Een greep in de zonde Spinnewehjes Telegraphisch Weerbericht DE „SCHUTTEVAER" GEEFT DEN OCEAANTOCHT OP "BUREAUX fftA8SAULAAft 49 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN HA HET ONGEVAL. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 20 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17111 R.K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten J. B. van Dijk De actie-vergaderingen van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland W oonwagenmisère Drie leden van Byrds Zuidpool-expeditie vermist en weer teruggevonden De afgifte van buitenlandsche passen Met de „Statendam" op proeftocht Voornaamste Nieuws Faillissementen van 19 Februari 1929 De maandstatistiek van in- uit- en doorvoer 19 Maart* 1929 nog op de schaats Onteigening in de Zaanstreek J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem C. van Asperen'f Een Noorsch vliegtuig neergestort Overreden en gedood Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem cn Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIÊN 35ctp. regal® VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij rooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGÉN i) ttisschcn den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné*80pditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardeD tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: lOftnn Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door<"7Cn bij een ongeval metrnrn bij verlies van een band; ftr bij verlies van een Cft bij "n breuk vanf A f| bi j verlies r. een I uUuUa" verlies van beide armen, beide heeuen of beide oogen: WW» doodelijken afloop; I ZUw«"eeD voet of een oog; 1 8 Zw«"duimof wijsvinger: I been of arm; I ««""anderen vinger. de heerlijkheid van hun geheele leven moest uitmaken; 38 advertenties op één dag, in een krantwat spreekt zoo'n cijfer van nameloos wee, van namelooze zonde! Weet men dat in Duitschland alleen jaarlijks ongeveer 45000 vrouwen sterven als slacht offers van deze practijken? Tegelijkertijd schrijft een firma in gummi waren aan hare wederverkoopers, dat aan hare artikelen van 80 tot 100 valt te ver dienen. Zij heet haar artikelen zaken van dagelijksche behoefte en triomfeert, dat ze sinds 1924 haar omzet zag vervijfvoudigen. Wanneer men dit ajles leest, vraagt men zich af; zijn wJj, Europeanen, nu geheel ver geten, dat wij christenen zijn? Weten wij niet meer, dat we naar Gods evenbeeld ge schapen zijn? Weten wij christenen, dan gansch niet meer, dat wij ledematen zijn van het mystieke lichaam van Christus? In een volgende beschouwing zullen wij zien, tot welke practijken de mensch komt, wanneer hij zich van zijn natuurlijke plich ten afwendt. Jaarvergadering te Haarlem Bovengenoemde bond hield gistermiddag zijn jaarvergadering in café Brinkmann te Haarlem. Ruim 3 uur opende een bestuurslid van de afd. Haarlem met een welkomstwoord. De bondsvoorzitter, de heer M. J. Voskuil, sprak daarna een propagandistisch woordje. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Intusschen was de directeur van het Centraal Hanzebureau, mr. Bach, bin nengekomen. Met een hartelijk applausje werd hij be groet. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De verificatiecommissie had de boeken van den penningmeester accuraat bevonden. De begrooting sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 1400. Het ledental is daarbij op 300 geraamd. De heeren N. Verberg, A. J. Weber en A. J. van Schie werden bij acclamatie in het hoofdbestuur herkozen. De geestelijke adviseur, kapelaan J. van Bemmelen, bracht daarna in een korte toe spraak het nut en den plicht naar voren van Roomsch-Katholiek organiseeren. Daarbij moet op de eerste plaats de verdraagzaam heid en de liefde zegevieren. Voor het aan werven van leden achtte spr. huisbezoek het eenige groote middel. Het bondsbestuur bracht daarna eenige voorstellen ter tafel inzake de viering van het 2de lustrum en het H. Hartfeest. Het 2de lustrum zal eind Sepember gevierd wor den. De geestelijke advisur der afd. Haarlem, kapelaan Keijzer, verzette zich tegen een viering op Zondag. Een feestcommissie werd samengesteld, deze zal de plaats bepalen waar de feestelijkheden zullen plaats vinden. De hernieuwing van de opdracht aan het H. Hart zal op den dag van het lustrum geschieden. Het gebruik van melk zal sterk gepropa geerd worden, in het buitenland heeft een dergelijke campagne groote resultaten afge worpen. Het zal een nationale propaganda worden, waarvoor 40.000 benoodigd zal zijn. Het propaganda-bureau voor meer melkgebruik, onder leiding van dr. van Raalte, heeft dit punt op verschillende ver gaderingen bezien. In de verschillende afdeelingen van den R.K. Bond zal een even- tucele steun besproken worden. De toestand van den melkhandel werd door den voorzitter geschetst. Daarop volgde een aangenaam debat. Mr. Bach sprak den wensch uit, dat de bond met dezelfde daden als in het verle den het belang van de leden zal weten te bevorderen. Besloten werd, de volgende jaarvergade ring te Schiedam te houden. Na de rondvraag volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. De heer J. B. van Dijk, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld als lid van de Tweede Kamer, waarin hij vele jaren als af gevaardigde der Amsterdamsche Katholie ken zitting had, zal Amsterdam gaan verla ten om zich metterwoon in Oisterwijk te vestigen Het R. K. Werkliedenverbond organiseert op Zondag 7 April a.s. op elf plaatsen in het land actie-vergaderingen, waar verschillende belangrijke onderwerpen besproken zullen worden. De vergaderingen hebben plaats te Zwolle, Arnhem, Utrecht, Den Haag. Amsterdam, Vlissingen, Tilburg, Maastricht, Enschedé, Alkmaar cn Eindhoven. De sprekers op die bijeenkomsten zullen het woord voeren over vier vastgestelde onderwerpen, n.l.: „Naar de bedrijfsdemocratie." „Een onbezorgde levens avond voor alle werkers." „Het groote gezin uit de knel" en „Door eigen kracht omhoog." Groep Zigeuners in Hoofddorp Een groote Zigeunertroep heeft met zijn woonwagens kans gezien den Haarlemmer- meerpolder binnen te komen. Ze trokken direct door naar Hoofddorp, om in het woonwagenkamp hun intrek te nemen. Ze waren nauwelijks in het dorp gearriveerd, of de vrouwen trokken er op uit om langs de huizen geld of levensmiddelen te vragen, telkens achtervolgd door de jeugd, die de manieren van dit volkje met' bijzondere be langstelling gadesloeg. Een H.N.-telegram uit Berlijn meldt: Aan de B.Z. wordt uit. New York gemeld, dat men zich daar zeer bezorgd maakt over het lot. der leden van de expeditie van Byrd, Bemt Balchen en zijn 2 kameraden Harry Gould en Harold June, die 11 dagen geleden naar het Rockefeller gebergte, ongeveer 500 mijl ten Zuiden van de basis der expeditie, zijn vertrokken om opmetingen te doen. Zij zouden den volgenden dag met hun vliegtuig terugkecren, doch de terugtocht werd wegens het slechte weer uitgesteld. 7 dagen lang bleven do vliegers in radiotelegrafische ge meenschap met het hoofdkwartier. Sedert zijn echter geen seinen van hen meer ge hoord. De vliegers hebben tenten en levens middelen bij zich. Byrd heeft terstond een expeditie van hondensleden georganiseerd en' wil zelf per vliegtuig een verkennings vlucht ondernemen. Nader wordt uit Nevv-York geseind; Byrd heeft zijn vermiste kameraden ge vonden, waarna Balchen en June terugvlo gen, terwijl Byrd, Gould en Hampton ach terbleven. Het vliegtuig van Balchen is ten gevolge van den storm geheel onbruikbaar geworden. Byrd, Gould en Hampton zullen later door een hulpvliegtuig worden gehaald. Tot dusver waren, naast de Commissaris sen der Koningin, alleen de burgemeesters van Roterdam en Dordrecht bevoegd, zelf standig buitenlandsche passen af te geven. Bij de schriftelijke gedachtenwisseling bij de behandeling in de Eerste Kamer van .de be grooting voor Buitenlandsche Zaken voor 1928 heeft de Minister toegezegd, in overwe ging te nemen zoodanige bevoegdheid ook toe te kennen aan de burgemeesters van an dere gemeenten. De Minister heeft thans de burgemeesters der gemeenten met een zielental van 10.000 en daarboven bevoegd verklaard, aan de in gezetenen Nederlandsche onderdanen hunner gemeente, zelfstandig passen ie verstrekken. Deze bevoegdheid gaat in nut 1 April 1929. Een reis met de „Statendam" Z. K, H de Prins hoopt den tweeden proeftocht'van het dubbel schroefturbine stoomschip „Statendam" van de Holland- Amerika lijn op 3 en 4 April ek mede te maken l)e Eerste Kamer lieeft gisteren de begroo ting van Defensie voor 1923 behandeld. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de wijziging der Ziektewet voortgezet. Interpellaties in de Belgische Kamer ««a'' aanleiding van .ie onthullingen van liet „Utrechtsch Dagblad." Door de Nationale Unie is aan de Eerste Kamer een nota gezonden inzake de onder handelingen tusschen Nederland en België. De bemanning van de „Schultevaer" is in zeer uitgeputtcn toestand 400 mijl ten Westen van de Canarische eilanden door een Spaansch schip opgepikt. Debatten over de Congregatiewettcn in de Franschc Kamer. Wil men het kwaad in de wereld bestrij den op de meest doeltreffende wijze, dan kan men er niet aan ontkomen middelen te bezigen en zijn afkeuring te vervatten in bewoordingen, welke eenigermate overeen komen met den ernst en den omvang, welken het kwaad heeft aangenomen. Dit geldt in de eerste plaats voor de Katholieke - Pers, welke de roeping heeft voortdurend en met klem hare lezers te waarschuwen voor het groote kwaad in de wereld, dat ieder onzer, doch. vooral de jeugd van wie immers de toekomst af hangt I zoo ernstig bedreigt. Om onze lezers des te beter te doordrin gen van de ernstige gevaren van onzen tijd, willen wij hier voor eenmaal in zoo kiesch mogelijke bewoordingen eens uitstallen tal van lugubere feiten, aan een buitenlandsch katholiek tijdschrift ontleend en welke, beter dan veel ge-oreer in het abstracte, aan- toonen hoezeer de wereld rondom ons zich op het hellend vlak bevindt. De Statendam, teruggekeerd van den uitstekend geslaagden proeftocht op de Noordzee, is te Rotterdam teruggekeerd en zal binnen eenige weken definitief in de vaart komen op de lijn naar New York. Een kijkje op hét sloependek van het groote schip geeft een denkbeeld hoe ook daar aan boord het wachtwoord geldt .safety first". De veiligheid aan boord van de Neder landsche schepen is wereldberoemd en ook tijdens den proeftocht zijn de bewijzen ge leverd, dat de Statendam ook in dit op zicht een voorname plaats onder de schepen van Hollandsche nationaliteit inneemt. Vóór het vertrek voor den technischen proeftocht hadden op de rivier bij Schiedam reeds proeven plaats gehad met de red- dingsbootén. Deze bieden plaats aan 83 per sonen en zijn alle uitgerust met de bekende Schad's glijspanten, waardoor het mogelijk is de booten ook bij het hellen van het schip veilig te water te brengen. De reddingsboofen bevinden zich twee boven elkaar op het sloependek en boven dien op het voor- en achterdek. Bij de genomen proeven met volle belasting werden twee boven elkaar gelegen booten, welke te zamen door één stel davits worden bediend, in T/, minuut te water gelaten, terwijl één boot, eveneens vol belast met het gewicht van 83 personen, van het voordek in 2 mi nuut te water was. Bovendien werd een dei- booten bemand met 83 personen en het bleek, dat haar stabiliteit dan nog alleszins voldoende was met een uitwatering van 75 c.M. Op zee zijn ook verschillende proeven ge nomen. Van zeer veel belang waren de stabiliteits- proeven. Met volle la-acht varende werd het roer 25 graden aan boord gelegd. De Sta tendam was toen, zonder dat de meeste opvarenden begrepen waarom gedraaid werd en slechts het vlugge draaien stonden te be wonderen, in vier minuten om, terwijl slechts zes graden slagzij werd gemaakt. Dit is een zeer groote mate van stabiliteit, welke bij slechts weinig andere schepen ooit werd be reikt. Toen 'troer 15 graden aan boord werd gelgd, was het schip in zeven minuten om, waarbij de slagzij nog geringer was. De proeftocht is in alle opzichten een succes geweest, een succes voor de Holland— Amerika Lijn en zeker voor de Werf Wilton en haar leiders, die tot dit grootsche werk in twee jaar hebben tot stand gebracht. Tot meerdere glorie van de Nederlandsche han delsvloot, tot glorie van ons kleine, doch groote vaderland. OP SPINNEWEBJES Een kleine Hamer, snel gedreven, heeft meer macht Dan een zwaar Ijzer, dat maer op den bout geleght wordt. Huygens. OP ANONYMUS Een naam noemen is even roerend en schok kend als het lijflijk aanraken; het is een even groote bevangenis. A. Piasschaert. VOOR BEDELAAR 't Karakter geeft aan de gave den duur. De arrondiseements-rechtbank te Haar lem verklaarde gisteren failliet; K. Moot, expediteur, wonende te IJmui- den-Oost, Enschedestraat 16: curator mr. M. A. van Eek. alhier; M. J. Kamphuys, houthandelaar, wonende te Zaandam, Het Ventje 25; curator- mr. L. G. van Dam, alhier; F. Th. van Pelt, grossier in koloniale wa ren te Zaandam, Westzijde 202; curator mr. L. G. van Dam, alhier; S. van Geest', vroeger kruidenier te Haar lemmermeer, thans fabrieksarbeider te Krommenie, Militairen weg 69; curator mi-. B. Boufcman, alhier; C. Visser, visscher te 21andvoort', Spoor straat 29a; curator nu-, W. A. J. Stortenbe ker, alhier; J. H. Heynen, handelaar in visch, te Haarlem, Kruisstraat 40; curator mr. mevr. Scheltema-Oonradi, alhier; w. G. van der Wolde, loodgieter te Zand- voort, Zeestraat; 7; curator mr. A. Beets, alhier; A. C. van Leeuwen, schoenmaker te Hil- legom. Molenbuurt 3; curator mr. F. j. Gerritsen, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: Chr. Lobensteyn, winkelbediende te Haar lem; curator mr. M. v. Toulon van der Koog; P. Maljaars, schoenmaker te Heemstede; curator mr. L. J. Venhuizen, te Heemstede. Uit Londen wordt ons geseind Het Spaansche s. s. „Markies de Comillas meldt draadloos 400 mijl ten westen van de Canarische eilan den de bemanning van de Nederland sche reddingsboot „Schuttevaer" te hebben opgepikt en aan boord geno men. De drie op varenden verkeer den in zeer uitge- putten toestand tengevolge van ge brek aan voedsel. Een pastoor van een groote stads- parochie schreef dezer dagen, dat er voor de Kerk twee groote vraagstukken beston den, n.l. het sexueele en het sociale vraag stuk. Dit lijkt ons volkomen juist; vooral het sexueele vraagstuk grijpt steeds ernsti ger om zich heen en richt voortdurend grooter verwoestingen aan, naarmate het zich in een kwasi-wetenschappelijk gewaad weet te hullen. Men denke slechts aan de theorieën van prof. Freud, die alle menschelijk denken en lijden ten slotte tot het sexueele meent te moeten terugbrengen. Dc mcnsch wordt in de oogen van deze mode.ne filosofen niet alleen verlaagd tot het dier, maar zij zien zelfs in den mensch een dier met geestelijke afwijkingen, dat men zoo snel mogelijk tot de gezonde(l) moraal van het dier, van den hond meent<?) te moeten terugbrengen. Het sexueele wordt tot een cultus verheven. Wil men enkele droeve staaltjes? In Parijs verscheen met een oplaag van 70.000 exem plaren een boekwerk, waarin de schrijver, met een zoo ernstig mogelijke uitdrukking op het gelaat, de vraag bestudeert, of het huwelijk met meerdere mannen en vrouwen tegelijk practisch mogelijk zou zijn. in Berlijn heeft een beroemd sexueel- j>atholoog een lezing gehouden voor scholie ren van beiderlei geslapht, om hen aan te sporen, dat zij elkander in de geheimen van het sexueele zouden inleiden. Het bekende boek van den Amerikaan- .schen jeugdrechter Lindsey, tan doel heb bende de propaganda voor het kameraad schappelijk: huwelijk, wordt allerwege ver- slohden. En schreven wij nog niet dezer dagen in een hoofdartikel, dat het in Berlijn eveneens door een professor in vollen ernst wordt aanbevolen? Op verleidelijke wijze kleedt men zijn theorieën in, men bezigt daarvoor termen aan de Romeinsche en Grieksche cultuur ontleend, omgeeft ze met een wetenschap pelijk waas, maar men houdt daarbij vooral goed in het oog gevat, het verborgen doel, om den sexueelen wellust bij zoovelen als maar mogelijk is, tot alpha et omega van hun geheele leven te maken. Én de gevolgen? Zij blijven in de practijk niet uit; 'moest nog niet kort geleden iemand, die het groote stadsleven goed ként, verklaren, dat niet meer in de eerste plaats da prostitutie van de straat de verpersoonlij king is van de zedeloosheid, maar dat de sexueele ontaarding veel meer wordt geka rakteriseerd door het verwilderde bande loos® leven der gehuwden onderling? Wil men nog duidelijker gevolgen? In de „Berliner Morgenpost" van 27 Januari 1929 stonden, onder, elkaar 38 advertenties van personen, die er hun beroep van maken, toekomstige moeders te bevrijden van dat gene, wat de glorie, den roem, het geluk en 401 Vragen van den heer Knottenbelt aan ilcn minister van Binncnlandschc Zaken De heer Knottenbelt heeft aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde Maandstatistiek van den In-, Uit- en Doorvoer over December 1928 eerst op 28 Januari 1929 en die over Januari 1929 eerst op 26 Februari 1929 is uitgekomen? Is de Minister met het oog op de belangen van de bedrijven, die geregeld van deze sta tistiek kennis nemen, bereid maatregelen te treffen, opdat in den vervolge deze statistie ken, evenals voorheen, weder omstreeks den 15den van elke maand verschijnen? Ais een vermeldenswaardig feit en een prestatie, waard om -voor het nageslacht be waard te bljjven, bericht men ons van het seminarie Hageveld te Heemstede, dat pro fessor van Leeuwen gisteren, 19 Maart, nog lustig een half uurtje geschaatst heeft op den vijver van het seminarie. Gevroren heeft het dus ongetwijfeld in de afgeloopen maan den.' In de vergadering der Eerste Kamer is gistel en een wetsontwerp aangenomen, strekkende tot onteigening van perceelen', erfdienstbaarheden en andere zakelijke rech ten, noodig voor de verbetering en den aan leg van een weg BuitenhuizenVrouwen- verdriet—Westzaan—Zaandijk, onder dc ge meenten Assendelft, Westzaan en Zaandijk. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaanrs moeten morgen worden opgestoken om 6.45. In dan ouderdom van 62 jaar is te Lochern overleden de heer C. van Asperen. oud commissaris van politie te Amsterdam. Tusschen Bergen aan Zee en Bergen is door de tram een dame overreden en on middellijk gedood. Waarschijnlijk is het slachtoffer onder het lijden van het balcon van een der wagens gevallen, met het nood lottig gevolg. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Danzig. Laagste barometerstand 741,2 m.M. te Vardü. Verwachting: Aanvankelijk nog zwakke, veranderlijke, later Zuidwestelijke tót Zuidelijken wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, iets zachter overdag. Gisteren is boven Calais een Noorsch vliegtuig' dat van Londen naar Oslo onder weg was, neergestort. Het viel midden in de stad en geraakte terstond in brand. Door arbeiders werden de beide inzitten- Gistermiddag vond in het Kennemer Hotel te Beverwijk de hnldiging plaats van den heer A. Docter, een der pioniers van den aardbeienexport, die zijn 70sten verjaardag vierde. Hierboven: de jubilaris, te midden van familie, vrienden en belangstellenden den bijtijds gered. Gebleken is, dat het vliegtuig wegens den dichten mist een noodlanding wilde maken, eerst het dak van een huis heeft opengebro ken, vervolgens in aanraking kwam met het electrischo dradennet en ten slotte op straat neerkwam. Bemanning 400 mijl ten Westen van dc Canarische eilanden gevonden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1