Brieven uit Duitschland Majoor Segrave en zijn Wereldrecord Buitenlandsch Nieuws De Droogmaking van het Meer van Nemi De Schatten van Caligula RADIO-OMROEP ■i DERDE blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 21 MAART 1929 BLADZIJDE 1 De schade vergoedingskwestie Portugeesch stoom schip met man en muis vergaan \Ontzettend spoorweg-ongeluk GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN VERKEER EN POSTERIJEN De dag-wegenbelasting- kaarten BERLIJN, 19 Maart 1929. republikein genoot zijn vesperuurtje J? de weelderige Conditorel am Tiergarten. Urn beurten hapte hij in de geurige Apfel- kuche en slurpte zün mocca-double mit Sahne. Toen alles op was, keek hij stilver- ëenoegd 'n beetje rond en had vrede met allen en alles. Hij keek eens naar buiten en haar zijn vis a vis en tuurde 'n oogenblik ln zijn krantje; hij pikte 'n paar koekkrui- hieltjes op als maar stilvergenoagd en eek dan eens naar den onderkant van zijn hiocca-kopje.Daar had je opeens de Poppen aan 't dansen. Rood als een kreeft, zocht hij met vlammende blikken cl» bedie nende juffrouw. „Was heisst das, Ptüulein. dat merk K.P.M.? Beteekent dat „Kompagnie Polnischer Matrosen" of misschien „Kom- hiunistisches Putsch-Mittel?" Hij wist wel heter, anders zou hij zich niet zoo opgewon den hebben. Het beteekende „Königliche P^rzellan-Manufaktur." So was soil man sich bieten lassen? Leven we in een Republiek? Ja oder nein? Dat vroeg hij het verschrikte meisje en den oberkellner en den zaalchef, die waren toegesneld; en den volgenden dag vroeg hij 't nog eens in een geharnast arti kel in het Berliner Tageblatt. Alle republi- keinsche „Staatsbejahers" werden opgeroe pen, zich hun mocca te laten serveeren, uitsluitend en alleen in republikeinsche ko,% Met allen eerbied voor de Duitsche Repu bliek moet men toch dikwijls glimlachen om het kinderachtig spektakel van zoovele republikeintjes om dergelijke futiliteiten. Republiek in gevaar? Heiligste gevoelens ge kwetst? Het een noch het ander. De heer- schende revolutie-mode voert als elke andere mode tot malle overdrijvingen. Teekenend voor deze mode is b.v. het „kinderlijk" gesnap van een dertienjarigen bengel in een dialoog met zijn vader, den dichter-arts, dr. Döblin voor den Berlijn- schen radio-omroep; hij beweerde, niet van honden te houden, omdat ze kruiperig zijn, maar van katten hield hij heel veel, „omdat ze zoo revolutionnair zin." Het gepraat van dezen knaap over philosophie en godsdienst Was om wee van te worden. Was dat nu een zoogenaamd „kind van zijn tijd" of een gedresseerd aapje? Ik bedoelde evenwel, aan te toonen, hoe in andere dan communistische en socialistische kringen de revolutie-mode opgang maakt bij oud en jong. Dat deze mode bij de luitjes „heilige gevoelens" wekt, kunnen we niet gelooven. Als echter de kleuren dezer repu blikeinen die ook de kleuren zijn van den Staat worden aangetast, dan hebben zij 't recht en den plicht, daartegen met kracht op te treden. De banier zwart-rood-goud is hun heilig, de vlag van het Duitsche Rijk, Wettelijk vastgesteld. We kunnen dus buiten beschouwing laten, dat de communisten en de consequente socialisten geen nationale flag erkennen en dat allen van rechts en velen van de middenpartij de oude Duitsche kleuren zwart-wit-rood niet willen ver loochenen. Als de man van de oude kleuren zijn tegenpartij onaangenaam wil zijn en dat wil hij eigenlijk altijd dan noemt hl) het goud 'van de nieuwe vlag kinderachtig smalend „geel" en is hij in een overmoedige, boosaardige bui. dan zegt hij, toch altijd nog heel kinderachtig, „mosterd." Dat is het top punt en als de beleediger te achterhalen is, dan zijn het vooral de vrijzinnig-democra tische bladen, die zijn strenge bestraffing eischen. Kort en goed: met respectabelen Ijver treden speciaal de vrijzinnig-democra tische bladen op voor de eer van het symbool, dat hun heilig is, of ten minste na aan 't harte ligt en vorderen bestraffing van elk gesProken of geschreven woord, dat die eer ^brandt. En tegelijkertijd kampen die zelfde "laden met groot misbaar voor de vrijheid, öen geloovigen mensch in woord en beeld en in 't theater in zijn heiligste gevoelens te kwetsen. Toen onlangs in een comediespel een oude suffe man, een stumper, als God op de planken verscheen, ging er in alle beschaafde kringen een kreet van bittere verontwaar diging op. De verlichte pers lachte er wat om, doch toen van vele zijden energiek een verbod van het stuk werd geëischt, riep ze i haar geestverwanten te wapen, een troep verwaten „intellectueelen," die in een druk- tevolle vergadering, na veel verwonderlijk onlogisch gepraat, tot het besluit kwamen, nooit te zullen dulden, dat hunne vrijheid en hunne verlichting door eenige wettelijke censuur in het gedrang komen. Het komt er voorloopig maar on aan, wat een in God ge- loovend volk duldt of niet duldt. Hen, die een argeloos volk hiertoe trachten op te wekken, duisterlingen en vijanden van voor uitgang en verlichting te noemen, zooals deze vrijzinnigheidjes graag doen, Is even dom- verwaten als waanzinnig. Het bewuste stuk, hoewel eigenlijk niet veel meer dan een prul. maakte eenigen opgang, niet door de z.g. reclame der tegen standers, zooals in zulke gevallen altijd be weerd wordt, doch door de groote trom der geestverwanten van den schrijver en de oraties in dezelfde vrijzinnige bladen, die zoo bitterlijk weenen en zoo luide om wrake roepen, als iets dat hun heilig is of zoo ongeveer door een boozen Duitschnatio- nale maar scheel wordt aangekeken. Ook in Weenen zou het stuk worden opgevoerd en wel in een der schouwburgen, waarvan Max Reinhardt de directie voert. Met groote vol doening lees ik evenwel zoo juist in het Ber liner Tageblatt, dat ik onder het schrijven van dezen brief ontving, dat Reinhardt. die op 't oogenblik in Amerika vertoeft, opvoe ring van het stuk telegrafisch verboden heeft. De Jood Max Reinhardt, geldt in Duitschland en Oostenrijk als de eerste en kundigste leider van tooneelgezelschappen. Ook in Amerika wordt zijn werken zeer op prijs gesteld. Ziehier wat het vrijzinnig en fijngevoelige Berliner Tageblatt zie boven uit Weenen bericht onder het hoofd, met vette letter „Het Theaterschandaal in Wee nen: Reinhardt geeft toe". „De aandrang der clericale partijen tegen de opvoering van H.'s stuk. die door het Reinhardt-tooneel was voorgenomen, heeft vrucht gedragen. Max Reinhardt heeft een telegram naar Weenen gezonden, waarin hij verklaart, er niet aan te denken, de gevoelens der katho lieken te raken en dat opvoering van het stuk niet zal plaats hebben." Het blad voegt er aan toe: „De clericale druk tegen de „Wiener Reinhardt-Bühne" versterkte zich van dag tot dag. Op een vergadering van den Bond van Katholieke auteurs, die zeer druk bezocht was, had ook de Bisschop van Weenen, kardinaal Dr. Piffl openlijk inge grepen en zich uitgesproken tegen 't stuk in een „heftige rede," die met de volgende woorden sloat: „Dat stuk is een cynisch maaksel. Men kan niet ongestraft dezelfde gestalten in mysteriespelen op het Salzbur- ET-' Domplein met den nimbus der heilig heid omgeven eri ze hier als spotfiguren dooi den poel der belachelijkheid sleepen. Dat zal zich aan Reinhardt nog bitter wreken." En dan zucht het blad ten slotte: „De groote „freiheitlichen" auteurs-organisaties bewaren het stilzwijgen bij deze beschamende voor vallen." Het is een grove onbeschaamdheid, te spreken van „beschamende voorvallen", waar het geldt een protest tegen een prullig theaterstuk, dat voor de vrijzinnigheid zijn waarde ontleent aan de bespotting van het Heiligste. De man, die zich aldus uitte, is een confrère van den republikein, die zoo stilvergenoegd zijn mocca dronk en dan op eens ontdekte, dat hij brutaal was getroffen in zijn heiligste gevoelens, omdat zijn kopje van onderen gemerkt was K. P. M. H. L. nerij die in het stadium, waarin ze nu is gekomen, ook geen nut meer heeft voor de ontwikkeling van den gewonen automobiel. Intusschen is niet te verwachten dat de jagers, hier en in Amerika, nu vereenigd en genoeglijk het einde van de jacht zullen gaan vieren. Zij zijn van het slag, dat iets wil ondernemen, dat nimmer door anderen is gedaan. Segrave is nu de snelste man van de wereld, „the fastest man", zegt men dub belzinnig. De anderen zullen niet tevreden zijn voordat zij sneller zijn gegaan of hun nekken hebben gebroken. Na zich nauwelijks van het wereldsnel heidsrecord auto-rennen verzekerd te heb ben, begint majoor Segrave thans weer po gingen, om een snelheids-record te vestigen met zijn motorboot, die hij gedoopt heeft met den naam „Miss England". Deze boot, van zeer bijzondere constructie, moet een althans voor een race-boot fabel achtige snelheid kunnen ontwikkelen, naar de majoor verzekert. De proefnemingen en de officieele aanval op het wereldrecord zullen het moeten be wijzen. den koning van Engeland te willen uitlok ken.' In Puna en verscheidene andere ste den zijn bijna alle arbeidersleiders, een voormalig president van het congres van vakvereenigingen en een lid van het al-In disch congres eveneens onder beschuldiging van een oorlog te willen voorbereiden tegen den koning van Engeland gearresteerd. Majoor Segrave in zijn race-auto Majoor H. O. D. Segrave, die voor Brit- tanië het record van landsnelheid heeft heroverd door Maandag op het strand van Daytona in Florida met een specialen ren- automobiel een snelheid van meer dan 231 mijl over een mijlafstand te bereiken, heeft een merkwaardig en wisselvallig leven gehad, zooals blijkt uit een Londensche correspondentie in het „Vad." In den oorlog deed hU eerst dienst als infanterist, maar hij slaagde er al spoedig in een plaats te krygen by den vliegdienst, waar hij gauw en goed promotie maakte. De zucht naar snelheid kreeg hem in dien dienst te pakken en na den oorlog zocht hij bezigheid in de motorensport. HU begaf zich onmiddeliyk naar de directie vfen een bekende automobielzaak, die veel werk maakte van rennen. Maar men wenschte van zijn diensten geen gebruik te maken, aangezien hy als auto-renner volslagen onbekend was. Segrave begreep dus, dat hy zulke bekendheid moest verwerven en schafte zich een oude renwagen aan, waar mede hy op de baan van Brooklands ging rondtollen om het bewys te leveren van zün durf en zijn bekwaamheid. Hy won geen wed strijden met het oude voertuig, maar kreeg steun en vertrouwen van den bekenden Rransch-Britschen motoringenieur Louis Coatalen die sinds jaar en dag verantwoor- tfeiyk is voor die hazewinden onder de Brit- sche automobielen de Sunbeams. In 1922 bad Segrave het geluk den grooten prys van Prankryk te winnen. HU reed voortreffeiyk en liet de beste coureurs van het Vasteland achter zich. Zijn naam was toen gemaakt. Andere overwinningen in belangrijke wed strijden volgden. En toen Coatalen het plan opvatte een wereldrecordbreker te gaan bouwen, en aan dit plan na rijp beraad uit voering gaf, kreeg Segrave de opdracht den wagen te besturen. Dat was het tor-vormige snelheidsmonster, dat in 1927 het toen be staande record voor landsnelheid met 301 mijl verhoogde, zoodat het op 203.79 mUl kwam te staan. Dat record bleef niet lang onbestreden. Campbell verbeterde het met zUn Blue Bird met iets meer dan 2 myi. En de Amerikaan Ray Keesch deed daar wat later nog eens 2 myi op. De Golden Arrow, waarmede Segrave thans weer het indruk wekkend cUfer met een sprong van 14 mijl heeft verhoogd, is de schepping van den Engelschen ingenieur Irving, die zeker evenveel zoo niet meer recht heeft op de heldenvereering, die weer is losgebarsten, dan Segrave, in wien men ten slotte slechts een chauffeur zy het dan ook een chauffeur van opperste stoutmoedigheid, moet zien. Het is niet waarschijnlijk, dat dit record spoedig zal worden verbeterd. Campbell, Segraves grootste mededinger, die thans op een stuk grond in Zuid-Afrika bezig is aan de voorbereiding van een aanval op het record, heeft voor het doel een zeer goed gebouwden wagen, waarin echter niet de laatste snufjes voor verhooging van snelheid in die mate zün toegepast als in de Golden Arrow. Hij heeft indertyd verklaard, dat hij zijn wagen tot een gemiddelde van 230 mijl in staat acht. Dat is dus waarschyniyk zijn uiterste en het biyft onder het nieuwe record. Overigens verdient Campbell in zeker opzicht en op dit gebied meer popu laire aanmoediging dan Segrave. Voor eerst genoemde zijn deze dure ondernemingen grootendeels een „one man's enterprise". Van huis uit bemiddeld heeft Campbell zün bezit op het spel gezet. Hy ontwerpt ook voor een groot deel zelf zijn wagens en houdt toe zicht op de constructie. Segraves onderne mingen worden steeds gesteund door ver mogende menschen, die graag zien, dat het record Engelsch is. Afgescheiden van dit alles rüst de vraag of er eenig nut steekt in deze ondernemingen. Eens moet de grens van deze snelheid worden bereikt. De jagers naar het record wagen hun hachje. Elk nor maal oordeel verzet zich tegen deze ren- Majoor Segrave in zijn race-boot, gereed voor een recordpoging. GEWELDIGE BRAND IN OSLO OSLO, 20 Maart Woensdagavond, op den vooravond van de vorstehjke bruiloft is in het centrum van Oslo een geweldige brand uitgebroken, die het gebouw van de maiiu- facturenfirma Steen en Stroem, dat bijna een geheel huizenblok omvat, volkomen ver woestte. Hoe hoog de aangerichte schade is, kan nog niet met zekerheid worden vastge steld voor de brand geheel gebluscht is. De goederenafdeelingen zün verzekerd voor 1.9 millioen kronen De totale schade bedraagt waarschijnlük ongeveer 5 millioen kronen. Het gevaar voor de belendende perceelen is afgewend. Verscheidene brandweerlieden hebben lichte verwondingen ópgeloopen by het instorten van den gevel. Ook het in de nabijheid liggende Noorsche hoofd-telegraaf- kantoor is door den brand benadeeld. De oorzaak van de ramp schünt kortsluiting te zijn. DE MOORD OP GRAAF ZU STOLBERG- WERNIGERODE HIRSCHBERG, 20 Maart Als resultaat van de lijksectie op den vermoorden graaf zu Stolberg—Wernigerode Is vastgesteld, dat het doodelijk schot in het hoofd is gedron gen en aan den rechterkant van het gelaat weer uitgekomen is, waardoor een groot deel van het gelaat vernield werd. Verder is vastgesteld, dat slechts een schot uit een jachtgeweer gelost is en dat de kogel een dum-dum geweest moet zijn. De dood is onmiddellijk ingetreden. Het onder zoek gaf geen aanwijzingen op het lossen van meerdere schoten. DE LEGALÏSEERÏNG VAN DE ONGEOORLOOFDE IMMIGRATIE BREMEN, 20 Maart De Norddeutsche Lloyd verneemt uit New-York, dat de laat ste wet, die President Coolidge voor zijn af treden heeft onderteekend de wet zou zijn, waarbü het oponthoud van alle immigran ten, die voor den derden Juni 1921 naar Noord-Amerlka zijn geëmigreerd en omtrent wier legale toelating nog geen beslissing is genomen, als rechtmatig toegelaten zullen worden beschouwd De wet treedt Per 1 Juli 1929 in werking. Na dezen datum kunnen alle voor 3 Juni 1921 in Noord-Amerika illegaal geïmmigreerden zoowel als hun gezinsleden een paspoort krijgen, evenals een vergunning om de gezinsleden, van wie zij gescheiden leven, naar de Vereenigde Staten te laten overkomen. Toenemend meeningsverschll tusschen Franschen en Engelschen. PARIJS, 20 Maart Heden werden de besprekingen tusschen de leiders der ver schillende delegaties voortgezet, voornamelijk over het vaststellen van het bedrag der Duitsche betalingen. Tot nog toe is echter nog geen enkel resultaat bereikt, al zijn sommige Fransche bladen ook optimistisch gestemd De tegenstellingen tusschen de geallieerden zelf worden echter steeds groo- ter, vooral tusschen Franschen en Engel schen, in verband met de door Frankrijk geformuleerde eischen. Hedennamiddag is in voltallige zitting van de financieele deskundigen geconfereerd over enkele van sub-commissies ingekomen rapporten. Hierbij bleek dat inzake eenige VER IN 'T ZUIDEN LIGT MIJN SPANJE kwesties volledige overeenstemming is be reikt, terwül andere kwesties verwezen wer den naar de commissie van onderzoek. De kwestie der moratoriumsclausule kon heden middag uit den aard der zaak niet bespro ken worden, daar de voornaamste deskun dige van Engeland, Stamp, niet te Parüs is. Daarentegen is men met 't bankproject nagenoeg gereed gekomen De commissie be sloot dat van 28 Maart tot 3 April Paasch- vacantie zal worden gehouden. De volgende zitting zal Maandag half vier aanvangen. DE DEBATTEN OVER DE CONGREGATIE- WETTEN PARIJS, 20 Maart. (V. D.) Hedenmiddag werden in de Kamer de debatten voortgezet over de congregatiewetten. De socialist Frot critiseerde het werk der missies in het buitenland. Zou men niet, zoo zeide hij o.a. het Vaticaan kunnen verzoeken als tegen prestatie voor het werk der buitenlandsche missies den priesters in den Elzas voorchrif- ten te geven, zoodat zij niet tot autonomis- ten zouden worden? De voormalige minister van onderwijs Herriot, die vervolgens het woord nam verklaarde, dat hy de leekenmis- sies prefereerde in het buitenland. De radi calen zouden bij de stemming het Fransche belang voorop stellen, wanneer het er om ging dat een vreemde missie tegenover een Fransche zou komen te staan. In aansluiting hierop verdedigde de minister van buiten landsche zaken Briand in warme bewoordin gen de congregatiewetten. De verdere be raadslaging werd hierop tot Donderdag verdaagd. Voor 't ofheffen der zitting deelde de min.-president onder algemeene emotie den dood mede van Maarschalk Foch. Frank rijk verliest in hem een groot soldaat en een groot burger. De minister-president sprak zijn medegevoel uit aan de familie van den overledene uit naam van de vergadering. LONDEN, 20 Maart Op het S.O S.-sein van een Portugeesch stoomschip, dat zich in de nabijheid van het „Owers'-lichtschip in zinkenden toestand bevond, is de reddings boot uit Worthing uitgevaren. Na zes uur achtereen te hebben gezocht is de boot on- verrichterzake teruggekeerd. Van het schip heeft zij geen spoor kunnen ontdekken. Andere schepen, die eveneens het S.O.S.- sein hadden opgevangen, hebben eveneens vergeefs gezocht. Men neemt aan dat het gezonken zeeschip het Portugeesche stoom schip „Sinon" is 20 dooden NEW-YORK, 20 Maart (V.D.) Naby Parry Sound (Ontario) zijn twee Canadeesche sneltreinen in volle vaart op elkaar gereden. Verscheidene wagons werden versplinterd. Tot nu toe werden hierbü twintig personen gedood. Het aantal gewonden staat nog niet vast, doch. moet zeer groot zyn. Koning Alfons: „Niet aardig van je, Primo! Op die manier heb je het heelc jaar door reparatie aan 't huis!" MASSA-ARRESTATIES DOOR DE ENGELSCHE POLITIE IN INDIE Gespannen toestand in Bombey LONDEN, 20 Maart De Engelsche po litie is heden in de voornaamste steden van Britsch-Indië en in de eerste plaats in Bombay, Calcutta en Puna gehfeel -onver wacht een campagne tegen de communis ten begonnen. Honderden politiebeambten omsingelden de huizen waar zich bekende communisten bevonden en namen een groote hoeveelheid propagandalectuur ln beslag. In Bombay zelf werden talryke personen gearresteerd. Onder de gearresteerden be vinden zich verscheidene inboorlingen-ar beidersleiders benevens een Engelsch on derdaan. In inboorlingenkringen heeft dit optreden der politie groote opwinding ver oorzaakt. In het industriekwartier van Bombay is de toestand zeer gespannen. Britsche en Indische troepen trekken door de straten om overvallen te voorkomen. De katoenspinneryen werken onder militaire bescherming. J In Calcutta zün 35 huizen doorzocht, ter wül een groot aantal personen gearresteerd is. Een te Bombay gearresteerd communist wordt ervan beschuldigd „een oorlog tégen Dr. Wirth over de gevaren voor de republiek De oud-rijkskanselier dr. Wirth heeft te Ludwigshafen in een redevoering over de Duitsche democratie zich o.a. vrü optimis tisch uitgelaten over de vooruitzichten van de Parysche conferentie. Hij wees er echter op, dat eenheid van politiek doel niet mogelijk is, zoolang ieder Duitscher uitsluitend aan de belangen van de eigen partij denkt. Hij noemde het de groot ste ramp van het Duitsche volk, dat er altyd juist op de meest critieke oogenblikken twee spalt komt. Thans gaat het om het bestaan van de Duitsche republiek Alleen, indien de Duitsche democratie zwak of laf wordt, kan het einde van de republiek verwacht wor den; Het grootste gevaar voor de Duitsche de mocratie zag hy in de bestaande ernstige meeningsverschillen tusschen arbeiders en bourgeoisie. Ten slotte waarschuwde dr. Wirth ernstig tegen het geroep om een dictator. Een ieder die pleit voor een dictator, zeide hu, doet dit alleen terwille van het zakenbelang. Onschuldig veroordeeld Een zekere Clarisse en Désiré Karl, die in de gevangenis van Vitry-le-Francois zün opgesloten, beschuldigd van moord op een herbergier, hebben eensklaps bekend in 1927 een ouden man in Archonte te hebben ver moord. Destuds werd als de dader van dezen moord een zekere André Rémy, een zwak zinnige man, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Hy had weliswaar bekend den moord te hebben gepleegd, doch, naar thans is gebleken, was dit onder druk geschied. Hu was gedurende negen uren achtereen ver hoord en zoo in het nauw gedreven, dat hij maar had toegegeven zonder schuldig te zijn. De Ligue des Droits de l'Homme stelt thans pogingen in het werk een revisie van het proces te krijgen. Pest ln den Vrüstaat Te Parus, in den Oranje-Vrüstaat, bü de grens van Transvaal, hebben zich onlangs onder de inlanders gevallen van pest voor gedaan. De behandelend egeneesheer is thans door builenpest aangetast en in een zieken huis te Johannesburg opgenomen. Door de ziekte-gevallen wordt heel Zuid-Transvaal bedreigd en te Johannesburg worden spe ciale maatregelen genomen om overbrenging der besmetting tegen te gaan. Al eenige jaren lang komen longen- en bui lenpest in Zuid-Afrika endemisch voor ten gevolge van het feit, dat men er nog niet in geslaagd is de ziekte uit te roeien onder de Zuidafrikaansche knaagdieren. De ziektekiem wordt op menscheiyke wezens overgebracht door vlooien die op knaagdieren leven en dan met name op de veldrat Het gevaar dat ook stadsratten er door wórden aangetast is groot en daarom is om Johan nesburg heen een zgn. vergiftgordel inge steld, 16 K.M. lang en 13 K.M. diep om con tact te voorkomen tusschen de veldrat en de stadsrat. NOODLOTTIGE BRAND Drie kinderen omgekomen Uit Saint Sulpice wordt gemeld: In den nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in een huis, dat door een stationsbeambte en zün gezin, bestaande uit de moeder en zes kinderen, werd bewoond. Drie kinderen, resp. acht, zes en vier jaar oud, kwamen in de vlammen om. Alle hulp was onmogeiyk ten gevolge van de hevig heid van het vuur. VRIJDAG, 22 MAART HILVERSUM, 1071 M. 12.00 Politiebe richten 12.152.00 Lunchmuziek 2.00 2.45 Schooluitzending 2.454.00 Gramo- foonmuziek 4.004.30 Vrouwenhalfuurtje 5.005.30 Gramofoonmuziek 5.306.00 Lezing 6.00 TUdsein 6.01—7.15 Concert door trio 7.15—7.45 Lezing 7.45 Politie berichten 8.00 TUdsein 8.00—8.40 Le zing van Prof. Dr. B. G. Escher over den „Krakatau" 8.4010.00 Avondconcert met medewerking van „Zang en Vriendschap" o.l. v. L. C. Keereweer 10.00 Weer- en Nieuws berichten 1010 Aansluiting van theater Carré in Amsterdam. Concert van het Om roeporkest. Programma: 1. Ouverture „Phae dra" van Massenet; 2. Polonaise uit de opera „Mignon" van Thomas, zang van Telène Cals. 3. Entr' acte uit de opera Carmen van Biset; 4. Ara uit de opera „Oberon" van C. M. v. Weber, zang van Lottie Muskens-Lèurs 5. „Uitnoodiging tot den dans" van C. M. von Weber; 6. Duet uit de opera „Hamlet" van Thomas, zang van Helène Cals en Paul Pul; 7. Wein, Weib und gesang. Wals van Joh. Strauss 11.15 Sluiting. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.30—12.00 K. R. O. Godsdienstig half uurtje 12.15—1.15 Concert door het KRO- Trio 1.15—2.00 KRO. Gramofoonmuziek 3.00—4.00 KRO. Vrouwenuurtje door mej. N. Mens 4.00—5.00 NCRV. Gramofoon muziek 5.006.40 NCRV. Solistenconcert 6.40—7.00 KRO. Spreker: Pater Magister Alb. C. Doodkorte O.P. Over het Nationale 7.00—7.25 KRO. Spreker Pater Quirinus O.M. Cap.: Het Apostolaat ter Zee. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Kookpraatje 11.20 Gramofoonmu ziek 12.20 Sonatenconcert (bariton-piano) 12.50 Orgelconcert 1.20 Orkestconcert 3.05 Roeiwedstrijden „The grand National" 3.50 Gershom Parkington Kwintet 4.05 Sybil Eaton Kwartet. Chr. McClure, mezzo - 4.25 Orkestconcert 4.35 Kinderuurtje 6.20 fuzing: Poultry Keeper 6.35 Nieuws berichten 6.50 Landbouwberichten 7.05 Liederen van Brahms (bariton) 7.20 Bios cooppraatje 7.35 Muziek 7.45 Lezing: Victorian age 8 05 Dansmuziek en variété (uit het Palladium) 8.50 „The Billiard room mystery." hoorspel 9-20 Nieuwsbe richten 9.40 Debat: Is disarmament prac ticable? (Is ontwapening mogelük?) 10.40 H. Williams, bariton 11.05 Een verrassing 11.35—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert 4.054.50 Trio-con cert 7.05—7.50 Gramofoonmuzek 8.50 —11.10 Concert door de „Garde republicaine." LANGENBERG, 462 M. 9.35 en 9.35-11.30 Gramofoonmuziek 12.251.50 Orkestcon cert 5.50 Kamermuziek. Werken van Th. Akimenko 7.20 „Lehariana," fragmenten uit de operettes van F. Léhar. Orkest en so listen Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 511.3 M. 5.20 Orkestconcert 6.20 Vlaamsche litteraire causerie 6.35 Lezing 6.50 Trioconcert 7.50 Gramo foonmuziek 8.35 Puccini-concert. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland deelt mede, dat de Minister van Financiën op verzoek van dien bond heeft goedgevonden, den maatregel betreffende de afgifte van dag-wegenbelastingkaarten te verlengen tot en met 30 Maart a.s„ zulks in verband met het feit, dat de gevolgen van de langdurige vorstperiode zich nog steeds ten aanzien van het goederenvervoer doen gevoelen. De bedoelde belastingkaarten worden ver strekt voor een aantal dagen, als door be langhebbenden gewenscht wordt, doch niet minder dan zeven en tegen betaling van 1/360 van de belasting voor een vol Jaar voor lederen dag. ZU kunnen alleen worden verkregen voor vrachtauto's, die tydelijk niet voor de wegenbelasting zijn aangegeven. De geldigheid dezer kaarten eindigt op 30 Maart. Mag men de berichten gelooven, die hier over uit Italië komen, dan schynt het vast te staan, dat met Paschen Cajus Caesar Caligula uit de verborgenheid opduikt, waar in hu 1900 jaren lang is verzonken geweest. Zooals bekend, verhaalt de geschiedenis vreeselijke dingen van Caligula. Die boos aardigheid zat wei een beetje in de familie. Zijn moeder stierf als ballinge op een eiland den hongerdood. ZUn zuster, Agrippina. in Keulen geboren, diende haar man, keizer Claudius, gift toe, opdat haar zoon uit een eerste huweiyk den troon zou kunnen bestij gen. Die zoon heette Nero; het is bekend, hoe hu haar terugbetaalde, wat zü eens tegenover zün vader deed. Wat Caligula betreft, zijn jonge Jaren bracht hij door aan de oevers van den RUn. De dood van Tiberius bezorgde hem de heerschappü over het Romeinsche RUk. Hem wordt ten laste gelegd de heilige woonstee van Diana, de Nemus Dianae, misbruikt te hebben, ja, op den „Spiegel van Diana", het rimpellooze kratermeer, een luxueus in gericht schip, een drijvend paleis, gehad te hebben. Dit corpus deliatf zal dus thans te voor- schyn worden gebracht. Het droogmaken van het meer van Nemi geschiedt op bevel van Mussolini. Het moet niet vaststaan, dat de woedende Diana het schip reeds bü het leven van Caligula zou hebben doen zinken, doch voorzichtigheidshalve eerst na den dood van den tiran. Thans ts reeds gebleken, dat het schip in de haven gesleept is en door de anders zoo rustige wateren werd verzwolgen. De duikers hebben de juiste plaats van het wrak vastgesteld. Het water is nu zóó ver weggepompt, dat het nog slechts één meUr boven het schip staat. Er zijn voor deze laat ste hoeveelheid water nieuwe pompen in ge bruik genomen, die dag en nacht doorwer ken. Men neemt aan, dat op deze manier tegen het einde der maand Maart ai het water zal zün weggehaald. Dan begint de groote schoonmaak. Het schip ligt natuurlijk onder vuil en bezinksel, dat zich daarover de eeuwen door heeft neergelaten. Daarbü heeft zich het afbrok kelend gesteente der kraterwanden gevoegd. Reeds nu is de belangstelling in het werk buitengewoon groot. Vooral op Zondagen trekt de droogmaking veel bekyks. Tallooze arbeiders werken by zon- en kunstlicht, om den straatweg, die tot by het meer voert, tydig gereed te hebben. Groote hoeveelheden antiquiteiten komen voor den dag: aarden kruiken, bronzen en yzeren gebruiksvoorwerpen uit lang vervlo gen eeuwen. Vóór het werk echter geheel gereed zal zün, zullen er nog wei enkele maanden ver- loopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9