Gemengd Nieuws Geheim Verdrag IS' M. BOOD T 1b. DE STOFFENZAAK Roosenhart Rij wielh. T< Burgers E.N.R. en Tourist Rijwielen DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 23 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Brand in een spiegel- en lijstenfabriek Een brandstichtende dienstbode Fabrieksbrand te Tilburg Drie inbrekers in den Beemster Hij had reeds verscheidene vonnissen achter den rug Van een wissen dood gered De „geneugten" van den mijnbouw Doodgedrukt De brutale postauto-diefstal te Amsterdam Een ontrouw post ambtenaar De Katholieke inheemsclie vereeniging Het einde van den tocht met de „Schuttevaer" over den Oceaan Ernstig auto-ongeval De uitvoer van eieren Door den trein gegrepen en gedood Doodelijke val Gevaarlijk speelgoed De destructie van afgekeurd vleesch SPORT EN WEDSTRIJDEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Gesloten vischtijd D.H. V. B. R.K.S.V. „D.E.M." R.K.A.V. A.D.O. Haarl. Voetbalbond H.F.G.—Hilversum KORFBAL HOCKEY WIELRENNEN De Parijsche Zesdaagsche DAMMEN Het kampioenschap van Haarlem BILJARTEN Massakamp D.O.K.Sportlust Wederom een goed geslaagde proefvlucht van de Graf Zeppelin «SROOTE HOUTSTRAAT 50 met de grootste sorteering en de laagste prijzen. ELCK WAT WILS Trekjes No. 594 OEI Op het Droogbak 5, te Amsterdam, heeft de firma van Witsen en Drukker een fabriek van spiegels en lijsten. Ook zijn in dit vijf verdiepingen hooge perceel andere meubelen opgeslagen Om 5 uur gisteravond was de zaak gesloten en om even over zessen zag een der buren rook komen uit de bovenste verdieping. Hij waarschuwde de brandweer en toen deze enkele oogenbiikken later kwam sloeg de vlam reeds uit de vliering, die gevuld was met licht brandbaar hout Tegen het perceel werd een mechanische ladder opgesteld Hierover werd een slang gelegd, terwijl met een- tweeden straal van af het dak van het aangrenzende huis het vuur werd bestreden. Een derde slang werd door het huis gelegd. De brand bleef beperkt tot de vliering, die uitbrandde. Ook het dak leed aanzienlijke schade. De oorzaak van den brond is onbekend. Te Oirbeek brandde dezer dagen een twee tal kapital^ huizen af. Thans is in verband daarmede de dienstbode van den heer P., genaamd K., gearresteerd, tevens in ver band met een vermoedelijken diefstal. Zü is in de gevangenis opgesloten. Gisteravond om 8 uur brak brand uit in de Textielfabriek van de fa. van Dooren en Dams aan het Korvel te Tilburg De brand woedde tn een der magazijnen,' waar een groote hoeveelheid halfen geheel afgewerkte goederen lag opgeslagen. Toen de brand weer ter plaatse verscheen, sloegen de vlam men hoog uit het dak en bedreigden de aan grenzende perceelen. Met twee motorbrand spuiten werd het vuur aangetast. Te ongeveer 9 uur was gevaar voor uit breiding geweken. Het groote magazijn is totaal uitgebrand De schade, die vrij aan zienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Men meldt ons uit Beemster: Gisternacht zijn hier een drietal inbraken gepleegd, n.l. ten huize van rf.s. Kuipers doopsgezind predikant, wonende aan den Middenweg; dr. J. P Veening, arts, wonende te Midden-Beemster en E. Schipper wonende aan den Jisperweg Tot de woning van ds. Kuipers wisten de inbrekers zich toegang te verschaffen door het openschuiven van een raam, aan de voorzijde van het huis. In de benedenverdie ping werd alles overhoop gehaald. Enkele sieraden en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer 220, benevens een bedrag van 350 aan geld werden vermist, In het huis van dr Veening deden zij hun entrée door een openstaand raam aan de achterzijde van de villa. Hier werden 2 kinder-spaarpotten elk bevattende 40. en eenige zilveren voorwerpen ter waarde van 25.gestolen, terwijl bij den heer Schipper een rijwiel uit een schuurtje werd ontvreemd. Tijdens de inbraak bij ds. Kuipers werden de inbrekers bij hun werk gestoord. Toen de heer Kuipers, die onraad hoorde, gerucht maakte namen zij de beenen Hij stelde de politie onmiddellijk van het gebeurde in ken nis en nam persoonlijk per auto aan de achtervolging deel. Men raakte echter het spoor bijster, zoodat het niet is gelukt, de daders te vatten. Het polltie-onderzoek duurt voort. Dezer dagen is door de Zweedsche regee ring naar Rotterdam uitgeleverd de 44-ja- rige J. J. B., die geruimen tijd geleden een vervalschte chèque van 64 pond sterling bij een Rotterdamsche bank had geïnd. Daartoe had hij een blanco-chèque-formulier van een Engelsche bank ingevuld en valschelijk onderteekend meCde namen van een bank te Sofia. In Noorwegen heeft deze B. reeds drie vonnissen wegens vervalschtng achter den rug; ook door de Duitsche politie wordt hij gezocht. Thans zat hij in Gothenburg ge vangen, zoodat de ui levering zonder moei lijkheden kon geschieden. B. is door een inspecteur van de Cen trale recherche gehaald en te Rotterdam ter beschikking van den officier van justitie gesteld. In cms land is dit de eenige ver- valsching waaraan hij zich heeft schuldig gemaakt. Te Amsterdam is een vrachtauto van den papierhandel „De Groot" tengevolge van jen defect aan de stuurinrichting van de Dosterdokskade het water ingereden ter loogte van de Buiten Bantammerstraat. Daar het een gesloten wagen betrof, kon ie twee-en-iwlntlgjarige chauffeur zich niet JÜtijds in veiligheid brengen. HU slaagde er gelukkig in, evenwel niet zonder groote moeite, een ruit stuk te slaan en zoo uit den wagen te komen; waarna een aanwezige beambte van den Reinigings dienst hem de behulpzame hand leende om op het droge te komen. In de Akerstraat te Spekholzerheicfe zijn wederom verschillende huizen gescheurd, tengevolge van de ondergrondsche bodem werking der mijn Willem Sophia. De huizen zien er troosteloos uit, zoo meldt de Msb. Ze zijn scheef getrokken en vertoonen scheu ren van het dak tot aan de fundamenten. Twee aan elkaar gebouwde huizen zUn ge scheiden. Door het verzakken der straten komen er tevens breuken in de gasleidingen, zooda' aparte buizen voor den gasafvoer worden aangelegd. De landbouwer V. te Angulo bij Doesburg geraakte gis Leren onder een kar met man- gelwortelen, welke was omgeslagen. Het slachtoffer werd doodgedrukt. Het bestuur van den Nederlandschen Fe deratieven Bond van personeel in Openba ren Dienst heeft hes volgende telegram aan den directeur-generaal van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie gezonden: „Het personeel van den Post-au'.odienst te Amsterdam verzoekt naar aanleiding van den diefstal van den postauto op 20 dezer, te gelasten alle waardetransportmiddelen te doen begeleiden." De administratie der P. T. T. heeft gelast, dat met ingang van heden, Zaterdag 23 Maart te Amsterdam transporten per auto in gezelschap van ben besteller zullen ge schieden. Het politieonderzoek inzake den brutalen diefstal van de geldtrommel uit den post auto, heeft tot heden nog geen resultaat opgeleverd. Van eenige bankbiljetten, die zich in aangeteekende zendingen bevonden, zijn intusschen de nummers bekend geworden. Aan alle politieposten in Nederland en eveneens aan verschillende bankinstellingen, zijn de nummers ter kennis gebracht. De Commissaris der 9e Sectie te Amster dam, verzoekt ons het volgende te publicee- ren: In de nabijheid van den postauto, die op het August Allebéplein te Amsterdam werd achtergelaten, zijn gezien geworden een heer en een dame met een hond en een meisje van ongeveer 23 jaar. De Commissaris van Politie, bureau Over toom 449, verzoekt beleeft dien heer en dame en het meisje zich aan zijn bureau bekend te doen maken. Een amb enaar bü de posterijen te Ba- rendrecht heeft fraud'e gepleegd ten nadeele van verscheidene menschen, die op het post kantoor, waarvan hij beheerder was, op postwisels of post-chèques gelden hebben gestort. Doordat een van deze menschen, die een post van 281 had gestort, be richt kreeg, dat dit geld niet te bestemder plaatse was aangekomen, is er geklaagd en naar aanleiding van deze klacht is een controls ingesteld, waaruit bleek, dat de boeken van den beheerder niet in orde wa ren. Er kwamen nog verscheidene andere klachten in en de beheerder is door den burgemeester van Barendrecht, den heer Bax, verhoord, gedurende welk verhoor de ambtenaar een bekentenis heeft afgelegd. Het is, naar het Hbld. verneemt, geble ken, dat hi) op 31 Juli van het vorig jaar met de fraudes Is begonnen en dat de laat ste fraude de vorige week is geschied. Voor zoover op het oogenblik kan worden nage gaan is er voor eenige honderden guldens verduisterd. ring van vrije woning. Het volledig rapport zal het volgende jaar in openbare vergade ring worden besproken. Aneta seint uit Djokjakarta: De jaarvergadering van de katholieke in- heemsche vereeniging Perkoempoelan Poli tiek Katholiek Djawa, onder leiding van den heer Prawirosoemarta is gehouden en in zijn openingswoord merkte de voorzitter op. dat de P.P.K.D. de koloniale paragraaf in het ont- werp-verkiezingsprogram van de Katholieke Staatspartij in groote lijnen onderschrijven kan, omdat het ontwerp is een verkiezings program en geen beginselprogram kan zijn. De voorzitter van de commissie voor de koeliecontracten, de heer Bratasiswaja, deel de mede, dat de commissie nog niet geheel gereed is, doch thans gkomen is tot bestu deering van de wervingsordonnantie, waarbij bevonden was, dat de ordonnantie niet wordt toegepast, zooals dit behoort. Er heerschen misstanden en er bestaan verschrikkelijke praktijken, toegepast door werfagenten, wel ke met feiten gestaafd kan worden. De com missie acht het middel hiertegen de invoe- Een Reuter-teiegram dd. 21 Maart meldt uit Londen, naar aanleiding van die reis van de Schuttevaer, waarvan r»eds het een en ander gemeld is: De avontuurlijke tocht van Jacob Schut tevaer, den zeventigjarigen gezagvoerder, die een poging deed om met een twintig voet lange „onzinkbare" reddingboot den At- lantischen Oceaan over te steken, is plot seling geëindigd en de stoutmoedige, oude schipper ls thans op weg naar San Juan aan boord van de „Comillas", die hem Maandag in het midden van den Atlanti- schen Oceaan oppikte. Reuter ontving bij zonderheden van kapitein. Miranda en de bemanning van de Comillas, die het brooze scheepje aan boord' heesch. De geredde man nen deelden Miranda mede, dat zij spoedig van honger en dorst zouden zijn omgeko men, indien het schip hen niet had opge pikt. De Schuttevaer, zooals de reddingsboot heette, vertrok 8 Februari uit Lissabon.. Sedert werd niets meer van de boot verno men. Zij vertrok oorspronkelijk 26 Februari 1928 uit Rot erdam, doch werd bijna een jaar in Europeesche havens opgehouden. De Comillas wordt 25 Maart te San Juan verwacht. Een telegram van Miranda aan Reuter hield het volgende in: Den 13en Maart om 10 uur 's avonds bemerkten wij aan bak boordzijde van tijd tot tijd luchtpijlen, die afkomstig bleken van een zeer klein scheep je. Daarna zagen wij een ander licht, dat in Morse eekens om hulp verzocht. Ik gaf direct orders om naar het scheepje te ste venen en toen wij langszij kwamen, liet ik mijn machines s'ilzetten. De Schuttevaer lag aan bakboordzijde en mijn schip bescherm de het scheepje tegen den wind en de zee. De drie leden der bemanning, aan boord van de Comillas genomen, verklaarden, dat zü van den boottocht afzagen. Ik gaf las'; om het scheepje aan boord te nemen, het geen geschiedde. De reizigers werden met groote zorg behandeld. Zü deden een zeer belangwekkend verhaal. Zij zouden van hon ger en dorst omgekomen zün, zoo wü niet waren opgedaagd. |i sluiten wij met U, bij aankoop van een rijwiel I AGENT DER 1*111(11 Nieuwe Gracht 6-10-12, Tel. 15156 llllllll!l!ll!llllll!lll!lllll!llil vlieg (Melvlieg), in de wateren, waarop dit reglement van toepassing is, zal eindigen op 31 Maart. Gistermiddag ongeveer halt vier reed Dr. Appel, die, wegens ziekte van Dr de Waard te De Klomp nabü Veenendaal, de practijk waarnam, met diens auto in de richting Ede, toen hü voorbü het tolhuis aldaar, aan den rechterkant van den weg tegen een boom botste. De schok was zoo hevig, dat de auto terug sprong en dwars over den weg schoot, met het gevolg, dat de wagen juist in tegen overgestelde richting, aan .den anderen kant van den weg andermaal tegen een boom sloeg. De bestuurder Dr. A. werd bewusteloos uit den auto gehaald en vertoonde een ga pende wonde boven het oog. Na ter plaatse verbonden te zün, werd hij naar de woning van Dr. de Waard overgebracht. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. De auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt. Een eenheidsstempel De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw deelt het volgende mede: In verband met het spoedig (21 April 1929) in werking treden van „The Merchandise Marks (Imported Goods) no. 5 Order, 1928", waarbij stempeling met een „indication of origin" (aanduiding van herkomst) bü invoer van eieren in Groot-Brittannië met letters van ten minste 2 m.m. hoogte wordt geëischt, is tot den Minister de vraag gericht, maat regelen te nemen, opdat in de stempeling van uit Nederland in Groot-Brittannië inge voerde eieren een zekere eenheid wordt in acht genomen. De regeering mist op dit oogenblik de bevoegdheid om met betrekking tot den uitvoer van eieren dwingende voor schriften te geven. De Minister dient zich in dit verband derhalve te bepalen tot het in ernstige overweging geven van het gebruik van een uniforme uitdrukking bü het stem pelen van bedoelde eieren. Gezien hetgeen in kringen van belangheb benden nagenoeg algemeen op dit punt wordt wenschelük geacht, moet aan het ge bruik van het woord „Holland" de voorkeur worden gegeven. Behalve de beperktheid van het aantal letters, heeft dit woord het voor deel, dat 't (in tegenstelling bv. tot „Dutch") ook in andere landen dan Groot-Brittannië verstaan wordt, en dat dus voor uitvoer naar vérschillende landen, ook voor het geval in de toekomst elders dan in Engeland stempe ling mocht worden verelscht, steeds één stempel behoeft te worden gebruikt, waar door eveneens het veranderen van de be stemming der partüen tot op het laatste oogenblik mogelijk blijft. Te Oosthuizen is de 65-jarige heer T. v. d. Meer, hoofd der school te Scharwoude, door den trein gegrepen. De heer van der Meer werd zeer ernstig gewond en men tele foneerde de ziekenverpleging te Hoorn. Met een ziekenauto toog men direct naar Oost huizen, doch de heer v. d. M. overleed spoe dig na het ongeval. Gisterenmiddag is de echtgenoote van den heer A. aan de Oudestraat te Kampen, naar de „Zw. Crt." meldt, met een kind van de trap in haar woning gevallen. Zü was op slag dood. Het kind bleef ongedeerd. Een oude dame wonende aan den Amster- damsche Weg te Arnhem, meende des nachts onraad bij haar woning te hooren. Zij nam een revolver en ging op goed geluk aan het schieten. Daar zij niet met het wapen kon omgaan verwondde zij zichzelf door twee schoten in het rechterbeen. Een derde schot trof een stoel. De dame heeft zichzelf zoo goed en zoo kwaad het ging verbonden en zich daarna onder behandeling van een dokter gesteld. In de gisteren gehouden aandeelhouders vergadering der Ned. Thermo-Chemische Fabriken werd besloten, de statuten der N.V. in dier voege te wüzigen, dat daardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat rijk, ge meenten en landbouw-organisaties die, zooals wü onlangs reeds hebben gemeld, reeds in de gelegenheid werden gesteld, gel delijk in deze onderneming deel te nemen thans ook commissarissen aanwüzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, met afwüking in zoover van het voorgeschrevene in de artt. 5 en 6 van het Bijzonder Visscherü-regle- ment VII (Staatsblad 1922, no. 503), in 1929: a. de gesloten tüd voor het visschen op beek- en regenboogforel in de wateren, waarop dit reglement van toepassing is, zal eindigen op 31 Maart. b. de gesloten tüd voor het visschen met den loop- of sleephengel en met den hengel, geaasd met de kunstvlieg en de natuurlijke Onderafd. st. Jozefgezellen Beverwijk. Zaterdagavond van half 8half 9 en Zondagmorgen van half 12 tot half 1 con tribute betalen. Een krachtige aansporing is zeer zeker op zijn plaats en noodig. Programma Zi Maart. D. E. M. 1Zwaluwen 1, A-, v. Bezu, 2 uur. V, V. Z. 2D. E. M. 2, N. Bouman, half 3. Vitesse 2—D. E. M. 3, half 3. D. E. M. bD. E. M. a 1 uur. Het eerste ontvangt morgen de Amst. Zwaluwtjes. De vorige ontmoeting; in Amst. zal den D. E. M.-spelers nog wet levendig voor den geesiJ staan. Dat was eera schitte rend gespeelde wedstrüd cfoor beside par tijen, welke van de D. E. M.'ers alleys verg de en waarbü de Zw. met terrierhehtige vasthoudendheid d. E. M. de overwinning tot in de laatste minuut betwistten. Ik ge loof dan ook dat de onzen morgen we elf een zware strüd wacht, waarbij een overwin ning kan bevochten worden, mits de i)oo- d'ige aandacht wordt bes eed aan plaats.en, het niet te ver opdringen en opdrüven der backs, het ballen ophalen der binnenspe- lers en het plaa sen der voorzetten van de vleugelspelers. Denkt daar morgen nu eeqs goed aart, zoodat jullie weer spelen in d'en vorm die noodig is, om na Zw. de volgen de tegenstanders tot de aan het kortste eind trekkende partijen te dwingen. Wij met' z'n zeshonderden zullen het niet aan de noodige aanmoedigingen laten ontbreken. Vooruit dan d. E. M.'ers, voort op het pad der overwinningen!!! Het 2e trekt morgen naar V. V. Z. om de reserves der best geplaatste Overgangers te bekampen, ik geloof wel, dat jullie een zeer zware strüd wacht, maar ik geloof ook, dat jullie de overwinning kan behalen, als jullie vastbesloten en eendrachtig de strijd zullen aanbinden. Alles er op en ik twijfel niet!! Het 2e gaat morgen naar Vitesse 2. Het zal er daar warm aan toe gaan jongens. Denkt er echter aan da' het „be fair" jul lie eerste plicht is waaraan niet getornd kan worden. Afgesproken, jongens. D. E. M. b en D. E. M. a trekken op eigen terrein tegen elkaar ten velde. Dat kan een mooi partijtje worden, daar vol gens de geruchten D. E. M. a wel van b kan winnen en D. E. M. b D. E. M. a wei kan kraken. Vecht het nu maar eerlijk uit. Ik ben benieuwd. TE HEEMSKERK Het programma voor morgen bevat: India I—A. D. O. 1, 230. Voorwaarts 1A. D. O. 2, 2.30. A. D. O. 3—G. V. O. 3, 2.30. Vitesse A—A. D. O. A, 1.30. Ranglijsten I A Bennebroek 13 9 3 1 21 53—24 Hillegom 13 8 3 3 18 45—31 Ripperda 14 8 Z 5 17 34—40 D.I.O. 11 6 I 4 13 2530 R.C.H. 4 i) 13 7 O 5 13 4940 Aurora 14 4 3 7 11 39—51 E.D.O. 4 13 4 3 7 10 2634 H.F.C. 3 13 3 3 6 9 33—32 Haarlem 4 14 4 0 10 8 3O46 Stormvogels 3 13 3 3 8 7 38—53 1) R.C.H. 4 2 winstpunten in mindering. I B V.S.V. 2[[ 14 IO 2 3 22 63—33 R.C.H. 3 12 9 I 2 19 6521 Haarlem 3 13 8 0 4 6 55—38 Schoten 2 II 6 2 3 14 2823 I.V.O. 13 6 O 7 12 38—44 Bloemendaal 2 13 5 3 6 13 35—46 E.D.O. 3 II 4 I 6 9 30—38 Kennemers 2 12 3 3 6 9 29—47 Haarlem Vet 12 3 0 9 6 3264 V.V.H. 12 1 1 10 3 16—37 Elftal H. F. C.: Van der Meulen Wamsteker Van Baasbank Jongeneel Van der Lee Lamp De Ruyter, v. Renesse, Wunder, Daniels, Van den Berg HET KORFBALPROGRAMMA Westelijke le klasse AmsterdamWesterkwartier—Excelsior Amsterdam: D. T. V.D. D. V. Amsterdam: SwiftD. V. D. Bussum: OlympiaKoog Zaandük. Den Haag: H. K.V.—Fluks Leiden: Vitesse (L.)Ons Eibernest Dordrecht: DeetosHet Zuiden Overgangsklasse AmsterdamHerculesOosterpark Bilthoven: BilthovenK. V. D. Zaandam: Z. K. V.Ready Tekca II Koog ad. Zaan: Koog Zaand. IIReady Tecka. Haarlem: HaarlemB. E. P. Alkmaar: K. V. K. V.—Westerkw. II Den Haag: Die HagheA. L O. Delft: D. K.C—H. B. S Rotterdam: Rozenburg—O. S C. R Westelijke 2e klasse Hilversum: Excelsior II—Sportief Utrecht: SamosSport AmaterdlamConcordiaAmstelodamum. Amersfoort: AmersfoortBlauw Wit Hilversum: OsnoD. V. D. II Amsterdam: LutoDe Hinde. Amsterdam: TogoSwift II Haarlem: AdvendoWesterkw. III Amsterdam: D. T. V. IISport Vereent. Amsterdam: Allen WeerbaarD. E. D. PROGRAMMA Interlandenwedstrijd AmsterdamNederland—België. Weestelüke afdeellng 2e klasse Amsterdam: Amsterdam II—Amsterdam III (23 Maart) Amsterdam: T. H. C. '25Utrecht. Bloemendaal: Bloemendaal II't Gooi II Amsterdam: Amsterdam IIIHilversum II Rotterdam: Victoria II—D. St. H. C. (23 Maart) 3e klasse Amersfoort: Amersfoort't Gooi III Utrecht: Utrecht II—T. H.C. '25 II Amsterdam: Amsterdam IVde Kraaien Hilversum: Hilversum IIIBe Fair Den Haag: Te WerveDe Kieviten. Den Haag: Togo IIIBloemendaal in Leiden: LeidenH B. S. Rotterdam: Victoria IIIHaagsch Lyc. n Den Haag: H. D. M. II—De Kieviten n Den Haag: Te Werve IIDordrecht Den Haag: Togo IV—H. D. M. II (23 Maart) DAMES le Klasse Leiden: Leiden—Togo Amsterdam: AmsterdamH. L. C. Bloemendaal: B.D.H.C.H.B.S. Haarlem: R. W.Victoria 2e klasse (Noord) Haarlem :R. W. Amsterdam. Bloemendaal: B. D.H.C.H. B. S. Hilversum: Hilversum—Gooi v. Kempen, die met den Italiaan Tonanl een koppel vormt, boekte tot op heden wei nig succes. Thans zün deze rennen tot de 12de plaats afgezakt. De stand van Vrü- dag 5 uur is: 1. Gerardengo-Linari; 2. Richli-Buschenhagen; 3. Degraeve-Verschue- ren; 4. Chouxy-Fabre. Nog zelden hebben de I-Iaarlemsche dam spelers zoo vinnig gestreden om 't kampi oenschap van de Spaarnestad als dit jaar. Direct van den start gingen Van Dartelen en Sluiter steeds gelijk aan den kop, zij won nen alle partijen én speelde tegen elkander remise. In de zesde ronde gelukte 't eindelük aan Sluiter een punt voor te komen, cft-.ar Van Dartelen 't tegen Poppen niet verder dan een gelijk spel kon brengen. Van Eük maakte echter in de zevende ronde de kansen weder gelijk door züne fraaie remise-partij tegenSluiter, waardoor thans Sluiter en van Dartelen wederom ge- lük aan 't hoofd van dit tournooi gaan, elk met slechts 2 verliespunten De stand na de zevende ronde luidt: Spelers gesp. gew. rem. verl. pt. gem. De titelhouder Aebe de Jong heeft zijne kansen vrijwel verspeeld door züne twee achtereenvolgende nederlagen deze week tegen Sluiter en Visse. Voor de 2e maal in dezen massakamp speelden de 3e viertallen, nu in café v. Trigt te Heemstede. Vooral no. 1 van Sportlust bracht er wei nig van terecht, en leed een groo 'e neder laag, terwül ook no. 3 en 4 maar even over de helft kwam. De uitslag was als volgt: D. O. K. 100, 88, 100, 100, totaal 388. Sportlust 31, 100, 54, 65, totaal 250, Stand na 4 wedstrijden 14651377 voor D. O. K. As. Donderdag voortzet ing in café Schef- fer, tusschen de 2e viertallen. Het luchtsmhip Graf Zeppelin is gister midcfag om half zes na een proefvlucht van drie uren veilig geland. De nieuw aange brachte inrichtingen hebben alle goed vol daan. Stille omgang ije grond, die op de razende dag het wild erkeer dragen moet; die dreunt en trilt en teunt onder 't daverend gejacht van duizend ogge wielen; de grond, gewillig-stug bü de indelooze reeks van zware, lange dagen; hü eleidt nu, in 't groote uur weer, de mannen an de nacht. De mannen van de heilige nacht. En van de heilige trouw. Waarachtige kaerels zün het allen nu •eeréén van gedachte, één van vurige ezieling, machtig en groot in die milde nacht an weleer en van nu en van altüd. In die rü van zeven moedige uren zün ze wüt alles wat hen drukt en plaagt bü de .rulkelgang door 't teisterende leven 3 gooien ver van zich af de zorgen van het uis en van de zaken, die toch te vermüden iet zün, en trachten zich sterk te maken •eer voor heel de komende jaarkring. Waar ging door alle eeuwen ooit prachtiger stoet? Van Noord en Zuid, van West en Oost, van stad, dorp, gehucht, van alle hoeken des lands komen ze aandragen hun zangen, gebeden, wenschen, hun blijde groet aan de God van het mirakel. Het is geen zoeken naar een beloofde Ver losser, het ls een heilig weten, een bewuste stap van eerlijk, kinderlijk-blü menschen- hart. Daar loopen er bü, die geslagen zijn door felle beproevingendie torsen moeten een wereld in 't klein van wee en ellende die in deze uren hun gewillig boete-lüf be lasten met alles wat gansch een jaar hen te verduren brachten hopen, dat einde lijk deze zuiverende nacht hen bevrijden zal. Daar stappen er mee, die nog branden voelen de geesel-striemen van haat, mis kenning, van grievende onrechtvaardig heiddie aan hun lichaam knagen we ten een langzaam moordende kwaal, en vragen gaan om geduld en onderwerping... De handen betasten de verborgen kralen- rü. en door de nauw bewegende lippen gaan de gebeden vooruit naar de plek, waar, ge huld in een krans van waslicht, de verbor gen God hen wenkt en de lasten verlich ten zal, ook al drukt het onverbiddelüke leven het juk pijnender op de moede schou ders. Daar gaan er mee, die de armoe op het doorgroefde gelaat dragen, en weten, dat deze sombere levensgezellin hen thuis weer wachtmaar weten ook, dat de Chris tus van ginds van ginds en hier en over al het zoo besteld heeft en zelf gekweld wilde zün van wee en ontbering En hun kruis neemt af aan gewicht en Pijn. Och, het is zoo elk jaar eenderen het laat zich zoo moeilük opnieuw beschrü- ven zonder te hervallen in voorheen gezeg de dingenmaar tochtoch laat het hart weer telkens zich drüven naar woor den, die spreken willen van deze, zich on weerstaanbaar herhalende demonstratie, die, in al haar zwijgende eenvoud, spot met iedere pracht en praal der wereld. Der werelddie zoo angstig snel voor uit gaat in wat techniek, vernuften kwaad te brengen weten. Der wereld, die barstens-toe-zwanger is van haat, egoïsme, moordlust, bederf. Der wereld, die van het leven een ruste loos bacchanaal maakt, en joelt en danst en lacht en zich het dooden-gif drinkt dér ontucht. Er worden records verbeterdverbijs terend van wilde opeenvolging zijn de vin dingen der groote denkers en technici, en telkens weer vraagt de kleine eenvoudige zich af waar het eindigen moet en hoe. De wereld maakt zich meester van alle geheimen der lucht en der aardemaar het wondere Geheim van Liefde en Almacht wordt genegeerd in steenen hoogmoed. Arme denkers en vinders, hoeveel naam en roem hebt ge reeds bijpen gegaard? Eén misgreep, één ondoordachte stap, en dezelf de groep vereerders lacht u uit en stoot u terug in uw eigen klein-menschelijk ik. Eén zucht, en ge trekt uit deze wereld, die dra vergeten zal, dat ge ooit heeft be staan. En anderen zullen uw plaats innemen en broOze roem oogsten, tot ook zü de korte af stand hebben afgelegd. En driftig holt uw wereld voorten dansend vertrapt ze Wat haar wil tegen houden in die dolle vaart naar de dood. Maar in de nacht, die zonden verbergt, die misdaden dekt, schuift rustig voort de drom getrouwendie stil bidt als de we reld vloektdie smeekt als de wereld in tartende Overmoed het oordeel uitdaagt... die gelaten zwügt als de wereld in gillende spot uitbarst en in stompzinnige verwaand- hield spuwt op deze daad van levend ge- lrfof en onverwoestbaar betrouwen. Dit is de rustige massa-vaart naar het tïeuwige leven... de stille gang van de een- voudigen, die de dood recht ln 't gelaat dur ven zienhet ls de millioenen-stap der sjekerheid, met heldere blik op veilige haven. Wie zal ontkennen, dat ook kleine en f rroote menschen-gebreken meegaan in die ;ocht Maar gul ls deze nacht met zün zege- itngen, en louterend is zijn adem, die over le eindelooze schare gaat en harten her boren doet worden. Arm, rük, geletterd, of minder bedeeld, zwak of standvastigheel deze trekken de menigte is doorwasemd van één blijde zucttt, die alles uit de hoofden heeft ge vaagd wat met dit plechtig uur niet kan samengaan. De harten zingen het lied der wezenlijke vreugde, in dezelfde straten en stegen waar 't lied van schande en dronkenschap krijscht. De monden prevelen zinnen, die balsem zün voor 't Hart, Dat in dezelfde hoeken bespat wordt door modder-taal van vuile lippen. En als in t vroege morgenuur nog de i nuziek op-dreint uit nachthuizen en ge heime kotten, dan ruischen in alle kerken der wufte grootstad de schallende tonen der orgel-monumenten, die in vurige jubeling de daver-zang helpen opstuwen naar de troon van Hem, Die in deze wonder-nacht Zün zegenende hand niet rusten laat. De ommegang is ouder dan de wereld stad zelf, die noode hem verdraagt, en, trots haar snelle, materieele groei hem niet weren kan en durftwant sneller groeit met elk jaar het getal moedige mannen en jongelingen, die in machtig-rustige mani festatie optrekken naar de plaats, waar ééns de Godmensch het zichtbare bewüs gaf van Zijn waarachtig zün in de simpele, blanke Hostie. De wereld lacht er omhaalt de schou ders op en praat hoog-wijs van fabels en domme legenden. De mannen van de Omgang doen even- zoomaar hun glimlach is er een van medelijden, en onder hun vele gebeden zün er ook voor hen, die in al hun wüsheid ar mer zün, dan de geestelijk meest misdeelde uit heel die eindelooze schare van elk oud jaar, dat nieuw en jong zal blüven, zoolang de wereld zich op haar molmende funda menten staande houdt. J. B. Sluiter Jr. 7 5 2 0 12 1.71 j. w. v Dartelen 6 4 2 0 10 1.87 H. Greèuw 5 2 2 1 6 120 J. p van Eük 7 2 4 1 8 1.14 i Chr F. Visse 7 4 0 3 8 1.14 J. Poppen 7 3 I 3 7 1.00 F. A. Berkemeier 7 1 4 2 6 0.86 Aebe de Jong 5 1 2 2 4 0 80 J van Looü 7 1 2 4 4 0 57 W. van Daalen 6 1 0 5 2 0 33 R, Hartgerlnk 4 0 1 3 1 0.25 1. 2. O. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10