Het Lateraansch Accoord van 11 Februari 1929 Buitenlandsch Nieuws nMakteh ccstume FEUILLETON DE SCHANDPAAL I>ERDE blad Het overly den van Maarschalk Foch RADIO-OMROEP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1929 BLADZIJDE 1 Teruggave van Kerkelijke Bezittingen Eerst kijken, V ilN ll M ij-I (Slot) Art. 25. De Italiaansche Staat doet af stand van het koninklijk patronaat over teerdere en mindere kerkelijke bezittingen. Het koninklijk toezicht over meerdere en blindere kerkelijke bezittingen wordt afge schaft. De derde in het Koninkrijk der twee Siciliën zal niet meer geheven worden. Alle betreffende lasten houden op onder de competentie te vallen van den Staat of de daarvan afhankelijke administraties. Art. 26. De benoeming dergenen die met Cen meerdere of mindere bezitting verrijkt Worden of deze tijdelijk vertegenwoordigen, heeft wettelijke kracht met ingang van den datum der kerkelijke voorziening, welke voor ziening zal worden meegedeeld aan de Hegeering. De administratie en de rente zullen in geval van vacantie geregeld worden volgens de normen van het Canonisch Recht. In geval van slecht beheer, zal de Italiaan sche Staat, in overleg met de kerkelijke overheid, tot sequestratie overgaan, met dien Verstande, dat de totale opbrengst zal wor den uitgekeerd aan dengene, die met de be treffende bezitting is verrijkt, of, zij hij ont breekt, aan de bezitting zelve. Art. 27. De Basilieken van het H. Huis van Lore to, van den H. Franciscus van Assisi en Van den H. Anthonius van Padua met alle bljbehoorende gebouwen en werken, uitge zonderd die van uitgesproken leeken-karak- ter, worden toegewezen aan den H. Stoel, die er de administratie van zal verzorgen. Vrij van elke inmenging of bemoeiing van den bant van den Satat zullen even zoo alle ge bouwen en werken zijn van godsdienstige ge nootschappen die worden bestuurd door den H. stoel, missie-colleces inbegrepen. Dit zonder dat de Italiaansche wetten betref fende de uitbreiding van bezit door moreele lichamen haar kracht verliezen. Over de wijze van uitvoering van het bovenstaande zal worden beslist door een gemengde commissie, daar hier ook derden recht hebben en daar moet worden uitge maakt, wat gebouwen zijn van een uitge sproken leeken-karakter. Voor andere heiligdommen, die momenteel onder civiele administratie staan, zal even eens een kerkelijk bestuur worden ingesteld, behoudens in de gevallen waarvan in den aanvang van dit artikel sprake is. Art. 28. Ter berusting van de gemoederen verleent de H. Stoel algeheele absolutie aan al degenen, die zich krachtens de Italiaan sche wetten in het bezit van kerkelijke goede ren bevinden. De H. Stoel zal te dien opzichte instructies geven aan de Ordinarii. Art. 29. De Italiaansche Staat zal zpn wetgeving betreffende kerkelijke aangelegen heden herzien en haar zoodanig aanvullen en veranderen, dat ze in overeenstemming komt met den geest van het gesloten Verdrag en het onderhavige Concordaat. Overeengekomen zijn voorts de Hooge Partijen: a Geen wijziging zal worden gebracht in de erkenning der rechtspersoonlijkheid va.n kerkelilke genootschappen, voor zoover de Ttaliaansche wetten die erkenning doen (H Stoel, diocesen, kapittels, seminaries, parochies, enz.), terwijl voorts de rechtsper soonlijkheid zal worden erkend aan alle ker ken, die deze nog niet hebben en zijn open gesteld voor het publiek, die, welke vroeger bezit uitmaakten van niet meer bestaande kerkelijke genootschappen inbegrepen: de ^tkeeringen, die de laatste momenteel van rCgeeringswege ontvangen, zullen onveran derd blijven. b De rechtspersoonlijkheid zal erkend Worden van alle religieuze genootschappen, met of zonder geloften, goedgekeurd door den H. Stoel, die hun hoofdzetel binnen het Rijk hebben en daar wettelijk en feitelijk veregenwoordlgd zijn door personen, die het Italiaansche burgerschap bezitten en in Italië gedomicilieerd zijn. Onder dezelfde voorwaarden zal de rechtspersoonljjkneid erkend worden van religieuze Italiaansche provincies, die hun hoofdzetel in het Rijk of de koloniën hebben. De rechtspersoonlijkheid der huizen zal worden erkend, wanneer de betreffende genootschappen aan hun regel het recht ontleenen van bezit aan te werven of te hebben. Ten slotte zal de rechtspersoon lijkheid worden, erkend van de generale huizen en procures van alle religieuze ge nootschappen, ook buitenlandsche. Elke reeds erkende rechtspersoonlijkheid blijft van kracht. c. Broederschappen, wier uitsluitend doel de beoefening van den godsdiénst is, onder gaan geen veranderingen en zijn voor wat hun functionneering en administratie betreft, afhankelijk van den H. Stoel. d. Godsdienstige stichtingen van allerlei aard worden toegelaten, mits ze aan de religieuze behoeften der bevolking voldoen en den Staat geen financieele lasten opleg gen. Deze beschikking is ook van kracht op reeds bestaande stichtingen. e. De burgerlijke administraties van ker kelijk eigendom zullen haar leden voor de helft toegewezen krijgen door de geestelijke overheid. Voor de beheering van de aan den godsdienst gewijde fondsen in de nieuwe provincies zal dezelfde bepaling gelden. f. Hetgeen kerkelijke en religieuze genoot schappen tot heden zonder inachtneming der wetten deden, kan door den Staat erkend en gewettigd worden, mits de Ordinarius daartoe binnen drie jaren na het in werking treden van dit Concordaat aanvrage doet. g. De Italiaansche Staat doet afstand van het privilege der kerkelijke jurisdictie over den palatijnschen clerus in geheel Italië (behalve voor wat betreft de S. Sidone di Torino di Superga, den Sudario te Rome en de kapellen der woonpaleizen van de souve- reinen en koninklijke prinsen) en zal de normen der voorgaande artikelen in deze naleven. h. De gunsten die de Italiaansche wetten aan religieuze genootschappen toekennen ten opzichte van alle fiscale plichten, blijven ongewijzigd van kracht. Op het thema der belasting zullen de doeleinden van gods dienst en de beoefening daarvan worden gelijkgesteld met weldadigheid en onderwijs. HET GEESTELIJK KLEED i. Overtreding van het verbod der kerke lijke overheid om het geestelijk kleed te dragen, zal, mits dit verbod aan de Regeering is meegedeeld, strafbaar zijn als het ten onrechte dragen van de militaire uniform. Art. 30. Het gewone of buitengewone be stuur van alle aan religieuze of kerkelijke genootschappen toebehoorende goederen zal onder de uitsluitende controle van den H. Stoel vallen. Zoolang door een eventueel verdrag niet anders wordt bepaald, zal de Italiaansche Staat de tekorten van kerkelijke genoot schappen blijven bijpassen volgens de nor men van de thans geldige wet: in een zoo danig geval echter heeft de Staat zegging in de administratie van het betreffende goed en zal, bij vacantie, een benoeming niet kunnen plaats hebben zonder goedkeuring van den Staat. Deze bepaling geldt niet voor de suburbt- caire Bisschopszetels en voor de kapittels en parochies in de suburbicaire diocesen. Een verklaring van den betreffenden B'sschop, den Kardinaal-Vicaris van Rome, is vol doende om het tekort bijgepast te krijgen. Art. 31. De oprichting van nieuwe ker kelijke en religieuze genootschappen ge schiedt door de Kerkelijke overheid, volgens de normen van het Canonisch Recht; de erkenning er van door de burgerlijke autori teiten. Art. 32. Alle erkenningen en machtigin gen, die voortvloeien uit het Verdrag en het hu-:dige Concórdaat. zullen geschieden vol gens de burgerlijke wetten, die met het Verdrag en het Concordaat in volmaakte overeenstemming moeten worden gebracht Art. 33. Voor den H. Stoel is voorbehou den de beschikking over de Catacomben in den bodem van Rome en elders in Italië met 'de daaruit voortvloeiende lasten tan be waking, onderhoud enz. Rekening houdende met de geldende wet- _ten, en met het eventueel recht van derden, ltan de H. Stoel overgaan tot het overbren gen der lichamen van Heiligen en ook tot het doen van uitgravingen. HET KERKELIJK HUWELIJK Art. 34. Aan de instelling van het huwelijk een waardigheid willende toekennen geliik aan de Katholieke traditie yan zijn volk, kent de Italiaansche Staat aan het Sacra ment des huwelijks, toegediend volgens het Canonisch Recht, burgerlijke kracht toe. De publicaties van het huwelijk zullen be halve in de parochiekerk ook in het ge meentehuis plaats hebben! Direct na de toediening zal de pastoor de burgerlijke beteekents van het huwelijk ver klaren aan de echtgenooten door de betref fende artikelen van het burgerlijk wetboek voor te lezen; van de huwelijksacte zal hij de gemeente binnen vijf dagen een copy doen toekomen oodat inschrijving bij den burger lijken stand kan plaats hebben. Ongeldigheid van het huwelijk en even- tueele dispensatie van de huwelijksplichten vallen onder de «ampetentie der kerkelijke rechtbanken. Het huwelijk betreffende voorzieningen en vonnissen d'e definitief geworden zijn, zul len voor de Hoogste Rechtbank van de Segnatura gebracht worden, op dat deze onderzoeke of de normen van het Canonisch Recht in acht genomen zijn. Genoemde voorzieningen en vonnissen met de betreffende decreten der Hoogste Recht bank van de Segnatura zullen worden inge zonden bij het Hof van Appèl, dat ze, na het vervullen der formaliteiten, zal doorsturen naar den burgerlijken stand, opdat men er acte van neme. Wat de scheiding betreft, kent de H. Stoel de burgerlijk rechterlijke macht het recht van oordeelen toe. HET GODSDIENSTONDERRICHT Art. 35. Voor middelbare scholen, die door religieuzen worden bediend, blijft het staats examen verplicht volgens de bepalingen, die ook gelden voor de candidaten van regee- ringsscholen. Art. 36. Italië beschouwt als fondament en bekroning van het openbaar onderwijs het onderricht in de katholieke geloofsleer volgens de traditie der kerk. Het staat daarom toe, dat het nu alleen op de lagere scholen gegeven godsdienstonderwijs wordt uitgebreid tot de middelbare scholen volgens een programma, dat de H. Stoel en de Staat gezamenlijk zullen ontwerpen. Dit onderwijs zal worden gegeven door priesters of religieuzen naar keuze van de kerkelijke overheid, bijgestaan door leeken- onderwijzers, die daarvoor van den diocesa- r.en Ordinarius de machtiging hebben ont vangen. Het terugtrekken van zoo een machtiging ontneemt den onderwijzer de bevoegdheid, zijn taak te mogen voortzetten. Bij het godsdienstonderwijs op openbare scholen kunnen alleen boeken worden ge bruikt, die door de kerkelijke overheid zijn goedgekeurd. Art. 37. De leiders der Staatsinstellingen voor physieke opvoeding, voor praemilitaire opleiding van Balilla's en Avangüarditie zul len er voor zorg dragen, dat de godsdienstige onderrichting en bijstand van de hun toever trouwde jeugd mogelijk is. en ze op geen wijze verhinderen, hun godsdienstige plich ten op Eon- en Feestdagen te vervullen. Art. 38. De benoemingen van de profes soren der Katholieke Universiteit van het H. Hart te Milaan, en de daarvan afhanke lijke stichting „Maria Immacolata" zijn onderworpen an het Nihil Obstat van den H. Stoel, op dat op moreel of godsdienstig terrein niéts te vreezen zij. Art. 3,9. Universiteiten, alle seminaries, colleges en andere katholieke instituten voor de vorming en ontwikkeling der geestelijk heid, blijven uitsluitend afhankelijk van den H. Stoei, zonder eenige inmenging van de faculeiten-autoriteiten der Regeering. Art. 40. Bij door den H. Stoel goedgekeurde faculteiten behaalde theologische graden zullen worden erkend door den Staat. Eveneens zullen erkend worden de diplo ma's welke worden behaald in de scholen voor paleografie, archiefkunde en gedocu menteerde diplomatie, opgericht in de Stad van het Vaticaan. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN Art. 41. Italië machtigt tot het dragen in het Rijk en de Koloniën van pauselijke rid derorden. Art. 42. Italië zal de adellijke titels erken nen, welke de Pausen, ook na 1870, hebben weggeschonken en in de toekomst nog weg schenken zullen. De gevallen waarin die erkenning vrij van belasting is, zullen worden vastgesteld. Art. 43. De Italiaansche Staat erkent de van de Katholieke Actie afhangende' orga nisaties, mits ze, als vastgesteld door den H. Stoel, werkzaam zijn buiten elke politieke partij en, onder de directe leiding der gees telijke overhead, uitsluitend voor de versprei ding der katholieke beginselen. De H. Stoel maakt van de gelegenheid gebruik om er nog eens aan te herinneren, dat het allen geestelijken en religieuzen ver boden is zich te laten inschrijven bij een politieke partij of daarvoor te werken. Art. 44. Wanneer in de toekomst eenige moeilijkheid rijzen mocht, betreffende de interpretatie van dit Concordaat, zullen de H. Stoel en Italië gemeenschappelijk naar een vriendschappelijke oplossing streven. Art. 45. Dit Concordaat zal in werking treden tegelijk met het Verdrag, dat een einde maakt aan de Romeinsche kwestie, na de uitwisseling der ratificaties. Met het van kracht worden van dit Con cordaat vervallen de beschikkingen der niet langer geldende concordaten der Italiaan sche ex-Staten. De Oostenrijksche wetten, de wetten, bepalingen, reglementen en decreten van den Italiaanschen Staat, die nog rechts geldigheid hebben, worden, voor zoover ze met het Concordaat in strijd zijn, als afge schaft beschouwd bij de onderteekening daarvan. Om de uitvoering van dit Concordaat te regelen, zal direct na de onderteekening een commissie worden benoemd, aangewezen door de Hooge Partijen. Rome, 11 Februari 1929. Get. PIBTRO, Kard. Gasparri BENITO MUSSOLINI. De laatste oogenblikken Dr. Davenière heeft de volgende verkla ring afgelegd omtrent het heengaan van maarschalk Foch. De maarschalk zat voor het venster in ge zelschap van een verpleger. Deze stelde hem voor wederom naar bed te gaan, doch toen de maarschalk zich even had opgericht, viel hij in zijn stoel terug en stitrf om kwart voor zes in de armen var den verpleger. Een nationale begrafenis Omtrent de begrafenis is nog alleen be kend, dat die niet vóór Zondag en waar schijnlijk eerst Maandag zal plaats hebben, om te zorgen, dat de delegaties der gealieer- den, die men verwacht, op tijd te Parijs zullen kunnen zijn. Het zal een nationale begrafenis zijn, een, die in de laatste vijftig jaar slechts te beurt gevallen is san Victor Hygo, Gambetta, Pasteur, Carnot en Felix Faure. Waarschijnlijk zal de kist den laat- sten nacht naast het graf van den Onbeken den Soldaat onder de Are de Triomphe wor den geplaatst. Waar de begrafenis zal plaats hebben, is nog niet bekend; men acht het waarschijnlijk, dat het verschot van den maarschalk in het „Hötel des Invalides" za] worden begraven, tenzij hij zelf in zijn testa ment anders heeft beschikt. Ook is het denk beeld geopperd, het voorgoed naast dat vnn ü:u Onbekenden Soidait to begraven, Duilsche persstemmen De Berlijnsche ochtendbladen wijden uit voerige artikelen aan den overleden Fran- schen maarschalk. De rechtsstaande „Berl. Börsenztg." erkent ronduit, dat de benoeming van Foch tot op perbevelhebber der geallieerde legers een keerpunt in den oorlog is geweest. „Zonder Foch," aldus het blad, „zou de Duitsche doorbraak zijn gelust. Ook de beslissende tegenaanval van 18 Juli, die een definitieven omkeer in den toestand beteekende, was zijn werk." Evenals de meeste andere bladen wijst ook de „Berl. Börsen-Courier" er op, dat in zijn leiding geen groote operatieve intuïtie, geen geniale strategische combinatie was te zien. „Een Sedan heeft hij niet tot stand ge bracht. De overwinning was het gevolg van de uitputting der Duitsone legers." Dinsdag de uitvaart. PARIJS, 21 Maart De doodkist met het lijk van maarschalk Foch zal in de Are de Triomphe worden tentoongesteld. De uit vaart is bepaald op Dinsdagmorgen en zal geschieden van uit de Notre Dame. De bij zetting van het stoffelijk overschot, zal plaats hebben in de Kapel der Invaliden. Een herdenkingsdienst te Londen. LONDEN, 21 Maart Zaterdagmorgen zal in de Kathedraal van St. Paul te Westmin ster een dienst plaats hebben ter nagedach tenis van maarschalk Foch. Het rouwbezoek van koning Albert, PARIJS 21 Maart Koning Albert kwam hier hedenmiddag om vijf uur aan om maar schalk Foch de laatste eer te bewijzen Hij begaf zich onmiddellijk van het station 'naar het hotel van den maarschalk, waar hij-neer knielde voor het stoffelijk overschot. Hij on derhield zich met madame Foch, wie hij zeide hoezeer hij den doode hoogachtte. Een telegram van den Engelschen koning bjj het overlijden van Foch LONDEN, 21 Maart De koning heeft het volgend telegram gezonden aan den Franschen president: „Met diepgevoelde smart bied ik u, mijn heer de president, mijn diep medegevoel bij het overlijden van Maarschalk Foch Frank rijk betreurt zijn grootsten soldaat, Engeland een man, wiens naam geëerd wordt in de rij der Britsche maarschalken Voor altijd zal hij in de herinnering blijven als degene die de geallieerde legers tot de overwinning leidde, terwijl zijn herinnering dierbaar zal zijn aan alle rangen van de strijdkrachten van het Empire, die in den wereldoorlog dienden." HET HUWELIJK VAN PRINSES MARTHA VAN ZWEDEN EN KROONPRINSOLAF VAN NOORWEGEN Inwendige van de kathedraal te Oslo, waar de plechtigheid heeft plaats gevonden DE REGEERING EN DE PETROLEUMPRIJZEN LONDEN," 21 Maart In het Lagerhuis verklaarde heden de voorzitter van den Board of Trade, dat het niet in de bedoeling der regeering ligt de commercieele politiek van de petroleummaatschappijep te beïn vloeden, hoewel de regeering van meening is, dat de ondernemingen den plicht hebben pet publiek met redelijke prijzen ter wille te zijn. De regeering zou een onderzoek instel len naar de beweringen der Maatschappijen. TUSSCHENTÏJDSCHE VERKIEZINGEN VOOR HET LAGERHUIS LONDEN Bij de gisteren gehouden tusschentijdsche verkiezingen te Eddisbury, ter opvolging van den conservatieven afge vaardigde Sir H Barnston, verkreeg de Li berale candidaat R. J. Russell 10.223 stem men. De liberale candidaat is dus gekozen en verovert daarmede een conservatieven zetel. HET PARLEMENT EN DE FINANOIëN In het Poolsche parlement heeft een lang durig en heftig debat plaats gevonden naar aanleiding van het feit, dat de thans afge treden minister van financiën Czechowicz de begrooting met ongeveer anderhalf mil liard zloty heeft overschreden, zonder goed keuring van het parlement, naar aanleiding van welk feit een strooming onder de op positie is ontstaan om Czechowicz door het staatsgerechtshof te doen vervolgen. Het heet, dat het geld in hoofdzaak zou besteed zijn voor militaire doeleinden. De actie tot een vervolging van den oud minister kan gelden als een onderdeel van den strijd van de oppositie tegen de plannen van het regeeringsbloc, om de grondwet te veranderen in de richting van het verleenen van grootere macht aan het staatshoofd. De rapporteur over het voorstel om Czechowicz in staat van beschuldiging te stellen, de soc. Libermann, wees het parle ment er op, dat het hier ging om zijn contröle-recht. Na een uiterst heftig debat is blijkens een V. D.-bericht, het voorstel tot vervolging aangenomen met 240 tegen 126 stemmen, na een uiteenzetting van den president van de Rekenkamer, prof. Wroblenski, die erkende, dat het optreden van den minister in strijd met de wet is geweest. COMMUNISTISCHE OPSTANDEN IN ZUID-CHINA De Lazaristische bisschop Osjea heeft Dinsdag uit Kantsjau in Zuid-Kiangsi ge telegrafeerd, dat overal communistische op standen zijn uitgebroken. Verscheidene neder zettingen van de missie te Nan-nganfoe zijn in brand gestoken; de buitenlandsche missionarissen moesten de vlucht nemen. De plaatselijke Chineesche generaal verklaarde niet in staat te zijn het leven en de eigen dommen der buitenlanders te beschermen; hij vroeg tevergeefs versterking. Daarom vroeg de bisschop om hulp in verband met het dreigende gevaar, doch het is niet waar schijnlijk dat de autoriteiten te Kanton troe pen zullen zenden. HET VORSTELIJK HUWELIJK TE OSLO De uitzending per radio Aan een telegram van het Noorsch Tel. Ag. omtrent het huwelijk van kroonprins Olaf ontleenen wij nog, dat de plechtigheid per radio.werd uitgezonden. De buiten opge stelde luidsprekers zorgden, dat de dicht opeengepakte menschenmenigte alles goed kon volgen. Het „ja" van den prins en de prinses was duidelijk hoorbaar en was het teeken tot een algemeen hoera. Na afloop van de plechtigheid werden op de vesting Akershus tweemaal 21 schoten gelost en deden de schepen in de haven de sirenen klinken. EEN REGEERINGSCRISIS OP HANDEN? KOPENHAGEN, 21 Maart In de zitting van heden van den Folketing werd het be- grootingsontwérp der regeering met 2 stem men der sociaaldemocraten tegen 45 stem men der regeeringspartij en met onthouding van stemming der overige partijen verwor pen. De conservatieven stemden blanco, daar hunne voorstellen inzake een verandering der begrooting van het ministerie van oorlog door het huis waren afgewezen. De minister-presi dent verklaarde voor het sluiten der zitting, dat het verwerpen der begrooting natuurlijk politieke gevolgen met zich zou medebren gen. Den Folketing zou hiervan spoedig me- dedeeling gedaan worden. DE EERSTE BOTSINGEN IN CHINA PEKING, 21 Maart Het officieele Chi neesche telegraafagentschap publiceert een bericht uit den staat van maarschalk Tsjang Kai Sjek, volgens hetwelk Woensdagnacht op 67 Engelsche mijlen van Hankau de eerste botsingen tusschen de troepen van de regeering van Nanking en die van Feng hebben plaats gevonden. De Nankingtroepen hopen binnenkort Hankau te kunnen bezet ten. FENG JOE HSIANG TEGEN NANKING PEKING, 21 Maart (V. D.) Maarschalk Feng heeft Woensdag met zijn troepen plot seling den spoorweg van Sjansi naar Poekau bezet. Bovendien hebben zijn troepen den Lunhai-spoorweg bezet. De voorposten-troe pen van Feng zijn doorgedrongen tot in de ZATERDAG 23 MAART HILVERSUM, 1071 M. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Trio 2.004.00 aansl. v. h. Theater Tuschinsky 4.00—5.00 Italiaansche lessen 5.00— 6.00 Fransche lessen 6.006.45 Concert door het A.V.R.O.-Trio 6.457.45 Duitsche lessen. HUIZEN, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. K.R.O.- uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15 I.15 Concert door het K.R.O.-Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.004.15 Kinderuuitje 4-x56.30 Uitzending uit Sluis (Z. VI.) Medewerking ve-leenen Harmonie en Symphonie van het Sint Joseph-Pensionaat en de Harmonie „Apollo" uit Sluis 6.306.50 Spr.: Mr. V. G. G. M. Dubois: Het Landbouwcrediet 6.50—7.00 Kath. berichten 7.00—7.30 Engelsche les 7.30—8.00 Knioles 8.008.20 KRO. Spr. Dr. H. J. A. M. Stein: Alphonse Daudet. 8.20 „Judas," Passiespel in 5 bedrijven van C. Verschaeven 9.30 Persber. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 II.20 voor de huisvrouw 12.35x«io de Oxford en Cambridge-bootrace 1.20 Carlton Octet 3.50 Dans muziek 4*50 Concert Colombo Trio 5.35 Kinder uurtje 6.20 Muziek 6.35 Nieuwsber. 7.00 Mu ziek 7.05 Liederen van Brahms (bariton) 7.20 Omroeppraatje 7.35 Lezing: Oxford v. Cambridge sports 7.50 Licht orkestconcert. E. Cruickshank, aJt. Orkest 9.20 Nieuwber. 9.35 Lezing: Switzerland 9.50 Nieuwsber. 9.55 „Up to scratch," vroolijke avond met zang en dans 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1744 M. 12.50—2.10 Dansmuziek. Jazzband Vatel 4*055-05 Dansmuziek 7.057.50 Gramofoonmuziek 8.35n. 10 Con cert. Leerlingen v. h. Lyceum 9.2011.20 Dansmu ziek door de „Ixes." LANGENBERG, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoon muziek12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Orkestconcert 7.20 Vroolijke avond. Dans-orkest en solisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. 11.203.50 Lezingen 3-50—- 4.50 Orkest-concert 4.507.05 Lezingen 7.208.20 Die Stunde des Landes. Concert en causerie 8.20 Schubert en zijn werk: Causerie en zang. Daarna: Pers berichten en tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 391.6 M. 10.20—11.20 Gramofoon- platen 3.50 Orkest-concert 4.50 Orkest-concert 7.20 Lincke-Revue 10.20 Orkest-concert. BRUSSEL, 511,9 M. 5.20 Dansmuziek 7.05 Concert voor viool en cello 7.20 Gramofoonplaten 8.20 Concert m. m. v. koor, orkest en solisten. stad Hsianjang bij de grens tusschen de pro vincies Hoepei en Honan. Hiermede is de strijd tusschen Nanking en Feng uitge broken. NANKING EN WOEHAN De beduchtheid voor oorlog tusschen Nan king en Woehan is plotseling zeer groot ge worden. Het congres van de Koeomintang heeft een motie aangenomen, die feitelijk neerkomt op een lastgeving aan Tsjank Kai Sjek om den oorlog te verklaren, als de generaal te Woehan weigert zich aan de regeering van Nanking te onderwerpen. AMAN OELLAH RUKT OP KON STANTINOPEL, 21 Maart Volgens de laatste uit Afghanistan binnengekomen berichten, hebben de troepen van Aman Oellah Woensdag op 40 KM. van Kaboel de troepen van Habib Oellah verslagen. 2 ge neraals van Habib Oellah zijn gevangen genomen en onmiddellijk terechtgesteld. Het offensief tegen de troepen van Habib Oellah wordt onder persoonlijke leiding van Aman Oellah voortgezet. ERNSTIGE MIJNONTPLOFFING NEW-YORK, 21 Maart (VJ3.) Te New Kensington (Pennsylvanië) zouden 200 tot 400 mijnwerkers, waarschijnlijk tengevolge van een ernstige mijnontploffing van de buitenwereld zijn afgesloten. Reeds zijn vijf lijken geborgen. Reddingsmaatregelen worden genomen. HET MIJNONGELUK IN PENNSYLVANIË LONDEN, 21 Maart (V.D.) Naar uit Parnassus verluidt zijn bij de ontploffing in de kolenmijn Kinlock bijna 50 mijnwer kers omgekomen. 35 Mijnwerkers bevinden zich nog in de mijn. Tot dusverre konden slechts weinige lijken geborgen worden. Het aantal der slachtoffers kan nog grooter wor den, aangezien het lot der nog opgeslotenen nog onzeker is. NA DE ONTPLOFFINGSRAMP NEtV-YORK. 21 Maart (V.D.) Tot nu toe is het de reddingsbrigade mogen geluk ken 155 mijnwerkers, die ten gevolge van de explosie in de Klnlock-mijn waren ingesloten, in veiligheid te brengen, zoodat zich nog 145 mijnwerkers ingesloten zijn. Gelukkig heeft de mijn een tweeden ingapg, zoo dat de red ders de plek des onheils kunnen bereiken. Naar alle waarschijnlijkheid is de ontplof fing veroorzaakt door vonken; onder geweldig gekraak steeg een reusachtige steekvlam om hoog, In een wijden cirkel Is de mijn door militairen en brandweer afgezet. Voor den ingang wacht een groote menigte met span ning op nadere berichten. f-rn AMSTERDAM. Nieuwendijk 225229 UTRECHT, Oude Gracht 151 44 De gedachte, dat het wel niet lang meer zou duren, of het kind zou iets omtrent zijn afkomst vernemen, hinderde Marie Zij nam zich voor, met den pastoor er over te spre ken en hem te vragen, of het met beter was vóór hij dienaangaande iets uit den mond Van anderen vernam, hem zelf eenige bij zonderheden met betrekking tot zijn afkomst mee te deelen. Eenige dagen lateT kwam het haar noch tans voor, dat zij zich vergist had Op zekeren morgen kwam de knaap tnet Bloeiende wangen en fonkelend oog naar haar toe, wierp zich om haar hals en ver- Zocht vergunning om naar Gutstedt te rij den, wijl de familie Wallmuth hem uitgenoo- digd had. Bij den afgodspaal zouden de kin deren hem opwachten, was de afspraak, zij mocht dus haar toestemming niet weigeren. Hij noemde haar den dag, die voor de bij eenkomst bepaald was. Marie was over dit voorstel geenszins ver wonderd. Men had Friedrich al zoo vaak uit- genoodigd, zelfs nog deze week op de Aren- ter kermis had hij moeten beloven toch stel lig eens te komen. Zij kon zich echter nog niet goed met het plan vereenigen. Het laat ste uitstapje was den knaap blijkbaar niet goed bekomen en zij zelve kon dezer dagen om den dringenden arbeid niet van huis. Tot nu toe had zij zich nog nooit van Friedrich gescheiden. De mogelijkheid hem alleen ergens heen te laten gaan, was nooit in haar opgekomen. Friedrich raadde hare gedachten en stelde voor, als zij hem niet kon vergezellen, hem ditmaal bü uitzondering alleen te laten gaan. Als tante Marie maar toestond, dat de knecht hem met het wagen tje er heen mocht brengen, hü moest nu toch ook beginnen wat zelfstandiger te wor den en zoo hulpbehoevend was hü trouwens niet, dat hij zoo'n klein uitstapje niet alleen ondernemen kon. Een zekere bitterheid, die Mane niet ont ging, lag in deze laatste woorden besloten, en dit bewoog haar toe te geven. In tegen stelling met zyn onstuimig verzoek toonde hij zich, nu hij de toestemming kieeg niet zoo verheugd als Marie verwacht had. Voor het uiterlük ten minste bleef hü kalm, doch hü moest zich geweld aandoen om zich zoo bedaard voor te doen. Hoe meer de bepaalde dag naderde hoe onrustiger hü inwendig werd. Spüs en drank liet hü bijna onaangeroerd en reeds de ge dachte aan de. mogelijkheid van eenig uit stel scheen hem buiten zichzelf te brengen De oude nicht was onuitputtelijk in het bedenken van zwarigheden. Dan was het weder te guur, dan weer te drukkend. Ten slotte was zü van meening, dat Marie hem niet kon laten gaan voor de ouders der kleinen hem schriftelijk hadden uitgenoo- digd. Nu raakte het geduld van den knaap uit geput. Hü brak m een vloed van tranen uit en was zoo van streek, dat Marie door die onverwachte uitbarsting ontsteld alles in 't werk stelde om hem tot Dedaren te brengen. Zij stelde hem gerust en verzekerde hem, dat hü morgpn gaan mocht. Zoo brak dan eindelijk de .gewichtige dag aan; met een bedrukt gemoed nam Frie drich in het wagentje plaats, dat hem naar den afgodspaal zou brengen, nog van verre wuifde hü Marie ten afscheid toe. Toen zij hem zag wegrijden, kreeg Marie spüt, dat zü haar toestemming gegeven had. Zü kon intusschen geen eigenlüke reden daarvoor aangeven; de weg, dien de knaap had af te leggen was betrekkelijk kort en Deze tweede brief maakte diepen indruk op Dietrich. De tijding, dat zijn levenslustige broeder het tijdelüke met het eeuwige ver wisseld had, ontroerde hem. De dood doe: zooveel vergeten en het was toch immers zün broer, het kind züner moeder. Wat zou zijn moeder zeggen, dat zij haar lieveling niet weergezien had! Wie zou het haar be richten? Als zü de vreeselüke tüding maar niet het eerst uit den mond dier vrouw ver nam, van wier bestaan zij misschien nooit had gehoord! Dietrich had in zün brieven aan zijne moeder nooit over Willy's huwelijk gespro ken Nu deed zich een stem in zijn binnenste hooren, dat het zijn plicht was zün bejaar de, ziekelüke moeder den zwaren slag zoo veel doenlijk te verlichten; 't is waar, zü had ook niet naar hem verlangd. Doch mocht hü daarom het kinderlük ge voel het zwügen opleggen? En kon hij de bede züns stervenden broeders, die hem vrouw en kind aanbeval, onverhoord laten? Was hij niet de aangewezen beschermer van beiden, zoowel door de banden des bloeds als volgens de wet? Dietrich streed hevig. De taak, die zijn nieuwe plicht hem op de schouders legde, was voorzeker niet licht en had veel onaan genaams voor hem, doch hü was er niet de man naar om daarvoor terug te schrikken Volgens den datum van den brief moest Jenka reeds in Europa zün aangekomen en kon ze binnenkort zijne moeder een bezoek brengen Hij mocht dus geen tijd verliezen; hü moest terstond handelen. Zijn werkkring was zoo ingericht, dat hij ronder bezwaar iemand in zijn plaats kon stellen Nadat hü de noodige maatregelen genomen en onbepaald verlof had aange vraagd, was hü spoedig reisvaardig. Hoewel er voor hem veel onaangenaams in de reis gelegen was, was toch het ergste van al, dat hü nu ook met Marie Schnittler in aanraking zou komen. Sedert haar koele afwüzing had hü niets meer omtrent haar vernomen. O, zeker, zij zov reeds lang de vrouw van 'n ander zijn en mogelijk Wie sen wel verlaten hebben. Ook met zijn vroegeren beschermer, den pastoor van Wiesen, had hij alle relaties af gebroken. Nu zag hü zich genoodzaakt zich weer tot hem te wenden. Zelfs diens naam had hij vergeten, hij moest eens nazien. Onder de papieren, welke hü om die reden doorsnuffelde, ,was niet veel, dat hem aan züne liefde herinnerde; slechts een enkel blaadje, met het woordje „de uwe", en he takje viooltjes, de herinnering aan hun eerste liefdesbekentenis. Voorzichtig nam nij ze alle op, de kleine bloempjes, die zoo trouw hun kleur bewaard hadden En ach het eene woordje, dat misschien in eene olotselinge opwelling was neergeschreven, het zei hem meer dan bladzüden vol betui gingen van liefde hem hadden kunnen zeg- gfill 't Werd hem week om 't hart Voor de eer ste maai kwam de gedachte bij hem op, of Maria misschien ook had geleden, of zü mis schien een andere reden had gehad, om hem zoo koel af te wijzen Hij had den pastoor slechts een korten zakelüken brief willen schrijven; doch onder den Indruk zijner stemming was deze breedvoeriger en vrlendschappelijker uitgevallen dan hij van plan was geweest. Hij verzocht het antwoord aan het adres van zpn moeder te willen zenden waarheen hü zich het eerst dacht te begeven. Hij stelde zijn vertrek niet uit, 't was hem of hü geen minuut mocht verliezen. Was het ter wille züner moeder, wül hü vreesde, dat zii de schrikkelijke tijding onverwacht, ge heel onvoorbereid zou vernemen? Was het enkel, om hoe eer hoe beter zich aangaande het lot van het kind op de hoogte te stellen? Dietrich moest zichzelf bekennen, dat er nog iets ander was, dat hem met geweld naar het vaderland dreef, iets waarvoor hij aanvankelijk was teruggeschrikt Tevergeefs trachtte hü zich wijs te maken, dat het slechts een ijdel spel zijner verbeelding was. Hoe kon men immers veronderstellen, dat Marie nog vrij zou zijn, dat de zwarigheden eindelijk uit den weg geruimd en zü van gevoelen zou veranderd zijn. Dwaasheid was het zulks te denken. Niet temin kon Dietrich het zich niet uit 't hoofd zetten, gedurende den langen terugtocht naar het vaderland. Tezelfder tüd maakte Friedrich, Marie'» pleegkind zün voorgenomen uitstapje en had büna zün doel bereikt. De lucht was drukkend geworden en toen het paard den bergrug bü Arendsen besteeg, kon men reeds zeer goed merken, dat er zwaar weer in aantocht was. De knecht had reeds meermalen onderzoekend naar de het jongmensch, aan wiens zorg hü was toe vertrouwd, was een alleszins betrouwbaar persoon. Ten spüt van alle ongunstige weer- profetieën was het een warme zonnige zo merdag, zoodat er veel kans was dat het tegen den middag zelfs drukkend zou wor den. (Wordt vervolgd.) il I it. j h il

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9