f50.- f40.- FILMAVOND I NOODLIJDENDE JEUGD Telegrafisch Weerbericht Spinnewebjes DE DRIE DORNIER-WAL-VLIEGBOOTEN NAAR NED. INDIE GESTART BUREAUX: NASSAÜLAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 3 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1712! AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UI TERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN HA HET ONGEVAL. Uit de R.K. Staatspartij Het R.K. Landelijk congres tegen het Neo-Malthu- sianisme Film-avond N. V. De Spaarnestad De film-avond voor onze abonné's De nieuwe zender voor den Elzas Jaarvergadering der Indische Katholieke Party Het telefoonverkeer Nederland—Finland geopend Het tragisch ongeval te Leiden De AustraliëEngeland- vlucht „Het Heldendicht v. d. Roomsche Daad" Bruno Walter treedt toch af Een haven te Venlo Ernstig ongeval op het Stationsplein te Haarlem Een non-stopvlucht Engeland—Zuid-Afrika Door de lucht naar Indië Notariaat Voornaamste Nieuws AAN SCHEIDENDE KAMERLEDEN J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem ■ÉHÉfivhÉH Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cl.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIE!* 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- 1 4 regels 00 cf. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij voonjitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 9 tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekert ngsvpor waarden t Aana tegen ongevallen verzekerd voor een rler volgende uitkeeringen: I UlllSlJ." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door|"JCfa| bij een ongeval met ft bij verlies van een band; #4 nr bij verlies van een f bij 'n breuk van bi j verlies v. een '1»»» doodelijken afloop; c&üil»™een voet of een oog; I 9 i£0.~ verlies van beide armen, heide heenen of beide oogen; daimof wijsvinger: heen of arm: anderen vinger. Regelmatig kan men in Duitsche bla den den laatsten tijd berichten lezen over jeugdige personen, die zich om een kleinigheid, een niets, iets, dat misschien niet eens plaats vindt, het leven benemen. Vrees voor het studie-rapport., vrees voor overgaan naar een hoogere klasse, vrees voor bestraffing, ontstemming over het optreden -*an de ouders of den leeraar, misverstand onder vrienden, het zijn alle even zoovele aanleidingen voor de betrokkenen tot zelfvernietiging over te gaan. Wij, die een dergelijke verwording onder onze jeugd gelukkig niet kennen, wij kunnen niet zonder ernstig nadenken over de oorzaken dezer verwording, over deze droeve kroniek heenglijden. Het gaat zoo erg nuchter, zoó zonder een handomdraaien, of het geldt het aan schaffen van een noodzakelijk kleeding- stuk. Zonder dat deze „helden" zich bekommeren om de moeders, die in wan hoop achterblijven of de vaders, die met den zoon de hoop en den trots huns levens ten grave dragen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, is een oude, algemeen erkende waarheid. Dat weten ook zij, die de jeugd in 't ge vlei trachten te komen met schijnbelof- ten, die haar naar den mond praten, die haar trachten te overtuigen van eigen gewichtigheid, die haar geen be letselen in den weg leggen, die voor haar het onrijpe, het nog nevelige in onbe grepen levensverhoudingen interessant trachten te maken, die sluimerende ver langens en gevoelens wekken en in de jeugdige ziel onrust en onevenwichtig heid scheppen. Zij hebben de jeugd. Het is niet juist, het de jeugd te ver wijten, wanneer zij de bedenkelijke crisis meemaakt, waarvan de Duitsche jonge ren al te vaak den laatsten tijd de treu rige symptomen demonstreeren. Jonge menschen laten zich licht vangen en dc vogelaar op vangen uit, weet te lokken met zoet gefluit. Vrijheid, algebeele vrijheid wordt voor den opgroeienden mensch opgeëischt. En ieder, die daartegen opkomt, die aan spoort tot zelfbeheersching, töt Strijd, die. staalt èn geschikt maakt voor het leven, wordt als vijand der jeugd uitge kreten, die zelfde jeugd, die wars i6 van strijd en beheersching, van inperking en onthouding. Tusschen de oudere en jongere gene ratie bestaat een klove, die alleen met uiterste inspanning, en den grootsten tact kan overbrugd worden. De oorzaak is tweeërlei. Het moderne leven heeft de gezins- banden losser gemaakt. Den hüiselijken kring, eertijds algemeen het centrum waar kinderlijke deugd bloeide, althans tot bloei kon komen, vindt men nog slechts sporadisch. De kinderen slenteren langs de straat of vertoeven gansche avönden in dancings, bezoeken bioscoop of cabaret. De gevolgen dezer uithuizig heid zijn niet zoo bijzonder verkwikke lijk. Wie de tegenwoordige jeugd kent, weet dit, lofwaardige uitzonderingen niet te na gesproken. De vijftien- en zestien jarigen zijn vaak meer deskundig dan hunne of hare moeders op veertigjarigen lééftljd waren. Daardoor ontwaakt bij menig jongeling, bij menig meisje de man of de vrouw vroegtijdiger dan ge- wenscht is. De klove heeft nog een andere oorzaak. eene van hlstorischen aard. En ook hier is' het verkeerd, de jeugd Verwijten te maken! Hier boet 'een voorgeslacht voor begane fouten in, de opvoeding. Fouten ten gevolge van onverschilligheid, onbe redeneerden machtswaan, eigendunk, verkeerd toegepaste autoriteit, die met wezenlijke autoriteit niets gemeen heeft Dat heeft ten gevolge gehad, dat in vele gevallen het vertrouwen tusschen ouder en kind verloren is gegaan. En waar geen vertrouwen bestaat, uit een kind zich niet, het spreekt zich niet uit tegenover vader en moeder en derailleert bij de eerste aanraking met het leven. Vaak ten gevolge" van een kleinigheid. De ouderen van heden zijn ook eens zestien en zeventien geweest. Zij hebben evengoed als de tegenwoordige jeugd het ontwaken der zinnen meegemaakt en in die periode is strijd him niet bespaard gebleven. Maar wat hun wel is bespaard gebleven, is de schaamtelooze prediking in woord en geschrift van een ongeremd uitleven, van al die vooze en verderfelijke theorieën, waaop de vrije mensch zoo genaamd recht heeft en die bij de jon geren al te gretig ingang vinden. Daarin schuilt een groot gevaar. In hunne on rijpheid, in hun onvermogen om juist te schiften, beseffen ze niet hoe diep ze gezonken zijn. De zelfmoorc onder de Duitsche jeugd is een droeve tragedie. Het tragische ligt daarin, dat de opgroeiende menschen karaktervastheid, zelfoverwinning en wilssterkte missen. Met al dc schijnbaar schoonklinkende phrasen over vrijheid, recht op persoonlijkheid en andere be denkelijke leuzen worden jammerlijke zwakkelingen gekweekt, niet in staat zichzelf te overwinnen en daardoor even min in staat de overwinning op het leven te behalen-. Helden of martelaren zijn deze bekla- genswaardigen niet, die naar de revol ver grijpen. Wanneer zij recht hebben op ons medelijden, is dit alleen, omdat een onverstandige opvoeding of een perverse tijdgeest hen maakte tot wilszwakke nietswaardigën. De jeugd is de hoop en de toekomst van een volk. Ook van het Duitsche volk. En daarom is het gebiedende eisch wegen en middelen te zoeken, om de jeugd van de dwalingen haars weegs terug te bren gen en er van te maken flinke jonge menschen met geloof en wil en karakter, in stïat om hand en hart, weten en wil len in dienst tè stellen van hoogere idealen en hoogere gedachten. VERSCHILLENDE MEDEDEELINGEN IN VERBAND MET DE PARTIJSTEMMING Uit een circulaire van het. Partij-secreta riaat aan de besturen der R. K. Rijks- kieskringorganisaties, ontleenen wij de volgende, mededeelingen, welke voor alle partijleden dienstig zijn. Datum der stemming De datum voor de stemming in de Party, bedoeld in artikel 21 lid 3 Kiesreglement, is thans definitief bepaald opZondag 5 Mei a. s Tijd van de stemming Om he,t vlotte verloop van het opmaken van den uitslag te bevorderen, wordt in overweging gegeven, de plaatselijke bestu ren te verzoeken den tijd der stemming dusdanig te regelen, dat deze gesloten wordt des. namiddags om 4 uur. Daarbij waren dan dringend te verzoeken, het depouillement onmiddellijk daarna te doèn plaats hebben en hiermede niet tot daags daarna te wachten. Het opmaken van den uitslag, en de invulling van het proces-verbaal kunnen dan dien .zelfden avohd geschieden en de opzending van het proces-verbaal kan dan eveneens dien zelfden avond per expresse 'plaats hebben. Wijziging Kiesreglement Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht er op gevestigd, dat de bepa ling in artikel 21 lid 5 sub a regel 7—9, waarin staat voorgeschreven, dat de geadvi seerde candidaten bovenaan worden gesteld, door een besluit van den Partijraad van S3 November 1928, is gewijzigd. De geadvi seerde candidaten worden alléén onder streept, biyven dus In alphabetische volg orde staan. Alleen heeft het Dagelyksch Bestuur besloten, zulks ter voorkoming van misverstand, om bij de als lid geadvi seerde endidaten de streep te laten door- loopen zonder het stemhokje vóór den naam, en voor de als plaatsvervanger ge adviseerde candidaten onder het stemhokje achter den naam van de betrokken candi daten. Regelen Kies-Comité's Het Dagelijksch Bestuur heeft overwogen, of het nuttig zoude zyn om, ingevolge het bepaalde in artikel 24 lid 9 Kiesregle ment, aan het Partijbestuur voor te stellen, regelen voor de Kiescomité's vast te sellen- Vooralsnog meende het Dagelijksch Bestuur in die richting niet te moeten gaan, doch in. eerste instantie het practische toezicht aan de Kringbesturen te moeten overlaten. Als richtlijn wil het Dagelijksch Bestuur alleen aangeven de bepaling, dat de Kies comité's niet door middel van giften of be loften mogen propaganda voeren, en - bij de aanbeveling van candidaten alle persoon lijke aanvallen of onaangename bejegenin gen tegenover de overige mede-candidaten moeten achterwege laten. Mede op grond van geruchten als zouden voor sommige candi daten kostbare reclame-campagnes te verwachten zijn, sprak hét Dagelijksch Be stuur als zijn meening uit, dat zoodanige campagnes beter achterwege blijven, wyi deze niet strooken met den geest, waarin de nronaganda der Kiescomité's als bedoeld in het Kiesreglement dient gevoerd re wor den De normale voorlichting der partijleden en de propaganda ten behoeve van candi daten mogen niet ontaarden m een ovet- dadige en veel geld ^chenée ®^ar"e' welke de: waardigheid aor c! goede onderlinge verstandhouding m dc Partij slechts zoude kunnen Het bestuur van genoemd ^ongre^ dat op 25, 26 en 27 Augustus a s. Nijmegen wordt gehouden, is door het hoofd van den Ned. R.K, Bond voor Groote^Ge zinnen, in samenwerking met andere nisaties als volgt samengesteld: Voorzitter: W. J. F. van Meegeren, voo." zitter van den Ned. R.K. Bond vooi G Gezinnen te Venlo. Secretaris: J. H. Kray. secretaris van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen te Breda. Ginnekenstraat 137. Penningmeester: ir. B. Heuser, penning meester van den Ned. R. K. Bond v Groote Gezinnen te Nijmegen. Leden: mevrouw R. van Swaay "cnu jes te 's-Hertogenbosch, voorzitster van den R.K. Diocesanen Vrouwenbond in het bis dom Den Bosch, vertegenwoordigster van den Ned. R.K. Vrouwenbond; prof. J. Bemelmans, te Roermond, Direc teur van het Bureau „Voor Eer en Deugd vertegenwoordiger van de Vereen tging „Voor Eer en Deugd": dr. A. C. Verbeek te Oss. vertegenwoor diger van de Federatie „Sobriëtas"; dr. G. van Balen te Amsterdam, verte genwoordiger van de R.K. Artsenvereem- ging; de zeereerw. heer J. Kitslaar, pastoor te Zeeland, vertegenwoordiger van de R.K. Nationale Federatie „Het Wlt-Gele-Kruis"; de overige leden van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Ge zinnen. De directie van de N.V. de Spaarnestad had voor gisteravond de vertooning van twee films in de Gem. Concertzaal georga niseerd: Diepdruk-impressies en Bernadette. In de eerste film, voor de pauze vertoond, werd het samenstellen van een tijdschrift met alles wat daaraan vastzit technisch zoowel als journalistiek in zeer vele bijzonderheden gedemonstreerd. Het kan terstond gezegd, dat deze tech nische rolprent er een van bijzondere kwa liteiten is geworden. Een imposante schets van het grootbedrijf. Een epos van den arbeid Wat brengt het mee. eer het onbewerkt materiaal. papier, inkt, lood. chemische praeparaten, als resultante van bewerking en verwerking ons liet tijdschrift ter tafel brengt? Eerst zal het mcnschelyk brein gearbeid hebben de verslaggever van dingen-van- al!en-dac de uitstekende stylist de denker de vlotte penner van de dosis licht- amusement, die het publiek verondersteld wordt zonder indigestie te consumeeren. En de copie is persklaar Van copie tot geëtste rol op de rotatie pers, het is een lange weg, waarop alle mogelijkheden der techniek worden uitge buit: de zetmachines tikken een ratelend, urenlang lied, de gictmachines daveren, de kalanders persen met tonnenkracht. Eer de geëtste cylinder wordt schoongespoeld, heeft de chemie ons gediend, en eindelijk kunnen de persen den dag vullen met hun gedender. Een epos van den arbeid! Getoond in het bedrijf van De Spaarnestad. Van dc stille schrUftafel en het atelier, waar onze illu strator-kunstenaar juist bezig is de trekken van onzen wereldreiziger voor komende ge slachten te conservecren, tot de heete vuren der „stiep". van zolder tot kelder, door al de vele woningen in dit groote huis. Een imposant résumé imposant zelfs voor den insider een vaak frappant artistieke ver werking der gegevens. Een uitstekende film, die gezien mag worden! Na het leven op de Spaarnestad geeft de film eenige jongere gebeurtenissen weer en wordt ook veel moois van land en stad gezien. Hier weer troffen opvallende kwali teiten van reproductie! Bijzonder een op name van een pontificaal lóf was rijk aan diepe en lichte tonen, aan zware praal van details. De Lourdes-film, die na de pauze draaide, gaf de geschiedenis van Bernadette en de verschijningen, en daarna een indruk van het tegenwoordige Lourdes cn zijn betee- kenis. Wat kan een dergelijke film schaden of zelfs tot een onmogelijk, banaal product maken? Sentimentaliteit, franje, romantiek zullen aBtf waarachtige sfeer dcoden. Geluk kig is dit alles hier vermeden en juist de wijze, waarop de weergave zuiver gehouden werd, vormt voor ons de karakteristieke schoonheid van dit werk. De Maria-figuur hééft aldus enkele oogenblikken van een doorlichte, zwevende gratie en majesteit, die eerbied vraagt en vindt. Bernadette is zoo natuurlijk daardoor, zoo lief, zöo ongekunsteld, zoo rein. Terecht is de weergave uiterst sober ge houden, wat betreft de personen uit baar naaste omgeving. De historisch nauwkeurige verbeelding der verschijningen en hun twee hoofdpersonen Maria en Bernadette blijft het raak neergezet contour, ten opzichte waarvan de andere momenten dezer film be hoorlijk de verhoudingen weten te eerbie digen. Ook de zware opgave van den dood van Bernadette te verfilmen, was aangedurfd. Die opgave: de beklemming en het pijnlijk verkrampen van den laatsten strijd en dc plotselinge extase in het laatst en eeuwig vizioen, werd, het moet gezegd, zeer sterk gespeeld, maar dat zonder gechargeerdheid. zonder het geringste teveel, waar het gevaar zoo groot was, dat het niet te nauw zou genomen worden met de grenzen van echt en theatraal, van ontroerende kunst en melodramatiek. De afbeeldingen uit het Lourdes van vandaag, vooral die van de processie konden heel indrukwekkend genoemd worden. Hedenavond wordt de vertooning her haald met speciale reducties voor lezers van dit blad. U moet deze twee films zien: het epos van den christelijken arbeid en het epos van de Weldoende Maagd. Wij herinneren onze abonné's nog eens aan de filmvoorstelling, die hedenavond voor hen wordt gegeven. Op eenige kaarten staat als datum voor dc belastingcontrole afgestempeld 4 April: dit moet zyn 3 April. Het nieuwe krachtige radio-omroepstation dat door den Franschen P.T.T.-dienst in dan Elzas wordt gebouwd, komt niet te Straatsburg, doch in een plaatsje 20 K.M- daarvan verwijderd, n.l. te Brumath. Het reorganisatie-reglement met aigemecnc stemmen aangenomen Aneta seint uit Semarang: De Indische Katholieke Party heeft hier vergaderd. De jaarstukken werden afgehan deld, waarna het reorganisatie-reglement aan de orde kwam. Het veroorzaakte een uitge breide discussie, waarna het reglement met algemeene stemmen werd aangenomen. De voorzitter noemde de reorganisatie een myi- paal in de geschiedenis van de I. K. P. Een luid applaus vertolkte de instemming met deze woorden. Vervolgens kwam de begrooting aan de orde. waarbij de contributie die aan liet Hoofdbestuur zal moeten worden afgedragen werd vastgesteld op 40 pet. van de contri butie der leden. De najaarsvergadering zal te Djokjakarta worden gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hoeren: mr. Schmutzer, voorzit ter: Dieben, ondervoorzitter: Hillebrandt, eerste secretaris; Pastor, tweede secre taris; Brockx, penningmeester; Thyssen, uit Bandoeng; van Dyk, uit Djokjakarta, Buffart. uit Medan; Duyzinga uit Semarang; Jagtman. uit Soerabaja en Haring, uit Ma- lang. leden. Het telefoonverkeer met Finland via Zwe den is gisteren geopend. De nieuwe verbin ding werd ingewijd met 'n goed geslaagd ge sprek tusschen den Finscben en den Neder- landsclien directeur-generaal der P. T. T. Het tragisch gebeuren te Leiden, waarby drie personen den dood vonden, heeft, zoo als begrijpelijk, veel deernis in de omgeving verwekt. Naar thans bekend wordt bestond de fami lie van der Ham uit twaalf personen, vader, moeder en tien kinderen. De moeder en twee harer kinderen kwamen om het léven. De. begrafenis der slachtoffers zal morgen plaats hebben op de R.-K. be graafplaats te Zoeterwoudc. Dc vliegers in een onbewoonbaar gebied geland V. D. seint uit New-York: De Australische vliegers, die Zondag van Sydney naar Engeland vertrokken en sinds dien verdwenen zyn, hebben thans bericht dat zij op weg naar Mydham aan de N.W. kust van Australië zijn. De vliegers deelden ve.rcör mede, dat zij gédwongen waren op 100 mijl afstand van Mydham in een onbewoon baar gebied te landen. Over het lot van het vliegtuig zelf hebben zij niets gemeld. Op ZONDAG 7 APRIL 's avonds 8 uur in St Bavo Kaarten a 15 cn 20 cent verkrijgb. bij: J. B. Dijkmans, Oranjeboomstraat 107; A. Buis, L. Heerenstraat 49; J. Ronde, Zomcrvaart 18 N: C. Pronk. Smcdestraat 24; H. J. Kuyper, Ben Viljoenstraat 72: J. Felix, A. L. Dysc- rinefcstraat 13 D; A. J. Lips, Burgem. Sandbergstraat; C. van Dam, Leidsche- vaartvreg 221; Gcb. St. Bavo, Smedcstr. Plaatsbespreken a 10 cent extra, alle dagen in St. Bavo. V D. seint uit Beriyn: Naar uit betrouwbare bron medegedeeld wordt, is het den intendant van de stede- ïyke Opera niet gelukt een nieuw contract af te sluiten met Prof. Bruno Walter, zoodat zijn contract, dat 17 April afloopt, niet her nieuwd is. Als concertdirigent zal Bruno Walter vermoedeiyk nog in Beriyn blijven. Deze werkzaamheden zullen echter geheel buiten de stedeiyke opera blijven. De gemeenteraad van Venlo heeft besloten tot den aanleg van een haven volgens een reeds geprojecteerd plan. De kosten hiervan zullen 400.000 bedragen. Auto rijdt over een dame heen Gistermiddag 3 uur stapte een dame, A. W V., wonende te Laren, op 't Stations plein uit 'een tram, komende uit Heemstede. Ze liep voor de stilstaande tram om, doch lette niet op een auto, die van dezelfde rich ting kwant. De chauffeur kon niet tydig ge noeg stoppen, waardoor hy de dame omver en over de borst reed. Met een gebroken sleutelbeen en inwendige kneuzingen werd ze opgenomen en per auto van Mathot naar het Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Haar toestand was hedenmorgen bevre digend. V.D. seint uit Londen: Indien de omstandigheden het. toelaten zal heden een Faircy-eendekker van de Royal Air Force starten voor een nonstop-vlucht van het Cranwell-vliegvekl naar Durban. Pi loot zal zijn luitenant Jenkins. Engeland geeft de vliegvelden in Irak weer vrij Het Departement van Waterstaat deelt mede, dat de Britsche regeering thans toe stemming heeft verleendom van 1 April af van de luchtvaartterreinen in Irak. ge bruik te maken. Met de voorbereiding van een vlucht is een maand gemoeid, zoodat de vluchten niet voor Mei a.s. zouden kunnen worden hervat. Daar het thans bezwaarlik is meer dan één vlucht per maand uit te voeren en in d« maanden Juni, Juli en Augustus in ver band met de regenperiode op een gedeelte van de route niet kan worden gevlogen we gens den toestand van enkele luchtvaart terreinen, wordt het beter geacht de vluch ten niet vóór Sept. van dit jaar te hervat ten. zy zullen dan om de veertien dagen in beide richtingen worden uitgevoerd. De heer G. Roozen, alhier, werd beëedigd als notaris ter standplaats Haarlem. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Valencia. Laagste barometerstand 750.9 m.M. te Warschau. Verwachting; Meest matige noorcfelyke tot noordwestelijken wind, afwisselende be wolking, weinig of geen neerslag, iets zach ter. De drie Dornier-Wal vliegbooten zijn heden naar Ned.-Indic vertrokken. Mededeelingen van het Paitybestnur der R.K. Staatsparty omtrent dc aanstaande partijstemming. Te Utrecht is de depntaten-vergaderlng der A. R.-partij gchonden. Dr. Ritter heeft in verband met het ge beurde na de Utrechtsche publicaties ont slag genomen als lid van den Ned. Journa listenkring. Het telefoonverkeer met Finland Is giste ren geopend. De Engelsche regeering heeft van 1 April af het gebruik der vliegvelden in Irak voor de vluchten naar Ned. Indië weer toe gestaan. De heer v. Lear Black is met zijn Fokker- vliegtuig gisteren te Rome aangekomen en wordt morgen te Londen verwacht. Het Pruisische ministerie van binnen - landsche zaken is niet tevreden met het onderzoek der politic inzake den moord op graaf Stolberg. Rykskanselier Miiller opgesteld. Ontmoeting tusschen Mussolini en Chamberlain, in de omgeving van Florence. Tusschen Andorra en de Spaansche re geering is een conflict uitgebroken. Een vliegtnig der Mexicaansche rebellen werpt bommen op Amerikaansch grondge bied. Haast ben je niet meer Benjamin, Dan neemt een ander je plaatsjen in, Myn lieve, kleine jongen. P. A. de Genestet OP DE LENTE „Zij was hier nauw verschenen, Of ging wel graag weer henen." Poot. OP EEN VRIEND Seght my met wi dat ghy verkeert, Soo heb ick uwen aert geleert. J. Cats. iiWIIHllIifT Barometerstand 9 uur vm.: 762 Vooruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.09 uur. ■HL ■j:'i Hedenmorgen vroeg zijn de drie Dornier- Wal-vliegbooten van de Marine gestart van het vliegkamp „de Mok" naar Ned. Indië, waar zij begin Mei zullen arriveeren. Zooals lnen weet. geldt het liier geen recordvlucht, maar veilig overbrengen der vliegtuigen naar Indië, gepaard aan vlagvertoon. Vele autoriteiten hebben van de beman ning afscheid genomen. De minister van Defensie, de heer Lam- booy had zich gisteren naar den Helder be geven, om by het vertrek aanwezig te zyn. De minister was daarbij vergezeld door den chef van de marinestaf, Schout-bij-nacht Mr. Jager en door den marine-adjudant van den minister, luitenant ter zee le klasse Heydt. Gisterenmiddag had een officieel afscheid in het vliegkamp plaats, waarbij ook gene raal Snüders tegenwoordig was. Bij dit afscheid werd het woord gevoerd door generaal Snijders, verder door kolonel Hardenberg, namens de vliegers van Soester- berg, door den burgemeester van den Helder, door den burgemeester van Papendrecht, waar de Aviolanda-fabrieken, die de vliegbooten construeerden, gevestigd zyn, en verder door vele anderen. Des morgens had de commandant van het vliegkamp de Mok, luitenant ter zee le klasse J. c. Jager de bemanning der vliegbooten reeds toegesproken. Van het officieele afscheid geven boven staande foto een overzicht. Tijdens de toespraken cirkelde.een esca drille vliegtuigen van de Kooij boven het vliegkamp De Mok, Het vertrek Omtrent het vertrek meldt men ons uit den Helder: Hedenmorgen tegen het aanbreken van den dag zyn de drie Dornier-Wall vliegbooten van de marine van het vliegveld „De Mok" naar Indië vertrokken. By het vertrek waren aanwezig de minister van defensie, Lambooy, de vice-admiraal Quant en een klein belangstellenden, voornamelijk familieled» der bemanningen. Vóór het vertrek hield dt) minister Lambooy een korte toespraak. HtJ zeide, dat nu de landvllegers den weg naar Indië gevonden hebben, ook de marine den' luchtweg naar Indië wil banen. Namens de regeering, den minister van koloniën en de Nederlandsche marine wenscb- te hy de bemanningen veel succes. Z8 zijn de eersten, die Nederlands vlag op deae wfiao hoog moeten houden. Dit geldt echter niet alleen voor de marine, doch ook voor de vlag der Nederlandsche industrie, die voor deze vliegbooten het beste heeft geleverd, wat geleverd kon worden. Daarna drukte de minister allen negen leden der bemanningen van de drie vliegbooten de hand. Te 5 uur 50 startte de eerste vliegboot, direct door de beide andere gevolgd. Den drie vliegbooten werd uitgeleide gedaan door een escadrille bommenwerpers van De Kooi).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1