Vrouwenhanden Uw Zenuwen HET ZILVEREN JUBILEUM VAN HET R. K. ZIEKENFONDS MIJNHARDT's mÊÈÊÊÊÈ TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 23 MAART 1929 BLADZIJDE 1 De Hanze in het Bisdom Haarlem De Rijkscommissie Werk verruiming Eiken Slaapkamer KUNST EN KENNIS Bruno Walter RECHTSZAKEN Mr. baron Ch. de Bieberstein f KERKNIEUWS Medisch missie-comité SOCIAAL LEVEN Arbeidsbemiddeling LEGER EN VLOOT Wijziging der militaire pensioenwetten ZENUWTABLETTEN HANDEL EN NIJVERHEID De productie der Limburgsche mijnen MARKTNIEUWS Dokter II. F. G. Lünkamp, die gedurende 25 jaar geneesheer is van 't ït.K. Ziekenfonds Zooals wij reeds in het kort hebben gemeld is het deze maand een kwarteeuw geleden, dat het R. K. Ziekenfonds alhier werd op gericht. De eigenlijke jubileumdag is reeds voorbij. 6 Maart 1904 was de juiste oprichtingsdatum, doch in verband met den Vastentijd is de officieele herdenking uitgesteld tot na Paschen op Woensdag 3 April, den dag, waarop het feest-comité de leden zal oproepen voor een waardige herdenking van dit zilveren jubi leum. Want wanneer er redenen zijn om te her denken, dan is dat wel bij den vijf en twintig sten verjaardag van deze mooie sociale in stelling, die zoo vruchtbaar heeft gewerkt en waarvan zeer velen de vruchten hebben gepulkt zij het dan, dat men deze vruchten maar liever ontbeert Wanneer men de historie van het Fonds naleest, dan blijkt het, dat de oprichting juist in die jaren een feit van be teekenis was, ook door de omstandigheid, dat her een specifiek katholieke instelling werd. In die dagen waren de katholieke vereenigingen nog maar dun gezaaid en zoo zij er waren trokken zij nog geen groote belangstelling. Bovendien bestond in Beverwijk reeds een algemeen ziekenfonds, hetwelk door de doktoren en den apotheker werd beheerd. Verschillende factoren waren evenwel aan leiding tot een bespreking tusschen den heer M. de Weyer, toenmaals voorzitter van het R. K. Ondersteuningsfonds met het bestuur van het fonds, waarvan de WelEerw. heer kapelaan Quant geestelijk adviseui was. Bij deze bespre lung werden plannen bespro ke tot oprichting van een nieuw ziekenfonds, plannen, welke de goedkeuring van den Geestelijken adviseur konden wegdragen.Deze Zegde dan ook zijn volle medewerking toe, mits het een R. K. Fonds zou worden. Of schoon dit aanvankelijk niet de bedoeling was geweest, begon men de voorbereiding voor de stichting van een zoodanig fonds, waaraan zoo werd tegelijkertijd besloten Was het voordien moeilijk voor een R. K* geneesheer om zich hier een practijk te ver overen. Dokter Lijnkamp, verbonden aan het R. K. Ziekenhuis, slaagde er spoedig in en toen een paar ernstige gevallen door hem met schitterend succes waren behandeld, kon het bestuur zich gelukwenschen met de vestiging van den heer Lijnkamp. Wanneer er met erkentelijkheid en waar deering over al dit werk geschreven wordt, dan geldt dit allereerst degenen, die geduren de 25 jaren onafgebroken aan het fonds verbonden zijn geweest en hun krachten eraan hebben gegeven. Dokter Lijnkamp heeft bij de viering van zijn zilveren ambtsjubileum reeds mogen ondervinden, welke de gezindheid van zijn patiënten jegens hun geneesheer is. De dankbare hoogachting waaraan toen in zoo groote mate uiting is gegeven, bezit Dr. Lijnkamp ook als geneesheer van het R. K. Ziekenfonds. En wij twijfelen er niet aan of dat zal bij de herdenking van het jubileum nog eens spontaan tot uiting komen. Een andere jubilaris is de heer A. M. Donker, die als apotheker het fonds tot groote tevredenheid van het bestuur gediend heeft. Ook in het bestuur zetelt een jubilaris, namelijk de heer J. P. Burger, die 25 jaar onafgebroken bestuurslid is en als zoodanig een belangrijken staat van dienst heeft. Men kan zich voorstellen dat de heer Burger, die de historie van het fonds van begin tot eind zoo heeft beleefd, zijn hart eraan ver pand heeft. Wij zijn er verzekerd van dat men straks Zijn vele en groote verdiensten van het fonds naar waarde weet te schatten. Zonder te kort te doen aan de verdiensten der overige bestuursleden, mogen wij hier toch tenslotte nog even de heer Jansen noe men, die 24 jaar een bestuursfunctie vervulde en de laatste jaren den voorzittershamer hanteert. Deze verdienstelijke praeses, die geen enkelen Zondagmorgen op 't appèl ontbreekt, is wel geen jubilaris maar zijn 24 dienstjaren vormen zeker wel een reden om er met erkentelijkheid van te spreken. Op het slot Jannowitz (Buitschland) dat we op onze foto afbeelden, werd de oude landheer Graaf Eberhard Zu Stolberg-Wernigerode doorzijn oudsten zoon vermoord. Omtrent de redenen tot dezen afschuwe lijken vadermoord tast men nog in het duister der arbeidsbemiddeling voor handels- en kantoorpersoneel, ontworpen schema voor verbetering der organisatie van de arbeidsbe middeling voor dat personeel. Het werd vrijwel ongewijzigd door de aan wezigen bevorderlijk geacht aan de ontwik keling der bemiddeling. Daarna heeft dr. Kapma, directeur der Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen, eene korte inleiding gehouden over de kans op het verkrijgen door Nederlandsche arbei ders van werkgelegenheid in West-Duitsch- land. Apotheker A. M. Do-nkcr, gedurende 25 jaar verbonden aan het R.K. Ziekenfonds een R» K. geneesheer verbonden zou zijn. Dit laatste was niet zoo heel eenvoudig! Dank zij echter de medewerking van den Hoogeerw. heer Deken A. Vtaare z.g., werd ook deze moeilijkheid opgelost. Spoedig kwam de tijding dat er een bekwaam R. K. geneesheer zou komen.Dat deze mededeeling sedert dien een gelukkige werkelijkheid is geworden behoeven we niet te schrijven. De heer .T, V. lSurger, die zijn zilveren jubileum als bestuurslid van het R.K. Zie kenfonds herdenkt Het ledental van het fonds, dat aanvanke lijk klein was, nam daarop voortdurend toe. Het bestuur kon met een gerust hart de toe komst ingaan. Teneinde de financiën van het fonds zoo voordeelig mogelijk te kunnen voeren, werd besloten om geen bode aan te stellen. De leden werden bereid gevonden om hun con tributie te brengen, terwijl het bestuur zich bereid verklaarde om zich belangeloos iede- ren Zondag te belasten met het in ontvangst nemen der contributiën en de administratie en het beheer der financiën. Als gevolg van dit alles kon de contributie laag gehouden worden. Dat het intusschen aan critiek op deze jeugdige vereeniging niet ontbrak, laat zich denken. Het bestuur liet zich echter niet af schrikken en werkte onverdroten voort, met het resultaat dat het fonds zich steeds steviger vestigde en thans een zeer be langrijk aantal leden (1712) heeft. De pioniers van het werk waren de hceren M. de Weijer, J. B. Duyn, H. Burger (allen overleden) en de heeren J. P. Burger, K. Tervoort, B. Jansen en J. v. d. Kolk, Om een idee te geven van hetgeen er in het Fonds omgaat, ïaten wij hieronder ecnige cijfers volgen, betreffende de contributie ontvangsten in verschillende jaren. Deze getallen spreken voor zichzelf! In 1905 werd aan contributie ontvangen ruim 700.—. Men had dat jaar een kassaldo van f241.08. In 1910 bedroegen de ontvangsten reeds 3161.In dit jaar werd aan extra verple- gingskosten 320.uitgegeven., terwijl het saldo toen 850.bedroeg. 1918 was een minder voordeelig jaar en zou door nog meer crisisjaren gevolgd worden. De ontvangsten b d cegen toen ƒ4000. het kassaldo 14.10. HOOFD BESTUURSVERGADERING Middenstand en Zakelijke Bedrijfsbelasting Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze. Omtrent het verhandelde wordt ons be richt: Op initiatief van de afd. Rotterdam, zal de Ned. R. K. Middenstandsbond stappen doen in den Middenstandsraad, teneinde aan de Ned. Spoorwegen te verzoeken, in het belang van het bedrijfsleven over te gaan tot permanente beschikbaarstelling van 8-daagsche (of 5-daagsche) abonnements kaarten, zooals deze het vorig jaar tijdens de Olympische Spelen verkrijgbaar waren. Van 69 Mei zal te Noordwijkerhout wederom een Hanze-retraite worden gehou den. conclusie het hoofdbestuur in 't algemeen het meest juist voorkomt dan kan men in elk geval aandringen op verbetering der be staande verordening op een drietal punten, n.L: niet-heffing der Z. B. B., als het be drijf verlies lijdt, hetgeen o.a. door een des kundige als Mr. Berger onder de bestaande wet reeds mogelijk wordt geacht; uitschakeling van arbeiders beneden 17 jaar, zooals b.v. in de Rotterdamsche en de Dordtsche verordening reeds is geschied; en vooral: herziening van het tarief in den zin van invoering van het nieuwe Deut sche tarief, dat in deze heffing een juiste progressie toepast, waarbij begonnen wordt met een belasting van 50 cents per arbeider bij 10 arbeiders, en waarbij het maximum van 12 per arbeider pas betaald wordt bij' 126 en meer arbeiders. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming onder voorzitterschap van prof. Nolens. Mededeeling werd gedaan van 't resultaat van de besprekingen, welke hebben plaatsge had ter bevordering van het grindbaggeren op onze groote rivieren. Met belangstelling werd kennis genomen van den inhoud van de memorie van ant woord van den Minister van Koloniën op de suppletoire begrooting voor Ned.-Indië voor 1928 voorzoover het daarin medegedeelde be trekking heeft op de zendinstallaties Java— Amerika en Bandoeng—Kootwijk. Uit deze mededeelingen blijkt, dat de eerste installa- Lits jum. Spiegelkast-kaptafel, compleet 375, geëtaleerd bij MYERS' WONINGINR. VAN 1887, Kinderhuisvest 19. Volgens de „Vossische Zeitung" zal Bruno Walter nog deze week een contract teeke nen waarbij zijn engagement bij de Beriljn- sche Opera voor verscheidene jaren wordt verlengd. Te Roermond is, 75 jaren oud, plotseling overleden mr. baron Ch. de Bieberstein Ro- galla Zawadski, oud-kantonrechter in het kanton Sittard. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot voorziter van het Medisch Missie-comité te Rotterdam, de Weleerw. heer F. v. d. Vliet, kapelaan aan de parochie kerk vair den H. Nicolaas te Rotterdam. Donderdag werd de nieuwe R.K. Kerk aan den Einnaeushof te Amsterdam-Oost, die toegewijd is aan de H.H. Martelaren van Gorcum, plechtig door Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, geconsacreerd. Een cxtcrieur-foto van het eenvoudige, maar ruime Godshuis Onder voorzitterschap van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling is te Utrecht een vergadering van directeuren van arbeids beurzen gehouden, waar de behandeling werd voortgezet van 't door den heer M. H. Rood- schild, hoofdcommies bij den Rijksdienst en in het bijzonder belast met de organisatie Op 3 April, den sterfdag van Chris. Jansen z.g., zal namens den bond een H. Mis worden opgedragen voor de zielerust van den bemin den middenstandsleider in de parochiekerk van den overledene („De Liefde") te Am sterdam. Opgemaakt werd de voorloopige agenda voor de op 11 April te Haarlem te houden vergadering van dagelijksche besturen der afdeelingen. nap do SuiSSazaoq ap SijsuioituaaaaAo jongsten Centralen Raad te Alkmaar, heeft het hoofdbestuur ten slotte zijn standpunt bepaald ten aanzien van de zakelijke belas ting op het bedrijf, mede in verband met een ingesteld onderzoek naar den druk dier heffing. Het standpunt van het hoofdbestuur is in het orgaan „De R. K. Middenstander" uitvoergi gemotiveerd. Het hoofdbestuur stelt prijs op behoud van de mogelijkheid tot heffing van de Z. B. B. Echter heeft het bezwaar tegen de wijze, waarop momenteel de Z. B. B. in de Ge meentewet en in de meeste gemeentelijke verordeningen is geregeld. Het heeft bezwaar ertegen, dat art. 242 der Gemeentewet als eenigen maatstaf voor de heffing aanwijst het aantal arbeiders. Het hoofdbestuur is van meening, dat de Z. B. B. in meerdere mate verband behoort te houden met de opbrengst van het bedrijf. En het heeft zich in dezen zin gewend tot den Neef. R. K. Middenstandsbond met het verzoek, een actie te willen inzetten tot wijziging der Gemeenewet op het onderhavige punt. Wat de plaatselijke zijde van de kwestie betreft, adviseert het hoofdbestuur, niet a priori te ijveren voor afschaffing, maar zich af te vragen, wat voor den plaatselijken mid denstand het verkieslijkst is: afschaffing van de Z. B. B.. dan wel verhooging van do inkomstenbelasting of tfe bcdrijfstarieven of niet-verlaging van inkomstenbelasting en tarieven, wat op hetzelfde neerkomt. Concludeert men, dat. afschaffing der Z. B. B. het minst verkieslijk is, welke Een kijkje op de enorme drukte in de straten van Oslo ter gelegenheid van het huwelijk van prins Olaf van Noorwegen en prinses Martha van Zweden op Donderdag j.l. Op den achtergrond het koninklijk paleis welke door de schoonmaak ruw rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 3o en 60, tube 80 ct. PUROL tie JavaAmerika niet aan een Nederland sche radiofabriek zal worden opgedragen, en dat de bouw van de installatie Bandoeng Kootwijk zal worden uitgevoerd door den radio-dienst zelf, terwijl hierbij op ruime schaal zal worden gebruik gemaakt van de medewerking der Nederlandsche industrie. Besloten werd het onderzoek voort te zet ten in hoeverre de vestiging van een indu strie in de veenstreken kan worden bevor derd. Voorts werd mededeeling gedaan van de regeling, die getroffen was om 't gebruik van Nederlandsche kolen te bevorderen. Een overzicht werd gegeven van een groot aantal gevallen, waarin de bemiddeling der commissie was ingeroepen om te verkrijgen, dat de order voor de binnenlandsche industrie kon worden behouden. Het Tweede Kamerlid de heer Engels had den minister van Defensie de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen, of een wijziging van de art. 23b der Militaire Pensioenwetten in dier voege, „dat kinder toelage, genoten in de nieuwverworven be trekking in Overheidsdienst, voor de toepas sing van die artikelen niet worde aangemerkt als inkomsten uit bedoelde betrekking," zooals toegezegd op blz. 4 Memorie van Ant woord hoofdstuk VIII der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1929, binnen korten tijd is te verwachten? Minister I,ambooy deelt hierop mede, dat een wetsontwerp, als in de vraag bedoeld, bij zijn Departement is gereed gemaakt en zoo spoedig mogelijk de Kamer zal berei ken. komen tot rust en worden gesterkt door Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. De totale netto-productie der gezamenlijke Limburgsche steenkolenmijnen bedroeg in Februari 841.404 ton. Het totaal aantal ar beiders der gezamenlijke Limburgsche mijnen bedroeg op 1 Maart j.l. 24.878 ondergronds en 10.335 bovengronds. PURMEREND, 23 Maart „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken" Witlof 18—49: Roodekool 18.40—27.40; Savoyekool 5—12.30 per 100 Kg.; Spruitkool 1.206.per 15 Kg.; Rabarber 23.per 100 bos; Rapen 4.70 per 100; Bieten 7.50 —14.— per 1000; Wortelen 0.551.10 per 25 Kg.; Uien 10—15.80 per 100 Kg.; Prei 14.30—34.70 per 100 bos; Present van Enge land 47—74; Zoete Bellefleur 36 per 100 Kg. BEVERWIJK, R. K. Coöperatieve Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" Prfjsno- teering 22 Maart. Spruiten 1444 per K.G.; Uien 618 per K.G.; Aardappelen 5K>6; Wortelen 38; Bietappelen 4062; Roode kool 8—22; Gele kool 7—12; Knollen 5—19; Prei 10—32 bos: Rabarber 23—56; Spinazie 1.602.75 per kist, In 1919 werd de contributie verhoogd, waartegenover gelegenheid werd gegeven voor ziekcnhuisverpleging. Dit jaar werd 7000.aan contributiën ontvangen. Dit en het volgend jaar moest de kas een tekort boeken, dat echter in'de volgende jaren weder om werd genivelleerd. In 1924 werd 8200.ontvangen het vorig jaar was dit cijfer tot ruim 9000. gestegen. In 1928 werd aan extra verplegings- kosten ƒ2731.uitgegeven, waarvan alleen voor ziekenhuisverpleging 2000.onge veer. Onder ïextra-verplegingskosten wordt verstaanbrillen, breukbanden, etc. Ziehier eenigc getallen waaraan niet veel behoeft te worden toegevoegd. Zij spreken van veel arbeid maar ook van veel resultaten. Bij een goed financieel beheer heeft het fonds veel kunnen geven voor een voordeelige contributie. Wel waren er een paar moei lijke jaren, doch het kwam gelukkig niet Zoo ver dat er voor de leden geen hulp was. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat aan het Fonds binnenkort een R. K. Vroed vrouw zal worden verbonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5