Binnenlandsch Nieuws ïS> UIT DE R. K. STAATSPARTIJ SPORT EN WEDSTRIJDEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 26 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Oprichtings-vergadering der vereeniging van leden van R. K. Statenclubs Vergadering der samenge voegde Kring-organisaties Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen De verbinding Amsterdam Boven-Rijn Bureau der vereeniging „Nederland" Na den Stadhuisbrand te Leiden De commissaris dei- Koningin'in de provincie Utrecht Nederland en het internationaal kolen- vraagstuk Wat het Belgische volk buiten de kranten over den Ollander denkt Een congres over de speeltuinbeweging De herziening der telefoon tarieven De Radio-raad D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken Junioren-competitie R.K.V.V. Alliance R.K.S.V. „Teylingen" Een congres van de R.K. Volkspartij R.K.S.V, „Leonidas' N. V. B. Oosterpark—Kinheim 2—4 Zaterdag j.l. had des namiddags in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de oprichtings vergadering plaats van de Vereeniging van Leden van R. K. Statenclubs, welke op richting de uitvoering is van artikel 8 van het Partijreglement. Op den grondslag van een voorloopig reglement, vastgesteld in een door de voor zitters des* R. K. Statenclubs in Januari gehouden voorbereidingsvergadering, waren door alle elf Statenclubs afgevaardigden aangewezen, in tcrtaai 52. (Noord-Brabant 11, Zeeland 3, Utrecht 4, Limburg 9, Gelder land 5, Overijsel 4, Groningen 2, Drente 2, Noord-Holland 5, Friesland 2, en Zuid- Holland 5). Aanwezig waren 37 afgevaar digden terwijl 8 bericht van verhindering zonden. Behalve de Groningsche club, wa ren alle Statenclubs vertegenwoordigd. De vergadering werd geleid door den voor zitter van het Partijbestuur, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die in zijn openingswoord het doel en het belang van dit nieuwe or gaan binnen het kader der Partijorgani- satie uiteenzette. Doel is allereerst het overleg plegen ter zake van ds verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, welk overleg thans in een orga nisch partijverband gewaarborgd wordt. Spr. legde er den nadruk op, dat het stem recht der kiezers voor de Tweede Kamer, niet zonder meer gelijk is te stellen met het stemrecht der kiezers voor de Tweede Ka mer, Provinciale Staten en Gemeenteraden, omdat dit stemrecht der Statenleden staat onder de verheven sanctie van den ambts eed als Statenlid. Namens het Partijbestuur juichte de Voor zitter de totstandkoming dezer vereeniging toe, omdat liet feit van landelijk contact der R.K. Statenleden onderling op zichzelf, buiten de kles-fractte voor de Eerste Ka mer. van groot nut voor de R.K. Staats partij kan en zal zijn. Spr. dankte allen, die aan de voorbereiding dezer organisatie hebben medegewerkt. Hierna werd officieel overgegaan tot de constltueering der vereeniging, waarbij na mens de Brabantsehe Statenclub bij monde van Jhr. van Sasse van Ysselt eene uit voerige verklaring werd afgelegd, welke de positie der onder ambtseed staande R.K. Statenleden ten opzichte der nieuwe orga nisatie duidelijk omschreef. Met deze ver klaring ging de vergadering geheel accoorc. He voorloopig reglement werd met alge meene stemmen zoo goed als ongewijzigd vastgesteld, en zal "thans ter goedkeuring aan het Partijbestuur worden toegezonden Ingevolge art. 9 lid 2 van het Partijregle ment. i De bestuursverkiezing had tot resultaat dat als leden van het bestuur werden ge kozen: Jhr. mr. A. van Sasse van Ysselt, Noord-Brabant; P. J. M. Verschurc, Noord- Holland; J. J. A. M. Beaumont, Gelderland; W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst (Zuid-Holland), en mr. Ch. Janssen de Lim- pens, Limburg. Hierna werd ran gedachten gewisseld over de as. Eerste Kamerverkiezing. Aan het einde dezer bespreking werd het bestuur verzocht deze verkiezing, voor wat haar stem-technische zijde betreft, onder het oog te zien en de beraadslagingen der volgende Algemeene Vergadering, welke volgens het bepaalde in art. 8 van het reglement der vereeniging een politiek advies zal uitbren gen, nader voor te bereiden. Na schorsing der vergadering deelde het nieuw gekozen bestuur mede de functies als volgt te hebben verdeeld; Voorzitter: Jhr. mr. van Sasse van Ysselt, ander-voor zitterW. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, penningmeester; mr. Ch. Janssen de Limpens. Met het secretariaat werd belast mr. H. Kolfschoten, tweede secretaris der R.K. Staatspartij. Hierna sloot de nieuwe voorzitter, Jhr. mr. Van Sasse van Ysselt de vergadering. In hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam, had j.l. Zaterdagmiddag te 1 uur, de in arti kel 19 van het kiesreglement 1927 voorge schreven vergadering plaats van samenge voegde kringorganisaties, i.e. de kringen Lei den, Dordrecht, Friesland en Groningen. De vergadering werd gepresideerd door den heer Mr. A. W. Koch, Leeuwarden (kring Friesland Van elk der samengevoegde Rijkskies- kringorganisaties waren het reglementair vastgestelde aantal afgevaardigden en de voorzitter of waarïiemende voorzitter aanwe* zig. Dientengevolge waren er 32 personen ter vergadering n.l. lelden 11, Dordrecht 9. Friesland 7 en Groningen 5. Tot secretaris werd aangewezen de heer A. C. van Berkel, Gouda (kring Leiden), terwijl voorts aan de bestuurstafel plaats namen de Zeereerw. heer pastoor Overmeer, Heeg (kring Friesland) en de heeren Bader, Sas- senheim (kring Leiden), Pijleman, Dordrecht (krtng Dordrecht), en ten Braak, Winscho ten 'kring Groningen). Na een kort openingswoord stelde de voor zitter aan de orde, de aanwijzing van candl- öaten voor de kwaliteitszetels en den vrijen zetel, en de plaatsvervangers daarvoor. Bij enkele candidaatstelling had deze be- reeds plaats gehad voor den kwaliteitszetel op gebied der Staatsfinanciën, n.l. als lid, de heer A. C. A. van Vuuren, 's-Gravenhage en ais plaatsvervanger de heer Y. Keestra, Culemborg. Hetzelfde was gebeurd voor den lid-deskundige op het gebied van Arbeids zaken en 't Arbeidsvraagstuk den heer A. J. Loerakker, Schoten zoodat alleen de aan wijzing van een plaatsvervanger voor dezen kwaliteitszetel diende te geschieden. De uit slag was de hiervoor gehouden stemming was, dat de heer F. van Welie, Utrecht, 28 stemmen verkreeg en de heer M. B. Visser, Leeuwarden. 3. zoodat de heer Van Welie de geadviseerde plaatsvervanger is. Het totaal der uitgebrachte stemmen bedraagt hier 31, omdat één der afgevaardigden eerst nadien ter vergadering kwam. Uitvoerige discussies hadden vervolgens plaats over den vrijen zetel, gevolgd door aanbeveling van diverse candidaten. De uitslag van de hierna gehouden stem ming had tot resultaat, dat op zich verwier ven de heeren G. Bulten, Voorhout 11 stem men, G. W. Kampschöer, Monster, 13 stem men eh Mr. J. G. A. M. van Hellenberg Hu- bar. Rijswijk, 8 stemmen. Aangezien geen der candidaten de ver- eischte volstrekte meerderheid heeft behaald, is het gevolg, dat voor den vrijen zetel niet wordt geadviseerd. Met 19 stemmen op den kwaliteitszetel voor Staatsfinanciën en 13 op dien voor Ar beidszaken en liet Arbei V vraagstuk werd beslist, dat eerstgenoemde kwaliteitszetel op de officieele lijst bovenaan zal komen te staan. Na een dankwobrd voor de prettige samen werking werd de vergadering met den chr. groet gesloten. Een nota van B. en W. van Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben giste renavond via het gemeenteblad een nota gezonden aan den gemeenteraad, waarin ze een uiteenzetting geven van de onderhande lingen, die gevoerd zijn inzake de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Resumeerende constateeren B. en W., dat de noodige waarborgen zijn verkregen, welke een voltooiing van het kanaal verzekeren, dat de leidammen in het IJ-meer, zoo zulks noodig mocht blijken, zullen worden gemaakt overeenkomstig de constructie van de ge meente. De eindbeslissing daaromtrent zal in elk geval aan de gemeente blijven. De bijdragen der gemeente zal worden bepaald op ten hoogste 27 7/9 pet. Als kosten van het vverk zal aangehouden worden een maximumbe drag van 49.000.000. De gemeente zal in geen geval een bijdrage behoeven te verleenen in eventueel hoogere kosten. Omtrent verschillende punten, waaronder de verlichting langs het kanaal zal nog met den minister overleg Worden gepleegd. B. en W. meenen te mogen veronderstellen, dat die toenadering is verkregen, welke naar hun meening noodig was om de zaak betreffende den aanleg van het Kanaal door de Gelder- sche Vallei bij den Raad aanhangig te kun nen maken. Men schrijft ons: Woensdag j.l. vergaderde het St. Jozef comité te 's-Gravenhage. Bij de besprekingen ovei* de belangen onzer Katholieke Nederlanders in Öuitschland kwam nog eens de wenschelijkheid tot uiting, dat er in Dultschland zelf een Bureau zijn zou van de Vereeniging „Nederland". Onder de vereeniging „Nederland" waarvan mr. A. baron van Wijnbergen de leiding heeft, ressorteeren het St. Jozef-comité hier te lande en de plaatselijke St. Jozefvereeni- g.'ngen in Dultschland. Wij kunnen thans bericht dat het Bureau is opgericht. Eenmaal in functie zal 't voor zeker het noodige contact tusschen de ver- eenigingen in Dultschland en de leiding hier te lande in groote mate versterken en de werkzaamheden welke in 't belang der Neder - landsche Katholieken in Dultschland gedaan worden, zeer vergemakkelijken. Werk is er genoeg en elk middel moet worden ter hand genomen om steeds méér te kunnen doen. Het bureau is gevestigd te Duisburg, Ton- hallestrasse 7. Van het St. Jozef-comité; H. Aldenhuijsen. secretaris. J' Ritselaar, voorzitter. Een interpellatie, In den Ieidsehen gemeenteraad In de vergadering van den gemeenteraad van Leiden kwam gisteren aan de orde een Interpellatie van het raadslid den heer Syts- ma, V.D. betreffende de oorzaak enz. van den stadhuisbrand op 12 Februari, waarvoor zooals wij destijds reeds hebben gemeld, ge noemd raadslid een vijftal vragen tot B. en W. had gericht. De heer Sytsma besprak allereerst het rapport van B. en W. Hij deed uitkomen dat hij liever had gezien dat B. en W. daar in naar voren hadden laten komen, dat zij een groote aansprakelijkheid op zich hadden genomen, door toe te staan, dat de kachels des nachts bleven branden. Op verschillende punten geeft het rapport onvoldoende ant woord en spreker vroeg, hoe laat B. en *W. en de hoofdambtenaren zijn gewaarschuwd, dat het stadhuis in brand stond. Voorts wenscht spreker te vernemen, wie de leiding heeft gehad bij de pogingen, om althans nog iets uit het brandende gebouw te redden. Im mers omstreeks 5 uur, dus ongeveer een uur nadat de brand werd ontdekt, brandde de voorzijde van het stadhuis aan de Breestraat nog niet. Aan deze zijde ware nog veel te redden geweest, zooals schilderijen enz. Hij vroeg verder waarom de Leidsche brandweer het vuur niet dadelijk aan de Breestraatzijde bestreden heeft. Dat oververhitting van den schoorsteen de oorzaak zou zijn, vindt spr. onlogisch, want dan zou de brand eerder overdag zijn uitgebroken, toen de kachels fel werden x gestookt, terwijl des nachts de kachels maar „Mat vervelend, die oorlog in China. De matig brandden. Hij voor zich is overtuigd erépe de chJne wordt steeds maar duurder." dat bij het nemen van maatregelen voor wat betreft het des nachts la en doorbran den der kachels de beste bedoelingen heb ben voorgezeten. Hij had echter liever vol mondig In het rapport erkend gezien, dat de genomen maatregelen niet afdoende zijn gebleken. Ten slotte zeide hij, geen motie te zullen voorstellen, omdat hij overtuigd is, dat de meeste raadsleden zijn inzicht deelen. Nadat eenige leden, naar aanleiding van deze interpellatie het woord hadden gevoerd, werd de vergadering tot des avonds ge schorst. In de avondvergadering kwam de burge meester aan het woord. Mr. Van de Bande Bakhuyzen, zeide de bedoeling van de interpellatie niet te be grijpen. Als de heer Sytsma tot spoed met het rapport wilde aanmanen, dan was een eenvoudige vraag voldoende geweest. Men kan achteraf allerlei hypothesen op s', ellen over de oorzaken van den brand; terecht heeft de heer Meynen opgemerkt, dat er bi) eiken brand in zekeren zin wel nalatigheid in het spel zal zijn. Dat het toezicht in het stadhuis onvoldoende was, ontkent spreker. Het college is er stellig van overtuigd, dat de brand niet is ontstaan door brandende kachels. maar door den schoorsteen. Als één agen; voor het toe zicht op de kachels niet voldoende was. hoe veel agenten waren dan wél voldoende ge weest? Dat vulkachels des nachts blijven doorbranden is nie s bijzonders; dat gebeurt in tal van partculiere huizen. Overigens zal de raad moeilijk kunnen eischen, dat B. en W. zelf de kachels naloopen. De com mandant van de brandweer heeft den schoorsteen, waarom het hier gaa zelf ge bouwd. Als B. en W. hem dus hadden ge vraagd of deze schoorsteen bestand was tegen langdurige verhitting, dan was het antwoord niet twijfelachtig geweest. Uitvoerig zet spreker uiteen, waarom er Ui; het brandende gebouw niets te redden viel. Spreker is zelf om kwart voor vijf naar het stadhuis geweest, maar de toestand was zoodanig, dat er niet aan te deuken viel. menschen in het gebouw te sturen. Bestrijding van den brand van de Bree straatzijde af was niet mogelijk door be vriezing van de tweede moterspuit, die daarvoor was aangewezen. Maar ook, indien dit wel mogelijk was geweest, be rwfjfelt spreker het, of uitbrei ding van den brand voorkomen had kun nen worden, daar de sterke wind voor namelijk die snelle uitbreiding veroor zaakte. De leiding van het blusschingswerk berust te bij den commandant van de brandweer, onder toezicht van spreker zelf, hetgeen na tuurlijk niet wil zeggen, dat spreker allerlei bevelen heeft gegeven. De regeling, omtrent het waarschuwen van de autori ei en bij brand, sloot niet in, dat ook alle wethou ders worden gewaarschuwd; toen deze rege ling bekend werd gemaakt', werd niet ge rekend op een brand in het stadhuis. Voor zoover noodig heeft spr. de ambtenaren laten waarschuwen. B. en W. voelen zich aan het gebeurde allerminst schuldig en er valt dan ook geen schuld te bekennen, zooals de heer Sytsma wenscht. B. en W. hebben ook wel degelijk waar deering voor het optreden van den tele fonist en zij hebben di; den directeur- generaal der P. T. T. medegedeeld. Aan het toekennen van belooningen valt echter niet te beginnen, daar velen hun plicht hebben gedaan. Aan het afsluiten van den den gas oe- voer, kon in sommige gedeelten van het gebouw niet onmiddellijk worden begonnen. Er was geen sprake van een tekort aan vrij willig brandweerpersoneel of aan poli ie- Na re- en dupliek, werd de interpellatie gesloten. Om den gevel van het voormalig stadhuis zal een steiger gebouwd worden, ten einde instorting te voorkomen en een onderzoek te vergemakkelijken. Mr. H, Th. s' Jacob, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, die te Leiden een ernstige oog-operatie heeft ondergaan en sedert dien in het Diaco- nessenhuis aldaar werd verpleegd, heeft gisteren nagenoeg geheel hersteld, deze In richting kunnen verlaten. Vanweg® den Ned. R.-K. Mijnwerkers- bond schrijft men o.a. het volgende: De deelname van den heer Pelzer, den secretaris van den Katholieken Mijnwer- kersbond, aan de besprekingen omtrent het kolenvraagstuk met het Economisch Comité uit den Volkenbond, zit den socialisten danig dwars. Eerst heeft de heer Drop den minister van Waterstaat daarover in de Tweede Ka mer aan het hoofd gezeurd. Waarom de heer Pelzer? vroeg de heer Drop. Waarom niet iemand van den Nederl. Mijnwerkers- bond, die het eerst op internationale rege ling heeft aangedrongen? De Minister bewaarde een diplomatiek Stilzwijgen. Voor ieder te begrijpen trou wens. Behalve voor enkele socialistische senatoren, die volgens het voorloopig ver slag der Eerste Kamer met dezelfde vraag kwamen aandragen over de aanwijzing van den heer Pelzer. Dat er bij de negen experts een vertegen woordiger der Christelijke beweging is ge weest, is dezen heeren die overigens steeds over achterstalling lamenteeren blijkbaar nog wat te veel.' Laten de heeren toch tot kalmte komen. We weten zeker, dat de heer Pelzer zich niet verbeeldt alléén in staat te zijn zich over het steenkolenprobleem een Oerdeel te vormen. Ook is het niet juist den indruk te wek ken, alsof hij en ook de Katholieke M(jn- werkersbond tot nu toe afwijzend tegenovér internationaal overleg hebben gestaan. We herinneren slechts aan een tweetal feiten. a. dat op 5 Juni 1926 op voorstel van den Katholieken Mijnwerkersband, de destijds samenwerkende bonden besloten in de Con tact-Commissie de vraag aan de orde te stellen, op weike wijze het Ned. Mijnbedrijf het initiatief zou kunnen nemen tot het verkrijgen van eene internatinale regeling der productie, distributie, enz. b. dat op 1 Februari 1928 deze zaak weer door den Katholieken Mljnwerkersbond al leen in de Contact-Commissie aanhangig is gemaakt. Meer behoeven wij niet te zeggen. Er blijkt weer eens te meer uit, op wat voor wijze de groote bazen door hun menschen in Limburg worden voorgelicht. Of en wat de Minister in de Eerste Ka mer antwoorden zal, weten wij niet. Wel Is ons bekend, dat de heer Pelzer is aangewe zen door den Volkenbond op voordracht van het Internationaal Arbeidsbureau, mede op grond van het feit, dat de Kath. Bond in Nederland verreweg de sterkste is Henri 't Sas schrijft uit Brussel in de Limb. Koerier: Ik schrijf nooit over Staats-aangelegen- heden, omdat ik daar niet 't minste benul van heb. Van politiek word ik onpasselijk. Als er langer dan een paar minuten in mijn bijzijn over gesproken wordt, krijg ik 'n gevoel in m'n maag als iemand die te veel vetdeelen tot zich genomen heeft. Maar nu moet ik er wel zijdelings over schrijven. Ik moet op mijn manier praten over 't geheime, militaire verdrag. Hier schrijft dus iemand, die van verdra gen hoegenaamd niets kan weten, over iets geheims. En toch, wat ik hier nu schrijf, kunt u voor waar en juist houden; de Bel gische natie, het volk, de massa, heeft nog scherper den duivel gezien aan 'n toekom- stigen oorlog met welke natie dan ook dan wij, Hollanders. Comment? De pleisters zitten hier nog op de wonden; we zijn nog niet klaar met 't onthullen van monumenten voor de ge vallenen; we koopen nog alle dagen loten van het „Fonds der verwoeste gebieden"; onze franc is neergeslagen als mislukt deeg; de gevels van onze openbare gebouwen ver- toonen nog de vlekziekte; de dreun der Duitsche laarzen klinkt ons nog in de ooren. Wek unnen de „Tir National" niet passee- ren, zonder met 'n rilling aan Miss Cavell terug te denken; we hebben nog herinnerin gen aan onze vlucht naar 't Noorden; we hebben honderdtallen Hollanders als peters en meters in onze families, enwe zou den er weer op los moeten trekken om de borsten te doorsteken van hen, die dezelfde taal spreken als 't meerendeél onzer bevol king? „Ge ziet da van ier, eh? Ah, non, par exemple." 't Monument voor de ge- stikten bij den eersten gasaanval staat nog toegedekt. Straks komt de Koning het la ten zien en legt er een krans neerEn we zouen onze zakken weer met stink bommen moeten vullen? Weer 'n oorlog winnen? God zal er ons yoor bewaren! Wónnen is veel erger dan verliezen, kijk maar naar den Duts, den over wonnene, die den overwinnaar voorstelt diens belabberde financiën te regelen. Nee as we dan toch motten vechten, laten wij 't den Hollander winnen, dan kan ie es voe len hoe plezierig dat is." Maar den Ollander wil ook nie vechten. Hoe er ook geschreven en gewreven, hem ook verweten wordt in de kranten, nergens werd er beweerd; Jij, kèskop, hebt België altijd stiekum op 't lijf willen vallen. De Hollanders zijn niet jaloersch op onze cultuur, onze innerlijke harmonie, onze taal, onze kunst. Ze doen niks liever, dan ons met vree laten. Ais ze hier komen, is 't alleen maar om eens veertien dagen uit de plooi te raken. Er zijn eigenlijk geen Hollanders. Er zijn Froezen en Zeeuwen, en als die kerels één maal „nee" gezegd hebben, wordt 't geen „ja", zoolang ze nog tanden hebben om die op elkaar te klemmen. Hollanders zijn taaie kerels, die vechten niet Vier, maar tachtig jaar, en dan geven ze nog niet toe, als ze d'r recht niet bevochten hebben. Bovendien 't is in Olland nat, erg nat. Als ze daar den boel onder water zetten, komen we daar tot onzen nek in 't moeras te zitten. Zeg dat eens tegen eën Waal! Die krijgt al jicht, als ie maar over Hol land leest. We weten wat onder-water-zetten wil zeggen, dat denken we tenminste. Maar als dft Ollander daarmee begint, is onze Yser, daarbij vergêleken, 'n vochtig greppeltje. Eh ik begrijp niet, waarom de Hollanders zich zoo druk maken. 'n Geheim verdrag? Zou er in iedere kluis van ieder Ministerie van Oorlog niet 'n be denkelijk papiertje kunnen gevonden woi- den? 't Gaat er mee als met de belasting. As er één voor 't gerecht geroepen Wordt, omdat ie de belasting ontdoken heeft, roe pen z'n buren allemaal: „Hè jakkes, wat 'n schurk," maar stiekum zuchten ze: „God dank. dat ze niet in mijn boeken gekeken hehhen?"Kans cp oorlog? Nog veel minder dan verleden jaar, toen ze 't ovér de traktaase hadden. Eén van beiden: 't Verdrag is valsch, of 't is niet valsch. Is 't valsch. dan hebben ze in Holland niks te vreezen. Is 't echt dan komt er zeker geen oorlog, want dan Weet de aanvaller zich ih de kaart gekeken. Over 'n jaar vieren we hier onze hon derdjarige onafhankelijkheid 'n groot feest ter herdenking van de klappen die we toen uitgedeeld hebben aan Holland en de Hollandsche Regeering komt mee fuiven. Hartelijker kan 't toch niet!.' We zijn al aan 't opslaan onzer tentoon stellingstenten en de Hollanders zullen ook komen. Er liggen al bergen decoraties voor ze klaar, en dat zou nou allemaal Ih 't water vallen? Zoo redeneeren hier de Brusselaars, die aan politiek doen. En die zijn zeldzaam. Hier in Brussel, u kunt me gelooven of niet de massa heeft er maling aan. Ik weet zeker, dat in Holland de schilleboer en de minister vol zijn over de verraaierfj, maar hierAls 't ooit over die kwestie tot oor log zou komen, zal er nooit beweerd kunnen worden, dat 't volk als één man overeind vloog van verontwaardiging, toen 't hoorde van 't wantrouwen van z'n noorderbuur De arbeidende massa, die in 'n oorlog zou moeten vechten, offeren, bloeden, ze weet van geen „Faux d'Utrecht". De Vlaming kan 't niet eens lezen. „Strategie op z'n Fronsch? Awel, me gaan sebiet 'n pintje vatten", „Alwéér oorlog? Wéér gaan rijen in wagons, waaruit menschenbloed sijpelt. V/eer 'n aardbeest worden, omdatJa, waarom? Wij haten de Hollanders niet, en de Hollander haat ons niet. Wij willen met vree gelaten worden, met rust en op adem komen, om te genezen van de wonden die nog bloeden." Zoek den Vlaamsehen, den Waalscheh boer op, op z'n land, nu de lente uit de aarde barst, klop 'm op z'n schouder en zeg: „Kom, we gaan over Holland den Duit- scher aanvallen, anders valt die óns aan." Zeg precies hetzelfde tegen den Duitschen boer over z'n Belgischen broeder. Ze zul len u vijandig aanzien, ze zullen het geweer, dat gi) hun reikt, van zich afsllngeren en zeggen; „Laat ons liever elkaar de hand reiken, 't is zaai-tijd." Dat leeft er ln het hart van het volk", van 't Hollandsche en 't Belgische. En gij de gehelme-verdragen-makers, wie het dan ook mogen zijn: Franschen, Belgen, Hollan derspast op! De enscèneering van een nieuwen massa-moord zal niet zoo gemakke lijk gaan. De mensch van 1930 is niet meer de mensch-pop van 1918. KOELBLOEDIGHEID „Zoo, heb je 'n revolver* Zeg, je rondt w»e 'n pleizier doen. De straat hier is zoo onveilig. Loop even mei me mee tot den hoek." Te Amsterdam is een congres gehouden over dé speeltuinbeweging. Een resolutie, in gediend door den Bond van Amsterd. Speel- tuinvereenigingen, werd aangenomen, waarin de grondslag van de Speeltuinbeweging wordt geformuleerd, de noodzakelijkheid, alom in de lande de beweging te propagee- ren, wordt erkend en besloten wordt tot de instelling van een commissie tot voorzetting van zyn arbeid. Deze commissie werd als volgt samenge steld: M. J. C Diemei, Tj. Klaren. I. Les sing en F. Oostrom (Amsterdam). W. Kla ren (Haarlem) en Van Zoest (Zaandami. De heer Mulder (Amersfoort) werd gekozen als plaatsverv. lid. Een adres van het Verbond van Nederlandsehe werkgevers Het bestuur van het Verbond van Neder landsehe Werkgevers heeft een adres ge richt aan den Minister van Waterstaat naar aanleiding van de aanhangige plannen tot herziening^ der telefoontarieven. In dit adres zegt adressant o.m. het vol gende: Iedere motiveering van het gesprekken- tarief met verwijzing naar de kosten, die daardoor moeten worden goed gemaakt, ver liest haar beteekenis, wanneer de nog in ontwikkeling zijnde techniek der telautoma- ten onvermijdelijk tot een vaststelling op 2'/, cent dwingt. Het besluit tot invoering van het vol automatische district-verkeer op dit oogen- blik is de oorzaak, dat reeds thans een ge- sprek-tarief moet worden ingevoerd1; dat tot veel te hooge kosten voor het bedrijfsleven zal leiden. Hiertegen rijst bij ons Verbond ernstig bezwaar. Ons bestuur wendt zich daarom tot uwe Excellentie met het dringend verzoek niet tot den ontworpen maatregel over te gaan, alvorens de techniek zoover gevorderd is, dat de automatische tellers meer dan 4 een heden kunnen tellen, waardoor het mogelijk kan worden, het gesprekken-tarief minder hoog te stellen. Mocht uwe Excellentie tot ons leedwezen daartoe niet bereid worden, zoo vertrouwt ons bestuur dat zij, ter tegemoetkoming ln de kostenvermeerdering. die voor het be drijfsleven van het tegenwoordige plan het gevolg zal zijn, een ruime reductie op de re keningen zal willen verleenen, die stijgt naarmate meer gesprekken per maand ge voerd geworden. De Radio-raai brengt heden een bezoek aan het radio-zendstation Scheveningen- radio. De aankondiging, dat P. Z. B. I zich terug getrokken heeft, berust op misverstand, alzoo blijven de gespeelde wedstrijden van kracht. Programma voor I April a.s. lste klasse Alliance 3Santpoort 5, 12.30 uur. Geel-Wit 3—Concordia 4, 1 uur. 2de klasse B. S. M. 4T. Y. B. B. 6, 2 uur. Concordia 3Alliance 4, 12.30 uur. V. V. F. 2—R. K. V. Z. 4, 2 uur. p; Z. B. I—H. B. C. 5, 2 uur. Loting Bekerwedstrijden lste Ronde 1 T. Y. B. B.—Santpoort. 2 AllianceGeel-Wit. 3 H B. C.Concordia. 4 R. K. V. Z., vrijgeloot. 2de Ronde 6 R. K. V. Z.—Win. 3. 6 R. K. U. Z—Win 3. Finale 7 Win 5Win 6 op neutraal terrein. De vereenigingen moeten zoo spoedig moge lijk het mededingende elftal opgeven. De Competitieleider. Uitslagen van Zondag 24 Maart Alliance IIIOnze Gezellen Hl 50 T.Z.B I—Alliance IV 1—4 Van de drie vastgestelde wedstrijden zijn er dus twee doorgegaan. Alleen de toekomst van Alliance kwam in het veld Beide elftal len trokken naar de Molenwerfslaan, waar het derde in een kalm en aangenaam par tijtje een gedecideerde overwinning behaal den op Onze Gezellen. Het vierde bleek on danks de groote rustperiode het voetballen ook nog niet verleerd te hebben en sloegen de boys uit Zandvoort met 41. N.B Door de onbespeelbaarheid van het Alliance-terrein aan den Zfjlweg zullen alle thuiswedstrijden van Alliance 1, 2 en 3 en 4 op het R. K. Sportpark, Molenwerfslaan, Heemstede gespeeld worden. H. H. Secretarissen worden verzocht hier nota van té nemen. P. H. Teylingen IEdoh I 41 De Teylingen-aanval speelt de eerste oogen- blikken met 4 man en presteert voorloopig niet dat, wat we van hen gewend zijn. Als Nobel eens mooi opbrengt is er van een be hoorlijke afwerking geen sprake Na 10 mi nuten is het Teylingen-team volledig en komt er eenige teekening in het spel. Lang zaam dringen de onzen een weinig op, doch er is van samenspel vooralsnog geen sprake hoe of de achterhoede ook steunt. Bij een schermutseling voor het Edoh-doel fabri ceert Haver het eerste doelpunt. Dan geeft C. Casper een langen center, welke door Homan Ineens wordt ingejaagd. 20. Dit wordt Edoh wat bar. Ais zij een tam schot lossen, behandelt Zandbergen het leder verkeerd, met het noodlottig j*.'VOlg. De stand is nu 21. Edoh zet er nu alles op om gelijk te maken. De aanvallen gaan nu over en weer en bij een der T.-aanvallen wordt in het beruchte gebied de bal met de hand bewerkt De penalty wordt door onzen aanvoerder onberispelijk benut. 31. Na enkele wederzfjdschc aanvallen is het spoedig draaien. De tweede helft is wel spannend, doch fraai voetbal wordt niet vertoond. De Edoli- achterhoede moet er direct weer aan te pas komen en een zeer hard schot van onzen linksbuiten wordt verdienstelijk door den keeper gestopt. Door een blessure is Homan met Zandbergen van plaats gaan verwisselen zoodat nu onze keeper linksbinnen speelt. Of 't aan toeval is te danken weten wij niet maar wel zagen wij dat Grad uit een voor zet van rechts ineens het vijandelijk doel geweldig doorboorde en daarmede den stand op 4—1 bracht. DIOCESAAN HAARL. VOETBALBOND Uitslagen 34 Maart ie klasse A A'dam: Zwaluwen 2N.E.A. 42 A'dam: The UnityDe Meer 2 72 B A'dam: IndiaA.D.O. 23 Haarlem: T.Y.B.B. 2Concordia 12 Haarlem: R.K.V.Z.Santpoort 41 Heemstede: H.B.C. 2Geel Wit 2o C Rotterdam: SpartaanS.D.S. 31 2e klasse A Zaandam: V.V.Z. 2D.E.M. 2 Noordscharwoude: Voorwaarts A.D.O. 3 B A'dam: N.V.A.—Roda Purmerend: PurmerendWilskr. 3 C Santpoort 2Lisse 2 D Voorschoten: V.V.L.Wilhelmus Loosduinen: G.D.A. 2P.F.C. Naaldwijk: WestlandiaA.V.V. Den Haag: V.A.C.—L. en S. 2 E Gorcum: RaptimCeler Gouda: Donk 2Aeolus Schiedam: Excelsior 2Spartaan 2 t>—5 6o 2O 32 5—3 OI 0—4 8—1 1o 3—3 0—3 8-3 Het Partijbestuur van de R.K. Volkspartij heeft besloten einde Mei te Utrecht een congres te beleggen. Op dit congres zal o.a. behandeld worden: „Het standpunt van de R.K. Volkspartij in hare verhouding tot de R.K. Arbeidsbewe- ging". De Partij-secretaris J. Houtsma te Zwolle zal dit onderwerp inleiden. Secr. Iepenstraat 5 Daar op 8 April de gymnastiekzaal niet te onzer beschikking zal kunnen zijn, zal de op dien datum aangekondigde algemeene leden vergadering niet. plaats kunnen hebben. Alle dames- en heerenleden worden beleefd ver zocht Woensdag 27 dezer om 8.15 in de school aan de Soendastraat aanwezig te willen zijn, in plaats dus van 8 April, maar thans in de school aan de Soendastraat. Het Bestuur. 3e klasse A Krommenie: G.V.O. 2S.V.W. 0o B A'dam: ConstantiusForward 2 7I A'dam R.K.A.V. 3—P.V.C.B. 2 5—1 A'dam: Zwaluwen 3V.I.C. 2 71 C Weesp: The VictoryDc Meer 3 29 D Schoten: Onze Gez. 2Santp. 3 5j Noordwijk: S.J.C. 3Teylingen 3 32 Lisse: Lisse 3B.S.M. 31 Haarlem: Geel Wit 2T.Y.B.B. 3 53 E Stomp wijk: S.N.A.—O.V.V. 4—3 G Schiedam: Excelsior 3Aeolu3 2 33 Rotterdam: M.S.B. 1T.O.G. 41 Schiedam: S.G.V.Celer 2 31 4e klasse A Heemskerk: A.D.O.3G.V.O. 3 a2 Castricum: Vitesse 2D.E.M. 3 32 B De Kwakel: S.E.V,Amsteldijk 2 1.4 A'dam'. R.K.A.V. 4St. Louis 2 43 A'dam: Z.P.C. 3—N.E.A. 2 2—4 C A'dam: Z.P.C. 2Zwaluwen4 13—0 A'dam: De Meer 4Roda 2 23 A'dam: D.O.S.S. 2Wilskracht 4 33 D Haarlem: T.Y.B.B. 4—H.B.C. 3 o—10 Haarlem: D.S.S. 2V.V.F. 15 Bennebroek: B.S.M. 2Santp. 4 12I E Bennebroek: B.S.M. 3Lisse 4 25 F Zoeterwoude: MeerburgWestl. 2 33 Delft: D.H.L. 3—A.V.V. 2 5—0 G Poeldijk: P.F.C. 4G.D.A. 3 55 H Rotterdam: S.F.L.St. Lodew. 3 62 Rotterdam: V.G.M. 2Duiven 3 o6 Rotterdam: Celer 3Excelsior 4 o3 Rotterdam: Activitas 2Velox 12 5e klasse A Poeldijk: P.F.C. 5Valkeniers 2 8o Naaldwijk: Westlandia 3P.F.C. 6 1o B Rotterdam: St. Lodw. 4S.F.L. 2 41 Rotterdam: Duiven 4Donk 4 63 Rotterdam: Celer 4TIOIGI 2 32 C Voorburg: Wilh. 4Meerbus 2 5o Direct na het begin een snelle gelijk op gaande strijd, waarbij Klnheim na eenige minuten al het doel ziet doorboort door een goed gericht schot van den Oosterpark-links buiten, hetwelk voor Grapendaal onhoudbaar was. Niet ontmoedigt onderneemt Klnhe'im enkele aanvallen welke spoedig succes op leveren, zoodat de gelijkmaker ontstaat. Kort daarna volgt een „kogel" van den Velser- midvoor, welke ook doel treft en Kinhelm de leiding bezogrt. Boot schiet eenige malen naast om met een derden schot uit een cor ner er 13 van te maken. Na eenige rustige momenten en eenige aanvallen van beide partijen weet de Kin- helm-midvoor het vierde doelpunt met een hard schot te doen scheppen. Oosterpark komt er enkele oogenbllkken „in" en ziet alzoo den achterstand te ver kleinen, waardoor de stand op 24 wordt gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6