KENNEMERLAND Amsterdamsche Beurs FEUILLETON Cheque-koersen UIT DEN OMTREK DE SCHANDPAAL DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 21 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - B EVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK IJMUIDEN HEEMSKERK CASTRICUM Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag HOOFDDORP VOGELENZANG VIJFHUIZEN HAARLEMMERMEER De feestelijkheden bij het huwelijk van kroonprins Olaf STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam 1 100 100 y4 100% 98 252 168% 186% 372.% 157 394 153% 332 88114 335 164 399 248% 24'' DE SPAARNEBANK Hoofdprijzen Staatsloterij HANDELSBELANGEN Woensdagavond had in Café Schoenmaker aan de Meerstraat een Algemeene Vergade ring plaats van de Koopliedenvereeniging „Handelsbelangen". De voorzitter, de heer J. P. Doctor, open de de vergadering met een welkom tot de aanwezigen, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering voorlas,welke notulen zonder opmerkingen werden goedge keurd. Hierna deelt de voorzitter mede, dat de verschillende kooplieden, die aan particu lieren hadden geleverd, zijn aangeschreven. Door alle kooplieden is ontkend aan parti culier te hebben verkocht. Door verschillen de leden worden alsnog nadere inlichtingen In deze kwestie gegeven. Na uitvoerige ge- dachtenwisseling wordt besloten, wederom enkele kooplieden op hunne verplichtingen te wijzen. Voorts deelt de voorzitter nog mede, dat de kwestie van de Keurkaarten voor- loopig zal blijven rusten. Aangaande de bekende kwestie, van den „halven cent", hebben de veilingen een extra 500 toegezegd, zoodat dit jaar 1000 terug wordt betaald, (applaus). Medegedeeld wordt, dat de Keurmeester zijn moeilijk ambt goed vervuld. Tot dusver werd de Keurmeester door Handelsbelangen betaald. Nu wordt voorgesteld door de be treffende Besturen, dat dc Veilingen den Keurmeester zullen betalen, maar dat de kisten niet langer dan 10 dagen in om loop mogen zijn, anders wordt 5 cent per week meer geheven. Over dit voorstel weöscht de voorzitter het oordeel van de vergadering te vernemen. Verschillende leden zien in deze laatste be paling geen bezwaar, indien de termijn oq 14 dagen zou worden gesteld, terwijl anderen weder ernstig bezwaar hebben. Medegedeeld wordt, dat vele groenteboeren in Amsterdam en elders nieuwe kisten achterhouden. De voorzitter dringt aan om te trachten het emballagevraagstuk op te lossen. Voorgesteld wordt de kisten op 0.75 te stellen, daar men bij inlevering toch het geld terugkrijgt en bij vermissing het bedrag van de waarde eenigszins vergoed wordt. De voorzitter zegt. dat aan de veilingen is voorgesteld, den prijs der kisten op 0.30 te stellen, tegen betaling van het halve salaris van den Keurmeester door de ver- eemging. De voorzitter vraagt na langdurige bespre king, machtiging om met de veilingen te regelen tot een maximum-prijs van 0.60 liever dan 0.65. dus in'elk geval zoo laag mogelijk, maar het colli-geld zal in het belang van de kas van de vereeniging wor den gehandhaafd op y cent per kist. Op'voorstel van verschillende leden, wordt dit punt aangehouden tot de volgende Alge meene Vergadering. Aldus wordt besloten. Wat betreft het vervroegen van de bloem koolveiling is de firma Kluft en Tervoort be reid om 1 uur te beginnen, ofschoon om ly uur meer gewenscht was. Na uitvoerige dis cussie wordt besloten om voorloopig het aan vangsmoment te bepalen op half twee. Door de veiling Eendracht wordt gevraagd, mede te werken tegen den aanvoer van aard appelen uit andere steden van ons land. De voorzitter meent, dat hieraan niets te doen Is. Men kan den handel niet aan banden leggen. Er moet geleverd worden, wat de klanten vJrlangen. Als deze streek het gevraagde niet oplevert, moet het natuurlijk van elders komen. Opnieuw wordt hierbij aangedrongen om het verlioopen aan particulieren tegen te gaan. Voorgesteld wordt, door den voorzitter om deze leden te dreigen met boycotten, indien zij niet hiermede ophouden, terwijl onmiddel lijke opgave aan het bestuur wordt verzocht. Indien feiten ter kermis van de leden komen. Wat de klachten over den Keurmeester betreft, wordt door het bestuur schriftelijke opgave van een en ander verzocht. De klachten zullen door het bestuur worden overwogen en daarna gehandeld. Op het aanbrengen van duidelijke namen op de auto's bij de veilingen wordt namens de tuinders aangedrongen. Bij de Rondvraag wordt nog gewezen op enkele geconstateerde misleidingen bij den aanvoer van elders afgekeurde artikelen. Aangedrongen op eerlijke aangifte van de kwaliteit. Bij de veilingen zal wordet) aan gedrongen op duidelijke aangifte van de sor teering. Na bespreking van nog eenige huishoude lijke zaken, sluit de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor het aangename verloop van de discussies. Zuster Engelmunda t Te Maastricht is in den ouderdom van 39 jaar overleden de Eerw. Zuster Engelmunda. (in de wereld mej. A. Duijn. van Beverwijk), van de orde van het Arme Kind Jezus. De onderwijsregelïng met Wijk aan Duin Door het lid van den raad, den heer J. Visser, is het volgende amendement inge diend op de voorgestelde overeenkomst met de gemeente Wijk aan Zee en Duin, inzake de toelating van leerlingen uit dié gemeente op de scholen te Beverwijk. Aan artikel 3 toe te voegen. De gemeente Beverwijk, zal in alle voor komende gevallen niet in de overeenkomst genoemd, met de gemeente Wijk aan Zee en Duin overleg pleegen. De gemeente Wijk aan Zee en Duin is evenwel verplicht zich bij alle besluiten van den gemeenteraad van Beverwijk, in het be lang van het onderwijs en de gezondheid ge nomen. neer te leggen en in de eventueele onkosten bij te dragen. Binnengesleept In de afgeloopen nacht is de stoomtrawler „Zeehond" van de Mij. „Marezaten" door een Franschen stoomtraw ler binnengesleept. De „Zeehond" was door den Franschen treiler op de visscherij met een gebroken balans van de machine aangetroffen. Het schip werd toen op sleep genomen naar IJmuiden, welke tocht zonder stoornis ver liep, tot vóór de pieren van IJmuiden. Toen bleek namelijk dat de schipper van den Franschen trawler huiverig was om deze, hem onbekende haven binnen te loopen met een sleep achter zich. Men heeft daarop de hulp ingeroepen van een IJmuider vletterman, die met zijn vlet den schipper van de „Zeehond" afhaalde en naar het Fransche schip overbracht. De sleep werd daarop door den Hollander veilig binnengebracht. Proeftocht s.s. „Reynst" Gisterenmiddag is het te Amsterdam gebouwde stoomschip „Reynst" bestemd voor de Kon. Paketvaart Mij. voor pen proeftocht uitgevaren. Terug van den proeftocht Gisteren is alhier de motorzeeboot „Rokan", gebouwd te Slikkerveer en bestemd voor de Kon. Paket vaart Mij. na een volbrachten proeftocht bin nengekomen. Aanrijding Gisterenmiddag heeft op den hoek WillibrordstraatZeeweg alhier een aanrijding plaats gehad tusschen een visch- auto en een militairen auto, waarbij de scha de gering was. Tegen den bestuurder, luitenant v. H., werd proces-verbaal opgemaakt. Twee loggers bij Pette gestrand Giste renmorgen werd assistentie verzocht van een sleepboot, daar twee loggers, de VI. 155 en Kw. 16 bij Pette aan den grond vastzaten. Bij aankomst van de sleepboot „Katwijk" van de „Vischploeg," bleek dat de loggers zich bij den vloed reeds hadden losgewerkt. Giste renmiddag te ongeveer 4 uur zijn beide sche pen te IJmuiden gearriveerd. Bloembollencultuur Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteravond in café Flora. De voorzitter, de heer J. H. van Zanten, opende deze vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen werden voor gelezen en onder dankzegging werden goed gekeurd. Hierna voglde behandeling van den be schrijvingsbrief van de 161ste Algemeene vergadering, welke op 26 Maart a. s. zal worden gehouden, des morgens 11 uur in het Krelagehuis, te Haarlem. Het voornaamste punt betreft de sta tutenwijziging. De afgevaardigden kregen vrij mandaat, om nar goeddunken te handelen. Hierna werd de gebruikelijke verloting gehouden, welke bestond in natura. Onge veer 10 leden hadden een gelukkig lot ge trokken. Bij de rondvraag kwamen vele vragen naar voren, betreffende bevroren bollen, o. a. die verkocht zijn en nu bevroren, wat moet daarmee rebeuren, moet hij die bollen aan den kooper evengoed leveren? De voorzitter zegt, dat hier wel rekening mee gehouden zal worden en dat zij wel geannuleerd zullen worden, maar zij die bollen gekocht hebben en nu die bollen weer aan anderen gaan verkoopen, die spe len gevaarlijk spel. De voorzitter vroeg aan de vergadering of er onder de leden nog waren die be vroren bollen hadden. De heer Van Diermen zegt, dat hij een flinken akker laxinen heeft, die wel voor driekwart bevroren zijn. Ook andere léden, die vooral op lichten grond teelen, hadden bevroren bollen. Volgens de meening van den heer P. J- van der Ploeg, zullen zij, die hun bollen I verkocht hebben, en als blijkt, dat zij be- vroren zijn, hiervoor door het scheids- gerecht wel zullen worden vrijgesteld, om 1 de bollen te leveren. Niets meer aai- de orde, sloot de voor zitter onder dank deze vergadering. Militie Voor goed vrijgesteld wegefts broederdienst zijn de navolgende personen: P. Beentjes: C. Castricum; P. S van Dui venvoorde: E. Henneman; W. J. M. Henne- man; H. G. Houtwipper; A. II. A. Koenders; A. Meiland; J. A. Peekei; L. van Roon; C. J. de Ruijter; J. C. de Ruijter; J. Sinnige; J. J. Tuin; H. J. Wensink; B. Winter. Gemeente-secretaris Naar we vernemen, is als loco-secretaris aangewezen, wegens het vertrek van den heer Bregman als secretaris naar Bennebroek, de heer G. H. Essing, voor heen 2e ambtenaar ter secretarie, thans le ambtenaar. j Griep-epidemie Naar wij vernemen zijn de gevallen van griep in deze gemeente niet Ivan ernstigen aard, al zijn er heel wat zie ken. Toch is de toestand niet zoodanig dat hier de scholen moeten worden gesloten, zoo als in het naburige Limmen. Hulppostbode - Door den dienst der poste rijen is als hulpbesteller alhier beëdigd en zal van zijn diensten in voorkomende geval len worden gebruik gemaakt, J. Stolk alhier, waardoor het getal hulpbestellers is gebracht op 2. van DONDERDAG, 21 Maart 1929, Derika 9 Gloria Spaarnestroom Ada Frisia Forward niet officieel Tarbot per k.g. A 1.90 1.50 Griet per 50 k.g. 57.— 30.— Tong per k.g. 1.50 1.00 Groote Schol per 50 k.g. 26..— 23,— Middel Schol per 50 k.g. 34.— 20.— Zet Schol per 50 k.g 42 27.50 Kleine Schol per 50 k.g. 30.— 7.— Bot per 50 k.g. 16.— 2.50 Schar per 50 k.g 17.50 5.40 Tongschar per 50 k.g. 45.— 33 Vleet per stuk 3 2.67 Pieterman en Poon per 50 K.G. 17.- -12.— Groote Shelvisch per 50 K.G. 52.— 56.— Middel Schelvisch per 50 K.G. 45.— 42 KI. midd. Schelvisch per 50 K.G. 31.— 24.— Kleine Schelvisch per 50 K.G. 20.— 10 Kabeljauw per 125 K.G. 44.K 21.— Gullen per 50 K.G. 19.— 12.— Leng per stuk 4.70 Heilbot per K.G. 1.75 Wijting per 50 K.G 9.50 2.50 Koolvisch per stuk 0.87 0.38 Derika 8 Concordia Lobelia Jeane Dorothea Kamperduin Marie van Hattum Zeeleeuw 2426.- 4078- 2676.- 2375.- 1931.- 2010.- 3600.- 2000.- 2500.- 1700.- 1900.- 2400- 2600- 2300- Heldendaden Voor het kantongerecht Haarlemmermeer stond terecht: J. B„ smid te Hoofddorp. Hij was te Hoofddorp naar een zanguitvoering geweest. Na afloop hiervan kreeg hy lust een anders goed te vernielen. Eerst was hij van plan geweest van een lom penkoopman een wagen met 800 kilo oud ijzer in de Kruisvaart te rijden. Dit had ech ter de eigenaar afgeluisterd, die hem waar schuwde dit niet te doen. Verd. is nu ten laste gelegd bij Kamp de deuren te hebben vernield en beschadiging der verf. Verd. laat verstek gaan. Get. A. P. Tholen, 'koopman te Hoofddorp heeft gezien dat verd. op de ramen bij Kamp bonsde, tegen de deur trap te en ten slotte de staldeur wilde intrap pen. In dezen stal stond de wagen ijzer van den koopman. Get. heeft hem hierop beet genomen en op zij geworpen. Getuige was op zijn kousen nabij geslopen om deze snoode plannen te verijdelen. Getuige A. J. C. Tes- selaar, arbeider te Hoofddorp bevestigde deze lezing. Getuige heeft gezien dat hij den boel vernielde. Het O. M. vindt dit een laffe han deling en eischt de hoogste straf n.l. 15 of 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform den eisch. Onderlinge biljartwedstrijden „Ons Genoe gen" In de onderlinge wedstrijden, gehou den door de R. K. Biljartvereeniging „Ons Genoegen," werden de volgende resultaten be reikt. In het eerste vijftal werd de volgorde: 1. J. Kaandorp, 2. L. Mink, 3. P. Abswoude, 4. N. Waasdorp, 5. P. Warmerdam, terwijl de moyenne-prijs behaald werd door den heer J. Kaandorp met een moyenne van 2.36, de prijs voor het hoogst aantal punten door den heer L. Mink en de hoogste serie-prijs (16 car.) door den heer P. Warmerdam. In het tweede vijftal werd de volgorde: 1. H. Lensen, die tevens den moyenne-prijs (1.96) en den prijs voor het hoogst aantal punten won, 2. Verduin, 3. Bakker, die ook de hoogste serie (12) maakte, 4. Th. Waasdorp, 5. Oorthuis. De vereeniging had voor deze wedstrijden 10 prijzen beschikbaar gesteld, alle luxe- voorwerpen, terwijl de extra-prijzen door eenige leden uitgeloofd waren. Over de speelresultaten kan „Ons Genoe gen" Hoogst tevreden zijn; over het alge meen werd goed spel te zien gegeven. De wedstrijden hadden als altijd een ani- meerend en gezellig verloop. Een verdwenen karretje Dinsdag miste de heer J. Kemp, toen hij uit den tuin kwam aan den Spieringweg, zijn rijwiel, dat hij bi) den wegkant had gelegd. Hoe hij ook zocht, nergens was zijn fiets te vinden. Vanzelf kwam toen de gedachten, dat het karretje gestolen was, zoodat hij aangifte ging doen bij de politie. Doch later bleek, dat er van diefstal geen sprake was. De fiets werd terug gevonden bij den landbouwer J. C. de Graaf, waar zij netjes op de werf stond. Personalia Naar wij vernemen, heeft de heer A. Colijn zijn'ontslag aangevraagd als burgemeester te'Vijfhuizen. Hij gaat te gen 1 Mei a.s. den dienst van den Haarlem mermeerpolder verlaten. IJsclub „Nieuwebrug" Dinsdag hield deze club een ledenvergadering in café Deu- tekom. De opkomst was zeer goed, toen de voor zitter, de heer M Buis de vergadering met een passend woord opende. Na voorlezing der notulen, gaf de penning meester een kort, maar zakelijk verslag. Er bleek, trots de vele wedstrijden, die gehouden waren, toch nog een voordeelig saldo te zijn van 43.46. Bij de bestuursverkiezing kwa men in plaat s van de heeren P. Op de Beider en R. Smit, die zich niet meer herkiesbaar stelden, de heeren J. v. d. Pol en N. Dam in het bestuur. Bij bespreking van den Nederlandschen Schaatsrijdersbond werd eenigen tijd stil ge staan De heer Mertens uit Haarlem lichtte dit tóe. Breedvoerig en duidelijk zette spre ker uiteen het hardrijden op de lange baan Besloten werd, dat het bestuur in deze vrij heid van handelen had. Na nog enkele besprekingen sloot de voor zitter de geanimeerde vergadering. Jubileum Chr. MiddenslantLsVereeniging De Chr. Middenstandsvereeniging Haarlem mermeer vierde V/oensdagavond in „de Land bouw" onder groote belangstelling haar jaar vergadering, die tevens gewijd was aan de herdenking van haar 10-jarig bestaan. Een herinneringsrede werd uitgesproken door den heer Bos, terwijl het woord gevoerd werd door den heer C. ten Boom. als afge vaardigde xan de Haarlemsche Kamer van Koophandel en de Middenstandscentraie .voor Haarlem en omliggende gemeenten en dooi den heer Knaap, namens het gemeentebestuur van Haarlemmermeer. Tot voorzitter werd herkozen bij acclama tie de heer H. Borsje, als leden voor het al gemeen bestuur werden gekozen voor de af- detling Hoofddorp, de heer A. Boot; voor Nieuw-Vennep de heer C. Doeieman, voor Vijfhuizen de heer J. Bonsing, voor Rijk de heer J. Millenaar en voor Zwanenburg de heer G. Luijt, terwijl verder het algemeen béstuur met een lid werd uitgebreidt. Uitslag aanbesteding Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbel winkelhuis voor rekening van den heer J. H. Nieuwenhuis (architect C. van Damme te Hoofddorp) werd het laagst ingeschreven dooi den heer E. Schuit te Hillegom voor 9790. De gunning is nog aangehouden. 25-Jarig bestaan De afdeeling „Hoofd dorp" van den bond van Smedenpatroons in Nederland vierde in hotel „De wapens van Haarlemmermeer" haar 25-jarig bestaan. Bijna alle smedenpatroons uit Haarlemmer meer, Aalsmeer en Sloten waren bij dit jubi leum tegenwoordig, terwijl ook afgevaardig den van den landelijken en provincialen bond aanwezig waren. Door de smeden, hun zoons en gezellen, was een onderlinge tentoonstelling georga niseerd met het doel elkaar te laten zien hoe met behulp van de moderne gereedschappen en machineriën, zoowel als door de autoge- nische mataalbewerking, de voorkomende werkstukken het best kunnen worden ver vaardigd. De aanwezigen werd enin de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen waarbij hun dade lijk bleek, welk een groote ommekeer ook in het smidsvak de laatste jaren is te bemer ken. OSLO, 10 Maart (V.D.) Tot besluit van den eersten dag der feestelijkheden ter ge legenheid van het huwelijk van kroonprins Olaf van Noorwegen met prinses Martha van Zweden vond gisteravond op het Ko ninklijk slot een groot soiree plaats, waartoe ongeveer 600 personen waren uitgenoodigd. Bij het invallen van de duisternis was intus- schen de feestverlichting ontstoken. Van de kleine ijszuilen wierpen de roode vlammen een fantastisch licht in de duisternis. Groote schijnwerpers op het dak van het gebouw van het Storting wierpen hun licht over de gebouwen en de volksmenigte in de straten. Ook het Nationaal Theater werd door schijnwerpers in een zee van licht gezet. In de boomen van de z.g. „Studentenbosch- jes" waren groote gekleurde lampions aange bracht. Ook vele particuliere gebouwen en woonhuizen waren geheel of gedeeltelijk geïllumineerd. Den meest fantastischen aan blik boden de groote ijs-obelisken, die van binnen verlicht waren en die een zeldzamen gloed uitstraalden als van het Noorderlicht, een illuminatie, zooals Oslo nog nooit eerder gezien heeft en die groote bewondering wekte. Onder de op het Slot genoodigden bevonden zich voor het grootste deel per soonlijke vrienden en kennissen van den kroonprins en verder vertegenwoordigers van de regeering, van het diplomatieke corps, ambtaren e.a. Het bal werd door de konink lijke familie geopend en duurde tot twee uur In den morgen. Een jazzband van studen ten zorgde voor de muziek. Een groote me nigte had zich voor het Slot verzameld en herhaaldelijk weerklonken hoera-roepen voor het vorstelijk bruidspaar, dat ten slotte op het balcon verscheen en door de menigte luid werd toegejuicht. POLITIE-VEROORDEELING TE LISSE IN STRIJD MET DE WET? Voor her Kantongerecht te Haarlemmer meer stond terecht A. B„ bloemist te Bloe- mendaal. Verd. is ten laste gelgd, op 8 Febr? tijdens de bloemententoonstelling te Lisse, een auto te hebben doen verblijven op de Grachtweg te Lisse. S. Boerema, brigadier bij de Rijkspolitie, heeft geconstateerd, dat de auto van verd. op den Grachtweg was neergezet, terwijl auto's daar niet mogen vertoeven, anders dan voor het uitlaten van personen. Dit was publiek bekend gemaakt en gold hier art. 7 der politieverordening te Lisse. De auto's moesten op een parkeer terrein gestationneerd worden. De Raads man van verd. mr. Bijvoet bepleitte, dat art. 7 niet bindend is. Door verd. wordt erkend, dat de auto daar is neergezet toen hij de tentoonstellmg is gaan bezoeken, zoodat het O M. 1 of 1 dag had geëischt. Mr. Bijvoet betoogde, dat art. 7 oer politie verordening in strijd is met art. 1 onzer wet daar ten eerste deze verordening niet behoorlijk is afgekondigd; ten tweede de redactie van deze verordening niet te lezen is, en ten derde het verblijven in die straat niet te ontzenuwen; en een verordening die nietig is, is niet verbindend. Na re- en dupliek werd de uitspraak 14 dagen uitgesteld. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND BORNEO (uitr.) 18/3 v. Belawan. POELAU ROEBIAH (thuisr.) 19/3 v. Marseille. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 19/3 v. Algiers. RADJA (uitr.) 17/3 v. Sabang. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ADONIS 19/3 v. Lissabon n. Cadix. ALKMAAR (thuisr.) gesign. 19/3 op 650 mijl. afstands van Land's- End. BRIELLE (uitr.) 19/3 v. Curacao n. Cristobal. CALIPSO 19/3 v. W.-Indië te New York. COMME- WIJNE (thuisr.) zou 20/3 v.m. 4 u. van Havre vertr. FAUNA 19/3 v. Salonica n. Piraeus. ILOS 19/3 v. Carthagena n. Malaga. NO-TOS 21/3 v. Lissabon te IJmuiden verw. PERSEUS, MalmÖ n. Kopenhagen pass. 19/3 Skagen. PEN WORTH, 22/3 v« Valencia te IJmuiden veiw. POLLUX 19/3 v. Constantin. n. Smyrna. POSEIDON 20/3 v. Amst. te Kopenh. verw. VAN RENSSELAER 19,'3 nam. 6 u. v Havre n. Amst. THESEUS 19/3 v. Grenatcda Kopenh. VESTA 19/3 v. Ma'ta n. Calamata. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) 19/3 v. Antwerpen. FLANDRIA (thuisr.) 20/3 v.tn. 1 u. v. Lissabon. GAASTERLAND 20/3 v. B. Aires te Amst. GELRIA 20/3 v. Amst. n. B. Aires. ZEELANDIA (thuisr.) 19/3 v. Rio Janeiro. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ GENERAAL VAN DER HEYDEN, Amst. n. Batavia., pass. 19/3 Kaap Finisterre. MAND AR, Rott. n. Batavia, pass. 19/3 Kaap Finisterre. NIEUW HOLLAND 17/3 v. Singapore n. Penang. NIEUW ZEELAND 17/3 v. Belawan n. Singapore. TASMAN 18/3 v. Melbourne n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA-LIJN ISLEWORTH (thuisr.) 19/3 v. P. Said n. Genua. RIJPERKERK (uitr.) 19/3 v. Mozambique n. Beira. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM. Rott. n. New-Orleans 19/3 te Vera Cruz. SPAARNDAM 19/3 v. New-Orleans n. Rott. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OUDERKERK (thuisr.) pass. 19/3 Perim. HOLLAND—BRITSCH-INDJE-LIJN BOVENKERK 19/3 v. Hamburg n. Antwerpen. HOOGKERK (uitr.) pass. 19/3 Perim. MEERKERK (uitr.) pass. 20/3 Perim. JAVA—NEW YORK-LIJN BOSCHDIJK, Java n. New York, 16/3 v. Belawan. BREEDIJK 19/3 v. Java te New York. SITOEBONDO 19/3 v. New York n. Java. SEMBILAN 17/3 v. New York te Philadelphia. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN TJIKINI 16/3 v. Manilla. TJISAROEA 17fj v. Batavia te Shanghai. TJISALAK 18/3 v. Shanghai n. Dairen. ROTTERDAMSCHE LLOYD INSULINDE (uitr.) 20/3 te Sabang. KERTOSONO (uitr.) pass. 19I3 Gibraltar. KOTA INTEN (thuisr.) 19/3 te Suez. SIBAJAK (uitr.) pass. 20/3 Suez. SOEKABOEMI (uitr.) 20/3 te Sabang. TERNATE 20/3 v. Rott. B. Batavia via Antw. TOB A (thuisr.) 19/3 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALWAKI 20/3 Rott. n. Buenos Aires. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ATAX, Rott. n. Japan, 16/3 te Penang. MELAMPUS, Liverpool n. Batavia, 16/3 v. Padang. PATROCLUS, Japan n. Rott., 16/3 v. Shanghai. PATROCLUS, Japan n. Rott., 18/3 te Hong-kong. PHEMIUS, Japan n. Amst.. 18/3 v. Singapore. EMZETCO LIJN JONGE JOHANNA, Rott. n. Algiers, pass. 20/3 Gi braltar. JONGE MARIA 19/3 v. Gandia te Valencia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEFFER 18/3 v. Rott. te Havre. BATAVIER VII 19/3 v. Middlesbro n. Rotterdam. GOLD SHELL 11/3 v. Pladioe n. Balek Pappan. FOXHOL, Lammers, 19/3 v. Gent n. Londen. HERMES 18/3 v. Balek Pappan n. Adelaide. MIRACH 20/3 Madera gep. Aberdeen n. B. Aires. NAALDWIJK 20/3 Ouessant gep. Castro Urdiales n. Rotterdam. OOTMARSUM 19/3 v. Concepcion e New York. RANDWIJK 20/3 v. Alcmeria n. Duinkerken. ROTTUM, Eoerma 18/3 v. Antwerpen n. Lowestoft. SCHIE 19/3 v. Algiers n. Rotterdam. SEINE 18/3 v. Gent te Londen. SIRRAK 19/3 Fernando, Noronka gep.Diamante n. Las Palmas (v.o.). STAD ZALTBOMMEL 19/3 v. Antw. n. Rotterdam. TRENT 19/3 v. Rouaan n. Rotterdam. TRITO 19/3 v. Rotterdam te Belfast. TYNE 20/3 v. Duinkerken n. Immingham. VECHTDIJK I7'3 v. Tampico n. Hamburg. WEAR 19/3 v. Aberdeen n. Rotterdam. WINSUM 19/3 v. Manchester n. Cardiff. WOENSDRECHT 19/3 v. Havre n. Los Angeles. AMSTERDAM, 20 Mrt. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop)» Zeeuwsche bonten f 3.30—3.50,|blau- wen f 3.40—3.50, bravo's f2.503.50 hl. Eigenheimers f a.502.7s, b. poters f2.502.75» roodstar poters f a.50 2.75, IJpolder bravo's f 2.50-3-50» hl. Eigenheimers f 2.50 3, roodstar r a.50, Bevelanders f 2.502.75, Anna Paulowna zand f 2.50—f.50, HilJegommer zandaard-.ppe'.en f 2.50 3.50, Drentschc Figenheimers 2.80—3.50 p. hl. Winter malta f1213 p. 100 kg. Flakkeesche Eigenheimers f2.50 —2.75» Spuische Eigenheimers f 2.502.75» Friesche bor- gers f2.502.75 P- hl. AMSTERDAM, 20 Mr'. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 237 vette kalveren ie qual. 100120 c., 2e id. 90100 c., 3e id. 7090 c. per kg levend gewicht. 164 nuchtere kalveren f 812. 570 varkens Holl. en Overz. en Geldersche ie qual. 93—94 2e id. 92—93, vette varkens 9193 P" Kg. slachtgewicht. MAASTRICHT, 20 Maart. Boterraijn. Aanvoer 147.725 kg. Hoogste prijs f 1.95, middenpriis f 1.83, laagste prijs f 1.69. WOERDEN, 20 Maart. Kaas. Ter markt waren 62 par tijen. Prijzen Goudsche f 4749, rijksmerk ie s. f 53 55» 2e s. f48—51. Handel matig. DONDERDAG 21 MAART 43 Marie bemerkte aanstonds, hoe vermoeid haar pleegkind er uitzag, en zij beschouwde het eveneens, als de gewone nawe9ën van een dergelijk uitstapje bij hem. Zij besloo; daarom onmiddellijk den terugtocht aan te nemen en Friedrich vond zulks direct goec, hoevele bedenkingen de andere kinderen e! ook tegen inbrachten. Marie vreesde er voor, dat de inspanning werkelijk nadeelig op zijn gestel had ge werkt, wijl hü gedurende den rit zoo stil en sprakeloos bleef. Thuis gekomen weigerde hü iets te ge bruiken; hü verlangde slechts naar rust en slaap. Even nadat hy zich te bed had be geven, ging Marie eens naar hem zien, hy lag oogenschünlyk ln diepe rust. Zü moesi er om lachen, dat hü voor zyn leeftüd nog zoo kinderachtig was; het hart van taai-taai lag naast hem op het hoofdkussen. Was zü wat meer naderbü Rekomen dan zou ze gezien hebben, dat züne oogen zich slechts dan krampachtig sloten, als hy Wisi dat zy naar hem keek. Zcodra hü zeker was, dat zij zich verwyderd had, ging hü overeind in bed zitten met den brief, dien de vrouw hem gegeven had, in de hand; ondanks de duisternis, die in het vertrek heerschte. tuurde hy erop, als wilde hü de woorden van den brief in zün geheugen prenten. De brief was door Jenka uit voorzorg geschreven, in geval dat zü niet in de ge- legenneid mocht zyn haar jongen te spre ken. De brief bevatte hetzelfde, wat zü hem mondeling gezegd had, alleen zijn ouderdom was nauwkeurig aangegeven, als mede dag en datum, waarop zij hem by den afgodspaal verlaten had. Verder spoor de zij hem aan by gelegenheid te onder zoeken, of zij waarheid had gesproken. Bij den afgodspaal had zijn vader alles verborgen, wat tot bewijs zou kunnen strekken. Op een nader te bepalen dag moest hü daar maar eens bij haar komen, dan zou zij hem alles laten zien. Als hy een vonkje kinderlijk gevoel had, zou hy aan haar verzoek gevolg geven, hy kon haar den dag, waarop hy dacht te komen, schriftelijk meedeelen en den brief onder de letters J. w. poste-restante Arensen zenden. Slechts zwygen moest hü, zwügen, dit beval zü hem herhaaldelük. 't Was Inderdaad een geval om den jon. gen van streek te maken. Als de vrouw werkelült zü'n moeder was, moest hü dan niet aan haar verzoek gevolg geven? Het woord „moeder" klinkt zoo heilig. Hy had haar weliswaar büna niet gemist, daar hij zooveel liefde ondervonden had. Doen in den laatsten tüd was de gedachte aan zyn afkomst in hem opgekomen; hy had' zich afgevraagd, hoe 't kwam, dat hy niet evenals andere kinderen een vader en moe der had. Eens had hi) zelfs aan tante Ma rie iets dergelyks gevraagd en bü die ge legenheid had hü haar voor 't eerst uit haar humeur gebracht. Kortaf had zü hem geantwoord, dat hü zijne ouders vroegtüdig verloren had doch ze had er verder geen woord bygevoega. Een weinig later had zy hem bizonder har telijk omhelsd en gezegd, dat zij hoopte en God erom bad, dat zü hem het gemis zijner ouders zou kunnen vergoeden. Instinctmatig had de knaap echter toch gevoeld, dat hij een wonde had aangeraakt en derhalve was hij nooit op de vraag terug gekomen. Friedrich was niet als andere kinderen van zyn leeftüd. Niet alleen dat zijn lichamelijk lijden en de rust, tot welke hij veroordeeld was, hem een zekere be zadigdheid, weinig passend bü zün leeftüd, gaven, doch ook zijn geest was door den gestadigen omgang met Marie büzonder vroeg ontwikkeld. Marie had bü haar ouden eerwaarden vriend veel steun en hulp gevonden bü de opvoeding van haar pleegkind. Zelfs toen zy zich over zyn verdere ontwikkeling be zorgd maakte had de pastoor haar aan geboden hem zelf onderricht te geven. De jongen toonde aanleg te hebben. Even- als de pastoor, zag Marie spoedig in, dat er bü zün ziekelük gestel geen sprake kon zyn van gewonen arbeid, zü vonden het daarom zeer gelukkig, dat Friedrich zooveel plezier had In studeeren. Marie bouwde reeds allerlei luchtkastee- len voor de toekomst als zü hem zoo in zün boeken verdiept zag, of als de pastoor zün tevredenheid uitsprak over de vorderingen die zün leerling maakte. Friedrich: zou zich spoedig getroost: heb ben over de weinige mededeelzaamheid van Marie aangaande zyn afkomst, zoo niet do oude nicht in huis was geweest. Zij was de eenige, die hem norsch en liefdeloos beje gende; bü haar stuurschheid kwamen de lief de en goedheid van Marie nog meer uit. De onvriendelijke oude had het haar nicht nooit vergeven, dat zy den jongen in huis had gehaald. Zü gevoelde daarom een zekeren afkeer voor hem en liet meestal uitkomen, dat hij niet de minste aanspraak had op zyn ver blijf daar in huis. Marie had haar reeds dikwyls terecht gezet, doch zy liet geen gelegenheid voorbügaan om hem voor het hoofd te stooten. Ook tot haar had Friedrich op zekeren dag de vraag aangaande zyn afkomst ge richt. Uit vrees voor Marie had zij niet anders durven zeggen, dan dat zyn ouders reeds lang overleden waren, doch zü kon niet nalaten hem intusschen te doen ge voelen, dat hun heengaan geenszins een Koersen Heden Opening Staatslecrïingen 5% Nederland 1918 5% Nederland 1918 4VJ Nederl. 1916 4 V» Nederl 1917 <5% N.-Indië 1923 D N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Indnstrleën Marg. Onie Calvé Delft Nederl. Kunstzyde Maecubee van Berkei's Pat. Meuwe Philips..». iadustr. Buitentank. Anaconda Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes £on. Olie Perlak Peudawa Marland OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Ru ba Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V I. O. O Allied intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lün dito Gem. Elgend. Kon. Ned Stoomb Scheep vaart- Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. StPauJ Kansas City South Erie Ratlr Prolongatie 100'/2 10115ëj 3771/2 120% 395% 208% 40% 41% 270% 207% 189% 118 231 108 166% 89! 12 801 76% 96 223% A15 11 42'/; 1« 660 90 '68% 151 510% 438 v 214% 515 219 71% 35%, 89% 72 %b DONDERDAG 21 MAART 59.20 59.30 9.70 9.80 34.60 34.75 12.08% 12.12% Zürich 48.- 48.10 Rome 13.05 13.15 38.10 38.20 35. C5 35.15 New-York (cable 2.49% 2.50% 7.35 7.45 27.- 27.10 66.50 66.60 66.55 66.65 Stockholm 66.60 66.70 Heden geen hoofdprijzen. verlies maar veeleer een uitkomst was ge weest. Het kind begreep niet recht wat zy meen de waarom zü op zulk een minachtenden toon van zün ouders sprak, haar vreemde manier van doen stemde hem evenwel toe nadenken. Het voorval, dat heden had plaats ge- tgjrepen, versterkte hem in zün vermoeden, dat men hem tot betrekking zyner ouders de waarheid verzweeg. Zyn vertrouwen op Marie werd daardoor zeer geschokt. Wel kwam er twijfel /in hem op of de vreemde werkelijk zün moeder was; doch een onbestemd gevoel zeide hem, dat zy de waarheid had gezegd. Lang peinsde hy over een en ander na, onrustig woelde hy heen en weer, zonder dat de slaap hem kwam verkwikken. Dientengevolge zag hü er den volgenden morgen al even afgemat uit als den vorigen dag. Het was oogsttyd; zoodoende had Marie het volhandig. Op haar bezorgde vraag of hem wat scheelde, wendde de knaap hoofo- PÜn voor. Zü hield dit voor de gevolgen van de vermoeienis en ried hem aan zien rustig te houden. Vandaag moest hü de les bü den pastoor maar eens overslaan, zeiae zü en zonder de minste tegenwerping on derwierp hü zich aan haar uitspraak, wat haar wel bevreemdde, omdat hy steeds zoo noode een les verzuimde, 's Middags vona Marie hem bezig met het schrijven van een brief. Zy waarschuwde hem zich nlei te veel in te spannen en gaf hare verwon dering te kennen, dat hy reeds heden zün Gutstedter vriendjes wat te verteUen had, daar hü ze toch pas gisteren gezien had. Zü zag ook later, hoe hy zelf den brief naar de post bracht, wat hü trouwens wel meer deed. Daar hü tot dusverre slechts met de kinde ren van Wallmuth briefwisseling had gehou den, kwam het niet in haar op, dat de brief aan iemand anders kon gericht zijn. Zü werd nog in dit denkbeeld versterkt, omdat de knaap haar vroeg, of ze ook wist hoe ver de afgodspaal van Gutstedt af was en of hü gemakkelijker van hier of van daar uit te bereiken was. De naam van het plekje had voor Marie nog steeds iets onaangenaams, uit den mond van den knaap stond hü haar nog meer tegen. Zij gaf hem echter het gewensch- te antwoord en vroeg of zyn vriendjes hem er van verteld hadden. Hy bevestigde dit half en half en gaf als zün wensch te kennen den paal eens te zien. Marie was verwonderd over de belangstel ling, waarmede hü naar den ouden paal vroeg en de gedachte schoot haar door het •hoofd, of de kinderen hem misschien verteld hadden, dat men hem daar te vondeling had gelegd. (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10