'timim m 1 s4ü.-a DE WAARHEID OMTRENT DE LIGA TEGEN HET IMPERIALISME Spinnewebjes Telegrafisch Weerbericht WOENSDAG 27 MAART BUREAUX: NASSAULAANA9 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17116 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De vlucht Madrid— Brazilië gelukt De tocht van de Graf Zeppelin naar het Oosten O© R.K. RykikiöS" kringen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag De melkprijs in Zuid- Holland Een Amerikaansch water vliegtuig vermist Het wereldrecord van majoor Segrave Een vliegtuig neergestort Door chloorgas bedwelmd illPf Voornaamste Nieuws Een brutaal heerschap aangehouden Ongeval met een Italiaansch watervliegtuig Schuttevaer wil zijn reis toch Vervolgen Een vlucht van België naar Congo Wat Grock verdient Verduistering door een opperwachtmeester-admini strateur Het drama te Grootegast Alsnog een accoord Verbetering van den Ring dijk om den Haarlemmer meerpolder Loonen van Rijkswerklieden Hr. Ms. Willebrord Snellius Geen subsidie meer voor de Jaarbeurs te Bandoeng? De nasleep der Culemborgsche moordzaak mÊmmmÊ 0 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Tusschen perron en tree plank bekneld en gedood Het goederenvervoer op de Ned. Spoorwegen Telegrammen voor Mexico Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. '5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en (Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3,25; per post, per kwartaal f 3.58 ibif vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 cU p. regel VRAAG- EN A AN BOD-ADVERTEN TIES, 1 4 rebels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer J5 ct., bij ▼ooruitbet, B»? contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. AUeabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden t QSTjftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ITCH bij een ongeval metx ftp ft bij verlies van een band; ra ftp bij verlies van een t CO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I ullUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;" UU, doodelijken afloop: 1&ÜU«'~ een voet ot een oog:! I CU«""duimof wijsvinger: IUU« bij 'n breuk van! If! bij verlies v.een been of arm: anderen vinger^ Met een vasthoudendheid, een betere zaak waardig, blijven de communistische persorga nen in binnen- en buitenland hardnekkig de bewering verkondigen, als zou de „Liga tegen het Imperialisme" geheel los staan van Mos kou en als zou er van eenige relatie geen sprake zijn, laat staan dus van afhankelijk heid ten opzichte van Moskou. Een bewering, die door elk weldenkend mensch schouder ophalend zal worden aangehoord, omdat de feiten het tegendeel bewijzen. Blijkbaar met het oog op de komende verkiezingen heeft de ,Xiga tegen het Imperialisme" sinds haar Keulsche congres in het begin van dit jaar, een breedopgezette propaganda ingeluid en ze zal die ook gaan voeren. Waar de zaken zoo staan en waar de Liga bewering „Los van Moskou" de oogen tracht te verblinden, heeft het zijn nut, de waar heid omtrent deze Liga, die vooral in den laatsten tijd veel invloed in ons land poogt te verkrijgen, eens even in 't daglicht te zet ten en de bewering van haar onafhankelijk heid van Moskou aan de feiten te toetsen. En dan is 't kenmerkend, dat de feiten juist heel andere toestanden laten zien, dan de beweringen luiden. Juridisch gesproken staat de Liga los van Moskou, want de Liga is een zelfstandige organisatie. Maar die onafhankelijkheid van Moskou beperkt zich dan toch ook maar zuiver en alleen tot het juridisch element. Want voor 't overige leert dc waarheid wel anders. Men vergete bijv. op de eerste plaats niet de loftuitingen, die de Liga van de zijde der communisten ten deel vallen voor haar prachtige daden en de behartiging der be langen der lijdende menschheidhierdoor verraden de communisten zich. Immers als een axioma kunnen we opstellen: Alleen als een organisatie de zaak van Mos kou dient, zal de communistische pers het wagen een gunstig oordeel te vellen. Ue Tribune zelf levert het bewijs van de banden tusschen de Liga en Moskou. Kent men ook de feiten, dan is verder commentaar overbodig. Hieronder volgen er eenige, gekozen uit de laatste twee jaren, sinds de oprichting van de Liga. Het anti-imperialistisch Congres te Brus sel (1015 Febr. 1927) tijdens hetwelk de Liga tot stand kwam. werd bijeengeroepen op Initiatief van 't E. K. K. I., het uitvoerend bewind te Moskou,' dat den bekenden Duit- schen communist Willy Miinzenberg aanwees voor de verdere organisatie. De keuze van 't E. K. K. I. op 'n Duitscher behoeft geen verwondering te wekken als men weet, dat de Sovjet-legatie te Berlijn 'n gecamoufleerde communistische centrale is, waarlangs alle roode draden uit West- en Midden-Europa naar Moskou loopen. Op 10 Februari 1926, dus een jaar vóór 't congres, 's avonds om 6 uur, kwamen in den Berlijnschen Rathauskeller, op initiatief van de door Miinzenberg bestuurde Inter nationale Arbeiders-Hulp waarvan Moskou het vaderschap langzamerhand niet meer ontkent 'n aantal radicaal-revolutionnaire personen, deels Aziaten, bijeen ter bespreking van de door Miinzenberg ontworpen plan nen. Omstreeks dien tijd hield 't E. K. K. I. zijn Vie jaarlijksche zitting, waar o.a. de volgende resolutie is aangenomen: „Een zeer belangrijke vorm van organisatie van den communistischen invloed op de massa's bestaat in sympathiseerende massa organisaties voor speciale doeleinden. Het kunnen öf niet-zelfstandige óf zelfstandige organisaties zijn. Hun organisatievorm moet zoo soepel mogelijk zijn. Als nieuwe sympa thiseerende massa-organisaties komen in den laatsten tijd in aanmerking verschillende pacifistische vereenigingen tegen den oorlog en organisaties tegen koloniale overheer- sching der Oostersche volkeren." Wie was op het anti-imperialistische con gres de leider van de Liga? Niemand anders dan Willy Miinzenberg, die zeer teekenend Werd ondersteund door: Daniël Colraine, écn der actiefste bolsje wistische agenten in Zuid-Afrika, en Albert Foumier, den bekenden Franschcn communistischen gedeputeerde. Op het Vie Komintern-Congres, verleden herfst, maakte de Liga 'n belangrijk deel der besprekingen uit. Gelijk bekend, verkeerde de Liga op dat tijdstip in een weinig rooskleurigen toestand en de opperste leiding was dan ook weinig tevreden over de Hollandsche Kameraden, ja zelfs, de t eschuldiging werd uitgesproken, dat de C. P. H. de opheffing van dc Liga, sectie Holland, in de hand werkte. Hierop verklaarde de Vries (pseudoniem voor den bekenden communist A. 5. de Leeuw) blijkens het officieel verslag: „De C. P. H. en haar bestuur zijn nooit vóór de opheffing van dc Liga, noch van de Nederlandsche sectie van de Liga geweest. Integendeel, zij zijn steeds voor de verster king van de Liga geweest en zijn het nog." En aan het slot van zijn pleidooi belooft hij, „dat de C. P. H. het werk van de Liga in ieder opzicht zal ondersteunen," In den Derden Folitieken Brief van de C. P. H., gedateerd Amsterdam, 4 Januari 1929, lezen we onder hoofdstuk III de taak der Communisten punt 16: „vorming van een eenheidsfront van het proletariaat met de nationale bevrijdings beweging der onderdrukte volkeren." Men ziet de heer de Leeuw houdt woord. Op 15 en 16 Januari 1.1. hield de Liga te Keulen een leidersconferentie. „Heel toeval lig" natuurlijk, luidde de eerste resolutie' „Alle leden en vrienden van de Liga ver plichten zich den oorlog tegen de Sovjet- Unie met alle middelen te verhinderen." De propaganda-commissie, waarvan in het begin van dit artikel sprake is, bestaat uit: A. Djojoadiningrat, extreem-nationalist, één van de vier gearresteerde Indonesische studenten. Darsono, gewezen leider van de Indische Communistische Partij, één van de candi- daten van de C. P. H. voor de Tweede Kamer. C. J. van Munster, eveneens communist, vooral bekend als leider van de Internatio nale Roode Hulp. De eenige „niet-communist" is goed ge noeg om de gevaarlijke lading te dekken. Blijkens het verspreide manifest bevindt het hoofdkwartier van de Liga zich, Fried- richstrasze no. 24, Berlijn. Alweer „zoo maar heel toevallig" is daar ook gevestigd: „das International Komittee der Freunde Sovjet-Ruslands" en.... beide lokaliteiten loopen in elkaar over. Dit is slechts een greep uit het feiten materiaal, doch het bewijst hoe onwaar de bewering „Los van Moskou" ten opzichte van de „Liga tegen het Imperialisme" Is. In de huidige actie-periode is het goed daarop de aandacht te vestigen. Een gewaarschuwd mensch telt voor twee. De „Oceana," die een vacantiereis doet, heeft ook de bemanning van een Itaüaansche vliegboot gered die in de Middellandsche Zee ronddreef. De commandant van het vliegbooteskader heeft daarvoor een dankbe tuiging aan den kapitein van de „Oceana" gezonden. Een begroetiugstelcgrani van rir. Eckener aan Koning Foead Nadat de „Graf Zeppelin" de Doode Zee had bereikt, zette het schip koers naar Port SaicI, het keerpunt van den tocht. Bij die gelegenheid heeft dr. Eckener het volgend; radiogram gezonden aan den minister-presi dent van Egypte„De bemanning en passa giers van den „Graf Zeppelin", thans aange komen aan de grenzen van het land der duizend wonderen, verzoeken uwe Excellentie aan Z. M. Koning Foead onze hartelijke ge- lukwenschen over te brengen naar aanlei ding van den verjaardag van Z. M. Zij zouden zeer verheugd zijn spoedig Z. M. als welkonien gast in Duitschland te kunnen begroeten." Gisteravond acht uur meldde het luchschip, dat het bij de Egyptische grens is aangeko men en den terugtocht aanvangt. In Bahia veilig geland Naar Reuter uit Rio de Janeiro seint, heb ben de Spaansche, vliegers hun non-stop- vlucht naar Brazilië' volbracht en zijn veilig op het Camassaryvliegveld te Bahia geland. De vlieger Jiminez leed als gevolg van de vermoeienissen van de vlucht naar Bahia aan koorts en is naar het ziekenhuis over gebracht. De voortzetting van de vlucht naar Rio de Janeiro is eenige dagen uigesteld. De luchtschepenwerf te Friedrichshafen deelt mede, dat de laatste positie-opgave van de „Graf Zeppelin" werd ontvangen gisteren morgen te vijf uur. Sedert dit tijdstip veroor zaakt een station, waarschijnlijk het Noor- sche station L. E. N„ op ongeveer dezelfde kortegolflengte voortdux-end storing. Dit station tracht het luchtschip op de zendgolf aan te roepen, een poging, die reeds daarom doelloos is, omdat het luchtschip op de zend golf niet ontvangt. Het gevolg van deze poging is echter, dat de verbinding tusschen het luchtschip en het Duitsche station Nord- deich verbroken is. Boven Cyprus Volgens een te Friedrichhshaiën ontvangen radiogram bevoncl de „Graf Zeppelin" zich gistermiddag te één uur boven de Westkust 'van het eiland Cyprus. Boven Palestina Een H. N.-telegram luidt: Te Friedrichshafen. is bericht ontvangen, dat de „Graf Zeppelin" gisteren te Haifa in Palestina is aangekomen. De „Oceana" van de Hamburg-Amerika lijn, die zich op reis van Rhodos naar Beiroet bevindt, staat voortdurend in radiotelegrafl- sche verbinding met de „Graf Zeppelin" en zorgt ook voor de verzending der telegram men van het luchtschip. Het advies voor dc candidaatstelling Men meldt ons uit 's-Gravenhage: De afgevaardigden der samengevoegde R. IC Kieskringorganis'aties Amsterdam, Rot terdam en den Haag hebben net volgend advies voor de candidaatstelling opgesteld: Kwaliteitszetel Binnenlandsch Bestuur, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck te 's-Graven hage; plaatsvervanger Mr. C. Goséling te Amsterdam. Kwaliteitszetel Arbeidszaken en arbeids vraagstukken, C. J. Kuiper, Utrecht; plaats vervanger W. Steinmetz, Amstei-dam. Vrije zetel in alphabetische volgorde: Th. J. Guit, Amsterdam; J. v. Hellenberg Hu- bar, Rijswijk; plaatsvervangers Mr. M. Steen- berghe, Goirle en prof. dr. Veraart, 's-Gra venhage. De volgorde der kwaliteitszetels werd door de vergadering als volgt bepaald: 1. Binnenlandsch bestuur, 2. Arbeidszaken en Arbeidsvraagstukken. In de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van den Bond van Melkvee houders in Zuid-Holland, is besloten, het voorstel van den melkhandel té aanvaarden, waarbij de prijs van de melk met ingang van 1 April op 7 ct. te stellen, met een termijn van drie dagen opzegging. Van het groote Sikorski-watervliegtuig, dat j.l. Donderdag van Miami naar New-York vertrokken is, ontbreekt töt nog toe elk spoor. Twaalf leger- en marinevliegtuigen van het Amerikaansche luchtschip „T. C. V." alsmede een aantal kustschepen hebben ver- op weg naar New-York in Norfolk een tus- schenlanding verricht en is vervolgens naar geefs gezocht. Het vermiste vliegtuig heeft New-York doorgevlogen. Uit Washington wordt gemeld: Majoor Segrave, de motorracer, en eehtge- noote zijn ontvangen door president en me vrouw Hoover op 't Witte Huis te Washing ton. Vice-president Curtis heeft hem het tro- phee overhandigd, dat hij gewonnen heeft met het vestigen van een nieuw wereldsnelhcids- record van 231 mijl per uur. Een doode Een W. B.-telegram uit Londen meldt: Maandagavond is buiten het vliegveld van Mannheim, een Klemm-Daimler- vliegtuig, vermoedelijk ten gevolge van het breken van den stuurdraad, van een hoogte van 50 meter omlaag gestort. De piloot liep slechts geringe kwetsuren op, doch een reizigster, zekere mevrouw Black, is aan haar verwondingen, na aan komst in het ziekenhuis, overleden- Het vliegtuig is volkomen vernield. In de oude H.B.S. aan het Prinsen bolwerk ontstond gistermiddag brand. Dc brandweer was spoedig ter olaatee, doch werd in haar werk belemmerd door de zware rookwolken, die van smeulende torren afkomstig wanen. Aneta seint uit Bandoeng: Tengevolge van lekkage van oen stalen cylinder, die chloorgas bevatte, is in het cen trum van de stad een hoogst onaangename toestand geschapen. De hulp van de brand weer werd ingeroepen. De lekkende cylinder werd met zand bedolven,'gedrenkt in ammo nia liquida. Vier inlanders en een Europeaan, behoorend bij het personeel van de brand weer, moesten in het ziekenhuis worden op genomen wegens vergiftiging door inademing van chloorgas. V Dc voorzitter van den R. K. Tuindcrsvereeniging „Kcnnemcrland" legde gistermiddag den eersten steen voor het nieuwe gebouw van dc Bloemboücnveiling „Beverwijk" Hierboven: het oogen blik der steenlegging De dader van de inbraken, welke te Apel doorn Zondagmiddag zijn gepleegd, is gevat. Hij is op verzoek van de Apeldoornsche recherche te Heerlen (Limburg) aangehou den. Het is een zekere L„ oud-verpleegde van een der inrichtingen in Apeldoorn. Hij werd nog in het bezit gevonden van ver schillende der ontvreemde voorwerpen. Woensdag wordt hij naar Apeldoorn over gebracht. Een barkas van het Duitsche stoomschip „Oceana", dat op het oogenblik een pleizier- reis maakt in de Middellandsche Zee, heeft hulp verleend aan een Italiaansch water vliegtuig, dat ten gevolge van een mislukten start zijn drijvers verloor. De inzittenden werden gered. Uit San Juan meldt Reuter, dat Schut tevaer en zijn twee Hollandsche megezellen aldaar gisteren zijn aangekomen. Schuttevaer is voornemens, zijn reis naar New-York te vervolgen, daar hij er in 't bijzonder op gesteld is, dat de Amerikanen rijn reddingboot zien, waaraan hij, naar hij verklaart, twintig jaar besteedde om ze tot haar huidige inrichting te ontwikkelen. Gisteren is de Belgische vlieger van de Velde met een passagier van Antwerpen gestart voor een vlucht naar Congo. De vlucht zal in negen etappen volbracht wor den. De beroemde clown Grock is voor de maand April aan d'e Scala te Berlijn geën gageerd voor één nummer per avond, voor het kleine maandsalaris van maar... 100.000 Mark, buiten het ensemble, dat ook nog een klein vermogen voor deze maand zal kosten. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor deelde J. J. Hendriks uit Wittem, 44 jaar, opperwachtmeester-administrateur van het lste escadron 2e regiment huzaren te Den Haag, gedetineerd te Den Bosch, ter zake van verduistering driemaal gepleegd en valschheid in geschrifte tot 3 maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst, zonder Ontzet ting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De eisch was 6 maanden. Overigens conform de ver oordeeling. Begin Mei behandeling voof de rechtbank te Groningen Naar gemeld wordt, is de instructie tegen den moordenaar Y. Wjjkstra gesloten, zoodat de zaak begin Mei zal worden behandeld voor de Groningsche rechtbank. Aneta seint uit Batavia: De behandeling van de aanvrage van een Japansche firma om den kapitein van de Arabieren Oemar Mangoes in staat van fail- lissement te stellen, is drie weken uitgesteld. Men tracht inmiddels alsnog tot een accoord te geraken. Vanwege het bestuur van den Haarlem teerpeerpolder, is thans begonnen met he' verbeteren van den Ringdijk nabij Sloten alwaar o. a. den weg van den Nieuwemeer- dijk, met het verderop gelegen gedeelte, in een zoo slechte conditie verkeerde, dat hij gevaar voor het verkeer opleverde. De voor dc verbetering bestemde stccnen. worden met groote schuiten aangevoerd en vrijwel ongeklopt voor de ophooging ge bezigd. zoodat wil men per auto, motor rijwiel of fiets, niet over den kop slaan bij hel passeeren van dezen weg, dc grootst mogelijke voorzichtigheid in acht dient t' worden genomen. Intusschen zal, als het werk gereed is, weder een groote verbetering tot stand zijn gebracht. In de eerstvolgende Legerorders is op genomen een ministerieele kennisgeving,om - trent de loonen van Rijkswerklieden. Te rekenen van 1 November 1928, wordt wijziging gebracht in de loonregeling, gel dende voor de werklieden, op wie het Ar beidsreglement Rijkswerklieden van toe passing is. Mede is een nieuwe indeeling van de ge meenten in klassen opgenomen. De uitkeering van hetgeen den betrokken werklieden sedert 1 November 1928, op grond van de gewijzigde loontabellen toe komt, moet zoo spoëhig mogelijk geschie den. Voorts wordt aangeteekend, dat het in het voornemen ligt, om artikel 46 van het Ar beidsreglement Rijkswerklieden in dien zin te wijzigen, dat bij verplichte bewoning van een rijksperceel, ten minste 6 pot. en ten hoogste 12 pet. op het loon zal worden in gehouden. Blijkens een bij het departement van De fensie ontvangen telegram is Hr. Ms. opne- mingsvaartuig „Willebrord Snellius" op reis naar Ned.-Indië, Zaterdagmiddag 23 dezer te Algiers aangekomen. Aneta seint uit Bandoeng: Naar het Alg. Ind. Dagblad „De Preangcr Bode" verneemt zal op de begrooting voor 1930 geen post van 6000 meer voorkomen ten behoeve van het subsidie aan de Jaarbeurs te Bandoen, Officieele kringen zien in dit subsidie een bevoorrechting boven andere jaarmarkten en om die reden is de post geschrapt. Een cassatieberoep Een der verdachten in de bekende Culem borgsche moordzaak, die wegens meineed door het Hof tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld, n.l. A. CoUé, heeft cassatie aangeteekend. Bü den brand aan het Prinsen bolwerk werd gistermiddag voor het eerst van een rook- maskcr gebruik gemaakt, met goed succes. Op deze foto een brandweerman in zjjn masker Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake het Kellogg-pact. Minister Koningsberger heeft geantwoord op dc vragen van dr. Moller over de toelating van R.K. Geestelijken in de Bataklanden en Tapanocli. De tocht van dc Graf Zeppelin. Dc Batavier I heeft een Duitsch stoomschip in den grond gevaren. De bemanning werd gered. Dc R. K. R ijkskicskring organ sa'-ies Am sterdam, Rotterdam en Den Haag hebben het advies voor de candidaatslelling der Tweede Kamer opgesteld. Dc verbinding AmsterdamBoven Rijn. Een nieuw plan. Kardinaal Anrelio Galli overleden. Dc leiders der Krassin-expeditie in ons land. Dc Spaansche Occaanvlucht naar Brazilië is gelukt. De uitvaart van Maarschalk Eoch. Alleen Polncaré voert het woord. Herdenkings-plech- tighcid te Brussel. De brand op het s.s. „Europa" gebluscht. Het schip niet geheel verloten. De tunnel onder het Kanaak Een commis sie van onderzoek voor het economisch aspect van het plan. De Nankingrcgecring zou officieel den oorlog aan Hankau verklaard hebben. OP VRIJGEZEL Kent en versint, Eer dat je mint. J. Cats OP TANTIèME Ik heb u reeds weken en maanden ver wacht Pol de Mont OP PLEITERS Wat wordt door ambt en plicht, u pleiters opgelegd? Het recht te buigen? Neen, te buigen voor het recht. Barometerstand 9 uur v.m.: 778 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.57 uur. Hoogste barometerstand 7745 mjl. te Croydon. Laagste barometerstand 740.6 mM. te Ingö. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur dqs nachts en overdag iets zachter. Op het station der H. IJ. S. M. te "S-Gra venhage is een 40-jarige heer, zekere J. K. uit Rotterdam, tusschen de treeplank van een electrischen trein uit Amsterdam en het perron bekneld geraakt. Hij bekwam daarbij zulke ernstige kwetsuren, dat hij spoedig overleed. Een juist aanwezig zijnde pater Jezuïet kon den ongelukkige nog de H. Abso lutie geven. Het lijk is door clen geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. De spoorwegstations hier te lande nemen wegens ijsgang in de Groote Belt tot nader order geen zendingen stukgoed en wagenla dingen ter verzending naar Seeland en ver der over Pattburg en Süderlügum, met uit zondering van Zendingen licht bederfelijks waren voor plaatsen op het eiland Seeland, De directeur-generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, zulks in aansluiting op het medegedeelde in de Staatscourant van 19 Maart 1929: a.dat omtrent de gestoorde telegrafische verbindingen in Mexico iniMv tingen worden verstrekt door de kantoren; b. dat alle telegrammen in Mexico aan cen suur worden ondeswBrpen en aan vertraging onderhevig, rijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1