Gemengd Nieuws mms Jweede blad RADIO-OMROEP WAARIN DE BELANG STELT BRONCHITIS ABDIJSIROOP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 26 MAART 1929 BLADZIJDE 3 Ernstige aanvaring te Vlissingen Moordaanslag te Udenhout Een brutaal heerschap Jeugdige avonturiers Tegen AKKER'S Voorde Borst Boschbrand Jeugdige dobbelaars De „Slamat" Nekkramp Zijn broer met een mes gestoken Tragische vondst Een geval van gasverstikking In een sloot verdronken Overreden en gedood Op vrije voeten gesteld Een gecompliceerde aanrijding Een luchtverschijnsel Een oplichter gearresteerd KREYMBORG 's coupe is af RECHTSZAKEN De strafzaak der Veendammer Hypo theekbank SOCIAAL LEVEN Het Mgr. Mutsaers-oord te Venlo UIT ONZE OOST Een auto-botsing RADIO-NIEUWS De internationale radio- kruisgesprekken Doodgevallen De Nederlandsche en Deensche radio-dienst Is de oplossing van het radio-vraagstuk zoo moeilijk Tien jaren radio-omroep „Droge" en „natte" gelijkrichters fm Hb <300886 tia""!?n meIdt ons uit Vlissingen: Gisteren- 3e is het stooomschip „Germanie" dat op dikt6606 voor anker Ia8, ten gevolge van den ;en mist aangevaren door een Engelsch oontschip. Het voorschip begon weldra te dken. Eenige sleepbooten, die ter assistentie ^ren uitgevaren hebben ten einde het te pi ouden, het schip te Rammekes op den aat gezet, waar men zal trachten het gat te ^'chten. De sleepboot, ,.Wotan" houdt het Ca'P door pompen boven water. ersoonlijkc ongelukken kwamen niet voor. Nader wordt ons gemeld: De Engelsche boot die het Pransche stoom- ,c"ip „Germaine" op de reede van Vlissingen ee£t aangevaren, is de „Aulice Marie", die ''middels in de haven is aangekomen ten flllde daar gerepareerd te worden. Het dich- van het ontvreemde aan geld en gouden en zilveren voorwerpen wordt geschat op onge veer 350. ten van de „Germaine" is opgedragen aan de uSsier Reederij Hamburg en aan de Union Rémarguage te Antwerpen. De sleepbooten "Goliath" en „Woltan" verleenen assistentie. Zondagavond heeft te Udenhout (nabij Tii- ~_UrS) een aanslag op het leven plaats gehad, /!®Wt „de Telegraaf." Zekere v. K. bewoonde het station een huis van zekeren v. L„ ®°ch had tot heden nog geen huur betaald, v. Ij- had hem tegen Maandag de huur opgezegd. v- K. vervoegde zich nu aan de woning van L., doch de dochter deelde hem mede, dat haar vader reeds te bed en dus niet meer spreken was. v. K. antwoordde: „Dan zal wel wachten." Later op den avond kwam negentienjarige zoon van v. L. thuis. Op Verzoek van zijn zuster wilde hij haar fiets, naast de woning stond, binnen zetten. ^°odra de jongen buiten kwam, riep v. K. Vht: „Durf ik jou soms niet te schieten?" heet daarop viel een schot en werd de '"'"ken tienjarige v. L. onder het hart getrof- ed. De dokter uit Helvoirt verleende de eerste Geneeskundige hulp, waarop v. L. naar het j K- gasthuis te Tilburg werd vervoerd. Zijn °®stand is ernstig. Inmiddels werd de dader Gearresteerd en gevankelijk naar Breda over gebracht. Hij kwam het hols zien Zondagmiddag is te Apeldoorn een tot nog °e onbekend als heer gekleed persoon aan 't V'erk geweest. Hij heeft eerst zijn slag trach- te slaan in een villa aan den Daendels- ^eS, bewoond door de familie J. W. C. Cordes. Paar was niemand thuis. In 't kozijn van het C. raampje vond hij den sleutel van de i a ctcmijJjV/ tutiu uv*» utvuvvt 'w* *eUkendeur en kon nu gemakkelijk het huis pbnenkomen. In een der slaapkamers tracht- e hij een kast t« forceeren, wat hem niet Gelukte Onderwijl kwam het dienstmeisje thuis, dat hem op heeterdaad betrapte. Zij Vroeg hem naar de reden van zijn aanwezig heid, waarop hij antwoordde, dat hij het huis kwam zien, omdat - het te koop was geheel bezijden de waarheid was).Er 3stond een kleine woordenwisseling, waar- G de inbreker zich uit de voeten maakte. VOclerwijl nam hij nog 5 mede uit het Gschje van de dienstbode, dat op de keuken bel lag. Vervolgens trok hij naar de villa *ah de familie Honig aan de van Hasseltlaan, aar eveneens niemand thuis was. Uit de slaapkamers stal hij gouden en zilveren voor open en geld uit de portemonnaies van den h®er en mevrouw H. Voorts brak hij nog ^schillende kasten open, doch Het de zich baarin bevindende voorwerpen onaangeroerd, G°or de voordeur heeft hij het huis verlaten, jaarna is hij naar Hotel Bloemink, Looi aan', Gbgaan, waar hij een ander consumeerde om t'er autobus naar station Apeldoorn te rijden, Vanwaar hij met den trein van 6.45 uur in h® richting Dieren is vertrokken. De waarde In een logement te Nijmegen zijn aangehou den twee jongens uit Eindhoven. Een hunner had de ouderlijke woning verlaten, met mede neming van 600, die hij daar had ont vreemd. Hij bieek nog in 't bezit te zijn van ruim 200. Hij verklaarde echter slechts 300 te hebben meegenomen en dit geld zelf te heb ben opgespaard. Beide jongens zijn door de politie overge bracht naar Eindhoven. Los het In de bronches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke Een der mooiste gedeelten van 't Sprengen- bosch, eigendom der gemeente Apeldoorn, is Zondagmiddag verwoest door een brand, die om kwart voor twee uitbrak, meldt de „Cou rant." Pel woekerden de vlammen, omlaag in het struikgewas en omhoog in de dennen. Dank zij de activiteit van het vrijwillig brandweercorps, onder leiding van opper- brandmeester G. Oosterbroek, kon de brahd beperkt worden tot ruim een H.A. Met drie stralen werd de golvende vuurzee, welke een fantastischen aanblik bood, aangetast. Een detachement verkeerspolitie zette het ter rein af. De Rotterdamsche politie in het Oosten van de havenstad heeft den laatsten tijd te kam pen tegen jongens van veertien tot achttien jaar, die op de hofjes in dat gedeelte van de stad zich te buiten gaan aan dobbelen. Zondagavond heeft zij, naar het „Hbld. verneemt, onder deze jeugdige spelers een razzia gehouden. In totaal is tegen zeven van hen proces-verbaal opgemaakt. Het s.s. „Slamat" van de Rotterdamsche Lloyd wordt morgenochtend omstreeks 11 uur van Batavia te Rotterdam verwacht. In Amstenrade hebben zich drie gevallen van nekkramp voorgedaan. Een jeugdig meisje is reeds overleden. Zaterdagnacht, omstreeks kwart over 10, heeft in de Jurriaan Kokstraat te Scheve- ningen een vechtpartij plaats gehad tusschen de beide broers de L. Een van hen mishandelde den ander zoo danig met een mes, dat deze verschillende verwondingen opliep. Na door den Genees kündigen Dienst verbonden te zijn, kon hij naar zijn woning terugkeeren. Te Terschelling heeft gisteren de blazer TS. 37 aangebracht den op 3 Maart bij de Priesche kust door het ijs gezakten auto. Het lijk van den heer Bakker bevond zich nog in den auto. Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Javastraat te Den Haag een geval van gasverstikking voorgedaan. Een 68-jarige heer was tijdens de morgenuren alleen thuis, ter wijl zijn hospita naar de kerk was. Toen zij tegen 12 uur thuis kwam, vond zij haar huis genoot dood. Het bieek, dat in diens kamer een defect aan de gasleiding was. Dezer dagen is het 2-jarig dochtertje van den veehouder W. te Oudega in 'n sloot ge raakt en verdronken. Zondag is te St. Oedenrode de 51-jarige fa brieksarbeider G. v. d. Ven uit de rijdende stoomtram gesprongen en door den volgenden wagen vermorzeld. De samenstelling enj Ibereiding der origineele pepermunt 1 staat onder voortdurende I medische en scheikundige j controle. -"'a/SséSsjÊÈ Voor en gros bij Fa. C. H. S. Heilker, Haarlem De ambtenaar der Posterijen te Baren- drecht, die Vrijdag j.l. werd gearresteerd, wegens gepleegde fraude met postwissels en postcheques, is Zaterdagmorgen, na voor den rechter-commissaris te Dordrecht een volledige bekentenis te hebben afgelegd en de toezegging te hebben gedaan, dat de ver duisterde gelden zouden worden vergoed, op vrjje voeten gesteld. Gistermiddag kwam op de Weesperzijde te Amsterdam, naar het Hbld. meldt, een jon getje, dat de straat overstak achter een tram om, plotseling voor 'n rijdenden auto te staan. De chauffeur van dezen auto trachtte 'n aanrijding te voorkomen door geheel naar rechts uit te wijken, doch tevergeefs. Het jongetje werd aangeredn en zwaar verwond; hij brak een been en bekwam verder nog verschillende verwondingen en kneuzingen. „In den loop der jaren zijn duizenden O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. De auto was bij de poging tot ontwijken tegen een stilstaanden auto aangereden. Beide auto's werden daardoor zwaar bescha digd. Een belangstellend lezer schrijft: aan het Hbld.: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks een uur was te Arnhem aan den Zuidwester hemel Z.Z.W.) een imposant noorderlicht te zien. Van een gedeelte van den hemel, ter breedte van ongeveer twintig graden, schoten, nadat het dan weer eenige minuten donker was geweest, breede straal bundels omhoog, waarvan de tinten varleer den van wit tot lichtgroen. De kern van het verschijnsel vertoonde een sterk witgeel, licht, waardoor ik eerst in de meening verkeerde, dat er ergens een uitslaande brand was. Van een lichtpoort, begrensd door een zacht ge bogen lijn en den indruk makende van een sneeuwgebergte in de verte, zooals men bij het noorderlicht dikwijls waarneemt, Was hier niets te zien, misschien, doordat de hui zen en de stad den horizon voor mij onzicht baar maken. Aan de linkerzijde van het licht was de begrenzing telkens zeer scherp, rechts werd die wellicht verdoezeld door een lichte bewolking. Een kwartiertje ongeveer heb ik vol bewondering naar het prachtige natuurverschijnsel staan kijken. Toen ik een uurtje later nog eens terugkwam, was er niets meer te zien. De bewolking van den hemel, was intussclien sterk toegenomen. Door de gemeentepolitie te Gorinchem is zekere W. J. L. T. H. aangehouden als ver dacht van diefstal van een rijwiel, hetwelk hij te de Bildt had ontvreemd. Tevens bleek, dat bedoelde persoon zich te Rotterdam had schuldig gemaakt aan verduistering, van obligaties van de Unieloterij tot een bedrag van 500, terwijl door den Commissaris van Politie te Breda zijn opsporing werd ver zocht als verdacht van diefstal en oplichting, waarbij hij zich als onderladingmeester der Ned. Spoorwegen had uitgegeven. Verder werd zijn opsporing nog verzocht door enkele Commissarissen van Politie en Burgemees ters als verdacht van oplichting. (Ingezonden mededeelingen) Het cassatieberoep van H. Möhring Op 29 April a.s. zal de Hooge Raad behan delen het cassatieberoep van den Haagschen accountant H. Möhring tegen het arrest van het Amsterdamsche gerechtshof, waarbij laatstgenoemde, in verband met de affaire van de Veendammer Hypotheekbank, terzake van bedrieglijke bankbreuk is veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorloopige hechtenis. De Ned. Hcide-Maatschappij zal een park aanleggen Naar het Hbld. verneemt, heeft het bestuur van het Herstellingsoord voor R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel „Het Mgr. Mutsaers- oord", waarvan de gebouwen te Venlo in aan bouw zijn, aan de Nederlandsche Heide-Maat- schappij opdracht gegeven om het aan het herstellingsoord toebehoorende uitgestrekte terrein te herschapen in een fraai wandel park. Aneta seint uit Semarang: Op de helling van den Gombel is een auto tegen een boom gebotst, tengevolge, waarvan de inzittenden er uit werden ge slingerd. De 18-jarige W. Jager, uit Djocja, kreeg een slagaderbreuk en overleed- De heer Penningnieuwland kreeg een hoofdwond en een schedelfractuur, de an dere inzittenden, twee broers Jager en de heer Steller, werden nie ernstig gewond. Naar aanleiding van de dezer dagen voort gezette proefuitzendingen via den korten- golf-telefonie-zender van de rijkstelegraaf te Kootwijk, welke gelijk bekend ge durende de weken voor den Volkenbond werden gehouden, werd te Genève reeds daags na de eerste uitzending naar Australië uit Sydney een telegram ontvangen, dat de ontvangst aldaar zeer duideïijk was en prac- tisch ieder woord verstaan werd. ;tr - - - Te 's Gvavenhage heeft bij het in aanbouw zijnde Israëlitisch oude mannen- en vrouwen huis aan de Neuhuyskade een doodelijk on geluk plaats gehad. De 29-jarige B. V., wo nende in de Jan Steenstraat, vervoerde spe cie in een kruiwagen op een steiger. Bij het omgaan van een hoek is dek ruiwagen waar schijnlijk omgeslagen en naar beneden ge vallen, den man met zich medetrekkende. V. bekwam een schedelbreuk en werd dood op genomen. Uitwisseling van personeel 'Tusschen de Nederlandsche en Deensche telegraafadministratia is overleg gepleegd omtrent de uitwisseling van personeel bij deh radiodienst. Als gevolg van dit overleg zul len binnenkort twee ambtenaren van den Deenschen radiodienst zich te Amsterdam op de hoogte van den dienst aldaar stellen en tevens het radiostation van Kootwijk en het ontvangstation van Noordwijk bezich tigen. Daarna zal worden overwogen, of het eveneens nuttig kan zijn, eenige Nederland sche ambtenaren kennis te doen nemen van de organisatie van den Deenschen dienst 't Ligt er maar aan zoo antwoordt de „Kath. Radiogids" op deze vraag hoe men het aanpakt of welke verlangens er bij som migen voorzitten. Wil men redelijk zijn en uitgaan van het standpunt, dat wij allen gelijke rechten heb ben, dan ligt o.i. een oplossing als volgt voor de hand. Het blad schrijft „Wij beschouwen, en dit met recht, ons land nog als een christelijke natie. Dit neemt niet weg, dat een gedeelte van ons volk den Christus niet meer beschouwt als Gods Zoon en den Verlosser der menschheid. Krachtens de grondwet echter heeft ieder Nederlander het recht zijn ideeën aan anderen kenbaar te maken, mits dat niet in strijd is met de goede orde en niet tot een ondermij ning zou dienen van den geregelden en geor- denden staat. Ook zij dus, die den Christus niet als zoo danig erkennen, mogen van de gelegenheid, die de radio hun biedt, gebruik maken zoo goed als zij dit mogen doen van de pers. Welnu, daar wij, volgens de bepalingen van Washington en Genève, de beschikking krij gen over twee zenders, sta men den eenen af aan het christelijk en geloovend deel der natie, den anderen geve men in gebruik aan degenen, die er een andere levensbeschouwing op na houden. En om nu een gemakkelijke onderverdee ling te maken. Den zfender Huizen geve men in gebruik aan de Orthodox-Protestanten en Katholieken, den zender Hilversum aan de Socialisten en Liberalen. Men late ieder vrij, uit te zenden, wat hij wil, doch benoeme van Staatswege een gemengde commissie, die controle houdt en zorgt, dat noch tegen de grondwet in uit gezonden wordt, noch de verschillende om roepen elkaar bestrijden. Beide is mogelijk, en wat het laatste be treft, daarvan heeft de z.g. rechtsche zender van Huizen een sprekend voorbeeld gegeven, omdat daarop de twee groepen, ieder met behoud van eigen zelfstandigheid, vriend schappelijk en welwillend voor elkander hebben uitgezonden. Het sfcireekt vanzelf, dat de V.P.R.O. bij deze rechtsche uitzen dingen niet thuis behoort en naar links moet verhuizen. Op dezelfde wijze vinde men het op den linkschen zender met elkander. Wanneer ieder tevreden is met den zendtijd, die hem krachtens zijn richting in den lande toekomt, dan is daar ook een verdeeling en overeen komst mogelijk en zoo heeft men dan een waren national en omroep, waarin ieder op rustige en vredige wijze krachtens zijn levens beschouwing kan werkzaam zijn. Men beginne toch niet met een Z.g. alge meen programma. Want vooreerst zal het een bron van onoverkomelijke moeilijkheden blijken, om te. bepalen, wat algemeen en wat niet algemeen is, en vervolgens loopt men groot gevaar in de neutraliteit te vervallen, die voor ons geloovig volk fataal is. Om deze gedachte eens duidelijk te maken Zouden wij tevreden zijn met een school, waar rekenen, schrijven, teekenen, enz. al gemeen zouden gegeven worden en enkele keeren per week een katholiek onderwijzer zou optreden voor de katholieke en b.v. een protestantsche onderwijzer voor de protes- tantsche kinderen, enz. Neen, onze overtuiging is, dat de school geheel doortrokken moet zijn van de katho lieke idee, omdat daar gelegd wordt de grond slag van de katholieke levensbeschouwing. Zouden wij het goedvinden, dat er een groot dagblad wordt uitgegeven met neutraal of algemeen buitenlandsch of binnenlandsch nieuws, marktberichten, koersen, enz. en dat daarin eens of meerdere malen in de week een katholiek artikel verscheen In beide gevallen zou eenig geld worden uitgespaard, maar dat is voor ons Katholieken geen reden om met zulk een organisatie van school en pers tevreden te zijn. En toch het voornaamste argument, dat de voorstanders van een algemeen programma aanvoeren is het besparen van geld. Dit mag in deze zoo gewichtige zaak geen doorslag geven, te meer niet omdat de bijzon dere omroepen tijdens hun bestaan wel de gelijk hebben bewezen het volk in breede lagen achter zich te hebben, dat hen steunt en royaal steunt met zijn geldelijke bijdragen. Bovendien, het komt ons voor, dat wij, door een algemeen programma te accepteeren, principieel een fout begaan, f Immers op het eigen oogenblik degradee- ren wij onzen Katholieken Omroep en daar mede onze Katholieke cultuur en levens beschouwing tot een tweedehandsche. Wij, Katholieken, zijn geen secte, maar een uni- verseele godsdienst en als zoodanig kunnen wij moeilijk medewerken tot het vrijwillig innemen van een plaats, die ons als zoodanig niet past. Wij komen dus terug op wat wat meenen, dat de goede oplossing is van het radio- vraagstuk geef ieder een zender. Laat een ieder vrij om onder de bovengenoemde twee beperkingen uit te zenden. Laat links en rechts ieder voor zich het met elkander vinden. Met rechts is geen moeilijkheid, met links misschien wel, maar dan kan de radioraad, die toch naar links georiënteerd is, uitstekende diensten bewijzen. Zoo wordt de omroep in Nederland werkelijk nationaal, d.i. organisatorisch uit de ziel van het volk uitgegroeid, terwijl de verstoring van den vrede zoo goed als uitgesloten is, omdat dan ook links het zijne heeft, en ieder zich in vrijheid kan ontwikkelen." WOENSDAG 27 MAART HILVERSUM 1071 M. 12.152.00 Concert door het AVRO-Trio.2.003.00 Kindermatinée door H. Nolles. 3.004.00 Maak het zelfl cursus. 5.30-V5.45 Gramofoonmuziek. 5.45—6.15 Landbouwhalfuurtje door Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk. 6.157.15 Concert door het Omroep-orkest. HUIZEN 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) NCRV-uitz. 12.301.45 Concert door een trio. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.30—7.00 Fransche les. 7.00 7.30 Gramofoonmuziek. DAVENTRY 1562 M. ia.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12^*0 Balladen- concert (alt, tenor). 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Ballad^nconcert (sopraam, bariton). 3.50 Le*Ing Health. +.cf Licht klassiek concert. Rowena franklin strijkkwartet 5.05 Concertorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsb«r. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Viool- en pianosonaten van Bach. 7.20 Lezing. 7*35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 N. Long, humorist a. d. pfino. 8.20 „Ivanhoe, iste acte. Roma, opera van Sullivan. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Actueele causerie. 9.30 Nieuwsber. 9.55 „Ivanhoe", 2e en 3e Acte. i*.2012.20 Dansmuzie PARIJS „RADIO-PARIS" 1765 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.05 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20—11.10 Scènes uit „Le Vray Mystère de la Passion", Grebau. Daarna solisten concert. LANGENBERG 462 M. 9.35—11.30 Gramofoon muziek. 12.251'50 Orkestöfencert. 5.055.50 Het Jazz symphonie-orkest. y.35 Aria's en liederen van Caruso (gramofoon). ZEESEN 1649 M. 11.203.05 Lezingen. 3.50 4.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7-20 Causerie. 7.50 Kamermuziek. Havemann-kwartet. 8.35 „Parsifal", van Rich. Wagner. Orkest en solisten. HAMBURG 391.6 M.10,20 Gramofoonmuziek. 1.25 Concert op het S.S. St. Louis. 3.50 Oud-Nederl. gewijde muziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Concert door het Omroep-orkest van Kalundborg. 9.50 II.10 Heruitz. buitenl. stations. BRUSSEL 511.9 M. 5.20 Orkestconcert.6.35 Trio concert. Een gedenkwaardig; ©ogenblik Deze week is het tien jaar geleden, dat voor de eerste maal in de geschiedenis dei- radio een radioconcert werd uitgezonden. Dit geschiedde te Utrecht tijdens de derde Nederlandsche Jaarbeurs door den heer H. H. S. a Steringa Idzerda, in samenwerking met de Philipsfabrieken. De heer Idzerda deed in 1918 verschillende proeven met een zendertje, waarvoor de lampen, onder leiding van dr. Holst en dr. Oosterhuis van het Philips-laboratorium, waren samengesteld. Begin 1919 waren de proefnemingen al in een zoo ver gevorderd stadium gekomen, dat er besloten werd om tot openbare demonstratie over te gaan. Een gunstige gelegenheid bood hiertoe de 3e Nederlandsche Jaarbeurs. In de stands van de Nederlandsche Radio-Industrie, waarvan de heer Idzerda directeur was, aan het Lucas Bolwerk, en in den stand van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken op het Vreeburg, werden installaties opgesteld voor onderlinge radio-telefonische commu nicatie, voornamelijk bestaande uit de drie- electroden-generator-lamp, welke in de Philipsfabrieken was vervaardigd. De lamp werkte bij een spanningsverschil van 400 volt tusschen gloeidraad en plaat, ter wijl de anodestroom ca. 20 rnA bedroeg. De energie was dus slechts 8 watt. Met deze installatie werd voortdurend een communicatie onderhouden tusschen beide stands en werd voor de eerste maal een concert uitgezonden. Dit geschiedde eigenlijk alleen ter aflossing van de lec- trioe, die voortdurend uit boeken en tijd schriften voorlas. Het eerste nummer. dat op deze wijze werd uitgezonden, was een fluitconcert en heette „Turf in je ransel". De resultaten, die men hiermede behaalde, waren verba zingwekkend en verschillende ontvangst- rapporten kwamen binnen. Het eerste offi- cieele bericht was van de militairen van de Lunetten, een fortengroep in de nabijheid van Utrecht. De heer Idzerda had een deuntje door 'de „draadlooze telefoon" geflo ten en tot verwondering van allen, die er bij waren, had men daar muziek uit de lucht" gehoord, telefoneerde de comman dant. Ook H. M. de Koningin was op den Philipsstand getuige van dfc radio-telefo nische communimtta. Door dit succes aangespoord werd ee* kleine speeldoos en later een gramofoon voor de Ericson-microfoon geplaatst en verschillende berichten uit Den Haag. Am sterdam, IJselstein, Arnhem, Nijmegen en Ginneken brachten de bevestiging, dat met slechts 5 watt antenne-energie af standen van 80 tot 100 K.M. overbrugd waren. De omroep was geboren en van dat oogenblik af, stond het bij den heer Idzerda vast, dat er iets in zat. Terug in Den Haag. bouwde hij een nieuwen, krachtigen zen der en ging hier regelmatig uitzendingen mee geven, ten behoeve van de steeds talrijker wordende luisteraars. Een zend vergunning was hem op zijn aanvrage van den 7 Februari 1919 verstrekt en zoodoende werd zijn station PCGG, het eerste station, dat regelmatig concerten en voordrachten uitzond. Heen en weer varende marconisten brachten het nieuwtje naar Amerika, waar het eerst eind Mei 1919 in practijk werd gebracht. Het station van den heer Idzerda werd in 1924 opgeheven, doch de vijf jaren, dat het in den aether was, en waarin het zooveel pioniersarbeid presteerde, zullen niet ver geten worden. Hijzelf zal als „de Vader van den Radio-Omroep" in de historie bekend blijven. In den strijd tusschen gelijkstroom- en Jt'sse'stroom voeding van de gloeidraden der j^adio-lampen heeft de accu een trouwen ^hdgenoot gevonden in de „droge" en '■natte" gelijkrichters, de zoogenaamde drup- plgelijkrichters. Deze stellen den eigenaar n staat zijn accu practisch gesproken, si SPladen te houden, zoodat hij zich echts voor periodieke contröle, bijv. eens in ?f' 4 maanden, tot een goed laadstation be- ^^eft te wenden. In het vorige artikel is de „droge" gelijk- "htercel uitvoerig beschreven. Wil men en gelijkrichter met behulp van deze cellen, «fU (je ,.Kuprox"-cel of de „Protos"-cel, Pbouwen dan heeft men er rekening mede houden dat hiervoor noodig zijn conden- jT1 toren. In combinatie met deze koper- ce'len worden electrolytische conden- atoren gebruikt, die voorzien zijn van een 611 een kfem, of ook wel verschillend aKleurde aansluitdraden hebben. De nor- hiaie rOO(J hipi uitvoering in dat geval is zoo, dat de gekleurde aansluitdraad met de -f lei- 8 verbonden moet worden. Rest "batte ons thans nog den zoogenaamden gelijkrichter nader te beschouwen, RanJb'i wi' als voorbeeld nemen de „Ful'er on. e" Tricklecharger, van anderen staan hov Geen gegevens ten dienste, terwijl gpjiPdien het onedrlinge verschil uiterst ee^e gelijkrichter bestaat uit een cel en prj transformator, fig 1, dat is a'Ies. De "laire wikkeling van den transformator wordt normaal op het lichtnet aangesloten (wisselstroom). Eén der secundaire polen van den transformator wordt aangesloten Fit 1 VUL- OfCNIN* Fig. 1. Fuller „Balkite" Trickle Charger. He cel moet gevuld worden tot het merkteeken „high". De vloeistof mag niet zakken onder het merkteeken „low" aan een tantalum electrode, een der polen van de ge'ijkrichter-cel. In deze cel vindt de gelijkrichting plaats d.w.z. in deze cel is slechts stroomdcorgang in één richting mogelijk. Om deze cel te laten werken wordt ze ge vuld met een eiectroliet, bestaande uit een k'eine hoeveelheid vloeistof van voor ons onbekende samenstelling, aangevuld met zwavelzuur met een voorgeschreven Soorte lijk Gewicht. Als de cel eenmaal gevuld is, behoeft slechts bijvullen met gedistilleerd water zoo nu en dan te geschieden en wel alleen wanneer het mengsel onder een op de cel aangegeven merkteeken daalt. Overbelasting van dezen gelijkrichter is zoo goed als uitgesloten; komt dit toch voor, dan herstelt hij zich onmiddellijk na het wegvallen van deze overbelasting. Gedurende de ontvangst kan men dezen gelijkrichter ingeschakeld laten staan zon der „brommen" te veroorzaken. Ont'ading van den accu via dezen gelijkrichter is uit gesloten, daar de cel slechts in één richting stroom doorlaat. Het voordeel van de ..droge" en „natte" gelijkrichters is wel, dat het gebruik van de gelijkriliterlamp hiermede wegvalt. Lam pen hebben een levensduur van ongeveer 1000 uur, men staat dus op gezette tijden voor het feit, dat men een nieuwe lamp moet koopen. Bovengenoemde gelijkrichters hebben een onbeperkten levensduur, betrek kelijk gesproken, zoodat het bij één uitgaaf blijft. Een nadeel is echter, dat bij het ver sloffen van geregc'de oplading de accu uit geput kan raken. Geheel opladen met deze gelijkrichters is wel movelijk, maar duurt te lang, men kan zoodoende, zonder er zich van bewust te zijn, weken lang ontvangen met een bijna uitgeputten accu. Dit nadeel Patented Fig. 2. Fatentcel kan echter een voordeel worden a's men dan den accu ter contröle voor eenige dagen naar een goed laadstation brengt. Iets, wat wij bij den aanhef van dit artikel reeds ter loops adviseerden. Het ligt in de lijn van dit artikel om O naast de gelijkrichters, opgebouwd met be hulp van de „droge" en „natte" ge'.ijkrich- tercellen, te bespreken een plaatstroomap- paraaifr in den handel gebracht door de N.V. Patentcel te Utrecht. Hierin is even eens gemonteerd een natte gelijkrichter-cel, echter van andere constructie dan de over eenkomstige „Fuller Balkite" cel; fig. 2 geeft van de eerste een afbeelding. Deze cel is geheel opgebouwd uit alumi nium en wordt geleverd met een kleine hoeveelheid poeder. Na vulling met gedistil leerd water is deze cel voor het gebruik ge reed. In afwijking met de hierboven besproken cel van Engelsch fabricaat, is deze echter niet van onbeperkten levensduur, vernieuwing na een ruim gebruik van ongeveer één jaar is noodzakelijk. De N.V. Patentcel was zoo vriendelijk het schema voor onze lezers af te staan, wat hierbij afgebeeld staa.t, fig. 3. Het vermogen van een dergelijk plaatstroom-apparaat is 2.2 Watt, dus ongeveer 140 Volt bij 15 m. Amp. of 120 Volt bij 18 m. Amp. Daar deze cellen 3 electroden hebben, zijn ze geschikt voor dubbele gelijkrichting. Met deze typen gelijkrichter-cellen, kan het gebruik van de gelijkrichterlamp vermeden JO H«/vy io ooe ur O - oct(40-uo v.] Transformator SmoorspocL O +-fI««»'»<UlJ Fig. 3. Een plaatstroomapparaat waarbij de gelijkrichting verkregen wordt met behulp van de Patentcel worden, beide typen laten hiervoor de moge lijkheid open. Van bijzonder belang is nog de toepassing van de Kuprox-cei voor een appa raatje, dat, aan het wisselstroomnet aange sloten gelijkstroom voor voeding van de gloei draden der radio-lampen of voor voeding van den electro dynamischen luidspreker levert. °cr\ Fig. 4. Het schema van een gelijkrichter voor directe voeding van de gloeidraden der Radio-lampen door aansluiting op het licht net (wisselstroom) Vooral deze laatste toepassing is van belang. De electro dynamische luidspreker, vooral het type, dat een extra 6 volt accu noodig heeft, baant zich onweerstaanbaar een weg naar voren, steeds meer komen ze in gebruik. De betere fabrikaten er zijn er helaas nog vele, die niet aan de eischen voldoen kun nen gevoed worden met behulp van een dar- gelijken gelijkrichter, waarvan het schema hieronder volgt (fig. 4). De weerstand W moet een waarde hebben van 2430 Ohm. De smoorspoel Dr. moet ten minste 0.7 Amp. kunnen doorlaten, het zwaardere type 1.5 Amp. D? condensatoren C en G, electrolytische condensator!,-" heNien een capaciteit van 2500 mf. Het voltmeten.i» Vm moet een meetbereik hebben tot 10 volt. Bij gebruik van deze apparaten moet men letten op de voorschriften, die hierbij gegeven worden. Overbelasting van den gelijkrichter stelt deze voor goed buiten werking, een te hoog opgevoerde spanning kan funest zijn voor de lampen. Men doet dus goed, zich wel terdege rekenschap te geven van de eischen, die men aan dit apparaat zal willen stellen. Ter beveiliging van èn Jampen èn apparaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7