Stadsnieuws Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs SPORT EN WEDSTRIJDEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 27 MAART 1929 BLADZIJDE 2 R.K. Herstellingsoord-vereeniging Mgr. Mutsaers Voor de „Stille Armen" Speeltuinvereeniging „Flora" KANTONGERECHT Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs GEMEENTERAAD N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Door Eendracht Sterk", gevestigd te Schoten Leeraren Gymnastiek bij het Gem. Lager Onderwijs Dood door schuld Ongeval op den Haarlemmerweg „Haarlem-Noord" Het voormalige „Eden'' te Zandvoort verkocht voor f 25.000 Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee VOETBAL Engelsch Voetbal V oetbalwedstri j d Haarl. Bank—Nederl. Bank E. D. O. DAMMEN S. Bizot slaat Marius Fabre LAATSTE NIEUWS In een mestput gestikt? Kamer van Koophandel Het gebruik van zware vuurwapenen voor de infanterie in Indië Het heengaan van Primo de Rivera De Daily Chronicle over den brand van de Europa De toestand van de Europa De verdere bekentenissen van Graaf Stolberg Wernigerode De schadevergoedings kwestie De toestand in China Diefstal De vlucht van de Graf Zeppelin DE SPAARNEBANK medegedeeld door DE SPAARNEBANK Haarlem-Amsterdam ioo%« MARKTNIEUWS De afdeeling Haarlem vergaderde onder voorzitterschap van den heer De Rooy. Deze opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en betreurde de slechte opkomst, voor- ai nu er een belangrijk punt op de agenda stond, n.l. het houden van een bazar. De waarnemend secretaris de heer Veltman las de notulen, welke zonder bemerking werden goedgekeurd. Onder de mededeelingen was een schrijven, dat er een brochuurtje is uit gegeven onder den titel van „Een praatje over het Mgr. Mutsaersoord", waarmee door de huisbezoekers zal gewerkt worden, opdat spoedig alle leden van St. Raphaël lid zullen zijn. Uit het jaarverslag der afdeeling bleek, dat er In het korte bestaan (de oprichting was 2 April 1928) reeds 3 mannen, 4 vrouwen en 6 kinderen zijn uitgezonden, waarbij uit zendingen waren gedurende 12 en 13 weken. Medegedeeld werd, dat het ondersteunings fonds der tram „Ons Belang" de volgende tegemoetkoming aan zijn leden geeft: 1. Bij opname door het Mgr. Mutsaersoord, de reiskosten heen en terug; 2. de reiskosten van een 14-daagsch bezoek voor een der huisgenooten; 3. zoo noodig een tegemoet koming om het medenemen van het voor geschreven aantal kleedingstukken mogelijk te maken. Dit werd door de leden zeer op prijs ge steld. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Na een Korte bespreking werd besloten, dat uit het be stuur der afdeeling een commissie zich zal vormen, die zal trachten een aantal mede werkers te krijgen. Born jé 2.50 Ter eere van de H. Theresia 1.00 De speeltuinvereeniging „Flora" gevestigd Papaverstraat, opent Zaterdag a.s., des na middags te 3 uur haar tuin. Aan deze ope ning wordt een feestelijk karakter gegeven, waartoe de kinderen zijn opgeroepen, zich te verzamelen op den hoek Van Oosten de BrulnstraatKarei van Manderstraat, van waar men door de bloemenbuurt naar den speeltuin trekt. Er zullen, behalve zakloopen, turfrapen en verspringen eenige openluchtspelen worden gehouden. Een aanrijding Op X Maart had in de Wilhelminastraat een botsing plaats gehad. Een bestuurder van een vrachtauto moest dwars de Wil helminastraat oversteken, plotseling was er een snelrijdende auto aangekomen, waardoor een botsing was ontstaan Tegen dezen hardrijder 'werd 25.boete of 25 dagen hechtenis geëischt. Hij kwam er met 15— of 15 dagen af Geen teeken gegeven. Op den hoek Schoterweg—Dr. Leijdstraat had ook een botsing plaats gehad, doordat een automobilist geen teeken had gegeven. Een lantaarnpaal was eveneens het slacht offer van de botsing geworden. Het kostte den man 20— of 20 dagen. Hij was te vroeg. Een bakker, die niet verschenen was, had warm, versch brood verkocht op een uur, waarop dit door de wet verboden is. Des wege werd hij veroordeeld tot 10— of 10 dagen. Een hardrenner. De chauffeur A. de J. had op 7 Maart 1929 te Bennebroek zoo snel gereden dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Hij had in de richting Leiden gere den met een snelheid van 50 a 60 K.M. per uur en was toen ter hoogte van den Zwarten weg ln botsing gekomen met een vrachtauto. Verdachte had wel geremd, doch het rem spoor op het asphalt was 22 M. lang. Een getuige, die den auto uit de richting Haarlem had zien komen, zeide dat de wa gen zeker wel een 55 60 K.M. vaart had. Een andere getuige, die in den auto had gezeten schatte de snelheid op 30 K.M. en de lengte van het remspoor op 15 M. Uit alles bleek echter dat de man te hard gereden had. Hij hoorde ƒ60.of 60 dagen tegen zich eischen, hetgeen door den kan tonrechter tot op de helft verminderd werd. Verkeerd Uitgestapt. Twee personen waren met de laatste tram van Bloemendaal gekomen. Toen de tram onder het spoorwegviaduct was doorgereden, was zij plotseling stil gaan staan op een plaats waar geen halte was Het tweetal had de deur aan de linker achterzijde open gemaakt en was er toen uitgestapt. Dit is echter verboden. De uitgang was rechts voor! Het kostte hun «naar 0.50 of 1 dag. Een blaffend hondje Een bewoner van het Nagtzaamplein heeft een hond, welken hij op een avond toen hij uitging had vergeten naar boven te doen. Het dier was beginnen te blaffen en de om wonenden hadden er zoo'n hinder van gehad dat de politie er bij te pas moest komen Met 2 of 2 dagen kwam de hondebaas er af! Het eindexamen aan de Handelsavond school heeft plaats gehad van 18 tot en met 26 Maart, onder toezicht van de Commissie i/an Vertegenwoordigers uit den Handel, be staande uit de heeren M. van Dijck, P. Ftihri Snethlage en J. Th. Ruijgrok. Het diploma met aanteekening voor Fran- sche Handelscorrespondentie werd behaald door de dames A. van Blijenburgh en J. Ver- kruissen en de heeren A. C. C. van den Bosch, P. Linn en G. Tierie. Het diploma met aanteekening voor Duitsch werd behaald door de heeren F. Bismeijer, J. L. Brakel, G. M. Spoor en B. W. (WierInga. Het diploma met aanteekening voor Engelsch werd behaald door de dames W. Büieveld, J. C. Fris, A. W. van Heerden en W. C. van Zurk en de heeren C. Buijs, A. Buitendijk, H. N. Cramer, H. M. M. Dreijer, F. Fichenberger, J. van Gasteren. W. J. Hof- kes, A. Hommers. P. Jochem, >V Mensink, W. van Polanen, B. G. Roest, D. Vennik en F. van de Wetering. Drie leerlingen werden voor het einddi ploma afgewezen. Met twee leerlingen die door ziekte verhinderd waren, zal het exa men worden voortgezet. De diploma's werden uitgereikt in tegen woordigheid van directeur en leeraren en de Commissie van Vertegenwoordigers uit den Handel. De geslaagden werden hartelijk toe gesproken door den directeur en den heer Ruygrok, terwijl de heer H. N. Cramer namens zijn mede-leerlingen in een aardig speechje voor het genoten onderwijs be dankte. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Bartels. Eervol ontslag Mevrouw L. MolKoning wordt met in gang van 1 Mei eervol ontslag als onder wijzeres in de lichamelijke opvoeding ver leend. Tj. de Jonge wordt met ingang van 7 Mei a.s. eervol ontslag als tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het gemeen telijk Lyceum. Verleend. Inbreng geannexeerde perceelen B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van geannexeerde perceelen, in te bren gen in het gemeentelijk woning- en grond bedrijf. Aldus vastgesteld. Rekening commissie schoolkleeding B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening van de commissie voor school kleeding, in ontvangst en uitgaaf, sluitende met een bedrag van 4.437.74. Goedgekeurd. Verbetering beschoeiing Kloppersingel Voor verbetering van den berm met schoeiing langs de noordzijde van den Klop persingel vragen B. en W. een crediet van 13.200 aan. Het crediet wordt verleend. Overneming grond B. en W. stellen voor, gratis over te nemen van de N. V. Nederlandsche Trust tot Ex ploitatie van onroerende goederen, 9570 M2 grond, gelegen aan de Thomsonlaan. Aldus besloten. De Lorentzkade B. en W. stellen voor, van de N.V. Aan nemersbedrijf voorheen P. Rosenhart gratis over te nemen 500 M2 grond aan de Lorentz kade. Volgens het in voorbereiding zijnde ont- werp-uitbreidingsplan zal de Lorentzkade een breedte van 18 M. met 2 M. berm verkrijgen, terwijl voorts voor de aldaar te bouwen per ceelen een voortuin van 4.5 M. zal moeten worden aangebracht. Besloten wordt tot overneming van den grond. Goedkeuring balansen B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening over 1927 betreffende een aantal woningen van de Coöp. Woningvereeniging voor Ge- gemeentepersoneel. Goedgekeurd. Verkoop grond B. en W. stellen voor, aan B. J. Dieren- donck te verkoopen 364 M2 grond, gelegen aan de Meester Cornelisstraat, tegen 15 per M2. Aldus besloten. Inenting tegen diphterle De hoofdinspecteur voor de Volksgezond heid, meer in het bijzonder belast met het Staatstoezicht op de besmettelijke ziekten, heeft B. en W. bericht, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft besloten de bestrijding van diphterie en roodvonk door middel van inenting te bevorderen door het toekennen van Rijksbijdragen aan een zestal grootere gemeenten, waaronder Haar lem. In verband daarmede vragen B. en W. nu een crediet van 3.700 aan ten behoeve van het openstellen van de gelegenheid van In enting van kinderen der scholen voor lager onderwijs voorloopig alleen tegen diphterie, Het crediet wordt verleend. Inenting tegen diphtherie De heer SCHOLL vraagt hoe het staat met de kinderen, die op de Bloemendaalsche scholen gaan. De VOORZITTER zegt toe, dat daarvoor gelegenheid zal gegeven worden op een an dere plaats. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De heer VAN KESSEL informeert er naar, of door aanneming van dit voorstel geen pre cedent wordt geschapen ten aanzien van den prijs, welke op 7 per M2 gesteld is. Wethouder GERRITSZ zet uiteen, dat deze prijs niet praejudicieert ten aanzien van het geheele geval. Verschillende omstandigheden maken dezen prijs noodig. Het voorstel wordt aangenomen. (De vergadering duurt voort). Op dte Jaarvergadering van aandeelhou ders op Woensdagavond in hotel Lion d'Or, onder voorzitterschap van den heer J. Vink, werden uitgebracht de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Uit de winstverdeeling bleek, dat aan aandeelhouders le serie 8/ pet. en aan de houders der overige series 6 pet. kan wor den uitgekeerd. Als secretaris werd benoemd de heer R. Hoogland, wegens periodieke aftreding van den heer C. Boon Pz., die door een oog kwaal niet meer in aanmerking wenscht te komen. Herbenoemd tot len commissaris de heer P. Fransen en tot 2en commissaris A. N. Comelisse. Ter vervanging van den heer J. van Eij- ken werd tot lid der Commissie van Ad vies en controle gekozen de heer S. v. d. Zee. Vair bevoegde zijde bericht men ons, dat een rectificatie gewenscht is, ln verband met een bericht in ons blad van Maandag j.l. Niet de Hoofden der scholen en de Gem. Inspecteur van de. Lichamelijke Opvoeding maken de voordracht op. Deze wordt op gemaakt door Burgemeester eij Wethou ders na overleg met den Inspecteur van het L. O. De taak van de Hoofden van Scholen ls niet anders daar het inzenden van een be richt betreffende de sollicitanten. In den avond van 29 September 1.1. heeft op den Haarlemmerweg, tusschen Sloterdijk en Halfweg, een zeer ernstig verkeersonge val plaats gehad. Een 31-jarig expediteur uit Zandvoort, die als bestuurder van een vrachtauto met een vaart van circa 40 K.M. in de richting Haarlem reed, wilde een voor hem rijdenden luxe-auto, dien hij had ingehaald, passeeren. Hij voerde de manoeuvre uit op hetzelfde oogenblik, dat van den tegenovergestelden kant een motor fiets kwam aanrijden. Nog vóórdat de vracht- outo den luxe-wagen geheel was voorbijge reden, kwam een uitstekende spiegel op het stuur van 't motorrijwiel in aanraking met 'n eveneens uitstekende lijst van den vracht auto. Den bestuurder van de motorfiets, den tandtechniker H. S. B. uit Rijswijk, werd door den schok het stuur uit de handen gerukt, met het gevogl, dat het motorrijtuig omsloeg. De heer B. was aan een der beenen gekwetst, zijn echtgenoote, die op de duo had gezeten, was er erger aan toe, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is zij over leden. De bestuurder van den vrachtauto heeft zich te verantwoorden gehad voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Deze heeft hem heden veroordeeld tot 6 weken hechtenis. In de gisteren gehouden bestuursverga dering der Vereeniging „Haarlem-Noord" (ter behartiging der belangen van de bewoners van het stadsdeel ten Noorden van de Kennemerbrug) zijn de bestuursfuncties al dus geregeld: C. H. S. Heilker, voorzitter; J. Pronk, le secretaris (Schotersingel 45r.]; J. J. H. Bansert, 2e secretaris; J. F. van Halen, le penningmeester; A. A. Geldof, 2e pen ningmeester; M. M. Dekker, en C. L. F. Sarlet, commissarissen. Ten overstaan van de notarissen mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heu- ven, te Haariem, werd gistermiddag in café „Welgelegen" te Zandvoort publiek verkocht het voormalige „Eden" gelegen te Zandvoort aan het Stationsplein, tegenover het station, uitkomende op den Parallel weg, groot 693 M2.; bevattende: beneden groote Concertzaal met tooneel, hall, groote serre, buffetten, kleedkamers, enz Boven: cabine voor bioscoop en tien grotere en klei nere kamers. Kooper werd de heer S. de Jong te Haar lem q.q, voor 25000. In de heden gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van de Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee, werd het voorstel tot wijziging van de statuten aangenomen. De 2de buitengewone algemeene vergade ring kon geen doorgang vinden, daar het vereischte kapitaal niet aanwezig was. De Demi-finales voor den Cup. De Britten hebben hun zooveelste beker verrassing weer te pakken en beide gedood verfde finalisten Aston Villa en Hudders- field Town zagen zich geklopt. Voor al de de Villa-nederlaag wekte buitenge woon veel sensatie en de duizenden Ports- mout-supporters, die hun elftaal naar High bury hadden vergezeld waren schier gek van vreugde. Overigens is de Villa wel zeer ongelukkig geweest. Zijn spel was van veel beter gehalte dan dat der tegenpartij en was 't maken van een doelpunt slechts een kwestie van tijd. Nu staat men bij beker voetbal voor de vreemdsoortigste verrassin gen en door het minimale krachtsverschil tracht het eene elftal door foefjes het an dere van de wijs te brengen en te over troeven. Van meet af paste Portsmouth met groote hardnekkigheid de „W."-formatie toe. Zoo kregen de toesschouwers een half- back-lijn van vijf spelers te zien, die de Villa-aanvallen gemakkelijk opving. Daarbij plaatste Portsmouth zijn resteerende drie aanvallers zoo dicht mogelijk bij het vijan delijke doel, waarbij alle ballen door de lucht in die richting werden gewerkt. Wel liet de Villa zich niet van zijn stukken brengen, doch verloor zijn finale-kans door een be treurenswaardig feit. Van den kant scheen 't of Bowen, de Villa-back, een center ln de maag opving, aanvankelijk bleek ook scheidsrechter Crew hetzelfde oordeel te zijn toegedaan, doch liet stoppen op appèl van den (neutralen) grensrechter. Aangezien deze het gebruik van een arm had geconsta teerd, bleef den arbiter niets anders over dan een strafschop te geven, dien Ports mouth natuurlijk benutte en het eenigste doelpunt van den strijd was. Dit is de eerste maal in het Engelsche Cup-voetbal, dat deze Zuidelijke club de fi nale bereikt. De andere demi-finale vond te Liverpool plaats tusschen Bolton Wanderers en Hud- dersfield Town. Het begin kenmerkte zich door buitengewoon bruut spel van beide partijen en pas toen scheidsrechter A. J. Prince-Cox den wedstrijd had gestopt en enkele boosdoeners tot de orde had geroe pen, kreeg de kamp een normaal, uiterst spannend karakter. Huddersfield leidde met half-time met 10 en niemand verwachtte een Bolton-herstel. Maar de tweede helft was nauwelijks drie minuten oud, of de Wanderers maakten op schitterende wijze gelijk. Blackmore, de centre-forward van Bolton, kreeg het leder keihard toegespeeld, trok den bal met zijn linkervoet over het hoofd om hem vervolgens rechts zoo onge looflijk hard in het Huddersfield-net te schieten, dat het publiek van verbazing er eerst niet op reageerde, om daarna in een wild enthousiasme uit te barsten. Nog twee verdere doelpunten brachten Bolton voor den tienden keer in de beker-finale, die zoo als men wellicht weet op 27 April a.s. in het Wembley-stadion plaatsvindt. De Competitie. Door de beker-spanning is de belangstel ling voor de competitie eenigermate ver flauwd. Sheffield Wednesday heeft voorloo pig nog den kop van de ranglijst, waarbij Sunderland en Leicester-City nog ernstige bedrigers zijn voor deze plaats, Ook de strijd tegen het overgaan naar de 2e Divi sie wordt met groote hardnekkigheid voort gezet. De ernstigste bedreigde clubs zijn Portsmouth Cardiff City, Bury en Man chester United. Nlet minder aandacht vraagt de 2e Divi sie, waar Chelsea van de eerste plaats weer naar de vierde is afgezakt. De positie van Grimsby Town en het verfeden jaar gede gradeerde Middlesborough is wel het meest gunstig, ofschoon ook Notts County nog ernstig reflectant is. In de komende weken kunnen de pro motie- en degradatie-hartstochten weer bot gevierd werden en zullen de verschillende beslissingen wel gevallen zijn tegen aanbre ken van „the topic of the season" de Cup-finale! Telkenjare speelt een elftal, samengesteld uit personeel der Haarlemsche Bankvereenl- ging, op den Zaterdag voor Paschen een voetbalwedstrijd tegen personeel van een Amsterdamsche finaneieele instelling. Dit jaar zal het eerste elftal van de Nederland sche Bank de tegenstander zijn. Het Haarlem-terrein, welwillend ter be schikking gesteld, zal het tooneel van den sportstrijd zijn. De aanvang is bepaald op elf uur. Te voren zal een tweede combinatie van Haarlemsche Bank-menschen een friendly- game spelen tegen een Haarlem-combinatie. De toegang is voor belangstellenden vrij. E. D. O. maakt gebruik van de gelegen heid, nu zij vrij voor de competitie is, om een tour te maken naar Duit'schland. Zaterdagmorgen vertrekt E. D. O, en Dinsdagavond hoopt men terug te zijn. Eerst wordt er gespeeld tegen Union te Crefeld en daarna tegen Victoria te Düsseldorf. PARIJS, 25 Maart In een in de „Damier Parisien" gespeelde match tusschen bovenge noemde meesters gelukte het Bizot zijn tegen stander met 53 te verslaan. Fabre vergiste zich in de eerste partij, toen hij belangrijk voordeel had. Hij verloor twee schijven en gaf zonder verder spelen op. Wel behaalde toen de Fransche kampioen ln de tweede partij weer voordeel, doch vol doende om te winnen was het toch niet. De beide laatste partijen waren kalme positiepartijen, zonder voordeel voor een van beiden, zoodat Bizot won met: 1 gew. 3 rem. Het bestuur der „Damier Parisien" tracht nu een match tot stand te brengen tusschen Bizot en Hen», de Jongh. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Scherpe strijd om de leiding 1 De strijd om den Haarlemschen kampioens titel blijft bijsonder spannendVooral nu 't einde in zicht komt, wefjen de punten dubbel zwaar en wordt vootal van de leiders een groote physieke inspanning geëischt. Sluiter kon 't in dè ronde van gisteravond tegen Berkemeier niet verder dan remise brengen en ook Van Dartelen had 't tegen van Looij lang niet gemakkelijk en moest dan ook een kostbaar puntje afstaan. Van Dartelen en Sluiter staan nog steeds gelijk met elk drie verliespunten. Sluiter's kansen zijn iets beter, omdat deze een partij meer gespeeld heeft, doch zijn twee nog res teerende partijen tegen Greeuw en Van Looij zijn niet gemakkelijk. Van Dartelen heeft nog drie partijen te spelen tegen Berkemeier, de Jong en Hart- gerink. De stand van het tournooi is thans Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. punten gem. I J. B. Sluiter Jr. 8 5 3 O 13 1.64 '2 J. W. v. Dartelen 7 4 3 O ii i-57 3 H. Greeuw 6 2 3 i 7 1.17 4 J. P. van Eijk 7 2 4 i 8 1.14 5 Chr. F. Visse 7 4 O 3 8 1.14 6 J. Poppen 7 3 I 3 7 1.00 7 F. A. Berkemeier 8 i 5 2 7 0.88 8 Aebe de Jong 6 i 3 2 5 0.83 9 J. van Looij 8 I 3 4 5 0.63 IO W- van Daalen 7 i i 5 3 0.43 II R. Hartgerink 5 O 2 3 2 0.40 NIJMEGEN, 27 Maart. Heden is in een mestput het lijkje gevonden van den 3-jarigen Otto Witjes, die sinds Zondag werd vermist. AMSTERDAM, 27 Maart. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, heeft aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage een adres gezonden, waarin zij zich tegen de voorge stelde invoering van het telefoongesprekken- tarief uitspreekt. Zij is van meening, dat, waar dit gesprekkentarief beoogt de kleine gebruikers aan te trekken, deze aantrekke lijkheid vrijwel verloren gaat, daar bij het voeren van slechts drie uitgaande gesprekken per dag reeds meer moet worden betaald dan bij 't huidige tarief, waarbij 'n onbeperkt aantal gesprekken wordt toegelaten. Adres sant kan slechts haar voorwaardelijke in stemming met een gesprekkentarief geven, daar zij in principe geen bezwaar heeft tegen een dergelijk tarief, indien de totaalkosten voor de gebruikers niet, of althans niet noe menswaard hooger zullen worden dan thans verschuldigd is. Aan de hand van cijfers gaat adressante na in hoeverre aan deze voorwaarde zal kun nen worden voldaan en concludeert, dat het gesprekkentarief slechts de kosten zal ver minderen voor hen, die weinig van de tele foon gebruik maken, terwijl zij, voor wie de telefoon in een behoefte voorziet, er door ge troffen zullen worden. Adressante komt ten slotte, tot de con clusie, dat het bedrijfsleven, de onmisbare diensten, welke het van de telefoon moet vragen, onder vigueur van het gesprekken tarief belangrijk duurder zal moeten betalen en maakt er aanspraak op betere argumenten te vernemen, welke voor een dergelijk tarief pleiten. Zoolang aan deze gerechtvaardigde aanspraak niet is voldaan, verzoekt zij drin gend het in xtzicht genomen gesprekkenta rief niet ter vastselling aan den Minister van Waterstaat voor te dragen. BANDOENG 26 Maart. (Aneta). De kapi tein van den generalen staf T. Bakker heeft een studie-opdracht ontvangen voor het nagaan van het tactisch gebruik en de orga nisatie van zware vuurwapenen voor de in fanterie ln enkele legers in het buitenland. In verband hiermede is hem een buiten- landsch verlof verleend. PARIJS, 27 Maart Gisteravond ver klaarde Primo de Rivera in den Spaan- schen ministerraad, d'at het overdragen van zijn ambt zal mosten worden voorbe reid, indien men wil, dat zij zonder moei lijkheden zal geschieden. In officieele krin gen heeft men d'en indruk, dat de dictator zijn ambt tegen het einde van Mei a.s. denkt neer te leggen. De Quotidien meent te weten, dat de voornemens van Primo de Rivera in geen geval hun oorzaak vinden in physieke zwak heid. De koning zou echter geweigerd' heb ben nieuwe besluiten te onderteekenen, waarbij de dictator onbeperkte volmachten kreeg. De koning zal er zich eindelijk re kenschap van hebben gegeven, dat de meerderheid' in Spanje tegen de dictatuur en tegen het directorium is. Volgens de Juotidien heeft het be richt van Primo's aftreden groote vreugde verwekt in Spanje. LONDEN, 27 Maart. (V.D.) De „Daily Chronicle" geeft een uitvoerig verslag, even als alle Engelsche bladen, van den brand in de „Europa" en wijdt er een kort redactio neel artikel van deelneming aan. Het blad, vindt het onbegrijpelijk, dat het vuur zoo een omvang kon aannemen. De bestemming van de „Europa", om mede te dingen naar het snelheids-record op den Atlantischen Oceaan, is thans ernstig vertraagd, zoo niet geheel van de baan. Als sportvriend past het daarom Engeland, zijn leedwezen en deelneming uit te spre ken, temeer waar de bouw van het Duitsche stoomschip groote belangstelling heeft ge wekt en het ongeluk als een nationale ramp is te beschouwen. HAMBURG, 27 Maart. (V.D.) Nadat de brandweer in den loop van Dinsdagmiddag het vuur aan boord van de „Europa" mees ter was geworden, bleven nog twee spuiten aan boord, om een wedaropleven van den brand te beletten. Hedenmorgen eerst kon de brand als volkomen gebluscht worden be schouwd. Niettemin bevindt zich nog een brandweer-bewaking aan boord. Men is thans druk aan het werk om het verbrande puin op te ruimen. Daar het schip ruim 200 meter lang is en acht verdiepingen heeft, zal het ogruimingswerk nog wel geruimen tijd in be slag nemen. Na beëindiging van dit werk, zal dan onmiddellijk met den wederopbouw begonnen worden. Het onderzoek van de recherche naav - oorzaak van den brand is nog in vollen gang. HIRSCHBERG, 27 Maart (V.D.) De Officier van Justitie te Hirschberg heeft tot op het oogenblik geweigerd bijzonderheden mede te deelen omtrent de bekentenis van graaf Christian Frledrich, aangeziendiens verklaringen eerst nog moeten worden on derzocht. De Officier van Justitie verklaar de echter, dat men de mededeelingen van den beklaagde, die sedert een week elke be kentenis van doodslag had afgewezen 'en de meest tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd, niet zonder meer aanneemt, doch de juistheid ervan nauwkeurig zal onder zoeken. Graaf Christian, die gisteren na een verhoor van 5 uur geestelijk totaal gebroken was, heeft het Parket en de recherche zijn verontschuldiging aangeboden voor het feit, dat hij hen zoo lang met valsche verklarin gen had opgehouden. De besprekingen over de grootte der betalingen PARIJS, 27 Maart (V.D.) Bij de be sprekingen der onderhandelingen der des kundigen worden de Fransche bladen pessi mistisch. De deskundigen hebben gisteren middag weer verscheidene particuliere be sprekingen gehouden. De „Excelsior" meent, dat voor Paschen geen enkel resultaat meer te verwachten is, aangezien de onderhande lingen over de grootte der Duitsche betalin gen thans eigenlijk pas begonnen zijn. De „Petit Parisien" gelooft, dat het heden een gewichtige dag zal worden, aangezien men van Dr. Schacht de onontbeerlijke verkla ringen zal verlangen. LONDEN, 27 Maart (V.D.) Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Kai Tsjek tracht, zijn front naar het Zuiden te verbreeden, aangezien men er op rekent, dat de troepen van Kanton de vijandelijkheden zullen ope nen. Op het oogenblik is Tsjang Kai Tsjek de sterkste, aangezien hij beschikt over onge veer 150.000 man, tegen 50.000 man van Woehan. Doordat Woehan echter binnen zeer korten tijd een versterking van 100.000 man zou kunnen krijgen, kunnen deze krachtsver houdingen spoedig in zijn nadeel gewijzigd zijn. Omtrent de houding van generaal Feng staat nog niets met zekerheid vast. Een onvriendelijke houding van Feng tegenover de Nanking-regeering zou voor de troepen van Tsjang Kai Tsjek vernietigende gevolgen kunnen hebben. De overtuiging, welke men in regeeringskringen te Nanking heeft, dat Feng in ieder geval achter de regeering staat, wordt door sommige personen niet ge deeld. Door de spanning en door de groote waarschijnlijkheid van het uitbreken van vijandelijkheden op groote schaal, trekt het congres der Kwo Min Tang nauwelijks belangstelling. Men veronderstelt, dat het congres, na de heden plaats vindende ver kiezing van het bestuur, vroegtijdig zal wor den opgeheven. De nieuwe centrale raad, die de partijleiding vormt voor de komende twaalf maanden, heeft een overweldigende meerderheid voor de Nanking-regeering, Aneta seint uit Soerabaja: Mevr. Wevers Bosch uit Malang is wegens diefstal gearresteerd en naar Soerabaja over gebracht. ATHENE, 27 Maart (V.D.) Hedenmor gen te 4 uur passeerde het luchtschip „Graf Zeppelin" de Noordzijde van het eiland Me- los. Men rekent er op, dat het luchtschip hedenmorgen te 8 uur boven Athene zal zijn. Boven Athene FRIEDRICHSHAFEN, 27 Maart (V.D.) Volgens hier ingekomen berichten, bevond het luchtschip zich in den afgeloopen nacht te vier uur boven het eiland Melos en he denmorgen te zes uur boven Athene, van waar het koers zette naar Constantinopel. ATHENE, 27 Maart (V.D.) Het lucht schip „Graf Zeppelin" keerde om 9 uur terug en vloog voor de tweede maai over de stad Athene. Het geheele verkeer in de stad stond gedurende een kwartier stil. Boven het eiland Skyros FRIEDRICHSHAFEN, 27 Maat (V.D.) Met ulchtschip „Graf Zeppelin" bevond zich te 7 uur boven het eiland Skyros. Het luchtschip vloog niet in de richting van Dardanellen, doch zette koers in de richting van de Adriatische Zee. WOENSDAG 27 MAART 59.15 59.25 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 12.11 12.12 Zürich 48. 48.10 Rome 13. - 13.10 Madrid 37.70 37.90 Weenen 35. - 35.10 New-York (cable: 2.49 2.50 7.35 7.45 Warschau 27. - 27.10 Kopenhagen 66.40 66.55 66.50 66.60 66.60 66.70 WOENSDAG 27 MAART Vorige Opening Koersen heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 5% Nederland 1918 4% Nederl. 1916 4)4 Nederl. 1917 101% 99% 99% 100%, 101% 99'%, 99%.., 100% - 971Via «5% N.-Indië 1923 D 1<A N.Ind. 1926 B 100% Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mil 250 169 184% 251 1 169 183% Industrieën 357% 148 b 387% 147% 319% 859 357 147% 387 147 341 b 862 Nederl. Kunstzijde Maecubee van Berkel's Pat. Nieuwe Philips.. fsdnstr. Buitenlan*. Separator Zweedsche Lucifers 312% 159 382% 310 160 384 Mijnbouw Boeion Mijnbouw Alg. Exploratie 240% 226 239% Petroleum Dorische Petr- Gflbocfi 367 115 386% 193 37% 39 374 1 116% 388% 194 37 39% Rubber Bandar Deli Batavia Rubil Rott. Tapanoeli SUau V. I. O. 0 Allied Ir.tercontin Rubber 264 194 180% 112 222% 100 156% 83% 11% 262% 196' 182 223 157 85 11%, Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. 79 1 76 1 93 221 6%, 39%, 221 6 38% Suiker Poerworedjo 648% 85% 165 145 654 85 b 166% 148 i Tabak Oude Dell 487% 427% 194% 501 494 427% 196% 506 Spoorwegen Union Pacific Chic. Milw. St Paul Kansas City South 215% 66% 33% 84 67 210 66% 32 83 68 5s/g 6 HANDEL EN MARKT Coöperatieve Centrale EierveUIng Pur- merend G. A. Aanvoer 93490 eendeneieren, prijs ƒ6.106.30; 151274 kipeieren, prijs ƒ5.00—7.30 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10