Stadsnieuws TOONEEL Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 26 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem Electriciteit Agenda 27 Maart Het spel gaat beginnen Diefstal van een reisdeken BURGERLIJKE STAND Gemeentezaken Mooie giften De maximum-snelheid Diefstal van metalen Vergunning Drankwet Kindervoeding Dienstplicht Floralia Spelen onder toezicht Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur In memoriam Joseph Hubertus Tonnaer Onderwijzers-Spaarbank Verbandscommissie Nazorg Tolie Lege De autobusdienst Haarlem—Spaarndam Groot tekort op de exploitatie Verkeersongevallen „J. J. Cremer" J. W. Ceelen t Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Stofzuigers f 90.- Bedevaart Heilo GEMEENTERAAD Mij. voor electrische centraalstations Gevonden voorwerpen en dieren DAMMEN Medaille-wedstri j d Chr. Damclub Haarlem Damclub IJmuiden (Adv. Ing. Med.) Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Kunst na Arbeid half 9 uur Haarlemsche In koopcombinatie 8 uur Ledenvergade ring Trampersoneel 8 uur Afdeeling Reiniging 3 uur Bestuur Blindenver zorging 8 uur Bevolkingsbureau. St. Josephgezellenvereeniging Jansstraat 59 Van 8 tot 10 uur Repetitie Harmo nie „Utile Dulci". Statenzaal Prinsenhof half 3 uur Ver gadering van den gemeenteraad. Gebouw Hoofdwacht Groote Markt Tentoonstelling van teekeningen uit den Provincialen Atlas. Schouwburg Jansweg 8 uur Oost en West. Lezing met lichtbeelden door dr. George Krause over „Natuur, Menschen en Kunst op Bali", Hoezeer blijkbaar de politiek van de door B. en W. voorgestane verkeersregeling in Haarlem verkeerd is, blijkt nu wel uit het feit, dat zij thans voorstellen een verhoo ging van subsidie te geven aan den autobus diens tondememer De Groot, die den dienst HaarlemSpaamdam v. v. onderhoudt. De Groot genoot tot nu toe een subsidie van 150 per jaar, doch vraagt een verhooging van 2.000 per jaar, omdat hij, naar zijn meening, door de instelling der gemeente lijke autobusdiensten een schade van 2.000 's jaars lijdt. Ziedaar een kenschetsend gevolg van de verkeersregeling-politiek van B. en W„ een gevolg, dat zij zelf onderschrijven blijkens hun voorstel, dat beoogt 1.200 hooger subsidie te geven. En zonder ook maar een zweem van schulderkenning komên B. en W. met dit voorstel voor den dag. Zij stel len den raad nu voor het dilemma: hooger subsidie of staking van den autobusdienst HaarlemSpaamdam. Maar er is nog een derde mogelijkheid, en wel deze: dat B. en W. verweten wordt, dat zij zelf de schuld dragen van den ontstanen toestand. Inder tijd hebben wij reeds op den onbillijken toestand gewezen, welke geschapen werd door het feit, dat de autobussen op IJmuiden en Beverwijk geen passagiers in Haarlem meer mochten opnemen. Daarmede werd dien diensten groote schade berokkend, want de menschen uit Schoten, Oud-Schoten en zelfs Santpoort zijn door dat voorschrift uit sluitend aangewezen op den eenen stads autobusdienst vanaf de Rivierenbuurt in Oud-Schoten. Aanvankelijk scheen het, of B. en W. die nadeelige bepaling niet zouden laten gelden voor de bus uit Spaamdam, maar zelfs dat is niet gebeurd. En het gevolg is, dat de exploitant der autobuslijn op Spaamdam nu om steun bij de gemeente komt aankloppen. Wij willen grif toegeven, dat er vo6r het onderhouden dier lijn wel aanleiding zou kunnen zijn, maar niet in de omstandighe den, zooals nu door B. en W. in het leven geroepen zijn. In een vorige raadsvergade ring is B. en W. reeds verweten, dat, nu de raad zeer terecht de gemeentelijke ex ploitatie verworpen heeft, de S. D. A. P. op een slinksche manier poogt toch de ge meentelijke exploitatie binnen te halen. Het voorstel tot steunverleening aan den diens» op Spaamdam draagt er het onmiskenbare kenteeken van B. en W. willen niet beken nen, dot de ingestelde verkeersregelingen glad verkeerd en totaal onvoldoende zijn en koste wat het kost moeten die ingestelde autobusdiensten behouden blijven. Bij den eersten kik werden voor deBrock- way Maatschappij de routes gewijzigd uit sluitend ten behoeve dier maatschappij, thans wapr wil men een ander vergoeding geven voor een schade, welke men zelf hem aangedaan heeft. Meer «n meer blijkt het, hoe geheel ver keerd de door wethouder Reinalda begon nen en door wethouder Gerritsz voortge zette politiek ten aanzien van de verkeers verbindingen In Haarlem en metdebulten- wijken is. Dat dit reeds zoo spoedg naar buiten is uitgekomen, hebben zij waarschijn lijk niet verwacht. De vraag rijst echter, of sociaal-democratische wethouders, die principieel voorstanders van gemeentelijke exploitatie zijn, wel de aangewezen men schen zijn tot regeling van het verkeers- vraagstuk op den grondslag van particu lier initiatief. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een reisdeken uit een auto, die gis terenmiddag stond op de Groote Markt vóór de vischhal. Getrouwd: 26 Maart: W. J. C. Najoan en A. G. G. van der Laan. Geboren 23 Maart: C. E. van de Voort— Calvelage, dochter; 24 Maart: W E. Pater van der Pol, dochter; 22 Maart: M. A. Meijnderts—van der Eijk, zoon; 24 Maart: C. RemméVemout, zoon; 23 Maart: H. H. M. KuypersKramers, dochter; 22 Maart: G. van EgmondFransen, zoon; 23 Maart: R. A. Bentz van den Berg—Ruygrok, zoon; H A. Nagel—Libbenga, zoon; H. Kok—Hen driks, zoon; 22 Maart: G. J. Tielens—Bon- ting, d. Overleden: 23 Maart: J. W. Nelis, 70 jaar, Hoogerwoerdstraat; 24 Maart: M. M. Admi raalvan der Stadt, 65 jaar, Zuid Schalk- 22 Maart: J. J. Vossen, 82 jaar, Zuid Schalk wijk: 23 Maart: W. Prinsen, 79 jaar, Glas blazerstraat; 24 Maart: G. van Leeuwen, 83 jaar, Teding van Berkhoutstraat 22 Maart, G. M. HelmanSnel, 80 jaar, Ostadestraat; 23 Maart: G. EliasGompen, 83 jaar, Ver- spronckweg; J. H. van der Laanvan Lu nenburg, 83 jaar, Ripperdapark; H. A. van Til, 74 jaar, Spekstraat; J. H-, 11 mnd. zoon van L. J. Kroone Rijksstraatweg; 25 Maart: J. F. Pot,, 23 jaar, Leidscheplein22 Maart K. Kievit 73 jaar, Leidschestraaï; 22 Maart C. Stokman, 42 .jaar, Coornhertstraat. B. en W. stellen voor aan B. J. van Dieren- donck te verkoopen 364 M2. grond, gelegen aan de Meester Comelistraat, tegen 15 per M2. B. en W. stellen voor, van de N.V. Nederlandsche Trust tot Exploitatie van onroerende goederen te Amsterdam gratis over te nemen 9.570 M2 grond. Tj. de Jonge verzoekt met ingang van 7 Mei a.s. eervol ontslag als tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het gemeen telijk Lyceum. A. Dory verzoekt met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag als leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het ge» meentelijk Lyceum. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September a.s., te benoemen tot definitief leeraar in de oude talen en geschiedenis aan het Gymnasium, dr. K. v. d. Heyde, te Haar lem. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening van de commissie voor school- kleeding, in ontvangst en uitgaaf, sluitende met een bedrag van 4.437.74. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het beroep-schrift van B. W. Linde boom tegen het besluit van B. en W. van 15 Februari 1.1., waarbij aan hem vergunning is geweigerd tot het bouwen van 2 woon- en winkelhuizen op een terrein aan den Heeren- weg en de Findenhoutstraat. Van iemand, die onbekend wenscht te blijven, zijn de volgende mooie giften in gekomen 1000.voor de Stille Armen; Ü00 voor de St Vincentiusvereeni- ging te verdeelen over dé negen conferenties; 100.voor de Kleine Theresia-stieh- ting. De besturen van bovengenoemde vereeni- gingen brengen den milden gever hartelijk dank en spreken het vertrouwen uit, dat dit goede voorbeeld voor vele anderen een aan sporing moge zijn om de instellingen even eens met milde gaven te gedenken. Terzake overtreding van de maximum snelheid werd gisteren weer proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal automobilisten. De een reed op den Rijksstraatweg met een snelheid van 50 K.M. per uur, de ander op de Ged. Oude Gracht met 40 K.M. per uur en de derde op den Heerenweg met 45 K.M. per uur. Door de recherche zal proces-verbaal wor den opgemaakt tegen den 29-jarigen schip per G. N. ter zake diefstal van pl.m. 45 K.G. metalen van het terrein der voormalige Haar lemsche stoomverffabriek aan den Harmen- jansweg. N.V. VER. ROTTERDAMSCH-IIOFSTAD- TOONEEL Directeur Cor van der Lugrt Melsert Korte inhoud HOKUS POKUS Het stuk „Hokus Pokus," een vroolijke rechtszaak, begint op het kantoor van een tooneeldirecteur, die, voor een faillissement staande, krijgsraad houdt met zijn getrouwen, den tooneelspeler, den dramaturg, den criti cus, de bureauliste enz. Alleen een nieuw on gemeen stuk kan redding brengen, en dit stukdit wonder van Miramtello door zichtige toespeling op een veelgeroemd dra maticus uit den lateren tijd zal vertoond worden. Als op het slot blijkt, dat de rampzalige dramaturg zijn eigen werk, onder dit pseudo voor 't voetlicht bracht, biedt hij, edelmoedig aan zich van kant te maken om zijn eigen bedrog te verheerlijken. Zoover komt het echter niet want, zooals een gezaghebbende criticus schrijft, de au teur hanteert met voldoening en geest de karwats als strafmiddel tegen een in haar paragrafen verstrikte Justitie, tegen de aan bidding der tooneelschrijvers van over de grenzen, tegen een met krampachtige zinnen werkende critiek. De dichter Curt Goetz, is zooals de N. R. C. schreef, de geestigste, gladste, glimlachendste blijspel-acteur van Berlijn en van dit wezen draagt Hokus Pokus het verblijdende ken merk. Zaterdag 30 Maart a.s. geeft het Ver. Rot- terdamsch-Hofdstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouw burg te Haarlem de eerste opvoering. B. en W. van Haarlem brengen, over eenkomstig art. 12 der Drankwet, ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van Anna Takken, weduwe van Antonie Cassee, om vergunning ingevolge artikel 15 dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in d'e beneden zaal van het perceel aan de Generaal Oronjéstraat No. 5. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit, in de Zoetestraat: Maandag 195, Dinsdag 200, Woensdag 200, Donderdag 198, Vrijdag 208 en Zaterdag 182 porties, en in de Cron- jéstraat: Maandag 113, Dinsdag 115, Woens dag 121, Donderdag 120, Vrijdag 119 en Za terdag 108 porties. Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eenlge uitspraken op aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht, welke uitspraken zijn gedagieekend 9 en 18 Maart 1929, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage zijn ge legd. Leer de jeugd liefde voor bloemen en planten „Floralia" stelt evenals andere jaren voor de kinderen van het derde leerjaar van al le Haarlemsche scholen weer 3000 plantjes beschikbaar ter kweeking. De bedoeling Is, dat daarvan In het na jaar een tentoonstelling wordt georganiseerd, waarbij de kinderen ook prijzen kunnen krij gen Ze hebben op den dag van aflevering slechts een dubbeltje en een bloempot mede te brengen. De animo is weer zeer groot. Op alle werkdagen in de a.s. Paaschvacan- tle stelt het gemeentebestuur de gemeente speelterreinen aan de Van Oosten de Bruyn- straat, Kleverlaan en Middenweg voor de schooljeugd open van 1012 en 24 uur. De kinderen spelen er onder toezicht. Een Narcissen-tentoonstelling De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur hield heden haar 161ste alge meene vergadering. De vergadering werd gehouden in het ge bouw der vereeniging. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, hield een openingsrede. Wij komen hier samen weinige dagen na het officieele begin van de lente, en wach ten met spanning af-welke gevolgen de his torische strenge winter die achter ons ligt, voor onze culturen zal hebben gehad, aldus spr. Wel zullen vermoedelijk vooral de bol- irissen geleden hebben, maar een volledige indruk van de werkelijke beteekenis der schade zal eerst later kunnen worden ver kregen. Bespiegelingen hierover, die niet op vaststaande feiten gegrond zijn, dienen tot niets; zij kunnen slechts een zekeren invloed hebben op de prijzen, die later kan blijken onjuist te zijn geweest. Gelukkig kon de winter geen invloed heb ben op de schitterende broeiresultaten, die op de plaatselijke tentoonstellingen van een drietal onzer jubileerende afdeelingen (Heem stede, Hillegom en Lisse) en van de afdee ling Oegstgeest en omstreken zijn behaald en die terecht de bewondering van het geheele vak hebben gewekt. Hoe gewenscht zou het geweest zijn, in dien ook onze buitenlandsche handelsvrien den kennis hadden kunnen nemen van het geen op die tentoonstellingen te zien was. Wanneer een andermaal tot één algemeene broeitentoonstelling de krachten uit de ver schillende afdeelingen kunnen worden saam- gebracht, zou een geheel verkregen kunnen worden, dat op buitenlandsche bezoekers een overweldigenden indruk zou maken en zeker tot vermeerdering van omzet zou leiden. Een dergelijke tentoonstelling is stellig overwe ging waard. Uiteraard zou er op dit bijzonder terrein niet te rekenen zijn op inzendingen van het buitenland. Maar In tegenstelling met het standpunt van sommige landen, die buiten landsche inzenders van hunne tuinbouwten toonstellingen streng weren, zouden wij hier hen hartelijk welkom heeten. In dezen gedachtengang heeft dan ook het hoofdbestuur gemeend in de volgende maand een Narcissententoonstelling te mogen uit schrijven, waaraan naast onze leden ook bui tenlandsche inzenders zullen kunnen deelne men. In de eerste plaats zal het voor onze leden van veel belang zijn de nieuwste En gelsche aanwinsten naast die van eigen bo dem te leeren kennen, maar daarnaast moge deze gelegenheid tot vrije internationale me dedinging bij onze overzeesche buren de nei ging tot wederkeerigheid doen opbloeien. Wij mogen ons trouwens in de meest aan gename samenwerking verheugen met de Koninklijke Tuinbouwmaatschappij van Lon den, die, zooals bekend is, een gemengde Britsch-Nederlandsche commissie heeft be noemd voor de nomenclatuur der tulpen. De werkzaamheden dier commissie zullen voor namelijk in onzen proeftuin plaats hebben, waar straks In den bloeitijd een 800-tal in de laatste vijftien jaar In den handel gebrachte of bekend geworden soorten door de commis sie zullen worden nagegaan en beschreven. De Engelsche Iris Society, die op 6 en 7 Juni hare jaarlijksche tentoonstelling te Londen houdt, heeft zich dit jaar op het ruime standpunt geplaatst, dat buitenland sche inzendingen er zullen worden toegela ten; een mooie gelegenheid voor de kweekers van „Hollandsche Iris"-collectles, om er hun bloemen te laten zien. Van Engelsche zijde heeft men een ernsti ge grief tegen bepaalde Nederlandsche of laat ik algemeener zeggen tegen bepaalde buitenlandsche inzenders, waarvan de juist heid volmondig moet worden erkend. Deze inzenders ontzien zich niet bij hun inzendin gen prijslijsten uit te deelen met handelsprjj- zen op tentoonstellingen, die door een zeer talrijk publiek van particulieren worden be zocht. Dat de Engelsche handelaren hier tegen zeer krachtig opkomen, Is te begrijpen en zij, die prijs stellen op het inzenden op Engelsche tentoonstellingen onder Nederland- schen firmanaam, zullen verstandig doen den Engelschen handel deze ergernis te besparen. Wat onze binnenlandsche aangelegenheid betreft, moge ik wijzen op de pogingen, die door onderling overleg tusschen de veiling- besturen en de besturen der drie groote bloembollenorganisaties worden gedaan om een algemeene bepaling vast te stellen voor den leveringstermijn van op voorveilingen gekochte bloembollen en om eventueel 'n al gemeen veilingreglement in het leven te roe pen. Met belangstelling worden de uitkom sten van het werk der onder voorzitterschap van Mr. Bakhuizen van den Brink ingestelde commissie afgewacht. Van niet minder belang is voor ons vak en voor de geheele bloembollenstreek de automatiseering van de telefoon en de daar uit voortvloeiende wijziging der tarieven, door het hoofdbestuur der Posterijen ontworpen. Uw hoofdbestuur is niet in gebreke gebleven de belangen van de streek te bevoegder plaatse te bepleiten. Het zou zeer te betreu ren zijn, indien de voordeelen voor onze vak- genooten, verbonden aan de met zooveel moeite verkregen regeling voor het streeknet met de daaraan grenzende netten, door de nieuwe regeling voor de telefoongebruikers slechter zou worden, en wij kunnen slechts hopen dat met de door ons kenbaar ge maakte bezwaren ernstig rekening zal worden gehouden. De voorzitter herdenkt het overlijden van de leden de heeren J. v. d. Deuren en J. van Til Pzn., welke laatste den stoot heeft gegeven tot oprichting van den Bond van Bloembollenhandelaren De notulen der 160ste algemeene vergade ring worden goedgekeurd, alsook het Jaar verslag van den algemeen secretaris-pen ningmeester over 1928, onder dankzegging aan den algemeen secretaris-penningmees ter, benevens de rekening en verantwoording over het Jaar 1928 Voorstellen van het Hoofdbestuur tot wijziging van de statuten en van het huishoudelijk reglement. Een wijziging vah principieelen aard vormt de benoeming van den algemeen secretaris- penningmeester. Op het nieuwe art. 33, waarin o.m voor komt, dat de algemeen secretaris-penning meester o.m. redacteur is van het orgaan. Hierop ls door de afd Haarlem een amen dement ingediend, luidende: de algemeen secretaris-penningmeester kan redacteur van het orgaan zijn. De voorzitter zet uiteen, om welke redenen de redactie In het gewijzigde art. 33 op deze wijze in het voorstel van het Hoofdbestuur is opgenomen Het Hoofdbestuur is van meening gebiedend voor te schrijven, dat de algemeen secretaris-penningmeester redac teur ls en stelt voor niet op het amentement Haarlem ln te gaan. De afd. Haarlem licht haar amendement toe. Zij betoogt daarmee niets onsympathieks, doch wil daarmee alleen de mogelijkheid onder het oog zien, daj de functie van re dacteur en algemeen secretaris-penning meester niet in één persoon zou kunnen zijn vereenigd, al mag dat dan eerst in eet) verre toekomst het geval zijn. Het amendement Haarlem wordt hierop in stemming gebracht en met groote meer derheid verworpen Het nieuwe art. '33 wordt hierna in zijn geheel goedgekeurd. Een andere principieele wijziging betreft het scheidsgerecht. De door het Hoofdbe stuur voorgestelde redactiewijzigingen, wel ke in hoofdzaak betrekking hebben op het onttrekken aan de uitspraak van het scheidsgerecht door bij een koopovereen komst overeen te komen, dat de daaruit voortvloeiende geschillen niet door het scheidsgerecht zouden worden berecht, wor den zonder stemming goedgekeurd. Nadat bij de rondvraag nog door enkele afdeelingen eene opmerking wordt gemaakt of een wensch wordt geuit, sluit de voor zitter de bijeenkomst Pastoor J. Thus te Sassenheim schrijft in de Leidsche Courant Een kunstenaar, bij de gratie Gods, heeft ons verlaten. Josef Cuypers, de grootmeester in de bouwkunst, ontdekte hem door schets en teekening aan zijn bureau te Roermond in het werk van een jong man, proefde hij de gaven van zijn rijk begaafden geest, trok hem tot zich en vertrouwde hem weldra een plaats op verschillende -groote werken, o.a in Amsterdam de gedachten van dezen grootmeester wist hij zoo uitstekend in lijnen te bewerken, dat aan hem bij de uit voering der nieuwe St. Hyppolytuskerk te Delft het toezicht over Cuypers werk werd toevertrouwd en zoo meesterlijk wist hij het uit te voeren werk in lijnen te stellen, spits en rondboog, in hoofd- en zijgewelven, dat de jeugdige kunstenaar van nog geen dertig jaar, veilig had mogen zeggen van dit werk draag ik een groot gedeelte. In de school van architect Cuypers jaren opgevoed, had hij onder diens kunstoog een straal van diens genialen geest opgevangen, voelde hij zich langzamerhand de kinder schoenen ontgroeid en wilde hij, inmiddels gehuwd, voor zich en zijn huisgezin, een breeder werkkring dan aan de hand van zijn meester hem mogelijk scheen. Zijn levendig oog had hij, geboren zoon van het lustige en kunstrijke Limburg, gevoed aan afgebro ken kloosterbogen van de oude Abdij van Thorn, zijn geboorteplek, aan de oude ker ken in Romaansch van Susteren, van O. L. Vr. te Maastricht met Sint Servaas, vooral aan de Munsterkerk te Roermond en zoo vele uit het verleden nog zoo levend tot ons sprekende monumenten van 'kerkelijke kunst onzer vaderen in het aloude Hertog dom Limburg, waar de kuifst-ideeën zich over Rhijn, Moezel en Maas van Duitsche gouwen als Aken, Zanten, Kleef, Emmerik en Keulen, van de Luiksche Bisschopsstad, in Zuid-Nederland, een weg gebaand hadden. Architect Cuypers was de zoon van zijn land, een vrucht der bouw-historie onzer Vaderen, maar ook Josef Hubertus Tonnaer, uit Limburgs geschiedvolle dorpje Thorn. In en buiten de kunstwerken van zijn land had zijn oog den blik geslagen op de inkleeding der kerkgebouwen, op de viering der H. Geheimen, op borduursel, op glas en zilverwerk, op de mengeling der kleuren. Met ingeboren kunstzin, geschoold onder den besten meester, die hem zijn besten leerling noemde, met een bijna onstuimige drift, toog hij aan den arbeid en in tal van werken goot hij zijn gewonnen kennis uit, die na hem lang zal spreken en den meester hoog zal verheffen. Nooit rustte zijn geest tijdens zijn arbeid, telkens zocht hij zijn werk beter en schooner te maken dan zijn eerst ontworpen en besteed plan, waardoor den uitvoerder soms een lastig en onaange naam kwartiertje wel eens bezorgd werd. Maar, gelijk het den waren kunstenaar gaat, de blik is als van den adelaar uit de hoogte l'art pour l'art, om het slijk der aarde be kommert Zich zoo'n geest, als die van zijn meester Cuypers, eerst het laatst. Doch liet hij zijn geest bij benarden geld-toestand zich wel, desnoods, binden, zijn adelaarsblik, omhoog, stoorde zich aan geen knibbelzucht op deze aarde, ging recht af op het doel, zonder omzien des persoons, in een bestuur tegen hem, zocht waarheid en recht overal, doorschouwde kleingeestigheden en zielighe den, ging dóór, al sidderde soms een bouw pastoor over al zijn leden. De toekomst even wel zal hem rechtvaardigen, gelijk God dit ongetwijfeld gedaan heeft in zijn oordeel, met het woord te doen gelden Ce sont les defauts de ses bonnes qualités. Hij ruste in vrede, geniete het schoone in den stroom der eeuwige schoonheid. Requiescat in pace. Men schrijft ons: Na de gewone maandelijksehe zitting in de spreekkamer der le Doopsgezinde school had de jaarvergadering met de deelhebbers plaats onder praesidlum van den heer Mieras, die ook memoreerde hoe 1 Maart in een ver gadering met heeren oommissarissen de boe ken en bescheiden door deze waren nagezien, goedgekeurd en door genoemde heeren Dr. Elzinga en Tjeenk Willink waren accoord bevonden. De penningmeester werd dan ook door de vergadering onder dankzegging ge- déchargeerd. In zijn financieel verslag releveerde de heer Bloein hoe in 1927 de terugbetalingen plm. 26000 beliepen en de inlagen 23000. Door de reclame, die er gemaakt is kon zijn ver slag nu blijmoediger gestemd zijn, gezien den vooruitgang met het vorige jaar en vooral vroegere jaren. 1 Januari j.l. waren in omloop-136 boekjes, tegen 101 op 1 Jan. 1928, dus een vermeer dering met 33 pet. Ingelegd werden in 1928 47883,29, dat ls ruim 2 x zooveel als in 1927. Terugge vraagd werd 13.131.84, dus ongeveer de helft van 1927. Meer ingelegd ls er dus 34751.45; ook al groei bij 't vorige jaar. De totaal inleg beliep op 1 Januari 1929 138431,37 tegen 98.456.55 op 1 Jan. 1928, totaal vermeerdering dus 39974.82. De bij geschreven rente a 4.62 pet. beliep 5223.37 tegen 4315.22 over 1927, dus 908.15 meer rentekweek. Intusschen is 't aantal boekjes tot op 23 Maart gestegen tot 143. Dat aan tal bedroeg volgens verslag over 1925 1 Jan. 1926 88. De spaarbank krijgt dus meerdere bekend heid, vooral onder niet-N. O. G.-leden. Van de N. O. G.-leden is nog niet le helft deel hebber. Nu is de gezamenlijke inleg reeds over de 150.000 geklommen. De aftredende directeur Paul werd bij ac clamatie herkozen. Aan het slot werd een woord van hulde gebracht aan de directie, die met zooveel accuratesse en vooral met zooveel liefde al de vele werkzaamheden be langeloos enzeer goed vervult. Deze commissie hield Vrijdag 22 dezer ten Stadhulze een druk bezochte jaarvergade ring. De aftredende bestuursleden, mevr. Droog- Deckers en Schouten, werden bij accla matie herkozen. Uit het jaarverslag bleek, dat in de com missie een 22-tal vereenigingen vertegen woordigd zijn er over 1928 een 7-tal ver gaderingen gehouden werden. Met de fondsvorming gaat het naar wensch. Het dubbeltjes- en kwartjesfonds telt reeds meer dan 1000 contribuanten, ter wijl over 1929 reeds 1200 werd ontvangen. Dezer dagen volgt een groote verloting, terwijl in het najaar een liefdadigheids avond en in 1930 een bazar gehouden zal worden. De Verbandscommissie zal voor ai deze acties de centrale leiding op zich nemen. Verder werden de plannen besproken, om aan een fonds voor radio voor hulpbehoe vende blinden en lichamelijk gebrekkigen te komen. In totaal werd tot op heden voor de Nazorgsfondsen 15000 bijeen gebracht. Het bekende orgaan van het R. K. Ly ceum te Overveen bevat deze maand ver schillende gedichten, uit het brein van jeug dige leerlingen. De wanhoopsdaad van een H.B.S.-er trilt van sensatie en de Paeda- gogische sprokkelingen zijn er om weer bij te komen. Prins Adi Patti is een komische fantasie door den bekenden schrijver F. I. Losoof. In de raadsvergadering van morgen zal alsnog aan de orde gesteld worden een voorstel van B. en W. tot het verleenen van subsidieering aan den autobusdienss Haarlem-Spaamdam. In hun voorstel aan den raad schrijven B. en W.: Sinds Augustus 1925 wordt door J. G. de Groot alhier, een autobusdienst onderhou den van Haarlem over Santpoort naar Spaamdam. Tot dekking van het tekort op de ex ploitatie van dien dienst genoot belang hebbende van de voormalige gemeente Spaamdam over het jaar 1926 een subsidie van 150. Dit bedrag werd hem over de j^ren 1927 en 1928 ook door de gemeente Haarlem toegekend. Blijkens ontvangen mededeeling van De Groot ondervindt deze tengevolge van de bepalingen welke ten aanzien der stads-au- tobuslijnen moésten worden gemaakt een schade van pl.m. 40 per week. Met. het oog daarop verzoekt, hij de bestaande jaar lijksche subsidie met pl.m. 2000 te ver- hoogen. Volgens de Groot zou hü bij niet verhoo ging der subsidie, zijn dienst moeten sta ken. Wij zijn van meentng, dat een behoorlijke vervoergelegenheid tusschen Haarlem-cen trum en v.m. Spaamdam niet lean worden gemist. Dit wil. echter niet zeggen, dat wij daarom zonder meer de gevraagde subsidie zouden willen zien toegekend. Het bedrag van 2000 kan natuurlijs: slechts een raming zijn. Immers vorenbe doelde bepalingen zijn nog maar sedert kort van kracht, en thans kan moeilijk nog als vaststaand worden aangenomen, dat het autobusvervoer tusschen voormalig Spaam» dam en Haarlem niet nog meer zal toe hemen. Naar aanleiding van een dezerzijds ge maakte berekening aan de hand van de door De Groot overgelegde exploitatie-re keningen over de jaren 1927 en 1928, mee- nen wij u echter te moeten voorstellen ln afwachting van het verloop van het ex ploitatie-jaar 1929 de aan De Groot voor dit jaar te verleenen subsidie vast te stel len op 150, plus 12Ö0, of 1350. Na afloop van het loopende jaar kan dan aan De Groot gelegenheid worden gegeven, om onder overlegging van een exploitatie rekening en de verschillende vervoer-cijfers, nader op zijn verzoek om subsidie-verhoo ging terug te komen. Te Vogelenzang De bekende, beruchte S-bocht schijnt een bijzondere aantrekkingskracht voor auto's te bezitten. Gisterenmiddag moest een der boomen op den Vogelenzangsche weg het weder ontgel den. Vermoedelijk door te groote snelheid slipte daar de luxe-auto van den heer K. Brand, wonende te Amsterdam. De wagen kwam zoodanig tegen een der boomen daar ter plaatse, dat er weinig heel aan bleef. De motor was defect, de as gebroken, het spat bord over de geheele lengte vernield, alle ruiten stuk en de boom kwam er ten slotte met de zooveelste ontvelling weder goed af. Ook de belde inzittenden bleven wonder boven wonder ongedeerd. Naar aanleiding van de groote successen door de werkende leden van de Kon. Letter lievende Vereeniging „J. J. Cremer" behaalde in de nationale tooneelwedstrijden te Breda en Zwolle, heeft het bestuur besloten den medewerkenden in „Moordromance" een hulde te bereiden. Om huldigingsplannen te beramen wordt op Dinsdag 2 April a.s. des avonds halfnegen, in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 34, een vergadering gehouden ten einde plannen te beramen om aan onze gevoelens van dankbaarheid en trots, uiting te geven. Het bestuur stelt zich voor deze huldi ging te doen plaats vinden na afloop van de slotvoorstelling op 25 April, waarbij zal worden opgevoerd „Een glas Water," come- die in 5 bedrijven door Eugène Scribe. Ten einde de behaalde medailles die eerst 21 April zouden worden uitgereikt tijdens de huldiging aan het vaandel te kun nen hechten resp. aan de prijswinners ter hand te stellen, werd de slotvoorstelling aanvankelijk bepaald op 16 April uitge steld tot Donderdag 25 April a.s. Op uitnoodiging van de A.V.R.O. zal „J. J. Cremer" Maandagmiddag 2en Paasch- dag, een studio-opvoering geven van „Moord romance," groteske in 3 bedrijven van A. Defresne, met welk stuk, onder regie van Willem Hunsche, zij dit seizoen, zoowel in den Nat. Tooneelwedstrijd te Breda, als in den uitmuntendheidswedstrijd te Zwolle, zulke buitengewone successen behaalde. Op 83-jarigen leeftijd is te Hoofddorp overleden de neer J. W. Ceelen, die ook hier ter stede welbekend was, daar hij jarenlang een besteldienst tusschen Haarlem en Hoofd dorp onderhouden heeft. Op tweeden Paaschdag wordt een drank- bestrijdingsbedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heilo gehouden, waaraan vele leden van Mariavereenigingen en Krulsverbonden uit N.-Holland deelnemen. Op de ledenver gadering van de Haarlemsche Mariavereenl- ging op Woensdag a.s. maakt deze bedevaart een punt van bespreking uit. Het is waar schijnlijk, dat verschillende leden van Kruis- verbond en Mariavereeniging neiging gevoe len, die bedevaart mee te maken. Zij die nen zich vóór Donderdag a s. op te geven bij den heer Drost, Middenweg 72, of bij den heer Govers, Grebbestraat 49. Bij voldoende deelname kan een goedkoope reisgelegenheid worden verkregen. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 27 Maart 1929, des namiddags te half 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift L. MolKoning om ontslag als onderwijzeres Lichamelijke Oefening. Verzoekschrift A. Dorij om ontslag als leeraar Gem. Lyceum. Verzoekschrift Tj. de Jonge om ontslag als tijd. leeraar Gem. Lyceum. 2. Gelegenheid tot inenting kinderen tegen diphtherie. 3. Inbreng geannexeerde perceelen in grondbedrijf en woningbedrijf. 4. Rekening en verantwoording over 1928 commissie voor schoolkleeding. 5. Verbetering beschoeiing Kloppersingel. 6. Overneming voor straat bestemde gron den: a. Thomsonlaan, b. Lorentskade. 7. Goedkeuring balans 1927; a. Coöp. Wo ningver. voor Gemeentepersoneel, b. Haarl. Stichting voor Woningverbetering. 8. Verkoop grond Meester Cornelisstraat (B. J. v. Dierendonck). 9. Wijzigingreglement Burgerlijk Armbe stuur. 10. Verzoekschrift Haarl. Bestuurdersbond wijziging samenstelling gem. commissie voor de Werkloosheidsbestrijding. 11. Voorstel-Joosten met prae-advies Bur gemeester en Wethouders inzake verleenen tegemoetkoming voor ontruiming onbewoon baar verklaarde woningen. Beroepschrift B. W. Lindeboom tegen wei gering bouwvergunning winkelhuizen Hee renweg. 13. Aanwijzing plaats woonwagenkamp nabij Slaperdijk. 14. Benoeming: a. leden stembureau, b. definitief leeraar Gymnasium, c. onderwij zend personeel Franschen cursus (v.m. Scholen), d. onderwijzer school 28 (Scho terstraat), e. lid commissie van toezicht H. O. V., f. lid Gezondheidscommissie. In de heden gehouden Aandeelhouders vergadering werden de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1928 vastgesteld en goed gekeurd. Na ruime afschrijving is het dividend voor de gewone- op f 170.Cv j. 144.en voor de Oprtchters-aandeelen op f ISO. (v. j. 130.—) bepaald. De heer jhr.mr. K. J. Schorer, Utrecht, die aan de beurt van aftreding was, werd als Commissaris herkozen. Terug te bekomen bij: Postkantoor, Frans Salsplein, bankbiljet; Visser, Ripperdastraat 18, Idem; Heeres, Alb. Thijmstr. 21, broche; Greebe, ^Bakenesser- gracht 71 rood, beenkappen; Stomburg, Alb. Thijmstraat 23, ceintuur; Assendelft, Ursu- lastraat 20 rood, kinderhoedje; v. d. Mark, Linschotenstraat 2 D, hondenhalsband; Rijntjes, Gen Oronjéstraat 147, handschoen; Slinger, Lange Heerenvest 80c. idem; Hart man, Anjelierstraat 12, takshond; Hovenier, Benviljoenstraat 22, lorgnet in etui; v. d. Zalm, de Clercqstraat 141, mantel; v. Halst. Garenkokerskade 38, portemonnaie met inh.; Zomer, L Boogaardstraat 32, idem; Dreijer, Spoorwegstraat 10 rood, idem; Nauta, Ju- lianapark 40 rood, idem; Wisbrun en Llf- mann, Gr. Houtstraat, portefeuille, Wille- kers, Leidschestraat 22, portemonnaie; Bert, A. L. Dyserinckstraat 116, kinderportemon- naie; Warmerdam, v. oosten de Bruijnstraat 75, rozenkrans; Migielsen, Hof v Egmond 37. rijwlelbelastingmerk; Bruchetto, Diede- rikstraat 14, schooltasch met inhoud; v. Vel- sen, Soendastraat 19, tasch met injjoud; Klooster, Reitzstraat 83, idem. Terug te bekomen bij; Roode, Pijlslaan 122, bal; Van Kampen, schip „Hendrika" bij dé Houtmarkt, cano; Tempelman, Schermerstraat 27, glassnijder; Kenselaar, Wouwermanstraat 21rd„ hand schoenen; Van Egmond, Haitsma Muiier- straat 66, hond; De Kooy, Anegang 14, dob berman pincher, gebracht bij Kennel Fauna; Hof fles, Joh. de Breukstraat 24, zakmes; Muller, Saenredamstraat 61, studenten muts; Markenstein, Waldeck Pyrmont- straat 30, sleutel; Roozen, Molenaerstraat 24, schoen; Van der Kuur, AUanstraat, tasch met inhoud. De onlangs opgerichte Chr. Damclub „Haarlem" speelde gisteravond tegen de Dam club „IJmuiden I" haar eersten officieelen wedstrijd. Voor dezen wedstrijd was door den heer J. Snel, een der oprichters der Chr. Damclub „Haarlem", een medaille be schikbaar gesteld. De uitslag van dezen wedstrijd laten wij hieronder volgen: Haarlem IJmuiden P. Booij—P v. d. Kuil 0—2 C. J. v. d LooA. Kraai 02 C. KoolJ van Zanten 11 H. C. SouvereinL. Koetsier 20 J A. SouvereinP. Schaap 11 H. J. RozijnK. de Jong 02 N. J H Koers—W. de Graaf 2—0 W. JonkhofP. v. d Velde 0—2 P. G. KnibbeA. Schrijver 02 H. G. J. AndriessenC M. de Waart 11 Totaal 713 De 2de ontmoeting zal plaats vinden op Maandag 8 April a.s te IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2