Stadsnieuws Maria-Stichting Amsterdamsche Beurs SS TOONEEL Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Philip's Radio-Toesteilen Agenda 4 April De bibliotheek van de St. Vincentius vereeniing R. K. MIDDENSTANDS- t* VEREENIGING Bijeenkomst van melkhandelaren Wiens auto-plaid is gestolen? De maximum-snelheid Onmenscheliike chauffeur Uit een auto gevallen Rijwieldiefstal Concours „Ons Genoegen" te Wormerveer Uitwin tering der granen in den Haarlemmermeerpolder Hollandsche voorschotbank BURGERLIJKE STAND Maatregelen tegen de wratziekte St. Raphael lederen middag van 2-3 uur Pol ik li niek Gemeentelijke Incassodienst Faillissement v. 2 April 1929 De Hanze in het Bisdom Haarlem Bedwelmde visch KANTONGERECHT Het afgraven van Duin MOTORRIJDEN De Duitsche Paaschtoer TENNIS Davis-Cup LAATSTE NIEUWS De deputatenvergadering der Anti-Rev. Partij Jaarvergadering der Christ. Hist. Unie De overval der Wahabi Botsing tusschen auto en motorrijwiel In een scheepsruim gevallen De opstand in Mexico De deelnemers aan het vierde Intern. Schaaktoumooi De brand van de „Europa" De strijd in China Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Electr. Waschmachines f275.- Terug naar den winter! Sneeuwval te Hamburg en Leipzig De heer Van Lear Black te Rome aangekomen DE SPAARNEBANK n1/. Sociëteit St. Bavo 7 uur Esperanto 8 uur Tooneelclub R.K. Vrouwenbond 8 uur Proza en Poëzie 7 uur Rechtskun dig Bureau 8 uur vergadering „Eerbied in Gods Huis" 9 uur Dioc. Haarl. Gym- nastiekbond 7 uur Ledenvergadering R.K. Volksbond:. St. Josephgezellcnvereeniging Jansstraat 59, half 9 uur Zelafcricenvergadering. Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne straat 8 y, uur, ledenconcert H. O. V. Groote Kerk Van 34 uur orgelbespeling door den heer George Robert. Cinema Palace, Groote Houtstraat 8 uur. bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat) 8 uur, bioscoopvoorstelling. Bembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur bioscoopvoorstellin gen. Het bestuur van de bibliotheek wil er nog eens den nadruk op vestigen dat jongens- en meisjesboeken op Woensdagmiddag ter le zing worden uitgegeven niet alleen In de Hagestraat, maar ook op de Nieuwe Groen markt. Door het hoofdbestuur van den R. K. Bond ▼an Handelaren ln Melk en Melkproducten in Nederland en door het bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem zijn alle R. K. handelaren in melk en melkpro ducten te Haarlem en omstreken uitgenoo- digd tot een zeer belangrijke vergadering op Donderdag 4 April 1929 des avonds om half negen uur by Brinkmann aan de Groote Markt. Op. deze vergadering zullen zeer Interessante kwesties besproken worden, welke voor ieder R. K. handelaar in melk en melkproducten van groot belang zyn. Een vorige maal moest de byeenkomst uitgesteld worden, doch van uitstel Is geen afstel gekomen. Indien nu de belanghebbenden in grooten getale opkomen, dan ls er reeds het begin van het succes, een succes, dat by de stichting van midden stands-vakorganisaties de laatste maanden gelukkig reeds dlkwyis geconstateerd Is mogen worden. De commissaris van politie te Haarlem, verzoekt den eigenaar van een in het begin van Februari 1929 in de,omgeving van de Berkenrodestraat ontvreemd auto-plaid, zich too spoedig mogelijk aan zyn bureau, afdee ling justitieelen dienst te willen melden, ten einde gemeld, reeds in beslag genomen auto plaid te herkennen. Bekeurd werden automobilisten, die op het Btatenbolwerk 50 K.M.; op de Lange Heerenvest 50 K.M. (2 x); op de Amster- damsche Vaart 60 KM. reden. Oude man aangereden Gistermiddag omstreeks kwart vóór drie liep de 84-jarige P v. E. op de Koudenhorn, nabij de Cathrynen-brug. HU stak daar over. Van den kant van de Nieuwe Gracht kwam een auto; de chauffeur had gelegenheid ge noeg om zyn vaart te temperen, doch be liefde dit niet te doen. HU reed den grijsaard aan, waardoor deze op den grond viel en een wond aan het achterhoofd opliep. De onge- lukkendienst verbond hem. Proces-verbaal werd opgemaakt Omstreeks half 4 reed een auto op den Zyiweg en draaide de Duvenvoordestraat ln. Naast den bestuurder zat de achtjarige T. V. Door onbekende oorzaak raakte het deurtje van den auto los, waardoor de jongen uit den wagen viel. Toevallig kwam een dokter voorby, die hem onderzocht en slechts een schaafwondje aan de rechterzy constateerde. Met denzelfden auto werd hy naar huis ge bracht. Een ongeval, dat wel wonder boven won der goed ls afgeloopenl By de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond in een voortuin aan de Boekenrodestraat. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de harmonie „Ons Genoegen" alhier, zal een muziekconcours in het Wilhelnuna- park gehouden worden op 3 achtereenvol gende Zondagen nJ. 30 Juni—7 Juli en 14 Juli as. De deelname aan het concours is zeer groot. Op Zondag 30 Juni zullen aan het concours deelnemen: 3e afd. harmonie „Voorwaarts" te Zaandam en „Nestelroy's Harmonie" te Amsterdam; 2e afd. fanfare: „Door Wilskracht Verkregen" te Beets, „Zuiderwoude" te Zuiderwoude, „Willen is Kunnen" te Lutjebroek, „Wilhelmina" te Santpoort en „St. Cecilia" te Heemskerk. Eere-afd. fanfare: „Amsterdamsche Politie Muziek Vereeniging" te Amsterdam en eero- afdeeling harmonie „Sarphati" te Amsterdam. Aan den marschwedstryd nemen dien dag deel: „Nestelroy's Harmonie" te Amsterdam. „Door Wilskracht verkregen" te Beets, „Zuiderwoude" te Zuiderwoude, „Wilhel mina" te Santpoort. .Amsterdamsche Politie Muziek Vereeniging" te Amsterdam en „Sarphati" te Amsterdam. Op Zondag 7 Juli nemen aan het con cours deel: 3e afd. fanfare: „Jong Cres cendo" te Westzaan, „Knapenfanfare" te Nieuwendam, „Tavenu" te Warmenhulzen en „Eensgezindheid" te Heiloo. Ie afdeellng fanfare: Haarlemsche Politie Muziekvereeniging te Haarlem. Ie afdeeling harmonie: „St. Cecilia" te Alkmaar. Eere-afdeellng fanfare: „Crescendo" te Spaarndam, „Oefening kweekt kennis" te Oosthuizen, „Onderling Genoegen" te Krom menie en „Venl Vidl Vici" te Amsterdam. Dien dag zullen aan den marschwedstryd deelnemen: „Jong Crescendo" te Westzaan, „Knapenfanfare" te Nieuwendam. „Eens gezindheid" te Heiloo, „Haarlemsche Politie Muziekvereeniging" te Haarlem, „St. Ceci lia" te Alkmaar, „Crescendo" te Spaarndam en „Veni Vidi Vici" te Amsterdam. Op Zondag 14 Juli: 2e afdeeling harmonie: „St. Fidelis" te Velsen en „St. Jozef" te Beverwijk. Afdeeling harmonie uitmuntendheid: „R. IC. Harmonie" te Zaandam. Afdeeling fanfare uitmuntendheid: Fan fare Draad en Kabelfabriek „De Eendracht" te Amsterdam en ten slotte in de eere- afdeeling harmonie de 3 beste harmonie corpsen in Noord-Holland n.l. Apollo" te Zaandük. Harmonie Kon. Papierfabriek „De Eendracht" te Velsen en „Excelsior" te Wor merveer. Aan den marschwedstryd nemen dien dag deel: „St. Jozef" te Beverwijk, „R. K. Har monie" te Zaandam en Fanfare Draad- en Kabelfabriek „De Eendracht" te Amster dam. De jury bestaat uit de heeren: Martin Waltere te Amsterdam; Jos. de Klerk te Haarlem en F. H. E. Blcknesse te RUswUk. Nu de natuur opnieuw herleeft, biykt, dat de schade, welke de langdurige, strenge vorst aan de te velde staande wintergranen heeft veroorzaakt, over het algemeen vry aanzleniyk ls, meldt men ons uit de Haarlemmermeer. De perceelen, welke op lichtere en vlak opgeëgde grondeü staan, zUn büna alle verloren. Op de zwaardere klei en daar waar men ln de rullifklulten heeft Ingezaaid, is het gewas er beter afgekomen, zoodat het zich zeer waarschijnlijk herstellen zal. Ook de tUd van Inzaaien blijkt van Invloed, zoodat de omstreeks half October gezaaide granen over het algemeen het meest ge leden hebben. De directie der Hollandsche Voorschot bank bericht, dat besloten is tot uitgifte van een verder bedrag van 500.000 5 pet. obli- gatiën, waarvoor dezelfde bepalingen omtrent rentebetaling en aflossing gelden als ten aanzien der reeds eerder geplaatste 500.000 schuldbrieven van hetzelfde rente-type, waarop het prospectus van 28 Juni 1928 be trekking had, en dat van dit bedrag onders hands is geplaatst 100.000 schuldbrieven nos. 401500. Ondertrouwd; 2 April: A. A. van Meurs en A. J. Noieboom. Geboren: 31 Maart: B. IJsselsteinde Bruin, dochter; J. O. A. van Teucenbroek de Koninck, dochter; 1 April: O, van Vark—Polderman, dochter; S. B. C. van LieshoutLambooijzoon; 31 Maart; C. J. de Lange—RUnvis, zoon; 30 Maart: C. van Bllderbeekv. Stipriaan, d.; 28 Maart: C. Bakkervan Kampen, zoon; 30 Maart: M. S. W. Menting—van VUsteren, dochter; 31 Maart: A. O. M. Brugmande Graaf, dochter; 1 April: J. E. van de Wei denPiazza, dochter; 31 Maart: M. Punt van Slnderen, zoon; 2 April; J. M. van Hof- tenHartog, dochter; 31 Maart: J. Stam van de Stroom, zoon; 30 Maart: W. A. BreemsPrins, dochter; 2 April: M. Caiandt Medenblik. dochter; 31 Maart: J. M. An- tonisaevan de Mey, zoon; 1 April; M. RoosenSchlensak, dochter; M. Op 't Veld —Komen, dochter; 31 Maart: M. W. C. Rit- ter—Edler, zoon; 29 Maart: E. H. Blok— Landman, doch'er; 30 Maart: M. W. de Hey—Hartog, zoon. Overleden: 30 Maart: A. C. de Baatten Napel, 75 jaar, Ripperdapark; 29 Maart: C. Bénard, 74 jaar, Grebbestraat; 30 Maart: A. j 5 maanden, zoon van A. J. van de Put ten, Burgwal: 29 Maart: M. Schuil— van der Meulen, 81 jaar, Meckelenburgstraat; 31 Maart: G. Middendorp, 86 jaar, Jans straat; 30 April: E. G. de Vries—Rensen, 85 jaar. Jansstraat; 1 April: M. DraUer Visser, 75 Jaar, Dykstaat. Na Ingewonnen advies by de regeering omtrent de rechtsgeldigheid is door den Raad der gemeente Anna Paulowna met algemeene stemmen besloten den verbouw van Bravo-, Kampioen-, de Wet- en Bintjeaardappelen by gemeenteiyke veror dening te verbieden teneinde in deze zoo bekende aardappelstreek de gevreesde wrat ziekte het best te kunnen tegengaan. Het verbod ls volgens het Hbld. niet van toepassing voor de aardappelen, die reeds in 1929 geplant zyn vóórdat de verorde ning in werking ls getreden, doch dan dient schrifteiyk kennis te worden gegeven van de daarmee bepote oppervlakte. De Zaai- zaadvereenlging Anna Paulowna stelde reeds 10.000 K.G. poters van andere soor ten tegen gereduceerden prys ter beschik king voor de kleine bouwers en arbeiders. A.s. Vrijdagavond houdt de afdeeling Haar lem van bovengenoemde n bond een verga dering in „St Bavo". De agenda vermeldt o.m bestuursverkiezing in de vacature Jb v. d. Berg en benoeming van een feestcom missie ter viering van het 25-Jarlg bestaan. WU vestigen de aandacht op de adverten tie in dit nummer, waarin wordt medege deeld, dat v. d. Incassodienst, benevens Stor tings- en Ophaaldienst, de kantoren VrU- dag 5 April a.s. zullen verplaatst worden van Kinderhuisstraat 2 naar Jacobijnestraat 22. tevens zyn de kantoren 5 April, uitgezon derd voor den verkoop van Muntgaspennin- gen, voor het publiek gesloten. Opgeheven werden de faillissementen van: D. Prins, landbouwer, wonende te Beem- ster. P. Battem, molenaar, wonende te Wor- mer. In beide faillissementen was curator mr. H. H. Riepma te Edam Belangrijke besprekingen op 11 April Donderdag 11 April a.s. zal in het gebouw ,St. Bavo" des morgens te half elf een ver gadering gehouden worden van vorzitters en secretarissen van de afdeelingen van den Haarlemschen Diocesanen R. K. Midden standsbond. Mr. C. Bach, directeur van het Centraal Hanzebureau, zal spreken over taak en toekomst der organisatie. Pater H. de Greeve S.J zal een inleiding houden over het Communistische gevaar. Voorts zal de heer W. Peeters behandelen; Uitkeering by overlijden. Er zal ruime ge legenheid bestaan, om de onderscheidene vraagstukken van actueel belang voor de or ganisatie te bespreken Om aan den benoodigden grond te komen voor het dempen van den Kruis tocht te Hoofddorp, heeft men groote bassins uitgegraven, welke op hun beurt weer worden gevuld met afval van den vuilnisophaaldienst. De in deze bassins zich b-whidende visch, waaronder snoeken en zeelten van pl.m. 10 pond, geraakte door bederf ln het water, thans zoodanig be dwelmd, dat ze boven kwam zwemmen en zeer gemakkeiyk kon worden verschalkt. Vooral de aan het dempen van den Kruis tocht te werk gestelde arbeiders, beschou wen dit reeds als een bui enkansje. In Bloemendaal is het verboden duin af te graven, tot op 100 M. van den openbaren v/eg, zonder daarvoor toestemming te heb ben van Burgemeester en Wethouders. Ze ker man uit deze gemeente stoorde zich daar echter niet aan, dies werd hij op de bon ge plaatst. Verdachte was hedenmorgen niet voor het kantongerecht verschenen, doch had een raadsman in Mr. Byvoet gevonden. Het betrof hier een oevrtreding van art. 102bis der Bloemendaalsche Algemeene Poli tieverordening, welke een verbod van het afgraven van duin. zooals hiervoor vermeld, inhoudt. Verdachte had zich laten verbali seeren, om een principieele uitspraak te ver- krygen. Mr. Byvoet hield 'n uitvoerig pleidooi, waarbij hij wees op een provinciale verordening die reeds bestaat over het afgraven van grond, waarby bepaald is, dat men tot 8 Meter vrij kan graven. Bovendien is door den Hoogen Raad uitgemaakt, dat een Prov. Verorde ning bindend is. Spr. noemde de gemeente verordening zeer eigenaardig. Het OM. eisch- te een boete van 0.50 of 1 dag. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif- teiyk vonnis wyzen. Een hond ls een gezellig huisdier Ontegenzegiyk is een hond een gelief koosd huisdier. In menig huishouden wordt een hond op geiyken voet behandëld met de kinderen, in sommige overdreven gezinnen zelfs beter. Schoothondjes zyn lieve troetel- diertjes, ze worden soms aangehaald en be- aaid, dat een normaal mensch er akelig van wordt. Buiten dit alles is een hond een aardig dier behalve als ie blaft en huilt, speciaal in den nacht. Hebt ge wel eens een janken den hond gehoord ln het middemachteiyk uur, als het overal rustig is en zelfs de mus- schen slapen? Niet? Gelukkig mensch. Een juffrouw uit IJmuiden kan u echter wel anders vertellen. Die heeft een gezellige buurvrouw met een kanjer van een hond. Als ze uitgaat, sluit ze het lieve beest op in een schuur en draagt 'n vriendin op zoo nu en dan wat eten te brengen. Gewoon verschynsel, nietwaar. Wie verzorgt er uit vriendschap niet eens het kanarie-pietje of het poesje, of de witte muizen van een ander! Maar deze vriendin was biykbaar geen Uverig lid van de Dierenbescherming, want ze liet het water voor den hond bevriezen (het was eind Februari, toen 't 36 graden vroor, weet u wel?) en bracht des morgens alleen een bak met brood. Het gevolg was, dat het arme dier in kwestie, speciaal des nachts met volle capaciteit jankte en blafte, tot ergernis van de omwonenden. 't Valt voor zoo'n beest ook niet mee, zon der verwarming, zonder drinken en met be vroren waterbrood opgesloten te zyn. De klok rioeg één uur in den nacht. Buurvrouw kon 't niet uithouden en zocht als uiterste redmid del de kou op, om de eigenares van den hond te waarschuwen. Er werd niet opengedaan, want de familie was 3 dagen de stad uit. Dan maar krasse maatregelen getroffen e» den veldwachter uit z'n bed getrommeld I Deze zag, constateerde en was tot schreiens toe bewogen, zooals het arme beest bibberde en beefde. De snoode eigenares had zich hedenmor gen voor den kantonrechter nogmaals te verantwoorden, omdat ze in verzet gekomen was tegen een boete van 25. Twee getuig enk décharge (ook van het vrouwelUk geslacht) had ze meegenomen. Daar thans bleek, dat de buurvrouw en niet zy, nalatig was geweest, in het verzor gen van het beest, wilde de ambtenaar de boete verlagen tot 10. De kantonrechter was vanwege het voor- jaar(!) ook mild gestemd en verklaarde zich sr mede accoord. schien heeft 't je wel eens geërgerd (als je ons tenminste de eer aandeedt, deze critieken te lezen) dat wij, als je op een rol gepiekerd en gezwoegd hadt, nog twyfel mengden on der onzen lof. Je hebt natuuriyk niets geant woord bent maar biyven werken; soms (on de grooten steden) aangemoedigd door een talrijk, dankbaar pubUek; soms (b.v. in Haarlem) miskend door de gaping van tal- looze stomme stoelen. Weet nu, dat althans het groepje Haarlemmers, waarvoor je IJs brand gaf, nooit meer op je plaats in de eerste rij tooneelkunstenaars zal afdingen; \en als we Je tegenkomen gaat de hoed af. Voor jou en voor Ko Arnold!, om dat perfecte werk in 't vierde bedrijf. En je collega's, die je hielpen in dit stuk, zijn niet jaloersch om dat we nu over hün werk zwygen. Er zyn tegen de tragi-comedie „IJsbrand", van Frederik van Eeden, artistieke bezwaren te opperen De hoofdfiguur ls gevoelig, poë tisch en in' zeker opzicht wys; méér overge voelig, lichtelijk önwys en in zeker opzicht onredelyk tegenover de menschen en tegen over het leven. Het spyt ons eenigszins. dat IJsbrand ietwat werkelijk krankzinnig is, en dat het vonnis van professor Arnoldi wel zoo lulden moet. Nu is de tragiek zwakker omdat er geen reden bestaat, het lot van IJsbrand te slingeren in 't gelaat der mate rialisten en philisters. Ook ligt er iets wankels in de verhouding tusschen het gestyleerde van de hoofdfiguur en het realisme van zyn omgeving. Het ging niet aan, een zoo diepgewonde, onbe grepen-vereenzaamde ziel te steken in een colbert, bruine schoenen en grijzen hoed, vandaar de bruine py en de sandalen Het was niet goed mogelijk, zoo'n figuur uit te beelden in de gewone aanpassing, in't uiter lijk leven, waarachter zoovele „gevoeUgen", gewonde eenzamen, hun wezen verschuilen; vandaar het stilzwygen en de alleenspraken Van den anderen kant de platte hebzuch tige omgeving moest wel, om de tegenstel ling, naar de uiterlijke natuur geteekend worden. Maar die teekening moet fraai blij ven. Er zyn voor 't derde bedrijf te grove penseelen gebruikt. Er zyn oogenblikken, dat het gekrijsch en gebral der omgeving beslist onschoon aandoen en zie, dan slaat onze waardeering, óók ons begrip van IJsbrand, opeens neer en worden we een beetje boos op den held, omdat hy niet éven nuchter, éven practisch wordt. En het was stellig Van Eedens bedoeling niet, dat we zooiets zouden wenschen Het ware te hopen, dat Van Eeden zyn IJsbrand kon omscheppen tot een figuur, die éven gevoelig, éven poëtisch, éven wUs van idealisme en dus éven miskend en een zaam leefde als deze leefde tusschen de massa der ordinaire gemoederenmaar dan zónder tastbaar gemis aan practisch vernuft en zonder sporen van waan zin! Het kon een drama worden van klas sieke schoonheid. E. U. mogen worden winnaars te zullen zyn van Noorwegen en Monaco (dat zoo juist Zwit serland heeft geslagen). Na een eventueel succes tn Boedapest ls er kans voor een wedstrijd in ons eigen land, waar dan óf Engelschen óf Zuid-Afrikanen onze tegen standers zyn. Stadsschouwburg IJsbrand Schouwtoonecl. Natuurlijk zyn er wèl tooneelstukken, en nr zyn wél tooneelspelers, maar het publiek is dom. Het wil maar gyntjes, gyntjes! Het verdiept zich niet in problemen, het kan geen poëzie genieten, het heeft geen respect en begrijpt niettenzy in héél enkele van de millioonen richtingen, die by overweging van het leven rondom kunnen worden geko zen: het ziet in een cirkel maar drie of vier stralen; en daar is altyd by die ééne, die recht naar beneden gaat. In het dramatische bezit Haarlems uitgaand publiek nog geen kwart van de beschaving, die het ln 't mu zikale vertoont Zoo waren we <lus gister avond weer sch'aarsch in aantal, wy, die Kó van Dyk toejuichten voor zyn voortreffeiyke IJsbrand-creatie. Er zyn menschen die klagen, dat ze geen forsch dramatisch spel meer te zien krygen op onze planken; „zooals vroeger"; altyd hetzelfde gezaag. Geen wonder dat ze zoo praten: het forsche dramatische spel, het gave spel, krachtig en verfynd tegeiyk, is er wel (zie slechts Ko van Dyk en Ko Ar noldi ln het vierde bedryf van IJsbrand!) maar zy, de klagers, komen niet kyken't Is met de praters en kwaadsprekers altyd het zelfde: ze roddelen en oordeelen maar, en ze weten er niets, niets van. Ko van DUk, Je hebt ons respect voor je talent wéér een stuk omhoog gedreven. Mis» De eerste dag. Het was Zondagmorgen een geweldige drukte aan de Duitsche grens by Kalflenklr- chen, waar de officials van de K.N.M.V. de 225 Duitsche motorbroeders opwachtten. De grensformallteiten namen veel tyd ln beslag, zoodat meer dan een uur te laat uit Venlo vertrokk enwerd. Aan den Piasmolen wachtte de NUmeegsche Motorclub, die de colonne de Waal over loodste en naar Arn hem bracht, waar geluncht werd onder lei ding van de Arnhemsche Motorclub. in Leersum hadden de Utrechtenaren zich opgesteld en ln Zeist de Amsterdammers, zoodat de Duitschers gedurende den heelen tocht begeleid werden. De verkeersregeling in de steden was schit terend in orde en duizenden sloegen het on gewone schouwpel van een paar honderd mo toren gade. In de duisternis Werd Amsterdam bereikt, waar een officieel diner plaats had De K.N. M.V. officials, die zich voor dezen tocht veel moeite gegeven hadden, werden door de Duitschers gehuldigd met de uitreiking van eere-insignes en een fraaie clubvlag. De tweede dag. Om half 10 werd vanaf den Overtoom ge start naar Zandvoort waar de zee voor het eerst werd bereikt. Het droge, doch winde rige weer van den eersten dag had echter plaats gemaakt voor regenbuien. In Zandvoort keerden een 75-tal rijders terug onder leiding van den secretaris der K.N.M.V. De rest reed door over den Haag en Scheveningen waar geluncht werd Na 'n rondrit door Den Haag bereikte deze groep Amsterdam weer tegen den avond. De eerste groep had met slecht weer te kampen. In Amersfoort werd geluncht, waar na in een stortregen naar Arnhem gereden werd. Een korte pauze voor de doorweekte rijders was hier noodig. Gelukkig klaarde het weer na Arnhem iets op. Na Nymegen werd flink doorgereden en om kwart over zeven waren de meeste Duit schers weer ln hun Heimat terug. De gasten waren zeer enthousiast over de ontvangst en de uitstékende organisatie door de K.N.M.V. Jammer was het, dat het slechte weer veel van het genoegen bedierf. Ook dezen tweeden dag was de belangstel ling allerwege by zonder groot. Miss Wills in ons land Een dameswedstryd Nederland-Amcrika De komst van miss Wills naar Europa heeft het bestuur van den N.L.T.B. aanlei ding gegeven opnieuw een uitnoodlging te richten aan den Atnerikaanschen L.T B. voor het spelen van een wedstrUd Nederland Amerika voor dames. En hoewel deze bond reeds meer dan twintig aanvragen kreeg, heeft het bestuur de uitnoodlging aangeno men en medegedeeld, dat miss Wills en miss Cross op Zaterdag 11 en Zondag 12 Mei zulk een wedstryd tegen een Hollandsch team kunnen spelen Het verlangen van miss Wills om opnieuw in ons land te spelen heeft hierop een grooten invloed gehad. Op den eersten dag zullen twee enkelspelen en een dubbelspel gespeeld worden, op den tweeden de twee resteerende enkelspelen. De wedstrijd zal in geen geval zooals verleden jaar, drie dagen duren. Portugal geeft den wedstrijd tegen Neder land cadeau. De Portugeezen kunnen geen ploeg byeen brengen voor de reis naar Nederland en hebben in verband hiermede den Wedfctryd gewonnen gegeven. Onze ploeg zal nu de reis naar Finland móeten maken, aangezien de Finnen wel zullen winn envan de Egyptenaren, die ln de eerste ronde tegen hen moeten spelen. Komen onze spelers deze zware reis met succes te boven, dan zullen zy opnieuw een niet geringe reis moeten maken en wel naar Boedapest, aangezien de Hongaren geacht UTRECHT, 3 April Omtrent de depu tatenvergadering der Anti-Rev. party, die heden te Utrecht gehouden wordt, meldt men ons nog pader: Te 2 uur ving de middagvergadering aan. In de middagvergadering was allereerst het woord aan Staatsraad Prof. Mr D. P. D. Fabius, die de eerste tien jaar secretaris van het Centraal Comité was en de eenige nog in leven zynde stichter der party is. Mr. Fabius schetste in een uitvoerige rede de figuur van Groen van Prinsterer. Het Tweede Kamerlid, Prof. Dr H. Viv- scher, sprak hierna een opwekkend slot woord. De belangstelling was enorm groot. Tivoli was tot in de nok gevuld, terwyi ln een filiaal-samenkomst in de Handelsbeurs duizend personen in vergadering b"een wa ren. Een rede van mr. Schokking AMSTERDAM, 3 April Heden werd al hier de jaarvergadering gehouden van de Christ. Hist. Unie onder leiding van mr. J. Schokking. De drukbezochte byeenkomst werd geopend met psalmgezang. Hierna hield' de voorzitter een uitvoerige rede, waar in hy o.a. wees op de belangrykheid van de vergadering in verband met de as. verkie zingen. Spr. achtte het voorts noodig in het aangezicht van de nieuwe verkiezingen op het belang van een juist opgevatte politiek ook voor den binnenlandschen vrede de aan dacht te vestigen. Spr. wees er o.a. op, dat het in de be doeling ligt het revolutionneeren van on ze staatsinstellingen niet slechts in zijn voortgang te stuiten,, maar zoo terug te dringen, dat er weer ruimte komt voor een gezonde werking, die aan het doel van het overleg tusschen regeering en volk beant woordt. Zoo zullen de verkiezingen een waarborg kunnen biyven voor de handha ving van het gezag en tegeiykertyd voor het behoud van de rechten ai vrijheden van ons volk. (De zitting duurt voort.) 500 Bedooinen gedood LONDEN, 3 April. Volgens berichten uit betrouwbare bron te Jeruzalem, zyn by den eenigen dagen geleden gemelden overval der Wahabi, nabij Jeb el Beï 500 Bedouinen ge dood. SOfERABAJA, 2 April (Aneta) De kor poraal-machinist van de Marine N. T Kos, is op den Perakweg met zyn motorrijwiel te gen een auto gebotst. HU kreeg een hersen schudding en verkeert ln zorgwekkenden toe stand. SOERABAJA, 2 April (Aneta) De baas timmerman, P. van Baaien, is op het s.s. „Salawati" van de Stoomvaart Maatschappy .Nederland" in het ruim gevallen. HU kreeg een schedelbreuk, zyn toestand is zorgwek kend. De slag by Jim ine» NEW YORK, 3 April. Volgens berichten uit Mexico City bedragen de verliezen der opstandelingen in den slag by Jiminez, naar schatting van generaal Calles dageiyks on geveer 300 dooden. De regeeringstroepen zouden tot nu toe in totaal slechts 50 dooden verloren hebben. Een afdeeling federale troepen onder be vel van generaal Quevedo bevindt zich op nog slechts 100 meter afstand van de stel lingen der opstandelingen. Generaal Calles is van meening, dat de volledige nederlaag der opstandelingen nog slechts een kwestie van uren is. PRAAG, 3 April In den komenden zo mer, waarschynlijk van 5 Augustus tot 10 September as. vindt te Karlsbad het vierde Internationale Schaaktoumooi plaats. Reeds hebben de volgende schaakmeesters hun deelname toegezegd: Capablanca, Rubin stein, Nimzowitsch, Splelmann, Saemiseh, Dt Tartakower en Bogoljubov Voorts zullen Dr.' Treybal en GUg uit Tsjecho-SlowakUe aan dit tournooi deelnemen, terwUl met Al- jechin en Dr. E. Lasker nog onderhande lingen worden gevoerd. In totaal zullen twin tig vier en twintig meesters aan dit tour nooi deelnemen De hoofdprijs bedraagt 20.000 kronen. HAMBURG, 3 April De verzekerings- maatschappUen, die betrokken zyn by de verzekering van de „Europa" van den Nord- Deutschen Lloyd vermoeden nog steeds de mo gelijkheid van brandstichting. Gemeld wordt dat een aantal detectives van de Brltsche en Nederlandsche verzekeringsmaatschappyen 'n onderzoek instellen. De Nord Deutsche Lloyd heeft naar men weet een belooning van tienduizend mark uitgeloofd voor het opsporen van de oorzaak van den brand. HANKAU, 3 April De troepen der Nan- klng-regeerlng rukken nog steeds op langs den rechter-oever van de Jangtse en ztjn tot op 25 myi afstand van Hankau genaderd De Woehan-generaals hebben hun troepen' tot op den laatsten beschikbaren man geconcen treerd te Janglo, ongeveer 20 myien stroom afwaarts van de rivier gelegen. Men ver wacht heden of morgen een feilen stryd. De Woehan-troepen benoorden de rivier schy- nen van hun hoofdmacht te zUn afgesneden, maar zekerheid daaromtrent valt niet te krijgen. BERLIJN, 3 April De koude die tüdens de Paaschdagen in geheel Duitschland met storm en regen heeft ingezet, ls in de laatste 24 uur nog toegenomen. In geheel Noord- Duitschland heeft het hedenmorgen gevro ren, terwyi in Zuid-Duitschland de thermo meter slechts één twee graden boven nul stond Te Beriyn vroor het hedenmorgen drie graden terwül een vry flinke sneeuwval de stad in een minimum van tyd met een wit kleed bedekte, dat natuuriyk niet zeer duurzaam was. Uit Hannover wordt gemeld, dat daar reeds gisteravond een sneeuwstorm woedde, die gedurende den geheelen nacht aanhield. De vllegdienst noteerde als laagste temperatuur van den afgeloopen nacht vyf graden onder nul. Ook hedenmorgen woedde er nog een sneeuwstorm als midden in den winter. Het telefoonverkeer ondervindt tal- ryke storingen. De barometerstanden in de verschillende deelen in Europa rechtvaardi gen de verwachting dat de weersgesteldheid voorlooptg niet ingrijpend zal veranderen In het Zuid-Oosten ligt een depressie terwyi zich in het Noorden en in het Westen een maximum-gebied bevindt, waardoor de ko mende dagen waarschUniyk nog Noord oosten- en Noordenwind zullen brengen. HAMBURG, 3 April By een tempera tuur van eenige graden onder nul ls ln den afgeloopen nacht boven Hamburg sneeuw gevallen, welke de straten hedenmorgen met een dunne laag sneeuw bedekte. De hemel was echter weer spoedig blauw en toen de zon begon te schynen was al de sneeuw spoe dig verdwenen. De laagste temperatuur van den afgeloopen nacht was 3 graden onder nul. Hedenmorgen te acht uur vroor het oog 2 graden. LEIPZIG, 3 April In den afgeloopen nacht heeft het boven Leipzig en omgeving gesneeuwd Vanmorgen was Leipzig, evenals de omstreken met een wit winterkleed be dekt. Donderdag aj. te Londen verwacht De bekende Amerikansche luchttourist Van Lear Black ls met zyn Fokker-toestel, be stuurd door de Nederlandsche piloten Gey- sendorfer en Scholten uit Athene te Rome aangekomen, zy zullen waarschyniyk heden hun reis voortzetten en worden Donderdag a.s. te Londen terug verwacht. WOENSDAG 3 APRIL Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4'A Nederl. 1916 4 A Nederl 1917 H% N.-Indlë 1923 D 4H N.Ind. 1926 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Nederl. Kunstzyde Maecubee van Berkei's Pat. Nieuwe Philipe.... Icdnstr. Buitentank. Anaconda Separator Zweedsche Lucifers MUnbonw Boe ton MUnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Aon. Olie ?erlak Peudawa Marland Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubti Rott. Tapanoell Serbadjadl Sllau V. L O. O. Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyr dito Gem. Eigend. Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref, Suiker R. V, A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic. Milw. StPau) Kansas City South Erie Rallr Prolongatie 100 100 99 99 100»/, 96'/, 248 167% 189 3653/4 150 393% 148 262 875% 307»/, 158 389% 243% 226% 385% 116% 400% 199% 41 42V, 268% 199% 185 113 222% 104 77 745/, 95s/, 223 6% 40 653 88 165% 145i20 493% 433 193 509»/, 217% 65 32*/, 86 ,67»/, 5'/. 100 100 99 99 100,/, 96'/, 250 1 168 188% 3683/4 153 261 1 875 310 160 388 243 228 392 1 116 407% 209 401% 44*/s 270 198 184 222 156 85 77 75 95 b b 6 41% 655% 88 I 166 b 146% 491% 434 192% 509 216 65 32*/, 84% 74 5 V,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2