[EJt/hcMERLAND ALS DE KINDEREN SLAPEN m UIT OEN OMTREK 3ERDE BLAD BEVERWIJK Verkeersongevallen Botsing VELSEN VELSEN-NOORD VELSEN-DRIEHUIS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1929 BLADZIJDE K.S.A.-GEBOUW - BEVERWIJK DONDERDAG 4 APRIL - OPERETTE K>5l KW IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST. HEEMSKERK Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag HEEMSTEDE BLOEMENDAAL HOOFDDORP L1SSE HAARLEMMERMEER INGEZONDEN Antennes en storingen SASSENHEIM RADIO-NIEUWS Hoe men met het beruchte A.V.R.O.-petitionnement te werk gaat Reorganisatie van den Belgischen omroep Enquête onder de Berlijnsche luisteraars Radio en centrale verwarming De eenige Oceaan-vliegster spreekt Byrd toe Een aardige attentie Een nieuw Duitsch omroep paleis Lloyd George in dertien steden tegelijk gehoord MARKTNIEUWS Oude Jenevers bij ons verkrijgbaar Wynhuys „de Guide Dmyf" Burgerl stand Ondertrouwd: J. C de ♦Vit en A. C. van Baar; P. C. Docter' en G. A. W. Kempcke J v. Tongeren en H. R. M. de Bats W. Vrijlandt wedr. van K. yógelaar en A. Stapel, wed van M. Scheer. Getrouwd: P. Kee en M.'G. van Ingen. Geboren: H. Zonjee-Korsman, zoon J. Vei-Tabak, dochter Z. de Vries-Schiev- fceek, zoon. Overleden: M. Veltman, 61 jaar, gehuwd met L. de Haan G. van Hugten, 73 jaar wed van G, Gijzen P. A. Nelissen, 62 jaar ongehuwd, overleden te Velsen J. Zonne veld, 40 jaar gehuwd met A. C. Stolwijk (overl. te Velsen) A. van Marion, 66 jaar, gehuwd met M Coenradi (.overleden te Wijk aan Zee en Duin) Ch L. de Roever 80 jaar, ongehuwd K. Wal,' 80 jaar, wed. van K. Witvliet. Keuring voor den Dienstplicht De keu ring voor den Dienstplicht zal gehouden wor den te Beverwijk, in het nieuwe gymnastiek lokaal aan de C. H. Moensstraat 5, op Woens dag 17 April, as. voormiddag 9.30 uur. Leo Peelen in het Rustoord A.s. Vrij dagavond zal de bekende humorist Leo Peelen in de conversa iezaal van het Sint Joseph Rustoord den bewoners en bewoon sters van het Rustoord een leuken avond aanbieden. Een open brief aan den wethouder, den heer Pattes In de laa'st gehouden raads vergadering, toen het voorstel tot schorsing van den heer Zwager aan de orde was, werd door den wethouder, den heer Pattes, mede- deeling gedaan van een schriftelijk advies, hetwelk hij omtrent de ondrwerpelijke aan gelegenheid had ingewonnen. De raadsleden, de heeren Maters en Groot, verweten den heer Faltes, dat hij geen juiste voorstelling van den inhoud van het betrokken advies had gegeven. Thans hebben genoemde raadsleden een open brief aan den Wethouder gericht', waarin zij openbaarmaking elschen van het meergenoemde advies, zulks omdat de wet houder In de raadsvergadring hun opmer- knig als „leugen" bestempelde. R. K. Coöp. Land- en Tuinbouwbanh In verband met het op de laatstgehouden Algemeene Vergadering genomen besluit tot aansluiting van de Bank bij de Coöp. Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, deelt het bestuur het volgende mede: Door deze aansluiting onderwerpt de Bank zich aan alle voorschriften van genoemde Centrale Bank, welke hoofdzakelijk inhou den dat het bedrijf voortaan zal zijn een zuivere Boerenleenbank, Dat wil zeggen dat geen werkzaamheden meer mogen worden verricht welke daarbui ten vallen of daarmede in strijd zijn. Als eerste gevolg daarvan zullen voortaan de uitbetalingen aan de leden van de veiling „Kennemerland" niet meer door tusschen- komst van de Bank geschieden en wordt ook de Bloembollenveiling „Beverwijk" niet meer door ons gefinancierd Hierdoor is het niet meer noodzakelijk dat het kantoor van de Bank alle dagen ls open gesteld. Ten einde echter de belangen van spaar ders en rekeninghouders zooveel mogelijk tegemoet te komen, wordt niettemin zorg gedragen voor een voldoende gelegenheid om £jjn zaken te kunnen doen en zijn de kan tooruren gesteld als volgt: Maandagsmiddags van 3 tot 6 uur, Woens dagsavonds van 7 tot 9 uur, Zaterdagsmor gens van 9 tot 12 uur. Mocht in de practijk blijken dat hierin verandering gewenscht is, dan zal hiervan Intijds mededeeling worden gedaan. Tot verder goed begrip diene dat met de benaming Boerenleenbank bedoeld wordt dat de Bank uitsluitend werkzaam zal zijn ten behoeve van den Land- en Tuinbouw in deze streek en dus geen zaken doet waaraan eenig meerdere risico is verbonden. Gisterenavond had op den hoek van de Peperstraat en de Breestraat een hocsnig plaats tusschen twee luxe-auto's. De scnaa bleek niet heel groot te zijn, terwijl zij on derling door de bestuurders zal worden ge- <egeld. Fotogravure van H. M. de Koningin-Moeder Door de eclitgenoote van Velsen's burge meester, mevr. A. S. J. RijkensVan Sloo- ten, is aan de gemeente als geschenk aange boden een foto-gravure van H. M. de Ko ningin-Moeder naar een ets van Jan Toorop. Jubileum J.l. Maandag heeft de heer A. Koene, thans chef der Cellulosefabriek, zijn 25-jarig jubileum in dienst van de Pa pierfabriek herdacht. Ter gelegenheid hiervan is hij Zaterdag door directie en personeel gehuldigd. Op het directiekantoor werd de jubilaris toegesproken door den directeur, den heer J. H A. Kruymel, die hem onder waardee- rèndè woorden een fraai dressoir aanbood. Hierna werd de jubilaris op het adminis tratiekantoor namens ambtenaren en col lega's toegesproken door den heer J. Smit, waarbij als geschenk een étui met 6 zil veren lepels en vorken werd aangeboden. Verder werden den jubilaris nog door den heer G. de la Leyne, namens het personeel de cellulosefabriek, een lamp, een ets en een bloemenmand aangeboden. De heer Koene dankte getroffen voor deze vele blijken van belangstelling. Naar concours De Harmonie „De Een dracht" zal deelnemen aan het concours dat dezen zomer te Wormeerveer gehouden zal worden. „De Eendracht" komt op 14 Juli uit In de eere-afdeeling Harmonie. EERSTE H. MIS Op den eersten Paaschdag heeft in onze parochiekerk 'n treffende plechtigheid plaats gehad. De plechtige Hoogmis op dien dag was n.l. tevens de plechtige eerste H. Mis van den Zeereerw. Pater Fr. Theofilus Sanders, O. P. M. Voor deze gelegenheid was de kerk dank zij de medewerking van de parochianen fraai versierd. Het altaar prijkte in een rijke entourage van groen en bloemen, terwijl bo ven den ingang van de kerk een groot schild in de pauselijke kleuren was aangebracht. In den tuin van de pastorie wapperde fees telijk de vlag. Toen des morgens om 10 uur alle plaatsen in de kerk waren bezet, ging een stoet va misdienaars en bruidjes naar de pastorie, vanwaar de Eerw. Neomist plechtig werd af- j gehaald om zijn intocht in de kerk te hou den. Bij de H. Mis assisteerden de Zeereerw. heer Pastoor v. d. Meer als presbyter-assis- tens; de Zeereerw. Pater Nicodemus Sanders P.F.M., broeder van den Neomist, als diaken. KW KW KW ENTRÉE 60 CENT. KAARTEN en TEKSTBOEKJES aan de zaal verkrijgbaar. WQ .KW KW en den Zeereerw. Pater Arnolphus Hessen O.F.M als sub-diaken. Een Eerw. Pater uit het Misiehuis fungeerde als ceremoniarius. Door het zangkoor, dat onder leiding stond van den heer Uitendaal, werd op verdienste lijke wijze de Mis „In honorum S.S. Trini- tatis" van Hub. Cuypers, uitgevoerd. Pater Nicodemus Sanders hield een tref fende feestpredikatie, waarin hij de overwin ning van Christus by zyn ruisdood en Ver- rijzenis herdacht. In treffende bewoordingen wees de Eerw. redenaar er op, hoe eiken dag het offer van Calvarië op het altaar wordt vernieuwd door den priester. Vervolgens behandelde de predikant het verheven ambt van den priester, waarna Z.Eerw. zich ten slotte tot zijn ouders en zijn priester-broeder richtte, voor wien dezen dag er een is van wel zeer groote biydschap. Na de H. Mis zong het zangkoor de can tate „Priesterglorie" van Dobbelsteen. Des middags had de receptie plaats, waarby de neomist talryke gelukwenschen in ont vangst mocht nemen. Met een plechtig danklof werd de feestdag besloten. De sluisbouw Het leveren en aanbren gen van dryfbalken voor de nieuwe schut sluis alhier is opgedragen aan de N. V. Aan nemingsbedryf voor Waterwerken te Buik sloot voor 81.871. Haring uit Engeland De motorvracht logger Cornelia Clasina bracht hier wedeom van Yarmouth een lading haring aan, groot 991 tonnen, gedeeltelik voor de firma wed. S. C. Groen en voor de fa. N. Parlevliet. Branden Tweeden Paaschdag heeft in het perceel bewoond door M.;, op den hoek Prins HendrikstraatWilhelminakade, een schoorsteenbrand gewoed. Door afsluiting van de schuif werd de brand gestuit. Een hevige schoorsteenbrand heeft op denzelfden dag gewoed by K. in de Koek- steeg, welke brand door de politie door mid del van koolzuur-apparaten gebluscht werd. Wetenschappelijke film Vanaf 4 April wordt in het „Thalia"-theater een weten- schappeiyk programma gedraaid, n.l. de film „Cultuur ln de wildernis," en de Roode Kruis-film. Diefstal Door mej. A. G. Is alhier by de politie aangifte gedaan van diefstal van een dynamo en belastingmerk welke op haar fiets bevestigd waren. Burgerl. stand Van 15 tot 30 Maart 1929 Geboren: Catharina en Maria doch ters van H. J Heesterbeek en Tr Bontes; Hendrika Cornelia, dochter van P. Sinnige en A. van Roon. Anna dochter van Joh. Koper en Mr. Henneman; Agatha Margaretha, d. van B S. Hulsman en C. de Vries. Overleden: G. Beentjes 35 jaar, A. van der Does-Klous, 59 jaar. E. Koorn-Schipper, 65 jaar; W. Neeft 20 maanden, M. Zonneveld- Groenland 81 jaar, A. van Velzen Denne- man 78 jaar wonende Heiloo. Ondertrouwd: Th. van Duin v. Castricum en H. Baltus, alhier; H. Boddeke van Vas- tricum en A. A M Verburgt alhier, A. J. van Veen van Uitgeest en Tr. Hartog alhier. A. D. O. a—D. E. M. a 4—1 Om half twee floot de scheidsrechter de Junioren ln het veld Beide clubs zyn voltallig Al spoedig is D. E. M. in het offensief, doch A. D. O. weert zich geducht. Als er dan ongeveer 20 minuten gespeeld is, neemt D. E. M. met een mooi schot de leiding. A. D. o. valt verwoed aan en wist voor rust geiyk te maken: 1—1. De rust heeft den A. D. O. Junioren blykbaar goedgedaan. Zy weten althans direct de leiding te nemen. Hierdoor aange moedigd, komen zy direct geweldig op zet! en en spoedig ls het 3—1 voor A. D. O- Dit ia den D. E. M—ers te bar en voor hen het sein, om er nog een schepje op te gooien, doch de A. D. O-ers weren zich geducht en geven den D. E. M.-ers geen gelegenheid meer om te doelpunten. De tijd verstrijkt meer en meer en A.D.O., zeker van de overwinning, speelt onvermoeid verder en weet tegen het einde nog eenmaal te doelpunten. A. D. O. II—D. E. M. n Deze wedstryd vond, wegens de hevige regenbuien, geen doorgang Sommige leden woroen er echter aan her innerd, dat hun opkomst evengoed ge wenscht is. Dus leden, denkt er aan. om steeds pre sent te zyn en altyd op tijd. Het is niet prettig als er vyf 0f zes afwezig zijn. Volgenden keer beter. van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers Trio 2500; Gloria 3600; Gorredijk 3100; Jacqueline 3200; Concordia 2900; Derlka 6 2600; Derika 8, 2300; Denka 16. 2300; Pan 2300; Perseus 2200Kam perduin, 2600; Eria 2700; Timor -300, Bertha 2300: Ita 2400; Proef lö0": ga 1500; Timmers 2700; Irene 2600, Witte Zee 2500; Limburgia 2500; En Avant f 3600; Spaarnestroom 2600Mana 1500; Eendracht I 3800; Zeehond 2600; Elize Chemivière 2500. IJMUIDEN, 3 April Tarbot per kg 2.25—1.85 Griet Per 50 kg 64.-35. Tong per kg 1.300.90 Groote Schol per 50 kg 30.—24. Middel Schol per 50 kg 25.—19. Zet Schol per 50 kg 54.-25. Kleine Schol per 50 kg 31.—8. Bot per 50 kg 3.1.60 Schar per 50 kg 10.4 60 Tongschar per 50 kg 40.39. Rog per 20 stjuks 26.—15.50 Vleet per stuk 4.22— 1.75 Pieterman en Poon per 50 kg 10.6. Groote Schelvisch per 50 kg 36.—22.50 Middel Schelvisch per 50 kg 2617. KI. mldd. Schelvisch per 50 kg 20.13.50 Kleine Schelvisch per 50 kg 14.—4.20 Kabeljauw per 125 kg 40—28 Gullen per 50 kg 18.509. Leng per stuk 1.100.80 Heilbot per kg 1.65—1.20 wytlng per 50 kg 4.2.50 Koolvlsch per stuk 0.76 0.15 Makreel per 50 kg 11.50. Tooneelvereenigir,g „Door Eendracht Sterk" Maandagavond gaf de R.K. Tooneelvereeni- ging „Door Eendracht Sterk" haar 2e sei zoenuitvoering voor hare donateurs en dona trices. Hoewel de groote zaal niet geheel bezet was, bleek de belangstelling toch vrij groot-. En zy, die het slechte weer getrot seerd hebben, zullen zeker geen spijt gehad hebben, dezen 2en Paaschavond vrijgehouden te hebben om het Roomsch gezelschap te zien werken. •Opgevoerd werd „Een Paardenmiddel" of „Gebroeders van Buuren, grossiers in Ma nufacturen", vroolyk spel ln 3 bedryven van Gerard Nielen. Badhuis In het badhuis aan de Post- laan werden ln de week van 25 tot en met 30 Maart genomen 564 douchebadt 62 kuipbaden. Aan 34 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. Burgeriykc stand Ondertrouwd: R. van Akkereu en M. C. Prins. Geboren: dochter van A. S. v. d. Burg-Jeekel, dochter M. C. BrouwerNeeskens, dochter M. M. HendriksLiefting, zoon Chr. Dinges Schmidt, zoon K. BoomsSchneider, z. J. H. HesselsHagebout, d. Overleden: J. A. Marnette, 60 jaar B. Toorent, echtg. van J. F. A. Schreuder, 74 jaar. Burgerlijke Stand van 2128 Maart Geboren: B. F. Csrfontain—Schuyff, dochter. Ondertrouwd; C. B. Sassen en B G. Winter. Overleden: A. Holleman, 20 jaar, over leden te Leider; J. Gestel, 48 jaar; J a. Mun.ers, 81 jaar. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Maandag, tweeden Paaschdag. heeft in Hoofddorp een plechtige gebeurtenis plaats gehad. Een zoon der parochie, de Weleer waarde pater Apollinaris van Leeuwen o. F. M., droeg zijn eerste plechtige H. Mis op. Reeds den avond te voren was Z.eerw. aan de grens d'er gemeente naby de Cruquius ontvangen door zijn familie, voorafgegaan door een ruiterstoet en gevolgd door een stoet van fietsers. Een der jongste deelne mers sprak den Eerw. neomist aldaar toe. Na aankomst te Hoofddorp, waar de stoet door een groote menigte werd opgewacht, werd door den feesteling een plechtig lof gecelebreerd, waarby als diaken fungeerde de Weleerw. Zeergeleerde pater Dr. C. van Egmond O. F. M„ als sub-diaken de Wel eerw. Pater Theofilus O. C. en als ceremo niarius de Weleerw. heer A. Niekel, kape laan der parochie. Maandagmorgen te tien uur droeg de neo mist aan het rijk versierde hoofdaltaar de plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd als presbyter-assistens door Pater van Egmond, als diaken door den Weleerw. Pater Sieg fried Stokman O. F. M., neef van den neo mist-, als sub-diaken door pater Theofilus en als ceremoniarius door den kapelaan der parochie. Naast het altaar had de Z.Eerw. heer P. II W. Soepnel, pastoor der parochie, plaats genomen. Onder deze plechtigheid heeft het kerk koor, versterkt door dat van Nieuw-Ven- nep, op waarlijk uitnemende wyze getoond, wat door samenwerking is tot stand te brengen. Uitgevoerd werden namelijk Veni Creator van Beltjens en de missa Rhein- berger (opus 199), welke wel zware eischen stelt aan koor en organist. De feestpredicatie werd gehouden door den Weleerw. Pater Van Egmond, die tot tekst had gekozen de woorden „Sicut misit me Pa'er et ergo mitto vos", „Gelyk de Va der mij gezonden heeft, zoo zend ik u". Na de H. Mis werd op uitstekende wijze uitgevoerd de Pries ter cantate van Haagh, waarby de bariton-solo door den heer Jos. Pompe en de tenor-soli door den heer Van der Zwaan werden gezongen. De orgelpar- tyen werden loffelijk gespeeld door den heer Duwel van Nleuw-Vennep. Dit priesterfeest werd des middags om 3 uur besloten met een plechtig lof en Te Deum,waarna in de school de neomist re cipieerde. Het feest is schitterend gevierd. Moge het der parochie gegeven zijn, nog vele van haar zonen aan het altaar des Heeren te zien. De verslering in de kerk en zaal was ge maakt door de firma van Empelen van Heemstede. Prachtig waren de heesters en de palmen door de firma voor deze gelegenheid gebruikt. De buitenversiering was gemaakt door de heeren H. Venbert, Th. Kroezen, A. de Groot, j. van Niel, Calvelage en Gebr. Huiskens. Het schilderwerk had de heer J. de Groot op zich genomen en dat hem dat toever trouwd Ls, daarvan heeft hij biyk gegeven volgens de 6 schilden van de buitenversie ring, o.a. het bisschoppelijk wapen, in goud brons uitgevoerd en het groote stuk, het welk aan de balustrade van het koer was bevestigd, met het opschrift; „Gij zijt pries ter in Eeuwigheid volgens de ord'e van Mel- chisedech." Dit alles maakte de versiering af. Burger!, stand Geboren: Johan Frede- rikus, zoon van C. Ve.wer en J. v. d. Laan: Johannes Joseph zoon van R v. d. Poll en A. v. d. Voort; Francina Helena Aiitonia, d. van H. J v. d. Berk en A. G. M. Hillenaar; Cornells, zoon van F. J. van Dam en M. A. v. d Hulst, Maria Elisabeth dochter van J. de Vreede en M. Bolkenende; Sara Maria, dochter van B. de Schaap en H. Luitjes. Overleden. Arnoldus Gerardus Vermeulen oud 1 maand; Johannes Suykerland, oud 27 jaren. Ondertrouwd J v. Velzen en P. M. de Jeu; M. Smink en N. de Graaf; F. Verdijk en C. Halfschcpel. verband met bouwplannen naast ter Leede. Aanvulling bouwverordening tot verplichte aansluiting aan waterleiding, aan de rlolee- ring, welstandsbepaling. Benoeming gemeente arbeider in plaats van Van der Meer. Aanbie ding gemeenteverslag en verslag woningwet. Aanbieding balans, winst- en verliesrekening „Vooruitgang". Machtiging tot verkoop bouw terrein, vrygekomen door afbraak boerdery in Kerklaan. Wyziging begrooting 1928 en 1929. Wijziging gemeenschappelijke verorde ning vleeschkeuring met Lisse. Machtiging verhuring 5 nieuwe woningen Menneweg.Ver- pachting grasgewas Sporthoff. Zwanenburg Er is in het dorp Zwanen burg in de laatste jaren veel gebouwd en het is een aardig complex geworden. De lanen zijn goed aangelegd en het geheel heeft een echt landelijk karakter behouden. Vooral de smalle Wilgenlaan is erg mooi en landelyk-intiem. Gelukkig ls de kazernebouw uit de steden hier niet gevolgd en de meeste huizen staan als eenvoudige, vrije landhuisjes naast el kaar; zooals vanzelf spreekt voor het mes- rendeel omgeven door een aardig tuintje. De vereeniging „Plaatselijk Belang" is steeds yverig om de dorpsverfraaiing te be vorderen; zoo heeft zy onlangs een paar flinke banken aangekocht, om die te doen plaatsen in het gezellige plantsoen, midden in de Lindenlaan en nu heeft zy weer het initiatief genomen om de bewoners aan te sporen veel zorg te besteden aan aanleg en onderhoud van deze voortuinen. Een wedstryd is georganiseerd en in de maand Juli zal een commissie gaan opnemen, wie den tuin voor en naast zyn huis het fraaist in orde heeft gebracht. Burgerl. Stand van 29 Maart2 April Geboren; Dingeman, z. van D. Schutte en C. v. d. Stelt Herman NicoZaas, z. van W. J. A. v. Ryn en C. Vreeburg Dirk, z. van H. de Ruiter en J. v. Tol Geertruida Eli sabeth, d. van L. v. Wijk en C. G. Buurman Elisabeth Susanna Maria, d. v. A. Verhoeven en M. J. M. Wolkers Johannes Wilhelmus Antonius en Leonardus Hendricuns Maria, z. van W. Wiebes en A. M. van Scheppingen Gerrit Jan, z. van W. H. de Jong en T. Wesselius. Overleden: Gerrit Schaap, 87 j„ wednr. v. M. Muylwyk Arie Huis, 2 dagen, z. van C. J. Huis en A. E. A. Joore Pieter Nico- laas Llnzell, 41 j„ geh. met J. G. G. Bouman Cornelia Verhoeve, 4 mnd„ d. van A. Ver hoeve en J. A. v. Gerven. zal binnenkort dus zyn „Omroeppaleis" be zitten. Een terrein hiervoor werd de vorige week aangekocht van de stad Berlyn, gele gen op het Messeterrein aan de Masuren- allee. In vereeniging met de „Berliner Funk- stunde" zal hier het omroepgebouw van den Duitschen omroep door de Reichs Rundfunk Gesellschaft worden gebouwd. Verschillende plannen ziin reeds hiervoor ln bewerking en binnenkort zal een defini tieve beslissing volgen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Heemskerk, 2 April 1929 Mijnheer de Redacteur, Met het plaatsen der volgende regelen zoudt u mij ten zeerste verplichten. By voorbaat myn dank. Zondag 7 April a.s. is de groote vergadering in de Harmonie. Lombardsteeg te Alkmaar, uitgeschreven door het R. K. Werkliedenverbond, waar gesproken zal worden over de a.s. 2e Kamer verkiezing, speciaal over de verlangens der R. K. arbeiders en wel met de volgende onderwerpen: 1. Naar de bedryfsdemocra- tie; 2. een onbezorgde levensavond voor alle werkers; 3. het groote gezin uit de knel; 4. door eigen kracht omhoog. Het bestuur van den Ned. R.K. Volks bond afd. Heemskerk, heeft gemeend een speciale autobus te moeten afhuren voor bezoek aan deze gewichtige vergadering. Deze autobus vertrekt om 1 uur van het Kerkplein. Er is gelegenheid tot instappen aan den Ryksstraatweg hoek Molen- streng. Leden of belangstellenden worden ven- zocht zich op te geven by een der be stuursleden. Namens het bestuur J. A. GOUWELEEUW. Voorzitter. Het is niet algemeen bekend, dat men het tot zekere hoogte in eigen hand heeft den invloed van allerlei radio-geruischver- wekkende electrische storingen te verminde ren. Wij zijn overtuigd, dat vele luisteraars met dit middel, dat eenvoudig en weinig kostbaar is, gebaat zullen zijn. De tegenwoordige omroep-situatie maakt het gebruik van kleine antennes ncodzake- lyk. Dit sluit echter geenszins in, dat deze antennes ook ongunstig geplaatst moeten zijn. Niettegenstaande is dit zeer dikwyls het geval. Indien dan storings-gerulschen optreden, tracht men hierin wel eens ver betering te brengen door de richting van de ontenne te veranderen of somtyds zelfs door tot het gebruik van een binnenhuis-antenne over te gaan. De practyk (en de theorie doet ons hier voor een aannemelyke verklaring aan de hand', bewijst echter, dat men niet door de antenne kleiner tè maken de situatie ver betert. maar wel door deze hooger te ma ken. Hoe hooger de antenne, des te kleiner de Invloed van parasitaire ether-trillingen. Hoewel het verschynsel nog niet volledig is onderzocht en nog allerlei bykomstige om standigheden een rol kunnen spelen, kan de volgende verklaring nuttig zijn om z-ich een voorstelling van de zaak te vormen. De door een verwyderden zender in de ontvang-antenne opgewekte spanningen zijn evenredig met het quadraat van de effec tieve antennehoogte. Dat wil dus zeggen, dat in een antenne met een twee maal grootere effectieve antenne-hoogte, vier maal zoo groote spanningen worden opgewekt als in de lagere antenne. Opgemerkt zij. dat de „effectieve hoogte" in den regel aanzien- iyk geringer is dan de werkelijke hoogte; allerlei omstandigheden als vorm van de antenne, naburige geleiders etc. zyn hierop van invloed. De gunstige eigenschappen van een hooge antenne ten opzichte van storingen zyn een gevolg van een gunstiger verhouding tus schen signaal en storing. De door parasitaire ethertrillingen opge wekte spanningen zullen weinig verschillen by de hocge dan wel bij de lage antenne, daar de „zender" vrijwel steeds ln de on middellijke nabyheid is. Gebruikt men een lage antenne, dan moet men het ontvangtoestel zeer gevoelig in stellen om voldoende ontvangst te krygen; men krijgt dan echter ook de storingen zeer sterk. Heeft men echter een hooge anten ne. dus een krachtig signaal, dan wordt de ontvanger zoodanig ingesteld, dat de storin gen slechts zeer zwak of in 't geheel niet hoorbaar zijn. In de praktyk biykt een enkele draad ge spannen naar een p.lm. 10 M. hoogen op het dak geplaatsten paal, voor dit doel geschikt. Gemeenteraad Een openbare vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden Vrydag 5 April 1929, des namiddags 7 uuri Aan de orde komt: Aanvraag landarbei- dersplaatsje door J. Bette en D. Bookee. Aanvrage R.-K. Meisjesschool overdekte speelplaats. Voorwaardelyke overname weg- \trook van Maatschappy Groot Haarlem in De „Kath. Radiogids" schrijft in zyn jong ste nummer: „Ons werd mededeeling gedaan van het fait, dat een A. V.R.O.-enthousiast bezig was geheel de lijst ln de Radiobode, die dienen moet om de regeering duideiyk te maken, dat er zooveel mlllloenen den neutralen omroep willen, vol te schryven met namen. Op de vraag hem gedaan of dat eerlijk was, ant woordde hy: „waarom niet? Het zyn alle na men van menschen van wie ik weet, dat zy naar Hilversum luisteren." Een tweede geval kwam ons ten gehoore. De vader van een huisgezin met twaalf kin deren, schreef de namen van zyn vrouw en twaalf kinderen op de A.V.R.O.-iyst. Op onze vraag, hoe oud zijn Jongste was, antwoorde üy„Vier maanden." Maar vriend dat ls toch niet eeriyk, wat weet dat kind van den A. V.R.O,?" Wat het kind er van wist? Als het schreeuwde, vooral 'savor.ds, wanneer vader en moeder wilden slapen, werd de A.V.R.O. aangezet, en 't kind zweeg als een mof. Het tegendeel had plaats met de andere omroe pen. Wanneer het de V.A.R.A. hoorde trapte het z'n luiers uit. Als de KR O. werd aange zet barstte het uit in snikken, kwam de N. C. R.V. door den luidspreker, dan brulde het ook nog de elf anderen wakker. Men zegt, dat deze ïyst, prachtig gecalligrafeerd, de eerste pagina zal zyn van het millioen-peti- tionnement, dat den minister zal worden aan geboden. Wy vernemen, dat op de kantoren van den A.V.R.O. twaalf man personeel is aangesteld, om te onderzoeken, welke namen op de refe rendum lysten echt zijn of niet. Ons werd ook medegedeeld, dat het fascistenblad „De Bezem" de volledige ïyst van al'.e A.V.R.O.- enthousiasten zal publlceeren met de bedoe ling om aan Nederland te laten zien. hoeveel van zyn inwoners by de mogelijke komst van een dictator bereid zullen zyn hem te volgen. Hoe de A.V.R.O. zelf overigens kan mee- nen. dat een petitionnement, baseerend op aldus verkregen handteekeningen, eenig se rieus effect zal kunnen sorteeren bij de re geering of by den Radioraad, is ons een raadsel. De Belgische Minister van Posteryen en Telegrafie zal den Ministerraad spoedig een wetsontwerp voorleggen, dat op de reorgani satie van den Belgischen radio-omroep be trekking heeft. Over het algemeen heeft men als richtsnoer den Engelschen Omroep aan vaard. Er zullen twee hoofdzenders komen, welke zoowel uitzendingen ln de Fransche, als in de Viaamsche taal zullen geven. Door het Hoofdbestuur der Posteryen te Beriyn zal begin April een enquête worden gehouden onder de luisteraars van het dis trict Berlijn, ten einde een overzicht te kry gen van de ontvangstomstandigheden in Groot-Berlyn en naar aanleiding daarvan maatregelen te treffen, welke voor de toe komstige ontwikkeling van het Duitsche Om- roepwezen van belang zijn. Deze enquête geschiedt door middel van briefkaarten, welke den luisteraars door de post worden thuisbezorgd en die ze ingevuld moeten terugzenden. M. J. Risler, leider van 't laboratorium der Sorbonne, heeft dezer dagen een lezing ge houden, waarin hy o.m. verklaarde, dat het mogelyk is, om met een zeker soort radio golven warmte op te wekken. Naar aanlei ding hiervan voorspelde hij, dat het in de toekomstniogelyk zal zyn, om met behulp van het station op den Eiffeltoren duizen den families van warmte te voorzien. Men zal later volgens Risler niet alleen meer aan een knopje draaien om radiomuziek te ontvangen, maar ook om zyn voeten te verwarmen. Amelia Earheart. de eenige vrouw, welke den Atlantischen Ocesan met een vliegtuig is overgestoken en William Mac Cracken. secretaris van de afdeeling Luchtvaart van het Amerikaansche Departement van Han del. zullen a.s. Zaterdagavond over de korte golf zenders 2 XAF en 2 XAD (Schenectady'. 11 uur Amerikaanschen tijd, Byrd en zijn mannen toespreken. Zoowel Miss Earheart als Mac Cracken zijn vrienden van Byrd en zy zullen tot de stoutmoedige overwinteraars in ..Little America", zooals hun geïsoleerde verblijfplaats in het Poolijs werd gedoopt woorden van opwekking spreken (Nlet-Offlcieel) 450ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 3 April 2e Klasse 2e Lijst. Hooge prijzen; 17733 1000. 1428 11452 16013 400. 3790 4532 8298 200. 1929. 6761 7084 7151 11597 11750 12357 16404 16557 19042 20950 100. Priizen van ƒ30.— 38 S3 100 108 161 182 221 230 255 265 274 316 320 344 420 424 492 495 495 545 665 681 684 727 768 790 816 828 832 863 867 960 1027 1045 1073 1103 1109 1121 1136 1138 1139 1151 1154 1171 1209 1211 1266 1291 1299 1323 1389 1412 1415 1424 1442 1450 1482 1486 1487 1488 1493 1505 1591 1594 1600 1623 1632 1649 1650 1671 1707 1737 1786 1825 1831 1844 1845 1852 1878 1891 1919 1921 1967 1974 2004 2052 2062 2158 2205 2248 226c 2272 2278 2282 2285 2337 2372 2410 2425 2491 2548 2574 2586 2610 2616 2627 2534 2653 2747 2762 2858 2883 3US3 3098 3113 3149 3 ISO 3234 3251 3258 3261 3275 3282 3351 3374 3389 3409 3410 3510 3513 3518 3541 3546 3548 3568 3574 3597 3647 3679 3730 3759 3806 3815 3816 3882 3889 3906 3981 4015 4096 4161 4165 4174 4184 4219 4238 4250 4306 4310 4358 4363 4382 4476 4498 4506 4508 4523 4568 4595 4621 4653 4673 4750 4781 4805 4806 4808 4834 4843 4857 4908 4973 5067 5124 5140 5141 5152 5164 5218 5297 5299 5347 5368 5404 5450 5522 5574 5615 5661 5667 5708 5755 5788 5922 6011 6058 6077 6086 6108 6122 6126 6139 6231 6236 6263 6269 6271 6296 6345 6359 6365 6390 6393 6399 6415 6416 6424 6470 6471 6490 6493 6515 6606 6655 6665 6694 6708 6746 6774 6802 6864 6905 7006 7027 7028 7036 7130 7180 7217 7315 7316 7353 7379 7409 7430 7478 7575 7609 7623 7654 7770 7819 7831 7854 7861 7870 7921 8004 8018 8038 8053 8110 8144 8150 8180 8183 8186 8237 8284 8293 8314 8358 8408 8580 8583 8604 8645 8664 86S8 8713 8741 8823 8812 8961 9033 9044 9056 9058 9(7/3 9088 9105 9195 9199 9210 9254! 9265 9342 9378 9406 9445 9531 9535 9573; 9576 9578 95S0 9646 9651 9684 9726 9729 9761 9819 9824 9835 9865 9883 9909 9910. 9916 9(26 9947 10000 10009 10089 10105 10160 j 10170 10167 10225 10239 10255 10259 10267 10279 10395 10396 10397 10409 10447 10457 10460 10507 10534! 10581 10616 10623 10635 10636 10682 10699 107 50 10768 10773 10820 10823 10815 10902 10927 10951' 10991 11048 11063 11109 11150 11170 11216 11228 11254. 11258 11285 11286 11316 11349 11358 11364 11395, 11406 11466 11 SM 11505 11562 11569 11571 11629; 11662 11669 11675 11685 11697 11714 11729 11733! 11736 11737 11754 11796 11797 11822 11888 11895! 12064! 11896 11931 11937 12001 12005 02037 12059 12080 12092 12115 12116 12131 12142 12166 121891 12246 12251 12307 12309 123.30 12333 12395 12409' 12419 12 '54 12513 12524 12549 12604 12667 12674: 12729 12748 12755 12789 12824 12841 12858 12865' 12918 12935 12959 13051 13077 13081 13102 13136 13200 13225 13236 13253 13287 13370 13390 13391' 13398 13404 13410 13465 13467 13474 13548 13551' 13616 13624 13630 13667 13706 13728 13735 1376L 13783 13785 13849 13850 13857 13888 13902 13928 13934 14020 14046 14077 14082 13127 14151 14194: 1421-1 14215 14237 14261 14275 14297 14308 14367,! 14390 14440 14520 14562 14577 14626 14643 14668 14698 14711 14758 14764 14798 14820 14855 14916 14917 14933 14988 15011 15093 15099 15110 15117 15147 15164 15170 15177 15188' 15325 15333 15340 15468 15503 15544 15547 15556 15580 15648 15706 15772 15778 15783 15807 15814 15825 15849 15858 15865 15939 15944 15952 15955 15957 15980 15990 16040 16090 16098 16117 16125 16140 16241 16277 16346 163S9 16411 16435 16444' 16463 16507 16529 16612 16631 16640 16674 16719 16749 16794 16821 16898 16900 16921 16935 16943 16954 16963 17007 1/U17 17053 17127 17189 17300 17309 17388 17417 17421 17463 1482 17491 17525 17604 1763.= 17764 17779 17798 17825 17834 17844 17853 17878 17889 17928 17931 17934 17957 17996 18013 18017 18044 18051 18106 18133 18139 18153 18183 18238 18261 18295 18308 1S371 18507 18511 18521 18524 185y6 1S624 18633 18637 18649 18738 18741 18782 18790 18559 18943 18949 18952 19013 19053 19061 19063 19095 19118 19170 19245 1927» 19279 19304 19374 19383 19385 19441 19464 19499 19601 19644 19774 19780 19792 19793 19844 15845 19851 19854 19861 19909 19922 19937 19951 19954 199",ïi 19979 20008 20021 20046 20116 20162 20184 20206 20210 20213 20215 20217 20256 20302 20303 20367 20388 2039S 20413 20429 20436 20550 20579 20596 20628 20639 20699 20706 20713 20714 20720 20729 20764 20777 20780 20807 20821 20847 20860 20878 20964 20915 20959 20996 Verbetering le lijst 2e kif! 20335 m. t. 20365. Zooals men weet, is het in Amerika ge woonte, dat een afgetreden president den Zetel meeneemt, welke hy ingenomen heeft tijdens de zittingen van het kabinet. Nu er in Amerika zulk een belangryk gedeele van de politieke redevoeringen door middel van de radio wordt uitgezonden, heeft HBC ge meend goed te doen door den afgetreden president, Calvin Coolidge, het microfoon- en manuscript-statief te schenken, dat zoo menigmaal door hem bij het houden van belangryke politieket radiovoordrachten is gebruikt geworden. Dit statief werd drie jaar geleden speciaal voor den president gebouwd. Een dergelijk statief wordt thans ook voor president Herbert Hoover in gereedheid ge bracht. Het statief lijkt veel op een muziek standaard, doch men kan er een microfoon, en tegeiykertijd een manuscript op plaatsen. Nu de „Deutsche Stunde in Bayern", het Zuidduitsche, onafhankelyke omroeplichaam, te Mtinchen weldra zulk een prachtig om roepgebouw krygt, kan de „Reichs Rundfunk Gesellschaft" niet achterbleven. Ook Berlyn Daar de B B. C. politieke redevoeringen ui verband met de a.s. verkiezingen niet over hare zenders wenscht uit te zenden, hebben °e partijleiders hun toevlucht genomen tot een distribueerinrichting door middel van telefoonkabels en luidsprekers. Verschillende vooraanstaande candldaten hebben hiervan reeds herhaaldelijk gebruik gemaakt. Den 26sten Maart heeft Lloyd George in dit opzicht een record gebroken. Hij hield 'n redevoering in Albert Hall, die in vergaderingen ln niet minder dan 13 an dere steden hoorbaar gemaakt werd. WOERDEN, 3 April 1929. Kaas. Aange voerd 130 partyen. Eerste kwaliteit 4042, twdeede kwaliteit 3538; met rijksmerk 34—37. Handel traag. BROEK OP LANGENDIJK, 3 April. 70.000 k.g. roode kool 6.6015 90. 2e Soort 7.40 13.60. 224.000 k.g. gele kool 3.90—6.60, 2e soort 2—4.40; 39000 k.g Deensche witte kool 7.90—11.40; 5700 k.k. uien 7.90—9.90. Grovere uien 7.90—8.50; Drielingen 7.30 —7.90. 2150 k.g. bieten 3.20—4.20. NOORD-SCHARWOUDE, 3 April. 1200 k.g. kroten, 0.80—2.90; 3000 k.g. Peen, 4.10— 4.70; Kleine Peen 2—2.10; 5600 k.g. uien f 6.409.30; groote uien 6.407.10; 174200 k.g. roodekool 6.90—18.50; doorschot 6.70 —12.90; 112.200 k.g. gele kool 2.90—6.30; Doorschot 2.70340; 140.400 k.g. witte kool f 8.60—13.20; Doorschot 7—8.90. Pollen 3 go Oude Boll3 65 Hulstkamp 3 65 Rijnbende 3.60 Bokma 3.75 Hoppe 3.75 Bols 3 85 Fockink 3.85 DOCH onze prima Oude Jenever ad 2.90 verschilt met de Bols en de Fockink per Liter 0.95 Alles betere verpakking. Wanneer de kwaliteit niet prima was, zouden wij ons etiket er niet opplakken. Men neme eens een proeft De kwaliteit is superieur. 4 GROOTE MARKT 10134 TELEFOON van vóór 1650

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11