Verontrustende Cijfers BERICHT Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht BUREAUX:NASSAULAAN49 D'T NUMMER bestaat uit drie bladen MAANDAG 18 MAART 1929 TWEE EN VIJFÜGSTE JAARGANG No. 17109 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Van het Vaticaan De zegen Urbi et Orbi Een Encycliek? DE STILLE OMGANG Een sensatie-volle tocht met de „President Kruger" op de Lek Brutale inbraak' te Oss Een ernstig vliegtuig ongeluk nabij New York Een vliegtuig neergestort Zij, die zich heden op de Nieuwe Haarl. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot en met 30 Maart a*s. gratis. DE DIRECTIE Hr. Ms. „Willebrord Snellius" Ontzettend motor ongeluk op den Tilburgschen weg onder Dorst Twee verschrikkelijk ver minkte lijken gevonden. Een rangeerder door een goederenwagon overreden en gedood Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een buis van centrale verwarming gesprongen De overstroomingsramp Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en .Bentschappen: per week 25 ct.j per anaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bif vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regeic VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi| voortiitbel. Bij conlract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, g AUeabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden f O ft ft ft *e8en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 WuUU»' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door t "7C ft bij een ongeval met f n r ft bij verlies van een band; MftP bij verlies van een I Cfl bij 'n breuk vanf J ft bij verlies vi een IfÜU* doodelijken afloop: 12ÜU.~een voet of een oog; 1 IL. w«"duim of wijsvinger: 1 UW» been of arm; I "««"anderen vinger. g het Duitsche Rijksbureau voor de 'atistiek, is dezer dagen verschenen het Jaarverslag over den bevolkingstoestand in jaar 1927 in 346 Duitsche gemeenten *net meer dan 15.000 inwoners. In voornoemd antal gemeenten zijn 27.5 millioen inwo ners begrepen. Statistieken zijn droog, maar vaak zeer Eerzaam. Behalve, dat het totaal aantal sterfgeval- Ten in dat jaar met bijna 17.000 toenam, valt Jjjt de cijfers van het jaarverslag op te r1 aken, dat bijzonder de sterftegc>|pllen aan .Kanker en hartziekte* een schrik- ai'ende stijging aanwijzen. Irt 1927 stierven in voornoemde 346 ge beenten 33.772 personen èan kanker (in 1926: .931), en 37.281 personen aan hartziekten (ih 1926: 33.922). De tuberculose, die in den tijd, dat de be vrijding nog niet zoo intens was als thans, et grootste aantal slachtoffers opeischte, 'haakte hiertegenover een beter figuur; T768 sterftegevallen over 1927 tegen 26.698 "ver 1926. Verrassend zijn de getallen, hierboven ge doemd voor kanker en hartziekten, niet; Veh>ntrustend daarentegen in hooge mate, z°odanig, dat zij ten spoedigste ingrijpen öer overheid noodzakelijk maken en een bader onderzoek omtrent de oorzaken zoo- Vel het individu als den algemeenen gezond heidstoestand kan ten goede komen. Omtrent het ontstaan van kanker is het oordeel van de medische wetenschap vrijwel eensluidend. Aangenomen wordt, dat voor het meerendeel der gevallen, kanker ont gaat door een'regelmatig irriteeren van ®en zelfde orgaan (lippen en tong bij rookers, he maag bij alcoholisten, de voortdurende 'hwerking van prikkelende of giftige stof fen in bepaalde bedrijven, enz.). Waar om- Uent oorzaak en verbreiding dezer vreese- ljjke ziekte overigens weinig bekend is, kun- hen voor bestrijding van kanker geen E°ciaal-hygiënische maatregelen genomen borden. Tijdig ingrijpen en verder de vak kundige behandeling van den geneesheer 2>.jn hier vooralsnog de veiligste bestijdings- haiddelen. Anders staat het met de ziekten van het hart. De oorzaken, omtrent het toenemen van het sterftecijfer in den tegenwoordigen tijd, worden door dr. Kohier in de "Kölnische Volkszeitung" aan een nader onderzoek onderworpen. De veronderstelling, dat onder den invloed Van het meer intensieve leven en de alge- nieene gejaagdheid, die eenerzijds tot uit putting leidt en anderzijds het gebruik van allerlei zenuwstlllende middelen doet toe nemen, de levensduur van den mensch zou verkorten, verwerpt dr. Kohier ten eenen- s ffiale. De menschen worden., heden ten dage ouder dan in den tijd van onze grootouders, het levenstempo nog lang niet die snel heid en gejaagdheid kende als thans. Het is hbs met op het debet van den tegen-woor- j%en tijd, dat het toenemend aantal hart falen moet worden geboekt. Volgens dr. Kohier spelen hier bijzondere omstandigheden, die het hart sterk beïnvloe den en een vroegtijdigen dood veroorzaken, fon groote rol. Deze omstandigheden vat hij *h drie groepen samen. In de eerste plaatst rekent hij daartoe de giften (cocaïne, e. d.), die bij regelmatig Bebruik op de werkzaamheid van het hart fien hoogst nadeeligen invloed uitoefenen. De werking van alcohol stelt hij daartegen over op de tweede plaats en noemt daar naast als den onvermij deliiken metgezel van hen alcohol, de tabak, die onmiskenbaar een storenden invloed op de functie van het kart uitoefent. Niet voor iedereen heeft het Bebruik van tabak denzelfden nadeeligen 'nvloed. Het is bekend, dat z.g.n. gewoonte- 'ookers vaak een hoogen ouderdom berei ken. Daarentegen werkt het regelmatig Bebruik van tabak voor minder sterke ge zellen beslist nadeelig. Hoe zeer in Duitschland het verbruik van tabak toenam, toonen de volgende cijfers. In 1913 verbruikte Duitschland 11 milliard oigaretten; in 1927-'2833 milliard! Voor al onder jeugdige personen endames is ket verbruik van cigaretten de laatste jaren Zerk toegenomen, en het getal dergenen, die Van dit gebruik storingen ondervonden, is kelangrijk gestegen. Als tweede oorzaak voor het toenemen Van hartkwalen noemt dr. Kohier de exces sen op het gebied van sport, in het bijzon- her het record-wezen. Hoe heilzaam lichaamsoefeningen voor ket hart zijn, mits zij beleidvol worden toe- Sepast, des te strenger dient te worden ge haakt tegen overdrijving op dit gebied. Tegen geestelijke overspanning wordt in kringen der opvoeding tijdig ingegrepen en hoor remmende middelen een voortwoekeren van de kwaal met al de daaraan verbonden gevolgen, voorkomen. Bij de sport ziet men het tegenoverge stelde. Door een dwaze eerzucht wordt het uithoudingsvermogen voortdurend hooger op gevoerd, tot een periode bereikt wordt, tvaarin de spankracht van het lichaam kreekt, wat zich in de eerste plaats uit door Cen verzwakte werking van het hart. Deze, hoor sport-misbruik meer en meer voor komende nieuwmodische ziekte is aan ieder geneesheer bekend. Het noodlottige dezer riekte is, dat de geleden schade meestal niet 'heer hersteld kan worden en een vroegen, v&ak plotselingen dood ten gevolge heeft. Als derde oorzaak noemt dr. Kohier, *'at in den volksmond heet „het sterven *an een gebroken hart". Dit is niet louter spntimenteele fantasie. De moderne weten schap erkent den nauwen samenhang tus schen ziel en lichaam en hecht groote be tekenis aan het verband tusschen levens bestemming en het functionneeren der orga nen. ijet is bewezen, dat de hartswerking ■afhankelijk is van vreugde en leed en be- U'vloed wordt door uitingen van het ziele- fbven: opwinding, verrassing, onbevredigd heid, ergernis, toorn, enz. Deze kunnen bij üaarvoov gevoelige naturen hartkloppingen, elfs pjjn in (je hartstreek veroorzaken. Een evenwichtige stemming daarentegen, vrede in be ziel, brengt een weldadige, rhythmische jerking van het hart mee, waarbij dit orgaan erkt als een gelijkmatig loopende motor en '6 hersens en overige organen een regel- fatigen bloedtoevoer verzekert. .De verscherpte strijd om het bestaan, ge- v nazorSen, werkloosheid e. d., stichten in dit ;rband vaak groot kwaad en dragen er in et geringe mate toe bij, het evenwicht tus- U en de lichamelijke en geestelijke functies verstoren. Velen, voor wie de levensom standigheden te zwaar schenen, onttrekken zich aan het bestaan. Het getal dezer onge- lukkigen neemt in Duitschland in de laat ste jaren zeer toe. Anderen dragen het zorg volle bestaan en de daarmee gepaard gaande opwinding en teleurstelling bij een langzaam verbruik van de energie van het hart. Dit wreekt zich in nog sterkere mate bij hen, die door bovengenoemde oorzaken reeds een ge deelte van den weerstand van dit allervoor naamste orgaan hebben verloren. Hier mag inderdaad gesproken worden van kommer, die aan 't hart knaagt. Niet vergeten mag worden, dat een andere groep, zeker niet de onbelangrijkste, in zorg volle omstandigheden kracht weet te putten in een levensopvatting, waarbij het geloof aan betere tijden, de hoop op een gelukkige toekomst levendig blijft en de gedachte aan de uiteindelijke verlossing uit het lijden, in ruil voor cen gelukkiger hiernamaals, sterkte geeft in de moeilijkste omstandigheden. De verontrustende cijfers, in het voren staande vermeld, zijn niet in vollen omvang op ons land van toepassing. Toch kunnen zij ons iets leeren. Voor ons mogen zij een aansporing zijn tegen mis bruik op elk gebied te waken. Inperking, liever nog opheffing van misbruiken, ver hoogt niet alleen individueel het gezondheids- peil en het levensgeluk, maar Is door voor beeld en uitwerking tevens heilzaam voor de volksgezondheid. Onze Rom. corr. schrijft d.d. 13 Maart: De oplossing der Romeinsche kwestie zal natuurlijk o.a. aanleiding zijn van het weer in zwang komen van den pauselijken zegen TJrbi et Orbi, van den loggione van Sint Pieter. Wanneer de eerste officieele zegening zal plaats hebben, valt nog niet met zekerheid te zeggen. De datum is voor alles afhankelijk van de ratificatie der overeenkomst. In aansluiting op enkele data die wij eerder meedeelden, kan echter gemeld wor den. dat de zegen, zoo niets tusschenbeide komt, zeer waarschijnlijk zal worden gegeven op 9 Mei a.s., feest van 's Heeren Hemel vaart. Voor den loggio.ne van St. Pieter. waar Pius XI, direct na Zijn kroning, op 12 Fe bruari 1922, en na het onderteekenen van het Lateraansch Accoord, op 11 Februari van dit jaar, de menigte zegende, zal een soort van podium worden gebouwd, geheel gelijk aan dat van vóór 3.870. Van dit podium zal de Paus, gezeten op de Sedia Gestatoria- en getooid met de tiara, den plechtigen zegen geven. Men neemt aan, dat Pius XI gelijktijdig een encycliek zal uitgeven, waarin het stand punt van den 'H. Stoel betreffende de ver zoening zal worden uiteengezet. DE APOSTOLISCHE DELEGAAT VOOR MALTA EN ZIJN MOEILIJKE TAAK Onze Rom. corr. schrijft d.d. 13 Maart: Al langen tijd wordt Malta in den waren zin des woords geteisterd door politieke en religieuze beroeringen, die in 1919 reeds een formeelen opstand ten gevolge hadden en daarna verschillende malen ernstige troebe len veroorzaakten. Als bekend, staat het eiland onder Engelsch bestuur, terwijl Italië het .voor zich opeischt en de onrust op alle wijzen ijverig voedt en aanstookt. Daarbij komt nog, dat de zucht naar zelfregeering sinds lang een factor is, waarmee ernstig rekening gehouden dient te worden. Lord Strickland, de Engelsche gouverneur, heeft alleen het land waaraan hij reken schap verschuldigd is, achter zich; degenen, die tot zekere hoogte er zijn onderdanen zijn en het geïnteresseerde buitenland zijn tegen hem gekant. Ofschoon katholiek, bevor dert hij met alle middelen het protestantsche zendingswerk, terwijl zijn houding tegenover de Italianen, die het belangrijkste deel der bevolking uitmaken, zonder meer beneden peil is. In zijn anti-katholieke streven heeft hij het zoo ver gebracht, dat de geestelijke overheid zicli gedwongen zag hem te excom- municeeren. Dit heeft eindelijk de Engelsche openbare meening weten te treffen. Lord Strickland werd naar Londen ont boden en in het Lagerhuis ging een stem op, den Paus te verzoeken een Apostolisch Delegaat naar Malta te willen zenden om orde te brengen in den chaos. Chamberlain heeft hieraan voldaan. Z. H. Pius XI heeft nu tot Apostolisch Delegaat voor Malta benoemd mgr. Robinson O. F. M„ een Ier van geboorte, vroeger professor aan de katholieke universiteit van Washington en Apostolisch Visitator van Palestina, sinds 1927 aartsbisschop van Tiana. Hetgeen als een blijk van goeden wil van den kant der Engelsche regeering kon worden aangezien, treedt echter in een zeer eigenaardig daglicht, nu lord Strickland is benoemd tot Pair of England, en zijn minis ter Bartolo, een uitgeweken Italiaan, een weinig achtenswaardige hater van zijn va^ derland en genaturaliseerde Engelschman, wel onverwacht den titel sir voor zijn naam krijgt. Het was de aloude nacht van cïen Stil len Omgang. Duizenden hebben hun zwij gende hulde gebracht aan het H. Sacra ment, het vereerend in de herinnering aan het H. Mirakel vap Amsterdam, in dezen nacht van Zaterdag op Zondag, in 't octaaf van het luisterrijke feest', hebben de dichte drommen van mannen en jongelingen, ge komen van heinde en ver," velen van heh na een marsch van verscheidene uren, 1 hun katholiciteit beleden. Van kort na middernacht tot het och tendkrieken hebben ze de stille straten en verlaten pleinen van de hoofdstad vervuld van de machtige cadans hunner vaste voetstappen. Dat was het eenige geluid, dat nachtelijk Amsterdam herinnerde aan wat eeuwen geleden binnen haar veste was ge schied. Een enkele late wandelaar, verbaasd de zwijgende colonnes aanstarend, meestal niet begrijpend, kwam toch onder den indruk van het onbekende. Duizenden hebben het offer van hun nachtrust gebracht. Het was een goede maatregel gebleken, dat thans dit jaar de Omgang verdeeld was over twee nachten. Ware dit' niet het ge val geweest, wellicht zouden de luttele uren van middernacht tot den vroegen morgen niet toereikend zijn geweest om aan allen, die hun hulde aan het H. Sacrament kwa men brengen, daartoe de gelegenheid te geven. Ook thans weer verliep alles in de vol maaktste orde en met zekerheid kan worden aangenomen, dat het getal der Ommegan- gers dit jaar weer belangrijk grooter is ge weest, dan 't vorig jaar, een verheugend feit. Het stemt tot nadenken, deze gestadige groei der devotie. Elk jaar breidt het' aan tal deelnemers zich uit, bijna- nationaal is de deelname geworden want uit! alle deelen van ons land zijn ze samengestroomd. In de vroege morgenuren van den Zon dag, Sis Amsterdam, In tegenstelling van den werkdag, nog sluimert, bewogen zich lange rijen naar de kerken. Hei. was het slot hunner stille huldebetooging. Duizen den zijn ter H. Tafel genaderd en hebben Hem in hun harten ontvangen, dien zij in den nacht in de herinnering aan het H. Mirakel, hadden aanbeden. Duizenden schepen op de rivier Met de autobus van Rotterdam naar Slik kerveer duurt een uur, met de boot doe je er drie kwartier over, tenminste in normale omstandigheden; want Zaterdag bleven wij bijna drie uur op den President Kruger, den lustigen stoomer, die de verbinding onder houdt van de nijvere plaatsen langs de Lek met Rotterdam. Ik was met de autobus heengegaan, ik zal met de boot terugkeeren, dacht ik; dan ben ik er eer. Maar jawel! Nu de heele rivier ijsvrij is, is het een „va et vient" van opgehouden schepen van je welste. Alle willen het eerst weg en op de plaats van bestemming zijn. Ik heb er op het traject Slikkerveer—Rotterdam duizen den zien voorbij varen. Soms zag je ook dezelfde tweemaal, als alles in elkaar dreigde te loopen. Je was 100 M. vooruit gekomen en je moest er 300 achteruit. Dan weer een „stop" of in een behendigen zwaai door een nauwe vaargeul heen manoeuvree ren. Ik moet zeggen, de kapitein deed het uitstekend, maar met dat al duurde de reis zooals ik zei 3 uur. En het gezicht van den kappie en van zijn gezel stond heelemaal niet vriendelijk, als hij over die lange rijen schepen keek. En ook keek het renteniertje van Slikkerveer, die voor zijn vrouw een boodschap moest doen,voor een kwartje heen en weer naar Rotterdam, niet zoo als gewoonlijk op dit wekelijksche reisje, waarbij hij eens extra opstak. Hij rekende al uit: „Zes uur eten!" 't Was nu vier uur en we waren nog niet half weg op de heen reis. Daar komt niks van. zag je hem den ken, wat ie gepaard liet gaan met een schurkende beweging over zijn maagstreek1, in z'n volle hand een stuk vest, als wou hij laten zien, dat er al ruimte was voor een paar boterhammen. Wacht daar kreeg je een flinke opening. Full speed er op af! 't Was een herademing! voor allen. Want nu ging het werkelijk hardNet weer te laat. Een logge kast kruiste plotseling onzen we.g. Een teleurge steld lang hè, gerinkel van de bel, een stoot met de fluit, die je deed schrikken, en grauw gorgelend radergeluid duidde aan, dat je weer van de honderd meter die je opge schoten was, er driehonderd terug moest. Ja zoo was de reis per boot op 16 Maart 1929 van Slikkerveer naar Rotterdam. En In lange rijen zakken de Rijnaken de rivier af en geven efen ongekende drukte je raakte er aan gewoon, begon het zelfs aardig te vinden; want je had afwisseling bij de vleet. Sleepers van den Boven-Rijn, die je hier anders nooit ziet, Fransche slee pers, Zwitsersche, 't was op de Lek een internationaal gevaar, gevaar, van het werkwoord varen! Maar varen deden wij niet veel, we dobberden maar zoo wat en we begonnen al te denken, dat wij een nachtje zouden moeten overblijven op de „Presi dent". „Schipper heb je genoeg proviand?" Geen antwoord. Een teeken, dat hij niet in zijn hum was. En het dolste moest nog komen. Want of het nu was, dat zelfs de kapitein ongeduldig werd of doordat wij aan alle kanten door schepen waren omringd, achter, voor en opzij, en de kapitein teveel opzij keek, of naar achteren, feit was, dat we van voren plotseling op een groote Rijnaak stoot ten, niet zoo hard,, maar toch hard genoeg om een dikke Duitsche schipperin als een furie te hooren schelden, die bang was mis schien, dat we haar scjiuit ondersteboven zouden varen. Maar het liep goed af en weer gingen we driehonderd meter achter uit, nu een kleinere aak krakend in de flan ken stootend, en weer werd er even geschol den en weer liep alles goed af. En nu waren we er meteen voor goed door tot Kraling- sche Veer, waar we er genoeg van hadden en maar van boord gingen, en later van verre vanuit de autobus de boot verder zagen cakewalken, honderd meter vooruit, 300 meter achteruit, op de reuze cakewalk, die de Lek nu leek. Zondagmorgen had te Oss een zeer brutale diefstal plaats. Om half zes werd de groote etalageruit van den goudwinkel der firma van Hees op den Heuvel met donderend geraas ingesla gen. Een groote hoeveelheid gouden ringen en andere sieraden werden door de dieven uit de etalagekast gegrepen, waarna zij ijlings op de vlucht sloegen. De waarde van het gestolene bedraagt naar we vernamen ongeveer 1500. Van de daders geen spoor. Nu de Rijn vrü >s» kenmerken de laatste dagen zich door een scheepvaartverkeer, zoo druk, dat herhaaldelijk opstoppingen erf lichte aanvaringen er het gevolg van zijn Men seint ons uit Londen: In de nabijheid van het vliegveld Newark in den staat New-Yersey (V. S.) is een vlieg tuig bij een poging tot het maken van een noodlanding naar beneden gestort. Van de inzittenden werden 13 personen gedood en twee zwaar egwond. Het toestel maakte een pleiziervlucht in de richting van Manhattan enstortte drie mijlen ten noorden van het vliegveld naar heneden. Uit New-York seint men ons nader: Omtrent het ernstige vliegongeluk dat Zondag bij Newark bij New-York plaats vond, wordt nader gemeld, dat het veron gelukte vliegtuig een groot' model drie- motorig Ford-vliegtuig was, dat me 15 pas sagiers aan boord een pleiziervlucht boven New-Yersey en New-York zot: gaan maken. Reeds bij den start bemerkte men, dat de motoren niet volkomen goed werkten en dat het toestel mdeilijk van den grond los kwam. Toen het vliegtuig zich op onge veer 70 meter hoogte bevond, stopte plot seling een der motoren en de piloot maak te aanstalten om te landen. Het vliegtuig daalde vlot, tot het toestel plotseling in botsing kwam mot een goederenwagen, die op de rails stond van de Yersey Central Railroad Company. Het was den piloot niet gelukt over den goederenwagen heen te vliegen, om op het daarachter gelegen vlakke terrein neer te komen. Met geweldige vaart sloeg het toe stel tegen den goederenwagen en werd ge heel in elkaar gedrukt. De piloot en de mecanicien, die zich in de open cockpit bevonden, werden daaruit geslingerd en bleven op 20 a 30 meter af stand zwaar gewond liggen. De dertien personen, die zich in de cabine bevonden, waaronder één vrouw, werden letterlijk ver pletterd. De botsing was zóó hevig, dat de zware, middelste motor uit het toestel werd ge slingerd en op de passagiers terecht kwam. Het toestel was een der grootste Ameri- kaansche transportvliegtuigen, dat in den kolonialen vliegdienst gebruikt zou worden en zijn laatste rondvlucht maakte voor de eigenlijke ingebruikstelling. Het was uitge rust met drie Wright Whirlwind motoren. Elk jaar hetzelfde liedje, Op den schoonen lentetijd. Steeds weer zijn bepaalde dichters Tot een lentezang bereid. De natuur wordt hoog geprezen, Knoppen, jeugdig, groen en malsch; Hooggestemde zonne-oden, Kattenliefde schreeuwend valsch. O, die frissche, groene weiden, En die koetjes in het land; Kippen leggen, 't is waarachtig, Haast de eiers in je hand. Ik wil ook een rijm gaan maken, Want m'n hart is boordevol Lente, lente, lieve lente! Och, je maakt m'n hoofd op hol. Zie, de eerste zonneschermen Jagen dra de zon weer weg, Langs de drukke, groote wegen, Staan we weer met bandenpech. Heusch, ik moet het nu bekennen, M'n costuum is naar de maan, Niemand zag de vette vlekken, Winterjas! Je mag niet gaan. En de baby moet naar buiten, Slikken moet ie zon en lucht. Maar dat kost een kinderwagen. Lente kom! aanhoor mijn zucht. Nu geen boerenkool of snert meer Nieuwe piepers, niks dan gras, Vrouwlief zeurt om zomerjurken, Lente, komt niet van pas. Storing in de aether-orde, Hitte-golven; ijsco-man, Dan heeft weer m'n kolensjouwer Een vlekkeloos, wit pakje an. Lente! Hoor, de vogels fluiten, 't Is alweer hetzelfde lied, Ja, ik blijf vooreerst zoo cynisch Want een stroohoed heb ik niet. W. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Willebrora Snellius", heeft in de buurt van Kaap Finis- terre loodingswerk verricht en daarna zijn reis voortgezet. Men seint ons uit Breda: Op den Tilburgschen weg onder Dorst is hedennacht vermoedelijk omstreeks half één een zeer ernstig motorongeval gebeurd, dat pas hedenmorgen om half zes is ontdekt, toen een motorrijder en een tweede persoon, die vermoedelijk op de duo was gezeten, aan den kant van den weg tegenover een boom dood werden gevonden. De motor was totaal verbrijzeld en de lijken der slachtoffers, die naar het café van den heer J. van Gooi zijn overgebracht, waren verschrikkelijk verminkt. Men heeft beider identiteit nog niet kunnen vaststellen. Het zijn jonge mannen van plus minus 25 jaren, die uit de richting Breda zijn komen aanrijden. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Zaterdagmiddag heeft op het rangeer terrein bij de nieuwe groente- en vruch tenveiling aan de Croeselaan te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gehad. De rangeer der K. Faber, die wegens de drukte tijde lijk van Groningen naar Utrecht was over geplaatst, is met zijn voet tusschen een wis seltong beklemd geraakt en door een nade renden goederenwagen overreden. Beide beenen zijn hem afgereden; onmid dellijk is hü per auto van den G. G. D. naar de Rijksklinieken vervoerd, alwaar hij nog denzelfden avond is overleden. De onge lukkige is 34 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter Verschenen ishet rapport van B. en W. van IleÖen" omtrent den groeten stadhuis brand. Installatie van den heer H. Stulemeijer als burgemeestér van Schiedam. Jaarvergadering der Vereeniging tot be houd van natuurmonumenten in Nederland. Helt (Js in de Gouwzee werkt. Duizenden hebben in den nacht van Za terdag op Zondag den Stillen Omgang door de straten van Amsterdam verricht. Dr. ir. H. Woriman, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken zal 1 Mei 1929 ont slag vragen uit zijn betrekking. Nabij New-York is een vliegtuig neerge stort. Dertien personen werden gedood. De toestand van maarschalk Foch blijft zorgwekkend. De koning van Engeland gaat langzaam maar gestadig vooruit. Een Briische regeeringscommissle benoemd hi verband met de Kanaaltunnel-plannen. Uit den Kaukasus worden ernstige over stroomingen gemeld. Een lunch van het corps diplomatique in het Vaticaan. Ondanks de officieele tegenspraak duurt de onrust in Spanje voort. De toestand in het overstroomde Alaba ma; 20000 personen dakloos. Zestien millioen Chineczen zouden door hongersnood zijn getroffen. De C'hineesche regecring biedt Amerika een millioen schadevergoeding aan voor de. incidenten van 1927. OP AMBTENAREN Gelukkige grijsaards liggen lui en lezen Het boek bestreken door hun waaierbaard. J. Slauerhoff. OP OUDE WINTERJAS Vaarwel, leeg spinsel, dat mij eens om hing. V. E. v. Vriesland. OP STAATSLOTERIJ Gegok, gedobbel en geloot Zijn een verfoeilijk kwaad, En dus terecht aan klein en groot Verboden door den Staat. Maks Barometerstand 9 uur v.m.: 774, achter uit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.42 uur. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 744.3 m.M. te Vardö. Verwachting: Meest zwakke. Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht be wolkt, droog weer, waarschijnlijk nacht vorst, iets warmer overdag. De bewoners van de Warmoesstraat te Amsterdam werden gistermiddag opgeschrikt door een hevigen knal, die gevolgd werd door het rinkelen van glas. Het bleek, dat in het pas gebouwde huls in de Warmoesstraat 2 een buis van de centrale verwarming was gesprongen in den kelder, waardoor in de onlangs geopende winkel in ijzerwaren de ruiten sprongen. De brandweer, die gealarmeerd was, be hoefde geen hulp te verleenen, aangezien er geen brand wat ontstaan. Het hoogtepunt bereikt NEW-YORK, 18 Maart De overstroo- mingen in Montgomery en Alabama nemen in omvang af. Het water staat nog negen voet hoog. Voor de gedoleerde bevolking worden overal hulpmaatregelen getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1