Moderne Excessen MAARSCHALK FOCH OVERLEDEN Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht pi BUREAUX? N ASS AULA AN 4$ n NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 21 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17112 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. BRUTALE POSTAUTO-ROOF TE AMSTERDAM Eenvoudig en diepgeloovig Groot" als mensch, groot als veldheer Het Portugeesche s.s. Sinon gezonken MAARSCHALK FOCH Zuiderzee-visscherijraad De Defensie-begrooting 1929 door de Eerste Kamer aangenomen De verbreeding van een straat te Alkmaar Voornaamste Nieuws 0 Ontploffing in een pomp station J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem mmr I Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal >i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1— 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij voomifbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. AUeabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden f Ofmfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooriTCft bij een ongeval metfAPft bij verlies van een hand; nr bij verlies van oen X TQ bij 'n breuk vanfi dn hij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: ïuUUU.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;''WW, doodelij ken afloop: I ZÜU.'een voet ot een oog; I I ZÜ«"duim of wijsvinger; uU." been of arm: Tw.""a anderen vinger) Gisteren deden wij „een greep in de zonden", van onzen tegenwoordigen tijd. Terwijl wij dit nu alles voor onze oogen zich zien voltrekken, terwijl dc haat voor het kind groeit, het huls naar gummi stinkt en de wieg leeg staat of nooit in huis kwam, terwijl men het oog afwendt van alle men- schelijke ellende rondom zich, zien wij de vergoding van het dier toenemen. Men sticht publieke drinkbakken voor oorlogs paarden, maar laat zich aan de menschelijke slachtoffers van den oorlog niets gelegen liggen. Van Schopenhauer wordt schert send verhaald, dat hij zijn kerstboom vol braadworstjes hing voor zijn poedel, maar is hetgeen men tegenwoordig leest en hoort nog niet veel erger? Grafteekens voor honden zijn geen zeld zaamheid. In het buitenland wordt thans een tentoonstelling gehouden van zeer kost bare honden, waaronder Chineesche hof- diertjes, waaromtrent men de menschen weet te vertellen, dat hun voorgeslacht werd gevoed met de borst van Chineesche keize rinnen. Pinchertjes, in zijde gehuld, nemen de plaats van de kinderen in; zij worden ge kamd en geparfumeerd op den arm der mondaine vrouw gedragen en krijgen alles te genieten, wat een liefdevolle moeder anders aan haar kind te genieten pleegt te geven. Zij liggen In een donzen bedje en ontvangen van allerlei lekkernijen, terwijl het proletariërs-kind, in lompen gehuld, lar.gs de straat slentert, al bedelend om een beete brood en 's nachts onder een brug, in een asiel of onder een kolenzak den nacht doorbrengt. Dat had de hond van 50 jaar terug ook niet kunnen droomen, dat hij eenmaal door de verregaande ontaarding van het menschelijk geslacht in sexueel cp- zicht, geroepen zou worden de plaats ln te nemen van en boven het eigen menschen- kind; het menschenkind, waarvoor Christus Zijn bloed gaf op het schandhout des Kruises, om daardoor den Hemel voor dat kind te verdienen, voor dat kind, dat men vermoordde voor het nog het levenslicht ge zien heeft Christenen, wat zijt gij wreed, gij die meerderen ter dood brengt, dan Nero ooit in het Colosseum ombrengen liet Niet alleen de hond verheugt zich in de uitingen van wanbeschaving der tegenwoor dige vrouwenwereld; Het een dame ..it de Londensche aristocratie, met name lady Hastings, zich niet onlangs vergezellen van een luipaard en koos vorstin Ottoboni niet het gezelschap van een zwarten panter, om van de aapjes, soedaneesche vosjes, die ln den salon een plaats hebben veroverd, maar te zwjjgea Aan de weeldezucht wordt letterlijk alles, gezondheid, geloof en zeden, de kostbaarste goederen ten offer gebracht. Vertelde niet kort geleden de Lord Mayor van Londen in een rede bij de opening eener tentoonstelling, dat de Londensche vrouwen wekelijks 48 mlllioen gulden voor toilet artikelen uitgaven! En dan te weten, dat in Engeland het spook der werkloosheid onop houdelijk en met onverminderde kracht grijnst en in de achterbuurten van Londen vaak onschuldig de diepste ellende wordt geleden. Men denke nu niet, dat hiermede onze gegevens omtrent het zedelijk verval van de wereld, welke ons omringt, zijn uitgeput. Integendeel, het arsenaal waaraan wij dit ontleenden, is nog overvol. Wij deden slechts een greep in den uitpuilcnden overvloed van wansmaak, bederf en zonde. Wij kunnen ons voorstellen, dat menig welmeenende zegt: mag dat allemaal nu zoomaar geschreven worden? Ons antwoord luidt dan: neen, dat moet geschreven worden. Dat is de taak der katholieke pers. want de neutrale zal er zich wel voor wachten! Wü hebben den plicht de moderne het- densche filosofen en hunne handlangers, die brutaal de zonde onder r"~ etaleeren en propageeren, onzen afschuw voor hun zondig vaak op winstbejag gebaseerd bedrijf, ten spijt van al hun wetenschappelijke titels, ln het aangezicht te slingeren. Dat moge hun zelf strekken tot inkeer en hen overigens aan de kaak stellen ten aanschouwe van hen, die hun slachtoffers dreigen te worden. Wij hebben den plicht te spreken met het oog op het zieleheil ;an hen, op wie het ge wijde woord van kansel en biechtstoel geer? vat meer heeft. Daar moet de katholieke pers Voor zoover zij deze gezinnen nog bereikt haar apostolisch woord laten hooren, desnoods met den metalen slag op het aanbeeld. Maar wij hebben vooral den plicht te spreken tot de jeugd. De ouderen onder ons, wijs geworden vaak door zware levenslessen, beseffende, dat Iedere stap is een step nader tot het graf, waarachter dc eeuwigheid ligtde ouderen laten zich niet het ge makkelijkst verleiden. Maar de jeugd, misschien in weelde opge voed, die zich omgeven ziet van een wereld vol genotzucht, vol weeldebegeeren, een wereld vol van slechte voorbeeldende jeugd staat aan velerlei bekoringen bloot. En wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Wie de jeugd van thans ernstig heeft bestu deerd, met haar goede en kwade zijden, hij kan u zeggen, hoe de toekomst er zal uit- z'-\ Ten slotte nog het volgende. Men zegge nu niet, dat is alles in het buitenland zoo, maar voor zooiets is in Nederland geen plaats. Gij misleidt u zelf. Het kwaad tiert in het buitenland even welig als het onkruid op een mestvaalt, maar verbeeld u zelf nu niet, dat dit kwaad in onzen tijd van intens wereldverkeer, als een zoutpilaar zal halt houden, wanneer het den grenspaal van Zevenaar of van Eysden is genaderd! Ongetwijfeld komt de vloedgolf van zeden bederf met steeds aangroeiende kracht ook tot ons en het eenige woord, dat wij ons jeugdig, gehuwd en ongehuwd geslacht zouden willen toeroepen, luidt: Om Gods wil, weest op uwe hoede! TWEE INDIVIDUEN RIJDEN EEN AUTO WEG, BREKEN DE SAFE OPEN EN MAKEN ZICH MET EEN POSTTROMMEL UIT DE' VOETEN Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteravond is een postauto, die voor het Postkantoor aan de Saxen Weimarlaan stond, door twee tot nu toe nog onbekende personen, weggereden. Toen de twee postbeambten bezig waren met in dezen auto posttrommels te laden en zij zich even in het kantoor hadden be geven, moeten beide individuen zich van den auto hebben meester gemaakt- De wagen is later teruggevonden in de Apollolaan, bij het August Allebéplein. In den auto bevonden zich twee trom mels, een met geldswaardige papieren, af komstig uit het bijkantoor Van Eeghen- straat en een gevuld met geld en aangetee- kende brieven uit het bijkantoor Saxen Wei marlaan. Aangenomen wordt, dat het bedrag, het welk zich in de beide trommels bevond, verre de 10.000 overschrijdt. Toen de auto gevonden was, heeft de recherche vingerafdrukken gemaakt; het inwendige van den auto zal nader worden onderzocht. De beide trommels bevonden zich in een afgesloten ijzeren kast in den auto. Het slot van deze kast en een hang slot, dat er bovendien aan bevestigd was, bleek, toen men den auto vond, verwijderd te zijn. Het forceeren van het slot moet geschied zijn met in den auto aanwezig gereed schap, dat op de plaats van den chauffeur werd gevonden. Toen bekend werd, dat de auto op het August Allebéplein was gevonden, spoedde de commisaris van politie, de heer D. Dijk stra, vergezeld van eenige rechercheurs, zich er heen. Onmiddellijk werden alie open terreinen in den omtrek afgezocht in de veronder stelling, dat de roovers de trommels, na het geld er uitgehaald te hebben, daar had den weggeworpen. Er werd evenwel niets ge vonden. De later gedane ontdekking in den post auto zelve bracht evenwel een verrassing, die voor de politie en den ter plaatse aan wezigen directeur van het hoofdpostkantoor, den heer A. B. van Beers, van aangenamer aard was. De deur van de ijzeren kast mocht hame- lijk niet aangeraakt worden, totda de be ambten van het Hoofdbureau van Politie waren verschenen, om de op den auto ge maakte vingerafdrukken vast te leggen. Nadat dit geschied was, werd de deur van de kast geopend en toen bleek, dat de roo vers één trommel en wel die van het post kantoor uit de Saxen Weimarlaan hadden laten staan. Ook waren de zakken met post stukken onaangetast gebleven. Er werd dus alleen vermist de gedltrommel uit het bijkantoor Van Eeghenstraat, waar in zich eenige duizenden guldens het be drag was gisteravond nog niet vast te stel- jen bevonden. Op de plaats van den chauffeur werd nog gevonden een pet, die de onverlaten hebben achtergelaten. Politiehonden werden met dit hoofddeksel in aanraking gebracht. Vaststaat, dat de chauffeur van den post auto buitengewoon nonchalant is geweest. Hii heeft opdracht, zöt^dra de trommels met geld van de bijkantoren in den auto geborgen waren, het voertuig met meer on- beheerd te laten. In stryd met deze opdracht, heelt de chauffeur zich echter gisteravond even verwijderd. Juist toen hij de tochtdeur van het bij kantoor in de Saxen Weimarlaan achter zich had dichtgemaakt, geschiedde deze brutale roovcrij, op een wijze, die in Amster dam nog nimmer is voorgekomen- Volgens het verhaal van den chautfcur, die door de politie aan een langdurig ver hoor werd onderworpen, moet de auto nog énmaal het postkantoor gepasseerd heb ben. Het ging toen verder in zoo'n snelle vaart, dat de auto niet meer was tc achterhalen. Een kwartier later om 8 uur was de auto weggereden vond men het gestolen voertuig op het August Allebéplein. Volgens een telegrammenbesteller, die om streeks dien tijd dit plein, op zijn rijwiel passeerde, waren twee personen, waarvan één in het bezit van een rijwiel was, met het forceeren van het slot bezig- De jongen heeft echter aan het gebeurde geen aandacht geschonken. De bemanning gered PARIJS, 21 Maart. Uit Boulogne sur Mer wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht tengevolge van den dichten mist. het Fran- sche s.s. „Adine" in het Kanaal met het Portugeesche s.s. „Sinon" in botsing Is ge komen. Het Portugeesche s.s. „Sinon" zonk binnen twintig minuten De geheele beman ning kon gered worden. Naar reeds eerder gemeld werd, had men te Worthing op de Engelsche kust de S.O.S.-signalen van de Sinon opgevangen. Toen de uitgevaren reddingboot echter geen spoor van het schip had kunnen vinden, was men gaan vreezen, dat het met man en muis was ver gaan. PARIJS, 20 Maart. (V. D.) Hcdennamid- dag te kwart voor zes is maarschalk Foch overleden. Met Ferdinand Foch gaat een der beroemd ste persoonlijkheden van den wereldoorlog heen. Hii was het immers, die het laatste half jaar van den geweldigen strijd het op perbevel over alle geallieerde troepen op zich nam en den strijd voor de tegen het Duitsche Rijk oorlogvoerende mogendheden wist te winnen. Voor hij tot. zijn verantwoordelijke taak werd geroepen, had hij reeds op ver schillende oorlogsterreinen de leiding gehad. In het begin van den grooten strijd voerde hij het commando bij den Yzer en bii de slagvelden van Vlaanderen. Reeds in Octo ber 1914 was Foch in werkelijkheid de gene ralissimus van de geallieerden aan het noor delijk front, zooals hij het later ook officieel zou worden. Zoo ook in Maart 1918, toen de Duitschers hun groote offensief waren be gonnen. Een oogenblik scheen het dat, de Fransche linies zouden worden doorbroken en de Engelscben in zee zouden worden ge dreven. Maar dank zij Georges Clemenceau werd Foc.h tot het opperbevel geroepen; op 18 Juli d.a.v. zette hij op zijn beurt het of fensief in. Men heeft Foch er wel van be schuldigd dat hij zijn soldaten niet spaarde, allen echter, die hem van nabij hebben gade geslagen, ontkennen dit. Steeds heeft Foch zich verzet tegen het noodeloos vergieten van ook maar één druppel bloed. De oorlog heeft Foch niet gespaardop 22 Aug. 1914 stierf zijn zoon Germam op het slagveld; dienzelfden dag liet ook zijn schoon zoon het leven. De thans - ontslapene werd 2 October l8ol te Tarbas geboren, als zoon van den secre taris-generaal aan de prefectuur der Haut- Pyrenées. Toen Ferdinand Foch weid gebo ren, had laatstgenoemde reeds 2 kinderen, een dochter Jenny en een zoon Gabriël. De derde zoon Germain, die drie jaar na Fer dinand geboren werd, trad in de orde der Jezuïeten te Montpellier. Tot zijn zestiende jaar werd Ferdinand Foch opgevoed aan het „Lycéé National" te Tarbes. Toen de oorlog van 1870 uitbrak werd de jonge Foch ingelijfd voor den geheelen duur van dezen strijd. Na het teekenen van den vrede moest hij zich voorbereiden voor de Polytechnische school te Metz. Op rijn dertigste jaar werd Ferdinand Foch kapitein der artillerie te Rennes; in 1895 volgde zijn benoeming tot leeraar aan de Krijgsschool, welke hij in 1900 plotseling verliet, naar men aanneemt wegens oneenigheid met zijn direc teur. Door toedoen van Clemenceau echter werd hij acht jaren later zelf tot directeur dezer school benoemd. Toen de wereldoorlog uitbrak werd Foch legerbevelhebber. Zijn levensloop „De overwinning gaat altijd naar hen, die haar verdienen door de grootste wilskracht en scherpzinnigheid" heeft Foch onderwezen, toen hij nog leeraar aan de Hoogere Krijgs school was. Dat teekent het karakter van den bevelhebber, die gedurende het geheele ver loop van den oorlog op de meest beslissende momenten de hachelijkste situaties wist om te werpen en als generalissimus van de ten slotte onder een eenig oppercommando ver- eenigde geallieerde, legers de eindoverwinning wist te verzekeren. De historische figuur, wier stoffelijk hul sel thans is neergestrekt om den jongsten dag te w-achten, zal voortleven als een toon beeld van de grootste militaire deugden, zooals die slechts gedragen kunnen worden door een persoonlijkheid, voor welke het wapengeweld een droeve noodzaak is, de vrede het kostbaarst stoffelijk heil, de kin derlijke trouw aan den Heer der Heerscharen de zoetste plicht. Neen, Foch's vaandel is nimmer bezoedeld geworden, zelfs niet lasterlijk. Hij was de groote ontwapenaar door zijn schitterend karakter, waartegen geen vijandschap kon worden gekoesterd. HU was het prestige „au dessus de la mèlée," ook de politieke. Hij was de nobele mensch met het beste, wat hij aan zielenadel en karakter kon bezitten: het ontbaatzuchtig en eenvoudig belijden van de inspraken van zün hart, dat hem in het eerste vrije oogenblik na de roemrijke car rière op het slagveld en welk een slagveld! vluchten deedals een kind naar zijn moedernaar de grot van Lourdes om zich aan de voeten te werpen van het beeld in de rots, dat immer in zijn geest aanwezig was als dat van Haar, aan wier büzondere bescherming hij zich van zijn prilste jeugd af had toevertrouwd. Frankrijk heeft tijdens den oorlog meer generaals gehad, die niet aarzelden in het openbaar te knielen. De meesten waren zoo. Er waren er onder, die daarna een bevelvoer derschap hebben uitgeoefend en nog uit oefenen in de rangen van de Katholieke actie. Foch heeft er zich altijd toe bepaald, slechts een kvUgsman te zijn met de zorg vuldig afgebakende taak. Maar ook op de oogenblikken, dat het voor zijn carrière ge vaarlijk kon zün. aarzelde hij niet te be lijden. (Msb.) OpporbevclhcM>cr der geallieerde legers Pas aan het eind van den wereldoorlog kreeg generaal Foch 'zün groote kans toen overwogen werd om het opperbevel der geal- 'ieerde legers aan één man op te dragen, een besluit dat op de vermaard geworden confe rentie van 26 Maart 1918 in het Noord- Fransche plaatsje Doullens genomen werd. Alle tot dat tijdstip ondernomen pogingen om eenheid in de bevelvoering der Fransche en Britsche legers te brengen, waren mis lukt: integendeel, de steeds grooter wor dende wrijving tusschen de verschillende be velhebbers dreigde elke samenwerking te doen mislukken. Den 25en Maart had Lou- cheur een conferentie met president Poin- caré en Clemenceau. De groote stormloop der Duitschers op Amiens was toen juist begonnen. Van een nauw contact tusschen de Fransche en Brit sche strüdkrachten was geen sprake, en later is herhaaldelijk verklaard, dat alleen de physieke vermoeidheid der Duitsche troepen de oorzaak is geweest, dat zij toen niet door het geallieerde front vermochten te breken. Den Engelschen legeraanvoerders werd ver zocht in den ochtend van den 26en Maart in het gemeentehuis te Doullens aanwezig te zijn. Om half elf bevonden zich behalve Poin- caré, Clemenceau. Foch, Petain en Loucheur ook Sir Douglas Haig en Lord Milner in de raadzaal, en deden allereerst de legeraan voerders mededeeling van den stand van za ken aan de fronten „Het oogenblik is nu gekomen" zeide Foch „waarop geen voet grond meer mag worden verloren. WU moe ten standhouden en sterven; wij mogen niet terugtrekken, daar er anders een neiging zal ontstaan om terug te rollenSir Douglas Haig wees er op, dat hij niets meer kon doen ten zuiden van de Somme, maar dat hü be noorden de rivier zooveel mogelijk stand zou houden. Wat er over was van het 5e leger had hU aan Pétain overgedragen. („Er is vrijwel niets van overgebleven," verklaarde Pétain)Douglas Haig voegde er aan toe, dat hij geen reserves meer had in Frankrük en vrijwel geen reserves meer in Engeland. De spanning werd steeds grooter op de conferentie. Toen Sir Douglas Haig zeide: „Indien generaal Foch mij zijn advies wil geven, zal het mU een genoegen zijn het op te volgen," achtte Clemenceau het beslissende oogenblik gekomen. HU polste Lord Milner en toen deze goedkeurend had geknikt, stelde hij officieel voor om generaal Foch te ver zoeken het opperbevel op zich te nemen. Pé tain verklaarde deze oplossing te aanvaar den, waarop Foch tot opperbevelhebber der geallieerde legers werd benoemd. Maarschalk Foch heeft later, in zUn be schouwingen over den wereldoorlog, vier keerpunten vastgesteld: de slag aan de Marne, de strUd rondom Yperen, de vrede van Brest-Litowsk en het geallieerde of fensief in Juli en Augustus 1918. De eerste slag aan de Marne in September 1914 bracht de plannen van den Duitschen Generalen Staf geheel in de war en beroofde hem van het initiatief. Aan de Marne was Duitsch- lands lot reeds beslist. Daarna mislukte „de wedloop naar zee" en werden de Duitsche strüdkrachten bij Yperen gestuit, hetgeen beteekende dat de opzet om Frankrük te verpletteren, had gefaald. De vrede tusschen Duitschland en Rusland te Brest-Litowsk vormde een wyle een ernstige bedreiging, en het scheen begin 1918 of de zaak alsnog hopeloos voor de geallieerden verloren zou zün, totdat in Juli de krijgskansen keerden en generaal Mangin's offensief den Duitschen opmarsch definitief stuitte. Het leidde tot de overwinning der geallieerden en den wa penstilstand van Compiègne, waarover Foch persoonlijk met de Duitsche gedelegeerden in den spoorwegwagon onderhandelde. Foch's star standpunt tijdens de vredes onderhandelingen én later, toen hij achter Poincaré stond in diens politiek om geen te groote toegevendheid tegenover de Duitschers te betrachten, heeft meermalen critiek van de züde der vrUzlnnige partijen uitgelokt. Hij was de man, die aanstonds de bezetting van de RUnlinie doorzette (het liefst had hij met de Duitschers volkomen willen afreke nen) en er een voorwaarde sine qua non voor den wapenstilstand van maakte. Be kend zijn de woorden geworden: „De wa penstilstand zonder den Rijn ik zou geen nacht meer slapen! Ge wilt dus mijn dood?"Ook ln de Ruhrbezetting heeft Foch, zonder dat dit ooit officieel bekend is geworden, een woordje meegesproken. Van daar dat velen in Frankrijk in Foch den man zagen, die achter de coulissen een toenade ring tot Duitschland belette. Maarschalk Foch, wiens eenige zoon in den strüd sneuvelde, zal voor het Frankrük, welks bestaan op het spel stond tijdens den grooten oorlog, altoos de veldheer blijven, die het van den rand van den afgrond heeft gered. Te Cassel, het stille stedeke in Noord- Frankrijk, waar gedurende verscheidene ja ren het oorlogsgewoel weerklonk en een der bloedigste episoden uit den oorlog zich af speelde, staat het standbeeld van den maar schalk, verleden jaar door hem zelf ont huld. Men ziet Foch te paard, en ofschoon de spottende Franschen hét monument een anachronisme hebben genoemd, onfdat de veldheer büna altüd in een auto reed, sym boliseert het nochtans de figuur van een der grootste veldheeren uit den wereldoorlog, wiens naam. ook al ware hü nooit tot de Académie Fran?aise toegelaten, tot de on- sterfelüke behoort. Bij de gehouden tusschenüjdsche verzie- zing van een lid van den Zuiderzeevisscherü- raad voor de plaatsen Blokzül, Blankenheim, Kuinre, Weststellingwerf en Lemmer is ge kozen de heer H. Thdjsseling te Lememr. Met 23 tegen II stemmen De Eerste Kamer heeft gisteren de defen- sie-begrooting aangenomen met 23 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de Vrüzinnig Democraten ei» de Sociaal-Democraten. Behandeling bij Gcd. Staten Indertijd was door den gemeenteraad van Alkmaar besloten tot verbreeding van de Krebbesteeg, welke een der verbindingen vormt tusschen de Langestraat en de Nieu- wesloot aldaar. Later is dat besluit weer ingetrokken, om dat de gemeenteraad toen van oordeel was, dat er een andere verbinding tusschen die beide straten gemaakt moest worden. Daarna besloot de raad tot verhuur van perceel hoek Langestraat 74 hoek Krebbe steeg en wel voor den tüd van 10 jaar. Tegen dit raadsbesluit was de heer G. Th. M van den Bosch, oud-raadslid van Alk maar cn wonende te Ovcrveen in beroep ge komen, daar hü van oordeel was, dat daar door de verbreeding van de Krebbesteeg voor geruimen tijd tegen gehouden zou worden. Aan dit beroep was adhaesie betuigd door de fa. Jacobse en 16 andere Alkmaarsche in gezetenen B. en W hadden in antwoord op dit be roep aan Ged. Staten medegedeeld, dat bè- sloten was tot het maken van een andere verbinding tusschen Langestraat en Nieuwe- sloot en dientengevolge zou het plan-ver breeding Krebbesteeg niet aan de orde ge steld worden. Woensdagmiddag werd deze zaak door Ged. Staten in openbare vergadering be handeld De voorzitter deelde mede, dat deze zaak volgens de regelen behandeld is, in verband met het advies der Alkmaarsche ingezete nen, daar de heer v. d. Bosch niet als belang hebbende kan beschouwd worden. De heer v. d Bosch had ex lijvige memorie gezonden aan Ged. Staten op 14 Februari 1.1. waarin hü bepleitte, dat verbreeding van de Krebbe steeg, reeds driemaal door den raad besloten uitgevoerd moest worden in het belang der gemeente. Belanghebbenden waren niet verschenen. De burgemeester van Alkmaar, mr. H. C. Wendelaar, zette uiteen, dat de Langestraat langzamerhand meer tot winkelstraat omgevormd wordt en nu verlangt de huurder van het perceel eenigen. waarborg door een langen huurtermün Overigens is verbreeding van de Krebbesteeg niet nood zakelijk volgens B. en W. en de meerderheid van den raad. De nieuwe verbinding is ook reeds tot stand gebracht. De raad heeft wel een paar maal besloten tot verbreeding van de Krebbesteeg, maar daaraan zün eigenaardige motieven ver bonden. Het lid van Ged. Staten, de heer A. H. Gerhard, wees er op. dat de Alkmaarsche raad beter het raadsbesluit tot verbreeding van de Krebbesteeg had kunnen intrekken. Dan was de grond van het verzet vervallen. De burgemeester antwoordde, dat men het Krebbesteeg-vraagstuk maar zooveel moge lijk vermijdt, om geen gevoeligheden op te wekken. Het lid van Ged. Staten, de heer J. N. Hendrix. informeerde of het voorstel tot het maken van den anderen verbindingsweg reeds bestond bü het vraagstuk der verbree ding van de Krebbesteeg, De burgemeester antwoordde hierop ont kennend Nu is echter het andere plan aan vaard en uitgevoerd, waardoor het plan der verbreeding van de Krebbesteeg niet meer aan de orde is volgens B. en W. De heer Hendrix kon zich indenken, dat na het aanleggen der nieuwe verbinding het plan betreffende de Krebbesteeg niet meer geacht werd, aan de orde te zün. Ged Staten zullen later hun beslissing be kend maken. Gisteravond heeft Z. D. II. Mgr. J. D. J. Aengcnent het Comjtc van Katholieke Actie te Haarlem geïnstalleerd. Dc Eerste Kamer heeft de begrooting van Defensie en ran Rinncnlandsche Za ken cn Landbouw voor 1929 aangenomen. Dc Tweede Kamer heeft de behandeling der Ziektewet-wijziging voortgezet- Voor den rechter-commissaris bi) de Haagschc Rechtbank is gisteren dc contra enquête gehouden in de bekende zaak be treffende het drama te Zundert. Ingediend is een nota van wijziging op het ontwerp-Ziektewet. Vragen van het Tweede Kamerlid Mar- chant omtrent het bestaan van een Nedcr- landschen contra-spionnagedienst. Te Amsterdam heeft gisteravond een bru tale postauto-diefstal plaats gehad. De Kroonprins van België en Prinses Astrid verlengen hun reis door Ncd.-Indië. Zware bandjirs nabü Pekalongan. De Krakatau is weder rustig. Te Vcendam heeft een 18-jarige jongeman zijn kameraad met een mes doodgestoken. Maarschalk Foeh overleden. Het centrum van Oslo geteisterd door een geweldigen brand. Vermoedelijke schade 5 millioen kronen. In Ontario zün twee Canadeesche sneltrei nen op elkaar gereden. Twintig dooden. Campagne tegen de communisten in de voornaamste steden van Britsch-Indië. Tal rijke arrestaties. Het Fransche s.s. „Adine" is in botsing gekomen met het Portugeesche s-s. „Sinon". De „Sinon" is gezonken. De bemanning is gered. Men moet niet altüd denken aan zün te leurstellingen, men moet ze op een hoop werpen en er dan bovenop gaan zitten. P Chenent. OP NACHTBRAKER Lieve Truide, dit geschenk, Klein, maar rein van zin. Zegt u hoe ik aan u denk, Hoe ik u bemin. C. Paradüs. OP KAMER-CANDIDATEN We hadden lang, héél lang gezwegen. J. Tlieunisz. Aneta seint uit Palembang: Een brand in het pompstation te Lambak van de Bataafsche Petroleum MU- veroor zaakte een ontploffing in het pomphuis. Een Europeaan en drie Inlanders werden zwaar en één Europeaan en twee inlanders licht gewond. De schade is gering. De brand kon tüdig gebluscht worden. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.68. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.47. Hoogste bar. stand 771.1 m.M. te Zurich. Laagste bar. stand 739.8 m.M. te Rdkjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. O- tot Z. W. wind, aanvankelijk nog licht be wolkt en droog, later toenemende bewolking met nog weinig of geen regen; des nachts m het noorden iets zachter, overigens weinig verandering in temperatuur. MUUR VAN EEN OUD HUIS INGESTORT Gistermiddag, omstreeks 4 uur, Is een gedeelte van perceel Spaamwouderstraat 39 A, bewoond door den heer J. J. de Ronde, ingestort. De laatste dagen vielen er geregeld reeds stukken steen uit den achtergevel, zoodat Maandagavond dc huisbaas, de heer J. I\ H. Nelissen, gewaarschuwd werd. De keuken zakte toen plotseling gistermiddag in elkaar, benevens de VV.C. Huisraad ging niet verloren, daar dit spoedig gered is. De bewoners waren er nogal gemoedelijk onder. Politie en Bouw- cn Woningtoezicht waren spoedig ter plaatse, maatregelen zhn getroffen. Als bijzonderheid is nog te vermelden, dat Dinsdag nog een schilder een scheta, maakte van dit stukje oud-Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1