Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST E. R. K. m Cheque-koersen leringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS 1 JS li Telegrafisch Weerbericht MUZIEK DERTIG JAAR SCHOONSCHRIJVEN Levensverzekering Mij. Nassausingel 3 te Nijmegen Voor allen die sukkelen SERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 ZATERDAG 23 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda 24 Maart Agenda 25 Maart Apotheekdiensten De Primaire weg Zaandam—Alkmaar De sluiswerjten te Spaarndam De Bijzondere April-uitvoering van Geloof en Wetenschap Het Broederhuis aan den Heerenweg Bestrijding van besmettelijke ziekten Gemeentezaken Statuten De Ceintuurbaan Aanrijding tusschen vrachtauto en zandtreintje OVERVEEN Barïeljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klcp-Veeg-Stof7.uigers f 175.- De herziening der Rijkstelefoon tarieven Snelheidsovertreders De uitbreiding van het St. Elisabethsgasthuis Het bouwen van een keuken- complex HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER VRAAGT INLICHTINGEN. Bachs Matthaus-Passion door de C.O.V. Scheepsbouw De taxi-tarieven Bü sommige ondernemingen in het Taxi bedrijf ls men er toe overgegaan, de zöne grens te verplaatsen. De bewoners buiten Haarlem hebben, nu ook voordeel van de nieuwe tariefregeling. BURGERLIJKE STAND Collecte voor het H. Land De Collectieve Arbeidsovereenkomst v. d. Bouwbedrijven Overeenstemming bereikt De vliegtocht Engeland Australië mislukt De strijd in Mexico Dr. C. de Lind v. Wijngaarden Wageningsche landbouw-ingenieurs in Ned. Indië LAATSTE NIEUWS De ontvangst van aanzien lijke vreemdelingen in Ned. Indië De Nederlandsche delegatie naar het internationaal ziekenhuis-congres Mijnhardt's Laxeertabletten VRAGENBUS DE SPAARNEBANK De Amsterdamsche Paasch- vee-tentoonstelling St. Josephsgezellenverceniging, Jansstraat 59. Van 122 uur en van half 610 uur geopend. Van half 9—half 10 ver plichte opkomst. 9 uur Spaarkas. Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat half 3 Concert, te geven door de H. O. V. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Vakgroep schilders. 8 uur Tooneelclub R.K. Vrou wenbond. 8 uur Bevolkingsbureau. 8 uur Alberdingk Thijm. 8 uur Bestuur Grafische Bond. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59. Van 810 uur Repetitie Harmonie „Utile Dulci". Van 810 uur Club avond damclub „T. en P.". Van lu uur repetitie Rederijkers St. Genesius. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door P. Th. A. v. Rijn, Kleine Hou weg 15, Tel. 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zn., Züyweg 34 Tel. 12495 en de Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. St. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van naif 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor Jongens en meisjes beneden 15 Jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij- Een adres aan den Minister Door de raadsleden van Castricum. de heeren T. Hellinga en H. Schipper, werd dezer dagen een adres aan den Minister van Waterstaat verzonden, waarin er bü den Minster op wordt aangedrongen, dat voor de gemeente Castricum een meer bevredi gende oplossing wordt verkregen in zake den aanleg van den primairen weg Zaandam Alkmaar. In de bij dit adres behoorende memorie van toelichting, wordt medegedeeld, dat tegen het oorspronkelijk plan der provincie, door de gemeente Castricum bezwaar werd gemaakt op grond van het isolement, waar in Castricum dan kwam te verkeeren en dat een billijk voorstel, om 60 door Castricum bij te dragen in de kosten der verbetering van den Brakersweg, door Ged. Staten is afgewezen, vanwege de conse quenties, gelegen in financieele deelname aan de verbetering van een niet-primairen gemeentelijken weg. Er wordt dan gewezen door adressanten op de thans tot stand gekomen projectie van een weg ongeveer parallel met den Brakers weg, waarvan de kosten echter belangrijk hooger zijn en ook nog het nadeel der ont eigening van een groote oppervlakte teelt en weidegrond meebrengt. Ten slotte wordt in de memorie van toe lichting gezegd, dat het duidelijk is. dat niet de technische wijziging in het primaire wegenplan, noch de kosten van verbetering van den Brakersweg als zoodanig de provin cie hebben weerhouden aan het belang der gemeente Castricum tegemoet te komen, doch dat vrees voor consequenties, gelegen in financieele deelname aan de verbetering vao een niet-primairen gemeentelijken weg daarvan de oorzaak is geweest. Het is echter teftns duidelijk, dat hier althans in financieel opzicht de belangen van gemeente en provincie samenvallen, en het is dan ook op dezen grond, dat de adres santen de vrijheid vinden er op aan te drin gen bij den M .nister, dat goedkeuring van 't wegenplan der provincie slechts zal volgen "na pogingen bij dit plan., met het belang der gemeente Castricum, dat ernstig dreigt te worden geschaad, meer rekening te houden. Naar wij vernemen, is van dit adres afschrift gezonden aan Ged. Staten. De sluiswerken te Spaarndam naderen de voltooiing. Na goedkeuring van het bestuur van Rijnland en andere „wateri'-autoriteiten kunnen de sluisdeuren open en de kolk voor de scheepvaart opengesteld. „De legende van St. Servaes" Op de laatste bijeenkomst van bovenge noemde vereeniging deelde de voorzitter mede, dat, na eenige op niets uitgeloopen onderhandelingen met het Concertbureau Krauss, het bestuur besloten heeft den leden tot sluiting van het seizoen 1928-'29 op 18 April a.s. aan te bieden de uitvoering van „De legende van Sint Servaes", tekst van prof. Chr. Mertz, muziek van Ph. Loots, door een gemengd koor met pianobegeleiding onder leiding van Mej. Dora Loots, welke opvoe ring reeds meermalen met bijzonder succes heeft plaats gehad. De kapel in gebruik genomen In alle stilte heeft Woensdag de inzegening plaats gehad van de kapel van het broe derhuis aan den Heerenweg, welke wijding is geschied door den Hoogeerw. Heer Ple baan L. A. A. M Westerwoudt, Gisteren is eveneens in allen eenvoud, door den Zeereerw Heer Pastoor H. A. V. IJzermans, in de kapel de eerste stille H, Mis opgedragen. Inenting tegen diphterie De hoofdinspecteur voor de Volksgezond heid, meer in het bijzonder belast met het Staatstoezicht op de besmettelijke ziekten, heeft B, en W. bericht, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft besloten de bestrijding van diphterie en roodvonk ooor middel van inenting te bevorderen door het toekennen van Rijksbijdragen aan een zestal grootere gemeenten, waaronder Haar lem. In verband daarmede vragen B en W. nu een crediet van 3.700 aan ten behoeve van het openstellen van de gelegenheid van in enting van kinderen der scholen voor lager onderwijs voorloopig alleen tegen diphterie. B. en W. stellen voor, goed te keuren, de balansen mei verlies- en winstrekenin gen over 1927 betreffende een aantal wo ningen der Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering. B. en W. stellen voor, goed fe keuren de balans met verlies- en winstrekening over 1927 bereffende een aanal woningen van de Coöp. Woningvereeniging voor Ge- meenepersoneel. Voor verbetering van ti'en berm met schoeling langs de noordzijde van den Klop persingel vragen B. en W. een crediet van 13.200 aan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van perceelen, in te brengen in het gemeentelijk woning- en grondbedrijf. Mevr. L. MolKoning vraagt met in gang van 1 Mei eervol on slag als onder wijzeres in de lichamelijke opvoeding. In de vacature-Adrian in de Gezond heidscommissie is de volgende voordracht opgemaakt: 1. dr. G. Adrian, 2. dr. M. Mauritz. De „Staatscourant" bevat de sta tuten van de afdeeling Heerhugowaard van den Diocesanen R, K. Land- en Tuin- bouwbond in het Diocees Haarlem, thans genaamd Afdeeling Heerhugowaard-Noord van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond in het Diocees Haarlem, gevestigd te Heerhugowaard. Vanwege de N. Z. H. T. M. worden thans de rails aan de Dreef vernieuwd. Tevens is nu het kruisstuk van de Ceintuurbaan aan de Hazepaterslaan opgebroken, waardoor de lijn der Ceintuurbaan verbroken is. Dit ver wijderen van het kruisstuk kan echter niet beschouwd worden als het opbreken der rails van' de Ceintuurlijn. Het kruisstuk is slechts weggenomen, omdat het vergaan was. Zou de Ceintuurlijn gehandhaafd zijn, dan had het kruisstuk vernieuwd moeten worden. Gister-namiddag om 3 uur had op den hoek SlachthuisstraatKarolingerstraat een aanrijding plaats tusschen een zandtreintje en een bleekersauto, waardoor de auto ern stig beschadigd werd, zoodat hij moest wor den weggesleept. De auto, bestuurd door H. L., kwam uit de Karolingenstraat en wilde de Slachthuisstraat oversteken, toen het zandtreintje, komende van den Schalkwijker- weg en gaande in de richting Slachthuis straat naderde. De locomotief, die gebruikt wordt voor een werk van de gemeente, dat uitgevoerd wordt door den aannemer de Weers, kreeg geen schade. De politie onderzocht of de machinist in deze schuld treft. R. K. Volksbond Het bestuur van den -t. K Volksbond afd. Overveen en Omstre ken roept voor de derde maal in dit jaar de leden op ter vergadering, welke gehouden zal worden Dinsdag 26 Maart a.s., des avonds 8 uur, in de St. Aloysiusschool te Overveen. Op de agenda komen o.m. voor: Ingekomen stukken, installatie nieuwe le den, behandeling beschrijvingsbrief voor de Centrale Raadsvergadering, beantwoording vragenbus, cursus, welke gehouden zal wor den door den geestelijk adviseur. Voorts vestigt het bestuur de aandacht op de groote propagandavergaderingen, die door het R K. Werkliedenverbond worden geor ganiseerd, n.l in Zwolle, Arnhem, Utrecht, Den Haag, Amsterdam, Vlissingen Tilburg, Maastricht, Alkmaar, Enschede, Eindhoven. Voor de afd. Overveen is Amsterdam aange wezen De vergadering wordt gehouden op Zondag 7 April a.s, des morgens 11 uur in gebouw „Bellevue" Leidschekade. Zij zal ge presideerd worden door den voorzitter van 't Nederl. Werkliedenverbond, den heer A C. de Bruyn. Als sprekers zullen optreden' de heeren H. J. Sprokop, L. F. Guit, Chr. v. d. Driest, H. C. Nijkamp. Zij, die deze vergadering willen bezoeken, moeten zich voor 1 April a.s. opgeven bij den secretaris, den heer J Tullenaar, Zijlweg 10, Overveen. De bestaande plannen tot wijziging van den telefoondienst, zijn voor het Hoofdbe stuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aanleiding geweest een schrijven aan het H. B. der Post. en Telegrafie te 's-Graven- hage te zenden, waarin op het behoud van het lokaalverkeer tegen lokaaltarief wordt aangedrongen. De zönegrens 7 y3 en 15 K.M. zou naar hun meening moeten zijn 10 K.M. 10 cent, 10—20 K.M. 20 cent, 20—30 K.M. 30 cent. De politie heeft gisteren tegen een twee tal automobilisten proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de maximum snel heid. Ze reden beiden 55 K.M. resp. op den Heerenweg en op den Rijksstraatweg. Gistermiddag werd door het College van Regenten van het St. Elisabethsgasthuis, aihier aanbesteed: in 2 perceelen. Perceel I a) Het bouwen van een keuken complex aan bovengenoemd Gasthuis, b. Het Glas- en Schilderwerk aan boven- genoemden bouw. Ingekomen waren 38 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. v. d. Putten te Heem stede f nr.700. W. Sanders te IJmuiden „113.000. N. J. Tromp te Overveen m.9oo. Fa. J. H. Heijmerink te Nijme gen 105.837.— H. Munsterman te Amsterdam 115.220. J. C. de Geus en de Veer te Haarlem 114.499.-— G. C. A. Jonckbloedt te Heem stede h 108.673. N. Zwaan te Nieuwendam 108.900. C. W. v. Veen te Amsterdam 109.700. G. W. Wijker en Co. te A'dam 113.800. Mohrmans-Bouwbedrijf te Am sterdam 97.250. N.V. D. P. Joustra te Haarlem 112.865.— G. Metselaar te Haarlem 99.375. D. de Bruin te Haarlem in.300. J. de Klerk te Haarlem 102.900. Fa. Schaaf-Stegerhoek te Alk maar 112.000. W. Thunissen te Haarlem 112.600. Fa. M. Joustra te Haarlem 114.750. Bellaart te Haarlem 109.800. Aannemings Mij. Noord-Holland te Heemskerk 95.959. v. Deursen te Haarlem 118.794.— W. en J. Éroertjes te Heemstede en Bloemendaal 114.148. Lindenboom te Haarlem 112.229.- Segers te Nijmegen 107.990.— H. Groen te Amersfoort 104.570. G. P. Hetem te Haarlem 109.800. De laagste'inschrijver was de Aannemings- Mij. „Noord-Holland" te Heemskerk voor f 95-959-— Perceel II. Het Glas- en Schilderwerk aan bovengenoemden bouw. Ingeschreven werd als volgt Zonneveld te Haarlem f 8422. J. Gieling te Haarlem 8650. P. Barend te Haarlem 8400. F. W. Sinnecker te Haarlem 9766. A. de Laat te Haarlem 8664. A. Breed te Heer Hugowaard 7274. P. Essenius te Haarlem 8994.1 P. H. v. d. Bos te Heemstede 8747. J. Lucas te Spaarndam 7082. J. Goldsteen te Haarlem 8300. J. G. H. Fengler te Haarlem 8245.— M.v. Brussel te Santpoort 5485. zal doen, enkele hoognoodige maatregelen te nemen, ten einde een gedeeltelijke failure als gisterenavond bij orkest en solisten te voor komen. We preciseeren. Natuurlijk was het niet te verwachten, dat de heer Robert met zijn koor, reeds bij deze eerste kennismaking er in zou slagen, al de opeengestapelde schoonheden van dit langademige werk, dat ons vrijwel zonder coupures werd gebracht, voor ons gehoor uit te stippelen. Hoofdzaak was bij deze uitvoering dat althans de groote lijnen werden gevolgd en van deze taak heeft het koor zich bijna zonder uitzondering uitstekend ge kweten. Wel wogen de beide koren in kracht en „fahigkeit" niet geheel tegen elkann der op, wel waren vooral de bassen sterk i- Hoogste barometerstand 773.1 te La Coriina Laagste barometerstand 744.4 te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen Weste lijke .tot Zuidwestelijken wind, meest half be- woik, waarschijnlijk droog weer, iets koeler des Tiachts. gezien aan de uitverkochte zaal ze met stelligheid rekenen. kunnen J. S. Een evenement in de Haarlemsche mu- ziek-anna'en is deze uitvoering van Bach's groote meesterwerk niet geworden. We hadden dit trouwens ook niet verwacht, al hadden we het even stil gehoopt. Maar laten we onmiddellijk getuigen, dat de voor naamste reden van dit minder goede slagen niet heeft gelegen bij het koor, noch bij des- Zelfs dirigent, den heer Robert, doch bij een gedeelte der solisten en bij het orkest, die Vrijdagavond verre van voldoeninggevend musiceerden. We weten eigenlijk niet goed waar te beginnen, bij een eerste uitvoering als deze, die époque zou moeten maken, en slechts is gebleven een schoone poging. Welke wij hernieuwd willen zien, o zeer zeker, maar waarbij het bestuur der C.O.V. toch goed De scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute te Terneuzen heeft wederom aan de N. V. Werf „Conrad" alhier opdracht gegeven voor het bouwen op hare werven te Zaandam van acht sleepschepen, groot omstreeks 565 ton, zoodat nu in totaal achttien dergelijke sche pen op deze werf zullen worden gebouwd, waarvan 14 stuks voor den heer G. F. P. van der Pel te Terneuzen. Men zal zich afvragen, wat de beteekenis is van dit kopje: Dertig jaar schoonschrijven Lezers, die vroeger een ondui delijke hand van schrijver, hadden, les namen en zich op een behoorlijk loopend schrift kunnen beroemen, zullen be grijpen, wat het zeggen wil avond aan avond, les te hebber, gegeven in schrijven. In 1923 overleed de heer C. Nan, die een 1 school voor schrijven voerde in de Tetterodestraat. De practljk werd door zijn dochter, mevr. L. J. ReiberNan overgenomen, die thans 8 jaar den naam van haar vader hoog houdt. Opgeleid wordt voor het examen van de Ver. van Leeraren in het Schoon schrijven tot het verkrijgen van het diploma voor loopend handels- en rondschrift. In 26 lessen is men vin den meest stumperigen schrijver veranderd in een schrijver met een mooi handschrift. Vroeger lette men meer op schoonschrift, op caligrafeeren, thans is het handschrljven meer gewild. Gisteravond hebben wij een kijkje geno men tijdens een clubles. De leerlingen heb ben elastiekjes om de vingers om de juiste richting van de hand in den beginne te verkrijgen. De eerste lessen gaat de leer ling veelal met kramp in de vingers naar huis, doch dit wordt elke les minder en minder, tot op het laatst het gebeele hand- schrift in de juiste banen is geleid. Uit cahiers van 1900 af, bleek, dat de resultaten steeds schitterend geweest zijn. 2 April bestaat de school-Nan dus 30 jaar. Aan belangstelling zal het dien dag niet ontbreken. Vele oud-leerlingen zullen on getwijfeld van hun achting Jegens de school biyk geven. Des middags is er gelegenheid de jubi larissen te complimenteeren. Een groot aantal nieuwe leerlingen zal echter wel het grootste geschenk zijn, 'op dien gedenkwaardigen dag. GEORGE ROBERT Directeur van de C. O. V. de minderheid en produceerden dezen een slechts zeer matig volume, zoodat er veel van de contrapunctische schoonheden ver loren gingen, maar over het geheel genomen mogen we over de koren toch niet ontevreden zijn. Een enkele attaque kan nog gedecideer- der, de uitspraak vooral moest distincter worden, en niet vervloeien in louter vocalen, maar de groote momenten, waarop het koor als menschenmenigte een taak te vervullen had, ze waren inderdaad goed van opvatting en weergave. Zoo hetEr ist des Todes schuldig, het Barabbam, het Lasz ihn kreuzigen, het Gegrüsset seist du, Juden- könig, en het langere fragmentAndprn hat er geholfen. De koralen werden met juiste voordracht gezongen, alhoewel we hier en daar gaarne wat meer kleur en leven hadden gezien. Minder goed maar zeker ook moeilijker waren de groote dubbele koren als het „Kommt Ihr Töchter", en het slotkoor. Ziet, men miste daarin nog de diepere bewogenheid, de bewogenheid van een bruisende en woelende menschenmenigte, die zich nieuwsgierig verdringen en vragen en roepen en elkander antwoorden, men mist hierin, vooral bij het slotkoor de ver fijnde pathetiek. Maar, we weten zeker, dat dit bij een volgende uitvoering, wanneer dit Bach-zingen, dat, de heer Robert vergete dit niet, toch zoo rythmisch los en vrij kan geschieden, met zooveel meer kleur en be weging tot een gewoonte zal zijn geworden voor de koristen, tot grootere proporties zal uitgroeien. Het knapenkoor was beslist te zwak. Minder goed zijn we te spreken over de begeleiding van het Utrechtsch stedelijk orkest. Zonderen we de prachtige fluitsoli van Cor Kwant en v. d. Hurk, de heerlijke viool-aria van Jean Oeilers, en de keurig bespeelde Oboi d'amore van Vink en Pels uit, dan moeten we zeggen, dat er nog al wat haperde aan de maat en rythme-vastheid der overigenVooral de basstrijkers be zondigden zich herhaalde malen aan het ontijdig maken der triolen, waren altijd vóór of achter, en maar zelden op tijd. Deze men- schen zijn toch gewend om onder vreemde directie te staan Ze hadden zich ook nog wat beter dienen aan te passen bij de zeer zwakke stem der altsoliste, welke ze bijwijlen geheel overstemden. Waarom is onze H.O.V. niet in de gelegenheid gesteld, zich in te spelen in dit werk? We blijven er natuurlijk buiten of het om andere redenen dan zuiver muzikale niet mogelijk was. Tenslotte de solisten. De heer van Kempen als de Evangelist had laten verzoeken om clementie, wegens droevige familieaangele genheden. Met voorbijgaan van het recitatief en koor „O Schmerz", waarin de zanger werkelijk minder goed gedisponeerd bleek, ware zulk een beroep volstrekt niet noodig geweest, want, ofschoon we de toonvorming van den heer van Kempen niet steeds even fraai vinden, heeft hij de zware partij ver vuld met groote stembeheersching en vaak uitnemende voordracht. De bas, die de mooie Jezus-partij had te zingen, was de heer Willem Ravelli. In de hooge ligging niet altijd even gemakkelijk en edel van klank heeft hij ons nochtans van deze eveneens zware eischen van voordracht stellende partij een keurige vertolking geleverd. Edel en beheerscht, waardig en met gevoel kwam Bach's schoone zetting tot ons. De heer Jaap Stroomenbergh, die de kleinere bas- rollen voor z'n rekening had, kon zich met z'n eenigszins broeierig geluid niet tot gelijke hoogte opwerken. Het arioso „Der Heiland fallt vor seinem Vater nieder" was bepaald slecht, zoowel van opvatting als van stem beheersching. Wat later in den avond werd zijn voordracht wat minder dor en de klank vorming wat beter verzorgd maar z'n uit spraak laat aan duidelijkheid nog heel wat te wenschen over. Mevrouw Jo van Ijzer Vincent zong haar partij met mooi verzorgde voordracht, al misten wij hierin nog wat al te vaak innigheid van gevoel. Tegen haar toch niet overdadig sterk geluid stak de stemkleur van Jonkvr. Jacoba Repelaer-van Driel al heel ongunstig af. In de lags ligging ging vaak alle geluid onder de begeleiding te loor, en bij ae zoo gevoelvolle alt-aria's misten wij alle dieper sentiment. Zooals gezegd waren het vooral de tekort komingen van enkelen dezer solisten en de slordige begeleiding door het Utrechtsch orkest, welke voor ons de oorzaken, waren van een minder goed geslaagde uitvoering dan we in ons enthousiasme hadden ver wacht. Maar nog eens, de Christelijke Oratoriumvereeniging zelf en haar directeur, de heer Robert, die alles met vaste hand in de gewenschte bedding wist te houden, ze heb ben zich met toewijding en zeker niet zonder succes gekweten van de zoo bij uitstek moeilijke taak, welke de reproductie van Bach's grootsche werk eischt. Dat bij een komende uitvoering, welke na deze zeker zal volgen, een en ander nog zal worden vervolmaakt en verdiept, we meenen het uit hetgeen we dezen avond hoorden, wel veilig te mogen besluiten. Op de belangstel ling van muzikaal Haarlem ze hebben het Geboren: 21 Maart: M. C. A. SmitUijten- daal, dochter F. DorresteijnKlein Mole- kamp, zoon H. J. MoerkerkTimmer, z. J. L. Schornagelv. d. Vliet, zoon P. C. KelderBoeree, zoon 20 Maart: W. G. NijmeijerDriessen, dochter. Overleden: 20 Maart: A. v. Dijk, 82 jaar, Kennemerplein 21 Maart: G. H. Velu, 88 jaar, Jansstraat A., 7 jaar, zoon van W. Treffers, Harmenjansstraat. In de verschillende kerken wordt morgen de bekende collecte voor het H. Land van Palestina gehouden. Men schrijft ons: Gisteren heeft te Haarlem een bespreking plaats gevonden tusschen de vertegenwoor digers van den Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nederland en van de samen werkende arbeidersbonden. Het betrof hier een voortzetting van de onderhandelingen eener nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven. Dze onderhandelingen werden oorspron kelijk van werkgeverszijde gevoerd dooi den bovengenoemden bond en den R. K. Bond van Bouwvakpatroons gezamenlijk. Doordat de Roomsch-Katholieke bond een tusschen de werkgevers onderling gemaakte afspraak schond, is de samenwerking des tijds verbroken. De R. K. bond heeft daarop een afzonderlijke overeenkomst met de arbeidersorganisaties aangegaan. De Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft vervolgens de onder handelingen met de arbeidersbonden voort gezet, welke ten slotte tot een collectief contract hebben geleid, op voor de werk gevers gunstiger voorwaarden, dan in het R. K. contract vervat. Er is namelijk rekening gehouden met de patroonsbezwaren tegen doorvoering van vacantie voor het geheele land, welke voor het platte land en de kleinere plaatsen nog niet doorvoerbaar is. Voor dit gedeelte des lands is de uitvoering van vacantie uit gesteld tot 1931. In 1930 kom er due vacantie tot en met de 3de loonklasse, benevens In Alphen aan den Rijn, Middelburg en Vlissingen. Op 1 Juli 1929 zal verder een loonsver- hooging van 2 cent per uur worden inge voerd voor Almelo, Enschede, Hengelo, Leeuwarden, Nijmegen en Zwolle. In het contract met den R. K. Bond van Bouw- patroons zijn een aantal plaatsen, waar onder de hier genoemde, verhoogd met in- bang van 1 Mei 1929. Het loon voor Assen zal nader worden bepaald in onderling overleg. Noordwijk, Weesp,Deesperkarspel en Muiden worden geplaatst in de 2de klasse. Borger wordt niet meer in de klassenlijst j opgenomen. j Voorts was bereids overeengekomen, dat i de klassenlijst in de provincie Groningen j zal worden herzien, in dier voege, dat plaatsen, waar de werkgeversbonden geen of weinig leden hebben, buiten de indeeling zullen worden gelalen. De verder reeds overeengekomen wijzi gingen, zijn bereids eerder bekend gemaakt- Daartoe behooren o. a. een nader uit te werken regeling van de aansprakelijkheid bij stakingen en ziektebepalingen. De overeenkomst zal bij aanneming door de respectievelijke ledenvergaderingen gel den voor twee jaar. Het toestel vernield. De vliegers ongedeerd. Reuter seint uit Kaïro: De poging van de Ausiralische vliegers Moir en Owen, om in twaalf dagen van Engeland naar Austra lië te vliegen, is voorloopig mislukt. Ze ver lieten Tripolis in den ochiënd met Ramleh (Egypte) als doel, maar werden tot een noodlanding gedwongen bü Mersamatrum. Het toestel werd beschadigd, maar de vlie gers zün ongedeerd. Het record van Bert Hincler, 15 -j dag: is dus nog ongeslagen NEW-YORK, 23 Maart. Uit Mexico Ci' y wordt gemeld, dat de verspreide geruchten als zou Mazathlan door de opstandelingen zijn ingenomen, onjuist zün. Wel hebben de opstandelingen een aan val gedaan, maar zü zijn door de regs-eringx- txoepen teruggeslagen. De bevelhebber der bondstroeoer.. generaal Karrillo, heeft in een bericht aan president Fortes Gil nadrukkelük er op gewezen, ó'at er aan de steeds weer opduikende geruch ten betreffende inneming van Man lar. geen geloof is be hechten. LEIDEN, 23 Maart. Dr. O. de Lind v. Wijngaarden, ass is ent van wijlen prof. Mag nus en huidarts te Utrecht, is benoemd tol' chef der kliniek voor allergische ziek'en van prof. W. Storm van "Leeuwen te Leiden. BUITENZORG, 23 Maart, Aneta. Een groot aantal afgestudeerden van de Wageningsche Landbouwhoogeschool heeft vergaderd met het doel, een instituut van Wageningsche landbouwingenieurs op te richten. Voorzitter werd de heer v. Beusichem vice- voorzitter H. Wind Het doel is samenwer king met hetzelfde instituut In Nederland en de bevordering van den landbouw en de we tenschappelijke algemeene belangen van deD landbouw. BATAVIA, 23 Maart (Aneta) Naar Aneta verneemt, zal op de begrooting 1930 I een post worden gebracht voor de ont- vangst van aanzienlijke vreemdelingen. De Nederlandsche delegatie naar het eerste intern. Ziekenhuiscongres, dat van 13 tot 15 Juni te Atlantic City in Amerika gehouden zal worden, vertrekt 22 Mei per s.s. „Volen- dam". Zy zal, behalve de nog niet aangewezen regeeringsvertegenwoordiging, uit een tiental artsen, een architect en eenige verplegenden bestaan. Wü noemen dr. Mansholt, Gronin gen; dr. Wortman, Hilversum; dr. Wessels, Ermelo; dr. Burgerhout, Rotterdam en dr. v. Wely, Den Haag, en den architect van den Rijksgebouwendienst Hoekstra. mei Verstopping of moeilijken, rragen en onregelmatigen S'oelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 6o ct. Vr.: Kunt u mü ook zeggen wanneer het Academisch Ziekenhuis te Lelden voor kin deren geopend is? Antw.: Wü meenen, dat u er eiken dag terecht kunt. Doch informeert zekerheids halve eerst schriftelük aan het Zieken huis. Stuur een briefkaart met betaald ant woord. ZATERDAG 23 MAART De uitslag: Ossen: Klasse I. J. üinkla, Hoorn. Eervolle vermelding. Klasse 2. P. G. Rau, Vüfhuizen, eerste prijs; C. v. Tilburg, Steenbergen, 2de pr., C. Blok- poel, Goes, tweede prijs; N. Koekhoven, Hoofddorp, derde prijs en eervolle vermel ding. Klasse 4. H. A. Hanken, Wilhelminadorp, eerste en tweede prijs: C. v. Tilburg, derde prijs; tevens verwierf den eersten prijs os van den heer Hanken den kampiöensprijs. Vaarzen. Klasse 5a. W. J. Zwetsloot, Lei den, eerste prijs; gebr. Manasse, Eist, tweede prüs; C. Stam, Hoorn, derde prijs; J. q. N. Geetzema, Hoofddorp, E. J. M. Miltenburg, Baambrugge, K. Coer, idem, eervolle vermel dingen. Klasse 5b. O. de Kok, Nieuw Vennep, eerste en tweede prüs; A. Rünsburger, Leiderdorp, tweede prüs; G: Nieuwenhuis, Haarlemmer meer, derde prüs. Schotten. Klasse 6a. H. de Grift, Breuke- len, eerste prüs; gebr. v. Zijverden. Hoofd dorp, tweede prijs; J. M. Knoop, N. Vennep, derde prüs. Klasse 6b. J. Buadingh, Eist, eerste prüs; gebr. v. Züverden, tweede pry's; G. J. v. d. Stoel, Wassenaar, derde prüs. j Klasse 7a. J. de Ridder, Purmer, eerste pr.; J. de Groot, Abcoude, tweede prüs; J. Bud- dingh, Eist, derde prijs. Koeien. Klasse 8a. D. de Groot, Abcoude, eerste prijs; Th. Scheerder, Eist, tweede prijs; A. Rijnsburger, Leiderdorp, derde prijs. Klasse 8b. Gebr. Bouman, Heteren, eerste prüs; J. Buddingh, Eist, tweede prüs; gebr. Bouman, derde prys, idem kampiöensprijs voor vrouwelük slachtrund. 59.20 59.30 9.70 9.80 Brussel 24.65 34.75 12.11}4 12.121/, 48. - 48.10 13.— 13.10 Madrid 37.70 37.90 35. - 35.10 New-York (cable' 2.491/, 2.5014 7.37 7.45 27.— 27.10 66.45 66.60 66.50 66.65 66.60 66.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2