor Chr. Nat. Onderwijs, ontstond nog een heftige discussie tusschen den voor zitter en den heer Van Wees, die er op wees, dat de voorzitter de raming van 24.000 voor die twee lokalen nogal bijzonder ver dedigde, hoewel de voorzitter bij de R. K. school een andere houding had aangenomen bij Ged. Staten en bij den Raad van State en zooveel mogelijk had trachten te beknib belen. Ook laakte de heer Van Wees het feit, dat het advies van den gemeente-opzichter, die een lagere raming had, niet bij de stukken lag en niet was overgelegd aan de financieele commissie. Dergelijke onthouding van gegevens, ook al zijn ze voor B. en W. bestemd, geeft te denken en draagt niet bij om vertrouwen te wekken. Evenwel werd bereikt, dat de plannen in den Raad zullen worden besproken. Zooals ook bleek bij de aanvrage om 400 voor vergoeding van huur voor lokaal voor fröbelonderwijs, bestaat de onderwijspacifi- catie wel in naam, maar speelt de school strijd zoo nu en dan nog wel eens een groo te rol. j. A. Proefuitzendingen van den PHOHI-zen der te Huizen zullen plaats vind'en op d< navolgende data en uren; Maandag 18, Woensdag 20, Donderdag 3 en Vrijdag 22 Maart van 13—16 G.M.T. De golflengte is 16,38 meter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12