Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs i&adzijdeJ Stofzuigerhuis MAERTENS Heringa Wuthrich, Haarlem EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 Barteljorisstr. 16 Tel. Ho. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparatie9 Centrale Verwarming Agenda 23 Maart Theorie en practyk Een goede collectieve arbeidsovereenkomst REDDINGSBRIGADE ST. FRANCIS- cus r „Miss Cavell" Besmettelijke ziekte Vorst en bloembollencultuur Onbestelbare poststukken Kerkconsecratie te Amsterdam De Paaschveetentoonstelling te Amsterdam Verkeersongevallen GELOOF EN WETENSCHAP. Gevonden voorwerpen en dieren VAN ONZE RECHTBANK De maximum-snelheid in Haarlem Controle op de grootte der schepen Films ten dienste van het onderwijs Heerenrijwiel gestolen Oneerlijke loopknecht Lezing R. K. Kring Brand in een fabrieksschoorsteen Zandvoort niet aangesloten op Haarlems telefoonnet Teyerfeest in het Buitenhuis Personalia De verbreeding van een straat in Alkmaar LAATSTE NIEUWS De Indische mail De feestelijkheden te Oslo Doodelijk vliegongeval De vliegtocht naar Australië Vliegongevallen-statistiek over 1928 Luchttaxi's van de Farmafl MEDEGEDEELD DOO& DE SFAARNBBAJ Haarlem-AmstacM Een pakket met vier bommen v. i. o. a Prolongatie too% 75% 96% 223 657 166'/, 151 500 433 207% £13 88% 71% 5% Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel-Wit 3 uur cursus R. K. Vrouwenbond 6 uur Rerum-Novarum-commissie 7 uur St Mattheus. St. Josephsgezellenvereenlging, Jansstr. 59 Van 810 uur geopend Het schijnt bij de sociaal-democratische mrichtingen ook niet alles botertje tot den boom te zijn. Zoo nu en dan lekt daarvan iets naar buiten door en als typisch staaltje laten wij hier volgen, wat het orgaan van den Ned. Bakkersgezellenbond schreef over een conflict bij de Coöp. „Vooruitgang". Het blad schreef dan: „Op 1 Maart jJ. is weder een collectief contract tusschen dezen Bond en de Coöpe ratie „Vooruitgang" tot stand gekomen. Ge makkelijk is het niet gegaan, daar er eerst belangrijke verschillen uit den weg geruimd moesten worden. Aanvankelijk ging het over het vrijaf zijn op den eersten Meidag, daar het eoöperatiebestuur dezen vrijen dag wilde laten vervallen en in ruil daarvoor den vaeantietoeslag wilde doen verhoogen. Een- stemmig was 't personeel van oordeel, dat in dezen ruilhandel niet getreden moest worden, met het resultaat, dat de vrije 1 Meidag in het contract behouden is. Omtrent den arbeidsduur is thans meer aekerheld verkregen, daar van permanent ©verwerk zonder extra betaling geen sprake mag zijn. Voorts zijn er nog belangrijke ver beteringen verkregen." Uit deze mededeeling blijkt wel, hoe het bij socialistische instellingen gesteld is. Eerst na veel gehaspel is overeenstemming bereikt omtrent den arbeidsduur. Erger lijkt ons echter, dat het bestuur der coöperatie zelf den X Meidag als feestdag wilde laten vervallen. De sociaal-democraten beschouwen dien dag ongeveer als hun Faaschfeest en men weet, hoe druk zij zich maken voor de viering er van. En dan die kostelijke passage, dat om trent den arbeidsduur nu meer zekerheid is verkregen!! Het lijkt veel op een houding, welke men aan die zijde zoo graag aan het „kapitalis tische" stelsel toedicht. OFFERWEEK Men schrijft ons Evenals het vorig jaar wordt ook nu weer door de Katholieke Drankbestrijding een Offerweek georganiseerd. Het is een stille actie, waaraan de Mariavereenigingen en Kruisverbonden van het geheele land deel nemen, en die een godsdienstig karakter draagt. De leden van genoemde vereenigingen beoefenen in de Goede Week meer dan anders de versterving, onthouden zich zooveel mogelijk van de verschillende genotmiddelen, betrachten op verschillende wijzen de sober heid, en dragen het aldus gespaarde geld af aan de hoofdbesturen, die het bestemmen voor een goed doel. Deze kant van het offe- sen is slechts bijzaak en juist de vereenigingen, die op ernstige wijze deze actie voeren, ver zameld slechts een luttel bedrag om de eenvoudige reden, dat drankbestrijders ook in een gewonen tijd zich geen groote uitgaven voor genotmiddelen veroorloven. Verleden jaar is de Offerweek vrijwel al gemeen gehouden en het denkbeeld heeft ook reeds sympathie verworven in andere organisaties. Mariavereeniging en Kruis- verbond van Haarlem hebben al tot deel name besloten. Door de propagandisten worden dezer dagen de enveloppen en circu laires hij de leden thuisbezorgd en de bestu ren vertrouwen, dat niet alleen de leden, maar ook hun huisgenooten aan deze actie zullen deelnemen, opdat door de vele kleine offertjes en door den godsdienstigen geest in deze dagen zegen worde verkregen over het liefdewerk der Katholieke Drankbe strijding. bevoegde kringen geadviseerd, den tfjd af te wachten, waarop definitief omtrent de vorstschade mededeelingen kunnen worden gedaan, die houvast bieden. Wat op het oogenblik wordt gezegd, kan straks voorbarig of overdreven blijken en daarom is het verstandiger vooralsnog geen bezorgdheid te wekken als gevolg van on juiste, althans te vroegtijdige voorspellingen. De secretaris van den R.K. Bond van Brood-Koek- Banketbakkersgezellen schrijft ons het volgende Tusschen de R.K. Coöperatie „Onder ling Belang Door Steun Verkregen" te Lisse en den Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers, Cacao-, Chocolade en Suikerbewerkers is een collectieve ar beidsovereenkomst gesloten, welke als een goede kan worden aangemerkt. De arbeidsovereenkomst bevat bepaüfigen betreffende het verplicht lidmaatschap, ar beidsduur, geoorloofd verzuim enz., welke als algemeene bepalingen kunnen woeden opgevat. De loonen zijn vastgesteld voor 4» Vol wassen gezellen van f 30.tot f 45. de loonen der jeugdigen in overewnstem- ming met het loon der volwassenen naag den leeftijd is bepaald. Broodbezorgers «Mtfvan- gen een loon van f 25, plus 1% provisie van den totalen verkoop. Boven deze loonen ontvangen de vaders van gezinnen een kindertoelage van f 1 Jfei week, aanvangende bij het derde Uftoi Overwerk wordt betaald met 50 procent boven het loon. De uitkeering bij ziekte of ongeval waarbij de Rijksverzekeringsbank geen uitkeering geeft, is gesteld op 26 weken 70 procent van het 'oon. De vacantie bedraagt 6 dagen per jaar, terwijl een reispenning van f 5.wordt gegeven. Bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd verkrijgt de arbeider recht op pensioen, waar van de rechten en plichten in een afzonder lijk reglement zijn vastgesteld. - De overeenkomst is aangegaan voor den tijd van één jaar. Geschillen worden door den Raad van Beroep der coöperatie, na gepleegd overleg met het hoofdbestuur van den vakbond, be slecht. verkochten aan den tegenwoorigen eigenaar Vader is Welfried GPS., moeder Reclame G.P.S. Om verschillende redenen worden de wekelijksche vergaderingen van de Reddings brigade „St. Franciscus van Assisië" voor korten tijd onderbroken. De eerstvolgende bijeenkomst, waarop geen enkel lid mag ont breken, omdat er belangrijke zaken aan de orde zijn, zal worden gehouden op Donder dag 9 April, in het gebouw der R. K. Mili- tairenvereeniging, Zoetestraat. Men schrijft ons: Gelijk men zich her innert is de tragische geschiedenis van „Miss Cavell", een Engelsche verpleegster tijdens den grooten oorlog in België, verfilmd geworden, doch de vertooning van deze film is in Nederland en eenige andere landen verboden geworden op grond van politieks overwegingen. De heer Ch. Specht, tooneelschrijver en tooneelspeler, heeft aan de hand van authen tieke gegevens, een tooneelwerk van pacifis tische strekking gecreëerd, waarbij politieke voetangels en klemmen vermeden werden. De eerste opvoeringen, die te 's Gravenhage plaats hadden, en werden bijgewoond door circa 50 leden van de diverse Buitenlandsche Legaties, mochten zich in onverdeelde ad- haesie van dezen en van het publiek ver heugen. Wij vernemen, dat dgor den schrijver, onder wiens persoonlijke leiding het stuk in den lande zal worden opgevoerd, het werk ter beoordeeling is toegezonden geworden aan de Haarlemsche Politioneele Autoriteiten, die ook hunne goedkeuring hebben gehecht aan de opvoering, die binnenkort dienten gevolge te Haarlem te verwachten is. In de week van 10—16 Maart hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van diphtheritis. 1 geval van meningitis en 1 geval van encephalitis oorvgedaan. Mien zal' goed doen berichten omtrent veronderstelde vors'schade aan de bollen- culturen met de noodlge reserve te aan vaarden. Op het oogenblik is alles, wat hieromtrent door deskundigen wordt mede gedeeld, op geen juiste scha ting gegrond, wijl die thans nog niet is temaken. Beter dan door voorbarige berichten aoodelooze onrust te verspreiden, wqadt in Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft van da maand Maart 1929. Binnenlandsche brieven: Adm. van het vakblad voor de Schoenmakerij, Doetinchem. Beheerder Mob Centrum 15de Regiment Inf. Delft. Idem, 7de idtm, Amsterdam. Bur. Pniel, Leiden. Bur. Stads-Editie, Haarlem. Bur. Algemeen Handelsblad, Amsterdam. Rensse Balt, St. Jac. Parochie. P. de Best Sr., Haarlem. Nelli Bootsma, Haarlem, van Breemen, Zandvoort. v. d. Berg, Haarlem. Commandant 8ste Regiment Veldartillerie, Ede. Idem, Jagers, Den Haag. Idem Grana- diers, Den Haag. Idem 3de Veldartillerie, Breda. Idem 5de idem, Amersfoort. J. W. G. Droste, Overveen. Directie der jSfed- Spoor wegen, Utrecht. Departement van Koloniën 3de af'd. Den Haag. J. A. Pourdraine, Roter- dam. H. Fonkut, Eindhoven. Jong Neder land, Amsterdam. Idem, Amsterdam. Idem Amsterdam. Preek Kroonsberg, Haarlem. K. Keiser, Haarlem. Langerveld, Hilversum. C. v. Leeuwende Bruin Nieuw-Vennep. C. van der Meulen, Haarlem. Z.Exc. Minister van Buitenlandsche Zaken, Den Haag. Redactie van Nes Cz., Den Haag. Red. „Het Amu sante Weekblad" Bilthoven. Truus Selraat Hillegom. George Vleesdubois, Haarlem. Voorzitter Loge Eenheid. Amsterdam. Mej. J. ter Vlijt, Amsterdam .Mej. J. Winogradof, Haarlem. J. Wartena, Rotterdam. J. Ysel- dljk, Twello. Binnenlandsche briefkaarten: C. Beekman, Haarlem. P. Dekker, Hilversum. Poüla Hol- zen, Aerdenhout. D. de Jong, Koudekerk, fa milie A. Kiaassen, Amsterdam. C. Lenteman, Schiedam. H. Lamfer, Amsterdam .P. C. van Maasdam, Amsterdam. Mevr. Muler- meester, Den Haag. Prinsen Geerlings Bone baker, Haarlem. Riekie van Paree, Amster dam, Rietkamp, Amsterdam. E. C. Rientsma, Den Haag. Mej. Smit, Haarlem. Uilcken Schoenrfeier, Den Haag. Mej. Vervoort, Heerlen, K. de Zinger, Amsterdam. Buitenlandsche brieven: H. van den Borre, Bruxelles. Wilder en Dubowski, Londen. J. H. Mr. van Vlijmen, Californië. Buitenlandsche briefkaarten: Dotte Brü- schetz, Wien. B. Bosmann, Calle Lavalle. G. Ualdhaus, Dusseldorf. 7 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden; voorts is het gewenscht alle per post te ver zenden stukken van een volledig adsea, straat naam en huisnummer te voorzien Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft gisteren de nieuwe kerk der H.H. Marte laren van Gorcum aan den Llnnaeushof te Ams terdam geconsacreerd. Bij deze eonsecratie-plechtighei<|, waar na de plechtige H. Mis door Mgr. werd op gedragen, waren zeer vele geloovigen tegen- woomatfc Ka de H. Mis heeft Mgr. Aengenent een toespraak gehouden tot de geloovigen, waarin Mgr. hen aanspoorde, het heerlijke tempelgebouw, dat zoo juist was geconsa creerd, in de toekomst vaak te bezoeken, om daar God te loven om Zijn grootheid en te danken voor Zijn goedheid en ziedt daar te onderhouden met den Vader in dèn Hemel. Mgr. verklaarde voorts het nauwe ver band, dajj gelegen is tusschen het gebed „Onze Vader" en een kerkgebouw. Onder de H. Mis voerde de Schola Can torum de gregoriaansche gezangen uit. Als kampioen-warmbloedhengst werd op de Paaschveetentoonstelling te Amsterdam, door de jury (bestaande uit de heeren C. Bulk, J Buddingh en L. Zijlmans) aange wezen Derenus G P. S„ N.S.tg. van den heer D. Wieringen te Abbenes (Haarlemmermeer) Het Is een donkerbruine, 12-jarlge hengst met snuit en vier witte voeten. Het dier werd op driejarigen leeftijd door de heng- stenassociatie Grjjpskerk voor den prijs van 42.000 aangekocht van Bolt; later is hij overgegaan in handen der heeren Van der Haar te Zeist, die hem op hun beurt weer Aanrijding te Overveen. Donderdagmiddag half drie had op den gevaarlijken bocht Teterodenweg—Bloemen- daalscheweg een aanrijding plaats. Een vrachtauto van de Beyenkorf te Amsterdam kwam van den Tetteroenweg richting Bloe- mendaal Op het zelfde moment kwam de motorrijder J. H. D„ uit Ermelo, door naar links uit te halen, met de auto in botsing. De motorrijder bezeerde zijn hand, welke in de rogisterij van den heer Vrielink voorloopig werd verbonden, om zich later onder behan deling van Dr. Bos te stellen. De motor was beschadigd en werd in een garage gesleept. Vermoedelijk heeft de motorrijder aan dit ongeval schuld Lezing Ir. B. Stephan In den Schouwburg aan den Jansweg hield voor de leden van Geloof en Wetenschap Ir. B. Stephan, leider der Fokkerfabrieken, een lezing over: „Het vliegtuig, zijn techniek en toepassing." Spr. begint met er op te wijzen, dat de vliegtechniek zich niet kon baseeren op de in den loop der tijden ontwikkelde voortbewe gingstechniek, maar dat haar grondslag nJ. het vrij zweven in de lucht van een con structief samenstel zwaarder dan de lucht, geheel gevopden en uitgewerkt is in de laat ste decennia. Die ontwikkeling is verbazend snel gegaan, wanneer we bedenken, dat de eerste tocht met zoo'n vliegtuig in 1903 gemaakt werd, door de gebroeders Wright. Aan de hand van teekeningen en lantaarn plaatjes geeft spr. ons een hoofdzakelijken indruk van de theorie der krachten, die zich bij het moderne vliegtuig voordoen. De lift, d.i. de hef- of draagkracht, resul- teerend uit de constructie der vleugels, moet het gewicht van het vliegtuig compenseeren, en zoals we later zien, overtreffen, om ver schillende redenen. De drift, d.i. de schadelijke weerstand van het vliegtuig bij voortbeweging in de lucht, wordt opgeheven door de trekkracht van den motor. Ter stabilisatie van de bewegingen van het vliegtuig ligt op eenigen afstand van bet zwaartepunt een stabilisator of stabilisatie- vlak. Deze stabilisator maakt den bouw van een staart noodig, welke dan meteen de aan gewezen plaats is voor de htdpvlakken, die in samenwerking met de evenwie*stsklappen aan het eind der vleugels het besturen in alle richtingen mogelijk maken. Spreker gaat nu nader op den bouw van de vleugels in en toont aan de hand van eenige feiten «dn, dat de ééndekker, mét de vleugels vereenigd in een enkel draagvlak, een enkele vrijdragende constructie, vrijwel de meest gewenschte oplossing biedt, als ge vende een goede verhouding van lift rilt drift, vervolgens door het ontbreken van ge compliceerde bouwsels, en ten slotte om het feit, dat deze samenstelling de beste waar borgen geeft van solidariteit, waar andere systemen vaak spoedig ontregeld zijn. Ook wordt duidelijk gemaakt, hoe de com binatie van onderdruk en overdruk, d.w.z. van zuiging aan de bovenzijde en druk aan den onderkant van den vleugel, de reeds ge noemde lift of draagkracht uitmaakt. Vervolgens zet spreker uiteen, dat het streven naar zoo gering mogelijken weer stand en tegelijk naar uTferste hechtheid van het vliegtuig buitengewoon bijzondere eischen stelt aan de constructieve lijn en het te bezigen materiaal. Bij het materiaal is er keuze tusschen hout soorten, die uit den aard der zaak geen voorkeur voor den r«*pbouw verdienen en metalen. Het hout, dat gewoonlijk voor de vleugels gebruikt wordt, moet van een buitengewone kwaliteit zijn en aan verschillende hooge eischen beantwoorden. Het „spruce" een Ca- nadeesche houtsoort en het triplex komen speciaal in aanmerking, terwijl als me taal opgang maakt het z.g. duradumine, een legeering van eenige metalen, dat zeer kost baar is en tevens eenige andere nadeelen heeft, welke de waarde van het gebruik nogal problematisch maken. Fokker gebruikt voor zijn metaal-construc ties een heel gewone staalsoort, die gewoon autogeen gelascht wordt met een aeetyleen- zuurstof-apparaat; het gebruik van deze staalsoort heeft zoo voor de hand liggende voordeelen, dat deze eigen vinding van Fok ker thans zeer algemeen wordt toegepast en in de Vereenigde Staten zelfs voorge schreven is. Spreker gaat nog verder op de zware con- stuctie-eischen in en maakt begrijpelijk om welke radenen de watervliegtuigen zoo on economisch zijn, die een «eer zwaren bouw verlangen. Ten slotte behandelt spr. nog de algemeen aan het vliegtuig te stellen eischen n.l die betreffen de economie, het comfort en de veiligheid, en welke alle onderwerp zijn van een hoogstaande studie. Het publiek applaudisseerde zeer dankbaar. Het bestuur van Geloof en Wetenschap is werkelijk gelukkig geweest in de keuze voor dezen laatsten gewonen seizoenavond. De hoogstaande en zeer beschaafde voordracht van Ir. Stephan heeft zeker inzichten in deze materie gegeven en verbeterd. Terug te bekomen bij: Hartog Hels, Ior- denstraat 40, broche; Directeur Postkan toor, idem; Slootweg, Oranjestr. 9, (Zand voort), armbandhorloge; v. d. Berg, Kloos terstraat 41, handschoen; Diebelaar, Tesla- straat 33, idem; Hekket, N. Kerksplein 8r. idem; Kennel Fauna, Iersche Setter; gele herdershond, gebracht door Politiepost Pro veniershuis; herdershond (grauw), gebracht door Politie Smedestraat; hond (sraousje), gebracht door Godefroy, Meidoomplein 26; Dekker, Kamperstraat 64, groote bruine hond; Kennel Fauna, kat grijs-wi~, ge bracht door Winkler, Frans Halsplein 8; Huijer, Gen. de Wetstraat 51, vulpotlood; Vigen, Gortestraat 19, portemonnaie met inhoud; Phillippo, Jan Steenstraat 11, idem; Smit, Zijlweg 324, (OWrveen), idem; Oomen Korte Lakenstraat flh papegaai; Bur. van Politie, Smedestraat, boorden; Jansen, Thomsonlaan 69, rijwielbelastingmerk; Ked- de, Gen. Bothastraat 101, ring; Weerts, A. L. Dijserinckstraat 126, kindersokje; Bru- schetto, Diederiksiraat 14, tach met in houd. Terug te bekomen bij: Jansen, Rolland straat 76, bontknoop; Pauel, Ceramstraat 3, eend; Blommaert, Tulpenstraat 47, taks hond (zwart-bruin)v. Mechelen v. Rijn, Frankestraat 32, haakwerk; Kennel Fauna, herdertje, gebracht door Weers, Brouwers straat 123; hond (bast. gestr. herder) ge bracht door Stads Editie Tijdingzaal; her dershond, gebracht door Stuart, Zijlweg 2 r.; Dortmunst, Zomerstraat 23, rijwielbelasting merk; v. Duin, Lange Annastraat 12a, idem; Disco, Nassaustraat 20, schooltasch met in houd; Witkamp, Vrouwenhekstraat 49. idem v. Soest, v. Oosten de Bruijnstraat 77, vul pen; v. d. Laus, Scheperstraat 26 zw., zak- UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 21 MAART 1929 P. K., slager, wonende te Haarlem, overtr. wet inkomstenbelasting, 25 boete subs. 50 dagen hecht. o.v. G. E., hsvr. C. W„ wonende ter IJmuiden, art. 251 bis W. v. S., zes maanden gevangenis straf o.v. G. S., hsvr. N. G., wonende te Zaandam, J. S., hsvr. J. W., wonende te Zaandam, oplichting, tweemaal gepleegd, ieder 15. boete subs 15 dagen hecht. o.v. H. H. B., aardappelenhandelaar, wonende te Wijk aan Zee en Duin, appèl overtr. Jachtwet, 30 boete subs. 30 dagen hech tenis o.v. K. K., chauffeur, wonende te Zaandam, appèl overtr. motor- en rijwielreglement, een gulden boete subs, een dag hechtenis o.v. H. N. K„ chauffeur, wonende te Zaandam, appèl overtr. motor- en rijwielreglement. Vrijgesproken. De eerste schapen zijn over de brug Door de politie is tegen twee personen procesverbaal opgemaakt, wegens overschrij ding van de maximumsnelheid. De een reed op de Lang eHeerenvest met een vaart van 50 K.M., de ander op den Heerenweg met een vaart va* 48 K.M. Er zijn a$ijd menschen, die graag nummer één zijn! Een lofwaardig pogen, hoewel deze drang om vooruit te komen, ditmaal niet goedkoop zal zijn. De maxttium-snelheids- borden zijn alle aangebracht, de waarschu wing van politie-zijde is gepubliceerd gewor den, nu volgen de bekeuringen Wij hebben ons eens tot den' Commissaris van politie, den heer Tenckinck, gewend. „De onreglementaire toestand", aldus de Commissaris, „heeft ruim 1% jaar geduurd in Haarlem. Er waren zeer veel overtredin gen, doch de politie was niet bevoegd om te verbaliseeren. Gelukkig zijn er' in die periode weinig doodelijke ongelukken voorgevallen. Vooral de vrachtauto's en taxi's zullen thans moeten oppassen! Tot dusver werd de stad nogal eens on veilig gemaakt door de taxi-chauffeurs. Op de manoeuvres van deze snel-vervoermidde- len zal echter streng gelet worden." „In groote steden als Parijs b.v. heeft men geen maximum-snelheden," merkten wij op. „Dat is waar," zei de Commissaris, „maar daar heeft men een sterk onderscheid tus schen hoofd- en zijwegen. Op de hoofdwe gen is de snelheid ongelimiteerd, doch daar kan het ook, omdat noch wielrijders, noch voetgangers op dien weg rfjtlen of loopen. Daar heb je bij ons b.t. den Wagenweg. Een mooie, breede weg, geasphalteerd en goed geschikt voor snelverkeer. Een apart pad voor wielrijders, daarnaast een voor wande laars. Het is echter een feit, dat 80% van de fietsers op het asphalt rijden, waardoor zij het auto-verkeer in gevaar brengen. Ze hooren op 't rijwielpad. Op de Amsterdam- sche Vaart is het bij politieverordening ver boden, per rijwiel op den grooten weg te rij den. Tot nog toe was altijd een bezwaar, dat het rijwielpad nabij Haarlem van links naar rechts overging, waardoor de wielrij ders in gevaar gebracht zouden kunnen wor den door 't snelverkeer. De maximum-snel heid is reeds een paar honderd meter vóór dien overgang op 30 K.M gesteld. Aan deze bepaling zal streng de band worden gehou den. Men zij gewaarschuwd. Wanneer op het oogenblik de snelheid overtreden wordt, volgt (behoudens ernstige uitzonderingen) een waarschuwing 45ij her haling van de overtreding,, onherroepelijk een proces-verbaal. Sinds Woensdag zijn aan de steigers van de Catharijnebrug een paar maatstokken ge plaatst voor het controleeren van de grootte der schepen, die door de brug varen. Deze maten zijn tijdelijk geplaatst en alleen aan die brug aangebracht. Vertooning in de Concertzaal De belangstelling, om films op de scholen te vertoonen, schijnt nog niet groot te zijn. Daarom was het een goede gedachte geweest van het gemeentebestuur van Haarlem, om overeenkomstig een verzoek van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Onderwij zers een filmavond te organiseeren, waarop films, die voor scholen dienstbaar zijn, te vertoonen. Deze bijeenkomst vond gisteren avond in het Gem. Concertgebouw plaats. B. en W. van Haarlem hadden voor dezen avond uitgenoodifd de raadsleden van Haarlem, onderwijzend personeel van alle bijzondere en openbare scholen en voorts allen, die tot het lager, middelbaar of hooger onderwijs in eenige betrekking staan. De ln grooten getale opgekomen bezoekers werden in de gelegenheid gesteld kennis te maken met eenige van de Micro-films, die in het bezit zijn van den heer J. C. Mol, directeyr van de Filmfabriek „MaltifUm." De heer Mol hield vooraf een inleiding, waarin hij een betoog hield over de weten schappelijke films ten dienste van het onder wijs. Hij merkte op. dat dergelijke films meestal in beperkten kring vertoond worden, omdat ze door het groote publek niet gewaar deerd worden. Er zijn vele onderwijsautoritei- ten, die weinig belang stellen in deze films. Een oorzaak is, dat het materiaal vroeger niet aan alle eischen voldeed. Er moet om die reden een enge samenwerking komen tusschen den onderwijzer, film-technicus en vakman. Aan die samenwerking heeft het wel eens ontbroken. De heer Mol, verheugde zich daarom zeer, dat de belangstelling uit onderwijskringen voor deze vertooning zoo groot was. Men is nog aan het begin van het vervaardigen van wetenschappelijke film beelden, soodat er indien er belangstelling komt nog veel op dit gebied gedaan kan worden. Vervolgens werden eenige schitterende films uit dé collectie van den heer Mol vertoond. We noemen gedeelten uit de „Leeuwenhoek film," „het leven in een waterdruppel," „bloeiende bloemen" en „in het rijk der kristallen." Tot bespreking hiervan behoe ven we niet over te gaan, daar ze reeds be kend zijn van vroegere vertooningen. Voorts kregen de bezoekers nog te zien enkele der nieuwste vogelfilms opgenomen door den heer Burdet. Aardige tafereelen van enkele dieren, zooals van jonge koekoeken werden op het doek gebracht. Het geheel was een belangwekkende avond. Zou men misschien door deze goedgeslaagde bijeenkomst het instellen van een gemeente lijke schoolbioscoop een stapje genaderd zijn? Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel, dat s.ond in een voortuintje aan de Floresstraat. Eenige dagen geleden is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 2,15 uit een jaszak ten nadeele van een kok uit een winkel aan de Groote Houtstraat. In verband hiermede is door de politie aan gehouden de loopknecht L. K. P., 24 jaar, wonende alhier, die bekend heeft gisteren 1, op 16 Maart 2.15 en eenige weken geleden 3 uit de portemonnaie van den aangever te hebben ontvreemd. Tegen den loopknecht is prooes-verbaal opgemaakt. Woensdagavond hield de geestelijke adv. kapelaan J. Timp, voor de Kring-leden een causerie over: „De Liturgie van de Goede Week". In zijn uiteenzetting gaf de eerw. spreker een helder en duidelijk beeld van de prachtige en zoo zinrijke gebruiken en ceremoniën der R.K. Kerk in deze dagen en spoorde de Kringleden aan, zooveel mogelijk in de Goede Week deze H. Handelingen te volgen. De spreker mag er zich van verzekerd houden, dat zijn toehoorders met schoone ge dachten, door zijn bezielend woord huis waarts keerden. Met een hartelijk woord dankte de vice- voorzitter Kapelaan Timp voor zijn moeite en enthousiasme en sloot na een geanimeerde gedachtenwisseling den avond op de gebrui kelijke wijze. Woensdagmiddag om kwart over 2 heeft een schoorsteenbrand gewoed in den fabrieks schoorsteen van dte lakfabriek van S&vry aan den Schalkwijkerweg. Doordat de schoorsteen 30 meter hoog is, ka» de brandweer niet handelend optreden. Om half 4 was het grootste gevaar geweken en werd beneden in den schoorsteen het aan wezige vuur met zand gedoofd. Het bo venste gedeelte van den schoorsteen is door de hitte gescheurd e» levert geen di rect gevaar op. De Kamer van Koophandel heeft een brief aan den Dir.-Generaal der Posterijen gezonden, waarin zij aandringt op aanslui ting van Zandvoort op het Haarlemsche telefoonnet. Op die wijze zou het voor de badplaats, waar veel forensen wonen, mo gelijk zijn, dag en nacht van de telefoon gebruik te maken. De „Telegraaf" verneemt nu, dat aan B. en W. van Zandvoort is medegedeeld, dat voorloopig niet tot aansluiting aan het Haarlemsche telefoonnet zal worden over gegaan. Het is feest in het Buitenhuis; de vlaggen zeggen het reeds wanneer men van de nieu we Kennemerbrug in die richting ziet. Die oude, mooi gerestaureerde gebouwen met hun eeuwenoude namen en geschiedenis trek ken telkenjare weer de aandacht onzer be volking, vanwege den goeden roep, die blijk baar van deze instelling uitgaat De oudjes en ook de jongeren, want die zijn er ook, en de zieken in het „huis met het aardige Torentje," zij allen met de directie, het bestuur en het personeel leven vandaag in een feprtefijke stemming, hulde aan Tey- ler's nagedachtenis. Hef uitvoerige program vermeldt o.a. een menue om te watertanden, een autotocht door Groot-Haarlem, die, naar we vernamen door de Brockway Mij. zal wor den verzorgd, en een feestavond in de ont spanningszaal. De feestavond wordt verzorgd door het muzikale en humoristische repertoir van de Jazzband „Harree" onder leiding van Ree- ker Jr. De sluiting van den feestdag geschiedt door den Weled. Gestr. Heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter B. A. Er zullen heel wat gelukkige gezichten glunderen vandaag, in het Buitenhuis. Het schriftelijk gedeelte van het examen voor landmachinist werd afgenomen in de elecBro-technische school te Amsterdam. Het mondelinge gedeelte (praktijk) in de machinekamer en het ketelhuis van de ge meentelijke waterleiding te Leiden. Voor het voorloopig diploma stoombedrüf slaagden o.m. de heeren Joh. Schotmans, Beverwijk, Joh. Helemigh en H. A. Luster, IJmuiden, A. Kuin, Haarlem en A. L. Dirksen, Wees- percarspel. Voor het diploma B stoombedrUf slaagde de heer Th. Snijders, Heemstede. Aan de Universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift „Invloed van de tem peratuur op de terugkaatsing van licht door metalen „mejuffrouw M. C. Droste, geboren te Haarlem. Naar wij nader vernemen, hebben Ged. Staten het raadsbesluit vyn Alkmaar goed gekeurd. De Indische mail via Marseille wordt he den te half 12 te Amsterdam verwacht. OSLO, 22 Maart De bruiloftsfeestelijk- heden te Oslo zijn gisteren geëindigd. Na de toch, waaraan ongeveer 250 personen deelnamen, bleef het bruidspaar nog slechts tijd over, zich voor de reis gereed te maken. Aan het station werd afscheid genomen van de familieleden. Het jonge jaar reist per ttein via Treileborg naar Sassnitz, vanwaar de reis per auto zal worden voortgezet. Korten tijd na het verirek verlieten ook de Zweedsche en Deensche vorstelijke gas ten Oslo. V.D. meldt uit Darmstadt: Woensdagmorgen moest 'n vliegtuig der ma Raab-Katzenstein te Kassei, in de na* bijheid van Arheilgen een noodlanding ken, waarbij een jongen doodelijk gewon" werd. Luitenant Moir en Owen, d? Australia011® vliegeniers die Maandag uit Engeland vet' trokken zijn met de bedoeling naar Austral» te vliegen, zijn op Malta geland. De afdeelrng Luchtvaart van het Amert" küBtlsche ministerie van Handel publiceert een statistiek der vliegongevallen over 193"' welke in totaai 1062 bedroegen. Hierbij werden 368 personen gedood, ter» wijl 322 zwaar en 350 licht gewond werden. 1157'menschen, die bij deze ongevallen W trokken waren, bleven ongedeerd. Ter vergelijking wordt medegedeeld, dat de Vereenigde Staten in 1928 meer dan 75 millioen vliegmijlen werden afgelegd. Op Schiphol is een demonstratie gegeven van een nieuwen eendekker van de Farman- de F. A.-I. V. P. Dit toestel, dat in Partjf gestationneerd wordt, zal als luchttaxi i® dienst worden gesteld. De directie van de Fransche luchtvaart Mij. beoogt hiermede den zakenman e» anderen, die daaraan behoefte of er pleizi°r in hebben, in de gelegheid te stellen het vliegtuig tegen betaling van „gevlogen kilo meters te huren. Aangenomen wordt, dat zulk een luchttaxi in de meeste gevallen voor reizen op lang® afstanden worden gehuurd. Hoe het ook zij, voorloopig is zoo'n lucht reisje nog al prijzig. Het turief zal vermoe delijk 60 cent per K.M. bedragen, zoodat eed reisje naar Berlijn v.v. circa 750 zal kosten- Het huursysteem van de Farman is overi gens niet nieuw. Ook bij de K. L. M. kan men een toestel huren voor speciale reizen- waarvoor 1.per „gevlogen" K.M. betaald moet worden, doch de Fokker van de K. L. M. biedt plaats aan acht personen, terwi)1 het Farman-toestel slechts ten hoogste vief passagiers kan vervoeren. De luchttaxi van de Farman is voorzien van een 220 P.K. Gnome-motor en bereikt een maximum-snelheid van 220 K.Rt VRIJDAG 22 MAART *1 Koersen Heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 454 Nederl. 1916 454 Nederl 1917 N.-lndlë 1923 D 154 NJnd 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philips.... tndnstr. Bui tenia ik. Anaconda Separator Zweedsche Ludlere Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Marland Oil In het Centraal station te New-York is een pakket gevonden met vier bommen, welke gericht waren aan een adzes in Chicago. Men vermoedt, dat de bommen door ban dieten te New-York naar collega's te ie Chicago werden afgezonden. De lading der gevonden bommen was sterk genoeg, in het centrum van New-York de grootste verwoestingen aan te richto» Rubber A'dam Rubber Bandar Delt Batavia Rubtt Rott. Tapanoell Serbadjadl SU au Allied Intereontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Öude Dell Oostkust Sen em bah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. StPaul Kansas City South Erie Railr lOOVx, too5/,, 100 b 93% 252 169% 186% 370»/ 155 393 149% 336% 888 344 165 395% 25! 241% 380b 115%' 397»/. 207% 38'/; 42% 267% 203 186 1K% 223% 103% 161% 881 H% 80! 6% 42% 90 218% b 71 35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2