Stadsnieuws Stöfzuigerhüis MÜERTENS HERINGA WUTHRICH Philip's Radio-Toestellen sPr v WmtÊÊÊÊm ■■IhhHI Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Electr.Waschmachines f275.- EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 27 MAART 1929 BLADZIJDE 2 Agenda 28 Maart De stroomlevering aan de electrische treinen BURGERLIJKE STAND Kon. Liedert. „Zang en Vriendschap" Nederlandsche Reisverceniging Het conflict in het land bouwbedrijf te Berkel(Z.H.) De maximum-snelheid Paard uitgegleden Oneerlijk winkelmeisje flf&Y -M-t' 31 Brand op het Prinsen-Bolwerk G. W. Brongersma Haarlemsche Orkestvereeniging Ons Lager Onderwijs Uit de bouwbedrijven S. van Alphen Haarlemsche Bankvereeniging Vervalsching van een borgstelling HET PROCES VAN DE MAATSCHAPPIJ „SCHALKWIJK" DE OPLOSSING VAN DE ROMEINSCHE KWESTIE De Winkelsluiting Nederlandsche componisten in den vreemde BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Ledenvergadering A.R.K.A. half 8 uur Bestuur R.K. Volksbond 7 uur Jeugd Metaalbewerkers. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 8 tot 10 uur geopend. Groote Kerk Van 34 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Raadhuis Overveen 2 uur Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal. Voor de af deeling: verkeer- en verkeers techniek van het kon. instituut van inge nieurs heeft de heer J. J. W. van Loenen Martine een voordracht met lichtbeelden ge houden over: De stroomlevering aan de elec trische tractie van de Nederlandsche Spoor wegen. Spr. zelde, dat het zijn bedoeling is, een kort overzicht te geven van de wijze, waarop de stroomregeling aan de electrische tractie van de Ned. Spoorwegen geschiedt. Daarvoor staan thans ter beschikking de gegevens van 1928, het eerste, waarin het volledige electrische bedrijf met gelijkstroom op den voormaligen Z. H. E. S. en op de lijnen Amsterdam—Rotterdam en Haarlem— Umuiden in werking is geweest. In het kort heeft spr. een uittreksel ge geven van de redenen, die hebben geleid tot de stroomvoorziening, zooals zij thans ge schiedt, d. w. z. niet door aan de spoorwegen behoorende en door haar geëxploiteerde centrales, doch door de centrales Amsterdam- Noord, Haarlem en Hoogovenbedrijf voor de baanvakken Amsterdam—Voorhout en Haar lem—IJmuiden; door het G. E. B. Den Haag voor het baanvak Voorschoten—Schiedam, benevens het gedeelte van Scheveningen tot Pijnacker van den Z.H.E.S.; door 't G.E.B. Rotterdam voor het baanvak Schiedam Rotterdam (D.P.), de verbindingsbaan tot Schiebroek en het gedeelte Pijnacker—Rot terdam (Hofplein) van den Z.H.E.S. De moeilijkheid bijhet opmaken van de contracten voor stroom-levering was, dat de spoorwegen over weinig of geen gegevens be schikten omtrent de hoeveelheid stroom, die zij zouden noodig hebben en over de schom melingen in de belasting, die door het wisse lend aantal treinen, zou worden veroorzaakt. Van elders kon men zich deze gegevens niet verschaffen, omdat nergens nog een electri sche dienst bestond met treinen van een dergelijke gewicht als de ontworpene en rijdend met een zoo groote aanzetversnelling en snelheid. Met eenlge grafische voorstellingen, aan gevende het verloop van de belasting in eenlge van de onderstations op verschillende dagen en uren, heeft spr. aangetoond, hoe de belasting verandert ook in verband met weersomstandigheden en den loop van extra- treinen op bijzondere dagen. De verbruikte hoeveelheid stroom heeft in 1928 pl.m. 50 mülioen K.W.U. bedragen, een cijfer, dat 't in 1922 geraamde bedrag vrij nabij komt; daaraan werden pl.m. 17 millioen geleverd door de combinatie Amsterdam- Noord, Haarlem, Hoogovenbedrijf, pl.m. 26 millioen door Den Haag en pl.m. 7 mülioen door Rotterdam. Den Haag levert de groot ste hoeveelheid, omdat deze centrale ten op zichte van de geëlectrificeerde baanvakken het gunstigst gelegen is en ook de stroom levering aan het gedeelte Scheveningen Voorburg—Veur van de N. Z. Hollandsche Tramwegmaatschappij door deze centrale ge schiedt via het onderstation Den Haag bij de 4Loolaan. De maximale uurbelasting, die zulk een groote rol speelt in de bepaling van den gemiddelden prijs per K.W.U., waarvoor de stroom geleverd wordt, is hooger dan in 1922 werd begroot. Met verschillende tabellen heeft spr. verder aangegeven, hoe deze maxi male uurbelasting in den loop van de ver schillende maanden van het jaar, ook onder den invloed van de verwarming van de trei nen. verandert en met gegevens van de be grooting van de exploitatiekosten voor 1929 van den dienst der tractie aangetoond, welk een groote rol bij den electrischen dienst de uitgaaf voor electrischen stroom speelt. Daar men bij de electrische tractie ver schillende gegevens omtrent het bedrijf op gemakkelijk wijze door meting kan ver krijgen, zal het streven in de eerstvolgende jaren moeten zijn den loop der treinen zoo danig in te richten, door middel van voort durend overleg tusschen de diensten der exploitatie en der tractie, dat men de gun stigste betrekking tusschen het jaarlijksch verbruik aan electriciteit en de maximale uurbelasting kan bereiken, terwijl men bij de herziening van de stroomtarieven, die alle vijf jaar geschiedt, zal trachten onder ge bruikmaking van de uit het bedrijf verkregen gegevens en in overleg met de centrales een tarief te bepalen, dat zoowel voor de spoor wegen als voor de centrales bevredigend is. Getrouwd: 26 Maart, A. J. Kop en M. E, van Bremen. Geboren: 22 Maart, dochter van G. Grit- Elmers; dochter van G. J. Tlelens-Bonting. 23 Maart, zoon van T. Smit-Merks. 25 Maart, dochter van J. Groenendaal-Vrij. Overleden: 24 Maart, M. Honing-Kluijver, 84 jaar, Heerenweg; A. van Nes-Timmer, 30 jaar, Zijlweg; C. Stempel, 65 jaar, Staten Bolwerk. 25 Maart: J. de Vogel, 79 Jaar, Papentorenvest; E. Leveld, 79 Jaar, Rozen straat. Wegens de vele drukke werkzaamheden ls het den heer Fred. J. Roeske, tijdelijk diri gent van „Zang en Vriendschap" onmogelijk deze fuiictie r.a het concert op 19 Aprü as. waar te nemen. In overleg met den heer Roeske is het be stuur er in geslaagd een tijdelijk plaatsver vanger voor hem te vinden, n.l. den heer K. Böhne, Amsterdam, die zijn sporen op ge bied van koorzang reeds ruimschoots heeft verdiend. In vérband met het e.v. begin Juli te hou den zangtournooi van „Rotte's Mannenkoor" te Rotterdam, waartoe ook onze Koninklijke is uitgenoodigd, zullen de repetitiën in de maanden Mei en .Juni worden voortgezet. Voor de afo'eeltog Haarlem van de Ned. Reisvereeniging houdt de heer J. G. Beurs, te Utrecht, morgenavond te 8 uur, een le zing met lichtbeelden, in den schouwburg aan den Jansweg. Het te behandelen onderwerp gaat over de groote gemeenschappelijke voetreis naar het Dolomietengebied Naar wij vernemen, heeft Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, thans benoemd tot onpartijdig voorzitter der commissie, welke een beslissing zal nemen in het conflict te Berkel (Z.-H.), den heer H. E. Everard te Aerdenhout. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een automobilist die met een snelheid van 62 K.M. op de Amsterdamsche Vaart reed en een, die 48 K.M. op den Ver- spronckweg reed. Gisterenmorgen gleed onder het viaduct Kruisweg een paard, gespannen voor een wagen, uit. Het paard werd aan den linker achterpoot verwond, uitgespannen en naar stal gebracht. De tram ondervond eenlge minuten vertra ging. Door de recherche is aangehouden een 16- jarige winkeljuffrouw, die ten nadeele van haar patroon verschillende coupons stof ont vreemd had. Een gedeelte van het ontvreem de werd bij haar thuis gevonden, een ander gedeelte te Zandvoort. De goederen zijn in beslag genomen. Heden herdacht de heer E. J. Kievit den dag, waarop hij vóór 35 jaar bij de afdee- ling „Bestrating" van het bedrijf Openbare Werken van Haarlem kwam. Daar het bekend was, dat het de wensch van den jubilaris was. hieraan geen rucht baarheid te geven, werd hij bij het binnen treden in genoemde afdeeling, alleen door zijn chefs en collega's met dit feit gelukge- wenscht. De hoofdopzichter gaf o.m. In zijn gelukwensch te kennen, het op hoogen prijs te stellen, iemand als den Jubilaris, die het in dien tijd door vakkennis, ijver en nauwge zetheid tot zijn tegenwoordige functie n.l. die van onder-opzichter heeft weten te brengen, te mogen toespreken en meende te mogen zeggen, dat hij met den jubilaris denzelfden wensch heeft, dat hij tot opzich ter benoemd wordt. De jubilaris bedahkte hierop den hoofd opzichter en collega's voor hun belangstel ling. waarop ieder, ook de jubilaris, zijn werkzaamheden hervatte. Vermoedelijk door spelende jongens aangestoken Gistermiddag te ongeveer twee uur brak in den kelder van de voormalige H. B. S. aan het Prinsen-Bolwerk brand uit. Het is een oud brandbaar gebouw en daarom gingen wij eens een kijkje nonen om te zien of er gevaar dreigde voor algeheele vernieling. Gelukkig is het zoover niet gekomen De vuurhaard bleek te zijn in deri kelder waar een groote hoeveelheid turf lag opge stapeld. Geweldige rookwolken stegen aan alle zijden uit het gebouw op en vooral bi) de ramen der benedenste verdieping scheen de rook ondoordringbaar te zijn. Aan de ach terzijde van het huis steeg de rook in een breede kolom langs de keldertrap omhoog. Het was voor de nieuwsgierigen, die, ge zien de verborgen ligging van het huis, niet talrijk waren, alsof er een geweldige brand woedde. Doch de rook werd veroorzaakt door de turf die lag te smeulen. De brandweer, die met twee slangen op de waterleiding het vuur bestreed, kon niet veel uitrichten, daar de blusschers zich in den kelder moeilijk konden bewegen. Het is echter aan het snelle Ingrijpen van de brandweer te danken dat het heele huis niet ln vlammen ls opgegaan, want het boven den kelder gelegen vertrek begon reeds te branden en ware dit niet spoedig gestuit kunnen worden, dan was het geheele gebouw er zeker aan gegaan. Later op den middag bleek het onmoge lijk voor de blusschers, langer ln de ver stikkende rook te vertoeven. In allerijl werd een rookmasker gehaald, dat thans als proef zou dienst dcén. De commandant, de heer v d. Broeke, probeerde het masker eenlgen tijd in den kelder en verklaarde later dat hij absoluut geen last van de rook had ge had. Een der brandweerlieden ging daarna met het masker op aan 't blusschen. Aan een der andere zijden van het huis was men met man en macht bezig zooveel mogelijk turven uit den kelder vandaan te sleepen en deze buiten neer te werpen. Het duurde eenlge uren, alvorens alle gevaar bezworen was. De oorzaak van den brand is onbekend; vermoed wordt, dat jongens brandend papier etc., door een stukkend kelderruitje hebben geworpen, waardoor de turf aan het bran den ls gegaan. Te meer is men deze meening toegedaan omdat een ijzeren papiermand eveneens in brand stond! Tegen 1 April a.s. legt de heer G. W. Bron- gersma de practijk als oogarts neer; hij heeft zich reeds metterwoon gevestigd aan de I-Iey- manslaan te Heemstede. De heer Gerrit Wijbren Brongersma, een der zoons van den zoo algemeen geachten directeur eener H. B. S. alhier, dr. Bron- trersma, werd den 20en November 1878 te Leiderdorp geboren; na zijn eerste studiën die hij te Amsterdam voleinde hij werd op reeds jeugdigen leeftijd arts was hij assistent van professor Snellen te Utrecht; daarna vestigde hij zich te Apeldoorn en betrekkelijk korten tijd daarna hier ter stede. Ruim 20 Jaren heeft hij hier zijn practijk uitgeoefend, het laatst in samenwerking met den heer A. H. Garrer, die hem nu opvolgt. De heer Brongersma bepaalde zich uitslui tend tot zijn practijk en zijn gezin, en be woog zich derhalve niet op eenig ander ge bied in de samenleving. Voor de leden van de Haarlemsche Or kestvereeniging zal Donderdag 28 Maart, des avonds 8 yK uur een concert worden gegeven in de Gemeente Concertzaal. Als solist zal optreden: Eduard von Zathureczky, viool. Werken zullen worden uitgeroerd van Corelli, Haydn, Suk en van Liszt. (Ingezonden) Naar aanleiding van een socialistisch be toog werd, bij de vaststelling der begreo- ting der gemeente Haarlem voor het Jaar 1929, waarbij den nieuwen wethouder van Onderwijs verzocht werd, zich aan de wet en de verordening te houden omdat pas dan de „gelijkstelling" loyaal zou worden door gevoerd, gepleit, de redelijkheid en billijk heid te betrachten ook ten opzichte van de niet wettelijk verplichte onderwijs-uitgaven. Van socialistische zijde werd hierop niet gereageerd, doch namens den Vrijheidsbond werd verklaard, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs en die van het open baar onderwijs elkaar noodig hebben, en de spreker hoopte, dat de voorstanders van bei de soorten van onderwijs elkaar in het ver volg zouden helpen, waar dat zal kunnen en noodig zijn. Onder het gewoon lager onderwijs rekent men de z.g. U. L. O. of Opleidirfllscholen, lager onderwijs en inrichtingen voor bui tengewoon onderwijs (zwakzinnigen). In den laatsten tijd is daarbij ook het be waarschool- of voorbereidend onderwijs aan de oppervlakte gekomen. Dit onderwijs valt nog bulten de wet, doch omdat men in dit onderwijs een propagandamiddel voor het gewone lager onderwijs ziet, is men er van zekere zijde erg happig op geworden. In den Bredaschen gemeenteraad werd van socialis tische zijde onomwonden verklaard, dat het voorbereidend onderwijs het voorportaal der lagere onderwijsinrichtingen is. Niet wette lijk verplicht, maar, al wat de gemeente doet, beschouwt men als voor het openbare onderwijs, en de gemeente mag de volle hon derd procent opbrengen. Het is openbaar onderwijs, dus het beste en het nieuwste moet geleverd worden. Onze Roomsch-Ka- tholieke bewaarscholen in Haarlem datee ren van een veertig, vijftig jaren terug, terwijl er geen oogenblik aan gedacht werd, bij de gemeentelijke overheid om geldelijken steun aan te kloppen. Deze scholen bestaan nog en voldoen goed, voldoen zelfs aan de eischen, welke van gemeentewege worden gesteld voor het verleenen van subsidie. Wat er voor een vijftig jaren hier ter stede be stond, weten wij niet; dat valt buiten ons betoog. Nog is het verslag van het gesprokene in den gemeenteraad niet verschenen of goed gekeurd, of daar komt een neutrale onder wijsorganisatie, nota bene op grond van de „gelijkstelling" een voorbereidende school verzoeken in het Kleverparkkwartier. Do heeren voorstanders van het openbaar on derwijs beweren, dat in het Kleverpark een protestantsch-christeltjke bewaarschool is en een Roomsch-Katholieke, dus is de conclusie dient er ook een van gemeente wege gebouwd te worden. Het openbaar on derwijs mag niet worden achtergesteld. Die heeren moesten zich eens gaan vervoegen aan de afdeeling Onderwijs op het stadhuis om te vernemen, wat het voorbereidend onder wijs aan de gemeente kost en dan gespe cificeerd van de vijf gemeentelijke scholen met haar 411 leerlingen, en de 17 bijzondere bewaarscv.ojen met haar 1939 leerlingen. Het is niet uitgesloten, dat de eerste groep op zichzelf al duurder is dan de laatste, wat niet erg op „gelijkstelling" lijkt. In verband met deze aanvraag en mede naar aanleiding der begrootingsdebatten verdient het onzes inziens aanbeveling eeni- ge gegevens te publioeeren, waardoor en waarmede eenig inzicht op de „gelijkstel ling" wordt gegeven. De gegevens zijn ont leend aan het onlangs verschenen Verslag omtrent den toestand van het Lager On derwijs te Haarlem over 1928. Het aantal leerlingen loopt ongeveer even wijdig, gelijk in de raadszitting reeds de zerzijds werd opgemerkt. Het Openbaar La ger Onderwijs telt 7669 leerlingen en het Bij zonder Lager Onderwijs 8231. Het aantal leerkrachten loopt evenwel reeds uit elkaar, al zijn de eindcijfers der klassen bijna het zelfde, namelijk 280 en 279, omdat het leer lingental per klasse zeer uiteenloopt en van wege het gespecialiseerde hulponderwijs. Het middencljfer per klasse is voor het Open baar Onderwijs 27.38, voor het Bijzonder Onderwijs 29.50 en alleen voor het R.K. Bij zonder 30.15. Het middencijfer per klasse van het Bijzonder Onderwijs wordt beïn vloed door de neutrale standenschool, die slechts het middencijfer 16 haalt en omdat de U. L. O. scholen méér gespecifieerd zijn dan bij het Openbaar Onderwijs. Met dit laatste doelen wij hoofdzakelijk op de rich tingen. De R.K. scholen zijn heusch niet de duur ste: de St. Antoniusschool; St. Bavoschool; St. Franciscus Xaveriusschool; St. Lamber- tusschool tellen gemiddeld 36 leerlingen per klasse, doch de meisjes-St. Bavoschool wel 39 en de Petrus Oanisiusschool zelfs 40. Zijn de grootere klassen reeds eene dui delijke aanwijzing, dat het Bijzonder On derwijs goedkooper is, er komt nog bij, dat de samenvoeging der U. L. O. scholen bij die van gewoon lager onderwijs het aantal hoofden doet inkrimpen. Zoo tellen wij bij het Openbaar onderwijs 40 schoolhoofden en bij het Bijzonder slechts 34. Ontegenzeg lijk worden de algemeene kosten door deze factoren gunstig beïnvloed. Openbaar Buitengewoon Lager Onderwijs. 14 Klassen 211 leerlingen. R.K. Buitenge wone Lagere School 7 klassen met 114 leer lingen. Deze laatste school werd Indertijd onnoo- dig geacht, wijl zij geen levensvatbaarheid zou bezitten en nu blijkt het klassengemid- delde zelfs grooter te zijn, dan dat van het Openbaar Onderwijs. De vraag is gewettigd of indien er twee R.K. scholen voor het buitengewoon onderwijs waren, doch dan ge legen ln het Noorden en Zuiden onzer stad, deze een ruim voldoend aantal leerlingen zouden trekken. Het Openbaar Onderwijs wordt gehandi capt door een te tragen aanbouw van nieu we schoolgebouwen in de buitenwijken, we gens den te grooten officieelen rompslomp, wat de Besturen der Bijzondere scholen niet hebben, zeker niet ln die mate. Hst Bijzon der Onderwijs word belemmerd door den ad ministratieven rompslomp, wijl de schooluit gaven een dubbele begrenzing hébben. Daar is allereerst, dat de uitgaven per leerlingen per jaar, over een termijn van drie jaren berekend, moeten overeenstemmen (zeker niet mogen overschrijden) met de uitgaven per leerling en per jaar van en voor het Openbaar Onderwijs en ten tweede moeten de uitgaven werkelijk gedaan zijn en wel over het boekjaar, dat wordt verantwoord. Het eerste is eene belemmering, omdat er onzekerheid door ontstaat en deze onze kerheid beïnvloedt ln ongunstigen zin de uitgaven. De vrees om méér uit te geven, dan later vergoed zal worden, maant tot voorzichtigheid, waardoor men niet dürft aan te schaffen, wat men nuttig of zelfs noodig oordeelt. Nu is ons verzoek, eerlijk en royaal (niet loyaal, zooals de socialisten zeggen) de ge lijkstelling voor te staan en te betrachten; het bijzonder onderwijs voor zwakzinnigen, het vervolgonderwijs en 't voorbereidend on derwijs volgens een zelfde maat uit te meten. Wij wenschen den vrede, doch wanneer men voor 't Bijzonder Onderwijs angstvallig niet verder wil gaan, dan de wet eiseht en deze bovendien nog naar eigen inzicht wil inter preteeren, dan noodigt men de voorstanders van dit onderwijs uit om alle niet wettelijk verplichte uitgaven voor het Openbaar On derwijs onder den loep te nemen. Men noodigt de tegenstanders dan uit tot oriti- sche bemerkingen alleen al ter demonstratie en ter indirecte verbetering van hetgeen zij voorstaan. Al deze soorten van onderwijs moeten voor de volle honderd procent door de gemeentelijke overheid gedragen worden, voor zoover de landswet er niet in voorziet door rijksbijdragen; dat acht men de natuur lijkste zaak ter wereld, doch de voorstanders van het Bijzonder Onderwijs vragen ook op dit terrein gelijkstelling, hetgeen dezerzijds ook zeer billijk en redelijk wordt geacht, ln gemoede durven wij te vragen, wat kan er tegen zijn, twee gelijkwaardige groepen onzer bevolking gelijkwaardig te behandelen? Gelijke lasten en gelijke rechten, zij de leuze. M. L. A. KLEIN. Van werknemerszijde wordt ons het vol gende gemeld: Van het verhandelde ln de IJ. Vrijdag te Haarlem gehouden bijeenkomst van de ver tegenwoordigers van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven ln Nederland en de be stuurders van de werknemersorganisaties, is ln de pers een bericht verschenen, dat, ofschoon in wezen niet onjuist, toch een verkeerd licht werpt op het tot stand ge komen compromis. De ir.druK wordt n.l, gevestigd, alsof de njet den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven voorlóoplg geregelde voorwaarden, voor de patroons gunstiger zijn dan die, welke in de overeenkomst met den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons zijn vastgesteld. Het eenigste verschil is, dat de voorgestel de loonsverhooging in een aantal plaatsen eenlge weken later wordt ingevoerd, en de bijdragen voor de fondsvorming voor de va- cantie in de 4de en 5de klasse plaatsen, be halve de genoemde uitzonderingen, ingaan 1 Juli 1930. Als men nu weet, dat de breuk tussihen de patroonsvereenigingen is ontstaan, om dat de vertegenwoordigers van den Patroons bond voor de Bouwbedrijven zich. niet kon den vereenigen met het voorstel van de be stuurders van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, om een vaeantieregeling te ontwerpen op den grondslag van fondsvor ming en niet aan eenige loonsverhooging wilden medewerken, zal men moeten erken nen. dat van overwinning van den Patroons bond voor de Bouwbedrijven allerminst kan worden gesproken. Integendeel, door het thans getroffen compromis is het principe, door de overige bonden gehuldigd, volkomen aanvaard. De jonge Nederlandsche zangeres Stuar van Alphen, leerlinge van mevrouw Hovyd Krauss-Adema, zal Woensdag, 27 dezer, in den Stadsschouwburg te Haarlem d'ebu- teeren met het volgende programma: Aria's van Carissimi, Caldara, Pergolesi, Paisiello, liederen van Schubert (Mut; Der Wegweiser; Am See; Die Stadt; Der Musensohn); Hugo Wolf (Fussreise; Rat elner Alten; Und willst du; Heb auf dein blondes Haupt; Storchenbotschafk; Er ist's); Claude De bussy (Air de Lia; Romance; Mandoline) en Ravel. Deze avond wordt onder auspiciën der vereeniging „Kunst aan het Volk" gegeven. Dividend 6 pet Verschenen is het jaarverslag der Haar lemsche Bankvereeniging over 1928. Wij ontleenen er het volgende aan: Het jaar 1928 is voor de streek, in welker centra onze instelling haar bedrijf uitoefent, gunstig geweest. Ook de bedrijfstakken, welke tot nu toe het meest waren achtergebleven bij het' al gemeen economisch herstel van de laatste jaren, n.l. de landbouw en. de Noordzee- visscherij, moch en zich thans in betere uit komsten verheugen. De bloembollencultuur in het algemeen evenals de tuinderij en glascultures van Aalsmeer en Beverwijk gaven alle reden tot tevredenheid. Alleen de bloembollenhandel had met eenigen tegenslag te kampen ten gevolge van het onverwacht sterk opioopen der tulpenprijzen. Niettegenstaande de steeds scherper wor dende buitenlandsche mededinging de winst marges bij veie fabrieken tot een minimum terugbracht, kon de nijverheid zich goed handhaven en was zij meestal ruim van werk voorzien. De kleinhandel had over het algemeen geen reden tot klagen. De gunstige economische toestand weer spiegelt zich ook in ons eigen bedrijf. De omzetten waren beduidend hooger en de uitkomsten in overeenstemming daarmede- Wederom kon een geleidelijke toename van het bedrag der ons toevertrouwde gel den worden waargenomen. Het bedrag der uit hoofde van verleende credie'.en bij ons opgenomen gelden bleef ongeveer op het zelfde peü, niettegenstaande de credietbe- hoefte in de bloembollenstreek ten gevolge van de voortdurend gunstige conjuctuur bleef afnemen. De Provisie-rekening leverde een batig saldo op van 655.535,65 tegen 602 518,39 gemeen, doch meer bepaaldelijk de groote over 1927. De grootere omzetten in het al- levendigheid in den effectenhandel, zijn oorzaak van de toename der winsten uit dezen hoofde. De In erest-rekening leverde een batig saldo op van f 716.747,87 tegen 641.509,74 over het vorige boekjaar. De geldmarkt be woog zich gedurende het geheele jaar op een voor onze belangen gunstig peil. Salarissen en Algemeene Koeten geven met een geringe stijging, van 738.178,48 over 1927 tot 745.090,25 over 1928, geen aanleiding tot bijzondere bespreking; opge merkt zij alleen, dat de aan beheerders der bijkantoren toegekende tantièmes, uitma kende voor 1928 een bedrag ad 20.914,67, thans opgenomen werden onder het hoofd Salarissen, terwijl dergelijke posten in voor afgaande jaren voorkwamen onder het hoofd Algemeene Kosten. Uit de winst schreven wij x>p Debiteuren een bedrag van 21.767.03 af. Voor de Re serve voor Debiteuren, welke reserve onder het hoofd Rekening-courant Crediteuren voorkomt, bestemden wij een bedrag van 110.000,—. Op Gebouwen schreven wij een bedrag van 49.733,43 uit de winst af. Voorname lijk voor verdere verbouwing van ons nieuw gekocht perceel te Beverwijk en van de kan toren te Bloemendaal en te Leiden, waar door deze, thans aan alle eischen kunnen voldoen, werd in den loop van het jaar een bedrag van 51-733,48 vereischt, waartegen 12.000,— ontvangen werd door verkoop van ons oude perceel te Beverwijk. De post Gebouwen komt thans met 10.000,— min der dan ten vorigen jare op de Balans voor. In overleg met Commissarissen liebbep wij van de hierna beschikbaar blijvende winst ad 408.193,38 een bedrag van 50.000,— afgezonderd ter versterking van de Statutaire Reserve en stellen wij U voor het Pensioen- en Ondersteuningsfonds te doteeren met 32.462.65, waardoor dit fonds na aftrek van de uitbetaalde pensioenen, met 15.000,zal vermeerderen tot 255.000,—. Ingevolge de Statuten kan dan worden uitgekeerd een dividend van 6 pet, zoowel op de preferente als op de gewone aandeelen. Wij bleven op denzelfden voet als in vori ge jaren nauw samenwerken met De Twent- sche Bank te Amsterdam. Onze liquiditeitspositie bleef bi) voortdu ring zeer gunstig; alle op korten termijn opvorderbare verplichtingen waren ruim schoots door direct realiseerbare middelen gedekt. Op 31 December 1928 waren in onze safe- inrichting 2746 loketten verhuurd tegen 2591 per einde 1927. De balans sluit met een bedrag van 25,843.185,40, de winst- en verliesrekening met een bedrag van 1.376.821,14. Wij telden bij het Openbaar Onderwijs 36 klassen met 36 en meer leerlingen. Bij het R. K. Bijzonder 78 klassen met 36 en meer leerlingen. Bij het Prot.-Christ. Onderwijs 21 klassen met 36 en meer leerlingen. Bij het Openbaar 13 klassen met 40 en meer leerlingen. Bij het R. K. Bijzonder 51 klassen met 40 en meer leerlingen Bij het Prot.-Christ. Onderwijs 13 klassen met 40 en meer leerlingen. Bij het Openbaar 1 klas met 48 leerlingen. Bij het R. K. Bijzonder 9 klassen met 48 en meer leerlingen. Bij het Prow-Christ. Onderwijs 3 klassen met 48 en meer leerlingen. Het volgend staatje spreekt voor zichzelf. Openbaar Onderwijs Aantal leerlingen 7669. Aantal klassen 280. Aantal schoolhoofden 40- Middencijfer leerlingen klasse 27.38. 5 5 3 9 2 36 leerl, 37 M 38 *9 39 H 40 ft 41 ft 43 t» 48 M R. K. Bijzonder Onderwijs Aanul leerlingen 5308. Aantal klassen 176. Aantal schoolhoofden 20. Middencijfer leerlingen per klasse 30.15. 8 klassen met 36 leerl. Prot. Christelijk Onderwijs Aantel leerlingen 2372. Aantal klassen 79. Aantal schoolhoofden 9. Middencijfer leerlingen per klasse 30.00. 2 klassen met 36 leerl. 2 9 8 5 9 8 5 2 4 8 I 4 1 2 1 I 37 38 39 40 41 43 43 44 45 46 47 48 49 50 51 53 1 2 3 2 2 I I 3 I I I I 37 38 39 40 43 43 45 46 47 48 50 51 De oud-directeur van het Noordned. Landbouwcrediet, H. J. Oosterwij k; thans directeur van een bouwmaatschappij te Aerdenhout, heeft dezer dagen te Win schoten terechtgestaan, beschuldigd van een door diverse personen getee kende borg stelling te hebben vervalscht, althans te hebben doen vervalschen, subsidiair deze te hebben doen gebruiken. Gehoord werden negen getuigen. De getuige-deskundige dr. Van Ledden Hulsebosch verklaarde, dat hem gebleken is, uit zijn onderzoek, dat op het cijfer 6 van het jaartal 1926 een tweede inktlaag gelegd is die op de andere cijfers niet voorkomt. Het cijfer 8 van den datum 18 is later, althans met anderen inkt, bijgeschreven. Spr. is er positief van overtuigd, dat waar 1926 staat, 1920 had moeten staan. Vervolgens werden de verschillende bor gen gehoord, die allen verklaarden in den waan te verkeeren dat hun borgstelling slechts tot 1920 liep. Mr. Zeven verklaart, dat verdachte tegen over hem onder vier oogen bekend heeft dat hij de vervalsching had gepleegd door van de o van 1920 een 6, dus 1926 te maken. Verdachte ontkende, dat hij zich aan eenige vervalsching zou schuldig gemaakt hebben, en ook dat hij de vervalsching zou hebben doen plegen. Het O. M. bepaalde zijn eisch op één jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming, daar gevaar voor ont vluchting zou bestaan. Nadat de rechtbank zich in de raadkamer begeven had, werd verdachte onmiddellijk gearresteerd, daar gevaar voor ontvluchting aanwezig werd geacht. De advocaat van de gemeente Haarlem, in de zaak tegen de N.V. Schalkwijk, Mr. van Löben Seis, deelt mede, dat ons bericht omtrent de uitspraak der Haarlemsche Rechtbank, opgenomen in ons blad van 26 dezer, in zooverre onjuist is, dat de eisch der N. V. Maatschappij „Schalkwijk" niet zoo zeer was gegrond op een beweerd ontbreken der Koninklijke goedkeuring op de verorde ning, krachtens welke de bedoelde betalin gen waren gevorderd, maar in hoofdzaak was gegrond op de stelling, dat het samenstel der verordeningen en bepalingen, krachtens welke bedoelde bedragen gevorderd werden, ln strijd zouden zijn met de wet, speciaal met de woningwet, en derhalve rechtskracht zouden missen. In de hierop gebaseerde vor dering werd de Maatschappij „Schalkwijk" niet ontvankelijk verklaard. De grootsche viering te Haarlem Vrijdag 10 Mei zal de eerste daad van het Comité voor Katholieke Actie een vreugdevol feit worden. In de Gemeentelijke Concert zaal zal een massa-bijeenkomst gehouden worden, ter viering van de oplossing der Romeinsche Kwestie. Z. D. H. de Bisschop zal de bijeenkomst bijwonen, terwijl pater Borromeus de Greeve de feestrede zal houden. De zangvereeniging St. Caecilia, versterkt met andere krachten, zal pauselijke liederen ten gehoore brengen. De in de stad wonende zouaven zullen speciaal worden uitgenoodigd. Wij kunnen deze eerste uiting van het K. A. Comité niet anders dan enthousiast toejuichen. De Katholieke Haarlemmers moeten er nog eens van doordrongen worden, welk een groote beteekenis er aan de oplossing van de Romeinsche kwestie verbonden is. Voor de Paaschdagen is geen ontheffing verleend van de doorgeschreven winkel sluiting. Onze stadgenoote Emmy Heil-Frensel We gener zal o.a. ons land vertegenwoordigen op het a.s. Internationale Muziekfeest, dat dit jaar te Genève zal plaats vinden van 11 tot 15 April. Van haar zal worden uitgevoerd een werk voor clarinet met orkest, getiteld „Dans". Eind les cursus E. H. B. O. Dinsdagavond werd in een der lokalen van de O. L. school te Overveen As eindles van den cursus E. H. B. O., georganiseerd door de Bloe- mendaalsche Reddingsbrigade, gehouden. Op deze les werd bij wijze van examen tje een repetitie gehouden van wat in de afgeloopen wintermaanden was geleerd. Vooral de heeren deelnemers maakten hierbij een goed figuur; vele dames bleven nog al eens het antwoord schuldig. Aan alle heeren kon een testimonium wor den uitgereikt. Na afloop van de les werd de leider van den cursus, dr. C. G. J. Bos te Overveen, toegesproken door deu voorzitter van die b. R. b„ den heer E. W. A. van Ne<ierhas- selt. Spreker bracht dr. Bos hulde voor den ijver en de toewijding, die deze bij den cursus betoond had en voor de prettige wijze, waarop hij met zijn cursisten had gewerkt. Namens de cursisten bood spr. hem een zilveren lucifersdoos met inscriptie aan, waarvoor dr. Bos met eenige welgekozen woonden hartelijk dank zegde. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 18 tot en met 23 Maart genomen 529 douchebaden, 59 kuip baden. Aan 41 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 7 volwassenen gebruik gemaakt. Vergadering Propaganda-club R. K. Volks bond Gisteravond hield de Propaganda- club van den Ned. R. K. Volksbond een zeer druk bezochte ledenvergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de zeer belangrijke actiever- gadering op 7 April, uitgaande van het R K. Werkliedenverbond, en aan de eerstkomende ledenvergadering der afd. Heemstede van den R. K. Volksbond, waarvoor hy een bij zondere propaganda vraagt. Dank brengt spr. voor het werk, door de propagandaclub verricht, er den wensch aan toevoegend dat dit werk in de toekomst vruchten moge afwerpen. Als spreker trad daarna op de heer J. v. d. Akker, lid van de Centrale propaganda- Het hoofddoel van deze bijeenkomst, zegt spr. moet zijn de propagandisten te wijzen op hun komenden arbeid. Propagandisten in onze beweging worden beschouwd als de stormboeien die altijd en overal gereed zijn-, onze actie kracht bij te zetten, onze be weging vooruit te brengen. De propagandaclub is een instituut om leden te winnen voor de R. K. Arbeidersbe weging, maar meer nog moet de club zijn de kern onzer beweging, een kern van meer ontwikkelde menschen die den organisatie- geest weten levendig te houden, een kern van beginselvaste menschen, die weten waar het met onze R. K. Arbeidersbeweging naar toe moet, die dé vraagstukken van den dag bezien en zich eigen maken, die moeten worden de stuwkracht der plaatselijke vak beweging. Spr. wijst op de liberale vrijheidsleer, di(fc thans nog voor een groot deel het econo mische leven beheerscht, geen rekening hou dende met onze zedenwetten, die dooi* haar geldzucht zich niet' afvraagt, of velen onzer niet zedelijk en geestelijk ten onder gaan. Vervolgens wijst spr. op den cellenbouw van het Communisme, en zegt' dat deze van veel grooteren omvang ep beteekenis ls dan zoo oogenschijnlijk wordt gedacht. En wij propagandisten zegt spr. moeten er van doordrongen zijn dat groote machten trachten onzen ondergang te bewerkstelligen, waartegenover wij een steeds grootere macht moeien stellen om deze gevaren te bezweren. Laten wij propagandisten, be sluit spr., eendrachtig en krachtig samen werken, om onze, geestelijke goederen naast onze maatschappelijke belangen veilig te stellen. Bij de volgende gedachtenwisseling werd betreurd de weinige medeleving der geeste lijke leiding en de massa der beweging. Besloten werd iedere maand een cursus vergadering te houden, terwijl de volgende week door huisbezoek de leden van den R.K. Volkshond zullen worden aangespoord deel te neir.en aan de actievergadering op 7 April en de ledenvergadering op 10 April, waarna sluiting met den christelijken groet-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2