VOOR DE HUISKAMER TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 20 MAART 1929 R. K. Vredesbond in Nederland Staten-Generaal Eerste Kamer KREYMBOJRG's coupe en bankpapier draagt men louter voor pleizier Tweede Kamer De Rijksbegrooting 1929 In- eil doorvoer van eieren De herziening der telefoon tarieven Uit de R.K. Staatspartij De Anti-Rev. Partij en de Tweede Kamer-verkiezingen De onderhandelingen tusschen Nederland en België De voorzitter van den Zuiderzeeraad De ring voor mijn vrouw geweten toch geen geweld aandoen om een veiligheidsdienst te beschermen. Hubin: Vox populi vox Dei. Van Overstraeten: De 83.000 stemmen van Antwerpen op Borms hebben sommigen het hoofd op hol gebracht. Hubin: Hier zijn dingen mee gemoeid die men ons verborgen wil houden. Minister Jaspar: Zoodra wij wisten dat de spionnagedienst met het geval gemoeid was, hebben wij den chef afgesteld. Alle landen, ook Nederland, hebben militaire inlichtingsdiensten. De regeering is van haar eigen loyauteit in deze overtuigd en door drongen. Dan sprak de socialistische leider Vander- velde. Iedereen juichte de arrestatie van den miserabelen documenten-vervalscher toe Drie dagen later was hij vrij, nog voor de Kamer van inbeschuldigingstellen zich over ztin geval had uitgesproken. Dat aanvaarden wij niet en men moet ons hier niet komen wijsmaken, dat uit vaderlandsliefde gehan deld werd. Minister Jaspar: De dienst heeft het stuk niet geannoteerd. Een stem: Maar hij leverde wel het papier en den stempel. Vandervelde: In elk geval heeft uw dienst het stuk gelezen en goedgekeurd en dit is n'et minder ernstig. Is het juist, mijnheer de Brocqueville, dat Frank in uw ministerie 800 francs per maand verdiende? Minister Jaspar: Neen. Huysmans: En is hem niet eens 5000 francs Ineens uitgekeerd geworden? Vandervelde: Welk was het doel van uwe agenten, die de vervalsching goedkeurden? Van Overstraeten: Niemand antwoordt! Jaspar is bang voor Frank! Vandervelde drong er ten slotte op aan dat voor den goeden naam van België deze zaak totaal zou opgelost worden. De front-afgevaardigde Vos, motiveerde ln een lange rede de rol van Hermans in, wat hij noemde, deze duistere politie-zaak. Nadat de communist Jacqmotte en de socialist Huysmans nog het woord hadden gevoerd, werden twee moties ingediend, een socialistische waarin op sancties wordt aan gedrongen, en een katholiek-liberale waarin eenvoudig acte genomen wordt van de ver klaringen der regeering. De stemming over deze moties zal in de zitting van heden plaats vinden. De eenig ware weg Door de publicaties in het „Utrechtsch Dagblad" is er h^el wat stof opgeworpen. We hebben het verloop van deze naargees tige zaak even afgewacht en zouden nu wel gaarne het volgende willen mededeelen, door middel der Katholieke Pers, die wy' voor de medewerking ten zeerste dank zeggen. Door de talrijke berichten, weerleggingen en commentaren, welke de bedoelde publi caties ten gevolge hadden, zullen er velen zyn, die het ware dezer onverkwikkelijke ge schiedenis nog niet recht peilen kunnen. Het gaat ons evenzoo. Wel echter zouden we het volgende kunnen constateeren: le. Tien jaar na den moorddadigen oorlog bestaan er ge heime militaire accoorden, in Frankrijk, in België en wellicht in meerdere landen, 2e. Er waren nog steeds duistere figuren rond. die er haar beroep van schijpen te maken officieele stukken te vervalschen en die .ongeacht de vreeselijke gevolgen, welke mo gelijk zijn, deze stukken voor judasloon gaan verjacheren 3e. Er bestaan in Frankrijk en België en wellicht in andere landen officieele spionnagediensten. De feiten, welke hierboven zijn geconsta teerd, kunnen inderdaad betreurenswaardig worden genoemd. We dachten, dat zooiets, na de les van 19141918 niet meer bestaanbaar zou zijn. We dachten, tot onze spijt, verkeerd Toch valt er, bij dieper nadenken, een groote troost, 'n hoop, en ook gelukgevende gedachte, voor de goedwillende menschen. waar te nemen En deze zijn: We hebben, wat de steeds nog bestaande geheime ver dragen betreft, immers te doen met enkele mllitairisten, die blijkbaar niets geleerd heb ben en die een volkomen negeeren aan den dag leggen van de nieuwe mentaliteit onder de menschen. welke in drie woorden is ge zegd: Vrede door Recht. Voorts toch komt vervalsching van en sjacheren ln „verdra gen" uitsluitend op rekening van enkele (ge lukkig zeer weinige) duistere figuren, zeer misdadige individuen, die met hun Judas- werk groote catastrophen zouden kunnen veroorzaken. De spionnage-diensten, ten slotte zijn te beschouwen als de zeer ver keerde voortzetting van het oude systeem en van het oude wantrouwen, waarin, on danks de zich sterk ontwikkelde mentaliteit ran „Vrede door Recht", de nieuwe gunstige omstandigheden van Volkenbond etc., som mige diplomaten en mllitairisten nog steeds meenen te moeten verkeeren. Wat willen we nu dus betoogen? Dat voor deze duistere en verkeerde dingen de volkeren in hun geheel ook de Belgi sche en Fransche niet aansprakelijk kun nen en mogen worden gesteld Want en dit mag met beslistheid worden gezegd verreweg de meeste menschen, zij mogen Duit- scher of Belg, Nederlander of Franschman zijn, keuren dep oorlog (en zijn voorberei ding) sterk af en willen hem niet meer. Dit mogen de georganiseerde vredesbewegingen in alle landen, die de massa's achter zich weten, genist getuigen. Dit is dan toch ook gelukkig de vrucht geweest, welke uit het bloed en de miserie van millioenen is voort gekomen. De volkeren haten den oorlog en willen andere wegen. Zij hopen op en ge- looven in de nieuwe gedachte, dat er. bij voorkomende geschillen tusschen de landen Vrede zij door Recht. Z H Paus Benedictus XV z.g. zei het kort en goed: „Niet meer de rawe wapenen van het geweld, maar de zedelijke van de Recht- sprssk Juist, dien eenig waren weg moeten we inslaan, wil het menschdom zichzelf niet vernietigen Internationale ontwapening is daarvoor dringend noodzakelijk. Daarom den strijd dus aangebonden, met alle kracht en vermogen, tegen het ouder - wetsche. noodlottige geweld, tegen oorlogs voorbereiding (geheime verdragen), tegen de duistere figuren, tegen antieke spionnage- instellingen, etc. etc. Doen we dan allen, zonder uitzondering mee aan dien edelen, geestelijken strijd! Het gaat voor het goede, ordelijke leven voor de toekomst der kinderen, voor de wer kelilke beschaving. Indien ge. als katholieken, graag dien be schavingsarbeid steunt, doet dit dan ook vooral door lid te worden van onzen eigen katholieken Vredesbond in Nederland, het land dat op vredesgebied een schoone roe ping schijnt te hebben, en helpt en steun zóó de goede zaak. De R K Vredesbond, immers, is conse- quent werkzaam om de geesten ten gunste van den wereldvrede te bewerken En dit op katholieken grondslag. De alg secretarissen van dien bond zijn: Pater mr. D. Beaufort O.F.M., Minderbroe ders-Klooster. Venray en ondergeteekende Bergweg 313, Rotterdam. KO DE HAAN De Rijksbegrooting 1929 Bij den aanvang van de vergadering der Eerste Kamer werden een aantal wetsont werpen zonder discussie aangenomen. Daarna kwam in behandeling het hoofd stuk: Defensie der Rijksbegrooting 1929. Mevr. POTHUIS-SMIT (S.D.A.P.) deelde aan het eind van een betoog mede, dat de Soc.-Dem.-fractie tegen de Defensie-begroo ting zal stemmen, daar ook uit deze begroo ting niet blijkt, dat in de richting van ont wapening iets wordt gedaan. De heer MENDELS (S.D.A.P.) komt terug op de propaganda onder de Leidsche studen ten voor de vorming van een bereden ven del onder leiding van den Overste der hu zaren, en onder instructie »van een luitenant Verder bespreekt spr. de burgerwachten De heer LINDEIJER (S.D.A.P.). meent, dat de inspecteurs van het loodswezen te mi litair optreden. Hij klaagt voorts over lange werktijden bij het loodswezen en vraagt uit breiding van het aantal loodsen op de Wes- terschelde. De heer KOSTER (Lib.) brengt ln herin nering, dat de Minister van Defensie verle den jaar bij de behandeling van de fusie van Oorlog en Marine critiek heeft uitgeoefend op het standpunt van den vice-admiraal Gooszen, den toenmaligen commandant van de Zeemacht in Indië, en vroegeren chef van den Marine-staf, inzake splitsing der marine tegen welke aanvallen de heer Gooszen zich in het „Marineblad" heeft verdedigd. Intus- schen heeft die critiek op het marine-perso neel e.a. -geen prettigen indruk gemaakt. Spr vraagt hieromtrent den minister" nog eenige toelichting. Hierna antwoordt de minister van Defen sie. Wat den Bijz. Vrijw. Landstorm betreft, vertrouwt spr. dat hij in tijd van nood op die instelling en in het algemeen op ordelie vende bevolking kan rekenen Spr. herinnert mevr. PothuisSmit aan het standpunt van haar Belgischen partij genoot de Brouckère, die in den Volken bond zeide, dat het een cynische maatregel zou zijn, een bevolking te beletten, zich te verweren tegen aanvallen uit de lucht. Nie mandsland, land, dat weerloos is, oefent steeds attractie uit op oorlogvoerenden. Datonze beroepsmilitairen een gevaar voor den vrede zouden zijn, ontkent spr ten stelligste. Onze beroepsmilitairen zijn even zeer vredelievend als de andere ambtenaren Wanneer men hun echter vraagt, wie een grooter gevaar voor den vrede zijn, de vre desapostelen of de militaire organisatoren, dan is het antwoord niet twijfelachtig. Dat ons loodswezen eenigermat» militair geleid wordt, kan juist zijn. Tucht is echter in zulk een instituut evenzeer noodig als in het leger en in elk geval heeft ons loods wezen onder die leiding een uitstekenden naam verworven De diensttijden zal spr. nog eens nagaan. Wat de critiek op den heer Gooszen be treft. moge men bedenken, hoe toen sprekers gevoelens waren na de actie, maandenlang tegen de fusieplannen gevoerd. De fusie is met volle medewerking van de Staten-Gene raal tot stand gekomen en naar sprekers overtuiging is dit een succes geweest, waar van spr. nog geen dag spijt heeft gehad. Spr heeft de bespreking over de critiek van den heer Gooszen bij zich, doch meent, dat er in deze Kamer niet verder op behoeft te worden ingegaan. De stemming over de Defensie-begrooting zal heden, Woensdag, na de pauze plaats hebben. Z.hs. worden goedgekeurd de begrooting der artillerie-inlichtingen, de vestingbegroo- ting en de begrooting van het fonds voor Kustverdediging voor 1929. Na de pauze wfcs nog medegedeeld, dat tot afdelingsvoorzitters zijn gekozen de heeren van Lanschot, Colijn, Mendels, Rink en Ver kouteren en tot ondervoorzitters de heeren Franssen, v d Bergh, v. d. Lande, Moltma- ker en Haffmans. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Woensdagochtend 11 uur. (Ingezonden mededeelingen) De wijziging der Ziektewet In- de vergadering der Tweede Kamer werd gistel en voortgegaan met de behan deling der Ziektewet. Het amendement-De Visser om 100 pet. uit te keeren, wordt verworpen met 60 tegen 20 stemmen. Het amendement-v. Gijn (70 pet. ultkeering gedurende de eerste 14 dagen) wordt ver worpen met 74 tegen 8 stemmen. Voor: V. en de heeren Schokking (C.H.) en dr. De Visser (C. H.). Het tweede amendement v. Gijn (werkdag in plaats van dag) wordt verworpen bij zitten en opstaan. Het amendement-Aalberse om uit art. 34 te doen vervallen de bepaling „Bij alg. maat regel van bestuur wordt ten aanzien van de ongehuwde verzekerde voor de uitkeering van ziekengeld bij bevalling en zwanger schap een bijzondere regeling getroffen", wordt aangenomen met 62 tegen 20 stem men". Het amendement-Duys (steun aan de ongehuwde moeder) is daarmede vervallen. De heer VAN GIJN (V.B.) licht een amendement toe, strekkende het ziekengeld voor jongere arbeiders lager te stellen om dat bij hen de meeste simulatie voorkomt. De heer DUYS (S.D.A.P.) licht een amen dement toe om d enRaden van Arbeid de bevoegdheid te ontnemen de wettelijke zie- kengelduitkeeringen te verlagen. De heer L. DE VISSER (C.P.) verdedigt een amendement van dezelfde strekking. De MINISTER stelt een andere artikelen combinatie voor. De beraadslaging over deze punten wordt daarom aangehouden. De heer KORTENHORST (R.K.) verde digt een amendement om mogelijk te maken dat een gedeeltelijk herstelde zieke zijn werk hervat en daarbij de helft van het zieken geld ontvangt. De MINISTER zegt, dat het beginsel der arbeidstherapie reeds staat ln de wet. Het amendement-Kortenhorst heeft iets vóór omdat het deze regeling per ressort van den raad van arbeid uitsluit. De arbeidsonge schiktheid op 50 pet. te schatten in alle gevallen, acht de minister een nogal sum miere schatting. De heer KORTENHORST (R.K.) wijzigt nu zijn amendement zoodanig, dat degene, die voor arbeidstherapie in aanmerking komt, behalve de helft van het ziekengeld, ook ten minste de helft van zijn loon ont vangt. Het amendement wordt nu zonder stem ming aangenomen. De heer KORTENHORST (R.K.) licht voorts een amendement toe met de bedoe ling in de wet vast te leggen, dat bij sle pende ziekten geen recht bestaat op zieken geld. De heer DUYS (S.DA..P.) bestrijdt dit amendement. De MINISTER meent, dat op deze wijze de eifectueering, door den heer Korten- horst bedoeld, niet moet worden tot stand gebracht. Een wijziging in de Invaliditeits wet zou eerst moeten worden afgewacht, waardoor deze menschen zouden kunnen worden opgevangen. De heer KORTENHORST trekt zijn amen dement in. De heer VAN GIJN (V. B.) licht een amendement toe om de regeering de be voegdheid te geven regelen te stellen ten aanzien van de controle. Zijn bedoeling is uniformiteit te verkrijgen. De MINISTER acht het amendement een verbetering. Het amendement wordt z.h.st. aangenomen. De heer KORTENHORST (R.K.) licht een amendement toe om de mogelijkheid te scheppen dat ziekengeld wordt geweigerd, indien de ziekte veroorzaakt is door misdrijf, onzedelijkheid of grove schuld, indien de ziekte veroorzaakt is door sportwedstrijden en in geval de ziekte veroorzaakt is bi) werk zaamheden voor eigen rekening. Bij sport wedstrijden, merkt spr, op, waarbij de ver- eenigingen vaak zeer hooge entrée's heffen, dienen die vereenigingen de geldelijke ge volgen te dragen van ongeschiktheid der spelers tot werken. Na bespreking trekt de heer Kortenhorst zijn amendement in. De heer v. GIJN (V.B.) verdedigt voorts een amendement om uit te sluiten dat een arbeider nog een maand verzekerd blijft, nadat hij het bedrijf heeft verlaten, tenzij hij aannemelijk kan maken, dat hij de ziekte reeds opgedaan heeft tijdens zijn werkzaam heden in dat bedrijf, en om voorts als on geschikt tot werken te verklaren dien arbei der, die ongeschikt is voor zijn laatst en arbeid of voor een hem passenden arbeid. De heer KORTENHORST (R.K.) wenscht bij amendement te bepalen, dat ongeschikt is tot arbeiden hij, die niet in staat is den arbeid te verrichten, waarmee hij in zijn onderhoud placht te voorzien. De heer pÜYS (S.D.A.P.) licht een amen dement toe om den gewezen arbeider nog recht te geven op 6 maanden ziekengeld na het verlaten van het bedrijf. Hij wenscht dit te doen met het oog op de groote werkloos heid van langen duur. De heer KUIPER (R.K.) licht een amen dement toe om den gewezen arbeider alleen dan recht te geven op ziekengelduitkeering, wanneer de termijn van 2 maanden, geduren de welken bij laatstelijk daarvoor moet zijn werkzaam geweest, is onderbroken door werk loosheid van niet langer dan 6 dagen. Over deze amendementen zal heden' ge stemd worden. Daarna wordt de vergadering tot heden verdaagd. Memorie van Antwoord over het hoofdstuk Waterstaat Aan de Mem. v. Antw. op het Voorl. Verslag over de Waterstaatsbegrooting voor 1929, is het volgende ontleend: Inzake het vaccinatie-vraagstuk en de Ziektewet hebben eenige leden vastheid van Hjn gemist. Waarom in het eerste geval deze vastheid zou hebben ontbroken, Is den mi nister niet duidelijk kunnen worden. Wat de Ziektewet betreft, spreekt het wel vanzelf, dat bij den stand van het vraagstuk, gelijk die in Maart 1925 werd aangetroffen, slechts een uiterst voorzichtig en tastend beleid hoop op welslagen kon doen koesteren. De minister is van meening, dat de gëuite critiek, op de door hem genomen maatre gelen om tot dusverre invoering der Ar beidswet 1919 te geraken, ongegrond is. Een besluit betreffende den wekelijkschen rustdag van transportarbeiders te land zal' binnen enkele maanden afgekondigd kun nen worden. Bij de Staten-Generaal zijn aanhangig een ontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919 en een ontwerp Winkelsluitingswet, Het verzekeren van een wekelijkschen rust dag aan chauffeurs is een eerste stap op den weg naar een verdere bescherming van deze arbeiders. Van de andere in het Voorloopig Verslag genoemde groepen zal het personeel van koffiehuizen en hotels eerder aan de beurt kunnen komen dan dat van de binnenvaart. De minister stelt zich voor, na ontvangst van de gevraagde adviezen een ontwerp tot wijziging der Handelsregisterwet aanhangig te maken: de vraag of het aantal Kamers van Koophandel en Fabrieken kan worden verminderd, zal dan vanzelf aan de orde komen. Aan het Voorloopig Verslag over het Wets ontwerp houdende bepalingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren is het volgende ontleend: Verscheidene leden betreurden, dat de re geering eerst einde Februari met dit ontwerp is gekomen, terwijl de in Engeland getroffen maatregel nopens het stempelen van eieren bij invoer reeds 21 December 1928 is uitge vaardigd. Zij vreesden nu een overhaaste be handeling van het ontwerp: zij vertrouwden, dat het niet als een spoedzaak zal worden afgedaan, doch dat het een normale behan deling zal wedervaren, opdat er gelegenheid zy, de groote belangen, welke het hier be treft, rustig onder de oogen te zien. De leden, die deze opmerkingen maakten, achtten onmiddellijke invoering van den voorgestelden maatregel niet noodzakeiyk, daar ook na 21 April 1929 (datum van inwer kingtreding van het Engelsche besluit van 21 December j.l.) de uitvoer van Nederland- sche .eieren naar Groot-Britannië zonder wettelijke voorziening, onzerzijds ongestoord voortgang kan blijven hebben. De door Engeland gestelde stempelingseisch kan door de Nederlandsche exporteurs worden nage komen zonder medewerking der regeering ten onrechte verband gelegd tusschen de wenscheiykheid, den goeden naam, van de Nederlandsche eieren op de exportmarkten zoowel in het buitenland als in het eigen land door wettelijke maatregelen te helpen hooghouden en den maatregel, welke thans in Engeland met betrekking tot den invoer is vastgesteld Tegen wantoestanden ln den eierenhandel baat niet een maatregel, als thans dóór de regeering wordt voorgesteld. Deze .leden verwezen o m. naar het 4 Maart j.l bij de Kamer ingekomen verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. Deze leden drongen er bij de regeering öp aan, vooreerst om dit ontwerp voorloopig te laten rusten; in de tweede plaats om te bevorderen.dat door tusschenkomst van den Volkenbond het stempelen van eieren inter nationaal verplicht wordt gesteld en vervol gens om met bekwamen spoed wettelijke maatregelen voor te bereiden, ten einde bij den uitvoer van het Nederlandsch product goede kwaliteit, sorteering en gewicht te be schermen. Bij het voorbereiden van deze maatregelen zou dan de kwestie, door de re geering thans aan de orde gesteld, opnieuw kunnen worden overwogen. Jongedame: U heeft daar een schilderU van Rubens voor den prijs van 3.50. Kunt n me ook zeggen, of dat een origineel is of een copie? .(The Passing Show) Een schrijven van de Kamer van Koophandel voor Rijnland aan belanghebbenden ten plattelande Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, te Leiden, is een open brief opgesteld aan alle belanghebben den bij de Telefonie ten plattelande. Daarin -wordt o.m. het volgende gezegd: Zooals bekend is, bestaat het voorgestelde locale tarief uit een grondbedrag benevens uit' een tarief van 2% cent per gesprek. Voor netten met onderseheideiyk ten hoogste 100, 500, 2000. 4000 en meer hoofd- aanslui'ingen bedraagt dit jaaxiyksche grondbedrag 24', 30, 36, 42 en 48. Dit zal voor hen, die slechts éénmaal per dag Iemand locaal opbellen, ontegenzegiyk een voordeel zijn in vergeiyking met het tegenwoordige vaste abonnementstarief. Reeds echter by twee of drie gesprekken per d'ag is dit voordeel op het platteland in een nadeel omgezet. Dat weinig-sprekers by het voorgestelde tarief voordeel hebben, geldt dan ook alleen bij de stadsnetten, althans groote locale netten. Dat terwille van die bewoners in de ste den, die een telefoon blijkbaar nauweiyks noodig hebben en voor wie de telefoon vaak een luxe is en die ook nagenoeg nimmer interlocaal telefoneeren, een dergeiyk nieuw tarief zou moeten worden ingevoerd, zal weinigen prettig stemmen. Nog erger is het gesteld met het interlocaal tarief. Zeker, ook hier is een concessie gedaan, doordat' tusschen twee plaatsen of liever kantoren, die hemelsbreed minder dan IA K.M. van elkander liggen, voor 10 cent kan worden gesproken, tegen thans voor 20 cent. Hoe spoedig liggen de kantoren echter niet verder uit elkander en dan zal 20 cent verschuldigd zijn. Zijn de kandoren van 15 tot 35 K.M. van elkander verwyderd, dan moet 0.35 v/orden betaald en by meer dan 35 KM.. 50 cent. Met deze tarieven voor oogen zal nismana een druk telefoonverkeer tusschen verschil lende dicht by elkander gelegen plaa'sen kunnen verwachten, zooals by streek- netten. By automatiseering ls het mogeiyk, aan het platteland een goedkoopere tele foon te geven. Op welke wyze zal dat wor den verwezenlykt? Dit kan voornamelijk geschieden op twee wyzen: le. door middel van een locaal gesprekkentarlef van 2A cent en een tarief van 10 en 20 cent voor afstanden resp. tot 7 A K.M. en van Ta tot 15 K.M. of 2e door middel van vast abonnement, waarbij doelmatige streekne"- ten mogeiyk worden. De keuze kan niet moeilijk zijn. La en alle plattelands-organisaties daar om aandringen op snel automatiseeren van het platteland, opdat het inrichten van doelmatige streekne'.ten vergemakkelykt wordt, waardoor de bewoonbaarheid van het platteland ten zeerste zal worden be vorderd. Het Hoofdbestuur wil gaarne binnen en kele dagen, althans binnen enkele weken, zyn beslissing nemen. Laten alle bij de te lefoon belanghebbende besturen ten platte lande zoo spoedig mogelyk aan het Hoofd- bes uur der Posteryen 's-Gravenhage be richten, dat zy geen gesprekkentarief wen- schen, maar wel een vast? abonnement voor locaal en voor s'.reekverkeer. R. K. Rijkskieskringorgar.isaties Den BoschZeeland De gecombineerde vergadering van de R. K. Rijkskieskringorganlsaties Den Bosch Zeeland heeft te 's-Hertogenbosch plaats gehad. In die vergadering deelde de voorzitter van den kieskring den Bosch, de heer M. v. Hout het verloop mede van de Kringvergadering den Bosch. Daarop deelde de voorzitter der Kring- organisatie' Middelburg mee, dat de Kring Middelburg na daarvoor gehouden beraad den heer J. A M. Lambermont te Middel burg als plaatsvervanger voor den kwali teitszetel Midenstand wenschte te advisee- ren. Wat de overigens te vervullen plaatsen be trof, kwaliteits- zoowel als vrije zetels, besloot de vergadering zich te houden aan den uit slag der op de vorige vergadering van den Rijkskieskring Den Bosch gehouden stem mingen en dus als lid resp. als plaatsver vanger te adviseeren diegenen der besproken candidaten, die ter vorige vergadering by eerste stemming de vereischte meerderheid hadden behaald. Met Inbegrip van die plaatsen, waarvoor slechts ééne aanwijzing als candidaat-plaats- vervanger op de verzamellijst voorkomt, en waarover dus uit den aard der zaak geen advies behoeft te worden gegeven, zijn dus als candidaat-leden en candidaat-plaatsver- vangers hetzij krachtens de verzamellyst aangewezen, hetzy reglementair als zoodanig voor deze vergadering geadviseerd: voor den kwaliteitszetel Landbouwzaken: A. N. Fles- kens, te Geldrop als lid, J. C. van Beek, te Deurne, als plaatsvervanger. Voor den kwaliteitszetel Defensie: mr. dr. L. N. Deckers, te 's-Gravenhage, als lid. Th. F. M. Schaepman, te 's-Gravenhage als plaatsvervanger. Voor den kwaliteitszetel Middenstandsza ken: E. Th. Lockefeer, te Hulst, als lid, J. A. M. Lambermont, te Middelburg als plaatsvervanger. Voor den eersten vrijen zetel: Mr. F. G C J. M. Teulings, te 's-Hertogenbosch, als lid. M. Krijgsman, te 's-Hertogenbosch, als plaatsvervanger. Voor den tweeden vrijen zetel: F. Th. H. Uyen, te Eindhoven, als lid. K. L. H. van der Putt, te Eindhoven, als plaatsvervanger. De vergadering besloot de kwaliteitszetels op de officieele ïyst in dezelfde volgorde te stellen als hierboven aangegeven. R. K. Rijkskieskringorganlsaties OVerijsel en Drenthe In de vergadering van de R. K. Rijkskies- kringorganisaties Overysel en Drenthe deed de voorzitter de heer G. J. ter Steege mede deeling van 't feit dat, op grond van 't door het Dageiyksche bestuur der R. K. Staats party bepaalde, prof M. Aalberse verkozen is als definitief candidaat voor de offici eele lijst der R. K. Staatsparty, omdat slechts zyn aanwyzing voor den kwaliteitszetel op de candidatenlijst der R. K. Staatsparty ge handhaafd bleef. Als plaatsvervanger van prof. mr. Aal berse werd door de vergadering met overwe gende meerderheid geadviseefd de heer A. Schoemaker te Deventer. Als definitief candi daat voor de vrije plaats werd door de ver gadering geadviseerd de heer A. H. Engels te Lelden. Wat betreft het aanwijzen of ad viseeren van diens plaatsvervanger bleken de Drenthsche afgevaardigden een stand punt ln te nemen eenigszins afwykend van dat van hun Överyselsclie collega's. Na vry uitvoerige besprekingen verklaarden de Drenthsche afgevaardigden echter het door Overijsel ingenomen standpunt wel te kun nen deelen. Ten slotte werd door de vergadering als plaatsvervanger van den heer Engels geadvi seerd de heer H. C. Nijkamp te Enschede. schouwing kring Leeuwardeil" Colijn; in Groningen de "TH ZwolleAssen de heer L. F. DuyH Tv/ist; ArnhemNymegen de heer mr. ue E. J. Beumer; Utrecht prof. dr. H. Visscher; Amsterdam de heer C. Smeenk; Haarlem- Helder de heer Chr. v. d. Heuvel; Leiden mr J. A. de Wilde; 's-Oravenhage, waaraan toegevoegd den Bosch en Maastricht, mr. Th. Heemskerk: Rotterdam de heer J, Schouten; Dordrecht dr. J. Severljii; Mid delburg de heer J. J. C. van Dijk. Als no. 13 op de lijst zal dan komen de heer H. Amelink, als no. 14 mr. H. Byieveld en als no 14 mr. H. Dambrlnk. Blijft het getal A R.-leden in de Kamer 13, zoo zal dan hieruit volgen, dat de heer Leenstra en de heer Byieveld niet terugkee- ren ln de Kamer. Ook zal niet terugkeeren in de Kamer de heer Th. Heukels te Rotter dam. Wordt het getal uitgebreid tot 14, zoo keert terug de heer mr. H. Byieveld. Candidaten Naar de „Rotterd." verneemt kan thans vrij stellig worden aangegeven, met welke candidaten de Anti-rev. party by de a.s. ver kiezing als no. 1 in de verschillende kies kringen zal uitkomen. Ongedachte gebeuriykheden buiten be- Een nota van dc Nationale Unie aan de Eerste Kamer Een Schelde-Rennkanaal „buiten de grenzea der Scheidingsregelijig" Onder den titel van: Heeft de Neder landsche Regeering een Schelde-Rynkanaal aannemelyk verklaard, dat ligt „buiten de grenzen der Scheldingsregeling?" heeft, de raad van bestuur der Nationale Unie een nadere nota gericht aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waaraan wy het vol gende ontleenen: In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer der Staten-Generaal over de begroo. ting van Buitenlandsche Zaken heeft de meerderheid er prijs op gesteld „nog eens te verklaren, dat, naar haar meening, het af wijzend votum over het verworpen tractaat in dien zin moet worden verstaan, dat elke herziening der tracten van 1839 op de Ei gende beginselen moet berusten: le. dat een biliyke wederkeerigheid ln acht wordt genomen, en 2e. dat de grenzen der scheidingsregeling, ook in geografisch opzicht, volkomen worden geëerbiedigd". Dezer dagen is aan den Belgischen Senaat door den heer Segers in een rapport en in een redevoering, beide met kaarten verdui delijkt, opening gedaan van hetgeen voor den Nederlandschen Staat verborgen biyft. In zijn rapport wekt de heer Segers, ln een blykbaar bij de gereedmaking door den druk geïnterpoleerde zinsnede, de voorstelling, als zou hy zyn wetenschap ontleenen aan Bel gische en Nederlandsche bladen. In zyn redevoering verzwygt de heer Se gers echter niet langer dat hy zyn weten schap ontleent aan een, volgens (hem, inge komen officieel plan van de Nederlandsche Regeering: „Du cóte hollandais, un ancien fonctionnaire (d.i. Ir. van Konynenburg) a présenté un projetAlors est arrivé un projet officiel". Dit „projet officiel" Is ingeteekend op een, by het gedrukte rapport-Segers behoorende kaart en overgenomen op de hierby ge voegde schets. Volgens de mededeeling van den officiee- len senaatsrapporteur zou dus onze regeering aan de Belgische regeering hebben mede gedeeld, dat een vrijwel geheel op Brabantsch water- en grondgebied liggend en dus buiten de geografische grenzen van de scheidings regeling vallend Ryn-Scheldekanaal voor Nederland aanvaardbaar ware; ook zou van zulk een kanaal zelfs een „officieel plan" bestaan! Deze mededeeling is verontrustend. Slechts een streng vasthouden aan de door de meerderheid der volksvertegenwoor diging gestelde beginselen kan de nieuwe onderhandelingen voor afglijden ln de rich ting van het verworpen verdrag bewaren. Het tracé, dat de heer Segers thans als het officieele Nederlandsche plan aandient, is van de waarheid dezer stelling een duide- lyk bewys. Zoo logisch een tracé is, dat door herope ning en verbetering van de historische tus- By Kon. Besluit is aangewezen als voor zitter van den Zuiderzeeraad de heer H. Colyn, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, thans lid van dien Raad. „Ik wensch een ring te koopen voor myn vrouwMet deze woorden wendde zich de voornaam gekleede buitenlander tot den eigenaar van een der voornaamste Berlyn- sche juwelierszaken. Deze legde zyn klant niet aanstonds de kostbaarste ringen voor, want meestal dat waren althans de er varingen van den juwelier geven gehuw de mannen hun vrouwen niet de duurste geschenken. De voorname heer in pelsjas trok.echter voor de uitgestalde collectie mis noegd de schouders op. De juwelier haastte zich zyne vergissing te herstellen en over legde intusschen hoe gevaarlyk het is niet eens een enkele maal van een opgedane ervaring af te wyken. Dat bewees dit geval weer. De eigenaar van de voorname Beiiijn- sche juwelierszaak kwam nu met een duur dere verzameling, waaronder stukken waren, die niet in baar geld maar gewooniyk met een chèque betaald worden. Zware diaman ten schitterden in blauw-fluweelen etui's en aarzelend vergeleek de kooper de groot ste steenen. Ten slotte zeide by: „Ik weet niet, welke van deze ringen het meest naar den smaak van vrouw is. Zy kon zelf niet meegaan, daar ze ziek is. Zoudt u met mij naar huis kunnen gaan, zoodat ik myn vrouw daar de uitgekozen ringen kan too- nen. Of" de bezoeker nam een kaartje uit zyn portefeuille „komt het u mis schien beter hedenavond uit, als de zaak gesloten is." „Volstrekt niet,"„onderbrak de juwelier, „ik ga dadelyk mee." Vluchtig las hy den naam op het kaartje, dat hem overhandigd werd en 15s: „Dr. Phi lip Romanes" en dacht meteen, dat het raadzamer is de goede gelegenheid zonder eenig uitstel waar te nemen. De voorname kooper zou anders eens van gedachten kun nen veranderen. Hy stak de uitgekozen etui's by zich en volgde den deftigen heer naar zyne woning. By na haastig, als was hem er ook veel aan gelegen, dat de koop spoedig werd ge sloten hing Dr. Romanes zyn grys-flu- weelen hoed aan den kapstok en zonder zich den tyd te gunnen ztin pelsjas uit te trekken, geleidde hy den juwelier naar een luxueus ingerichten salon. Het was vanzelf sprekend, dat de man de slaapkamer van een onbekende dame niet kon binnengaan. Hy gaf daarom zyn klant de étul's en hoorde Dr. Romanes nog tusschen het opengaan en sluiten van de deur zeggen: „O, lieveling, ik heb voor je Hy moest glimlachen om die opgevangen woorden. Maar na een half uur gewacht te heb ben glimlachte hij niet meer. De deftige heer in den pelsjas was nog niet uit de kamer zyner echtgenoote teruggekomen. Hy werd angstig en luisterde aan de deur, maar niet het geringste geluid drong tot hem doorNietsHy wierp een argwanen- den blik op den ingang van het huis. Maar daar hing toch als een geruststelling voor het wantrouwen, dat by hem opkwam, den den grysfluweelen hoed van Dr. Romanes. Wederom verliep een kwartier. Eindelyk kon de juwelier zyn vrees niet langer beheerschen. Hy klopte aan de slaapkamereerst zachtjestoen harder, ten slotte bon zendtotdat hy eindelyk de deur open rukte eneen leege kamer zag. By nader onderzoek bleek de geheele woning verlaten te zijn. Van zyn klant en diens echtgenoote was nergens eenig spoor te vinden. Door het leven en het geroep van den wanhopigen juwelier kwam de huisportier naar boven. „Waar -is Dr. Romanes?" brulde de han delaar hem toe, drie, vier maal achtereen met stygende toonshoogte. „Maar dat bent u zelf toch." was het verbaasde antwoord. De vreemde heer, die dezen morgen hier was, heeft immers dezo gemeubileerde woning vcor u gehuurd en mij gezegd, dat u, Dr. Romanes, in den loop van den namiddag hier uw intrek zoudt nemen. Uw vriend heeft ruim een half uur geleden het huis verlaten." Wat in de woning bleef was een grys fluweelen hoed, wat er uit verdween: ringen ter waarde van 15000 gulden. Het eenige, wat de ongelukkige juwelier kon doen, waa, het voorgevallene aan de politie mede te deelcn De Beriynsche politie zoekt thans naar een deftig heer jn pelsjas zonder hoed, die echter door zyn bewezen geslepenheid wel niet zoo dom zal zijn, om zonder hoed te blyven rondloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6