Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws I TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 18 MAART 1929 BLADZIJDE 2 De onthullingen van het Utrechtsch Dagblad De wederopbouw van Oostenrijk Minister Kan naar Drenthe en Overijsel Verkiezingsprogram der Vrijz. Democraten Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten KREYMBORG 's coupe heeft iets aparts De installatie van den heer Stulemeijer De vermoorde dwang arbeider Wie een kuil graaft voor een ander Een belastingaangifte op rijm Massa-ontslag aan de Artillerie-inrichtingen Dr. ir. H. Wortman De wijziging der ouderdoms wet 1929 Gedeeltelijke teruggave van het geheven uitvoerrecht Nederl. automobilisten en de Belgische wegenbelasting Het ijs in de Gouwzee is gaan werken Tot opheffing van het burgergasthuis te Aarden burg besloten UIT ONZE OOST „Noodweer...." Een steiger ingestort Door een afsluitboom gereden Een pottenfabriek uitgebrand Een verzonnen verhaal Pijn l i; ke Kloven Een aanvaring te Dordrecht Het tragisch ongeluk te Varik KERKNIEUWS H.H. Wijdingen De vfucjkokends 5chofsche havermoul VIJF NINUTEN SOCIAAL LEVEN Kath. werkgevers in de T extielnijverheid Het R.K. Landelijk Congres tegen het Neo-Malthusianisme Een staking voorkomen De uitkeering aan uitgetrokken werkloozen Een Belgische maatregel Vaz Dias meldt uit Brussel: Als uitvloeisel van het onderzoek Inzake de Utrechtsche publicaties, heeft de Belgi sche regeering een besluit genomen tot over brenging van een algemeenen inlichtingen dienst van den Generalen Staf naar den algemeenen veiligheidsdienst, welke ressor teert onder het ministerie van Justitie. Bovendien heeft de regeering besloten, tegelijkertijd den algemeenen veiligheids dienst te reorganiseeren. 'Ten slotte bereidt de regeering een wets ontwerp voor inzake de versterking van de vreemdelingenpolitie. De Nederlandsche vertegenwoordiging in de Commissi van Toezicht Aan mr. R. H. J. Patijn. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, oud-secre- taris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vertegenwoordi ger van Nederland in de Commissie van Toezicht van de garandeerende staten voor den wederopbouw van Oostenrijk, onder dankbetuiging voor de in die functie bewe zen diensten; mr. A. R. Zimmerman, oud burgemeester van Rotterdam en oud-alge meen commissaris van den Volleen bond te Weenen, is thans als zoodanig benoemd. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, gaat heden met den heer Meyer de Vries, Rijksinspec teur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, verschillende huisvestingsgelegen heden, welke voor de werkloozen uit de groote steden in Drente en Overijsel in orde worden gebracht, in oogenschouw nemen- Aan de „Vrijz. Democraat" ontleenen wij het volgend verkiezingsprogram der vrij zinnig-democraten Kabinetsvorming volgens het parlemen taire stelsel. Handhaving van provinciale eu gemeen telijke zelfstandigheid. Verbetering van de rechtspositie der vrouw in en buiten huwelijk. Handhaving van het recht voor alle maat schappelijke groepen. Bevordering van de georganiseerde sa menwerking van werkgevers en werknemers, om de gestadige en ongestoorde ontwikke ling van het bedrijfsleven te verzekeren en organen te scheppen voor de uitvoering der sociale wetgeving door de organisaties zelve. Vereenvoudiging van de organisatie der staatsdiensten. Nationale ontwapening. De gewapende macht worde gereorganiseerd voor het uit sluitend doel van militaire bewakings- en politiediensten. Invoering van een premievrij staatspen sioen van ten minse 3 per week voor een ongehuwde en 5 per week voor een echt paar voor 65-jarigen en ouderen, wier inko men minder dan 1200 per jaar bedraagt. Afschaffing van fondsvorming by de sociale verzekering. Verbetering v .n de bestaansvoorwaarden voor de middenstandsbedryven. Bestrijding van de misbruiken van trusts en kartels. Verbetering van de rechtspositie van hoofdarbeiders. Bevordering van het landbouwgedryf. Be vordering van het grondbezit van den grondgebruiker. Herziening van de wettelijke regeling der pacht-overeenkomst. Maatregelen tegen onredeiyke opdrijving der pachtprijzen. Regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. Zorg voor een behooriyk levens peil. Handhaving van het beginsel van den vrijen handel. Handhaving der openbare school. Her ziening van de onderwyswetgeving, ten einde de misbruiken, waartoe de financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwys aanleiding geeft, weg te nemen, onder handhaving echter dier gciykstelling. Belasting naar draagkracht. Verlichting van den druk dei indirecte belastingen zonder verhooging van den totalen belas tingdruk. Wetteiyke regeling van de verzekering tegen werkloosheid. Krachtige steun aan het streven naar internationale ontwapening en aan het op bouwen der internationale rech tsorde. Uit zending naar de Volkenbondsorganisaties van vertegenwoordigers, die niet den oorlog als onvermijdelijk beschouwen en die de over tuiging zyn toegedaan, dat zonder ontwape ning het hoofddoel van den Volkenbond niet is te bereiken. Bevordering van de deelneming der in- heemsche bevolking van Nederlandsch-Indië aan wetgeving en bestuur daar te lande. Verzet tegen elk streven om het belang der Indische gemeenschap aan dat der onder nemers ondergeschikt te maken. In de groote Aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam heeft de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Ne derland haar jaarvergadering gehouden. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer P. G. van Tienhoven, bracht de secretaris, dr. Jac. P. Thysse het jaarver slag uit. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental in 1928 met 1531 ver meerderd is; onder de nieuwe leden be vindt zich prinses Juliana. Vreugde werd erover uitgesproken dat in de troonrede van September 1923 de indie ning van een Natuurbeschermingswet werd aangekondigd. De bezittingen der vereeniging werden weer belangrijk uitgebreid door den aan koop van de landgoederen Wolfsberg en Muntbcrg bij Groesbeek. Van de zijde der overheid als van die van particulierenIs bij dezen aankoop veel medewerking on dervonden waarvoor men dankbaar is Het vertrouwen dat de overheid blykbaar in de vereeniging stelt, wordt ten zéerste g&- waardeerd. Deze aankoop werd door velen toegejuicht en bezorgde de vereeniging een aantal nieu we leden. Ook op andere wijze werd het bezit der vereeniging uitgebreid. Steeds was de mede werking daarby groot en welwillend, van vereenigingen, zoowel als van plaatseiyke en provinciale overheden, zooals b.v. van de gemeentebesturen van Alkmaar en Heiloo en het provinciaal bestuur van Noord- Holland voor het behoud van het Heilooër bosch. Het werk van de stichting „Het Utrechtsch Landschap," de oprichting van „Het Gel- dersch Landschap", de Vechtplassen-com- missie, de federatie van natuurbescherming in Kennemerland en het instituut „Stad en Landschap" te Rotterdam, werden dank baar gememoreerd. Ook heeft de vereen'ging de oprichting van de Nederlandsche Com missie voor Internationale Natuurbescher ming met belangstelling gadegeslagen. Deze commissie ziet zich voor een grootsche taak gesteld, in het bijzonder wat betreft het behoud van merkwaard'ge levensvormen in Nederlandsche overzeesche gewesten. Door de bemoeiingen van den voorzitter der vereeniging is te Brussel tot stand geko men het Internationaal Bureau tot voor lichting en samenwerking ten behoeve der natuurbescherming. Aan talryke zaken, het behouden van natuurmonumenten betreffende, werd de noodige aandacht besteed, b.v. aan het lot van de Boren Wyde bij Giethoorn, de Gel- dersche vallei, de verontrusting der vogel- broedplaalsen op Texel, het waterschap van den Dinkel en het behoud van verschillende landgoederen. Zeer in het bijzonder is de aandacht gevestigd op de provincie Drente, waar een deel der woeste gronden behouden moet blijven, dat door zijn eigenaardige flora en fauna en gesteldheid van den bodem van groot wetensChappelyk belang is en tegeiyk een unieke landschappelijke bekoring bezit. Vervolgens bracht de heer Thysse verslag uit over het we] en wee der bezittingen van de vereeniging. Beslo'en werd het bestuur wederom met vier leden uit te brs'den. Het bestuur stelde voor daartoe te verkiezen de v ren Van Ryckevorsel, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. dr. Beumer, lid der Tweede Kamer en dr. J. C. Koningsberger, minister van Koloniën. Deze heeren werden bii acclamatie tot bestuursleden verkozen. Na de rondvraag hield dr. W. Beyerinck uit wyster (Dr.) een voordracht over: De heide en haar behoud. (Ingezonden mededeeluwen) r ALs burgemeester van Schiedam In tegenwoordigheid van vele burgemees ters der omliggende gemeenten, eenlge le den van Prov. Staten van Zuid-Holland, vertegenwoordigers van verschillende tak ken van diens den voltalligen gemeente raad, behalve twee der wethouders, die we gens verblijf in het buitenland verhinderd waren aanwezig te' zyn. heeft te Schiedam* de ins alia tie plaats gehad van den nieuwen burgemeester, den heer H. Stulemeijer. Weth. Bruin hield de installatie-rede, waarna de heer Stulemeyer uitvoerig zyn aak als burgemeester uiteenzette, daarbij tevens van de gelegenheid gebruik makend, om met waardeering te gewagen van het werk van zyn voorganger, wylen burge meester Gysen. Tenslotte vroeg burgemees er Stulemeyer by de aanvaarding van zyn ambt Gods ze gen over zyn arbeid. Nog werd het woord gevoerd door het oudste id van den raad', den heer "E. Koop- mans. Na afloop had een drukbezochte recep.ie plaats. Gij leest momenteel niets in een der tele grammen van dergelijk noodweer De telegrammen mogen wij het zóó eens zeggen? zyn verstoken van alle gedr.uisch. En toch zyn zy benauwender dari die storm- en „noodweer"-telegrammen, waarvan wij anders plegen op te zien en waarover wy' anders met elkaar plegen te spreken. Er zit iets sluipends in het karakter der weerstoestanden in Europa, waarvan 't nieuws uit Europa thans gewaagt. Er heerscht in de telegrammen de stilte van den dood, van den grooten Pool-nood en Pool-dood, die met ijzige, vaste hand strijkt over het gansche leven daarginds in het oude Werelddeel. De muren der huizen ach, die „muren" van moderne woningen! houden de ny- pende koude niet meer buiten, zij dringt on weerstaanbaar en geluidloos overal binnen. De ruiten knappen by gansche rijen. Het behangsel scheurt van de wanden. Het aantal menschen dat doodvriest, neemt toe, de ouden van dagen hebben geen schut sel tegen de geweldige koude, de armen heb ben geen brandstof genoeg en de meer ge goeden staan straks met hen voor gelijke ellende, doordat gebrek aan brandstof van wege het vertraagde transport-verkeer, dreigt. De thermometers wijzen over heel Europa en dus ook in ons land temperaturen aan zóó laag, dat menschenheugenis ze niet her inneren kan. Gy ziet by het lezen dezer berichten de nu eens hooge, blauwe, strakke luchten mee- doogenloos lachend uitstaan boven den krim- penden nood der onherbergzame wereld, dan weer sneeuwgrauw alles versomberen en in lage welving als een dreiging hangen boven de huiverende vlakten. £n dat alles zonder geluid! De penetrante stilte van de hooge genade- looze vrieskou, die zwijgend haar moordend werk volbrengt. En gy huivert. Huivert méér dan by bul derend en loeiend stormweer, by orkaan- gedaver en bij knetterenden bliksem-slag. Want dit is noodweer, dit is het vreeseii. i. ste noodweer, dat men zich denken kan, deze stille besluiping van alle leven door de doods kou der Pool!" Vragen van het Kamerlid L. L. II. de Visser aan den Minister van Koloniën De heer L. L. H. de Visser richtte tot den minister van Koloniën de volgende vragen: 1. Heeft dè minister reeds kennis genomen van de courantenberichten, volgens dewelke te Tarakan wederom een geval van mishan deling zou zijn voorgekomen? 2/ Is het juist, dat een eerste-luitenant een van de dwangarbeiders, die uit zijn veldfleseh zou hebben gedronken, een touw aan de voeten heeft laten binden en daarna door militairen door het bosch heeft laten slepen? 3. Is het juist, dat bedoelde dwangarbeider, zoolang de patrouille duurde, eiken middag aan zijn groote teenen werd opgehangen, totdat de man ten gevolge daarvan is over leden? 4. ïs het juist, dat het legerbestuur yan noemde mishandeling uit. Tarakan bevesti ging heeft ontvangen en ten gevolge daarvan de luitenant slechts heeft overgeplaatst naar het garnizoen te Malang? 5. Is het waar, dat nog niet is uitgemaakt, of de luitenant voor deze handeling voor den krygsraad zal terecht staan? 6. Indien het bovenstaande juist is, is de minister dan bereid, maatregelen te treffen, waardoor aan dergelijke mishandelingen een einde wordt gemaakt? hierdor geruimen tijd ernstige stagnatie, i Een tweetal booten van den Rijkswaterstaat 1 en der rivierpoli ie waren voor regeling van een en and'er aanwezig. De doodgraver op het R.K. Kerkhof te Amersfoort was bezig een kuil te graven. Op een gegeven oogenblik kwam hy zelf in den kuil terecht, terwijl deze zich met zand I AlS liet IJS VerdWIJllt vulde. Hoe meer hy trachtte zich op te wer ken, hoe vaster de grond zich om hem sloot. Nadat hij eenige uren in deze benauwde positie had doorgebracht, hoorde een bewo ner uit de Bergstraat gegil van het kerkhof. Hy waarschuwde aan de woning van den doodgraver. De vrouw spoedde zich naar het kerkhof en zag haar man in dien toestand. Hulp was spoedig gehaald en met vereende kracht werd de man van zyn knellendë banden bevryd. Totaal uitgeput werd hy naar zijn woning gebracht. Gelukkig onder vond de man geen verdere nadeelige gevol gen. Of ik in de praktijk van het belastingwe zen wel eens vreemde dingen heb meege maakt? Zeker, antwoordde een Indisch be lastingambtenaar in een interview, dat de ..Ind. Crt." hem afnam: Zoo was er eens een koekenbakker, die jaar in jaar uit zijn be lastingaangifte oprijm inzond. Toch was dit nog niet zoo raar als wat een ingenieur te Semarang eens deed, die zijn aangifte had getransformeerd in een zeer ingewik kelde formule, waarby x en ij en pie te pas kwamen. Toen men de formule had uitgere kend, klopte de uitkomst precies met het salaris van den inzender van deze puzzle. Ook heb ik het eens meegemaakt, dat iemand die zijn tantièmes moest invullen een vraag- teeken achter dit woord plaatste en heel gemoedelijk vroeg:Is dit misschien een nieuw soort Japansch apollinariswater?" De heer L. L. H. de Visser heeft tot den minister van Defensie de volgende vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat aan de artillerie-inrichtingen ongeveer 250 contract arbeiders zyn ontslagen, waarby er zyn met zes dienstjaren en langer? 2. Zoo ja. acht de minister het dan juist, dat. hoewel in het georganiseerd overleg daaromtrent meermalen maatregelen zyn ge troffen, by dit massa-ontslag met anciën niteit, het gehuwd of kostwinner zyn, geener lei rekening is gehouden? 3. Is de minister niet van oordeel, dat aan de bestaans-onzekerheid der contractarbei ders zoo spoedig mogelyk een einde moet worden gemaakt: a. door het treffen van maatregelen, waardoor na een bepaalden tyd van dienst vaste aanstelling plaats heeft; b. door het invoeren van een Ryksarbeids- resarve? Naar „de Ingenieur" meldt, zal dr. Ir. H. Wortman, directeur-generaal van de Zui derzeewerken, in verband met het binnen kort. (25 Maart) bereiken van den 70-jarigen leeftyd met 1 Mei 1929 omslag vragen uit zyn betrekking. De „Ver. ter Bevordering van het Levens verzekeringswezen" heeft aan de Tweede Kamer een nota gezonden, waarin nader zijn bezien de argumenten, die de minister heeft geopperd in zyn Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp tot wyziging van de Ouder domswet 1919. Aneta seint uit Batavia: By den. Volksraad is ingediend een wets ontwerp, strekkende tct gedeeltelyke terug gave van het geheven uitvoerrecht op kina bast, kinine en andere uit kinabast bereide stoffen. In de toelichting wordt uiteengezet, dat het uitvoerrecht het karakter draagt van een ijdelijk correctief op de inkomstenbelasting naar den grondslag van de extra-winst, ge heven van 16 Aug. 1921 tot 15 Aug. 1924. Gerekend van I Januari 1925 kwamen de op rechtspersonen betrekking hebbende bepalin gen der inkomsten-belasting te vervallen, door de ordonnantie op de vennootschaps belasting van 925. De inkomstenbelasting is dus, voor zoover zy rechtspersonen belreft, het laatste geheven over het belastingjaar 1324 en de verrekening van het invoerrecht, geheven na afioop van het boekjaar bij dien aanslag in aanmerking genomen, is niet meer mogeiyk. Ontheffing kent de vennootschapsbelasting niet, zoodat de uitvoerrechten in kwestie voor zoover die naast dé laatstgenoemde be lasting en niet meer als correctief gewerkt hebben, maar ten volle voor rekening komen van de kina producten, als een onbillijkheid gevoeld werd. Dit werd door de belangheb benden bet<*>gd en moet door de regeering als juist worden toegegeven. Er bestaat echter geen aanleiding, om het uitvoerrecht, geheven na het boekjaar dat in aanmerking genomen werd voor den aanslag in de inkomstenbelasting, in zijn geheel te restitueeren, hetgeen toch zou neerkomen op een verkorting van den algemeenen termijn van drie jaren, waarin het uitvoerrecht op kinabast etc. geheven werd, aangezien zulks een groote onbillykheid zou scheppen ten op zichte van de andere landbouwbedrijven. Met den maatregel, zooals die thans wordt voor gesteld, is geen hooger bedrag gemoeid dan 225.000, terwyi voor zoover thans overzien kan worden, verwacht mag worden, dat het bedrag ver beneden het hierboven genoemde zal blyven. Restitutie van gedane betalingen De A. N. W. B. bericht ons: Reeds meermalen is er op gewezen van hoeveel belang het voor de Nederlandsche automobilisten zou zyn, indien zy werden vrygesteld van het betalen van wegenbelas ting in België. Een zeer groote belemmering, welke het internationaal verkeer ondervindt door de bestaande „taxe de séjour" zou daardoor uit den weg worden geruimd en herhaa'deüjk zyn .dan ook al pogingen gedaan, om de vrijstelling van de Belgische wegenbelasting, welke de Belgische regeering verleden jaar, I met toepassing van het beginsel van weder- I keerigheid, reeds aan de Engelsche autorij- I ders verleende, ook voor Nederlandsche auto mobilisten te verkrygen. Met ingenomenheid zullen allen die in de ontwikkeling van het internationaal verkeer belang stellen, thans vernemen, dat de reeds lang gekoesterde wensch eerlang in vervul ling zal gaan. Het officieel orgaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, „De Kam pioen." zal in zyn eerstvolgend nummer de mededeeling bevatten, dat de stappen, welke andermaal te Brussel zijn gedaan betref fende het verkrygen van vrijstelling van de Belgische wegenbelasting voor Nederland sche automobilisten,- thans hoogstwaarschijn lijk spoedig tot een bevredigende oplossing zullen leiden. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat, waar de Belgische automobilisten in Neder land reeds van weggeld worden vrijgesteld, het de bedoeling schijnt te zijn, hetgeen door Nederlandsche automobilisten sedert 1 Ja nuari 1929 aan Belgisch weggeld is betaald, na het in werking treden van de nieuwe bepaling te doen restitueeren. Ook deze laatste mededeeling zal onge- twyfeld met voldoening worden vernomen. De postboot Nes—Holwerd, die in het ijs is blijven steken, is Zaterdag té Holwerd aangekomen. In 43 dagen heeft de boot deze reis niet kunnen maken. Zaterdagmorgen om 9 uur is op Homrif op West-Ameland een vlieg uig, dat d'e post van zes dagen met zich voer, geland. Des middags kwam een tweede vliegtuig met de overige post. Zaterdag is hel ijs in de Gouwzee gaan werken. De beurtschipper Simons is in den tijd van 1 uur van Monnikendam door het ys naar Marken gevaren. Dit is de eerste verbinding per schip na den langen winter. De pos', wordt nog per ysvlet aangevoerd. De motors van de Noord-HollandSsche Tramwegmaatschappy liggen nog in de ha ven van Marken en hebben den dienst nog niet hervat. Aan den noordkant van Marken schuift hei ijs tot bergenhoogte. AARDENBURG, 16 Maart In de giste ren alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad van Aardenburg, met de re genten van het college van het Burger- gast- en weeshuls, en de betrokken armbe sturen, is besloten tot opheffing van het Burgergast- en weeshuis. De gezamenlijke waarde dezer instelling, ten bedrage van 700.000800.000 gulden, zal worden verdeeld onder de verschillende armbesturen. „Het Nieuws v. d. Dag v. N.-I." schrijft naar aanleiding van de vele berichten over de koude in Europa onder het kopje „Nood weer" het volgende: „Wy zyn gewoon by het gebruik van het woord noodweer, altyd te depken aan orka nen, sneeuwstormen, aan schrikkelyke on weersbuien, waarbij „het licht niet van de lucht" is, waarbij het buldert en loeit en dé mensch verward raakt door wat ei om hem heen ineenkraakt, neerbüksemt en vergaat, Te Amsterdam is een gedeelte van een s eiger van een in aanbouw zijnd perceel in de New,tonstraat ingestort. Op den stei ger bevonden zich vier metselaars. Drie konden zich bij ïjds in veiligheid ste'.len. De vierde viel doch bekwam slechts eenige schaafwonden. Bij een ingesteld1 onderzoek vanwege Bouw- en Woningtoezicht is gebleken, dat vermoedelijk tengevolge van den vorst 'een der palen van den s eiger was weggezakt en daardoor een verbindingsschake! was ver broken. Te Roosendaal (N. Br.) Is de heer A. B.. toen hy op den Gastelschen weg de spoor baan wilde passeeren, door een afsluitboom van den overweg gereden. Hy* stopte onmiddellijk. De auto bevond zich echter reeds op de spoorbaan. Juis naderde een sneltrein uit Rotterdam. Pogingen om den auto nog tijdig van van öe baan te verwijderen, mislukten. Ook de pogingen van den baanwachter om den machinist een teeken tot stoppen te geven, werden verydeld". De heer E. was fluks van zijn auto ge sprongen, die direct daarna door de loco motief werd gegrepen en een eindweegs meegesleurd. De trein stopte, doch kon na een kort op onthoud de reis voortzetten. De auto werd erg beschadigd. Te Zoeterwoude is in de pottenfabriek „De Hoop" aan den Hoogen Rijndijk, vermoede- lyk door een ontstekingslamp van een der machines,, tijdens het schaftuur brand uit gebroken. Het vuur greep fel om zich heen, zoodat de assistentie van de Leidsche brand weer werd ingeroepen. Deze verscheen met een motorspuit, welke echter geen dienst be hoefde te doen, daar de brandweer van Zoe terwoude inmiddels den brand meester was geworden. De fabriek is nagenoes geheel uit gebrand. Verzekering dekt de schade. Aneta seint uit Padang: De justitie heeft de zaak gedeponeerd tegen een assistent van d'e onderneming Ampoegadang, die door contract-arbeiders beschuldigd was van medeplichtigheid aan den moord, gepleegd op den verdwenen goedangkrani Soewito, aangezien het bewijs van den moord niet geleverd is. Het geheele verhaal, voigens hetwelk de hoofdmandoer der onderneming j Oeksan cjen krani Soewito vérmoord zou hebben op instigatie van den assistent, is by het onderzoek gebleken fantasie te zyn. Pijnlijk» Kloven verzacht er. geneest men met Tegenoyer het Groothoofd te Dordrecht, had Zaterdagmiddag te half drie op de rivier een aanvaring plaats tusschen een paar sleepbooten. Uit den Noord kwam de sleepboot ,Fiat" met vijf booten achter zich, die de Men?/ede op wilde varen, terwijl tegelijkertijd' de sleepboot Rio" met vier sleepschepen van de Oude Maas de Noord indraaide. Tengevolge van den sterken s room, kon de kapitein van de „Fiat" niet verhinderen, dat zijn laats e twee schepen in botsing kwamen met de laatste kast van de andere Sleep. Deze boot bekwam hierdoor belang rijke schade aan de roef en de stuurinrich ting. Om de aan de twee andere schepen eventueel aangebrachte schade te kunnen copstateeren, ging de „Fiat" met de vyf sleëpkasten ter plaatse voor anker. Het drukke scheepvaartverkeer ondervond Begrafenis der slachtoffers Te Heesselt zijn onder groote belangstel ling ter aarde besteld de drie slachtoffers van de ijsramp te Varik. De lijkstoet, be staande uit drie lijkwagens, gevolgd door familie en leden eener plaatselijke zangver- eeniging arriveerde omstreeks twee uur op de begraafplaats. Aan de groeven herdacht de heer Brouwers, burgemeester van Varik, d e de moeder herdacht als een steeds opge wekte en zorgzame vrouw; hij bracht hulde aan de kinderen, die getracht hadden hun moeder te redden. Verder werd nog gesproken door ds. Van Leeuwen en den heer Jonkers, burgemeester der naburige gemeente Ophemert, waar mej. Van Ballegoyen werd geboren, die namens de inwoners dezer gemeente zyn deelneming betuigde. Zaterdag diende Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool ie 's-Hertogenbosch de navolgende H. H. Wy dingen toe, meldt de „St. Janski.": de Tonsuur aan de Eerw. Fraters Aloysius Alkaj, Joannes Shllakn, Caesarius Polling, Adam van der Veldt, Ivo Terhell, Modesti- nus Pöttgens, Amandinus Janssen, Abdon van Beek. Arthur Mertcns, Natalis Ruys, Dignus Koot, Narcissus van Summeren, Ces- laus Tijnagel, Herrnas Kersten, Josue Groen, Cornelianus de Boer, Deicola Roder- mans, Florinus Verhagen, Edoaldus Berden, Claudianus Veldhuizen, Venantius Wortel- boer, Dionusius Boers, Hilarius van Rooy, Firmianus Rambags, Paternus Geise, Patri- tius Mlkx en Parmenius Boller, allen'van de orde der Franciscanen: de vier Mindere Orden aan de Eerw Fra ters Vedastus Petit, Rogatus Hoogma, Eo- banus Blom, Humilis Castelyn, Generosus Mensch. Verecundus Scholberg, Fidelis Jutte Theotouius Gantevcort. Daniël van Wel, Firmus van Riet, Jucundinus Franken- molen. Symphorianus Bertels, Theodosius van Buul, Jeremias Kemp, Aggaeus Gianot- ten, Priscus Nieuwenhuis en Abel Ouwen- dijk, allen van de Orde der Franciscanen. de twee laatste kleinere Orden aan den Eerw. Frater Henricus Barnhoom, van de Congregatie der Missionarissen van de H Familie; het fl. Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters Joannes Kropmans, Joannes Francino en Gerardus Wester van de Orde der Kruls- heeren het H. Diaconaat aan de Eerw. Fraters Henricus Adrianus Joseph Bots en Johan nes Kempenaars van de Abdij Berne te Heeswyk, Petrus Starmans, Felix Wezen beek en Leo Scheurink van de Orde der Car- meiieten; Petrus de Fonti, Joannes Hsns- gens, Matthasus Bessems Franciscus Ubaghs, Josephus Eijssen, Leo Mohr. Chris- tianus Polder, Jacobus Cox en Gulielmus Toebosch van het Gezelschap van Maria: het H. Priesterschap aan den Eerw. Heer Henricus Alexander Copini van het Diocees Bismarck V. S., aan de Eerw. Fraters Lau- rentius van den Heuvel en Sebastianus Kup- pens van de Orde der Trappisten te Tilburg; David van Ulvenhout, Hermenegildus van Apeldoorn. Jordanus van Lieshout, Cyrillus van Willemstad, Sybrandus, van Houten en Octavius Van Helmond van de Orde der Ca- pucijr.en. Zondag 17 Maart 1929 diende Z D. H. Mgr. A. F. Diepen met toestemming van Z D, H. den Bisschop van Breda in de kapel van de St. Pairlus' Abdy te Oosterhout het H. Subdiaconaat toe aan de Eerw. Fraters Hydulphus Brongersma, Maximilianus Mah ler en Edmundus Meeus en het H. Diaco naat aan den Eerw. Frater Adrianus Lans bergen van de Orde der Benedictijnen van genoemde abdij Z.D H Mgr. Laurentius Schrijnen, bisschop van Roermond, diende in de kerk van het Groot-Seminarie te Roermond de H Pries- terwyding toe aan de Eerw. heeren: A. M. G. Delsing, Echt; N. H, Essers, Valkenburg,- J. Haan, Nieuwenhagen; P. J. H. Loo, Noor been; H. F. Mans, Venlo; A. J. N. Müller, Schinnen, F. J. M. Neuss, Roermond; H. C. J. Ny'sten, Nuth; J. A. J. Rutten. Helden; L M. p. Schaeken, Sittard; J. E. Schnabel, Vaals; C. A. H. Sehreurs, Grathem; J. P. A. Simons. Blerick: E. J. H. M. Tilmans, Meers- sen; J. J. B. Titulair, Blerick; P. J. W. H. Willems, Sevenum; W. A. Wolf, Maastricht, allen van het Groot-Seminarie; en aan de Eerw. Heeren E. Laudy en H. v. d. Vlugt; uit het vicariaat Noorwegen; den Eerw. Frater Adeodatus a Sauct Cae- cüia, van de Ongeschoeide Carmelieten té Geleen den Eerw. Fraters P. Fischer, H. Lehaen; A. Monkel, L. Moonen en L. Verhulst, allen van de Congregatie-der paters van de Afri- kaansche missiën te Cadier en Keer Het Centraal verslag der fabrieksrieken- kassen Aan het centraal verslag over 1928 der fa brieksziekenkassen van de vereeniging yan Kath. Werkgevers in de textielnijverheid is het volgende ontleend: Het aantal ziekenkassen op de aangesloten* fabrieken, hetwelk in 1926 36 bedroeg-, steeg in 1927 tot 48, in 1928 tot 53. Het aantal ver zekerde arbeiders bedroeg 1 Januari 1926: 4259; I Januari 1927: 6345; 1 Januari 1928: 7793; 1 Januari 1929: 8827. Hadden in 1926 de meeste kassen een pre mie van 1.4 pCt. van het loon (0.7 werkge ver, 0.7 arbeider) in 1927 en 1928 kwam er meer verscheidenheid in de premiën die op aangesloten fabrieken werden geheven, zoo dat sommige een premie hadden van 1 pCt. andere van 1.4, weer andere van 1.6, weer andere van 2 pCt. Niet alle fabrieksziekenkassen hadden op 31 December 1928 'n batig saldo; 3 kassen hadden een nadeelig saldo van te zamen 168 86 In totaal echter hadden de 53 kas sen een batig saldo van 51.884.09. De resultaten der fabrieksziekenkassen, zooals deze in de eerste drie jaren van haar bestaan gewerkt hebben, geven aanleiding tot groote tevredenheid Met een zeer lage premie, gemiddeld 1.4 pCt van het loon, bleek het mogelijk in 3 jaar een. reserve té vormen van 51884.09, welke reserve nog moet worden verhoogd met het bezit van 7.405.22 van het 1 0/00 fonds bedoeld in art 18 van het Reglement. Vergelijkt men de uitgekeerde ziekengel den in 1926, 1927, en 1028. dan is intussehen een niet onbelangrijke stijging te constatee- ren. terwyl toch in 1926 slechts 34 260.03. werd uitgekeerd, steeg dit cyfer in 1927 tot 62.769,46 K en in 1928 tot 92453 54. Dit verschil moet intussehen voor verreweg het grootste deel verklaard worden uit de toe neming van het aantal verzekerden van circa 4500 in 1926 tot 7800 in 1927, en tot bijna 9000 in 1928 Echter blyft ook dan nog een zeer opval lende stüging In de ziekengelden waar te ne men, die op de noodzakeiykheid van een verscherping der controle wijst. De besturen der fabrieksziekenkassen zullen hieraan hun ernstige aandacht moeten schenken. Iif het eere-comité voor dit congres, dat op 25, 26 en 27 Augustus e.k. te Nijmegen ge houden wordt door den Nederl. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, hebben welwillend zitting genomen de Hoogeerw. Heer C. M. A. van Son, deken en pastoor te Nymegen, de heer F. M A van Schaeck Mavnon, burge meester van Nymegeny de de hoogeerw. hee ren vicarissen-generaal der Nederlandsche bisdommen, de hoogeerw. paters provinci aals der paters Augustijnen, Capucijnen, Carmelieten, Dominicanen. Franciscanen en Jesuïeten, de reetor magnificus der Keizer Karei Universiteit, de rector magnificus der Nederl R K. Handelshoogeschool, de secre taris van den senaat der Keizer Karei Uni versiteit, de R. K. leden der Eerste en Twee de Kamer, de R K. wethouders der gemeente Nymegen, de oud-voorzitters van den Ne derl R K. Bond voor Groote Gezinnen en ds voorzitters en directeuren van verschil lende organisaties en instellingen op sociaal gebied. Betreffende het dreigende conflict, op de Twentsche Bontweverij te Hengelo (O.) deelt men ons mede, dat de directie concessies heeft gedaan, waardoor de staking is voor komen. In de Vrijdagavond door de samenwer kende organisaties gehouden personeels-ver- gadering werd besloten met de gedane voor stellen genoegen te nemen en de Directie te berichten, dat het ultimatum wordt inge trokken. Het N.V.V. heeft, naar wy in „Het Volk" lezen, gisteren een telegram aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waarin er bij^den minister op wordt aange drongen den uitkeeringstermijn voor de uit getrokken leden opnieuw te verlengen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6