TARIEFVERLAGING ATAX-TAXI AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ Gemengd Nieuws VANAF HEDEN OOK TOT DE OUDE ZONEGRENS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 BLADZIJDE 2' KREYMBORG s coupe kleedt correct Statcn-Generaal Tweede Kamer Zal de Nederlandsche walvischvaart herleven Besmettelijke ziekten UIT ONZE OOST De uitvoer van Suriname in 1928 RECHTSZAKEN Wijziging van het ffsffcale strafrecht en straf procesrecht UITLOTINGEN Hollandsche Grondcrediet- bank 1904 AFD. HAARLEM, PLEIN 21, TELEFOON 1033S - 111Q& SPORT EN WEDSTRIJDEN De brutale postauto- roof te Amsterdam Hoe het geval zich moet hebben afgespeeld Arme kleine Bij het smeden Weer een slachtoffer Steeds minder water Door een sneltrein gegrepen Een aanvaring te Rotterdam Een gevaarlijke verwonding Wegens roodvonk gesloten Tachtig patiënten Geen rechtsvervolging tegen den dader De Johan de Wit Schiermonnikoog uit zijn isolement verlost NU een blijvend geschenk I. KAN Bar tel j oriss traat Een platina ring ontvreemd D. H. V. B. District Haarlem Omstreken Junioren-competitie De boomen niet gesloten Sigaren en sigaretten gestolen Ernstige aanrijding „Smakelijk" drinken Geen ijs meer ontmoet Meta-blokjes Door een goederentrein aangereden De rollen omgekeerd Een gevaarlijke vondst Door een makelaar opgelicht DISTRICT LEIDEN Junioren - Competitie BILJARTEN Roosterwedstrüd om het Zilveren Biljart De partijen van Woensdag (Ingezonden mededeellngen) De wijziging der Ziektewet In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren de behandeling der wijziging van de ziektewet voortgezet. De heer NOLENS IRK.) merkt op, ten aanzien van de laatste ingediende amende menten, dat hij hoopt, dat het amendement- v Schaik, dat de bedrijfsvereenigingen wil ien gebaseerd op de basis van jona tide vakcentrales en werkgeversverenigingen za! worden aanvaard. De MINISTER VAN ARBEID zegt. dat bij de ontwikkeling oer bedrijven telkens overgangsvormen van bedrijven ontstaan zijn. Pet begrip is moeilijk te omgrenzen Hetzelfde is het gev! met de arbei'dsvak- vereeniging Verder is het soms zeer moei lijk vast te stellen tot welke bedrijfsgroep een bepaalde onderneming behoort. Dit geldt niet alleen voor de verbmiksorganisaties. Op de constructie bedrijfsgenooten" kan dan ook geen bedrijfsvereniging gebaseerd worden. Wat verstaat verder de heer van Schaik onder „algemeen erker.d"? Spr. kan met zoo'n definitie niet werken Dit is een ernstig bezwaar tegen het amendement-van Schaik Het is spr. een raadsel, hoe de heer van Schaik door samenwerking van de vakcen trales wil komen tot een bedrijfsvereniging De heer LOUR.AKKER (RK) bestrijdt den heer van Voorst tot Voorst, die de werk geversverenigingen als een ideaal voorstel den. Zij hebben weliswaar goed gewerkt, maar moeten als een overgangsmaatregel be schouwd worden, zooals het ontwerp ook doet. Permanent zou spr deze verenigingen niet wenschen. De heer DTIYS (SDAP) repliceert. HU trekt ziin amendement ten aanzien van de beschrijving der bedrijfsvereniging in ten bate van het amendement-van Schaik, Te vens trekt, de heer Duvs in het amendement inzake het verzekerd loonbedrag (15 mil- lioen) De heer VAN SCHAIK (R K witzigt zijn amendement Het ..algemeen erkend" zijn. wordt nu afhankel'ik gesteld van het oordeel van den minister. Voorts dient hij een amen dement in om voorlocpig werkgeversvereni gingen te erkennen a's bedrijfsverenigingen als zij vóór 1 Juli 1929 zijn opgericht. Daarop worden de beraadslagingen over 't betreffende artikel geschorst. Voortgezet wordt de beraadslaging over de kwestie van de premiebetaling. In de avondvergadering werden de be raadslagingen voortgezet onder voorzitter schap van den J H A Scbe.oer. De heer AALBERSE <R, K.) ontwikkelt eenige bezwaren tegen het premiebetalen uit sluitend door de werkgevers. Sar. acht het buitengewoon gunstig, dat de uitvoering van deze wet voor 80 pCt zal berusten bU de bedri'fsvereenlgingen. Om psvchologische redenen is het wel gewenscht, dat beide par tijen op voet van gelijkheid bijdragen; zij kunnen dan ook op dien voet samenwerken tot verbeteringen e d Spr. verdedigt dan ook de door den minister voorgestelde ver deeling. ,De minister van Arbeid. Handel en NU- vWheid wij ziet in a ntwoord op de opmer kingen van den heer Aalberse, alsnog de bij drage aan het fonds van ten hoogste 2 per duizend gulden loon alsnog in ten hoogste 4 per duizend. Tegen het amendement-van Gijn heeft spr. geen bezwaar. De heer KUIPER (RK.) meent, dat de fi- nancieelè gevolgen van zijn amendement de 25 mlllioen in geen geval zullen overschrij den. Spr. wil. nu de minister overwegende be zwaren tegen sprekers amendement zegt te hebben, het ontwerp er niet d°or in gevaar zien gebracht. Hij vertrouwt, dat de minister de woorden „ten hoogste" zal laten verval len, zoodat de bijdrage op 4 pro mille wordt bepaald, en trekt zijn amendement in. De heer KORTENHORST <RK) wijzigt zijn amendement waaron de minister nog niet was ingegaan zoodanig, dat het. in overeenstemming to met de jongste nota van wijziging van den minister. De heer NOLENS (R.K.) geeft den minis ter in overweging in de nota van wijziging als nog tegemoet te komen aan de arbeiders, die niet bij een fonds verzekerd zijn. Minister SLOTEMAKER DE BRUïNE neemt een technisch amendement-Duys, om naast de bedrijfsvereenigingen ook de Ra den van Arbeid zeggenschap te doen hebben in het prophilaxefonds over, evenals een amendement-Kortenhorst De woorden „ten hoogste", die in de practiik toch geen betee- kenis hebben, laat spr. vervallen. Voortgegaan wordt met art. 90 e.v.: waar- bU de Minister overneemt de amendementen Kortenhorst op artt. 91 en 92 inzake gelUk stemmenrecht van werkgevers en werkne mers in de bedrUfsvereeniging Nog werd door den MINISTER overgeno men een amendement-Kortenhorst om niet als bijdrage van de Rader, van Arbeid en de bedrijfsvereenigingen in het fonds 2% pCt. te heffen van de ziekengeld-uitkeeringen. doch yt pro mille van het loonbedrag. Nadat de heer Kortenhorst (R K.) nog maals zijn amendement gewUzigd heeft, trr aanbrenging van eenige redactieverbetering, wordt de vergadering tot heden verdaagd. vischvangst beoefenen, behalen over het al gemeen bij haar bedrijf zeer goede financi- eele resultaten. De combinatie, die de oprichting van een Nederlandsche maatschappU voor de beoefe ning van de walvischvangst voorbereidt heeft voor haar doel het oog geslagen op het s.s. „Rijndam" van de Hoiland-Amerika-Hjn. De „Rijndam", een dubbelsch roef schip van 12 500 ton, maaktthans haar laatste reis. Als het schip in Nederland teruggekeerd is. zal het worden overgedragen aan Frank Rijsdijks Industrieele ondernemingen, die 't oorspronkelijke voor sloop aangekocht had. De directeur van genoemde vennootschap, de heer Simons, maakt zelf deel uit van de combinatie, die het schip als walvischvaar- der zal willen exploiteeren. De „Rijndam" is een deugdelijk schip, dat voor het doel, waarvoor men het thans wil gebruiken, nog vele jaren dienst kan doen. Het ss. „Rijndam" van de Holland-Ainerika- L(jn wellicht binnenkort ter vangst Er bestaat groote kans. dat de walvisch vaart. door de Nederlanders vroeger met zooveel succes bedreven, maar die sedert lang niet meer door schepen onder Nederlandsche vlag beoefend wordt, binnenkort zal her leven. meldt de Rotterdamsche correspon dent van het Hbld. aan zijn blad. Noorwegen oefent deze vaart de laatste jaren uit met groote schepen. Er zijn zelfs oude Batavier-schepen en schepen uit de Transatlantische vaart, waaronder o.a. de „Potsdam" van de Holland-Amerika-Lijn, aangekocht voor dit doel. Deze groote schepen worden niet alleen ingericht voor de vangst van walvisschen, maar ook voor de bereiding van traan en andere producten die uit walvisschen kunnen worden verkregen. Het zijn feitelijk drijvende fabrieken. Het bedrijf wordt door de Noren voornamelijk In de Zuidelijke Poolzeeën uit geoefend en het product vindt aftrek bij de margarine-industrie. Daar Nederland in die Industrie de eerste plaats in de wereld inneemt, zal het oud- vaderlandsche bedrijf van de walvischvangst indien het zU het dan voor andere doel einden dan vroeger herleefde, een goede basis kunnen verkrijgen voor den afzet van bet product. De Noorsche maatschappijen, die de wal- In Stct. 56 wordt medegedeeld eenc opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten (bedoeld in de wet van 4 December 1872, (Staatsblad 134), zooals deze gewijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Februari 1928, (Staatsblad 29), over de week van 10 tot en met 16 Maart 1929. In deze week werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 4224, te Rotterdam 637 en te Groningen 294, totaal voor 5155 personen. Gevallen van encephalitis na inenting kwamen niet ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid. De waarde van Suriname's uitvoer in 1928 bedroeg 11.6 millioen gulden, tegen 11.8 millioen In het jaar te voren. Aan eacao werden ruim 2500 balen uitgevoerd, ongeveer vijfhonderd balen meer dan het jaar te vo ren. De uitvoer van koffie bedroeg ruim 34.000 balen, of ongeveer 11.000 balen meer dan hl 1927. De uitvoer van maïs bedroeg slechts 67 ton. ruim de helft van het jaar te voren. (Zie het artikel elders daarover). De suikeruitvoer bedroeg 15.6 millioen kg. tegen 14.3 millioen het jaar te voren. Er werden 374.000 sinaasappelen uitgevoerd, nog niet de helft van het jaar te voren. De balata-uitvoer bedrdeg 519 ton, tegen 766 ton het jaar te voren. Aan bauxiet werd 207.000 ton uitgevoerd, tegen 176.000 ton in 1927. De waarde van den houtuitvoer was 318.000, of 185.000 meer dan het jaar te voren. Slechts 390 Panama-hoeden werden uitge voerd of ongeveer een derde van het jaar te voren. Dat het totaal van den ultvoerstaat niet ongunstig is, is in hoofdzaak te danken aan den grooteren koffie-uitvoer. Een studie-commissie benoemd De Ministers van Financiën en van Justi- tlne hebben Ingesteld eene commissie, wel ker taak het zal zijn te onderzoeken, in hoe verre grond bestaat om in het fiscale straf recht en strafprocesrecht wijziging te bren gen. Aan die commissie is de bevoegdheid ver leend, om, indien dit onderzoek daartoe aanleiding geeft, het mede uit te strekken tot de vraag naar de mogelijkheid om de be staande belastingwetgeving, met behoud van de stelsels van heffing der verschillende wet ten, meer eenvoudig en overzichtelijk te maken. Indien de commissie ambtenaren van den dienst der belastingen mocht wil"en hooren, zal zich daartoe kunnen wenden tot den directeur-generaal der belastingen. De commissie zal desverkiezende naar gelang de werkzaamheden vorderen aan de ministers verslag uitbrengen, onder toe voeging van de, van toelichting voorziene, wijzigingsvoorstel'en, die zil noodig mocht oordeelen en met bevoegdheid voor de leden afzonderlijk, om omtrent punten, aangaande welke geen eenheid van gevoelen mocht ver kregen worden, van hunne afwijkende mee ning, bi) nota, welke bij het verslag zal wor den overlegd, mededeeiing te doen. Na afloop harer werkzaamheden zal de commissie haar archief inleveren bij den Minister van Financiën. Tot lid en voorzitter is benoemd de heer mr. N. C .M. A. van den Dries, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot leden de heeren: jhr. mr. W. M. de Brauw, Rijks advocaat te 's-Gravenhage; mr. dr. J. van Gelein Vltringa, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; J. van der Poel, in specteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Middelburg; mr. A. Rom- bach, substituut-officier van justitie bU de arrondissementsrechftjank te Rotterdam; tot lid en secretaris de heer mr. A. J. Hllde- brandt, referendaris aan het Departement van Financiën. Aan de commissie zijn als ad iunct-secreta rissen toegevoegd de heeren: W. H. van den Berge, adjunct-inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, werkzaam aan het Departement van Financiën en dr. B. J. Stokvis, advocaat en procureur te Am sterdam. Uitslag van de op 15 Maart 1929 ten over staan van den notaris W. F.'v. Carnpen, plaats gehad hebbende 147e uitloting van obligation der premieleening 1904, ten laste der Hollandsche Groadkredietbank te 's-Gra venhage. Serie 1495 4045 9664 11015 11797 13753 13795 17455 17470 18476 21083 25810 27596 28981 31988 32194 32771 33198 35894 38872 48190 48228 49009 50482 50986 52600 52765 52910 53148 54110 56344 56487 57198 61315 63846 63935 65804 67961 70315 71705 was opgelicht voor 2272.25 en dat dezelfde persoon in Februari een poging heeft gedaan hem op te lichten voor 635.25. Beide kee- ren zouden hem effecten worden geleverd, hetgeen niet is gebeurd. De makelaar is echter thans voortvluchtig. Hoewel een uitgebreid onderzoek wordt Ingesteld, is he'; de Amstcrdamsche politie nog niet mogen gelukken, de daders van den brutalen postauto-roof ie arresteeren. Naar aanleiding van het gebeurde had het Hbld. een onderhoud met den adj.- cïïrecteur van het. postkantoor, den heer H. H. S robos. De heer Strobos weer er na- dmkkelUk op, dat de chauffeur ('t was niet niet de chauffeur, die gewoonlijk dezen auto reed, doch een reserve krach', gelijk steeds van den dienst der artillerie-inrichtingen) tegen zijn instruc ies gehandeld heeft door zich van zijn wagen te verwijderen, 't Ligt dus niet aan het systeem, dat de diefstal kon plaats hebber, want wat is er tegen plichtsverzuim te doen? De bepaling, dat' hij bij zUn auto moet blijven is er immers juist om diefstal te voorkomen; En deswege was er ook de bepaling, dat een besteller van de Saxen-Weimarlaan mee moest rijden naar het Postagentschap op den Overtoom. De besteller draagt dan de trommels en zakken van de kantoorruimte naar den auto en intusschen kan de chauffeur bij den wa gen blijven en dan bij het afsluiten van de stalen kast, aan den buitenwand van dén auto. behulpzaam zUn. Wel heeft, meende de heer Strobos, de dader een bijzonder guns'Tg tijdstip voor zUn daad gekozen: de avonddonkerte hielp hem om in de beschikbare zoo korte spanne tijds zUn misdrijf te volvoeren. Overdag zou zoo iets onmogelijk zijn geweest, 't Is dan ook zeer de vraag, of het huidig systeem van het vervoer van trommels en postzak ken naar aanleiding van cfit geval verlaten zal warden, want bij geen enkel sys'eem aldus de heer Strobos kan de contróle van dien aard zijn, dat er tengevolge van plichtsverzuim of onaeh zaamheid geen ver keerde dingen kunnen gebeuren. Gelijk nu in de praktijk aoo alarmeerend gebleken ls! Alles wijst er op, dat de daad zorgvuldig overwogen en voorbereid moet zijn geweest. Er is, ui' getuigenverklaringen, een vaag signalement bekend geworden van den als chauffeur gekleeden man. die met den post auto zoo onverwacht is weggereden: een lange gestalte, bleeke gelaatskleur en don ker haar. Maar méér weet men op het oogenblik van den dader en zUn eventueele medeplichtigen nog niet af; in de kringen van donker Amsterdam, waar men tegen een avontuur als dat van Woensdagavond niet pleegt op te zien, wordt door de re cherche Uverig gespeurd. Gisteren hebben commissaris D. Dijks'ra van het bureau Overtoom en de inspecteur van de centrale recherche J. F. van Slobbe, met een aan'al rechereheurs, opnieuw een onderzoek in en buiten het bij postkantoor aan de Saxen Weimarlaan ingesteld en daar zooals te doen gebruikelUk is. het geval zooveel doenlUk gereconstrueerd. Uit een nader verhoor van den 33-jarigen chauf feur, wiens wagen gestolen werd. is nu ge bleken, dat de man wel degelU'k niet alleen de ves'tibule, doch ook de hal van het kan toor binnen is geweest en daar aan een loket getikt heeft om den bes'eller te waar schuwen dat hU wilde vertrekken. Hij heeft dus een kort oogenblik te eenenmale tegen zijn instructies in den auto onbe heerd gelaten, hetgeen, near het- Hb'd. meent te weten, in de pr act ijk wel eens meer schijn" te geschieden, en dat oogen blik is door den dief benut. Als men ter plaatse de situatie verkent, komt men tot den indruk, dat 't toch wel een buitenge woon riskant bedrijf moet geweest zijn voor den dader. Want, ook al is de chauffeur het kantoor binnengegaan, kon hij in wei nige seconden weer buiten verwacht worden. Het bijkantoor hoek Saxen-Weimar- en So- phialaan heeft nl. slechts zeer geringe af- me ingen; hoewel gevestigd in een vrij nieuw pand is 't een echt ouderwetsch bekrompen lokaliteitje. Aan'4 loket en wordt er het publiek geholpen. De afstand van het tro"- toir naar de loketten bedraag" slechts even 5 m.. terwijl de „hal" een wel wat te gewich ig woord in dit geval slechts door een paar enkelvoudige tochtdeuren, voorzien van vensterruiten, van het open portiekje gescheiden is! En toch is 't den dader gelukt met den wagen weg te ko men, zelfs beschreef de auto nog vcór het pos kantoor een bocht, om dan door de So- phialaan naar den Amstelveenschen weg te verdwijnen. En de post-chauffeur had 't nakijken Het dochtertje van de wed. E. te Broek- sittard, viel in een ketel kokend water. Het liep dusdanige brandwonden op, dat zU in het hospitaal te Sittard moest worden opge nomen. De metaalbewerker C. M. te Roosendaal, werkzaam aan de hoefUzerfabriek der firma van Osta, aldaar, had bü het smeden het ongeluk een stukje metaal in het oog te krijgen: De man moest zich onder behande ling van een specialist stellen en zal naar, volgens de „Msb." gevreesd wordt zijn oog moeten missen. Zooals men weet. waarschuwde de com missaris -van politie te Rotterdam onlangs te gem de practijken van den 32-jarigen W. J. L. H. die op verschillende manieren win keliers én leveranciers tracht e op te lich ten. Thans blijkt deze H. weer een slachtoffer te hebben gemaakt. Hij heeft n.l. den Lo- tisico-agent L., van ó'en Goudschen Rijweg te Rotterdam bewogen hem een sub-agent- schap (Oé te vertrouwen. Daarbij kreeg hij 500 ioten in handen, welke hU bij coiffeurs en winkeliers zou plaatsen. Het is nu ge bleken, dat hij bij deze menschen voorschot vroeg en kreeg op deze loten. Hoewel H. beloofd had bij den agent terug te komen, heeft hij niets meer van zich laten hooren, zoodat verduistering vermoed! wordt. De gemeente Oost- en West-Souburg leverde dezer dagen tegen 1 cent per em mer water aan de inwoneds. De put, waaruit dit water gehaald werd is thans ook ledig en men is er nu toe over gegaan met een waterwagen met water uit de Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschappij langs de huizen te leuren. Donderdagavond is de 3l-jarige arbeider, J. Tans, uit Barendrecht, werkzaam bij de Nederlandsche Spoorwegen, by het rangee- ren op het emplacement Barendrecht door een voorbijkomend ensneltrein gegrepen. Met een wervelfractuur, schedelbreuk «j een zware hoofdwonde, is hU per auto van den G. D. naar Rotterdam ovegebrraeht, waar hU in zeer ernstigen toestand is op genomen in het ziekenhuis aan den Cool- singel. Donderdagavond om kwart over acht is op de Maas, voor de Waalhaven te Rotterdam, het sleepschip „Kanaalvaart II", dat geladen was met steenkool, in aanvaring gekomen met het opkomende Nederlandsche stoom schip „Nieuwland", van de Scheepvaart en Steenkoienmaatschappij, dat do Waal haven in moest. De aanvaring is waarschjjnlUk geschied, doordat de 31-jarige W. O., uit Rotterdam, kapitein van de „Maastricht", die de „Ka naalvaart" sleepte, door den nevel de „Nieuwland" niet heeft gezien. De „Kanaalvaart" werd aan stuurboord zijde geraakt, waardoor ter hoogte van ruim 8 een groot gat ontstond. Ke schip maakte veel water, doch kon door de pomphooten „Europa" en „Donge" drijvend-gehouden worden. "Het is in de Waalhaven aan den grond gezet-. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De heer C. te Horst verwondde zich met eén beitel aan de hand. Er ontstond bloed vergiftiging. Zijn toestand is zorgwekkend. Wegens net heerschen van roodvonk is het pensionaat der zusters te Grubbenvorst ge sloten. In het militaire hospitaal te Amersfoort worden op het oogenblik 80 personen uit de kazernes, die door griep zijn aangetast, ver pleegd. Tegen den 24-jarigen J. van E. uit Geleen, die zijn zuster doodde, toen hij zijn moeder te hulp snelde, zal, naar verluidt, geen rechtsvervolging worden ingesteld. Het stoomschip „Johan'de Witt" "wordt Zaterdagmorgen 6 uur fan Batavia te Amsterdam verwacht. Gisteren is, doordat het Us in het Friesche Zeegat, tengevolge van den ZuidelUken wind. naar zee is gedreven, de post- en passagiers- dienst OostmahornSchiermonnikoog her vat. is het de tijd Uw kinderen te geven, NUTTIG voor heel hun leven ZILVEREN ROZENKRANSEN uitsl. solide, elke schakel gesoldeerd. ZILVEREN SERVETBANDEN van 2.75 ARMBANDHORLOGES (Jongens) vanaf 4.75 ARMBANDHORLOGES (Meisjes) vanaf 6.75 ZILVEREN LEPEL EN VORK vanaf f 8.50 Een vertrouwd adres, het meest gezocht hoek Krocht Uit een auto staande in de Okeghemstraat te Amsterdam is on (vreemd een damestasch inhoudende 15 en een platina ring met dia manten ter waarde van 3000. Programma, 24 Maart 1929 12 30 uur. idem. idem. idem. Toen eén trein uit de richting Hilversum Dinsdag te Amsterdam passeerde waren de afsluitboomen aan het Mariniersplein aldaar niet neer gelaten. De seinhuiswachter ver klaarde. dat de waarscliuwingsschel niet had gefunctionneerd. De trein stopte toen de locomotief en twee volgwagens den over weg waren gepasseerd Er deden zich geen ongelukken voor. JUWEELEN - GOUD UURWERKEN ZILVER Te Roosendaal is ingebroken in de be kende sigarenfabriek van de Kaveewee- fabrteken. De inbreker heeft eenig geld. een partij sigaren en sigaretten als bult meegenomen. Op een overweg der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappU nabij Zuiddorpe is een met twee paarden bespannen wagen aangereden. De voerman, C. L., werd van den bok geslingerd en is ernstig gewond op genomen. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de dikke mist het uitzicht belemmerde, terwUl de voerman ook de sig- naalfluit van de tram niet moet hebben gehoord. Dezer dagen heeft de Heerlensche politie een Duitscher gearresteerd, die er van ver dacht werd gedistilleerd te hebben gefabri ceerd. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat hij een bijzondere soort jenever verkocht. De samenstelling van de jenever was van dien aard, dat zij schadelijk voor de gezondheid moet worden geacht, vanwege de groote hoe veelheid brandspiritus. De Duitscher is naar Maastricht overge bracht. c "/iX> i! De Lemsterhaven is Heropend;' zoowel voor zeil- als stoomschepen. De havenvuren zUn gisterenavond voor het eerst weer ontstoken. Gisterenmiddag kwam het eerste zeilschip na de ijsperiode uit Kampen binnen. De ge zagvoerder rapporteerde geen Us in zee te hebben ontmoet. De voorzitter van den Gezondheidsraad deelt ons mede, dat hU kennis gekregen heeft van drie gevallen van vergiftiging met Me- tabiokjes, voorgekomen bij kinderen die van die blokjes gegeten hebben, denkende dat het snoepgoed was. Alje drie kinderen hebben ernstige ver schijnselen van vergiftiging vertoond. Twee herstelden, doch het derde kon niet gered worden. Wel staat op de verpakking van de tablet ten: „Niet eten, dient alleen als brandstof," maar zij houdt geen aanduiding dat dj ver giftige bestanddeelen bevatten. Men denke dus aan het gevaar, dat ont staan kan en sluite de blokjes weg, men zorge althans dat zij niet in het bereik van kin deren kunnen komen. TeBemiekom is gisterennamiddag om 6 uur de heer Sonneveld uit Ede, toen hU in zijn auto den grindweg overstak, aangereden door den goederentrein uit Ede. De auto werd totaal vernield. De heer S. werd vrU ernstig gewoond, o.m. bekwam hU een armbreuk, Dr. Wleringa verleende geneeskundige hulp, waarna het slachtoffer in het ziekenhuis te Bennekom is opgenomen. Ten gevolge van de accijnsverlaging heeft de dranksmokkel aan de grens bU Kerkrade zich in omgekeerde richting verplaatst. Thans wordt de jenever n.l. naar Duitschland uit gevoerd. Naar de kapitein-adjudant van het reg. genietroepen te Utrecht, kapitein Stutnphlus, aan het Hbld. mededeelde, is te Wamel bij Tiel een stok in de rivier aangespoeld, waar aan circa 10 K.G. dynamiet was bevestigd. Daar het Nederlandsche leger voor het ijsop- ruimingswerk geen dynamiet gebruikt, wordt verondersteld dat het gevaarlyke goedje uit Duitschland afkomstig is. Heden zal zich een officier van het Utrechtsche garnizoen naar Wamel begeven om het springmateriaal on schadelijk te maken. De Amsterdamsche politie kreeg eenigen tUd geleden aangifte van oplichting, of po ging daartoe, door een commissionair in ef fecten, kantoor houdende aan de Keizers gracht te Amsterdam, die met verschillende personen transacties afsloot om hun effecten te leveren en daarvoor de betaling aanvaard de. De betaalde effecten echter bleven uit. Thans heeft wederom iemand aangifte ge daan, dat hij door dezen makelaar in Januari le klasse Alliance 3Onze Gezellen 3 Concordia 4TYBB 5 Santpoort 5Geel-Wit 3 HBC 4RKVZ 3 2e klasse VVF 2—HBC 5 2 uuj;- BSM 4—TYBB 6 12 30 uur. Wegens opheffing TZB, zUn alle door dit elftal gespeelde wedstrijden vervallen. Kampioenschap Junioren De vereenigingen welke een elftal hebben opgegeven, gelieven zoo spoedig mogelijk de namen der spelers op te geven. Loting A.s Zaterdagavond 8 uur zal de loting voor b.g. wedstrijden plaats vinden in de Militairenvereeniging. De Competitieieider P. P. SMIT, Verbindingsweg 55, Bloemendaal De uitslagen van de op Zondag 17 Maart gespeelde wedstrijden zUn: Afdeeling A SJC—Lisse 2 2—5 Teylingen ILeiden I 3—0 Afdeeling B DVOMeerburg 2—0 Teylingen n—OVV 1—2 Voor Zondag 24 Maart is het volgende programma vastgesteld: Afdeeling A Leiden: Leiden ILisse I Afdeeling B Oegstgeest: OVV—DVO Zoeterwoude H.R-: Meerburg—Lisse 3. Alle wedstrUden vangen te half één aan. D. HAVERKORN Competitieleider Houtkooper wint van P. Kobus In dit tournooi zorgt Houtkooper voor de verrassingen. Na Dinsdagavond G. Metz geklopt te hebben, wist hij Woensdag ook p. Kobus te slaan, zij het dan ook in een minder -stérk 'gespeelde partij.) - fes Eerstgenoemde match ging tot de 39ste brt. gelijk op. Stand 139—140. G. Metz kreeg daarop een inzinking, waarvan zijn clubgenoot handig profiteerde door met 11, ia, 14 en 8 de partij te winnen. De uitslag was pnt. brt. h.s. gein. Houtkooper 300 41 25 4.87 G. Metz 159 4'r 20 3.87 Timmer en v. Donselaar speelden een langdurige match, waarin laatstgenoemde van meet af de leiding had en tenslotte met groot verschil zijn eerste overwinning in de wacht wist te sleepen. pnt. brt. h.s. gem. v. Donselaar 300 43 16 4.65 Timmer 128 43 16 3.74 Eerst na zwaren strijd slaagde de Jager er daarna in Boerwinkel zijn 3de nederlaag te bezorgen. Bij de 23e brt. stond de laatste er nog uitstekend voor (139—116). De Jager scoorde daarna echter kort na elkaar 15, 13 en 17 car. en wist daardoor nog juist onderstaand resultaat te bereiken. pnt. brt. h.s. gein. de Jager 200 47 26 4.25 Boerwinkel 188 46 22 4.17 H. J. Metz leverde 's morgens reeds een fraaie prestatie door een serie van 53 te scoren. De Jager slaagde er niet in den daar door ontstanen achterstand in te halerï, niet tegenstaande mooie Scores van 20, 13, 10, 10 en 38 Reeds in de 24ste brt. maakte de H.B.C.-matador de match uit, pnt. brt. h.s. gein. H. J. Metz 200 24 52 8.33 de Jager 143 23 28 6.21 Ook de partij Donselaarde Jager was er één van de goede soort. De laatste maakte kort na de aanvang 36 en 30 ear., waarop de Olympia-crack met 20 en 40 punten reageerde. Toen zijn partner echter spoedig daarop 31, 12, xo en 28 liet noteeren, was het einde spoedig daar. pnt. brt. h.s. gem. de Jager 200 24 30 8.33 v. Donselaar 122 24 40 3.08 Boerwinkel leverde in de eerste avond partij een goede prestatie door v. Donselaar te slaan, na tot de 28ste brt. achtergestaan te hebben. Een fraaie 36 bracht hem daarna aan „den kop," terwij! hij zich 10 beurten later met een uitstekende 27 vanzijneerste overwinning verzekerde. Zijn partner bracht het tot 163. pnt. brt. h.s. gcm. Boerwinkel 200 40 36 5. v. Donselaar 162 40 20 4.05 Verder slaagde Houtkooper erin, zooals hierboven gememoreerd, P. Kobus te klop pen. De Vriendenkringer begon goed met 27, 20 en 15 en wist zelfs tot kort voor het einde een geringe voorsprong te houden. Houtkooper speelde echter voor wat hij waard was en wist tenslotte met 6 car. Ver schil te winnen.' pnt. brt. h.s. gem. Houtkooper 200 38 30 5.26 P, Kobus 194 38 27 5.10 Timmer presteerde tenslotte tegen de Jager al zeer wéinig en kwam sporadisch boven de 10. De H.Ö,C.'er was er goed in en besliste reeds in de 39ste brt, de partij in zijn voordeel. pnt. brt. h.s. gem. de Jager 300 29 31 6.89 Timmer 72 29 8 2.48 Het tournooi wordt heden voortgezet in „Centraal-Bar."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6