DE WAERELB ROND TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 BLADZIJDE 4 Twee natuurkinderen uit den Kaukasus behandelen een zeer gewichtig onderwerp, worden, en 's avonds, als de dagtaak vervuld is, weer teruggehaald Men lette op den stoeren kop van den jongen. Uit de gezichten zou men opmaken, dat er zorgen in de lucht hangen! De stad Boekarest wilde ook een schoonheids-koningin alle meisjes even knap te vinden. Hier ziet ge een knapste genoemd wordt. De hebben. Men was daar echter zoo verstandig der vele mededingsters, die nog niet eens dc jnry was radeloos! Een bezitter van een struisvogel te Los Angeles, werd dezer dagen bekeurd, omdat hjj met den vogel de maximum-snelheid overtrad. Dit is reeds de tweede maal, dat hij daarvoor op den „bon" gekomen is. De derde maal worden hem struis en wagen ontnomen! Ot die beesten ook loopen. Ben kijkje in het nieuwste kinder-bewaarhuis, waar de kleintjes des morgens door moeder gebracht Ze hebben het er hest, hoor! Nog slechts een week en we staan aan den vooravond van het Paaschfeest. Er wordt in de chocoladefabrieken hard gewerkt om de noodige Paascheieren te leveren. Met honderden worden ze gemaakten daar kan zelfs de meest productieve kip niet tegen op. Ze is juist een minuut te Iaat de kleine reizigster. Het mag op het station wel niet erg druk zijn, by ons in Haarlem b.v.doch wij Hollanders zijn moderner dan de Amerikanen en wü werken met potlepels, in plaats van een roode vlag De laatste foto van Prins Peter den kroonprins van Joego-Slavië. Een vriendelijk gezicht brengt overal licht en speciaal het gezicht van een vorstenkind. DE STRIJD TEGEN HET DUEL Reeds Keizer Karei had in het Oosten- rijk-Hongaarsche leger een verbod uitge vaardigd om te duelleeren. Jammer genoeg werd het na de revolutie in Hongarije weer toegelaten, en ook ónder de burgerbevolking nam dit tweegevecht ver schrikkelijke afmetingen aan. Bijzonder in politieke kringen was duel leeren om een „eerezaak" aan de orde van den dag. Slechts weinigen, zoo als graaf Apponyl en de vroegere minister-president Karl Huszar, bezaten den moed, om een duel te weigeren. Het is wel eigenaardig, dat er soms in katholieke kringen hierover heel rare op vattingen bestaan. Toen men een katholiek afgevaardigde van kerkelijke zijde er op wees. dat het niet geoorloofd was iemand tot een twee gevecht uit te dagen, gaf dit kamerlid ten antwoord: „het kan niet anders of men moet soms ook de kerk met het zwaard in de hand of de revolver in de vuist verde digen". De grootste katholieke vereeniging van Universiteitsstudenten, tevens ook de groot ste Höngaarsche Studentenvereniging „Toederatio Emericana", heeft een groote beweging op touw gezet om het duel af te schaffen. Zij heeft een memorandum opgesteld. waarin zij het katholieke standpunt om trent het duel uiteenzet, en waarbij zij tevens den eisch stelt, dat de katholieken, die weigeren, om een uitdaging aan te nemen, niet meer door de clubs zullen worden geboycot. De oudste studenten zullen dit memoran dum persoonlijk aan den Rijksvertegenwoor diger, Nieolaus von Horthy, en verder aan den minister-president, graaf Stefan Bethlen, en aan den minister van justitie gaan overhandigen. Naar men ons mededeelt, is de minister van justitie van plan om in het nieuwe Wetboek van Strafrecht, dat thans in be werking is, een afzonderlijke paragraaf op te nemen, waarin bepaald wordt, dat het uitdagen tot een duel streng gestraft zal worden. Ook de minister van oorlog zal voor het leger gelijkluidende bepalingen maken. Et- werden bereids over dit onderwerp onder handelingen gevoerd tusschen den minister van oorlog en de „Toederatio Emericana" V.T verwachten, dat ook deze besprekingen tot het gewenschte resultaat zullen leiden. HOOVER ALS VERTALER De nieuwe president van de Vereenigde Staten heeft de Engelsche vertaling uitge geven van het werk van Agricola: „De reme- lallica". Dit werk is van den schrijver Georg Agricola, die ongeveer gelijktijdig met Lu- tlier geleefd heeft en die als Stads-physicus en Burgemeester van Chemnitz gestorven is. Hij was de eerste systematische mineraloog van Duitschland en heeft daardoor speciaal voor het mijnwezen groote verdiensten ver worven. Zijn boek: „de remetallica" handelt over de kolenmijnen; in de zestiende eeuw werd dit boek nog vertaald en ln opdracht van het Duitsche museum ln München op- nieuw ln druk gegeven. Agricola heeft in zijn boek een uiteenzet ting gegeven van de beginselen van het mijnwezen die tot in de 18e eeuw als alge meen geldend werden beschouwd. Dit boek is door Hoover, die feitelijk mijn- bouwkundig ingenieur is, in het Engelsch vertaald. De President geeft daardoor blijk, dat hij niet alleen bekwaam is om praktische kwesties op te lossen, maar dat hij ook theo retisch goed onderlegd is. EEN LEVENDE HONDEKOP! Op het Physiolotcncongres vanl Groot- Rusland hebben de bekende Russische Phy- siologen Professor Brjuchenenko en zijn as sistent Tscherschulin een demonstratie ge geven met een apparaat, dat in staat is om een hondekop die van den romp gescheiden is in het leven te houden: het Is een kunstig gebouwde machine, die de functies van hel hart verricht. Deze demonstratie werd in de vakbladen druk besproken. Bij twee honden werd een hoeveelheid bloed afgetapt terwijl de longen zorgvuldig geïsoleerd werden. In een bakje van het apparaat, dat men een kunst-hart noemt, stroomt het bloed, dat de machine in werking brengt. Zoodra het ap paraat functionneert, wordt 't in verbinding gebracht met 'n hondekop, die'n oogenblik te voren langs operatieven weg van den romp gescheiden is. Dit was wel het moeilijkste oogenblik van heel de operatie omdat het leven geen enkel oogenblik onderbroken mocht worden Zoodra de buisjes van het apparaat met de bloedvaten verbonden wa ren, begon het kunsthart te slaan, terwijl daarnaast op een bord een kop lag met ge sloten oogen, als of hij sliep, zonder eenig verder teeken van leven Deze onbeweeglijk heid was een gevolg van een versterking der narcose die tegen het einde van de operatie nog was toegediend. Na verloop van on geveer een half uur vertoonden zich weer alle teekenen van leven: de oogen waren weer geopend en de kop reageerde er op wanneer men aan de haren van de wenk brauwen of aan andere haren trok evenals op knijpen in de ooren Op sterkere prikkels volgden ook hevige reacties:'t is zelfs gebeurd dat de hondekop zoo heftig in beweging kwam, dat men hem met beide handen op 't bord moest vasthouden Hij deed zijn bek open en liet zijn tanden zien alsof hij wilde blaffen of bijten. Het gelukte aan deze pro fessoren om dezen hondekop drie uren in het leven te houden. Dat het hier ging om echt leven, concludeeren de Russische ge leerden hieruit, dat bij stilstand van het ap paraat zich steeds het typische verschijnsel voordeed van hetgeen bij een hond in doods strijd valt waar te nemen: de oogappels wer den grooter, de oogen mat en de kop lag absoluut onbeweeglijk. Reeds vroeger was het gelukt om visch- koppen eenlgen tijd nog in het leven te hou den, maar de Russen hebben thans ook be wezen, dat het mogelijk is om liet centraal zenuwstel op kunstmatige wijze te laten functionneeren, terwijl zij ook het duur- record verbeterd hebben! HOE DE ALBANEEZEN LEVEN Buitengewoon primitief is de levenswijze der Albaneezen De huizen verkeeren in een erbarmelijken toestand, zonder eenige be schutting woont men hier tegen hitte of koude, vocht en regen. Het valt heel moeil- lijk hier toegang te krijgen tot het huis; want de huisheer bewaakt ijverzuchtig zijn vrouwen of beter gezegd zijn vrouw, want practisch is de polygamie hier reeds afge schaft. Het is vandaar raadzaam om vooral des avonds als vreemdeling niet te dicht in de nabijheid der huizen te komen, want men zou verrassende voorvallen kunnen be leven Hoe minzaam de Albanees is in het ontvangen van een vreemdeling in z'n kan toor of zaak, zoo ongastvrij toont hij zich als particulier. Vreemdelingen kunnen zich daarom moei lijk een beeld vormen van het Albaneesche familieleven. Bekend is. dat men de vrouwen alleen ziet, wanneer zij dringende inkoopen aan 't verrichten zijn en dan nog met een dichten sluier De kinderen groeien hier op als kleine wilden, want schoolonderricht be staat voor hen nog niet. Zeer schamel zijn de spijzen, welke men er nuttigt: een weinig gemalen maïs en wat geitenkaas. Sociale klassen of araden bestaan er niet: heel de boerenbevolking is er even jammerlijk aan toe Er verschijnen slechts 4 dagbladen en van zeer beperkten omvang. Het nieuws wordt bier van tong tot tong overgebracht, want het gros kan lezen noch schrijven. Als levensbeginsel erkent de Albaniër alleen: het houden van het gegeven woord in bloed wraak Het land is rijk aan appelboomen en olijven, doch er wordt niet met kennis van zaken gecultiveerd. Geiten en schapen zijn er in ontelbaren getale, maar de kaas is even smakeloos als de olie, welke hier gewonnen wordt. Aan de schaarsche verkeerscentra en langs de kust bevinden zich steden, waar het leven op Europeesche leest is geschoeid, doch eenige honderden meters het land in is het of men eenige eeuwen in beschaving is teruggegaan. Italië heeft zich den laatsten tijd het lot van dit land aangetrokken en menige ver betering reeds aangebracht. WANNEER WERD AMERIKA ONTDEKT? In het jaar 1000 na Chr. verliet Leiso Erikson Noorwegen om een bezoek te gaan brengen aan zijn vader in Groenland. Toen hij den weg wilde bekorten, dwaalde hij te ver af naar het Zuiden en voer langs de Zui delijke punt van Groenland naar een streek, waar hij aan land ging en waar het voor Groenland veel te warm was. Volgens de meening van Vilhjalmur Stefansson de eer ste ontdekking van Amerika. LAKONIEK Op een morgen zag de vermaarde humorist Mark Twain (wiens eigenlijke naam Cle mens was), dat bij zijn overburen aan de achterzijde van hun huis brand ontstemd. Hij ging naar hen toe en sprak het gezin, dat aan het ontbijt zat. aldus aan: „Mijn naam is Clemens. Mijn vrouw en ik hebben reeds lang het plan gehad bij u 'n buur-visite te maken en kennis te maken. Wij vragen u bij deze excuus, dat wij het nog niet hebben gedaan. Neem mij dus niet kwalijk, dat ik op zulk een vroeg uur en zonder complimenten binnenkom, maar uw huis staat in brand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8