140.- ■f Canada als afzetgebied MET HOLLANDS GROOTSTE STOOMSCHIP DE NOORDZEE OP Spinnewehjes Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: MASS AULA A $'*9. K69 NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 19 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17110 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Benoemingen Audiëntie Plechtige Kerk-consecratie te Amsterdam De drankbestrijders naar Heilo Het bemalingsvraagstuk van den Haarlemmermeer polder Huldiging bemanning eener reddingsboot De actie-vergadering van het R.K. Werkliedenverbond Mgr. Aengenent nam deel aan den Stillen Omgang Gasten ten Hove De staking van R.K. Tuin- bouwarbeiders in de gemeente Berkel opgeheven De zaak-Van Burink Een boom op het lichaam (Van onzen specialen verslaggever) De stranding van de „Kraus' Felle brand te Medemblik St. Annakerk te Amsterdam Extra goederentreinen der Ned. Spoorwegen Het Santos-kegel concours Het batig saldo ruim f 3.300 De Statendam van den proeftocht terug gekeerd Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een vlucht van Engeland naar Australië Het ernstig vliegtuig ongeluk nabij New-York V erk-ee r« oaigevaUen «Telefoon No. 13866 (drie iipieo) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en. Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal >f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENT IE N 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I—-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbet. Bi| contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN O 'osscbcn deo tekst 60 ct. per regel. Alle a bon né's op di t blad zij n ingevolge de verzekeri ngsvoor waarden X ft fl O Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door f7Ejf| _l)ij een ongeval met r ft r ft bij verlies van een hand; t-j OC bij verlies van een XCf] bij 'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor eeD der volgende uitkeeringen: uUllU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; UÖ. doodelijkenafloop; I ZvU.'eeo voet of een oog; I I Zü."duim of wijsvinger; UU." been of arm; bij verlies v. een I anderen vinger. Onze consul-generaal te Montreal geeft in de „Economische verslagen" een beschou wing over Canada als afzetgebied. Dit af zetgebied is van beteekenenden aard en zeker voor onze omgeving. Hij stelt voorop de toenemende beteeke- nis, die Canada voor onze nationale produc ten zou kunnen hebben. Immers, Canada heeft grooten voorspoed en dientengevolge een groeiende koopkracht. Het is vooral van belang, hierop te wijzen, omdat, terwijl Nederland in Canada profi teert van het tusschentarief en het meest begunstigende tarief en onze voornaamste concurrenten hiervan niet profitecren, toch de plaats van Nederland als invoerende mo gendheid voortdurend achteruitgaat. Andere landen zijn bezig, ons steeds meer te verdringen van de Canadeesche koop- markt. Terwijl van 1927 op 192S onze export naar Canada toenam met 6.8 steeg die van de Vereenigde Staten met 16.5, die van Nieuw- Zeeland met 49.6, die van Duitschland met 18.35 die van Britsch-Indië met 24.6, die van België met 15.5 enz. Wij zijn dus relatief aan de verliezende hand. Dat er in absoluten zin nog een geringe toeneming is, danken wij aan het moeder land, want Oost-'en West-Indië boeken zelfs in absoluten zin belangrijken achteruitgang. Vervolgens geeft de consul-generaal een aantal wenken, waarmee bij den export valt rekening te houden. Wij kunnen daarop niet verder ingaan. Alleen nog een paar opmerkingen willen we voor belanghebbende lezers weergeven. De consul zal gaarne monsters ter beoor deeling van geschiktheid aan de Canadeesche markt voorleggen. Men kan zich bij den verkoop bedienen van importeurs, agenten of reizigers. Ook kan men zich in verbinding stellen met de inkoopers, welke de groote warenhuizen van Canada naar Europa zenden. Amerikaansche agenten, die tevens Ca nada bezoeken, worden daar te lande niet gaarne gezien, zoomin als andere agenten, die elders gevestigd zijn. Ten aanzien van de bloembollen en plan ten wordt gezegd, dat het succes van dezen import in Canada uit Nederland mede te verklaren is uit de omstandigheid, dat de kweekers telken jare geheel Canada laten bereizen. Reizigers behooren door hun voorkomen, kleeding en optreden het prestige hunner firma hoog te houden en de Engelsche taal goed machtig te zijn (voor de provincie Quebec ook het Fransch). Het is een stille hulde aan de koopmans talenten van onze kweekers, dat zij, niet tegenstaande de import uit Nederland ach teruitgaat, althans hun product nog afzet weten te bezorgen. Z. D. H de Bisschop van- Haarlem, heeft benoemd tot Rector van het gesticht ..De Voorzienigheid" te Schevenmgen, den Wel- Eerw. Heer L. Brink, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Jacobus) Er zij nog eens aan herinnerd, dat Z. D. H, de Bisschop van Haarlem, Donderdag a. s. geen audiëntie verleent. Z D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft gisteren de nieuwe kerk van den H. Igna tius aan de Rozengracht te Amsterdam plechtig geconsacreerd. Na de consecratie droeg Mgr. aan he, Hoogaltaar een Pontificale H. Mis op. Het groote kerkgebouw was nagenoeg geheel gevuld met een schare van geloovigen, die in devote aandacht de plechtigheden volgde. Na de H. Mis hield Z. D. H. vanaf het priesterkoor een toespraak tot de geloovi- Ken. Heden, aldus Mgr., is het voor u een dag van vreugde, want heden is de kroon geze, op het werk, dat gij vol moed en vertrouwen op God zijt begonnen. Daarom moeten wij vandaag op de eerste plaats onze harten verheffen tot God, om Hem te danken, dat Hij de stichting van dit Godshuis heeft mogelijk gemaakt, want zeker is het waar, dat gij deze kerk hebt gebouwd ter eere Gods, maar niet minder waar is het, dat deze kerk ook is gebouwd door Hem, ten gunste van u. Het is een daad van onuit sprekelijke goedheid, dat God het mogelijk maakte, om in deze buurt van Amsterdam een Godshuis te bouwen voor uw ziele- heil. Behalve God danken, moeten wy Hem vandaag ook iets beloven. Tijdens de con secratie heeft de bisschop gezongen; „Ik zal voortaan hier komen, o mijn God, om U lof te bezingen in het aanschijn der enge len." Op het gebed van de priesters is een leger van engelen uit den hemel neerge daald en de geloovigen zullen de belofte van den bisschop waar moeten maken door een veelvuldig bezoek aan deze kerk. Ik hoop, aldus sprak mgr., dat gij dit Godshuis zoo zult gaan beminnen, dat het u een vreugde zal zijn, hier te komen bidden. Ten slotte spoorde Z. D. H. de geloovigen aan, steeds het voorbeeld na te volgen van den patroonheilige der kerk, den H. Igna tius, opdat zij door de navolging van zijn voorbeeld met hem zouden samenzijn voor Gods troon in den hemel. De bedevaart gaat tweeden Paaschdag De Commissie voor de Bedevaart van Drankbestrijders en Drankbestrijdsters in Noord-Holland naar OesdomHeilo, organi seert dit jaar op den Tweeden Paaschdag de Eerste Bedevaart van dit jaar naar Maria's nooit volprezen Heiligdom te Heilo. Het programma van de Bedevaart ver meldt, dat de Hoogmis te half elf zal worden opgedragen, te 1 uur vindt de Kruis weg plaats met predikatie op den Kruis berg, terwijl de grootsche plechtigheid zal worden gesloten met Plechtig Lof, en H. Sacramentsprocessie De predikaties zullen dien dag worden gehouden door den gevierden redenaar Pater Emestus uit het Klooster te IJmuiden- Oost. Wij kunnen niet genoeg aansporen deel te nemen aan deze Bedevaart, die zal zijn een vroege Lentehulde aan de Hemel koningin. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de secretaresse: mej. T. Goe man, Cabralstraat 41, Amsterdam HET BEHOUD VAN DE CRUQUIUS ALS HISTORISCH MONUMENT In de laatstgehouden vergadering van Hoofdingelanden vaar den Haarlemmer- meerpolder, waarin de voorzitter, de heer de Clercq, mededeelde in de maand April als Dijkgraaf te zullen aftreden, werden besprekingen gehouden over het bemalings vraagstuk vaar den polder. Hierbij kwam aan de orde het bemalings- rapport, naar aanleiding waarvan het be stuur aan de vergadering maclrtiging vroeg om plannen te makeir voor: a. Spoedig over te gaan tót het plaatsen van een tweeden Dieselmotor aan de Leeghwater met uitvoering van daarmede samenhangende werken; b. Daarna de Cruquius voor goed buiten werking te stellen; c. Voort te gaan met het verruimen van het profiel van de dwars- en lengte- tochten, zoomede van daarvoor eventueel in aanmerking komende duikers; d. De Cruquius als monument te be houden. Met betrekking tot het stoomgemaal ,-,cte Cruquius" deelde de heer Noordam mede, er niet voor te zijn, de watermachrne te be houden, wanneer dit aan 'den Polder vol gens gemaakte berékening 1200 per jaar zou moeteaa kosten. Spreker vroeg of er geen mogelijkheid op zou zijn, dit stoomge maal weg te geven aan de een of andere vereeniging. De voorzitter antwoordde hierop dat de kosten nog niet geheel vaststaan. Maar stel dat het 1200 per jaar is, mag dat dan zoo'n overdadig bedrag genoemd worden, als het er om gaat, één der maohines voor het nageslacht te behouden, die de Haar lemmermeer heeft drooggemalen? Ook moet de Cruquius nog eenige jaren dienst doen, zoolang de nieuwe bemaling niet geheel bedrijfszeker is opgeleverd. Na eenige discussie merkte de voorzitter op, dat het hier niet alleen een overblijfsel van den ouden tijd betreft, maar ook iets, wat heeft medegewerkt om den Haarlem mermeerpolder te doeia ontstaan. Er zijn te veel menschen, die het ten zeerste zouden betreuren als de Cruquius om een luttele uitgave per jaar zou moeten verdwijnen. 1200 per jaar beteekent slechts 6% cent per H.A. en dat is toch werkelijk niet veel. Ook is het niet uitgesloten, dat het Rijk een uitkeering wil geven. Ik zou de heeren voorts willen vragen, niet te zeer en uitsluitend naar het mate- rieele, stoffelijke belang te kijken. Er zijn ook andere, ideëele belangen, die van zeer grooté betoekenis zijn. Misschien zou het geslacht na ons het ons verwijten, als wij het gebouw om een luttel bedrag zouden op- rUNadat de heer Verkuij! nog als zijn mee ning te kennen had gegeven, dat het een zaak is voor Rijk en monumentenzorg en de som misschien wel gereduceerd zal kun nen worden, waardoor het plan missdnen wel ingang zal kunnen vinden werd be sloten de zaak van de Cruquius aan te houden. Verder werd machtiging \erleend plannen te maken inzake de bemaling. De voorzitter zegt nog, dat h©t -lem ge noegen doet, dat men van verschillende zij den het belang van het behoud van de Cruquius als monument inziet; alleen de 1200.zijn nog een bezwaar. Zaterdag had in het café „De 2on" te Wiik aan Zee een eenvoudige plechtigheid plaats. De bemanning der reddingboot, die met het wippertoestel 17 November I9zs ae bemanning van den stoomtrawler „Gezina - heeft gered, ontving voor deze moeilijke en gevaarlijke taak de bronzen medaille dei Reddingmaatschappij met een diploma m Hjst. Deze eereteekenen werden uitgereiK door de plaatselijke commissie van bestuur, vertegenwoordigd door den voorzitter en den secretaris. Deze beide heeren wenschten ae mannen geluk met hun onderscheiding. De namen dezer mannen zijn: W. Grapendaal (bootsman): Jac. Grapendaal (oud-racier) L. Grapendaal; J. Grapendaal (vuurpijl richter); B. v. d. Meij, F. v. d. Meij, Jan y. d. Meii, A. v. d. Meij. Jac. v. d. Meij. J- Sny- ders Vroegop, L. v. d. Kolk, W. Oldenburg, Th. Bodewes en M. Mooij. De actie-vergadering, uitgaande van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, zal gehouden worden in de beide zalen van Bellevue, Leischekade 90 te Amsterdam, op Zondag '7 April. De tocht te voet afgelegd In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft Z D H. Mgr. J. D. J. Aengenent in gezelschap 'van zijn beide secretarissen den Stillen Omgang gemaakt. De tocht werd van Haarlem te voet afgelegd. Om 6 uur des margens heeft de Bisschop een H. Mis opgedragen in de kerk van het Begijnhof. Wij releveerden dit, feit gisteren njet, daar wij wisten, daarmede niet te handelen in den geest van onzen kerkvorst. Nu andere bladeva van het feit gisteravond echter mel- jding maakten, willen wij het onzen lezers niet onthouden. Aan den discla van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten gisteravond aan: jhr. mr. Ch. J. M- Rujs de Beerenbrouck, voorzitter der Iweede Kamer en Minister van Staat en mevrouw Ruys de Beerenbrouck, geboren jkyr. Van der Heyden; G. C. baron van Asbeck, pre sident van de Algemeene Rekenkamer en baronesse Van Asbeck geboren jkvr. Van Pallanat, dame du palais van H. M. de Koningin; jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Snouck Hurgronje, geboren Jkvr. van Tets, dame du palais van H. M. de Koningin. De staking van R. K Tuinbouwarbeiders in de gemeente Berkel. 'leden van de afdee- iing Berkel van den R. K. Landarbeiders- bond, is, naar wij vernemen, gisteren opge heven. Er zal een arbitrage-commissie benoemd worden. Daar men het niet eens kjn wor den over de keuze van een voorzitter dier commissie, besloot men Z. D. H. Mgr. J D. J Aengenent, Bisschop van Haarlem, te verzoeken, een voorzitter aan te wijzen. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van den procureur-gene raal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage tegen een arrest van dat Gerechtshof, waar bij het Rotterdamsche gemeenteraadslid G. v. Burink van rechtsvervolging was ontsla gen van de hem ten laste gelegde orde verstoring in den Rotterdamschen gemeen teraad. De procureus-generaal, mr. Tak, conclu deerde tot niet-ontvankelijkverklaring, subs, tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal 15 April arrest wijzen. Te Dussen kreeg de 35-jarige R. bij het rooien van boomen een boom op het lichaam. Hjj bekwam een zware hersenschudding. Zijn toestand is zeer ernstig. Eén wachtpost in het kraaiennest, hoop in den voormast, één heel hoog aan den boeg en op de machtige brug. over heel de breedte van den bovenbouw met in het midden de stuurhut, staan stuurlieden en kwartiermeesters, het hoofd juist boven het zeildoek van de verschansing, te zoeken en te spieden met veel kleine tuur-rimpeltjes langs de omwaterde oogen en gewapend met de sterke binocles. Haast indrukwek kend is dat, die gespannen zorg van noog en laag om zich niets te laten ontgaan, van wat er te zien komt binnen den door het buiige weer slechts weinig ruimen gezichts kring. Daar klinkt vooruit het signaal van een kleine stoomboot, die het machtige gevaarte reeds heeft kunnen opmerken, waar vier geringe omtrekken, hoe zonnig het weer ook mag zijn. nog voor ons verborgen blijven in den damp, die laag over het water hangt. Nog ernstiger gespannen wordt uitgezien, men vraagt elkanders waarnemingen en meening. „Waarschuw den kapitein," klinkt het dan zakelijk van den tweeden stuurman tot den leerling. En in het volle gewicht van zijn gezag treedt de kapitein vanuit zijn achter op de brug gelegen hut en bureau de stuur- kamer in: alle waarnemingen worden hem gerapporteerd, men onderzoekt nog ruste loos door, en de eerste stuurman wacht rustig welke manoeuvres de gezagvoerder zal voorschrijven. Een onbeduidend, alledaagsch voorval? Maar een typeerend staaltje van discipline geest en van veiligheidszorg, die de ver antwoording van alle zelf bevoegden con centreert op het ééne gezag, zoodva de ge ringste onzekerheid zich voordoet. En of we nu gehoord hebben, zooals u ze al gelezen hebt, alle afmetingen en respec tabelen inhoud van het nieuwe kolossale gevaarte, en de vervaarlijke capaciteit van de geweldige stoomturbines, die de beide schroeven in staat stellen, een zoo omvang rijk en zwaar zeekasteel met een snelheid van bijna dertig kilometer per uur de gol ven door te stuwen wat ons ook verbaasd en geïmponeerd moge hebben aan pracht en grootschheid, aan vernuft en kunst in dit drijvend 's het diepst getroffen heeft ons deze kleine episode van tucht, van organisatie en van verantwoordelijk heidsbesef, zooals er zich ongetwijfeld menige afspeelt, daar hoog boven de luxueuze salons en rijke zalen, hoog boven de muziek en het spel, boven de opge ruimde, lichte conversatie aan den feést- disch bij den kostclijken wijn. Want in vele opzichten moge de navigatie in den loop der eeuwen steeds andere mogelijkheden der eeuwige jonge techni sche wetenschap hebben uitgebuit grootere landen met machtiger kapitalen mogen al nog grootscher en nog luxueuzer klolossen de zeeëia over zenden den ouden roep van betrouwbaarheid der Hollandsche zeelui hebben géén geld en geen luxe, geen berekening en geen techniek kunnen ver dringen en deze veilige betrouwbaarheid is het, die de scheepvaart van een klein land- als het onze op zulk een eigenlijk oneven redig hoog peil houdt, omdat een buitenlan der, al ware hij zoo zelfgenoegzaam als een Amerikaan, zich aan niemand en niets anders zoo gerust toevertrouwt als aan de Hollandsche securiteit en dan misschien ook een beetje aan Hollandsche zindelijk heid en Hollandsche kookkunst. Wanneer we spreken over nieuwe moge lijkheden der voortstrevende techniek dat ook de Hollandsche zeeman daar diepe ver eering en bewondering voor gevoelt, bewijst wel de hartelijke trots, het ontzag bijna, waarmee op dit nieuwste, grootste schip onzer Hollandsche vloot u geloond wordt de voor het eerst hier ingevoerde automa tische stuurinrichting, van Amerikaansche vinding, welke in de stuurhut staat gemon teerd. Wanneer het schip in eene bepaalde rich ting ligt. naar eene bepaalde windstreek koers wil houden, slaan zoowel de bewe ging van het water, als kleine, niet uit te balanceeren onevenwichtigheden in den bouw van de boot deze geregeld meer of min der naar links of rechts uit dien koers. Om het gestelde doel te bereiken, is het dus noodig, dat onafgebroken een roerganger het oog op het compas, dat immers op zulke koersveranderingen onmiddellijk nauwkeu rig reageert, het afgeweken roer weer in de juiste positie brengt. Men zal zoo opgemerkt hebben, dat, ook al blijft oogenschljnlyk een schip in rechte lijn rich voortbewegen, de roerganger onafgebroken het stuurrad aanmerkelijk naar links of rechts te draaien staat. Een ingenieus instrument nu, dat in de stuur-cabine naast het roer staat opgesteld, en daarmede verbinding houdt, verricht geheel automatisch dit zelfde werk, daar het door middel van electriciteit dadelijk en nauwkeurig rea geert op de geringste afwijking van het com pas en door verbetering van den roerstand het schip weer in den juisten koers brengt. Zoodra dit instrument dus op den ge- wenschten koers staat ingesteld, is eigen lijk roerganger of stuurman overbodig ge worden. want de automatische stuur- richting houdt, en dat ook bij het zwaar ste weer, het schip voortdurend in den rechten koers. Echter dient natuurlijk de stuurman in te grijpen, wanneer, om een tegenliggend schip te passeeren of een meeiiggend te omvaren, of om eenige andere reden koers vei-anderd dient te worden. En ingeval van dergelijk ingrijpen behoeft geen stuurman of roerganger meer met mannenkracht het stuurwiel te han- teeren: met één enkelen vinger aan een klein raadje van den automaat regeert dan de stuurman het geheele machtige gevaarte. Zelfs schijnen in enkele havens, als die van New York en Southampton reeds de diensten van den loods evenzeer overbodig geworden door dit instrument, daar men op den bodem van deze havens een kabel heeft neergelaten, naar welks loop het toe stel automatisch de boot binnenloodst, zoodat ze veilig zou kunner. binnenloopen, ook al is er 's nachts nergens in zoo'n haven een enkel licht. Zoo uitvoerig bespreken wij deze nieuwe vinding omdat de ingenomenheid der stuurlieden van de Statendam daar reden toe geeft en om daarmee te demonstree rden, hoe ook onze Hollandsche scheepvaart technisch op de modernste leest geschoeid gaat. Maar slechts weinig zou zulk een overwinning der techniek ons verheugen kunnen, wanneer bij zulke Termechanisee- rtng der stuurmanskunst mensclielijke waakzaamheid, coiatröle, inzicht en verant woordelijkheid lichter gingen gesteld wor den: het staaltje, waarmede wij onze in drukken aanvingen, is echter daar om ons op dit punt nog even groote gerustheid te verzekeren als ooit te voren. En het is eerst na zulks vastgesteld te hebbeia, dat wij ons willen vermeien in de triomfen, welke op weer andere terreinen de techniek vierde in den bouw der geweldige en uiterst economische tribunes, welke de schroeven door het water wentelen mét zulk een kracht en snelheid, dat het duizeling wekt, van den achtersteven neer te zien in het woelende zog of in de vernuftige uitrusting van het schip met de velerlei lei- digen vaar warm en koud, zout en zoet water de tot in uitersten over heel deze drijvende stad doorgevoerde voortdurende verversching der atmosfeer met voorgewarm- de lucht de uitbundige electrische en hy giënische installaties en vooral door den grootschen bouw van de verblijven der eerste klasse. Want dit is het groote comfort van een modern zeeschip: dat men er van de zee genieten kan, zoolang ze genietbaar blijft: genieten van zuivere zon en lucht, van me nig vergezicht op het rustige zacht ge tinte water, van het koninklijk bewustzijn, de onmetelijke groote, sterke en veraderlijke zee zoo veilig te beheerschen in zulk een grootsch en indrukwekkend product van menschelijk scheppingsvermogen maai dat men de zee kan buitensluiten, zoodra haar grillige, nukkige natuur plots deno - aangenamen kant van haar karaktei en zich in de rijke, grootsche zalen blijven voelen kan als in het weeld g groote hotel, waar men van de zeemet weet, dan ten hoogste, dat ze wat schom- mS nSaals: van kunst en pracht, van luxe en comfort hebben we mogen genieten op dezen prachtigen Noordzee-tocht; maar wat ons het meest voldoet is de ervaring, dat zoo al andere landen en maatschappijen met nog meer aandeelen en nog meer mil- lioenen nog vernuftiger en prachtiger zee paliezen zouden bouwen: Hollandsche trou we en wakkere zeemanschap, Hollandsche zeemansplicht rijn en blijven ons eigen na tionale kapitaal, dat voor de sterkste trust niet wijken hoeft. F. V. Uitspraak van den Raad van Scheepvaart Aneta seint uit Batavia: De Raad van Scheepvaart heeft)1 uitspraak gedaan inzake de stranding van de sleep boot „Kraus." De voorzitter zeide als het oordeel van den raad, dat indien een betere pompinstallatie aan boord was geweest, veel voorkomen had kunnen worden. De oorzaak van de ramp moest worden gezocht in de zorgelooze handelwijze aan boord van de „Kraus." De opzet van de navigatie- was be denkelijk, terwijl de uitvoering bovendien veel te wenscheu overliet. De raad meent aan deze conclusies te moeten toevoegen, dat door den gezagvoerder na de stranding alle energie ontwikkeld is. welk feit als verzach tende omstandigheid zal gelden. De hou ding van den eersten stuurman heeft even eens reden gegeven tot het uitspreken van een afkeurend oordeel. In verband hiermede is aan den commandant voor een maand de bevoegdheid ontnomen zijn beroep uit te oefenen en aan den eersten officier voor den tijd van veertien dagen. Zaterdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het pakhuis van den heer D. Tulp, gelegen in het Pompertje, een smalle steeg tusschen 't Houweninfe Park en de Nieuwstraat. In een minimum van tijd was het .één vuurzee, zoodat men VTeesde voor de omlig gende panden, welke reëds begonnen te branden, en waarvan een pakhuis volgepropt met nieuw timmerhout gelukkig nog grooten- deels kon ontruimd worden, dank zij de motorspuit, welke spoedig ter plaatse was en 2 geweldige waterstralen in den vuurgloed wierp. Burgemeester, Wethouders en meer dere autoriteiten waren spoedig aanwezig. Gelukkig was er geen wind, zoodat men het vuur wist te beperken, anders was in dezen dicht opeenbebouwden hoek de braad een catastrophe geworden, daar dan de brand weer, welke nu onvermoeid in actie was, onmogelijk den vuurhaard had kunnen be reiken. Een geweldige massa nieuwsgierigen was bij den brand aanwezig. De zielzorg gaat over aan de Priesters van het H. Hart Naar de Zeereerwaarde heer Pastoor F. Karskens, van de kerk van St. Anna aan de Wittenburgergracht, Zondag j.l. van den kansel mededeelde, zal de zielszorg in die parochie binnenkort, overgaan in handen van de Priesters van het H. Hart. De wereldheeren, die thans met de ziel zorg zyn belast, zullen binnen enkele maan den elders in het Bisdom te werk worden gesteld. Reeds nu zijn de Priesters van het H. Hart werkzaam aan het St. Franciscus- liefdewerk op de eilanden. Hoewel de vaart nu naar overal open is. heerscht er nog ernstige stagnatie in het goederenvervoer op de Nederlandsche Spoorwegen. Honderden wagons staan bij de grenzen op doorvoer te wachten. In ver band hiermee zullen, naar de „Msb." ver neemt, op verschillende baanvakken extra goederentreinen loopen. De vacantiekaarten Hoewel de uitgifte van vacantiekaarten bij de Nederlandsche Spoorwegen als regel slechts plaats heeft om het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September zullen dit jaar, naar we vernemen, bovendien van 29 Maart tot en,met 3 April met het oog op de Paaschdagen vacantiekaarten worden uitge geven. Dezer dagen is de slotvergadering ge houden van het comité dat de regeling op zich genomen had van het Santos-kegel concours te Haarlem, na welker bijeen komst het comité ontbonden werd ver- klaard Het batig saldo der wedstrijden bedroeg ~f 3 308 38 Een schitterend resultaat door eendrach tige samenwerking verkregen Het ss. „Statendam" vaar de Holland- Amerikahjn is gistermiddag van rijn uit stekend geslaagden proeftocht teruggekeerd. Omstreeks half drie des middags kwam het schip den Nieuwen Waterweg weer bin nen. Evenwel is de aankomst aan de werf wat later geworden, dan aanvankelijk was gedacht. Bij Poortershaven werd n.l. nog even het anker uitgeworpen. Het gold hier een proef, met het oog op de lengte van het schip om te zien of het daar, indien zulks te eeniger tijd noodzakelijk mocht rijn, voor anker zou kunnen gaan. Na tien mi nuten stoomde de „Statendam" langzaam d'e rivier op. Evenals bij de uitvaart, ston den ook nu honderden belangstellenden op de havenhoofden te Maassluis en VIaardin gen. Tegen half vijf was tie Schiedam de werf van Wilton bereikt. Na drie kwartier lag het schip gemeerd en was de proefvaart ten einde. De onthullingen van het „Utrcchtsch Dag blad": een onderhond met Ward Hermans. Het Utrechtsch document zou niet het be langrijkste zijn. Het s.s. „Statendam" van de Holland - Amerika Lijn is van zijn proeftocht terugge keerd. Verschenen is de memorie van antwoord over de Rijksbegrooting van Waterstaat voor 1929. Ook België weigert Trotzki toe te laten. In een Britsche mijn in Worchester-shire zijn door een brand acht mijnwerkers om het leven gekomen. De straffen der drie generaals bij het Fransche bezettingsleger. De hoogeschool te Madrid tot October 1930 gesloten. Straf op onjuiste en lasterlijke be richten. Een verklaring van Primo de Ri vera. Overstroomingen tengevolge van het los geraakte ijs in het gebied van den Donau; 2000 menschen moesten hunne woningen verlaten. OP GEHEELONTHOUDERS Wh zwaaien niet als boomen in den wind, Wh gaan niet den gelaten gang der wolken. H. den Doolaard. OP EENOOG Gij hebt minder van.mij.gezien dan ik van U. O, wandelaar vat'gij dit'nii? Schoolmeester. OP EEN FIJNE Draagt ge weer uw zwarte pakje met die hemels-blauwe das, deedt ge weer een knoop in 't zakje net'of hel een stuiver was? F. Pauwels Barometerstand 9 uur v.m.: 772 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.43 uur. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Danzig. Laagste barometerstand 752.4 m.M. te Jan Mayen. Verwachtioig: Zwakke winden uit Oosf lijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, iet. warmer overdag. Aanval op het afstandsrecord Reuter seint uit Londen: Twee Australische vliegers hebben giste ren Engeland in een tweedekker verlaten om een poging te doen het afstandsrecord te verbeteren van de vlucht van Engeland naar Australië, welke 12.000 mijlen lang Is. Was overbelasting de oorzaafrT Uit New-York wordt geseind: De toestand der beide bh het vliegongeval zwaar gewonde vliegers is uiterst critiek. Dientengevolge kon het verhoor slechts zeer vluchtig plaatsvinden; men neemt aan, dal de oorzaak der ramp, die aan dertien perso nen het leven kostte, gezocht moet worden in de omstandigheid, dat er 15 menschen aan boord waren, terwijl 't vliegtuig slechte berekend zou zijn op een bezetting van personen. WEDER EEN ERNSTIGE AAN RIJDING TE HILLEGOM Gistermorgen te 11 uur werd te HiUegom het 3-jarig zoontje van den heer V„ wonende Patrimonium, aan de Weeresteinstraat, toen het kind den weg wilde oversteken, door een luxe-auto gegrepen en meters meegesleept. Het arme kind werd in hoogst zorgwek- kenden toestand naar het academisch zie kenhuis te Lelden vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1