emeenteraad van zand voort üt GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 BLADZIJDE 1 o e« commissie voor onderwijs en sociale zaken zal worden ingesteld. anSdurige en verwarde discussies over de verpachting en exploitatie ^an het strand. Ventvergunningen op het strand voor f 5.Vergunning A °°r een Davosbaan wordt verleend. De parkeerverordening. Een studie commissie voor de strand- en badexploitatie benoemd LIJNDEN Een nieuwe Openbare Lagere Schooi aan de geprojecteerde Heemsteed- sche Dreef De dienst van Openbare Werken der gemeente zal de plannen hiervoor ontwerpen Een maximum aantal leerlingen per klas BLOEMENDAAL ZANDVOORT HAARLEMMERLIEDE EN EN SPAARNWOUDE. HAARLEMMERMEER BENNEBROEK &ernpn<*er<*agavonn vergaderde de raad der Van Zandvoort onder voorzitterschap den ^'PherT" burgemeester, den heer H. van Afwezig de heer Termes. Een commissie voor onderwijs en sociale zaken Naar aanleiding van een verzoek van den gr Pvuiji omtrent het toekennen van een atificatie aan den correspondent der ar- biln^eurs, deelt wethouder Padt mede, dat lin 6n sPrake is gekomen de instel- s van een commissie voor onderwijs en ^ale zaken. en w. hebben besloten den raad in de jstvolgende vergadering een voorstel tot 'chting van zulk een commissie te doen bekomen. Het verzoek van den heer Druijf zal in die "Punissie behandeld kunnen worden. heer SLEGERS brengt B. en W. dank r uit besluit. He;. Oude Mannen- en V rouwengasthuis en W. deelen den raad mede. dat de 7*hraak van het oude gebouw van het oude jannen- en vrouwengasthuis door werkloo- is geschied. Zij stellen den raad voor, metselwerk en gruis te bewaren voor ?e verharding van wegen, de tegels te behouden en in een der boxen van de remise Plaatsen. De vrijkomende grond wordt bestemd voor openbaren weg. Het terrein kan betegeld worden met trottoirbanden als ^scheiding. Te overwegen valt, de muziek- .ht, die op het Tramplein staat, op het bieuw aan te leggen plein te plaatsen. He boomen kunnen behouden blijven. Eenige leden bespreken de doeleinden, daarvoor het openlcomende terrein gebruikt 851 kunnen worden. He heer GEERS wijst er op, dat voor af braak van het huis indertijd gegolden heeft °et verkeer. Nu verdedigt de wethouder een v°orstel, om er de muziektent te plaatsen. He heer FRAENKEL oppert het idéé van Plantsoen. Weth. ZWAAN gelooft, dat een plantsoen door de jeugd geheel vernield zou worden. sPr. vindt het jammer, dat te moeten zeg- 8en, maar het is nu eenmaal zoo. van plantsoenen in 't dorp kan geen JPrake zijn, daar de jeugd zeer vernielzuchtig «6. He heer FRAENKEL protesteert tegen dit katoog. He heer GUNTERS pleit voor het inrlch- van een aardig dorpspleintje. Tot nog b* werden alle hoekjes en gaatjes in het bude dorp bebouwd. Laat men nu eens ein delijk ruimte maken. He heer SLEGERS maakt bezwaar tegen )?et op het vrijkomend terrein plaatsen van muziektent. N& bespreking wordt besloten de muziek- teht op het Gasthuisplein te plaatsen. De exploitatie van het bad bedrijf De heer J. Termes, strandpachter, heeft kan den raad verzocht zijil pachtcontract fegen de reeds bestaande pachtsom te laten Belden voor nog 10 jaren, daar hij zijn ex citatie van het strand wil uitbreiden met b*e badkoetsen. Hierdoor komt ruimer bad gelegenheid en de prijzen der baden kunnen .bflaagd worden. Daar dit alles meerdere 5°sten met zich medebrengt, wil hij zeker- ®®id hebben ten opzichte van pachtjaren. S. en W. stellen den raad voor om, gezien bet feit, dat het seizoen binnen enkele maan den aanvangt, thans nog geen verandering brengen in de wijze van strandverpach- Jbig ten opzichte van de badinrichtingen. bf°cht de raad thans willen beslissen, dan *chten zij eerst overleg met de overige sfrandpachters noodig. Het is geenszins uit gesloten, dat door een veranderde wijze van baden de prijzen der baden naar beneden kunnen en zij hebben ook den wensch de exploitatie van het strand te herzien. Ter Sijner tijd kan die herziening ter hand ge komen worden, maar het verdient aanbeve ling, dat eerst een commissie van advies Wordt ingesteld. Het tijdstip daarvoor achten «U, nu de lente voor de deur staat, nog niet aangebroken De heer GUNTERS kan zich het verzoek Van den heer Termes begrijpen en daarom Vraagt spr. of liet niet mogelijk is aan dit Verzoek tegemoet te komen. Bovendien wil adressant de badprijzen Verlagen en men zou dus den goeden weg op kunnen gaan. De heer GEERS kan zich met het voorstel Van B. en W. vereenigen, hoewel hij het Verzoek van den heer Termes kan begrijpen. Spr. en anderen in den raad hebben steeds Bepleit voor goedkoope badexploitatie. Men Baat daardoor tegen de z.g.n. vrije baden. Maar toch kan spr zich nu het standpunt Van B. en W indenken. De gemeente kan moeilijk het strand nu voor 10 jaar verpach ten, wat zij zelf over twee jaar zelf nog eerst moet pachten. Laat men echter er toe over gaan den heer Termes te doen weten, dat de gemeente in 1930 in principe bereid zal zijn zijn verzoek in te willigen. De heer SLEGERS betoogt, dat er plan hen onder de strandpachters zijn, om ver anderingen in het aanzien van het strand te brengen. Die plannen hebben vermoedelijk den heer Termes tot zijn verzoek gebracht. Hoch de gemeente kan haar strand niet ver- Pachten, dat zü zelf eerst nog moet pachten. He raad kan zich echter uitspreken, zooals de heer Geers voorstelde. Dan heeft adressant de verzekering, dat het strand binnen vijf jaar niet veranderd zal worden. De heer DRUIJF dringt aan op de stich ting van een volksbad. Doet men nu aan den heer Termes de door den heer Geers voorge stelde toezegging, dan legt de gemeente zich zelf aan banden. Daarom kan spr. zich goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer FRAENKEL vindt het een ge vaarlijk precedent om transacties aan te Baan met een raadslid. Spr. zal daarom voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer FORRER verwacht een drukker bezoek aan de badplaats, wanneer de bad prijzen verlaagd worden. Dan kan misschien °ok de kwestie van verbinding met Zand voort (electrische spoorlijn) een oplossing krijgen. Heeft spr. het betoog van den heer Gunters goed begrepen, dan zal, indien de heer Termes een mededeeling omtrent inwil liging van zijn verzoek in 1930 zal ontvan- 8®n, het voorbeeld van den heer Termes hoor de andere strandpachters gevolgd wor den en zullen de badprijzen verlaagd worden. He heer GUNTERS: „Zeer juist!" He heer GEERS bepleit nogmaals de nood- mkelijkheid van het inrichten van goed koope baden. Het verzoek van den heer Termes zal daarin zeer tegemoet komen en daarmede een begin maken. Spr. beveelt h°Smaals de oplossing aan, a.1.: Den heer Termes te laten weten, dat rij dit jaar en het volgend jaar zijn badexploitatie zal kunnen voeren, zooals hij verzoekt. Dan kan *h 1930 de gemeente, als zj van het Rijk hot strand gepacht heeft, de inwilliging *an het verzoek verlengen Haat de gemeente verder zich uitspreken, dat zij niet zal overgaan tot een algemeene verpachting van het strand. De heer MOLENAAR pleit voor tariefs verlaging der baden en daarom mag het ver zoek van den heer Termes niet afgewezen worden. Al moge men iets voelen voor mogelijke stichting in de toekomst van een „Bad Noord" en „Bad Zuid", de tariefsverlaging, nog dit jaar ingevoerd, gaat voor. En daar mede moet men op het oogenblik rekening houden. ,De heer ELFFERS vindt een principieele uitspraak thans niet goed mogelijk. Laten B. en W. komen met het voorstel tot benoe ming van een commissie van onderzoek, die met spoed haar taak zal volbrengen. De heer GEERS bepleit voor de derde maal zijn standpunt. Tariefsverlaging zal de goedkoope baden bevorderen en zij zullen de vrije baaen voorkomen. Dat zal den goeden naam van Zandvoort omhoog helpen. De heer GUNTERS vraagt, of het niet mogelijk is, thans te besluiten dat de wijze van strandverpachting in de eerste vijf jaar niet veranderd zal worden. De tarieven kun nen later worden vastgesteld. Spr. deelt ver der mede, dat de badexploitanten him ta rieven op verzoek van B. en W. niet verlaagd hebben, omdat een der exploitanten in de onmogelijkheid .verkeerde zijn tarieven te verlagen. Weth. PADT maakt uit de discussies op, dat het benoemen van een studiecommissie zeer wenschelijk is, want de zaak js zeer ingewikkeld. Het voorstel van B. en W. is geïnspireerd door de overweging, dat er aan de strand verpachting allerlei kanten vastzitten. De kwestie der zedelijkheid aan het strand dient ampel overwogen te wroden. Er is alleszins aanleiding om de zaak in onderzoek te geven aan een commissie. De gemeente toch heeft zich af te vragen, welke de beste oplosing der strandverpach ting over het geheel is. Laat men de zaak dus vooral ernstig bekijken. De commissie kan een uitgebreid onderzoek instellen en met gedetailleerde voorstellen komen. Dan kan de raad de zaak in haar geheel en tot in alle finesses bespreken en een goedgefun- deerd besluit nemen. Na een zeer langdurige en verwarde dis cussie komt in stemming het voorstel Elffers (instelling van een studlecommisse). Over dit voorstel staken de stemmen (6 tegen 6). De voorzitter wil tot het volgende punt overgaan. Verschillende leden verklaren zich hiertegen. De voorzitter handhaaft echter zijn besluit, zoodat een nadere stemming in de volgende vergadering zal plaats hebben. Na de stemming verschijnt de heer Termes ter vergadering. 'standplaatsen voor ijskarren enz. B. en W. stellen den raad voor hun mach tiging te verleenen om standplaatsen voor ijskarren, haringwagens enz. openbaar te verhuren. De standplaatsen zullen verhuurd woeden voor een jaar en den huurder wordt het recht van 2 optiejaren gegeven. De Financieele Commissie adviseert nog 2 plaatsen en wel een op het Tramplein en een op het Stationsplein beschikbaar te stel len voor bloemenverkoopers. Pachters moe ten ingezetenen der gemeente zijn. Eenige leden voeren het woord. De heer GEERS spreekt zich uit tegen verpachting, zooals die verleden jaar heeft plaats gehad. De heer TERMES vimM^t onjuist dat over het plaatsen der kaften advies gevraagd is aan de politie. Spr. is er verder voor aan de venters der ijskarren hun standplaats gratis te feeven. Ten slotte besluit de raad, met de stem men van de heerenGeers en Termes tegen, over te gaan tot verpachting. Ventvergunningen Daarna wordt besproken het verleenen van ventvergunningen op het strand. Door B. en W. wordt voorgesteld 10 per strekkenden meter te heffen en aan lederen venter 10 meter te geven; dus zou een ver gunning 100 kosten. De heer FRAENKEL stelt voor 5 per persoon te heffen. De heer Geers verklaart zich tegen de hooge vergunningkosten. Hierna wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Daarna wordt bet voorstel Fraenkel (vrije ventvergunningen voor 5 per vergunning) zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een tijdelijk ambtenaar B en W. stellen den raad voor hun cre- diet te verleenen van 2500 voor de aanstel ling van een tijdelijk ambtenaar voor één jaar. Deze kwestie zal in de toekomstige com missie voor onderwijs en sociale zaken be handeld worden. Ken Davosbaan De heer H. J. Vet te Haarlem, heeft ver zocht hem een staanplaats te verpachten voor het plaatsen van een Davosbaan- B. en W. stellen den raad voor, hen te machtigen aan den heer Vet een stand plaats te verpachten op den Bouleverd Paulus Loot. De heer GEERS verklaart zich tegen het voorstel, omdat hij van Zandvoort een bad plaats gemaakt wil zien en niets anders. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Instructie voor den directeur der bedrjjven. In verband met de reorganisatie van Publieke Werken en de Bedrijven, waardoor de directeur van Bedrijven de leiding heeft gekregen van Publieke Werken, bieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan een nieuwe instructie voor den directeur der Bedrijven. Na bespreking wordt dit punt aangehou den ter nadere behandeling in de commis sie voor Publieke Werken. Strandpacht B. en W. stellen den raad voor aan E. Paap, 15 strekkenden Meter strand te ver pachten. Aldus wordt besloten. Ziekengeld Aan de orde is vervolgens een voorstel, om aan A. Kraayenoord, beambte der Be drijven, nog een half jaar half salaris als ziekengeld uit te keeren. Het voorstel wordt aangenomen. De afval van de vuilnisbelt De afval van de vuilnisbelt was voor den tijd van een jaar verpacht aan P. Keur. Verschillende aanvragen koen er nu bin nen, om het afval te mogen pachten. B. en W. stellen den raad voor bij open bare inschrijving per jaar aan den hoogst biedende te verpachten. Op voorstel van den heer MOLENAAR wordt besloten de voorwaarden voor der. heer Keur nog dit jaar te handhaven. Het volgend jaar zal dan inschrijving plaats hebben. Het Nijverheidsonderwijs B. en W. stellen voor een nieuwe regeling vast te stéllen, omtrent uit te keeren ver goedingen voor het bezoeken van Nijver- heidsinrichingen te Haarlem. Besloten wordt ook dit punt te verwijzen naar de toekomstige commissie voor onder wijs en sociale zaken. Badman B. en W. vrag enmachtiging, solicitanten naar de betrekking van badman in pand Groote Krocht 10, stoker der centrale ver warming van dat gebouw en schoonhouder van dat pand op een jaarwedde van resp. 1000, 150 en 500. Wordt verleend. Het parkeeren van auto's De VOORZITTER doet eenige mededee- lingen, omtrent het parkeeren van auto's en het verpachten van parkeerterreinen. Spreker onwikkelt bezwaren tegen het willekeurig parkeeren. Hij vind de eenige oplossing: öf het houden der huidige par keerplaatsen, öf het opheffen daarvan en het vrij-parkeeren toelaten. Een middenweg ziet spreker niet. De heer FRAENKEL verklaart zich vóór het parkeeren en brengt den voorzitter hulde voor de wijze, waarop deze tot nog toe het verkeer heeft geregeld in de bad plaats. De heer GUNTERS maakt bezwaar er tegen, dat de politie de parkeer-verorde ning zoo streng handhaaft en eiken auto, die slechts eenige oogenblikken onbeheerd is, wegjaagt. Dan zou het maar beter zijn het desbetreffend artikel (art. 18) in te trekken. Ook de heer SLEGERS vraagt een soe pele toepassing van artikel 18. Kan dat niet, dan Is het wenschelijker het artikel te schrappen. De heer ELFFERS pleit voor het behoud van de parkeerterreinen. De VOORZITTER beantwoordt de op merkingen. De heer GUNTERS betoogt nogmaals het bezwaar om parkeerterreinen te handha ven en hij stelt voor artikel 18 te schrappen. Daarbij haalt spreker eenige voorbeelden uit de practijk aan, waarbij hij de menta liteit van de politie-agenten laakt. De VOORZITTER komt hier tegen op. De mentaliteit van het politiecorps is goed. Na bespreking wordt besloten de parkeer plaatsen te handhaven en de parkeerver ordening soepel toe te passen. De commissie van onderzoek voor de Strandverpachting en -exploitatie. De VOORZITTER stelt voor thans een commissie van drie leden te benoemen ter bestudeering van de strandverpachting en strandexploitatie. Eenige leden maken daartegen bezwaar, omdat straks over het desbetreffend voor stel de stemmen hebben gestaakt en men dus nu niet een besluit kan gaan uitvoeren, dat nog niet genomen is. De heer ELFERS stelt voor, over de benoe ming van de commissie de beraadslagingen te heropenen. De VOORZITTER heeft daartegen geen bezwaar. Daarop heeft de benoeming der commis sie plaats. Bij eerste stemming wordt benoemd de heer Molenaar met 7 stemmen. De heer "MOLENAAR verklaart de benoe ming niet aan te nemen. Een tweede vrije stemming heeft daarop plaats. Benoemd worden de heeren Gunters en Siegers. Zij aanvaarden hun benoeming. Ten slotte wordt gestemd over de benoe ming van een derde lid. Benoemd wordt de heer Koning, die even eens zijn benoeming aanvaardt. Na rondvraag wordt de openbare vergade ring gesloten. R. K. Begrafenisver. „St. Lodewijk" Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar algemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor- zittér, de heer H. J. Post, de werkzaamheden van de vereeniging in het afgeloopen jaar. In waardeerende woorden herdacht hij het overlijden van het bestuurslid, wijlen den heer C. v. Egmond, Verder dat het nieuwe jaar ongunstig inzette, omdat er reeds 4 groote lijken grafwaarts waren gedragen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd Inmiddels kwam de Z. E. Heer Pastoor Kleintjes ter vergadering, die door den voor zitter werd verwelkomd en tevens het eere voorzitterschap werd aangeboden, wat door hem dan ook aanvaard werd. De secretaris gaf vervolgens een keurig jaarverslag, hij bracht dank voor de gratificatie hem door de vereeniging aangeboden bij gelegenheid van Zijn 25-jarig huwelijksfeest. Ook gaf hij een duidelijk overzicht aangaande het af geloopen jaar. Elf leden waren de vereeniging door sterfte ontvallen, waarvan 9 in de parochie en twee daar buiten. Ook was het ledenaantal niet vooruit gegaan en al toonde de financiën een nadeelig saldo, dit was evenwel geen teeken ongerustheid te wekken. Daarna gaf de penningmeester verslag over den stand der financiën. In 1928 was ontvangen 1298.66, de uitgaven waren 1613.05, zoodat het nadeelig saldo 314.39 bedroeg. Toch was er nog in kas 1741.63, dank zij de meer gunstige jaren die waren voorafgegaan. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren A. P. Stokman en Jos. Schönhage beiden herkozen, terwijl in plaats van wijlen C. v. Egmond de heer H. M. Franken gekozen werd. Een bestuursvoorstel kwam aan de orde om de uitkeering aan leden die buiten de parochie komen te ster ven, aldus te doen geschieden leden boven de 18 jaar 100 gld., van 12 tot 18 jaar 75 gld., van 7 tot 12 jaar, 40 gld., van 6 tot 7 jaar 25 gld. en daar beneden 10 gld. Dit voorstel werd aangenomen. Ook werd weer met al gemeene stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur om gedurende de maanden Januari, Februari en Maart geen contributie te innen. Tot controlecommissie werden aangewezen de heeren J. Th. Schrama, F. v. Sch ik en N. v. Breedijk. De rondvraag leverde niet veel stof tot besprekingen op, waarna sluiting op gepaste wijze volgde. EEN BLIK IN DE TOEKOMST De direcie van het Stadion besluit, ten einde raad, een overdekt speelveld te bouwen. (Pearson's Weekly). DE VRIJWILLIGE BRANDWEER Tot commandant van de vrijwillige brand weer is benoemd de heer J. D Meeuwig, en tot onder-commandant F. J Cassée. Tuinbouwvergadering Voor een tal rijk publiek sprak Woensdag in „Vreeburg" de heer A. J. van Lazen, hortulanus te Am sterdam over orchideëen. Spr. deelde eerst een en ander mede om trent de geschiedenis der orchideëen. De culture van deze exotische plant is ongeveer 200 jaar oud. De uitgebreide kennis slechts 6070 jaren. In 1737 werd de eerste Bletia in Engeland ingevoerd. Dit was de gangmaker. Nu zijn 15000 orchideeën beschreven. De jaren van 18801900 zijn de glorie jaren. Toen zijn prachtige plaatwerken ver schenen. Door den oorlog is de cultuur geweldig geschaad en groote collecties zijn vernietigd. Nu moet de cultuur weer opge bouwd worden. Vroeger was dit veel lief hebberij, nu is groote speciaal-cultuur mogelijk door zaaien. Van de groote reeks van onderwerpen behandelt spr. uitvoerig den kassenbouw, het verpotten, het gieten, impórteeren, de voort planting, de Symbiose en a-symbiose en vijanden, om ten slotte een serie mooie lantaarnplaatjes te toonen, die op het onder werp betrekking hadden. De jury kende de volgende prijzen toe: Amaryllus, 10 p., Boegschoten Amorphophallus, 10 p., idem Primula Abc., 9 p., idem Azalea indica, 10 p., idem Davallia Canadiense, 10 p., idem Cineraria Hybs., 9 p., idem Cattleya Schr., 6 p., Y. Mulder Odontoglossum, 10 p., idem Pologina Cryst., 10 p., idem Rhododendrum, 9 p., Vader Groep Cineragia, 7 p., Schoonhoven Groep Primula, 8 p., J. Ende Ciprepethum, 10 p., Cruyningen Primula's, 6 p., Pieters. De prijs voor primula's werd toegekend aan den heer Boegschoten, voor azalea's werd de prijs niet toegekend wegens onvol doend aantal. Onder luid applaus bedankte de heer v. Nederhasselt, den heer v. Laren voor zijn interessante voordracht. Jaarvergadering B.R.B. De Bloe- mendaalsche Reddingsbrigade hield gister avond haar jaarvergadering in café „Roozen- daal" te Overveen. Ongeveer 25 van de leden was ter vergadering. Bij de ingekomen stukken was een dank betuiging van het „Roode Kruis" voor de bijdrage aan het fonds voor de nagelaten betrekkingen bij de ramp „Hoek van Hol land", zijnde de opbrengst van de door „Euphonia" en H. R. B. georganiseerde straatcollecte. Verder een schrijven van den heer A. Wapstra, waarin deze bedankt als lid van het bestuur en een van den heer J. Lin deman, dat hij zich niet herkiesbaar kan stel len als penningmeester Het jaarverslag van den secretaris memo reerde verschillende feiten, die tot voldoe ning stemden. O.a. het tot stand komen van de telefoon naar het strand, aanwas van ledenaantal, genieten van den steun van het gemeentebestuur, o.a. door het ontvangen van gemeente-subsidie, het ingebruik mogen hebben van een paar doelmatige strand wagens en niet te vergeten, het ten ge schenke krijgen van het mooie reddings vaartuig de Tom. Het jaarverslag van den penningmeester wees een klein voordeelig saldo aan. De heeren J. Hendriks, J. Kuil en H. Hasselmeyer werden benoemd tot leden van de kascommissie. In een volgende ver gadering zullen zij verslag uitbrengen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden E. A. van Nederhasselt en A. J. Meyerink herkozen als voorzitter en commissaris. In de plaats van den penning meester J. Lindeman werd gekozen de heer E. de Graaf. Het aftredende lid der Technische com missie J. Hendriks werd bij acclamatie her kozen. Vervolgens werd de beschrijvings brief voor de Alg. Vergadering van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, welke vergadering 28 April te Dordrecht wordt gehouden behandeld. Tot afgevaar- digdigden werden benoemd de heeren Hen driks en J. de Vries, tot plaatsvervangers de heeren Denijs en Postma. Tot instructeurs voor het werken met den Tom werden benoemd de heeren Kuyl, Hasselmeyer en Postma. Dezen zullen op hun beurt opgeleid worden door den heer Ir. Meyer, den bouwmeester van den Tom. Verder werd besloten, met het oog op den niet al te voordeeligen stand van de kas en de nog te verwachten uitgaven, bij de Mij. voor het Redden van drenkelingen een bij drage aan te vragen. De Tech. Commissie nam op zich, een strandrooster voor het zomerseizoen samen te stellen. Bloemendag Onderling Hulpbetoon. Op den 2en Paaschdag zal door Onderling Hulpbetoon ten behoeve van de tuberculose bestrijding, een bloempjesdag gehouden worden. De kosten van de sanatoriumver- pleging bedroegen in de eerste maanden van 1929 2500 tegen 950 in hetzelfde tijdvak van 1928. Steunverleening. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Commissie van Steunverleening en Werkverschaffing j is besloten om geen nieuwe aanvragen van werk of steun meer in behandeling te nemen. De kleine commissie zal derhalve des Woensdags geen zitting meer houden. Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder leiding van den loco burgemeester Wethouder Jhr. A. van de Poll. De burgemeester was wegens verlof afwe zig. Mede afwezig was de heer Van Unen. Vaststelling notulen Vastgesteld werden de notulen van de vergaderingen van 31 Januari en 28 Februari j.L Ingekomen Stukken Voor kennisgeving werden o.m. aange nomen eenige besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van raadsbeslui ten, alsmede een brief van dit College, waarbij wordt medegedeeld, dat de datum voor de inwerkingtreding van de nieuwe salarisregeling burgemeesters, secretarissen en ontvangers, nadat daarop de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen, is verschoven tot x Januari 1930. Verzoek van het voorloopig bestuur van de Federatie voor behoud van natuur- en landschapsschoon in Kennemerland om lid te worden van deze federatie. B. en W. stellen voor tot deze Federatie als lid toe te treden tegen een contributie van f 10.- per jaar. De heer RIJKES informeert naar de werkwijze van deze federatie en vraagt of ook een inwoner van Heemstede in het bestuur zitting heeft. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat deze federatie zich tot taak stelt het natuurschoon in Kennemerland te bewaren Naar spr. meent te weten is een inwoner uit Heemstede niet in het bestuur vertegen woordigd. B. en W. willen het streven van de Vereeniging echter steunen en stellen daarom voorloopig tot een bedrag van f 10.- per jaar zich als lid aan te sluiten. De Raad kan zich hiermede vereenigen. Adres van de N. V. „Gruno's Grondbez t" te Groningen, houdende verzoekvergunning te verleenen voor den bouw van drie winkel huizen op het aan deze Naamlooze Vennoot schap in eigendom toebehoorende terrein, gelegen aan de Camplaan. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken, daar inwilliging van dit ver zoek geheel in strijd zou zijn met het vastge stelde uitbreidingsplan. De VOORZITTER wijst er op, dat in 1924 bij de herziening van het uitbreidings plan door .den Raad onder goedkeuring van Ged. Staten is besloten om op dit terrein de stichting van winkels tegen te gaan Daarom acht hij het niet juist om op dit besluit terug te keeren. De heer KWAK zegt niet te weten op welke gronden hiertoe indertijd is besloten, doch weet wel, dat degene, op wiens verzoek dit indertijd is besloten, bereid is om deze overeenkomst ongedaan te maken. Aan de overzijde van de Camplaan staan toch ook vele winkels, terwijl eveneens aan de West zijde eenige huizen tot winkels zijn omge bouwd. De eigenaren van dezen grond zijn door die bepaling erg gedupeerd omdat dit terrein te ongunstig is gelegen om er een dubbele villa op te bouwen, zooals het uitbreidingsplan dit aangeeft. Het heeft spr. getroffen, dat alleen bewo ners van de Hendrik de Keijserlaan en een bewoner van de Camplaan hebben geadres seerd tegen het verzoek van deze N. V. Dit laat zich echter wel verklaren, omdat deze bewoners hun vrij uitzicht op de Camplaan zouden moeten missen. De VOORZITTER merkt op, dat de winkels die momenteel aan de Camplaan staan, met deze zaak niets te maken hebben. Die waren er reeds voor de herziening van het uitbreidingsplan in 1924. Verder wijst spr. er op, dat ae bewoners van de Hendrik de Keyserlaan hun villa's hebben gekocht in de overtuiging dat aan de achterzijde geen winkels zouden komen. Deze bewoners zouden dan ook zeer gedupeerd worden, wanneer achteraf deze winkels er toch zouden komen. De heer KWAK kan niet aannemen dat die bewoners zich tevoren op de hoogte hebben gesteld van het uitbreidingsplan. Komen daar geen winkels dan zal dit terrein nog jaren braak blijven liggen. Wie zal daar immers tegenover de winkels aan de overzijde een villa of heerenhuis koopen De VOORZITTER wijst er op van den makelaar Selle persoonlijk gehoord te hebben, dat de bewoners van de Hendr. de Keyserlaan op de hoogte waren van dit servituut, voordat zij hun perceelen kochten. De heer RIJKES zag gaarne, dat de be handeling van dit adres werd uitgesteld tot een volgende vergadering, omdat hij ter zake nog niet voldoende georiënteerd is. Dr. DROOG, wethouder, acht aaphouding van dit adres overbodig. De raadsleden hebben immers voldoende gelegenheid ge had zich hier op de hoogte te stellen. Ten slotte wordt het voorstel om de behandeling van dit adres uit te stellen tot een volgende vergadering in stemming gebracht. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de stemmen staken, zoodat over dit voorstel in een vol gende vergadering zal worden gestemd. Ondershandsche verhuur van tuingrond aan de Westzijde van de Alge meene Begraafplaats B. en W. stellen voor ondershands te ver huren aan P. J. van Dort te Heemstede een perceel tuigrond, gelegen ten Westen van de Algemeene Begraafplaats, ter grootte van ongeveer 273 R.- R., voor een huurprijs van ƒ0.40 per R. R. Conform wordt besloten. Voorstel tot vaststelling van een maximum-aantal leerlingen per klas B. en W. stellen voor een wijziging ver ordening op de openbare scholen Volgens deze wordt door Burgemeester en Wethouders in acht genomen, dat de klassen 1, 2 en 3 in maximum mogen hebben 40 leerl. de klassen 4 en 5 in maximum mogen hebben 36 leerl. de klassen 6 en 7 in maximum mogen hebben 32 leerl., welke getallen slechts bij wijze van uitzondering zullen mogen worden overschreden. Conform wordt besloten. Voorstel tot uitbreiding van het aantal openbare scholen B. en W. stellen voor het aantal openbare scholen voor gewoon lager onderwijs met één uit te breiden als plaats van vestiging van deze school aan te wijzen het terrein, gelegen op den hoek van de geprojecteerde Heemsteedsche Dreef en geprojecteerde weg no. 22, zuidelijk van het geprojecteerde plantsoen(nabij het geprojecteerde Cloosterplein) Burgemeester en Wethouders uit te noodi- gen voor den bouw eener openbare lagere school met gymnastieklokaal ten spoedigste plannen te doen ontwerpen en het noodige crediet aan te vragen Alvorens tot de openbare behandeling van dit agendapunt over te gaan, wordt besloten eerst in geheime vergadering over te gaan. Nadat de deuren zijn geopend wordt met xo tegen 4 stemmen besloten, de plannen voor den bouw van deze nieuwe school te laten maken door den Dienst van Openbare Werken der gemeente. Tegen dit besluit stemden de heeren Kwak, de Boer, v. d. Erf, en de Voorzitter. Vervolgens wordt deze voordracht z.h. st. aangenomen. Voorstel tot ruiling van gronden aan de Heem steedsche Dreef voor schoolbouw B. en W. stellen voor, met de N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Heemstede" een ruiling van gronden aan de Heemsteedsche Dreef aan te gaan voor den bouw der nieuweopenbare Lagere School. Genoemde N. V. zal hierbij aan de gemeente een bedrag van 82.805 moeten bijbetalen. Z. h. st. wordt conform besloten. Vaststelling verordening, regelende de aanstelling en bezoldiging van den badmeester B. en W. bieden ter vaststelling aan eert verordening, regelende de aanstelling en bezoldiging van den badmeester. Z. h. st. wordt deze verordening vastge steld. Rondvraag De heer V. D. ERF merkt op, dat aan den ingang van de Zandvoorter Allée bij de Zandvoortschelaan borden staan met het opschrift „verboden ingang voor rijwielen en motorrijtuigen". Dit verbod wordt echter herhaaldelijk overtreden. Spr. vraagt daarom of wel beter politietoezicht of opruiming der borden. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat juist besloten is, dat deze borden zullen worden weggenomen. De heer VRING wijst er op, dat op Zondag 8 Maart eenige auto's zijn blijven steken in den Leidschevaartweg, die zeer slecht is, vooral nu bij het opvriezen van den weg. Openbare Werken heeft daar karren met puin gestort, doch dit is geen afdoende verbetering. Wethouder DR. DROOG zegt toe, deze aangelegenheid in de vergadering van de commissie voor Openbare Werken te zullen bespreken. De heer RIJKES informeert of de bloe men, planten en heesters in de plantsoenen veel geleden hebben van de vorst. Dr. DROOG, wethouder, antwoordt hier op, dat dit nog niet kan worden geconsta teerd. De heer V. D. LINDEN vraagt of de Kadijk en de Prinsenlaan op sommige ge deelten niet van een beter wegdek kunnen worden voorzien. Dr. DROOG, wethouder, antwoordt hier op, dat geleidelijk aan de meeste niet ver harde wegen van een bitumen dek zullen worden voorzien. Mevr. BIGOT informeert of de taxatie van de gronden aan de Heemsteedsche Dreef reeds gereed is. Wethouder Dr. DROOG antwoordt hier op, zoo juist een gedeelte van het taxatie^ rapport te hebben ontvangen. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Bouw R. K. Kerk Aan de firma Ven hoven en Evers alhier, is opgedragen het bouwen van een R. K. Kerk te Goom. De architect is J. Cuypers. Kostelooze inenting Woensdag 27 Maart a.s. zal gelegenheid worden gegeven tot kos telooze inenting en herinenting en wel om: 11 uur in de O.L. School in den Houtrak- polder; 1 uur ten huize van arts L. Melchior te Halfweg; 3 uur ten huize van C Buijs te Zuid- Schalkwijk C 37 en om 4 uur in de R. K. School te Haarlemmerliede. Het is gewenscht, dat bij de aanmelding de trouwboekjes der ouders of de geboortebe wijzen der kinderen worden medegebracht Burgerl. stand Geboren: Rutte-Méns, dochter Jacoba Maria. Overleden: R. van Beusichem, 85 jaren. Eerste H. Mis De Weleerw. Pater J. P. v Leuwen uit deze gemeente zal op 2den Paaschdag in de parochiekerk te Hoofddorp zijn eerste H. Mis opdragen. Hij zal op fees telijke wijze worden ingehaald, terwijl de vereenigde zangkoren uit Hoofddorp en Nieuw-Vennep extra zangnummers voor en tijdens die H. Mis zullen uitvoeren Besmettelijke ziekte In de week van 10—16 Maart hebben zich in deze gemeente 8 gevallen van roodvonk voorgedaan. Boerenleenbank De voorzitter, de heer P. Zeestraten, opende deze vergadering gisteravond in het R.K. Vereenigingsgebouw gehouden, op de gebruikelijke wijze en gaf een kort algemeen overzicht van den heer- schenden toestand. Het aantal leden bedraagt 99, het aantal uitgegeven spaarboekjes 37, gegeven voor schotten 52, loopende rekeningen 39. Volgde de behandeling rekening en balans over 1928, (16de boekjaar). Op de spaarbank is ingelegd f 366.661,38, aan voorschotten staat uit f 66.135.saldo uitgaven in loopende rekening aan de leden f 128.865,51, saldo uitgaven in loopende rekening C.C. Bank f 1/4.299.90; de winst bedraag) aldus f 2.352.84, de reserve f 12.285. Uit de cijfers blijkt, dat de Bank steeds blijft vooruitgaan de voorzitter hoopt dan ook een volgend jaar te kunnen komen met een voorstel tot stichting van een eigen ge bouw, wat zoo langzamerhand zeer nood zakelijk geworden is. Wegens den hoogen leeftijd, heeft het bestuurslid, de heer H. Warmerdam bedankt. Met algeheele bijval der vergadering wordt hij om zijn vele verdiensten tot eerelid be noemd. In de opengekomen vacature wordt hierna de heer Th. van Haaster met algemeene stemmen gekozen. De heer C. Wennekers, aftredend lid van den Raad van Toezicht wordt als Zoodanig weer herkozen. Ten slotte werden de heeren J. G. P. Meijer en F. A. Roozen bereid gevonden tot het nazien van rekening en balans over 1929. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13