Plaatselijk nieuws GRIEP! MBmmmp n KINADRUPPELS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 BLADZIJDE 2 GEMENGDE BUÏTENL. BERICHTEN Ned. R.K. Volksbond HAARLEM. VAN ONZE RECHTBANK AKKER'* Voorde Borst. Het jaarverslag over 1928 Een botsing met de Haarlemsche tram BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Overtreding van de auteurswet Een trein-ontsporing te Amsterdam Een landbouw- uitvoer-wetsontwerp te verwachten Het huwelijk v. Kroonprins Olaf en Prinses Martha voltrokken De Britsche pers over het overlijden van Maarschalk Foch Nationale begrafenis van Maarschalk Foch De gestolen posttrom- mel te Amsterdam Vernietiging van afgekeurd vee Amerikaansche deelneming Generaal Aguirre gefusilleerd Algemeen terugtrekken der opstandelingen DrH.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Een waarschuwend woord VISSCHERIJ VRAGENBUS CORRESPONDENTIE DE EERSTE DIJKBREUK VAN DE MISSISSIPPI NEW-YORK, 22 Maart (V.D.) De eerste dijkbreuk van de Mississippi, die reeds eenige dagen hoog water heeft, is op 6 K.M. ten Noorden van Quiney (Illinois) geschied. 19000 Aren moestuinen werden in een oogwenk overstroomd, terwijl talrijke boerenhoeven Verwoest werden. FRITZ VON OPEL NEERGESTORT, DOCH ONGEDEERD DARMSTADT, 21 Maart (V.D.) Heden middag is op het vliegveld alhier een klein vliegtuig der firma Müller-Griesheim ten gevolge van het te hard neerkomen bü de landing verongelukt. De machine werd zwaar beschadigd, doch de beide inzittenden, de piloot Scherer en Fritz von Opel, kwamen met den schrik vrij. Opel voert sedert ge- ruimen tijd met deze firma onderhandelin gen over den bouw van een raket-vliegtuig. Branden door de droogte Naar uit Freiburg (Breisgau) gemeld wordt, neemt, ten gevolge van de groote droogte der bosschen na de hevige vorstperiode, het ge vaar voor branden steeds toe. Reeds is het langs spoorbanen op verschillende punten tot branden gekomen, welke echter tot dusver nog konden worden bedwongen. De aange richte schade is echter reeds vrij aanzienlijk. Struikroovers aan den arbeid Sinds eenigen tijd worden de straatwegen van Midden- en West-Duitschland onveilig gemaakt door een struikrooversbende. De heeren plegen in een waarschijnlijk gestolen auto rond te toeren om hun slachtoffers uit te zoeken. Hebben zij iemand ontdekt, van wien ver wacht kan worden, dat hij in het bezit is van eenig geld of van kostbaarheden, dan gaan zij een praatje met hem maken. In den loop daarvan wordt het slachtoffer een sigaret aangeboden, welke een sterk slaap middel inhoudt. Doet dit na korten tijd zijn werking, dan wordt de man in zijn slaap van alles beroofd en verder aan zijn lot over gelaten. Onlangs is een wielrijder hun dupe gewor den. De struikroovers riepen zijn hulp in om een lekken band te herstellen. Toen de jonge man geknield lag om den band af te nemen, trokken zij hem ijlings een zak over 't hoofd, wierpen hem in den auto en reden weg. Den volgenden dag werd de wielrijder, die blijk baar ook op een of andere wijze bedwelmd was, ergens in een eenzaam bosch wakker. Bij onderzoek miste hij zijn portefeuille met 200 M. De bende is waarschijnlijk ook schuldig aan den moord op een verzekeringsagent uit Fulda, wiens verminkte lijk onlangs in een bosch is gevonden. De justitie stelt alle mogelijke middelen in het werk, om de geheimzinnige struikroovers •te snappen. Een droevige feestvoorstelling Vijf jonge meisjes verbrand Jonge meisjes, die 17 Maart deelnamen aan een tableau vivant in een, schouwburg In een voorstad van Havanna, waren gekleed in licht-ontvlambare kleeding. Deze kleeren vlo gen in brand, met het gevolg, dat vijf meis jes omkwamen. delict terecht had gestaan, werd vrijge sproken. Er was niets van aan Op 22 Februari 1927 had P. L. L. te Haar lemmermeer 3 flesschen gedistilleerd in voorraad gehad, waarvan geen bewijs aan wezig was, dat accijns betaald was. De ver dachte zei, dat hij den alcohol van een onbe kende gekocht had. Het moest echter nog gezuiverd worden. Getuige H. S. heeft verdachte In de tram naar Amsterdam zien stappen. Hij was hem gevolgd en had hem verschillende zaken zien binnengaan. Getuige had toen in de winkels gevraagd, wat verdachte daar gekocht had. Het bleek, dat hij alcohol van 100 had gekocht. Verdachte ontkende hedenmorgen echter i daar geweest te zijn. Getuige A. H„ boekhouder bij een dier firma's wist niet, of de kooper en verdachte een en dezelfde persoon waren. In ieder ge val leken ze veel op elkaar. Getuige F. C. A. B., verklaarde ook aan verdachte verkocht te hebben. Verlachte ontkende nogmaals in die zaken geweest te zijn. Uit het verdere verhoor bleek, dat ver dachte de flesschen verstopt had. Getuige R. H. heeft op een nacht met eenige anderen een inval gedaan, waarbij hij een distilleertoestel met alles wat er bij hoort op zolder had gevonden. Verdachte zegt er niets van geweten te hebben, dat het toestel bij hem stond, het was zeker geplaatst door vijanden, want er zijn menschen, die „intiemen" hekel aan hem hebben. De eisch luidde aan boeten totaal 180.98 en 3 gevangenisstraffen van 1 week en 1 gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Een niet aangegeven koebeest De niet verschenen P. H. v. V. te Haarlem mermeer had op 21 Mei 1926 een koe ge slacht en vervoerd naar Haarlem zonder dat dit aangegeven was. Deswege werd 40 of 29 dagen tegen hem geëlscht. Uitspraak over 14 dagen. Mej. U. M., echtgenoote van C. J., was te IJmuiden door een Rijksambtenaar aan gehouden, omdat ze een pakje onder haar arm droeg, waarin 2 flesschen gedistilleerd waren. Op een vraag van den rijksambte naar had ze geantwoord, dat ze de flesschen gekregen had van een matroos, die be weerde den accijns te hebben betaald. Toen ze 10 steppen gedaan had, was ze aange houden geworden. De Rijksadvocaat meent, dat alles duide lijk op gesmokkelde waar wijst en verklaart, dat er meer dan 1 liter vervoerd is zonder de noodige documenten. De eisch luidde 1 week gevangenisstraf en voor het geval het haar niet bekend was dat accijns niet betaald waren 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. G. W. C. PUester, zei, dat er duidelijk gezegd was, dat de twee flesschen haar aan boord van het schip ge geven waren. Een verklaring kan de ambte naar niet geven. De verdediger acht het noodzakelijk een verklaring te krijgen van het accijnskantoor te IJmuiden of de cognac is aangegeven of niet. Spr. vraagt verdachte te ontslaan van alle rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Geen bedrijfsvergunning De 37-jarige sigarenfabrikant C. J. de B. te Roelofarendsveen had geen rijksvergun ning tot het maken van sigaren. De rijks ambtenaar E. had werktuigen en grondstof fen tot het vervaardigen van sigaren aan getroffen in een pand waarvoor hij geen bedrüfsvergunning had. Hij had echter wel voor een ander pand vergunning, maar daar maakte hij geen gebruik van, omdat het te ver van zijn winkel gelegen was. De eisch was 100 boete subs. 1 maand hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Minderwaardige oplichterij De gezusters S. te Zaandam, beiden ge huwd, hadden een pleegkind in huis, dat 12 jaar was. Dat kind had op een dag in December een muntstuk meegekregen, dat veel op een gulden leek. Het meisje had inkoopen gedaan en een 82-jarige petroleum- venter was er o.m. de dupe van geworden. De officier eischte de vorige week 20 of 20 dagen tegen ieder. Hedenmorgen werden belde zusters veroor deeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. Met een geweer geloopen H. M. B„ die appèl had aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter, was veroordeeld tot 30 of 30 dagen, omdat hij In een jachtveld te Wijk aan Zee en Duin met een geweer had geloopen zonder ver gunning. Vanmorgen werd het vonnis bevestigd. Geen richting aangewezen K. K. was in verzet gekomen tegen het vonnis van den Kantonrechter, waarbij hit veroordeeld was tot 5 of 3 dagen, omdat hij als chauffeur geen duidelijk teeken had gegeven, welken zijweg hij wilde Inslaan. Het vonnis werd vanmorgen bevestigd. Ook al geen richting aangewezen De chauffeur K. K., die voor hetzelfde Als Gij niet mee wilt doen aan de griep, die Uw vrienden, kennissen en familieleden heeft aangetast, neem dan zoodra de eerste verschijnselen dezer lang niet ongevaarlijke ziekte zich in Uw omgeving voordoen, enkele malen daags de bacteriën doodende Akker's Abdijsii oop. Een zeer bijzon dere bereidingswijze heeft het moge lijk gemaakt in Akker's Abdijsiroop de levende krachten van een aantal van ouds bekende geneeskrachtige kruiden in verschen toestand te bewa ren. De ontsmettende, genezende en versterkende eigenschappen dezer krui den nu doen zich bij het voorkomen en bestrijden van de griep dadelijk gevoelen na een kort gebruik van Per koker: 11.50, f 275, f 4.50 In de op Tweeden Paaschdag te Haarlem te houden vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R K. Volksbond zal o.m. het jaarverslag over 1928 uitgebracht worden, terwijl daarbij ter sprake zal komen het be stuursbeleid. Aan het jaarverslag ontleenen Wij het vol gende: Voor onzen Bond is het jaar 1928 vrucht baar geweest. Omdat het Centraal-Bestuur nog een 2- tal gesalarieerde bestuurders kon aanstellen, vertoont zich over 1928 een ander dan het gewone beeld der werkzaamheden van het Centraal-Bestuur aan ons oog. Zoo zien wij onder meer veel breeder bewerkt het ter rein der rechtskundige bureaux, terwijl ook daar waar voorheen aan de afdeelingen slechts in adviseerenden vorm hulp kon wor den verleend In 1928 meer een persoonlijke hulp werd geboden. Opzichtens het ledental mogen wij ook on ze tevredenheid uitspreken, omdat het zich in stijgende lijn beweegt. Bij ons bezoek in de afdeelingen en op ge westelijke vergaderingen mochten wij schier overal verbeteringen constateeren en tal van afdeelingen legden veel activiteit aan den dag. Onze godsdienstige afdeeling „Hr*- FëtrüS Canisius" baart ons nog eenige zorg. Ge wend'zichzelf ln deze te helpen, maken de afdeelingen van deze Diocesane afdeeling nog te weinig gebruik. He'; -+0-jarig bestaan van den Bond, op feestelijke wijze herdacht, was een der licht vakken, terwijl de dood van Z. D. H. Mgr. Callier ons ln de schaduw van rouw plaat ste. Mgr. Callier z.g. was onze Hooge Bescherm heer en Hij heeft zich altijd als zoodanig in het openbaar leven doen kennen. Het deed ons steeds zoo goed en het heeft ons dikwijls ln moeilijke oogenblikken gesteund, als Hij weer eens een goed woord sprak over „Zijn" Volksbond. Inderdaad, Hij had zijn liefde verpand aan onze organisatie. En Hij heeft zich er voor gegeven, meer dan menigeen vermoeden kan. Moge God Hem daarvoor het loon reeds geschonken hebben. In de opvolgende rij van geestelijke herders zond God ons een nieuwen Bisschop, dien wij zeer tot onze vreugde mochten begroeten in Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Deze, voor ons geen onbekende, gaf reeds uiting van zijn sympathie voor onzen Bond Nog willen wij in dit inleidend woord wij zen op een gebeurtenis, welke gelukkig zich ten goede keerde. Onze nestor, J W. Smit, onderging een zoo ernstige ziekte, dat wij ons reeds vertrouwd maakten met de gedachte hem te moeten verliezen. Maar het heeft een goeden keer genomen. Hij moge nog lang in ons midden vertoeven. Om tot een vernieuwde of nieuwe afdeeling te komen werd er gewerkt te Hazerswoude, Middelburg, De Rijp, Roelofarendsveen. Nleuw-Vennep, Op het einde van 1928 was te De Rijp een afdeeling herboren. De afdeelingen IJmuiden, Velsen en Vel- sen-Noord, welke in één gemeente gelegen waren, besloten tot fusie over te gaan. zoo dat deze drie afdeelingen zich tot één voeg den onder den naam van afdeeling Velsen. Te Egmond aan Zee en Zwijndrecht kon den de kwijnende afdeelingen zich niet lan ger handhaven. Door deze verandering werd het aantal af deelingen van 108 tot 105 teruggebracht. Met het ledental gaat het goed, dat wil zeggen: voorwaarts. Einde 1928 telde onze Bond in totaal 25543 leden en het verloop van het ledental gaf het volgend beeld: eerste kwartaal (1 Januari) 25715 tweede kwartaal (1 April) 25705 derde kwartaal (1 Juli) 25882 vierde kwartaal (1 September) 25864 30 soorten circulaires, in totaal 3514 stuks, werden verzonden. Voor eenige afdeelingen werden in totaal 1620 convocaties en circulaires amengesteld. Op bestelling van 71 afdeelingen werden voor gezamenlijke rekening de gewijzigde sta tuten en huishoudelijk reglement gedrukt en in 23.480 exemplaren geleverd. 5500 exemplaren van de brochure „Katho licisme en Socialisme" werden gratis aan de afdeelingen verzonden. Van de Bondsliederen werden 100 exem plaren geleverd. Verder werden nog verzonden 216 vragen lijsten, 260 agenda's, 971 convocaties voor de gewestelijke vergaderingen, 420 mutatiesta- ten, 420 ledenkaarten 420 stortingsbiljetten, 396 jaarverslagen van den Bond, 498 stukken voor diverse drukwerken en 1704 brieven In totaal werden alzoo van uit het Secretariaat 39519 stukken verzonden. De ingekomen stukken, met uitsluiting van de periodieken, als kranten en tijdschriften, beliepen 2732 exemplaren. In totaal werden door leden van het Cen traal Bestuur 239 spreekbeurten vervuld. Door de Rechtskundige Bureaux werden totaal 690 zaken behandeld, waarvan 121 in Alkmaar, 271 in Amsterdam, 27 in 's-Gra- venhage, 24 in Haarlem, 13 tn Leiden en 234 in Rotterdam. Over 1928 werden door de Diocesane In koopcentrale „D. I. C. H." 230 wagons brand stof geleverd voor 51.287.75. Het financieel verslag over 1928 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 36,328.16, de verlies- en winstrekening met een eindbedrag van 26.586,44, de balans met een eindbedrag van f 21.179.39. Op de Westermarkt te Amsterdam Gisterenmorgen is op de Westermarkt te Amsterdam een motorwagen van lijn 14 ge-* reden op een wagen van de electrische tram haar Haarlem. De schok was zoo hevig, dat het voorbalcon van den motorwagen van lijn 14 werd ingedrukt. Een dame, die op het achterbalcon van dien wagen stond, kreeg een ernstige hoofd wonde. Zij is door den geneeskundigen dienst in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Een drietal an dere passagiers liep kleinere verwondingen op, die door den geneeskundigen dienst werden verbonden. Nader vernemen wij, dat het ongeluk om- stfeeks* half 8 plaats vond en dat de baan tegen 9 uur weer vrij was. De materieele schade voor de E. S. M. wordt geraamd op 400. i tv****:- 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. De Haagsche rechtbank heeft heden op vordering van de „Telegraaf" en de Courant „Het Nieuws van den Dag" de Residentiebode wegens over treding van de auteursrechten n.l. het zonder bronvermelding overnemen van artikelen en berichten uit de „Telegraaf" en de „Courant," veroordeeld tot twee geldboetes, groot respect. 200 en £00 als schadevergoeding. AMSTERDAM, 21 Maart Op het Ooste lijk eiland zijn hedenochtend kort na 11 uur twee treinen bij het rangeeren, ten gevolge van een verkeerden wisselstand, zijdelings in elkaar gereden. Twee leege personenrijtuigen zijn hierdoor ontspoord. Door deze ontspo ring werd zoowel aan het spoor als aan de beide wagons materieele schade toegebracht, die. wat het spoor betreft, na een uur weer geheel hersteld was. Gedurende dat uur kon den geen treinen op het eerste perron-Oost binnenkomen en vertrekken. De beschadigde personenrijtuigen werden weggesleept. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Wij verne men, dat als uitvloeisel van een onlangs ge hóuden conferentie tusscheri minister Kan en verschillende vertegenwoordigers van landbouw-organisaties, eerlang de indiening van een landbouw-uitvoer-wetsontwerp is te verwachten. (waarover om prineipieele renenen zoo veel te doen is geweest) door Ged. Staten van Noord-Holland goedgekeurd. .Hiermede komt dus, tenzij door de Tlier- mochemische Fabrieken beroep op de Kroon wordt gedaan, vast te staan, dat Amsterdam buiten de gecentraliseerde destructie zal blijven. 1 OSLO, 21 Maart. In de Verlosserskerk werd hedenmorgen het huwelijk tusschen Kroon prins Olaf van Noorwegen en prinses Martha van Zweden voltrokken. Reeds lang vóór het aangekondigde uur vulde een reusachtige menigte de straten, waarlangs de bruiloftstoet zou trekken. Kort vóór twaalf uur arriveerde Kroonprins Olaf in luitenants-uniform in gezelschap van den hertog van York bij de Kerk. Onder de tonen van de Hochzeitmarsch betrad de bruidegom de kerk en nam ter linkerzijde van het altaar plaats. Slechts eenige minuten later arriveerden de verschil lende Vorstelijke gasten. Inmiddels had de bruid, vergëzeld van haar vader, prins Karei, en voorafgegaan door acht bruidsmeisjes het slot verlaten, om zich eveneens naar de kerk te begeven. Onder koorgezang betrad zij aan den arm van haar vader het kerkgebouw en nam ter rechterzijde van het altaar plaats. Bisschop Lunde voltrok het huwelijk met het in Noorwegen gebruikelijke ceremonieel Na gemeenschappelijk gezang, een collecte, koorgezang en een nogmaals gemeenschap pelijk gezang en lied, en verliet het Kroon prinselijk paar de kerk en vertrokken ook de overige gasten onder de temen der muziek. Op het zelfde oogenblik begonnen de ka nonnen van fort Akershus hun saluutschoten te lossen. De terugkeer naar het slot vond plaats in omgekeerde volgorde van den tocht naar de kerk. Dé stoet werd geopend door een met 4 paarden bespannen galarijtuig, waarin het Kroonprinselijk paar, dat door de menigte schier ononderbroken werd toegejuicht. Na den terugkeer op het slot vond een lunch! plaats, waarbij ongeveer 250 personen 'aanzaten. Hedehavond zal het bruidspaar op de hu welijksreis nar het Zuiden vertrekken. J LONDEN, 21 Maart De Engelsche och tendbladen wijden lange artikelen aan maarschalk Foch. De „Times" noemt Foch jde personificatie van de langzame, maar 'zekére 3:-methode. De door hem toegepaste praktijk was een voorbeeld van de klassieke school der Romeinen. De „Daily Mail" schrijft, dat Foch wellicht de grootste sol daat ■te"geweest, dien de wereld na Napoleon heeft gezien. De „Daily Express" verklaart, dat het Britsche leger er trotsch op mag zijn, onder zulk een man te hebben gediend, terwijl .de „Daily News" Foch een genie op militair gebied noemt. Ter gelegenheid van hef;, jaarlijksche ban ket der buitenlandsche pers te Londen,, heb ben minister-president Baldwin en sir Austen Chamberlain hulde gebracht aan de nage dachtenis van Foch. De Prins van Wales Jiéeft' toen een telegram van deelneming ■PARIJS, 21 Maart Zooals vanzelf Spreekt, 'wijden alle ochtendbladen pagina's- lange artikelen aan wijlen maarschalk Foch. Na afloop van de Kamerzitting hield de regeering een kabinetsraad, waarin besloten ye?d, wanneer de famlieleden hun toestem ming daartoe zullen geven, heb stoffelijk overschot van den veldheer met nationale eér bij te zetten. Deze bijzetting zal Maandag of' Dinsdag a.s. plaats vinden. In de laatste vijftig jaren viel een dergelijke eer slechts aan mannen als Victor Hugo, Pasteur en dar presidenten Carnot en Faure ten deel. Het stoffelijk overschot zal worden opge baard onder de Are de Triomph en bijgezet iri de Dóme des Invalides. Het besluit van hét kabinet wordt echter pas na opening van hét testament geldig. De Minister van Oor log, Painlevé, heeft een proclamatie tot het leger gericht, waarin hij herinnert aan de daden van den overledene. Onmiddellijk na het doodsbericht begaven Poincaré en Painr leyé zich naar de woning van den maar schalk, ten einde bij de nabestaanden hun deelneming uit te drukken. De overledene ligt in groot tenue en met alle eereteekenen, die hij tijdens zijn leven ontving, op het doodsbed. Aan het hoofdeinde is een vlag- gedoek aangebracht met alle kleuren der geallieerde mogendheden. In de artikelen, die de bladen aan hem wijden, wordt vooral op de groote bescheidenheid van den doode gewezen. Circa 9000.vermist AMSTERDAM, 21 Maart Het politie onderzoek inzake den brutalen diefstal van de posttrommel wordt in verschillende rich tingen geleid. Van de daders was hedenochtend echter nog geen spoor ontdekt. Wij vernemen intusschen, dat de vermiste posttrommel circa 9000 aan geld bevatte. Het Amsterdamsche raadsbesluit door Gcd. Staten goedgekeurd Naar wij vernemen, is het raadsbesluit; der gemeente Amsterdam tot vernieuwing ,en uitbreiding der bestaande installatie tot ver nietiging van afgekeurd vee en vleesch Volgeps de Engelsche bladen hebben ook president Hoover, generaal Pershing, bevel hebber der Amerikaansche troepen, tijdens den wereldoorlog, generaal Dawes en andere personen, die tijdens den wereldoorlog een leidende rol hebben gespeeld, bewijzen ge zonden van hun deelneming. NEW YORK, 21 Maart Generaal Aguirre die hl Óen staat Vera Cruz werd gevangen genomen, is Woensdag standrechtelijk dood geschoten, LONDEN, 21 Maart De Mexicaansche opstandelingen, onder aanvoering van ge neraal Escobar, hebben zich van Escalon nog éérder naar het Noorden, naar Jimenez teruggetrokken. Verscheidene treinen der opstandelingen zijn door regeeringsvllegtui- gen met bommen bestookt. De achterhoede der opstandelingen heeft 15 soldaten der federale troepen gevangen genomen, die trachtten de spoorlijn tusschen Escalon en Jimenez pp te breken. Men acht de positie der opstandelingen volkomen hopeloos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT (thuisr.) 23/3 v.m. 6 u. te IJmuiden en te 10 u. te Amst. verwacht. P. C. HOOFT 20/3 v. Batavia n. Amst. (verb.) PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 21/3 v.m. 9 u. te Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AJAX 20/3 v Palermo n. Messina. BAARN Antw. n. Amst., pass. 21/3 Vlissingen. BENNEKOM 20/3 v. Cristobal n. Curasao. BERENICE 20/3 v. Napels n. Lipari. CELAENO 20/3 v. Pott. n. Bremen. COMMEWYNE 21/3 v. Havre te Amst. ETHIOPIAN 20/3 v. Jucaro n. Queenst. HERMES 20/3 v. Srnytna te ConstantinopeL ILOS 20/3 v. Carthagena te Malaga. NOTOS 21/3 v. Lissabon te Amst. VAN RENSSELAER 21/3 v. Havre te Amst. STRABO 20/3 v. Msel te Oporto. TELLUS Valencia n. Rott., pass. 20/3 Gibr. TRITON 19/3 v. Calamata n. Kingston. KON. HOI.L. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) pass. 20/3 nam. 5 «1. Vlissingen n. Antw. FLANDRIA (thuisr.) 24/3 v.m. 6 u. te IJmuiden verw. FLANDRIA (thuisr.) 21/3 v. Coruna. RIJNLAND (uitr.) pass. 21/3 Vlissingen, van Antwerpen. SALLAND (uitr.) 19/3 te Montevideo. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ BARENTZ 19/3 v. Batavia n. Singapore. GENERAAL v. d. HEYDEN, Amst. n. Batavia, pass. 20/3 K. Carvociro. MANDAR Rott. n. Batavia, pass. 20^3 K. Carvociro. NIEUW ZEELAND 18/3 v. Singapore n. Batavia. HOLLAND—AFRIKA UJN GIEKERK 21/3 v. Amsterdam te Rotterdam. HEEMSKERK (thuisr.) 19/3 v. Kaapstad n. Las Palmas. NIEUWKERK (uitr.) 2Ö/3 v. E. Lond. n. Port Natal. RANDFONTEIN (thuisr.) 20/3 v. L. Palmas n. Duinker ken. HOLLAND—AMERIKA LIJN GAASTERDIJK Vancouver n. Rott., 18/3 te Tacoma. NOORDERDIJK Antw. n* d. Pacifick., pass. 20/3 St. Michaels. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK (uitr.) 20/3 v. Port Said. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN KOUDEKERK (thuisr.) pass. 20/3 Gibraltar. STADSDIJK (uitr.) 20/3 te Madras. STREEFKERK (thuisr.) 20/3 te Madras. JAVA—NEW-YORK LIJN BLIJDENDIJK New York m Java, 20/3 te Port Said. SAPAROEA 19/3 v. Batavia n. New York. JAVA—BENGALEN LIJN BONDOWOSO 19/3 v. Batavia n. Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD KEDOB 21/3 v. Batavia te Rotterdam. KOTA INTEN (thuisr.) 20/3 v. Port Saïd. MADIOEN (thuisr.) pass. 21/3 Point de Galle. TERNATE (uitr.) 21/3 te Antwerpen. TOSARI (thuisr.) pass. 21/3 Peritn. VLIELAND (charter) 21/3 v. Batavia n. Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ATREUS 21/3 v. Japan te Amsterdam. v EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH Newcastle n. Castellon, pass. 20/3 Gibraltar. JONGE JACOBUS 2O/3 v. Rott. n. Oran." JONGE MARIA 20/3 v. -Valencia n. Rotterdam. .STAD ZAANDAM 21/3 v. Bilbao te Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALDEBARAN 20/3 Fernando Noronha gep., Bahia Blanca v. Las Palmas. ALGENIB 22/3 v. Rott. te Gulport verw. AUGUSTINA 16/3 v. Singapore n. Bangkok. BATAVIER III ai/3 v.m. 13 u. 15 v. Rott. te Gtavesend (opgehouden door mist). BOOMBERG 20/3 v. Sheerness n. Blyth. BRUNSWIJK 29/^, v. Huelva te Rouaan. DRENTE 18/3 v. Batavia n, Pladioe. GOLD SHELL 15/3 te Balik Pappan. HILVERSUM 18/3 v. Rott. te Santa Fé. JUNO13/3 V. Soesoe n. Pladjoe. MAGDALENA 18/3 St. - Vincent gep., Newscastle n. B.-Ayres. MONOROVIA 20/3 v. Monrovia n. Christiansand. MIJDRECHT 20/3 190 mijl Z. W. v. Quessant Batoura n. Rouaan. NEPTUNUS Oosterhuis. 20/3 v. Sevilla te Cadix* ROTTUM Boerma 19/3 v. Antw. te Lowestoff. ROZENBURG 20/3 v. Penarth te Lissabon. SELENE 16/3 te Singapore. ST. JATTSLAND 20/3 v. Newcastle te Sluiskil. SLOTLAAN 19/3 B. Avr.es Roads gep., Santa Fé n. Las Palmas v.o. STOLWIJK 21/3 v/d. Humber n. Genua. SULTAN VAN KQETEI16/3 v. Bangkok ni Singapore. TWEED 20/3 v. Cran n. Melilla. UNIO 19/3 v. Balek Pappan te Shanghai. WALCHEREN aa/3 v» Concepcion te Dieppe verw. ZONNEWIJK 17/3 v. B.'Ayres n. Amst. ZONNEWIJK 20/3 v^^^iyïpnjev deor^pnu, Fé n. Arp$cd. i;'U' i'v-V"?" y AMSTERDAM, 2ï Maart. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f.33.30, blauwen f 3.253.50, bravo's f 2.503.50, b.l Eigenhei mers f2.50, Eigenheimers f2.502.75, blauwe Poters f 2.50—2.75# bonte Poters f 2.50—'2.75» IJpölder bravo's f 2.50—3.50, blauwe Eigenheimers f 2.502.75, Roodstar f2.50—, Bevelanders f 2.50—2.75# Anna Paulowna zand f2.503.50, Hillegommer zandaardappelen f2.503.50, Drentsche Eigenheimers f 2.3d—3-5° per Hl.Winter Malta f 1112 per 100 Kg. Spuische Eigenheimers f 2.502.75, Friesche borgers f 2.502.75 per Hl. BARNEVELD, 21 Maart- Eieren. Aanvoer 850.000 st. De prijzen waren witte f6—8.50, bruine f 6.75—7.25 Fa del traag. GOUDA, 21 Maart. Kaas. Ter markt waren 169 partijen Prijzen f4548, rijksmerk ie soort f 53—56, 2e soort f47—51. Handel stug. i HOORN, 21 Maart. Kaas. Aangevoerd 18 stapels fa- briekskaas f 47, 2' st. boerenkaas' f 46, 3 st. fabfiekskaas f 50, Totaal 29.388 Kg. Handel stug. Dezer dagen heeft de A.V.R.O., die zid> aandient als de neutrale radio-omroep, medegedeeld, dat zij het plan heeft, haar leden uit te noodigei een petitionnement te teekenen inzake den radio-omroep in Nederland. Doel daarvan is, om, na met allerlei middelen een zoo groot mogelijk aantal adhaesiebetu igingen ontvangen te hebben, de regeering te kunnen dwingen aan de A. V. R. O. af te staan een volle week zendtijd, dé A. V. R. O. te laten bouwen een eigen zender en last not least aan de A. V. R. o. de beste golflengte te geven (d. w. z. die van Huizen). Men mag zich eigenlijk wel over een dergelijke geste van een omroepvereeniging verwonderen, en het zal ook zeer te bezien zijn, of de regeering zich daardoor zou laten dwingen,, indien zulk een petitionne ment te zijner tijd tot stand zal komen. Maar een waarschuwend woord is hier zeker op zijn plaats en wel een woord van ernstige waarschuwing aan de Katho lieken. Er zijn nog altijd katholieke luisteraars, die hun plicht inzake den radio-omroep niet kennen en die niet begrijpen, dat zij lid moeten zijn van den K. R. O. alléén en die niet begrijpen, dat zij met het lid maatschapN van een zgn. „neutrale" om roepvereeniging den K. R. o. een onbe rekenbare schade berokkenen en daartoe afbreuk doen aan de Katholieke zaak. Nu gaat de A. V. R. O. binnenkort wer ken voor het petitionnement en zij zal lijsten laten circuleeren om daarop hand- teekeningen te krijgen. Ook Katholieken zal zij wellicht in haar actie willen betrekken en hier valt nu juist het zwaartepunt van onze waarschuwing. Laién de Katholieke luisteraars beden ken, d&.t zij onder geen enkel beding en ónder geen enkel voorwendsel zulk een petitionnement zullen mogen teekenen. Het is de plicht van eiken Kaf.hojjPk er voor te zorgen, d'at zijn naam en hand- teekening verre van de A. V. R. O.- lijsten verwijderd blijft. Want zou hij de verleiding niet kunnen weerstaan en zijn naam toch op de Hjst plaatsen, hat zou gelijk staan met het in de hand werken van den ondergang van den K. R. O. En dit' laatste mag nooit gebeuren. IJMUIDEN, 20 Maart. Heden kwamen van de treilvis- scherij aan den afslag de stoomtreilers IJM. 166 (Martha) met f 1677 IJM. 109 (John Brown) met f 1963 IJM. 126 (Derika X) met f 3377 IJM. 271 (Derika XIV) met f 5850; IJM. 64 (Penelope) met f 2806 IJM. 176 (Holland II) met f 2453 IJM. 179 (Holland) III met f 1763 IJM. 180 (Holland IV) met f 1904 IJM. 503 (Holland VII) met f 2072 IJM. 330 (Flandria) met f 1916 '|JM. 92 (Oceaan) II met f2072 II) met f2075; IJM. 55 (Magpie) met f2075; IJM. 77 (Poolzee) met f 1687 IJM. 69 (Turquoise) met f 1991 IJM. 52 (Dordrecht) met f2001 IJM. 79 (Emerald) met f 1679 IJM. 22 (Ita) met f 3013 IJM. 130 (Eendracht I) met f 5323 en de loggers KW. 14 (Anna Cornelia) met f 1360 KW. 25 (Wilhelmina I) met f 1383 KW. 102 (Een dracht) met f 1135 KV/. 47 (Noordzee) met f 1325 KW. 47 (Noordzee) met f 1325 KW. 8 (Petronella Fierman) met f 1252 KW. 36 -(Nederland VI) met f 1227 KW. 136 (Wilhelmiha JI) met f1112; KW. 4 (Toewijding) met f 1385 KW. 178 (Vie? gebroeders) met f 822 SCH. 135 (Cornelia Maria) met f 1167 SCH. 65 (Frank Vrolijk Jr.) met f 1365 SCH. 36 (Zeevaart) met f 1675 SCH. 194 (Jacoba Janna) met f 1031 SCH. 198 (Mlchiel Pieter) met f 1275 SCH. 264 (Albatros) met f 1149 SCH. 53 (Orion) met f 1185 aan besomming. IJMUIDEN, 20 Maart. In de week van 15 tot en met 18 Maart werd door 1 Duitsche- en 103 Nederlandsche stoomtreilers 2 sleepboottreilers 10 zeil- en 40 motor- loggers 3 Deensche motorkotters alsmede 56 motorkust vaartuigen tezamen 1.067.791 Kg. treilvisch ter waarde van f 341.291. aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveerdern in dit tijdvak 10 stoombeugers met een aanvoer van 9453 Kg. beUgvisch, waarvan de opbrangst f 5205 bedroeg. De 143 van elders aangevoerde cinsighatiezendingen brachten f6750 op. De totaalomzet bedroeg deze verslagweek f 354*443 tegen f 327*754 in de daaraan voorafgaande week Vr.: Tot wien moet een sollicitatie gericht worden voor een betrekking aan de gemeen- te-planfsóenen te Amsterdam? Antw.: Wend u tot den directeur van Pu blieke Werken, den heer AV. A. de Graaf, Amsterdam. Vr.: Ik heb een groene wollen stóffen ja pon, welke ik bij de kachel had gehangen en door de kinderen er tegen geduwd is waar door er een licht geschroeide streep op is gekomen. Kunt u mij misschien een middel aan de hand doen om deze plek te doen verdwijnen? Antw.: Indien de stof niet te ernstig is ge schroeid, bijkleuren en opborstelen. Vr.: Is het juist, dat de Hanzebank in de maand Februari 1.1. 10% heeft uitgekeerd? 2. Kunt u mij ook het adres opgeven, waar thans het kantoor van de Hanzebank geves tigd is? Antw.: Wend u om inlichtingen tot den heer J. T. Rekers, Oranjestraat 19, Haarlem. Vr.: Kunt u mij zeggen, waar het R. K. tehuis voor vrouwen te Haarlem gevestigd is? Antw.: Wend u tot het bestuur van het St. Marthatehuis, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Vr. Kunt u mij zeggen hoe en waar het adres is van de vereeniging voor R. K. ker- misvakgenoóten Antw.: Ons onbekend; weet een onzer le zers soms het adres? Vr. van A. v. W., te H. Voor zoover wij konden nagaan, is de door u bedoelde bank in staat van faillissement verklaard. Vt. 1.: wat is het meest gelezen blad in het Gooi? 2. In Gelderland? 3. Noord-Brabant? 4. .Limburg? Antw.: Wij veronderstellen, dat deze vraag verband houdt met het plaatsen van adver- tenties in verschillende bladen. Wend u om inlichtingen tot een advertentiebureau, waar zn$n u ongetwijfeld' tie ncxxlig'e grégevens' zalv 'r* versitréftken: yhMijn doefttértje is'in Februari 13 •jaar**ut geworden en zit in de ?de klas. Begin Mei is het verhOQging. Mag zij nu van school af? Antw.: Zal eeri kind de school kunnen ver laten, dan moet aan drie eischen zijn voldaan 1. Het moét zeven jaar leerling eener school zijn geweest; 2. Het moet alle klassen der Gchool hebben doorloopen; en 3. Het moet de klasse hebben doorloopen, waarin het zat, toen het dertien jaar oud werd. Kinderen, ongeacht in welke klasse ze zit ten, mogen ontslagen worden op den dag dat ze 14 jaar worden. Vr.: 1. Hoeveel inwoners telt de gemeente Noordwijk? 2. Hoeveel inwoners telt de ge meente Noordwijkerhout? Antw.: 1 Januari 1928 telde Noordwijk 9147 inwoners en Noordwijkerhout 5657. Een vriendelijk lezer deelt ons, in verband met een desbetreffende vraag, mede, dat de Rijswijksche verloting van de Kruisvaarders van St. Jan nog niet plaatsgehad heeft. De verloting is uitgesteld, daar de 25.000 loten nog riiet alle verkocht zijn. Vr.: Zoudt u mij kunnen zeggen, wanneer de uitkeering plaats vindt van de Hanzebank? In de courant stond in Januari een bericht, dat in Februari de uitkeering zou plaats heb ben; tot dusver is dit nog niét gebeurd. Antw.: Wend u om inlichtingen tot den heer J. T. Rekers, Oranjestraat 19, Haarlem. Vr.: Ik ben van de lichting 1924 en heb ge diend bij het 2e regiment huzaren te Breda. Ik ben in 1927 opgeweest voor herhalingsoefe ningen te 's Bosch. Moet ik nu dit jaar weer opkomen? Zoo ja, wanneer dan ongeveer? Antw.: Dit jaar behoeft u niet voor herha lingsoefeningen op te komen. Vr.: Met September 1928 heb ik een meisje in dienst gekregen, met afspraak, dat zij met de Kerstdagen in 1928 naar haar woonplaats in Duitèchland mocht gaan op rekening, (reisgeld) van mij, mits zij zeker niet weg ging voor September 1929. Nu heeft zij mij de betrekking opgezegd tegen 1 April 1929. Heb ik nu het recht dit geld (reisgeld Duitsch- land) terug te vorderen en kan ik dit van haar loon afhouden? Antw.: Als de overeenkomst zoodanig was, dat het meisje slechts het reisgeld vergoed zou krijgen, als zU niet vóór September 1929 weg ging, blijkt het meisje door haar opzeg ging zich niet aan de overeenkomst te hou den. Die overeenkomst is daardoor verbroken en u kuilt het reisgeld terug vorderen. Vr.: 1. Moet een priester in de week een H. Mis lezen. (b.v. op reis e.d.) 2. Als een priester op een bedevaart een H Mis leest (b.v. tijdens den Stillen Omgang in Amsterdam), mag hij dan ook een H. Mis in die kerk lezen waar hij pastoor of kapelaan is? 1. Van een strikte verplichting in dit op zicht is geen sprake. Krachtens zijn ambt. is de pastoor verplicht op Zondag een H. Mis te lezen voor de parochie. 2. Alleen het gaan ter bedevaart is geen reden, om dien dag 2 H.H. Missen te lezen. De H. Kerk staat slechts om gewiéhtige redenen (b.v. het verbonden zijn ook aan een afge legen kapel het bineeren toe. Vr.: Kunt u mij een beschrijving geven van de vlaggen der landen: 1. Afghanistan. 2. Memel. Antw.: Ons niet bekend. „Willem" In géén geval worden stukken opgenomen, waarvan de afzender ons niet bekend i»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10