Stadsnieuws m i ra n EB 3 i [JJ DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 De beschadiging van de natuur Ontheffing Winkelsluiting Kindervoeding Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk Verlof Drankwet N Raad voor de Scheepvaart „Het Brokkenhuis", Kinderhuisvest «J'V.Vvv v v irfa EHEEJ S3! Programma Nutsspaarbank te Haarlem Gevonden dieren en voorwerpen INGEZONDEN Nieuwe zegels SOCIAAL LEVEN Jeugdorganisatie voor jonge arbeiders n. m. DRANKBESTRIJDING Door de Vereeniging voor School- en Werk- fuinen en Boomplantdagen in Nederland is de volgende circulaire verspreid: Voor eenige maanden ontvingen wl) van het Staatsboschbeheer een afbeelding van een prachtigen ouden beuk. Daaronder stond geschreven Nederlanders, beschermt de natuur. Be schadigt geen boomen of struiken. Breidt uw boschbezit uit! Verhoogt de opbrengst daar van! Vermijdt roekelooze veilingen en her plant, waar ge velt. De Centrale Vereeniging van Boomplant dagen in Nederland hielp met groot enthou siasme deze schoone leuze verspreiden. Het doel dezer vereeniging toch is door het houden van boomplantdagen de kinderen te doordringen van hun plicht, het kleine boompje van nu te beschermen, opdat ons nageslacht kan genieten van een prachtige natuur in stad en land. In aansluiting hierbij stelt de vereeniging zich in de toekomst voor, ook adviezen te geven bij aanplant van boomen en heesters ter verfraaiing van wegen en van het land schap, bij het weg planten van benzinepom pen, etc. Eén zomersche lente-Zondag is voldoende ons al deze illusies te ontnemen. Wie dezer dagen een tocht naar buiten heeft gemaakt en de menigte kinderen en volwassenen als vandalen heeft zien rukken en trekken en scheuren om wat katjes-takken te ver overen. moet wel overtuigd zijn. dat we geen schrede verder zijn, dat de hebzucht nog verre gaat boven de liefde voor de natuur. Een groot chirurg vertelde eens, hoe pijn lijk hl) getroffen was, wanneer zijn her stelde patiënten hem uit dankbaarheid af gesneden bloemen stuurden. Het deed hem denken aan veel moois, dat geamputeerd was. Werden deze twijgen nog maar ge amputeerd, dus met een mes afgesneden. De meesten echter worden afgerukt of afge draaid, en gaat het te moeilijk, dan laat men den tak half afgerukt hangen. In het boekje over boomplantdagen lezen wij: Maar er is een lichtpunt. Gelukkig is er ook bij onze jeugd groote vatbaarheid voor veredelende indrukken. Men kan de Jeugd liefde voor de natuur bijbrengen. Door tact volle leiding kan men hun leeren, hoe mooi de schepping is. hoe hoog het natuur wonder verheven is boven allen menschelij- ken haat en tweedracht. Men kan de kinderen wijzen op het mooie in de planten- en dierenwereld, men kan ze trachten te doordringen van het onwaar dige, wat er in ligt, planten te vernielen en dieren te mishandelen of onnoodig te dooden. Eerbied voor de natuur leidt tot zachtheid tegenover den medemensch. Ontevredenheid en teleurstelling vinden hun troost in de rust van het buiten leven. Ziedaar 'n machtigen factor ter bestrijding van de heerschende bandeloosheid en onver schilligheid der jeugd. Dit werd in 1920 ge schreven. En wat heeft het geholpen? De vreugde over de eerste lentedagen, over de verlossing na de te strenge koude, behoeven we toch niet te uiten door van dalisme. Wat is er toch een wellustige manie van vaasjes vullen ontstaan in onze dagen. Dat begint met de katjes-tijd, dan volgt de brem en de roofridders sluiten de rij met de prachtige hei. Het Rijk en de gemeenten besteden ka pitalen ter verfraaiing van land en stad. Hoe kunnen we toch die weerlooze wilg, brem en hel beschermen tegen al die ruwe, niets ontziende vandalen? Het Jack London-verbond heeft veel goed gemaakt voor wat aan dieren misdreven is. Wordt allen lid van het Jan Holland-ver bond, neemt dan het devies van de Vereeni ging voor Boomplantdagen in Nederland over Laat de bloemen bloeien, Laat de boomen groeien. Viert een zonnig Paaschfeest buiten, kijkt met zelfverwijt naar alles wat reeds afge scheurd werd, verheug u in wat nog uit komen gaat en wat ongerept' zal blijven in de omgeving waar het hoort. Nederland, bescherm de natuur van uw vaderland. coholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlokaliteit van het perceel aan de Tempeliersstraat 40. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door het hoofd van de „Pieterschool" te houden bazar in de loka len van deze school aan de Stoofsteeg 6, ingevolge de verordening op de winkelslui ting ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die verordening In dier voege, dat die winkels op 5 April 1929 nk des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur en op 6 April 1929 na des des namid dags 10 uur tot des namiddags 11 uur, voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. De nieuwe pastorie en kosterswoning van de parochie O. L. Vr. Rozenkrans en Dominicus, aan het Spaarne te Haarlem. Architect is de heer S. B. van Santé to Zaandam De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit, in de Zoetestraat: Maandag 310, Dinsdag 209, Woensdag 186, Donderdag 97, Zaterdag 144 porties en in de Cronjéstraat: Maandag 123, Dinsdag 121, Woensdag 104, Donderdag '2, Zaterdag 82 porties. De middagconcerten beginnen a.s. Donderdag De eerste Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk wordt door den Stadsorganist George Robert gegeven op as. Donderdag, les namiddags van 34 uur. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van M. van den Nleuwenhof om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van uitsluitend sl- Zaterdag onderzocht de Raad van de Scheepvaart twee ongevallen in en nabij den haventoegang van IJmuiden, die ontstaan waren doordat de schippers van treilers zoo spoedig mogelijk aan den vischafslag wilden zijn en daardoor waarschijnlijk hun verant woordelijkheid uit het oog verloren. De eerste treiler voer met snelle vaart de haven bin nen, achter een groot schip aan, dat zeer langzaam voer. De schipper van den treiler trachtte dit schip aan de verkeerde zijde te passeeren, omdat hij anders een grooten omweg er omheen had moeten maken. Dezen omweg wilde hij vermijden, omdat achter zijn treiler aan nog eenige treilers kwamen, die anders de fout gemaakt zouden hebben, die deze schipper thans maakte en daardoor eerder dan hij ter markt zouden komen. De voorzitter van den Raad merkte op, dat de schippers van die andere treilers dat dan maar hadden moeten weten; voor dezen schipper kan dit motief bezwaarlijk als ver ontschuldiging gelden. Door de verkeerde beweging, waarbij bovendien geen enkel sein gegeven werd, is de treiler met het grootere schip in aanva ring gekomen. De schade was slechts gering, doch het feit zelf had natuurlijk niet mogen geschieden. Een andere treiler was in den nacht van 9 op 10 Maart op de blokken van de Noord- pier te IJmuiden gestooten en daarop vast blijven zitten. Dit was gebeurd, doordat er dikke mist was. Het schip kon 's middags vlot getrokken worden doch moest, om zinken te voorkomen, aan den grond worden gezet. Als excuus gaf deze schipper op, dat hij wel naar binnen moest, daar hij anders voor zijn schip de laatste plaats aan de vischhal zou krijgen, of in het geheel geen plaats Hij zou dan pas een dag later de visch hebben kunnen afslaan, hetgeen met sterke prijsver mindering gepaard gaat. De Raad zal naderhand uitspraak in deze zaken doen. (Ingezonden) Hoewel de strenge winter reeds eenige weken tot het verleden behoort en het ve len gelukt is weer werk te vinden, en in eigen onderhoud kunnen voorzien, is het aantal aanvragen om verstrekking van klee ding, schoeisel etc. nog zeer groot. Eerstens is dit toe te schrijven aan de lange vorst periode, waardoor er in de gezinnen groote achterstand is ontstaan, die moeilijk is in te halen en ten tweede door 't feit, dat er ook nog velen zijn, die nog geen werk heb ben kunnen vinden en dus aangewezen zijn op een kleine ondersteuning. In verband hiermede is geregelde aanvul ling, van den voorraad goederen dan ook dringend noodig. Vooral nu de groote schoon maaktijd, de tijd voor „den grooten uithaal", weer in aantocht is, of reeds een aanvang heef genomen, wenscht het bestuur de inge zetenen van Haarlem en Omstreken nog eens speciaal de aandacht te vestigen op het streven en werken van de vereeniging, na melijk: hulp en steun te bieden, daar, waar zulks gewenscht en noodzakelijk is. Daar er hieromtrent nog wel eens een enkele maal verschil van meening bestaat, stelt het bestuur er prijs op, nog eens naar voren te brengen, dat de vereeniging, die koninklijk is goedgekeurd, een geheel zelf standige liefdadigheidsinselling is, die hulp en steun verleent aan alle gezindten. Alleen wordt bij voorkomende gevallen samen werking gezocht met andere instellingen van Weldadigheid en ook wel voor gezamenlijke rekening steun aan gezinnen verstrekt, doch verder gaat deze samenwerking niet. Déze samenwerking is natuurlijk met het oog op een goede armenzorg ook zeer gewenscht. In verband met het vorenstaande hoopt het Bestuur, dat de voorraad goederen nu eens extra zal worden aangevuld. De laatste 3 weken werd in vriendelU- ken dank ontvangen: van Mevr. W. goede ren; van N. N. een pakje goed; van Mevr. G. 1 pakje goed en oude couranten; van den heer P. i pak goed en 6 kleine pakjes; van dames K. te Bl'daal 2 gew. dekens, kleeren en dameshoeden; van N. N. een doos met wollen goederen; van Mevr, v. L. 1 pak kleeren; van Mevr. H. te Overveen 1 kof fer met goed en diversen; van Mevr. K. diverse artikelen; van Mevr. H. 1 onderstel van divan, 2 matrassen en I pak goed; van N. N. 3 dekens en diversen; van den heer P. 2 Jalouziën en diversen; van Mevr. de W. L. 6 stoelen en 1 vloerkleed: van Mevr. N. goederen; van Mevr. F. I divan; van Mevr. V. 1 ledikant en matrassen; van Mevr. H. te Heemstede, 1 deken, 3 paar schoenen en 1 pak goed; van Mevr. H. te Bennebroek s kapokken bedden; van Dr. J. 1 gaskachel en diversen; van Mevr. T. 1 spiegel; van Mevr. M. 1 pakje goed; van Mevr. A. 1 vouwwagentje, 4 paar schoenen en goederen; jr.w". Kfcr'O'.AtvaJ,.--. mnv-fcTün Voorgevel Spaarnezjjde Gevel O. L. Vr.-gracht van Mevr. Wed. P. 1 springbak en goede ren; van Mevr. M. L. 5 pakken goed; van Mevr. B. L. 1 pakje goed; van Mevr. L. ie Aeidenhout 1 kachel, 1 kinderwagen, divan en 10 gulden; van Mevr. H. 1 doos goed; van Mevr. v. A. 1 deken, 1 japon en diver sen; van Mevr. V. 1 pak goed en 1 vloer kleed; van Mevr. v. O. divan; van mevr. W. 2 stroomatrassen; van Mevr. O. 1 pak kleeren; van Mevr. ten C. te Heemstede 1 pak goed; van Mevr. W. te Bloemendaal, 1 costuum, 1 paar schoenen en 1 pakje; van Mej. L. 4 matrassen en 1 hout 2- persoons ledikant; van Mevr. H. 1 groot paK goed; van Mevr. de W. 1 karpet; van Me vrouw M. 1 pakje goed; van Mevr. B. I doos met goed; van Mevr. C. T. te Over veen 1 pak kleeren; van Mevr. N. v. S. goederen; van Mevr. de V. V. te Bentveld e stoelen, speelgoed, 1 pak kleeren, diversen; van Mevr. S. 13 paar schoenen, 1 groot pak goed, 1 kinderwagen, 1 vouwwagen en kin derstoel; van Mevr. V. 1 ledikant en 2 ma trassen; van Mevr. W. 2 teiltjes en 2 kof fers met goed; van Mevr. M. 1 pak goed; van Mevr. A. 2 pakjes goed en 1 paar schoenen; van Mevr. v. L. 1 matras en kin dergoed; van Mevr. v. d. L. te Bloemendaal 1 doos goed en van mevr. de L. 1 wieg met toebehooren, 1 kinderstoel, 1 badkuip- je, kindergoed en divan. Voorts ontvingen wjj in vriendelijken dank van den heer G. 10; van Mevr. W. K. te Bl'daal 5; van Mevr. G. H. de C. 5; Mevr. Dr. D. 5 en van N. N. te Bl'daal 2.50. Gaarne worden nog goederen ingewacht, terwijl flnancleele bijdragen, zooals vanzelf spreekt, steeds zeer welkom zijn. Deze kun nen worden gezonden aan den Secretaris- Penningmeester, den heer P. J. Mulder, Jansweg 39, Haarlem, of worden gestort op postrekening nr. 147245 ten name van de Vereeniking. De adressen voor 't afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven wor den aan het adres Kinderhuisvest en tele fonisch voor Haarlem bij Mevr, G. N. v. d. Vangst-de Gilde, Brederodestraat 14, tel. 11762 en bij Mevr. G. S. de Veer-Blok Wj- brandi. Kleverlaan no. 5o,tel. 12998 en te Bloemendaal bij Mevr. M. Lioni-Jungblut, Rijperweg 1, tel. no. 22115 en bij Mevr. E. A. Prinsen Geerlings-Blaauw. Platanenlaan no. 6, tel. 22478. Het Bestuur van het Brokkenhuis: A, v. Marselis Hartsinck, Presidente. P. Mulder, Secr.-Penn. der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo kerk te Haarlem, op Donderdag 4 April 1929 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Fantasie G. gr. t. J. S. Bach 2. Toccata G. Muffat 3. Sonate VI F. Mendelssohn Bartholdy Choral-V ariatlonen Fuge Finael. 4. Feuillet d'Album C. F. Hendriks 5. Suite Gothique L. Boëllmann Introduction-Choral. Menuet Gothique. Pière. Toccata. De kleine baas, die een pijl in de lncht schoot (Life). Vergelijkend overzicht over Maart 1928—1929 Aantal behandelde pos'en 15212 (vorig jaar 15963) .Aantal inlagen 11557 (vorig jaar 10664). Aan'al terugbetalingen 3655 (vorig Jaar 3299). Ingelegd 518.186.59 (vorig jaar 446 840.83). Terugbetaald 458 092,90 H> (vorig jaar 434366.76). Meer ingelegd 60.183.68)4 (vorig jaar 12.474,07). Aantal nieuwe boekjes 299 (vorig jaar 301). Aantal afbetaalde boekjes 106 (vorig jaar 142). Spaarburjes op 31 Maart 1929 in omlooop: 2433. Geledigd op 31 Maart 1929: 240 busjes met totaal 3803,41 Aantal kluisloketten verhuurd op 31 Maart 1929: 171. Terug te bekomen bij: Hazen: Tuindorp laan 7, armbandhorloge; Peek, Kenaustraat 8, armband; Scheffer, Garage Bosch en Vaart autobumper; Scheute, Adriaan Loos- Jesstraat 67, broche; Bekeur, Tuindorplaan 4, bont; Bur. van Politie, Smedetraat, bro che; Vallenduuk, Mr. Joostenlaan 29, idem; John, Paus Leostraat 41, hondenmuilband; Alders, Rijksstraatweg 286, handschoen; de Vink, Tulpentraat 27b rood, hangslot; Veld wijk, Parkiaan 82, horlogeketting; Harsman, de Witstraat 35, herdershond; Blancke, Witte Heerenstraat 49, kinderhalsketting; Hazen, Tuindorplaan 7, kip; Veldwijk, Park laan 72, manchetknoop; Stads Armen en Ziekenhuis, Schotersingel 2, poxtemonnaie met inhoud; Veldwijk, Parklaan 72, por- temonnale; J. Meijerink, Pieter Kiesstraat 57, idem met inhoudj van Teteringen, Ko ningstraat 1 rood, idem; Tiggelman, Pre- angerstraat. 17, idem; Velleman, Lombok straat 20, idem; Bur. van Politie, Smede straat, idem; van Eeden, Saenredams raat 80, idem; Bax, Voorzorgstraat 7 rood, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, rijwiel; Ban ken, Brouwersplein 39, rozenkrans; Griffie Kantongerecht Jansstraat 81, rijwielbelas- tingmerk; Minke, Z. Brouwerstraat 26, on- derdeelen van stofzuiger; Preyer, Z. B. Spaarne sierspeld, Hoed, Eendrachtstraat 8. idem; Blauw, L Molenstraat 18a rood, tra- jeetkaart, tram; Lans, Kleine Houtstraat 123, taschje met inhoud; v. d. Ham, Zuider Tuindorplaan 24, idem; Zonneveld, Damia- festraat 10, kindertaschje; Ouwerkerk, Ge weerstraat 16, zweep. Terug te bekomen bij; v. Bakel, Ooster straat 35, bril in étui. Gortegies, Plataan - straat 42, broche. Giljou, M. v. Heemskerk straat 36, idem. v. Steen, Ged. Oude Gracht 37 rood, idem. Borger, Krelagestraat 10, bankbiljet. Bur. v. Politie, Smedestraat, in- schrijvingsbewijs. Smits, KI. Heiligland 37, gasaansteker. v d. Veen, Geweerstraat 18. wit harig hond je. Sprokkelenburg. Karei v. Man- derstraat 98, geel smousje. Roosloot, Oorkonde laan 26, halsband. Fuchs, Harmenjansweg 86, handschoen. Kennel Fauna, keeshond, ge bracht door: Rijses, Gasthuisvest 45. Idem. herdershond, gebracht door: Politie, Post huis I. Bur. v. Politie, Smedestraat, melk bus. Boot, Zonnesteeeg 6 rood. pet. v. Gog, Kerkhofstraat 19. idem. Roosloot Oorkonde laan 26, passer, de Vries, Gierstraat 32 rood. potloodhouder. Fleiser, Rijksstraatweg 3, rij- wielbelastingmerk. Horstmeijer, Schoterweg 13, rijwiel. Tulken, Parklaan 64.idem. Visser, Zijlweg 278B, ring. v. Zwieten, Busken Huet- 3traat 28, sleutel. Bur. v. Politie, Smedestraat idem. Faber, Rollandstraat 56, stempel, de Vries, Brouwerstraat 35, babysok. Tanis, Brouwerstraat 20, zeiltje. De Nieuwen, Hee rensingel 71e, autozeiltje. Terug te bekomen bij v. Slooten, Emo- straat 7, boor Teunis, N. Raamstraat 13, tennisbalKoster, Da Costastraat 17, post duif de Jong woonschip „Jongejan", Oost- vest, handschoenenv. Dijk, Begijnhof 72 zwart, idem v. d. Bosch, Molenaer- straat 27, handbeschermer Brugmans, Ja- cobijnestraat 29. hond (bast,-herder) Ken nel Fauna bruin hondje gebracht door Schipper, Bosch en Duinlaan ib kat (zw.), gebracht door Kagen Karolingestraat 22 kat (grijs) gebracht door Leeuwin, Anegang 46 Bureau van Politie, Smedestraat, hor logeketting Poen, Leidschevaart 104, kaart (plattegrond) Kamp, Hofmeijerstraat 9, mes v. d. Burg, M. van Heemskerkstraat 33, muts Dieperinck, van 't Hoffstraat 64, nagelgarnituurBur. van Politie, Smede straat, portemonnaie met inhoud Breithor K. v. Manderstraat 34, rijwielbelastingmerk, Bur. van Politie, Smedestraat, sierspeld v. Ooyen, Lage Duin- en Daalsche Weg 9b, Bloemendaal, coupon stof Magrans, Leid schevaart 281, sigaretten; Moerkerk, Rol landstraat ie, gymn. schoentjes Derogee, Leliestraat 31, acte-tasch met inhoud Weijers, Wilgenstraat 57, taschje met in houd v. Servellen, Oranjestraat 24, school- tasch met inhoud Huizinga, de Witstraat 30, vijzèl voor wagen Frenie, Oranjeplein 13, vulpenKlaver, Kloosterstraat 32, zakmesje. zullen nadere bijzonderheden worden mede gedeeld. Ten slotte nog een vriendelijk verzoek aan allen, die een brochure van het comité Zie kentransport hebben ontvangen om het in- teekenbiljet voor bijdragen ten behoeve onzer zieken zoo spoedig mogelijk te willen invul len en ons niet teleur te willen stellen, doch ons zoo ruim mogeijk te steunen, opdat wij ook dit jaar weer veel voor een goed tran sport onzer zieken kunnen doen. Namens het comité: F. N. DUIJN Jr. St. Jansstraat 16, telefoon 11658 Haarlem Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk COMITÉ ZIEKENTRANSPORT HAARLEM EN OMSTREKEN VOOR DE NATIONALE EEDEVAART NAAR LOURDES Heden ontvingen w;j het bericht, dat door de Vereeniging tot Samenstelling van Neder- landsche Bedevaarten de datum van vertrek der 35ste Ned. Bedevaart naar Lourdes is bepaald op Dinsdag 23 Juli a.s. De pelgrims, die alleen Lourdes bezoeken, vertrekken dus vanuit Roosendaal op 23 Juli terwijl de terugkomst aldaar zal plaats heb ben op Donderdag 1 Augustus d.a.v. De prijzen der plaatskaarten Roosendaal I Lourdes en terug bedragen lste klas 75: 2de klas 55; 3de klas 35. De pelgrims, die ook Lisieux willen be zoeken. vertrekken Maandag 22 Juli; er wordt dan 's nachts te Lisieux overnacht. Zi| vertrekken den volgenden dag tegen den avond vandaar en komen na een nachtreis den volgenden dag tegen 12 uur te Lourdes aan, tegelijk met de andere treinen, welke rechtstreeks naar Lourdes gaan. De prijzen der plaatskaarten RoosendaalLisieux Lourdes en terug met verblijf te Lisieux be dragen: lste klas trein en lste klas hotel 95; 2de klas trein en lste klas hotel 70; 2de klas trein en 2de klas hotel 67.50 en 3de klas trein en 2de klas hotel 45. Zij, die het plan mochten hebben, dit jaar aan de Nationale Bedevaart naar Lourdes desl te nemen, worden verzocht, zich reeds thans op te geven bij een der corresponden ten. Ook zij, die als zieke de bedevaart ww»- schen te vergezellen, worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk bij het comité Zieken- transport Haarlem en Omstreken schrifte lijk aan te melden. In den loop dezer week 1 Curasao Aan de Philatelistenloketten siijn ingetrok ken de frankeerzegels in het cijfer-, resp. scheepstype van 7 <4, 10, 12)4, 15, 20, 25, 30 en 35 cent. Op Curasao worden thans uitsluitend de nieuwe (gewijzigd jubileum-type) frankeer zegels verkocht, meldt de „Philatelist". Ceylon Met watermerk C A schrijfletter veel voud, tanding 14, verscheen de 2 R rood en groen in het type der uitgave 19271928. Columbia Het „Buil Mens" meldt Den 28sten December 1.1. heeft men 2 zegels uitgegeven, ter gelegenheid van de aankomst per vlieg tuig uit New York van den Coiumbiaanschen Vlieger Benjamin Mendez op het grond gebied oer republiek. Het waren de vlieg- zegels 20 c. grijs en 30 c. blauw der uitgave 1923 met den overdruk, in cirkelvorm witte letters op zwarten achtergrond 3-regelig „Homenaje 20 Diebre 1928 A Mendez". De oplage is slechts 5000 paren groot ge weest. Duitschland Met den opdruk „Dienstmarke" verscheen de 50 p. oranje der uitgave 19241925, als aanvulling der serie dienstzegels van de uitgave 1924. Frankrijk De onlangs verschenen 40 cent. biauw (type Semeuse) is bestemd voor frankeering van briefkaarten en dergelijke in het binnen- landsch verkeer. In het type der uitgave 1900 (type Blanc), waar.n tot nu toe alleen bestaan de 1, 2, 3,4 en 5 centimes, zal eerlang ook een 10 cent. worden uitgegeven. Guatemala De oniangs aangekondigde serie in de nieuwe geldwaarde (centavos de quetzal) is als volgt samengesteld c. geelgroen, 1 c. bruin, 2 c. blauw, 3 c. violetbruin, 4 c. geeloranje, 5 c. rood, 10 c. bruinviolet, 13 c. blauw, 25 c. bruingeel, 30 c. groen, 50 c. roserood en de 1 q. zwart. Gwalior Als dienstzegel verscheen de 8a. lila der uitgave 1927 van Engelsch-Indië, watermerk ster veelvoud, met den opdruk in Indisch schrift. Hongarije Met het nieuwe watermerk, tanding 15, verschenen nog de 1 fi zwart en de 3 fi oranje der uitgave 192627. Levant (Fransch) De pi op 25 c. blauw der uitgave 190220 bestaat met dubbelen opdruk. Madeira Een nieuwe serie, gedrukt te Londen, is uitgegeven om het noodige geld bij elkaar te krijgen, tot stichting van een museum. Deze zegels mogen door de post slechts 3 dagen gedurende 1929 n.l. op 31 Januari, 1 Mei en 5 Juni verkocht worden. De tee- kening is die van het gewone Ceres-type. De waardecijfers van alle zegels zijn zwart, tanding 13 y2. De waarden zijn 3 c. bruinzwart, 4 c. geeloranje, 5 c. lichtblauw, 6 c. bruin, 10 c. vermiljoen, 15 c. olijfgroen, 16 c. roodbruin, 25 c. lila, 32 c. groen, 40 c. lichtbruin, 50 c. grijs, 64 c. groenblauw, 80 c. bruinzwart, 96 c. rood,. 1 zwart, 1 20 rose, 1 60 blauw, 2 40 citroengeel, 3 36 grijsgroen, 4 50 rood en 7 blauwgrijs. Marokko (Fransch) 40.000 series vliegpostzegels (weldadig heidszegels) der uitgave 1928 zijn van den opdruk „Tanger" voorzien. Zij zouden van 1 Februari tot 30 Juni 1929 tegen den gewonen prijs der liefdadigheidszegels ver kocht worden, waren echter 14 dagen na de uitgifte reeds uitverkocht, meldt het „Buil. News". Gelijk bekend zijn de waarden 5 c. 4- 5 c. blauw, 25 c. -(- 25 c. bruinoranje, 50 c. 4- 50 c. rood, 75 c. 4- 75 c. bruin, 80 c. 4- 80 c. olijfgroen, x f. 4- 1 f. oranje, 1 f. 50 blauw, 2 f. 4- 2 f. bruin, 3 f. 4- 3 f. paars en 5 f- 4- 5 f- groenzwart. Nicaragua Volgens het „B. M." zijn 2 provisorische zegels uitgegeven n.l. de 2 c. en 3 c. Correos 1928 op het fiscaalzegel 5 c. De oplage was slechts 1000 stuks van elk. Polen De Warschausche bond van luchtverdedi ging heeft 2 Sept. 1.1. een serie van 4 half officieele zegels uitgegeven met het inschrift: Liga Obrony Powietcz Mej I Przeciw- gazewej. De waarden zijn 5 gr. oranje oplage 700.000 stuks 10 gr. groen oplage 700.000 stuks 50 gr. blauw oplage 19.000 stuks 1 Z. rood oplage 35.000 stuks. Portugal De 15 c. zwart en de 1 E 60 blauw van het Cerestype kregen den opdruk „Revali- dado", op eerstgenoemd zegel in 't rood en op 't andere in het zwart. Als aanvulling der opdrukken-serie ver scheen nog de x 60 op 20 E lichtblauw. San Marino Ter vervanging der in koers zijnde serie (uitgave 1925) zal spoedig een nieuwe serie worden uitgegeven. Spanje Wederom een groote herinneringsserie, met velschillende afbeeldingen. Het in schrift luidt „Exposicion General Espanola". Bij alle zegels bevindt het controle- cijfer zich op de achterzijde. De serie is verdeeld als volgt Gewone postzegels met tanding 1114 1 c. groenblauw, 2 c. licht olijf, 5 c. rood op rose, 10 c. geelgroen, 15 c. groenblauw, 20 c. lila, 25 c. roserood, 30 c. donkerbruin, 40 c. blauw, 50 c. oranje, 1 P. grijsblauw, 4 P. lilarose en de 10 P. bruin. Vliegzegels met tanding 11 5 c. bruin, 10 c. rose, 25 c. blauw, 50 c. lila, 1 P. groen- geel en 4 P. grijszwart. Vervolgens nog met tanding 11V2 het j expreszegel 20 c. roodbruin. Uruguay I |FIn het type der uitgaven 192324, tan ding 11, verscheen het postpakketzegel 2 c. zwart op groen, met het inschrift „Mensa- jerias". Volgens het „Buil. Mens" zijn bij besluit van 12 November 1.1. de volgende post pakketzegels in koers gebracht300.000 van 5 c. zwart op geel, 500.000 van 10 c. zwart op blauw, 500.000 van 20 c. zwart op rood en 300.000 van 30 c. zwart op groen. Zooals wil reeds meldden, is door het Doorluchtig Episcopaat een plan van Jeugd organisatie voor jonge arbeiders vastge steld. Het „Huisgezin" verneemt omtrent dit plan het volgend'e: L 1. Als regel blijft gelden, dat de jongens in de patronaten blijven tot 18 jaar (in het bisdom Haarlem is reeds vastgesteld tot 17 jaar); individueele uitzonderingen zijn toe laatbaar. Het patronaat is gesplitst in klein patronaat (tot 16 jaar) en groot patronaat (tot 18 jaar) volgens de diocesane regle menten. 2. Daarna worden de jongens overgebracht in „De Jonge Werkman" of de St. Jozefs- gezellenvereeniging. Of zij daarvan lid blij ven tot 21 of 23 jaar, regele de Interdioce sane Jeugdcommissie, zoo noodig in overleg met het R.K. Werkliedenverbond; zij legge aan het Doorluchtig Episcopaat het resul taat van haar besprekingen voor. 3. Ingevoerd worde het wederzijdsch ver plicht lidmaatschap van „Jonge Werkman" of St. Jozefsgezellen vereeniging eenerzljds en vakorganisatie anderzijds; doch omtrent de contributie aan de vakvereenigingen worde een regeling getroffen, welke reke ning houdt met de beperkte inkomsten van de jeugdige arbeiders. 4. Waar geen „Jonge Werkman" of St. Jozefsgszellenvereeniging mogelijk zijn, wor den de arbeiders van 18 jaar lid van de Werkliedenvereeniging en vakvereeniging. 5. Voor jeugdige niet-arbeiders blijven be staan de aangewezen organisaties of wor den voor hen passende vereenlgingen opge richt. t. „De Jonge Werkman", eerste afdeellng der arbeiders-standsorganisatie staat onder rechtstreeksche leiding van de Kerk en be schouwt als haar voornaamste taak de ka tholieke opvoeding harer leden. 2. Aan het hoofd van „De Jonge Werk man" staat een priester (directeur) met een in meerderheid uit en door de leden zelf gekozen bestuur, waarin echter steeds zit ting zullen hebben twee leden, aangewezen door het bestuur van de tweede afdeellng, waartoe alle andere reeds oudere arbeiders behooren. 3. De afdeeling der jongeren vergadert in den regel afzonderlijk. Haar leden hebben ook toegang tot de vergadering der oudere arbeiders. 4. De verschillende parochiale afdeelingen van „De Jonge Werkman" vormen een plaatselijk verband. Voorzitter van deze plaatselijke centrale is een priester. De parochiale afdeelingen van „De Jonge Werkman" vormen een Diocesaan Verbond. Twee leden van dit Diocesaan Ver bono worden aangewezen door het bestuur van den Dlocesanen Bond der oudere leden van de arbëiders-standsorganisatie. Voorzitter van dit Diocesaan Verbond is een priester. Nationaal worde een Federatief verband gelegd tusschen de diocesane verbonden van „De Jonge Werkman". Door het Nationaal Werkliedenverbond worden twee leden aan dit federatief verband toegevoegd. Voorzitter van dit federatief verband is een priester. 5. De beslissing in zaken, waarbij de be langen van alle arbeiders of van den ar beidersstand in het algemeen betrokken zijn, berust zoowel nationaal als diocesaan en plaatselijk bü de organisatie der ouderen. 6. Voor het bisdom Haarlem worde over leg gepleegd tusschen het Centraal Verbond van St. Jozefgezellenvereenigingen en den R.K. Volksbond, wat betreft de speciale ar beidersbelangen van de jonger, leden der Gezellenvereenigingen. 1. Adspirantleden der vakbonden kunnen zijn jonge arbeiders beneden den 18-Jarigen leeftijd. 2, Zoo dikwijls de behartiging der vakbe langen 'n rechtstreeksch en levend contact eischt tusschen de bestuurders der vakbon den en de adspirantleden hunner bonden, kunnen de hoofd- of afdeelingsbesturen der afzonderlijke vakbonden hun adspirantleden op een vergadering bijeen roepen. Daartoe is Voor benoeming van den directeur der plaatselijke (centrale) „Jonge Werkman", die tot deze vergadering wordt uitgenoodigd. IV. Voor benoeming van en directeur der parochiale „Jonge Werkman" wordt voor zooverre mogelijk overleg gepleegd met den rking-adviseur der werklieden-organisatie. Tweede Paaschdag werd de bedevaart ge houden door de Mariavereenigingen en Kruisverbonden in het bisdom Haarlem, naar O. L. Vrouw ter Nood te Heilo, meldt „N.-Holl. Dbd." De algemeene intentie der bedevaart was: „Door de voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood, Gods Zegen te ver krijgen over de drankbestrijding." Betrekkelijk weinigen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Vooral de Krulsver- bonders waren niet goed vertegenwoordigd. De dames hadden blijk gegeven niet bang te zijn van het. slechte weer. Om half 11 werd in de bedevaartskerk een gezongen H. Mis opgedragen door den Weleerw. Pater Ernestus O.M.C. uit net klooster van het H. Hart te IJmuiden- Oost. Door het zangkoor werd de Mis gezongen van de H. Maagd: Salve sancta Parens." Door den Weleerw. Pater Ernestus werd onder de H. Mis de predikatie gehouden, waarin Zijn Eerw. wees op de offervaar digheid van de drankbestrijders, "op het brengen van vrijwillige offers, welke Hun loon niet missen. Om 1 uur werd in de kerk de Kruisweg oefening gehouden, waaronder eveneens een korte predikatie werd gehouden, waar na onmiddellijk het Lof met de H. Sacra mentsprocessie plaats had. Ook deze pro- cess'e werd wegens het slechte weer in de groote Bedevaartskerk gehouden. Tot slot werd een dankbaar Te Deum gezongen. Jammer, dat het zoo slechte weer oorzaak was, dat zoo weinigen ter bedevaart waren gekomen en dat de oefeningen en de H. Sacramentsprocessie niet over de terreinen konden plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10