Op G©lg(oAa ONS INDIE Spinneivebjes M BUREAUX: NASSAULAAN4$ °IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 29 MAART 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 171*8 AAH6IFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het werk der Geestelijken in het woonwagenpark 1 Rechtstreeksche radio verbinding Kootwijk Sydney De stukgereden wegen in Haarlemmermeer Een mislukte ontsnapping Radio-Belgrado Jos. P. H. Hamers Stroopers onder elkaar De vroede vaderen handgemeen Onze artikelen inDuitschland Berooving en mishandeling van een oude vrouw Weer een BelgiëCongo- vlucht mislukt Het rapen van eieren Vier fuseliers door den stroom meegesleurd De staking bij Van der Schuyt's Stoombootreederij Pakketpostverzending naar Porto Rico en de Virginische eilanden Benoemingen Een wijziging der Pensioenwet Een oude vrouw overvallen R.K. Bijzondere Onderwij zers in het bisdom Haarlem Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat .166 Haarlem Doodelijk ongeluk te Oploo Een gift van Z.H. den Paus V e rkee rs ongevallen Te water Ondoordacht In de Vossevaart VAN ONZE RECHTBANK Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No, 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cf.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ■J, ADVERTENTIE IV 35 cU p. regel» VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regelt 60 ct p. plaatsing; elke regel meer t5 ct., bij rooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN 3 tnsscben den tekst 60 ct. per regeL q Alieabonné'sopdtt blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoorl"!Cf» bij een ongeval metf ft rf| bij verlies van een hand; f-4 rtr bij verlies van een (TA bij 'n breuk van egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;'/JU."" doodelijken afloop: (ZüU.~cen voet of een oog;! I Zu«"duimof wijsvinger; ÏÖU." been of arm; f)Kfi ver''es van een han(k f 1 OEJ kij verlies van een JTrt iZJJ. een voet of een oog; I I Z3»"duim of wijsvinger; I wll»~ bij verlies v. een anderen vinger,' Wjj weten maar al te goed, dat men ook °P politiek gebied geen ijzer met handen kan breken. Wij weten ook, dat het nog niet zoo heel lang geleden is, sinds er in Nederland niet eens over gesproken werd, dat ook het staatkundig beleid op elk terrein met de beginselen van het Christendom moest doortrokken zijn. Wij weten verder, dat wij Katholieken ten slotte slechts over drie tienden der stemmen in de Tweede Kamer beschik ken, zoodat we steeds en in alles van anderen afhankelijk zijn. Dit geldt op elk gebied, dit geldt ook voor het koloniaal beleid. Was dat niet het geval, dan zouden we stellig om maar iets te noemen reeds over vrijheid voor Missie in Nederlandseh- Indië beschikken. Nu hebben we die vrijheid niet, en nu zijn in het algemeen de gevallen, waarin men aan ons koloniaal beleid kan zien, dat we een christelijke door christenen ge regeerde natie zijn, uiterst spaar zaam. Men schrijft ons uit Amsterdam; Evenals in andere plaatsen, is er ook in de hoofdstad (aan den Hemweg) een woon wagenpark. De gemeente heeft gezorgd voor goede bestrating en verlichting; de geeste lijke verzorging is toevertrouwd aan ds Pa rochiale Geestelijkheid. Als 't echter tegen Paschen loopt en de bewoners van het park aanstalten maken om bij gunstig voorjaars weer weg te trekken naar de kermissen enz., wordt er gezorgd voor een missieweek of voorbereiding voor Paschen en de le H. Communie-der kinderen. Dit jaar geschiedde dit met veel succes. De Z.Eenv. Rector Wennen had de moeilijke taak op zich ge nomen om dat missiewerk te volbrengen voor kinderen en volwassenen; de bewoners (sters) werden allen in hun wagens bezocht. Meer dan honderd naderden op Palm-Zondag tot de H. Tafel. Het werk werd ook deze week (Goede Week) voortgezet met onder richtingen en biechthcoren, zoodat het Paaschfeest ook in het woonwagenpark een blijde dag zal wezen. Wij weten weinig van Indië af. Wat we er van weten, v/eten we hoofdzakelijk uit hetgeen bladen en tijdschriften ons gelieven te melden. Indië is ver; weinigen van ons zijn er geweest. En de weinigen, die er zijn of geweest zijn, zijn er meestal heengegaan om geld te verdienen. Zij staan dus veelal tegenover de verhoudingen aldaar niet objectief. Die verhoudingen toch hebben hun juist het geld in den schoot geworpen, of zij hopen alsnog, dat die verhoudingen hun het geld in den schoot zullen werpen. Men gevoelt den laatsten tijd dat gemis aan kenis, aan objectieve kennis, omtrent Indië. De kennis, welke men daarvan aan de Amsterdamsche Beurs heeft, kan kwalijk objectieve kennis heeten. Daarom zijn er in de laatste jaren ver schillende personen naar Indië getogen, van wie we moeten aannemen, dat ze er niet heengingen, om geld te verdienen, doch meer, om zich, door eigen aanschou wing, van land en volk op de hoogte te stellen. Dat valt stellig toe te juichen. Wij hopen, dat tal van onbaatzuchtige Katholieke man nen dat nog zullen doen. wy gevoelen ons n.l. niet erg gerust omtrent de resultaten en de richting van ons eeuwenoud koloniaal beleid. Met name schijnt het ons toe, dat de resultaten wel voortreffelijk zijn geweest voor het Moederland, dat zij van ons heb ben gemaakt het „steinreiche" Holland, zooals wij in Europa heeten, maar dat die resultaten voor den inlander allesbehalve bevredigend zijn geweest. Van alle bedrijven in Ned.-Indië zijn er 70 pet. onder leiding van Europeanen; op Java is dit zelfs met 88 pet. der bedrijven het geval. In 1875 overtrof de uitvoer den invoer met 130 millioen gulden, doch in 1925 was dit overschot tot 1!4 milliard aangegroeid. Men ziet, het gaat steeds crescendo! Daartegenover zien wij, dat op Java slechts 25 pet. der bevolking van den eigen landbouw leeft, terwijl dit voorheen regel was. Het gemiddelde loon van den arbeider in de suikerindustrie bedraagt 42 cent daags, wat zelfs bij de geringe behoeften der inboorlingen onvoldoende schijnt. Wij worden hierin nog verder bevestigd door het feit, dat wij de kosten van ons beleid in Indië voor niet minder dan 40 millioen per jaar dekken uit de netto opbrengst van dc exploitatie van rijks opiumkitten. Vervolgens werd er dezer dagen in een Gereformeerd blad aan herinnerd, hoe eerst, veel te lang. in de kazerne het con cubinaat werd toegelaten en hoe nu nog door tusschenkomst van Nederlanders Javaansche meisjes voor de prostKutie van onze landgenooten worden verkocht en verhuurden dat de Nederlandsche Over heid hiervoor geen vinger verroert. Dit alles is inderdaad zeer erg en wan neer we na de verkiezingen weer een chris telijke regeering mochten krijgen, gelijk we hopen, zal liet ook vooral van groot belang zijn, aan wien de portefeuille van Koloniën wordt toevertrouwd. Eindelijk dienen we toch waarborgen te hebben, dat al deze toestanden niet langer krachtens, met mede werking of met toelating van de Neder landsche Overheid worden gehandhaafd. Dit klemt te meer, wanneer we een christelijke regeering zullen hebben, want het is een heerlijk voorrecht den naam van christelijk te mogen dragen; maar die naam wordt geschandvlekt, wanneer hij alleen maar een schild is, waarachter allerlei leelljks verborgen is. En nu herhalen wij; niet alles kan ineens veranderd worden, maar een nieuwe christelijke regeering zal zeker door daden moeten toonen, dat zij zich ook op kolo niaal gebied eindelijk bewust is van het: noblesse oblige adeldom verplicht. Omstreeks 16.30 uur Woensdagmiddag kreeg de Rijkskortegolftelefoniezender te Kootwijk zeer duidelijk rechtstreeks verbin ding met Sydney. Kootwijk bezigde een golf lengte van 18.4 M., de zender te Sydney werkte op 28.5 M. De geluidsoverkomst was zoo fraai, dat een tweetal proefgesprekken vlot konden worden afgewikkeld, een te 's-Gravenhage van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken en een van een particu lier te Rotterdam. Beide gesprekken werden piaatselijk aan het gewone abonnétoestel gevoerd, in een vlotten, geanimeerden conversatietoon, waarin geen woord miste; zij duurden van 16.50 tot pl.m. 17.30; dé geluidsoverkomst deed zeker niet onder voor die in het verkeer met Ir.dië en ontlokte een van de Australische spre kers den uitroep; „it is wonderful:". Vooral was zulks een voldoening voor de Australiërs, die ('t was daar 3 uur 's nachts) er hun nachtrust eenigszins aan moesten opofferen. Vroeger was wel reeds met Sydney ge sproken via Bandoengsche zend- en ont- vangmiddelen; de thans zoo geheel geslaagde rechtstreeksche gemeenschap over een af stand van pl.m. 16000 K.M. houdt nieuwe beloften voor de toekomst in. De middelen voor belangrijk onderhond niet toegezegd. Het urgente wegenvraagstuk in Haarlem mermeer is in een vergadering van het Pol derbestuur weder eens ter sprake gebracht. El- werd' dooi- sommige leden niet ten on rechte geklaagd over den slechten toestand waarin de wegen hier en daar verkeeren; vooral ook bij Schiphol en de wegen bij de onderscheidene draaibruggen over de Ring vaart, o.a. te Sloten, Halfweg en Aalsmeer. De voorzitter gaf den onhoudbaren toe stand grif toe, maar maakte de opmerking, dat de middelen ten eenen male niet toerei kend zijn om belangrijke en afdoende ver beteringen te doen aanbrengen. Er worden weder pogingen aangewend' om het berij den van den Jaagweg langs den Ringdijk met zware vrachten zooveel mogelijk tegen te gaan en 't zou een verbetering zijn, wan neer Gedeputeerde Staten bepaalden dat auto's boven een bepaald gewicht niet over dien weg mochten rijden. Op een vraag of het niet mogelijk zou zijn voor een bevredigende oplossing van het wegenonderhoudsvraagstuk in dezen polder gelden uit het wegenfonds te krijgen, ant woordde de voorzitter, dat dit vrijwel bui tengesloten is. Wel kan een uitkeering wor den gevraagd als er een weg verbreed of op andere wijze geheel verbeterd wordt, maar het onderhoud valt daar niet onder. Er werd nog gesproken over de vraag of geen verbetering zou kunnen worden ver kregen door middel van koolasch, doch al gemeen was men 't daarover niet eens, omdat koolasch zooals de voorzitter opmerkte goed is voor een voetpad maar niet voor een weg. De voorzitter gaf tenslotte nog de toe zegging dat het Polderbestuur binnen de grenzen van den toch al voor onderhoud zoo hoog geiaamden begrootingspost blijvende aan de wegen zal laten doen wat in de gegeven omstandigheden redelijkerwijs mo gelijk is. Gistermiddag omstreeks half drie is het Stationsplein te Amsterdam in opschudding geweest. Met een arrestantenwagen werden ft>or de Rijksveldwacl-t twee gevangenen naar het Centraal Station gebracht, die per trein naar Haarlem moesten worden ver voerd om daar hun straf uit te zitten. Bij het uitstappen uit den wagen, slaagde een der beide mannen er in aan zijn bewakers te ontsnappen en in een ren vloog hij het Stationsplein af, in de richting van het Dam rak. achtervolgd door een Rijksveldwachter. Aan de achtervolging namen spoedig ook eenige Amsterdamsche politie-agenten' deel. Toen de ongeveer 25-jarige vluchteling niet wilde blijven staan op de daartoe door - de politie gegeven bevelen, loste de Rijksveld wachter eénige schoten in de lucht. De man, die intusschen ter hoogte van het Victoria- hotel op het Damrak was gekomen, viel van schrik neer. Hij werd onmiddellijk ge grepen cr\ onder scherpe controle verder naar Haarlem overgebracht. Het nieuwe station te Belgrado doet den laatsten tijd proefuitzendingen op een golf lengte van ongeveer 450 M. De aankondigin gen geschieden door twee omroepers: in het Servisch door een heer en in het Fransch door een dam» Sic Deus dilexit mundum Zoo lief leeft God de wereld gehad Toen Christus, aan het Kruishout vast gesmeed, Het brekend oog voor 't laatst ten hemel hief, Gekruiste God, hoe innig hadt Ge ons lief! Klonk door de lucht een droeve jammerkreet: „Gij, onze God, des Vaders' een'ge Zoon, Aan 't schandhout door Uw schepselen bespot, Vertrapt als een van 't vuige moordnaars- rot! O Jezus, hoe verdraagt Gij zulk een hoon?" „Gii, Vreugdezon van 't schittrend Vaderhuis, Wier gloed van sfeer tot sfeer aan 't Hemelsch Hof Den feestzang wekt, als weergalm van Uw lof, Gij hangt, Gij sterft aan 't eerloos slaven- kruis?" En Jezus' oog aanschouwde een Englenpaar, Nu weenend over haar, de zondares Jeruzalem, Gods bruid, Gods moordnares. De Lijder sprak van 't bloedig Kruisaltaar: „Snelt blijde heen ten hoogen hemelwoon, Verkondigt daar de tijding die 'k u meld: Mijn uur is daar, de Vijand ligt geveld, Het Menschdom leeft door 't sterven van Gods Zoon!" Luid klonk een kreet: de doodsnik van een God, En de aarde schokt, de zon derft glans en licht, De doode heeft zijn grafsteen opgelicht, Het harte smelt van wie Hem heeft bespot. Die stervenskreet dringt tot des Vaders troon, Eén vederstreek door 's menschdoms schul- denboek; De mensch is vrijGeweken is de vloek! U eeuwig dank, U, God en Menschenzoon! Haarlem. De strooper van T. te Abbenes, werd door zijn medestroopers verdacht, dat hij hen er in liet ioopen. Kort daarop liep hij zelf er in. Terwijl hij in gesloten jachttijd met een geweer uit het jachtveld kwam, stonden een paar burgers hem op te wachten en deden aangifte bij de politie. Hierna volgde weder- keerige aangifte van elkanders jachtdelicten. Dezer dagen werden bij de bespreking van de werkloozen-voorziening in den gemeenteraad van Bodegraven, de gemoe deren zoo verhit, dat twee edelachtbaren handgemeen raakten. Het Kweekersblad kreeg dezer dagen een overzicht van den handel in afgesneden bloe men in Duitschland, gedurende den laatsten tijd in handen. Er blijkt zonneklaar uit, dat onze artikelen, speciaal tulpen, veel ge vraagd werden en dat Duitsche broeiers er stellig een goede boterham aan verdie nen. In Berlijn heeft het publiek zooveel tulpen gekocht, dat men vreesde voor een zucht naar verandering, doch elke markt weer worden ze vlot geruimd. In Breslau was de aanvoer van Tulpen en Narcissen groot, doch ze brachten in verhouding zeer goede prijzen op. Met trots iaat de overzichts schrijver hierop volgen: deze bloemen kan men niet meer uit Holland betrekken, omdat de Duitsche broeiers ze billijker leveren. Ook in Dresden maakten onze gewassen het goed. De Duitsche bloemen, zoo heet het daar, worden in beste kwaliteit, heerlijk frisch aangevoerd en tegen redelijke prijzen aangeboden. De vroeger om dezen tijd des jaars zeer goed te verkoopen Italiaansche anjers worden haast niet meer aangekeken, de leuze is hier: „Tulpen en nog eens tulpen". Van jaar tot jaar wordt de invoer van bloembollen uit Holland eenige milltoenen grooter en thans zijn de Duitsche broeiers in de gelegenheid al de noodige afgesneden en pottulpen, evenals Narcissen glansrijk te leveren. Aan de vroeger door de Duitsche groto- handelaars nog veel uit Holland ingevoerde afgesneden Tulpen en Narcissen is een einde gekomen, omdat de Duitsche broeier thans zelf in staat is schitterende kwaliteit aan te voeren. In Frankfort a. d. Main was eerst de invoer van Hollandsche tulpen niet gering doch weldra konden de Duitsche broeiers concurreeren, ja zelfs goedkooper leveren. In Hamburg was gedurende den geheelen winter cle handel slecht, doch vooral in den laatsten tijd konden Tulpen tegen bevredigende prijzen verkocht worden. In München waren de in Duitschland getrokken Tulpen beter dan de uit Holland ingevoerde en in elk geval goedkooper." Uit dit overzicht blijkt wel, dat de Duit sche broeiers met onze artikelen geen slechte zaken gemaakt hebben, al moet men niet uit het oog verliezen, dat z(j ook voor enorme kosten zaten, wat het brandstoffen- verbruik betreft. Laten we hopen, dat ook in Duitschland steeds meer Hollandsche bolge wassen ingevoerd kunnen worden en laten we daarbij wenschen, dat met het oog op onzen bollenhandel, de in Duitschland ge trokken bolgewassen ook in de toekomst be ter en goedkooper zulen blijken dan de uit Holland ingevoerde. Het voortgezette onderzoek. In verband met het nabij Lisse in Haar lemmermeer gepleegd misdrijf, waarbij de oude wed. S. op schandelijke wijze werd mishandeld en van haar geld beroofd, ver nemen we d'at de gemeentepolitie van Haar lemmermeer in een sloot nabij den Lisser- dijk in de nabijheid van de plek waar de aan de wed. S. toebehcorende tasch werd' gevonden, bij het dreggen nog heeft opge haald een stuk ijzer, hetwelk de daders ver moedelijk bij de mishandeling hebben ge bruikt. De politie zet haar onderzoek voort. Vande velde en Ardcnne met hun toestel neergestort en zwaar gewond Een B. T. A.-telegram uit Madrid meldt: Uit Barcelona wordt gemeld, dat de Bel gische vliegers Vandevelde en Ardenne, die een vlucht maakten naar den Belgischen Congo, als gevolg van motorpanne neerge stort zijn. Beide vliegers zijn ernstig gewond. Het toestel is geheel vernield. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels, verzoekt te melden, dat het bericht, dat het rapen van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's tureluurs meerkoeten en water hoentjes toegestaan tot en met 28 April a.s., het verkoopen, vervoeren enz. dezer eieren tot en met 30 April, zóó moet worden be grepen, dat het rapen van de bedoelde eieren, op grond van de Jachtwet, slechts mag plaatsvinden, indien de zoekers zich bevinden in gezelschap van den grond eigenaar of van den rechthebbende op den grond ofwel, indien, een schriftelijke ver gunning van den eigenaar van of den rechthebbende op den grond, kan worden vertoond. Twee van hen verdronken Aneta seint uit Djokjakarta: Bij het overtrekken van de kali Ello in het Magelangsche zijn vier fuseliers door den krachtigen stroom medegesleurd. Twee hunner zijn verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. De directie van Van der Schuyts' Stoom bootreederij te Amsterdam deelt ons het vol gende mede: Onder het te Amsterdam werkzame wal- personeel is gisterenmorgen een wilde sta king uitgebroken, onder leiding van de Fe deratie van Transportarbeiders. Behalve rechtstreeks tusschen de betref fende werkgevers en de betrokken arbeiders worden speciale onderdeden der arbeidsvoor waarden in vele gevallen ook geregeld door het bestuur van de betreffende Werkgevers organisatie in organisatorisch overleg met de besturen der arbeidersorganisaties, waar in een groot deel van het betrokken perso neel georganiseerd is. Zooals gewoonlijk, zijn ook hier weer tal rijke op zichzelf werkwillige arbeiders door bedreigingen tegen hunne persoonlijke vei ligheid en door vrees voor molestatie van hunne gezinnen geneigd zich eveneens aan hunnen arbeid te onttrekken. Ongetwijfeld zullen door de politie de noodige maatregelen worden genomen om ook de gezinnen van het belanghebbende personeel te beschermen. Op de verschillende kaden te Amsterdam, waar het laad- en losbedrijf der reederij van der Schuyt wordt uitgeoefend, is onmid dellijk voor de noodige politiebescherming gezorgd en wordt het werd verricht, deels met werkwillig Amsterdamse!: walpersoneel en deels met behulp van een sterke ploeg arbeiders, welke onmiddellijk door de afdec- iing Rotterdam van de reederij Van der Schuyt naar Amsterdam werd uitgezonden. Het varend personeel neemt aan deze door de federatie op touw gezette wilde staking niet deel en de afvaarten naar de diverse bestemmingen van de goederenstoom- booten vinden dan ook ongestoord plaats. Ten slotte zij hier nog vermeld, dat op geen der' andere stations waar de reederij Van der Schuyt gevestigd is, ongeregeldheden zijn voorgekomen. Voortaan kunnen postpakketten naar Porto Rico en de tot de Vereenigde Staten behoorende Virginische eilanden, behalve over New-York ook rechtstreeks verzonden worden met de schepen van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, welke om de 14 dagen van Amsterdam vertrekken. De overtochtsduur bedraagt tot* San Juan de Porto Rico als regel 18 dagen. Bij verzending langs dezen weg bedraagt het tarief voor postpakketten tot en met 1 K G. 75 cent, van 1—5 K.G. 1.25 en van 510 K.G. 2.25. Z. D. h: de Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, benoemd tot Provisor in Spiritualibus der beide Semina- riën als opvolger van wijlen mgr. P. Stroo- mer, den Hoogeerw. heer kanunnik Th. F. Ebbinkhuysen, oud-regent van Hageveld. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, benoemd tot gees telijk adviseur van het Comité Katholiek 's-Gravenhage den Hoogeerw. heer kanun nik H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gra- hage. Wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van enkele artike len der Pensioenwet 1922 en van artikel IXXXIV der wet van 28 Mei 1925. De regeering stelt voor aan het stelsel in art. 4 eerste lid, onder e der Pensioenwet belichaamd, uitbreiding te geven in dien zin, dat daaronder zullen vallen alle per sonen in dienst van ingevolge de Nijver heidsonderwijswet door het Rijk gesubsi dieerde .instellingen en vereenigingen, wier scholen of cursussen voldoen aan de voor waarden, krachtens deze wet voor het ge nieten van subsidie gesteld. Verder wordt voorgesteld om de kinder toelage bij toepassing van art. 67 buiten beschouwing te laten. Een andere wijziging geeft ambtenaren, die zich destijds voor hun na te laten be trekkingen aan de werking der Pensioen wet hebben onttrokken, gelegenheid om hun daartoe strekkende verklaring te her roepen. De dader steelt 14. Te Amsterdam heeft in het sigarenwinkel tje van de 68-jarige juffrouw J„ gelegen aan de Jacob van Lennepkade 204 een bru tale geweldpleging plaats gehad. Naar de „Telegraaf" meldt, trad dezer dagen een jongmensch, wiens leeftijd achteraf geschat wordt op omstreeks 22 jaar, het winkeltje binnen. Hij kocht een doosje sigaretten en verwijderde zich. Ongeveer een kwartier la ter trad hij ten tweeden male het winkeltje binnen, liep regelrecht door naar de alcoof, waar de vrouw, die geheel alleen de zaak drijft, aan het werk was en greep haar bij de keel. Alles speelde zich* zeer snel af en de vrouw was zelfs niet in staat om hulp te roepen. Zij zeeg bewusteloos ineen, waar na de dader naar de kast liep, deze open maakte en daaruit twee doosjes, te zamen inhoudende een bedrag van ongeveer 14, wegnam. Toen de oude vrouw tot bewustzijn kwam, liep zij naar de deur en riep daar om hulp. Buren vernamen wat er gebeurd was en waarschuwden de politie van het bureau Overtoom. De commissaris, de heer D. Dijk stra, nam de vrouw, die inmiddels weer was opgeknapt, een verhoor af. De dader wordt door het slachtoffer be schreven als een kwiek mannetje van 20 a 22 jarigen leeftijd, en lichtelijk als heer ge kleed. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft naar „St. Bavo" meldt, benoemd tot gees telijk adviseur van de Dioc. Vereeniging van R.K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem alsmede van de afdeeling Leiden den Zeereerw. heer professor P. J. M. Hes- kes, van het Seminarie Warmond. Alle wetsontwerpen betreffende de congre gaties door de Fransche Kamer aangenomen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging va.u enkele artikelen der Pensioenwet. Verschenen is het verslag der Rijksklee- dingcommissie. Gepubliceerd wordt het rapport van het Leidsclic Stadhuiscomité omtrent eventuee- ien heropbouw van het verwoeste stadhuis to Leiden. De drie Dornier-Walvlicgbooten voor Ned.* Indië liggen te den Helder voor vertrek ge reed. Een voorontwerp van een Huisarbcidswet is bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt om advies. Tusschen Kootwijk en Sydney is een goedgeslaagd radio-kruisgesprek gevoerd. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de wijzi ging van artikel 3 der leerplichtwet. Voor meer dan ben jy hol van binnen als een rioolbuis echter: onder je schedel een joolhuis. A. v. Duinkerken. OP EEN COLLEGA Het is een killicli hert, en zonder goeden raet, Dat om den eersten „Neen" een lieve vrijster laat. Cats. OP GEHEIM VERDRAG Mijne lieden weder-legghen veel met stil zwijgen. Barometerstand 9 uur v.m.i 7.80 Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7 uur 1 min. Toen de 38-jarige landbouwer Cocs te Op loo een wagen met varkens vervoerde, sloeg plotseling het paard op hol. De voerman kwam te vallen en geraakte onder paarden wagen. Zwaar gewond vond men hem op den weg liggen. Een geneesheer uit St. An- tonis kon slechte den dood constateeren. De „Messagero" verneemt uit Sofia, dat de H. Vader aan de stad Philippopel een huis van drie verdiepingen heeft geschon ken, dat eertijds een Katholiek hospitaal was. Bij dit gebouw schonk de Paus ook een terrein van circa 3000 vierkante meter. De Katholieke bisschop van Philippopel heeft den prefect der stad onmiddellijk van deze edelmoedige gift verwittigd en heeft van deze autoriteit het verzoek ontvangen, in zijn naam en in naam van alle inwoners der stad den H. Vader ten zeerste Ce danken. nithe n ^21 ^.-'1 Zee door den burgemeester der gemeente, den heer H. Rothe, in tegenwoordigheid van het bestu ur en verschillende leden van de Wijk aan eer Reddingsbrigade, dc eerste steen gelegd van het gebouwtje, dat ten behoeve van de Brigade achter het Badhotel wordt gesticht Te Nieuw-Vennep geraakte voor hotel Nijsse een paard en wagen te water. De in zittenden, mej. Wed. Busde Vlieger en haar dochter, bekwamen lichte kwetsuren en bedorven kleeding. Het rijtuig was ern stig beschadigd. De bestuurder kon er intijds uitspringen. Het paard was spoedig 0(p den wal. Terwijl mej. M. K. te Nieuw-Vennep per rijwiel passeerde, hield zekere van D. zjjn klomp voor het voorwiel, waardoor mej. K. over den kop sloeg en zich ernstig in het gelaat bezeerde. Ook werd haar rijwiel erg beschadigd. Door mej. K. is de politie in de zaak gemoeid. Gisteren reed de vrachtauto van éten heer C. K. te Sassenheim, chauffeur v. D. ter hoogte van de schuur der firma Van Reisen en De Brabander te Hiliegom in de Vosse vaart. De kraanwagen der N. V. C. Werk hoven alhier verleende hulp om den wagen weder op het droge te brengen. De chauffeur kwam er met een nat ?pak af. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 28 MAART A. R„ monteur, wonende te ^s-Bosch, thans gedetineerd, diefstal door middel van inklimming en verbreking. Zes marien ge vangenisstraf O. V. D. R., expediteur, wonende te Edam, appèl overtreding Motor- en Rijwielwet, f 75 boete subsidiair 25 dagen hechtenis o. v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1