BERICHT KENNEMERLAND Maria-Stichting VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 SASSENHEIM HILLEJGOM ZANDVOORT HAARLEMMERMEER LISSE VOGELENZANG BLADZIJDE 2 Zij, die zich heden op de Nieuwe FJaarï. Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot en met 30 Maart a.s. gtr a t i s. DE DIRECTIE VELSEN-NOORD IJMUIDEN? IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK WIJK AAN ZEE CASTRICUM Marktbericht Rijksvischafslag Staat van Besommingen Sch. 179 ƒ966; Sch. 37 ƒ996; Bch. 48 1243 Sch. 297 ƒ1018. „MERCURIUS" LEZING „TIJD en TIJDREKENING" Radio voor de Fort-fabrieken RADIO-NIEUWS Internationale programma- uitwisseling Transatlantische kabelver binding Plannen in Canada Resultaten van PCJ Einde van den Poolomroep Byrd's expeditie Nieuw station te Turijn Een nieuw station te Shanghai Radio-tentoonstelling in België lederen middag van 2-3 uur Pol ik li n iek Zeven omroep-stations op continent gaan televisie zenden Duitscheradio-vereenigingen Vergadering van West- Vergadering van de Unie van Genève SPORT EN WEDSTRIJDEN WIELRENNEN Zesdaagsche te Parijs CRICKET BILJARTEN Kampioenschap Gewest Noord-Holland van den Nederl. Biljartbond R.K. Volksbond Hedenavond zal van wege den Ned. R.K. Volksbond een verga dering. worden gehouden In de K. S. A., waar om een lezing met lichtbeelden wordt gehouden over de „Reis: naar Rome" Deze ^lezing wordt gehouden door J. Beerends, die ö^ze reis te voet heeflt afgelegd. Ook de vrdWwen der leden z&n "welkom. R. K.\S- V. „Teyling jen." Naar wij uit officieele DC.on vememe n, zal op 2den Paasch- dag een interessante ontmoeting plaats heb ben op het Teyltoge nterrein „Sporthoff". Het district Rotterdam, dat verleden jaar speelde tegen Teylingen J, zal dan een wed strijd spelen tegen het vLeadsehe Districts elftal. Leiden zal nauurlijk'trachten een zoo sterk mogelijk elftal samen te- stellen, mits alle vereenigingen aan deze propaganda mede werken. Bouw R.K. Kerk l")e 'toren nadert zijn voltooiing. Zooals bij allev bouwwerken, heeft ook de bouw van de kerk stil gelegen tijdens de vorst. In de enkele weken, dat nu weer is begonnen, kan men aan alle: kanten de naderende voltooiing bemerken. Thans is men zoover, dat de toren fcnjna* tot het dek ken van de leien gereed is.. Burgerlijke Stand ^Geboran: Maria Bar bara, dochter van W. N. Re euwijk en M. G. Turnhout. Ondertrouwd: Lodewijk Jnn 't Hooft, 26 jaar en Maria Adriana Gswa.ldina van Eek, 25 jaar Johannes van don Nouland, 27 jaar en Petronelia Johanna. Juffermans, 24 jaar Frans van den Hbelk, 65 jaar, wedn. van C. Bruinier en Maria* van der Star, 54 jaar, weduwe van H. van Munsteren. Getrouwd: Johannes van der Stelt, 30 jaar en Anna Maria Rip, 22 jaar. J. H. Tonnaer f In dei a ouderdom van 77 jaar is gisterennacht in tiet St. Bernardus- gesticht alhier overleden ide heer Josephus Hubertus Tonnaer, bekend architect. De overledene werd geboren te Thorn, en genoot zijn opleiding bijWos. Cuypers te Roermond. In architecten kringen rwas hij zeer ge zien, en bezat veel kennis rvan kerkenbouw. Een van zijn laatste plaanen was wel de bouw van de St. Pancratius&erk alhier, doch de bouwmeester heeft dit werk niet voleind mogen zien. De uitvaart en begraitenis zullen Zaterdag morgen te half tienplaats, hebben ln de St. Pancratius kerk. Bouwen Bij een i gehouden aanbesteding voor den bouw wan een bloembollenschuur voor rekening van den heer Brouwer aan de Teylingerlaan, was de laagste inschrijver de heer Th. Reeuwijk. Schapenveiling AlHier heeft de jaarlijk- sche veiling van schapen plaats gehad. De gezamenlijke opbrengst "voor kerk en armen bedroeg voor de 40 aangevoerde schapen 1443. Gemeenteraad De Raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Dinsdag 26 Maart 1929 nam. 1.45. Te behandelen onderwerpen1. Vast stellen notulen der vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. Deze houden in bericht van Ged. Staten van Zuid-Holland inhoudende ontvangst verordening tot wijzi ging der alg. politie-verordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 15 Febr. j.l.goed keuring door hetzelfde college van Raads besluiten. 3. Verkleining Houttuin. In de memorie van toelichting wordt gewezen op de noodzakelijkheid) voor meerdere veiligheid van het daar zoo drukke verkeer, terwijl mede aan verfraai ing gedacht is. De boomen zullen worden overgjebracht naar de Van Tetsstraat en in den verkleinden Houttuin een perk met heesters, bloemen enz. worden aangebracht. Ook de leeljjke, groote ijzeren opstijgpaal gaat dan weg. De kosten worden geraamd op f 1570. buiten hetgeen voor de Van Tetsstraat verder noodig zal zijn. 4. Wijziging nieuwe Politie-verordening. Eenige opmerkingen van>Ged. Staten hebben het noodig gemaakt, op deze zaak terug te komen. Het komt ons voor, dat dit punt lange besprekingen zal uitlokken. 5. Over name Vossevaart. Jhr. Mr. Tets van Gou- driaan is bereid de hem in eigendom toe- behoorende Vossevaart aan de gemeente in eigendom over te doen. B. en W. stellen den Raad voor, dit aanbod te accepteeren, vooral ook, omdat zij een meer geschikte ligplaats voor woonschepen biedt dan de Haven. 6. Verzoek om toe te treden als lid tot het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland. 7. Verzoek om eenig materiaal voor het brandweercorps aan te schaffen. Gevraagd wordt aanschaffing van laarzen en wanten. De daarvoor benoodigde som bedraagt 330. B. en W. stellen den Raad voor, het gevraagde toe te staan. 8. Mede- deelingen. 9. Verzoek wed. Maaskant om toelage uit de Gemeentekas. Op grond van uiteenzetting in de desbetreffende Memorie stellen B. en W. den Raad voor aan adres sante 5 per week te verstrekken, ingaande 15 Janrari. Postkantoor Men is bezig aan het postkantoor een verbouwing aan te brengen aan de noordzijde. Het is een praktische verbetering, die daardoor tot stand zal komen. Eindelijk Eerst nu was men in staat de eerepoort der Jubileumtentoonstelling die 9 Februari eindigde weg te nemen. De hal in den grond maakte het werk thans nog zeer moeilijk. L'Amïté De oudste R.-K. Hillegomsche Tooneelvereeniging hoopt Donderdag 4 April een jubileum-uitvoering te geven in hotel „Flora", bij gelegnheid van haar 40-jarig bestaan. Inderdaad is dit wel Iets bUzonders, want een bestaansuithoudingsvermogen schUnt voor een Hillegomsche vereeniging nu eenmaal niet mee te vallen. L'Amité heeft, hoewel met veel moeite, verschillende woeste stormen weten te trotseeren, waarvoor een gepaste viering niet achterwege mag blij ven. Men deelde ons mede. dat door enkele der oudste oud-leden, uit de oprichters zou den we kunnen zeggen, alle oudleden dezer dagen tot een vergadering zullen worden op- keroepen, omdat het de bedoeling is van de jubileerende vereeniging, alle oud-leden met hunne dames dit 40-jarig bestaan op 4 April te doen medevieren. Burg, stand Geboren: Hendrika Geer- truida Maria, d. van G. J. Kol en J. M. Franse; Johanna Wilhelmina, d. van C. van Duijn en W. J. Jans; Hendrik Fran- ciskus, z. van J. Mollestelle en E. H. van der Wal; Willem, z. van D. Schaap en M. C. van der MJje. Overleden: A. Paap, 43 j.; J. H. Geerts, 58 J„ wonende tie Amsterdam. Burgerlijke Stand van 1921 Maart. Ge boren: Jan Hendrik, z. van L. Berrevoets- en A. C. Combee Maria Gerarda, d. van J. Leijdekker en J. M. v. Bakel Johanna Maria, d van A. Keizer en G. M. Baars. Ondertrouwd: Jan Gladpootjes en Adria na Geertruida Janssens Pieter Weg man en Matje Maarsen. Harm Jacob Boerma en Anneke Verkuijl. Adriaan Bakker en Wilhelmina Antoinetta van Eg- mond. Overleden: Geertruida Schonewille, 49 j., Wiel en Cornelia Voogt. Luitske Bruin Wesseltus en Guurtje Silvis. Johannes Hendricus Ippel en Cornelia Jacoba van Nieuwkoop. Overleden: Geertruida Sehoneville, 49 J„ gehuwd met K. v. d. Veen. R. K. Kiesvereeniging Woensdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging afd. Lasser- broek een Propagandavergadering in verband met de a.s. verkiezingen, in het café „Het Wapen van Haarlemmermeer". Voor dit doel had bovengenoemde vereeniging mej. Annie Meijer, uit Roterdam, lid van de Tweede Ka mer uitgenoodigd. De voorzitter, de heer W. Mesman, opende deze vergadering met den Chr. groet en deed mededeeling dat de secretaris verhinderd was. Vervolgens sprak hU een woord van welkom aan de spreekster van hedenavond, waarna hij haar het woord verleende. Een applaus brak los toen mej. Meüer den katheder betrad. „Ik vond het zeer aangenaam om op dezen avond te mogen spreken, aldus spreekster. Had de voorzitter gezegd dezen avond niet te rooken, ik vind dit verbod niet noodig. Ik heb in de 2e Kamer 29 broertjes, als ik nu op de bijeenkomsten verzocht het rooken te laten, zouden ze mij gauw niet meer noodig hebben. Toen Dr. Schaepman in 1881 zijn plannen liet zien in de pers, waren de Kamerleden niet genegen daar vanaf te zien. 30 jaren later verscheen het eerste program, getee- kend door alle toemalige leden. Dit jaar is het weer gebeurd, waarmee we nu klaar staan voor de a.s. verkiezingscampagne. Deze be staat in 10 afdeelingen over de verschillende beginselen. Als le punt wil mej. Meijer spr- ken over één dier afdeelingen, n.l. de hand having van het Katholieke recht. De Katholieke Kerk moet haar werk in alle vrijheid uitvoeren. Men moet middelen aan wenden om God in alle opzichten te kunnen dienen, vooral ook in het openbaer. Voor der gelijke propaganda is daarom een goede R. K. fractie noodig. Niet minder is noodig de handhaving van de R. K. Huwelijkswet. We kunnen niet genoeg waken tegen de echt scheidingen, die heden ten dage maar al te veel voorkomen. In de laatste 10 jaren zijn de echtscheidingen 45% toegenomen. In Den Haag is verleden jaar 1 echtscheiding op de 6 huweiyken voorgekomen. ZU geeft een triest beeld van de gewordingen in het huisgezin. De S.D.A.P. zal dit Jaar haar propaganda voeren voor de moederschapszorg, in verband met de Ziektewet. Zij wil een uitkeering by bevalling in het leven roepen, doch dit geldt niet voor ongehuwden. Niets bedreigt meer de heiligheid van het huweiyk dan de open bare onzedelijkheid. In verband hiermede werken er veel aan toe de bioscopen en slechte lectuur. Min. v. Zwaay heeft er reeds veel toe bügedragen om op de perrons de verspreiding van slechte lectuur uit te roei en. In dezen tegenwoordigen WW is een kin derrijk gezin het middelpunt van spot en hoon. Hoe dikwijls ziet men dit geïllustreerd. In verschillende landen wordt er op aange drongen op kinderbeperking. Vooral in Bel gië is dit zeer erg. De actie voor deze be perking in Nederland is ten rechte tegenge werkt. Dit punt kan niet genoeg propaganda voeren voor de komende 4-jarige periode. Wat de belastingen betreft, vooral de kln- derrüke gezinnen zyn hierin vooral zeer tege moet gekomen. De successie-belasting is nog niets wat ons zeer drukt en zal ons in de komende jaren van zich laten hooren, om de actie van spaarzaamheid niet te weerhouden. Ook kindertoeslag is een belangryk punt van bespreking. De socialistische vakbeweging wil dezen toeslag laten vervallen en daarvoor in 't leven te roepen, den vacantietoeslag, wij moeten hiertegen een sterke actie voeren. De woningwet, het werk van Minister Aal- berse, is een succeswerk, vooral de groote ge zinnen zijn hierin tegemoet gekomen. Toch zyn de moderne huizen van dezen tyd niet geschikt voor groote huisgezinnen en werkt het zedeiykheidsgevoel in de hand. Spreek ster heeft dan de taak op zich genomen om de oplossing van het woningvraagstuk in de hand te werken. Hierna werd een kleine pauze gehouden. Na de pauze wil spreekster zich even bezig houden met het onderwijs. Thans is het zoo ver gekomen, dat ieder katholiek kind een plaats vind op een kath. school. Toen er be zuinigd moest worden werd allereerst in de hand genomen de financleele geiykstelling van het onderwys, doch door sterke actie werd dit belangrijke punt afgevoerd. Wij gaan nu de verkiezingen tegemoet met een goed doorgevoerd programma. Door eendrach tig samengaan kunnen onze belangen worden doorgevoerd. Bij ons gaat het steeds rood te gen zwart, dus vóór of tegen Christus. Vooral ■wijst spreekster op de vrouwen van heden ten dagen, wij moeten een steun zyn en pro pagandisten zyn voor de katholieke bewe ging, eerst voor het eigen huisgezin en dan naar buiten. Dr. Ariëns beschouwde de katho lieke vrouw als de Eerewacht van Christus, wy danken aan Christus de plaats hier op aarde. Laten vrij daarom, mannen en vrou wen, eendrachtig samenwerken voor het wel slagen van de a.s. verkiezingscampagne. Een dankbaar applaus viel spreekster ten deel voor haar zeer duidehjke uiteenzetting. De voorzitter bracht daarom ook gaarne een woord van dank en hoopte dat allen eenparig zouden optrekken ter stembus. Hier na werd deze byeenkomst met den Crh. groet gesloten. Biljartwedstrijden Einduitslag van de door „Ons Gnoegen" onderling gespeelde toil- jartwedstr y den Eerste vijftal: 1. J. Kaandorp. 2. L. Mink, 3. P. Abswoude, 4. N. Waasdorp, 5. P. War merdam. De moyenne-prüs, hoogst aantal punten-prijs en hoogste serie-prys, werden resp. behaald door J. Kaandorp, L. Mink en P. Warmerdam. Tweede vyftal: 1. II. Lensen, 2. P. Ver duin, 3. J. Bakker. 4. Th. Waasdorp. 5. Oort huis. De moyenne-prüs, hoogst aantal punten- prys en de hoogste serie-prijs, werden hier resp behaald door H. Lensen en J. Bakker. De overige, tien prijzen, waren door de vereeniging uitgeloofd. Deze bestonden uit luxe voorwerpen. Schietwedstrijd Dezer d'agen zijn er on derlinge wedstrijden gehouiien waarvan de uitslag is: L. Beentjes, 115 punten; (Van Roozendaal, 115 punten; D. Klaver, lil punten; Th. Groot, 111 punten; J. Commandeur, 110 pun ten; N. v. Hesselingen, 109 punten; A Welp, 108 punten; H. Steeman 1Ó4\ punten' De verschillende hieraan werbonden prij zen zyn na afloop uitgereikt ün het Bonds- gebouw. De vtssctierij-uitkomsten 'fn Februari Gedurende de maand Februari van dit jaar bedroeg de vischvanssst in totaal ƒ1.269.076.19 tegen ƒ1.435.173331 in dezelfde maand van het vorige jaar. Een aanmerke- lyk minder bedrag dus, waarvan de oorzaak mede gezocht moet worden in de vorst periode. In totaal kwamen ln Februari aan den af slag: 380 stoomtrawlers1 die ƒ986.809.56 be- somden. Voorts kwamen aan den afslag: 112 motorloggers met ƒ107.155.94; 18 zeil- loggers met ƒ7.227.40; 6 stoomkustvisschers met ƒ4.144.58; 117 motorkusfcvisschers met ƒ32.958.34; 3 open booten 19® .63; 22 Duit- sche stoomtreilers met ƒ54.626.33; 41 stoom- beugers met ƒ36.454.82; Consignatiezendin gen met 39.499.59. Gedurende de eerste twee maanden van 1929 bedroeg de vischomzet 2.665.997.31 tegen ƒ2.773.067.44 over hetzelfde tydvak in 1928. Biljarten D e uitslag van den alhier ge houden Biljartwedstrijd tusschen „IJmui- denOost" en D.O.S. uit Haarlem, in het lokaal van den heer Kraak, eindigde in een overwinning voor onze plaatsgenooten, n.l. IJmuiden-Oost 400 carb., D.O.S. 319 carb Dinsdag wordt de retumwedstryd gespeeld te Haarlem. Retralteclub. Op de a.s. Pinksterdagen zul len weer 2 retraütes worden gehouden té Bergen (N.-H.) Het1 aantal leden stijgt. Ver leden jaar namen 28 mannen deel aan de retraite, thans hebben wij beslag moeten leggen op 50 plaatsen. Daar echter het Re traitehuls ruim 80 personen kan herbergen, mogen wy niet tevreden zyn, voordat onze club minsïéns zooveel leden telt. Wie zich voor deze retraite nog wil opgeven, moet echter spoed, maken, daar over eenige we ken' de resteerende plaatsen zullen worden ingenomen door personen uit andere plaat sen. De kosten bedragen 8. Men kan zich opgeven by den voorzitter, den heer M. Steenmeüer, Stationsweg 53, alhier. De kosten kan 'men desgewenscht in ter- mynen betalen. Vergadering kolenclub R.K. Volksbond. Hedenavond half acht heeft in het Pa tronaatsgebouw een vergadering plaa's van de kolenclub van den R. K. Volksbond af- deeling IJmuiend-Oost, Vergadering St. Barbara uitgesteld. De vergadering van St. Barbara, onderafdeeling van den R.K. Volksbond, welke gisteren avond in het Patronaatsgebouw zou worden gehouden, is wegens weinig belangstelling uitgesteld tot na Paschen. R. K. Gynmastiek-vereeniging S. S. S. Men verzoekt ons opname van het volgende: Nog eenige weken resten ons voor onze jaar- lyksche uitvoering. Een ieder zorgt natuur lijk de oefenavonden trouw te bezoeken. Want onze tweede uitvoering moet nog grooter succeszijn dan't vorig jaar, daar nu ook onze dames- en meisjesafdeelingen zullen optreden. Ieder lid doet ook nog zijn best om dona teurs en leden aan te werven. Dus denkt er om, trouw lesbezoek, opdat wij dan een uit voering kunnen geven waarvan gezegd kan worden: Het is een succesavond geweest voor S. S. S. Besmettelijke ziekte In de week van 1016 Maart, heeft zich in deze gemeente 1 geval van meningitis voorgedaan. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Pe trus, zoon van M. van der Himst en M. Bak ker Johanna Maria, dochter van J. Been tjes en C. G. Groenland. Overleden: Klara Woutera Hermina Pas- sink, 85 jaar wonende te Amsterdam Aldert Zonneveld, oud 82 jaar, wonende te Castricum Maria Logman, oud 62 jaar, wonende te Castricum, overleden te Limmen Anthonius de Graaf, oud 22 jaar, wonende te Castricum. Jubileum Naar ons wordt medegedeeld, zal de welbekende overwegwachter aan den Ryksstraatweg alhier. Jan de Graaf, 1 April 25 Jaren in dienst van de spoorwegen zyn, waarvan 24 jaren in deze gemeente ter stand plaats overweg Rijksstraatweg. Het zal den ïjverigen beambte, die steeds het publiek ter wille was dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. Kwestie Oude Schulpweg Door de recht bank te Alkmaar is uitspraak gedaan in de procedure inzake al dan niet openbaarheid van den Oude Schulpweg, liggende in het terrein van de N.V. Hollandsche Duinmaat schappij. De beide beklaagden, die bekeurd waren wegens het loopen op verboden grond, zyn veroordeeld. Men zal zich herinneren dat velen op de rechtzitting waar de zaak behandeld werd, aanwezig waren en een groot aantal getuigen door de rechtbank en den advocaat die in deze zaak zou verdedi gen, waren opgeroepen. Overwogen zal worden als daartoe termen aanwezig zijn, om hooger beroep aan te tee kenen. Tarbot per k.g. 220 1.75 Griet per 50 k.g. 66— 27 Tong per k.g. 150 1.20- Groote schol per 50 k.g. 28 19.— Middel schol per 50 k.g. 28— 19.— Zet schol per 50 k.g. 36— 24 Kleine schol per k.g 25— 6— Bot per 50 k.g. 10— 1.50 Schar per 50 k.g. 27— 4.50 Tongschar per 50 k.g. 44— 40 Rog per 20 stuks 26— 14.— Middel schelvisch per 50 k.g. 32— KI. middel schelvisch per 50 k.g. 30— 27 Kleine schelvisch per 50 k.g. 18.50 10.50 Kabeljauw per 125 kg. 35— 20— Gullen per 50 k-g. 16.50 12,— Wyting per 50 k.g. 7— 2.10 Koolvisch per stuk 077 0.55 Haring per kist 10.50 8.— STAAT VAN BESOMMINGEN van de heden aan den Ryksvlschafsiag aan gekomen Stoomtrawlers Hoop op Zegen Z. K. 6 ƒ1016.—; Berta ƒ2017.—; Limburgia ƒ2510.—; Ecliptica 1185.—; Timmers 3629.—; Zeehond 2129 Walvisch ƒ2771. Loggers Bengers VI. 203 ƒ652 Nagekomen besommingen van Donderdag 21 Maart Stoomtrawlers Maria ƒ2182; Comelis ƒ6603; Johanna 1594.—. Beugers VI. 216 ƒ478.—; VI. 208 ƒ50.—; VI. 207 ƒ272.—; VI. 50 368—. Loggers Nat. Bond v. Handels- en Kantoorbedienden Mercurius-Instituut voor Algemeene en Vakontwikkeling op WOENSDAG 27 MAART a.s„ 's avonds 8 uur in de TUINZAAL van Rest. BRINK- MANN, Groote Markt te Haarlem, door: Dr. W. E. VAN WIJK van Rotterdam, Privaat-docent aan de Universiteit te Leiden en lid van het Curatorium van het Mercu- rius-Instituut voor algemeene en vakont wikkeling, over: Introducties GRATIS verkrijgbaar aan het Secretariaat, Langendijkstraat 32. waar de besluiten eerst oficieel van kracht zullen worden. Aan dez» internationale Praagsche conferentie, die ia de eerste week van April plaats vindt, word; door een advi- seerende commissie van de Union na Ge- nève deelgenomen. De Ford Motor Company van Detroit heeft een aanvrage gedaan om beschikking te kry- gen over zes kortegolflengten, om een voort durende verbinding te kunnen onderhouden tusschen de fabrieken te Brazilië, Ford's stoomschepen op den Oceaan en het hoofd kantoor te Michigan. De Federal Radio Commission heeft dienaangaande nog geen besluit genomen. K. W. 175 1105.— 105 1146.— 54 1058 57 1208 38 1411.— 141 1268.— 34 1213.— 89 1256— 16 911— 158 1366.— 135 908— 173 1122— 121 725— Sch 236 1251— 399 1015— 245 973— 32 832— 103 1511— 353 1230— 496 1000— 66 817— IN CO 854— VI. 155 1194— Aan den regelmatigen Interland-omroep tusschen Duitschland, Polen, Oostenrijk en Tjecho-Slowakye zal in het vervolg ook Hongarye deelnemen. Op de uitwisselingsavonden, welke om de 14 dagen plaats vinden, zal om de beurt een der zenders Berlijn, Warschau, Weenen, Praag en Boedapest voor het programma zorg dragen. Daar de programma's uit den aard der zaak niet in alle talen van de deelnemende landen kunnen worden aangekondigd, is de volgende regeling getroffen: Het geheele programma wordt in de eer ste plaats in de taal van het land, dat her- uitzendt bekend gemaakt. De luisteraars in ieder land worden dus door de omroepmaat- schappij vóór den aanvang van een uitwis selingsavond van den inhoud op de hoogte gesteld. Gedurende de uitzending zelve ge schieden de aankondigingen in de taal van het land, waar het programma uitgevoerd wordt en bovendien in het Fransch. Deze regeling is door de vertegenwoordi gers van alle Europeesche Omrwapmaat- schappijen goedgekeurd. In het jaarverslag van de American Tele phone and Telegraph Co. wordt aangekon digd, dat de eerstvolgende vyf jaar een be drag van 400 millioen pond sterling zal wor den besteed o.a. voor het maken van een perfecte kabelverbinding tuschen Amerika en Engeland. Men moet deze kabelverbinding echter geenszins beschouwen als een concur rent van de radioverbinding tusschen beide landen, doch eer als een steun hiervan. De kabel dient in de eerste plaats om gebruikt te worden, wanneer atmospherische invloe den een goede radioverbinding onmogelyk maken en tevens ter ontlasting van het radio-telefonische verkeer, dat zulk een enorme vlucht heeft genomen. De Canadeesche omroepcommissie, welke een reis heeft gemaakt door Europa om kennis te nemen van de toestanden op radio- gebied in dit werelddeel, is thans weer op weg naar huis. Sir John Aird heeft voor het vertrek uit Engeland zyn meening uitgesproken over den idealen radio-omroep voor Canada, n.l. het oprichten van een aantal stations van groot vermogen, om de Engelsche programma's die door een kortegolfzender zouden moeten worden doorgegeven, te relayeeren. De N. V. Philips' Radio ontvirg deze week onder een groot aantal rapporten over de uitzendingen van den kortegolfzmder PCJ, twee zeer interessante brieven. De eerste was van een luisteraar in Noord- Nigeria. Deze meldde, dat hij de uitzendin gen van PCJ schitterend ontving. Hij is de eenige blanke in een gebied van :50 K.M., zoodat men zich kan voorstellen, hoeveel genoegen de ontvangst van een Eu-opeesch station hem verschaft. Helaas kar hij de muziek slechts met de koptelefoon beluiste ren, want een van z'n „boys" hiermee be doelt hy een der aldaar wonende negers heeft z'n luidspreker „gegapt", waar«hijn- lyk in de veronderstelling, dat dit apperaat ook in zyn dorp wel muziek ten beste zou willen geven! Voorts schril ft een luisteraar uit South Jacksonville (Florida, U.S.A.), dat hij PCJ zoo sterk heeft ontvangen, dat zyn schoon moeder, welke bijna geheel doof is, de uit zending volledig kon volgen, wanneer zy haar hoofd bij den eleetro-dynamischen luidspre ker hield! De laatste uitzending van de wrte van programma's speciaal bestemd voor bewoners van de Poolstreken is den 28sten Febr. door KDKA (Pittsburgh) gegeven. Het uitzenden van speciale Poolprogram- ma's vindt reeds gedurende zes jaar plaats, ZU worden tijdens de maanden November, December, Januari en Februari door enkele Amerikaansche en Canadeesche stations ge geven en zijn bestemd voor de trappers, Es kimo's, missionarissen en agenten van de Ca nadeesche Bereden Politie, die zich ver van de bewoonde wereld in een gebied van sneeuw en ijs bevinden. Den afgeloopen winter werd er gedurende 65 uur ten behoeve van deze menschen en ditmaal ook voor de Expeditie van Byrd gezonden. Uit Canada, Duitschland, Enge land en Holland kwamen by KDKA meer dan 3000 mededeelingen en groeten binnen, gericht aan verwanten en vrienden in het barre Noorden. Deze werden alle voor de microfoon omgeroepen. De heer Went van de Canadeesche Wes- tinghouse Company, die een speciale vriend is van Commander Byrd, sprak onlangs by een lunch in de Electrical Club te Montreal over den omroep voor de Byrd's Expeditie. Hy merkte op, dat de poolexpeditie slechts is uitgerust met telegrafie-zenders, zoodat van dien kant alle mededeelingen moeten ge schieden in Morse-Code. Bijna eiken dag wordt er door de marconisten der expeditie een résumé uitgezonden van wat er dien dag is geschied. De golflengte waarop deze berichten worden uitgezonden, is ongeveer 34 meter. De heer Went deelde voorts mede, dat het station KDKA (Pittsburgh) iederen Zater dag om 11 uur n.m. een radio-telefonischen omroep doet voor de expeditie en wel op drie golflengten, n.l. 306 meter met 50 KW energie, 62.5 meter met 35 a 40 KW energie en 25.4 meter met 40 KW energie. Tot op heden zyn alleen de uitzendingen op de laatstgenoemde golflengte door Byrd ge hoord. Aan boord van de City of New York neemt een stenograaf de berichten op. Deze berichten zijn voornamelijk persoonlijke me dedeelingen voor de bemanning der schepen. Als zesde station van den Italiaanschen omroep werd een dezer dagen een nieuwe zender te Turyn in gebruik genomen. De studio's en contróle-inrichtingen van het station zyn geplaatst in een gebouw te Turyn, hoewel de zender zelf op den heuvel Eremo staat, welke ongeveer 6 K.M. van de studio's verwyderd is. Het station bezit twee studio's; de groot ste wordt gebruikt voor uitvoeringen van opera's en groote concerten, terwijl in de andere studio kamermuziek zal worden ge geven en voordrachten worden gehouden. In de contróle-kamer komen de telefoon- leidingen samen van verschillende theaters, café's en variété's in de stad. Als bijzonder heid moet vermeld worden, dat tusschen het station Turyn en den zender Milaan de eerste Italiaansche „muziekader" in gebruik is genomen, zoodat met weinig moeite pro gramma-uitwisselingen kunnen plaats heb ben. Deze „muriek-ader" is zoodanig gecon strueerd, dat trillingen tot 10.000 perioden p.s. natuurgetrouw kunnen worden overge bracht. Ook de verbinding tusschen het stu dio-gebouw en den zender geschiedt langs een dergelyken kabel. De invoer in het ge bouw van den zender geschiedt door middel van een speciaal geïsoleerden kabel van 200 M. lengte, welke verhindert, dat er hinder- iyke invloeden van de antenne op de invoer» leiding kunnen plaats hebben. De T-antenne is bevestigd tusschen twee yzeren masten van 60 M. hoogte, welke 90 M. van elkander verwyderd zijn. De golflengte is 275.2 meter. De uitzendin gen kunnen bij gunstige omstandigheden, ook in Nederland gehoord worden. Wij vernemen uit Shanghai, dat het gou vernement besloten heeft een krachtig radio station te bouwen te Lunghua, een voorstad van Shanghai en dat de plannen hiervoor in handen zijn gesteld van het radio-bureau te Nanking. Tijdens de Sport en Tourisme Tentoon stelling, welke van 30 Maart7 April te Brussel gehouden wordt, zal ook een Radio show worden georganiseerd. Naar wij vernemen hebben een zevental continentale omroepstations een overeen- l komst met de Baird Intern '1 Television Ltd., gesloten in verband met het uitzenden van bewegende beelden. Een van de stations, welke binnenkort met de uitzending zal aan vangen is „Radio-Paris". Van de Reichs Rundfunk-Gesellschaft heeft de maatschappij een uitnoodiging ont vangen, om te Berlijn een complete zend- en ontvanginstallatie te plaatsen Hieraan zal na Paschen gevolg worden gegeven. Dezer dagen had te Düsseldorf de jaar- lyksche vergadering van Westduitsche ra dio-vereenig ingen plaats. De vergadering was georganiseerd door de Interessengemein- schaft Westdeutscher Funkvereine, terwijl ook afgevaardigden van de WERAG, de RÜkspost en de stad Düsseldorf aanwezig waren. Het hoofddoel der vergadering was dit maal het bespreken van de radio-storingen en te trachten tot een oplossing voor de verschillende moeilijkheden te komen. Ook werd er gesproken over het invoeren van plaatselyke bureaux, waar niet technisch ontwikkelde luisteraars hulp zal worden ge boden, wanneer hun toestel plotseling on klaar ls geworden. De middagvergadering welke tn de groote zaal van den Dierentuin werd gehouden, was voor het publiek toegankelijk. Ver schillende sprekers schilderden de ontwik keling van den strijd tegen de radio-sto ringen en de resultaten die reeds bereikt zyn. Ook de juridische en organisatorische kant van deze aangelegenheid werd bekeken. De Europeesche afdeeling van de Union Internationale de Radiophonie heeft met haar verschillende commissies te Genève vergaderd. Door de juridische commissie van de Radio-Unie werden verschillende belang- ryke kwesties besproken, o.a. betreffende storingen, het recht om te zenden, radio centrales, enz. Behalve dit werden bepa lingen vastgelegd ten aanzien van de ver houding tusschen omroepmaatschappijen en kunstenaars. Den leden van de Unie werd geadviseerd deze bepalingen waar dit moge lijk was door te voeren. De commissie voor geestelijke, artistieke en sociale toenadering heeft zich o.a. bezig gehouden met het vraagstuk der z g. landen- avonden in den omroep, en ging na op welke wyze dergelijke internationale omroepavon- den met goed gevolg waren te organiseeren. Ook werd onderzocht of het mogelyk was, de ervaringen door de verschillende omroep- maatschappyen bij de programma-samen stelling opgedaan, onderling uit te wisselen. De technische afdeeling van de Unie heeft zich voornamelijk beziggehouden met het probleem der nieuwe golflengten-verdeeling in verband met de as. conferentie in Praag', DAMMEN Competitie Reserve iste klasse Nederl. Dambond Gisteravond speelden te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt voor bovengenoemde competitie „Haarl. Damclub" IIDamclub „Zaand. II** HaarlemZaandam W. van DaalenL. Kievit 2—O J. C. van WaardC. G. Grabijn 2o W. J. BosmanK. G. Schaap xx P. MollemaJ. Dekker xx G. A. Ottolini Jr.J. Albers 3o J. BalkJan Stormesand ii J. WielengaJ. Doorgeest 2o W. J. A. MatlaM. van Krieken 2o J. MertsG. de Vries ri J. OtterJ. Rond xx Voorl. uitslag voor Haarlem ia2 De met een x gemerkte partijen werden afgebroken en worden arbitrair beslist Vermoedelijke einduitslag 155 voor de „Haarlemsche Damclub" II. Om het kampioenschap van Haarlem Gisteravond werd de Haarlemsche kim' pioenswedstrijd voortgezet. De uitslagen luiden F. A. Berkemeier wint van J. Poppen. C. P. van Eijk remise met J. B. Sluiter Ja Chr. F. Visse wint van Aebe de Jong. H. Greeuw wint van J. van Looij. De partij R. HartgerinkW. van Daald werd uitgesteld. J. W. van Dartelen was vrij De stand van den zesdaagschen wieler wedstrijd te Parijs luidde Donderdagavond! GirardengoLinari. 2. DegraeveVerschuo- ren, 3. Faudet—Louet, 4. Rielens—Duvi« vier, 5. Aerts—Haesendonck, 6. Royhaud— Dayen en 7. Van Kempen—Tonani. De atv d'ere koppels volgen op 1 ronde. Donderdag is te Perth de laatst» erio ketwedstrijd van de M. C. C. tegen ceq Australisch team begonnen. Op het eind) van den eersten dag hadden de Australiërt 5 wickets verloren voor 269 runs. RicharA son 84 n.o. en Rowe 65 n.o. De biljartclub Vondel (A'dam) de Zon (Heemskerk) en Haarlem-Noord zijn ln den e ine,strijd geplaatst om bovengenoemd kam pioenschap. Elke vereeniging komt met 9 spelers uit en de beslissing wordt gerekend naar het aantal gewonnen partijen. De a V. Sociëteit Vereeniging was zoo welwillend haar gebouw en materiaal voor deze wed» strijden af te staan, waardoor de wedstrij den van 9 partyen op een avond beëindigd konden worden. Vondel behaalde Maandag jl. een nuttig! zege op Haarlem-Noord, door 6 van de f party en te winnen. Haarlem-Noord klopte Donderdagavond op haar beurt De Zon uit Heemskerk es wel met 7 tegen 2. Met belangstelling zien wy daarom de nale, welke op Maandag 25 dezer tusschei de Zon en Vondel gespeeld wordt, tegemoet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14