Binnenlandsch Nieuws Nederl. Middenstandsbank TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 Na de Utrechtsche publicaties De territoriale rechten en de overeenkomst tusschen Nederland en België Deputaten vergade ring der Anti-revolu tionaire partij I ai mm jr Communistische zakboekjes De verbinding AmsterdamBoven Rijn AAN- EN VERKOOP EFFECTEN COUPONS H.M. de Koningin naar het Loo Prof. dr. H. W. Siemens UIT ONZE OOST Tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld ONDERWIJS Jeugdlectuur Uit de R.K. Staatspartij SOCIAAL LEVEN A. R. K. A. Het Katholiek jeugdwerk in de radio-uitzendingen ïyken." Mr. G. Vissering De mijnramp te Waterschei Jhr. mr. L. de Milly van Heiden Reinestein t RECHTSZAKEN Valsch antiek Moord met voorbedachten rade De houding van dr. Ritter ten opzichte van den Ned. Journalistenkring 0r. P- H. Ritter, hoofdredacteur van het .Otrechtsch Dagblad" heeft in een uitvoerig tchrijven aan het bestuur van den Ned Journalistenkring verklaard, dat hij op een rerder lidmaatschap van den Kring (onder de gegeven omstandigheden) geen prijs kan stellen en mitsdien zijn ontslag neemt ais lid. Schr. zal op dit besluit niet terugkomen voordat de naar zijn meening door den Kring-voorzitter geschapen onzuivere ver houding volkomen is opgehelderd. Hij betwist o.adat volgens artikel 12 der statuten het bestuur reglementair bevoegd is tot een disciplinair oordeel over zaken, die liggen binnen het terrein van de hoofd redactioneele verantwoordelijkheid. Aan de eischen, waaraan elke rechter moet voldoen, van onafhankelijkheid en onpartijdigheid, zou niet worden voldaan. De leden van den Kring staan niet ailen onafhankelijk tegenover al die (overigens weinig talrijke) leden van den Kring, die als leden van verantwoordelijke hoofdredacties, over de genoemde aangelegenheden, (ging de stelling van het bestuur op), cq. ter ver antwoording zouden kunnen worden geroe pen. en zijn voorts, uit den aard der zaak veelal mannen van sterk uitgesproken poli tieke overtuiging. Het wordt thans algemeen erkend, ver volgt schr., dat mijn publicatie van het be trokken document zoowel voor ons land als voor Europa zeer zegenrijke gevolgen heeft gehad. Slechts door die publicatie onver schillig of het document door of met behulp en medeweten van hoogere of ietwat minder hooge ambtenaren van den Belgischen Slaat is vervaardigd is het Brusselsch riool waaruit sedert jaren de vertroebeling van de Belgisch-Nederlandsche betrekkingen uit gaat, eindelijk geopend; zeker aan mij is het niet te wijten, indien van de thans geboden gelegenheid om dit gevaar voor den Euro- peeschen vrede grondig uit te roeien, niet ten volle gebruik wordt gemaakt. Het lijdt volgens schr. geen twijfel, dat de feiten, waarover door het bestuur met hem contact is gezocht, geheel vallen buiten den kring van daden, waarover artikel 12 het Kringbestuur een oordeel en derhalve een onderzoek toestaat. Het dagelijksch bestuur van den Nederland- schen Joum listenkring deelt, naar aanlei ding van het bovenstaande, het volgende mede: De heer dr P. H. Ritter Jr., hoofdredac teur van het ..Utrechtseh Dagblad", die als lid van den Nederlandschen Journalisten kring neeft bedankt, publiceerde in de pers een afschrift van (of uittreksel uit) een breedvoerigen brief, door hem aan het Kringbestuur gezonden Deze brief zal in de eerstvolgende bestuursvergadering worden behandeld, en het bestuur zal dan zhn hou ding vaststellen, doch teneinde verkeerde gevolgtrekkincsn te voorkomen stelt het da- geliiksch bestuur er prijs op, reeds thans met den meest-stellirren nadruk mede te dcelen. dat in den brief van dr Ritter allerlei on ware. half ware en onjuiste mcdedeelin"en en conclusies voorkomen, waarin het bestuur thans echter niet nader zal treden Het bestuur zal zich binnenkort uitspreken. Een misverstand van dr. Ritter? Naar aanleiding van de mededeeling van dr Ritter, dat hü door een brief aan den minister van Justitie van 11 Maart zich ge bonden zou moeten achten tot beperking in het gever van inlichtingen ..om de regeerinc niet in ongelegenheid te brencen". verneemt het Ned Corr Bureau van bevoegde zijde, dat deze gedachte van dr Ritter geheel or een misverstand ziinerzijds moet berusten daar de minister van Justitie zijn onderzoek bij hem luis» heeft gestaakt, toen bleek da van dr Ritter omtrent den loon van zaten met de publicatie niet dan onbestemde m o maties waren te verkrijgen Voor wat de re geering betreft, bestaat voor dr Ritter au vrijheid, welke mededeelingen ook te doen. Het oordeel van een handschriftkundige De bekende grapholoog, de heer Saudek deelt aan het Utrechtseh Dagblad^ het vol gende mede; „Er werden mij op 6 Maart J.l. 2 met do schrijfmachine geschreven documenten voor gelegd. waarvan het eene een handteekening „Michem". het tweede een handteekeninc „Galet" droeg Ik ben nooit in staat gesteld om de echtheid dezer handteekeningen door een vergelijking met onbetwistbaar echte handteekeningen der beide heeren te toetsen Eenige vergelijking met andere handteeke ningen heeft trouwens in het geheel niet plaats gevonden Onder deze omstandighe den kon het onderzoek alleen maar zoo be doeld zijn, dat ik de natuurlijkheid of on natuurlijkheid dir schrijfbewegingen, met welke deze handteekeningen werden voortge bracht, kon onderzoeken In bet geval van Michem heb ik verschillende weersprekende schriftkenmerken vastgesteld, dus een on natuurlijke schrijfbeweging waargenomen en dan ook deze handteekening voor valsch verklaard ..In het tweede geval. Galet, was de hand teekening met absoluut natuurlijke en con sequente schrijfbewegingen voortgebracht, en kon buitendien met, de psychologie van een nooggeplaatst militair in overeenstem ming worden gebracht „Op grond van deze waarneming heb ik die handteekening als mogelijk echt ver klaard maai met de uitdrukkelijke reserve, dat een onbetwistbaar echte handteekening van Galet eenigermate on deze op natuur lijke wijze geschrevene moest lijken. Ik heb tot dusverre niet de gelegenheid gehad te onderzoeken, of deze veronderstelling inder daad bevestigd werd." Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 2 Maar 1925 te Brussel tusschen Nederland en Bel gië gesloten verdrag betreffende de territo- ria'e rechterlijke bevoegdheid betreffende net f°" '~sornent en betreffende het gezag en de ten uitvoerlegging van rechterl'jke Beslissingen van scheidsrechterlijke uitspra ken en van authentieke akten, alsmede van het bij het verdrag gevoegde additioneel protocol. Reeds in de 19e eeuw zijn door de Neder- landsche Regeering pogingen gedaan om te komen tot een regeling met andere staten op voet van reciprociteit nopens ten uit voerlegging van rechterlijke beslissingen van scheidsrechterlijke uitspraken en van authentieke akten, alsmede van het bij het verdrag gevoegde additioneel protocol. Reeds in de 19e eeuw zijn door de Neder- landsche Regeering pogingen gedaan om te komen tot een regeling met andere staten op voet van vonnissen. De voorstelling alsof de aandrang tot het sluiten van een ver drag inzake deze materie bijzonderlijk uit het buitenland zou zijn gekomen, is dus niet juist. De behoefte aan een regeling werd hier reeds eerder gevoeld. Dienover eenkomstig is, toen België in het einde van 1908 het denkbeeld opperde om een verdrag te sluiten, dit denkbee'd bil de Nederland- sche Regeering dadelijk in goede aarde ge vallen. Aan de Nederlandsche zelfstandigheid is door dit verdrag, dat een onderwerp van internationaal privaatrecht regelt, niet te kort gedaan. Een politiek van ze'fstandig- heid verzet zich er niet tegen, dat Neder landsche vonnissen in België kunnen wor den ten uitvoer gelegd. Dit kan natuurlijk niet worden bereikt, zonder wederkeerig- heid. Aan de Nederlandsche openbare orde en de beginselen van publiekrecht kan niet worden geraakt. Tegen de wederkeerlgheid bestaat geen overwegend bezwaar; indien daarmede een regeling van de competentie gepaard gaat, we ke in acht neemt den eisch, dat er een voldoende verband zij tusschen de bevoegd heid en rechtszaak. Ook daarin schiet het verdrag niet te kort. De deputatenvergadering der A. R. partij is gisteren in verband met het 50-jarig be staan der party, dat heden herdacht wordt, te Utrecht aangevangen. Begonnen werd met een huishoudelijke zit ting, waarbij oud-minister H. Colijn een openingswoord sprak. Spr. legde er den nadruk op, dat men ook in het staatkundig leven zijn wil moet leeren verzaken en de bede leeren. dat men zyn ambt en beroep zoo getrouw moge ver richten a's de engelen in den hemel. Deze oede zetten wij, aldus spr., om, in een gebod en dan grypt verootmoediging ons aan voor den ontvangen zegen. Een vergeiyking tus schen de beteekenis van de A. R. volksgroep voor 50 jaar en nu doet dit ons overduidelyk zien. Spr. wees er verder op, hoe in een party waarin de hoogste aristocraat, zoowel als de eenvoudigste daglooner gevonden worden, verschillen niet zijn te voorkomen. Daarvoor de oogen te sluiten, ware niet verstandig. De kracht van het geloof en de trouw aan het beginsel kunnen echter alle moeilykhe- den overwinnen, wy zijn God's medearbei ders. Na afhandeling van eenige huishoudeiyke aangelegenheden werden de amendementen behandeld. Langdurig wrd gesproken over een voorstel den Haag betreffende voorziening inzake de bestaande leemte der begrafenis wet. Het voorstel beoogt wering van crematie. Ten slotte werd de lezing van het Centraal Comité aangenomen, waarin o.m. wordt be paald, dat in geen geval mag worden toege laten, dat de overheid, in welken vorm ook, de gelegenheid tot crematie bevordere. Een geheime zitting werd gehouden over de wyze van candidaatstelling voor de aan staande verkiezingen. Na opheffing van het comité-generaal werd meegedeeld, dat tot voorzitter van het Cen trale Comité was herkozen, de heer H. Co- ïyn, en tot vice-voorzitter, het Tweede Ka merlid, mr. J. A. de Wi'de, te Den Haag. Tot voorzitter van den Raad van Beheer der dr. Abraham Kuyper-stichting was herkozen, de new H. Coiyn en tot penningmeester, oud- mmister J- J- C. van Dük, te Den Haag. aarna volgde sluiting der vergadering een rede van oud-minister H. COLIJN riSedvo™g2eet W6rd 06 depUtaten-VerSade- vaSftoï!6?' Com hield b« den aan- tatenredp V"gaderinS da gebruikelijke depu- ta wrede waaraan wy het volgende ontlee- m,prLh!nLZUllrede aan met een historisch overzicht van het bestaan der AR-nartii Wler ZTv jUb,IleUm heden herdacht wordt,' en n.:„ !rVH S op de verhouding tus schen Overheid en Kerk. Overheid en Kerk, aldus spr., staan niet los naasi elkaar. Integendeel, ze hebben beteekenis voor elkander. Heeft de A-R - Party immer gepleit voor de onderscheiding tusschen beider levenssfeer en beider taak niet minder heeft zij zich gekant tegen een zoodanige onderscheiding, die op niets dan scheiding zou uitloopen en die den Staat zou maken tot een atheïstische volksgemeen schap Spr herinnert er aan, dat de moeilijk heden, die met dit onderwerp saamhangen niet zyn opgelost. Met name is over de begrenzing van de twee sferen niet die klaarheid opgegaan, die wij zouden wenschen. Om op dit zoo moeilijk terrein den juisten weg te kunnen vinden zullen we op tweeërlei hebben te letten. Wy zullen moeten aanvangen met de er kenning dat de Wet Gods tot de Overheid niet komt op dezelfde wyze, met precies de zelfde eischen. als ze tot den enkelen persoon of tot de Kerk des Heeren komt. En dan is er in de tweede plaats ook nog Groen's re serve; zoover het rechtmatig gezag der Over heid strekt. Daarbij is te rekenen met verschil in land en regeeringsvormr ook met verschil in tyd -n omstandigheden en vooral met de sociale ®tructuur van het volk, waaronder zy on- treedt Daarom komt men tenslotte altijd weer uit bij de omschrijving van art. 3 van "ns nrosrram dat in ons land en in onzen tyd het Staatsgezag in de consciëntie van Overheid en onderdanen beide aan de ordi nantiën Gods. aan de eeuwige beginselen van Gods Woord behoort gebonden te zyn Maar daarom is het dan ook voor de door werking van onze beginselen van zoo over wegende beteekenis, dat er zulk een Regee ring zij en dat de Overheidspersonen voort durend den ernst van dien eisch in hunne consciëntie gevoelen. Deze kant van de zaak plaatst ons nu voor een moeiiyk probleem. Dat der saamwerking met andere partijen, die van min of meer ■lelijke grond beschouwingen als wij uitgaan Zelf niet veel boven de 10 pet. van het zetel tal in de Tweede Kamer uitgaand, zyn we "n zulke samenwersing aangewezen Ui' dat besef is voorte-zkomen d° saam- "prk'ne d'e geberen werd in d? tachtiger '-ren- herr'°rvd In 1991: voorgezet eerst •an 1998—1913 en nader van 19'8 tot eind n?5 otr, toen weer uitren te va'len Het zou onredelijk zyn niet te erkennen dat die samenwerking ons veel goeds ge bracht heeft Na op dit goeds gewezen te hebben, betoogt spr. dat evenmin valt te ont kennen, dat onder ons ook een gevoel van teleurstelling bestaat over de schraalheid van den oogst op het stuk der wenschen, die ons meer in het byzonder eigen zyn. Nu de saamwerking eenmaal verbroken is, mag niet verzwegen worden, dat herstel al leen mogelijk is, indien door de vroegere saamwerkende groepen de ernst van den huldigen politieken toestand word1 verstaan: de nadeelen daaruit voor onze constitutioneele instellingen en voor de gewichtigste volks belangen worden begrepen. We zouden zeker niet kunnen vragen, dat alles wat in ons Beginselprogram of in ons uitvoerig stembus- program van dit. Jaar voorkomt, ons zou wor den ingewilligd. Maar evenmin zal men van an dere zijde over het hoofd mogen zien. dat wi.i mogen verlang, dat men met onze levensbe ginselen wordt gerekend. De Invoering der evenredige vertegenwoordiging heeft hef saamgaan ongetwyfeld lastiger gemaakt Teder strijdt bii de stembus zijn eigen strijd en 't gemeenschappelijke in den electoralen kamp is verdwenen Maar ik mag. aldus spr vandaag over zulk'een saamwerking na d" stembus toch wel iets zegden Fn ik doe dit namens u, die hier als deputaten ons kie zersvolk vertegenwoordigt. Wy achten nog steed's een saamwerking met groepen, die in het staatkundig leven van gelyke grendbeschouwingen als de onze uitgaan, om zoodoende tot steun van een optredend' Kabinet te geraken, den meest verkieslijken v,reg. Omdat alleen in dien weg onze beginselen in daden en verordeningen tot hun recht komen en omdat het a'ge- meexie landsbelang herspel der parlemen taire practyk wenscheiyk maakt. Maar we moéten dan vorderen, dat zulk een saamgaan met waarborgen omringd za1 worden. J3at onzerzijds voorwaarden gesteld zullen worden, die niet alleen recht deen wedervaren aan de groote volksbelangen, zooals wy die zien. maar die ook gericht zullen moeten zyn op de redelijke zekerheid eener rustige afwerking van een program, waaraan men steun belooft-, opdat geen cri sis den aangevangen arbeid onderbreke. Komt zulk een saam werking niet, welnu, dan blijven we alleen staan, Neen, niet al leen! Want dan herinneren we ons dat woord, eenmaal met heilige beving neerge schreven: Onze hulpe Is in den Naam des Heeren God heeft geholpen al deze 50 Jaar. Op Hem blijve onder alles onze hope. Hy is de rotssteen van ons vertrouwen. Spr. wil nog een woord zeggen om van dankbaarheid te getuigen jegens hen, die in Gods hand het middel zijn geweest, dat de georganiseerde party heden op een 50-ja- rigen arbeid mag terugblikken. Spr. noemt dan allereerst Groen. Zulk een man kan niet uit het leven van een volk scheiden, zonder een blijvende ze gen achter te laten, al zal eerst het na geslacht dien zegen aanschouwen. Op Groen volgt Kuyper. wiens naam op de meest directe wyze verbonden is aan ds stichting en den groei onzer organisatie, maar dien men zich toch niet denken kan los van den langjarigen arbeid van Groen. Uit dien eersten tyd zijn er niet veel meer overgebleven, maar er zyn er toch nog die dezen dag beleven mochten. En hun bren gen we heden een dankbaren groet. Spr. richt zich nu allereerst tot prof. Fa- bius, wien in deze vergadering te zien hem een oorzaak van byzondere vreugde is. En gy zoo richtte spr. zich nu tot oud-Minister Heemskerk die nog maar een paar jaren verwyderd zijt van den leef tijd dien de Schrift ons noemt al dien der zeer sterken, gij zyt wel niet aanwezig ge weest by de geboorte onzer organisatie, maar gy hebt haar toch nog gekend als zuigeling In de wieg. Spr. wyst er nog op: een gedenkdag k een rustpunt. Ons rustpunt van vandaag ligt echter midden in den strijd, vyftig jaar van stryd achter ons. Maar cok strijd voor ons. Stryd by de stembus, die straks weer opengaat. Strijd in de jaren, die daar na komen. Straks ook stryd onder leiding van andere mannen dan nu voortaan staan. Met het oog op die toekomst hebben we geen beter woord op dezen dag dan de bede, dat èn wy zelf, èn die na ons komen, ge trouw mogen bevonen worden in het werk, dat ons op de handen gelegd is. Hedenmiddag hield Staatsprof. Mr. D. P- B. Fabius, de eenige overgeblevene van het comité, dat Kardinaal van Rossum, die 17 October zijn 50-jarig priesterschap hoopt tc vieren, temidden van vyf jobilcerende Missie-Bisschoppen Boven-links: 28 Mei viert mgr. Eugène Lebouille, coadjutor vpsi mgr. Geurts voor het Vicariaat van Yungpingfu (China) zijn 25-jarlg klooster jubileum bij de congregatie der Lazaristen. Midden-boven: 30 Maart jl. herdacht Z. D. H. mgr. C. Abels (Weert), vio.-apost. van Oost-Mongollë, zij.n 50-jarig priesterjubileum bij deCongregatie van het Onbevlekte Hart van Maria. Boven-rechts: 23 September viert Z. D. H. mer. Gr. M. Vuijlsteke (Delftshaven), apost.-vic. op Curacao, zyn 40-Jarig klooster jubileum bij de Orde der Paters Dominicanen. Onder rechts en links: 17 November herdenken Z. D. H. mgr. G. Frederix (Afferden L.), vic.-ap.Dst. van Ninghsia (Mongolië) en Z. D. H. mgr. E. ter Laak (Didam), vie. apost. van Midden-Mongoiië, hun 40-,jarig kloosterjnbileum bij de Congregatie van het Onbevlekte Hart van Maria niet in herhaling daarvan treden. Zij willen alleen verklaren, dat zy d'e bedenkingen, die tegen het Geldersche Valleikanaal zyn aan gevoerd, deels ongegrond, deels zeer over dreven voorgesteld achten en dan ook niet aan het wankelen zyn gebracht In hun over tuiging. d'at het Geldersche Valleikanaal Amsterdam een verbinding met den Ryn zal geven, die aan de eischen, die men voor den toekomstlgen handel en scheepvaart van Amsterdam en daaraan moet stellen, voldoet en d'ie bovendien het voordeel heeft, dat daardoor een spoediger gereedkomen van de zuideiyke Zuiderzee polders, die Amsterdam een gewichtige uit breiding van zijn achterland zullen geven, wordt bevorderd. Daar nu bovendien de aanneming van de voordracht van B. en W. redelijkerwijs ge sproken, de zekerheid verschaft, dat de zoo urgente verbinding met den Ryn in den kortst mogelijken tijd verkregen zal worden, terwyi die zekerheid by verwerping van de voordracht in geenen deele zal bestaan, dringen zy met klem bij uw Raad op aan neming van de voordracht aan. Gisterenavond heeft te Amsterdam ir. B. A. Verhey, op uitnoodiging van het departe ment Amsterdam der N»d Mij. voor Nijver heid en Handel en de Industrieele Club een voordracht gehouden over: „Het kanaal door de Geldersche Vallei." De celvormlngsldee In practyk A. W. v. d. Eelaart te Nymegen schryft in het .Katholiek Sociaal weekblad": „Temidden van die ware vloedgolf van min of meer belangryke gebeurtenissen, voor 50 jaar het voorloopige waarop het leesgrage publ'ek gedurende de centrale comité vormde, een rede, terwyi het Tweede Kamerlid Prof. Dr. H. Fisscher de slotrede uitsprak. Een adres van stoomvaartmaatschappijen aan den gemeenteraad van Amsterdam. Hedenmiddag komt de kwestie der ver binding Amsterd m-Boven-Ryn In behan deling bU den gemeenteraad van Amster dam. In dit verband hebben dezer dagen de Stoomvaart Mij. Nederland, de Holland- Oost Aziëiyn, de Nederl. Stoomvaart My. Oceaan, de Kon. Holl. Lloyd, de HOU. Stoom- bootmy. en de Holl. West-Afrikaiyn zich met den volgenden open brief gewend tot de le den van den gemeenteraad van Amsterdam: Nu der gemeente Amsterdam door den Mi nister van Waterstaat waarborgen zyn toe gezegd aangaande den tydsduur van uitvoe ring en de kosten met betrekking tot de verbinding van Amsterdam met den Bo- ven-Ryn door middel van een kanaal door de Geldersche Vallei en uw Raad binnen enkele dagen zal hebben te beslissen over de voordracht van B. en W., waarin het Geldersche Valleiplan wordt aanbevolen, meenen adressanten alsnog him stem in de zen te moeten laten hooren. Zy gevoelen zich daartoe gerechtigd, om dat de Amsterdamsche Stoomvaartiynen in de allereerste plaats belang hebben bU een goede verbinding met den Boven-Ryn, daar de goederen. welke van en naar llaafste maanden is onthaald, gaat een bs richt over communistische acfie onder de Nederlandsche möitai en vrywel verloren. Men 'eest het, men "raat er missch'en even over en 's het een dag la'er weer ver- gefen. Toch is dit bericht wel waard, dat men er langer dan een v'uchtig oogenblik zyn aandacht aan besteedt. Het gaat hier om een zoogenaamd „zak boekje". dat naar het schunt alleen in de voornaamste garnizoenspie afsen door de communisten onder de mil'tairen buFer. de kazerne woonachtig is verspreid. Het wordt toegezonden onder enveloppe, als reclame drukwerk. In uiterlijk verschilt het in niets met een gewoon mil tair zakboekje, zoodat men er gemakkeiyk inloopt en aanvankelijk niet eens beme-kt met communistische propaganda te doen te hebben De inhoud van het boek ie laat echter in dit opzicht aan duidclijkhe'd niets te wenschen over, zooals wU zoo aanstonds zullen zien. Is op zichzelf genomen het verschijnen van een dergelijk boekje reeds teekenend genoeg, als wij het bezien in verband met de stelselmatige internationale propaganda die het communisme nu reeds jaren voert, maant het gebeurde ons nog nadrukkeiyker tot groote waakzaamheid. Het beginsel, waaraan die propaganda tot in de kleinste onderdeelen vasthoudt, de celvorming het vormen van revolution- naire kernen in de groepen, die „bewerkt" moeten worden ligt ook aan de samen stelling van dit boekje ten grondslag. Herhaaldeiyk wordt dan ook min of meer openiyk, al naar gelang van de plaafs waar het staat, tot die celvorming aangespoord. Ziehier een klein stukje van het revolution- nair proza, waaruit het boekje van de eerste tot de laatste bladzyde is samengesteld: „De soldaat, die tegen zijn wil wordt ingelijfd in het leger van den Nederland schen Staat, moet weten, dat alle gezag KANTOOR HAARLEM NASSAUPLEIN 1 - TELEFOON I309S H. M. de Koningin is gisterochtend per Staatsspoortrein van 10.17 voor eenige weken naar het Loo vertrokken. De prins en prinsen Juliana deden haar uitgeleide. By Kon. besluit Is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Ryksunlversitelt te Leiden, om on- derwys te geven in de huid- en geslachts ziekten, dr. H. W. Siemens, te Miinchen. Dr Hermann Werner Siemens stamt ut* de békende Berlynsche industrie-familie Sie mens en is een zoon van den vroegeren di recteur der firma Siemens en Halske. Aneta seint uit Medan: De Landraad te Bindjei behandelde do moordzaak Arbman Bergh, welke behande ling drie dagen duurde. De beklaagde werd veroordeeld tot vyftien jaar gevangenis straf wegens moord. De Raad achtte voor bedachten rade niet bewezen. tevens aangeraden van 't soldatenvak zoo veel mogelyk te leeren, vooral het hantee- ren der wapenen, want nietwaar, dat kan den toekomstlgen stryder voor het proleta riaat later goede diensten bewyzen. Het boekje eindigt met een lofzang op Rusland, het symbool van de wordende vryheid der arbeiders- en boerenklasse. Nog steeds wordt door een zeker soort „optim'sten" deze en dergelijke propaganda meer kinderlijk dan gevaarlyk geacht. Men kan echter de zaken ook te zonnig be- kyken Want wanneer wij ons afvragen, hoe groot ook in de toekomst de Invloed en het „doorwerken" der communistische propaganda op de massa wel zal wezen, moeten wij daarby steeds twee dingen in het oog houden, die voor een juiste waarde bepaling noodzakelyk zijn. De mentaliteit dier massa en de ver wantschap, die er tusschen die mentaliteit en hetgeen gepropageerd wordt bestaat. De material'stische geestesgesteldheid, hèt kenme-k der hedendaagsche maat schappij, heeft de massa zeer sterk ont vankelijk gemaakt voor de verleiding van materleele beloften daarnaast krachtig aangekweekt het verlangen, om ook al die p-emakken en weelde te bezitten, waarmede de menschen van sre'd en poslfie z'ch het VI. Het verdient geen aanbeveling op leven behaaglijk maken. onze scholen, In de hoogere leerjaren, een Het commun'sme heeft tot uitsluitend speciale kindercourant te laten lezen, doel zegt tenminste dit te hebben aan j VII. Het is wenschelijk aan elke school dit verlangen tegemoet te komen en hel te j een afzonderiyke schoolbibliotheek op te bevredigen. richten. Daarom heeft het zoo'n geweldigen vat I VIIL Het verdient aanbeveling in de op de massa en groeit zijn invloed met den i hoogere leerjaren een geschikt boek in de dag Een groei, die nog veel te veel onopge- j k!as laten voorlezen, merkt aan ons voorbijgaat. IX. De schoolbibliotheek behoort het Wij vergeten te spoedig, dat het hier- onderwys in bepaalde vakken te steunen en Het hoofdbestuur van de St. Augustinus- vereenlging van R. K. bijzondere onderwy- zers in het bisdom Haarlem heeft thans de conclusies gepubliceerd, naar aanleiding van de ontvangen rapporten over „Jeugd lectuur", welk punt in den afgeloopen win ter in de afdeelingen is behandeld. De conclusies luiden als volgt: I. Tot geschikte jeugdboeken behooren: a. Kath. lectuur met paedagogische strek king; b. ontspanningslectuur met Kath. strekking; c. neutrale ontspanningslectuur, mits absoluut onschadelijk. II. Boeken, berustende op scheppende fantasie, zooals sprookjes uit de werken van Jules Verne, behoeven uit de bibliotheken niet te worden geweerd. III. Jeugdboeken behooren geïllustreerd te zijn. TV. De technische uitvoering behoort te voldoen aan de volgende eischen: a. typo grafisch goed verzorgd; b. niet te kleine let tert c. stevig Ingenaaid; d. kunstzinnig van opvatt'ng; e. marge niet te breed, flike inhoud; f. pakkende titelillustratie. V. Er bestaat een te kort aan: a. psycho logisch goed verzorgde heiligenlevens; b. historische lectuur, geschikt voor de Karho- l'eke jeugd; c. KathoMeke meisjesboeken; d. reisbeschrijvingen; e. Ievembeschryvin gen van onze groote mannen. boven genoemde boekje meer dan een minieme schakel is in de geweldige wereld- •wouppanda, di- vooral gedurende de na-oor- logsche jaren, s°dert, het communisme in Rusiard z'in erode cenfrale heeft gekregen van goede boeken: a. tot "n doelbewuste activiteit is ui'p-ebreid. j de leerlingen; b. Zou het langzamerhand geen tbd worden "m r'e 7.<z. kwesties van den d-z eens wat te laten rusten en ons md d°"e é'ne groote kwestie bezig te heden, hce be strijden wij afdoende het communistische gevaar? aan te vullen. X. Een enquête over den smaak der leerl'ngen verdient geen aanbeveling. XI. De onderwijzer bevorderde de lezing door aanbeveling aan door voorbeding der ouders (het- organ'sceren va.n tentoonstel lingen); c. dcqr propaganda in de pers: d door opwekking aan den o'a.atsel'jken boek handel om voVioende Kath. Jeugdboeken smakelyk te etaleeien. <ien Ryn via de Amsterdamsche haven wor-v,oral, ollc den verscheept,^ voor het overgroote deeluitgaande""^van"een andere macht!'datTdie der arbeidersklasse, een hem ongedrongen met de van Amsterdam varende Stoomvaart Maatschappijen worden verladen. Dit transitoverkeer is weliswaar overwe gend stukgoedverkeer, waaraan de Amster damsche haven haar bloei grootendeels heeft te danken, maar de Amsterdamsche Stoomvaartiynen zyn bovendien ten nauw ste betrokken bij het massale vervoer van den Ryn, o.a. nu reeds als groote verbrui kers van steenkolen uit het Ruhrgebied. Ook voor het massale vervoer zal de verbin ding door de Geldersche Vallei naar haar meening niet by andere plannen ten achter staan, o.m. niet omdat de hier vol van den Rijn aankomende sleep-Rynschepen vooreen groot gedeelte weder geladen daarheen ver trekken en voor zoover zy ledig naar Rot terdam moeten gaan, om daar terugiadmg te vinden, daarvoor de weg door het Mer- wedekanaal biyft bestaan. Adressanten vleien zich daarom met de hoop, dat het oordeel van Amsterdamsche Reederyen, wier bestaan zoo nauw met het belang van de An.sterdamsche haven samenhangt, dat zU by voortduring haar volle aandacht op de verbindingen van Amsterdam met het ach terland gevestigd houden, gewicht in de schaal zal leggen. Adressanten veronderstellen, dat de argu menten, die door voor- en tegenstanders van het Geldersche Valleiplan zyn genoemd, Een kiescomité W. Quaedvlleg In den kieskring Limburg is, naar de Msb. verneemt, een Kt°~comité ongericht, ter be vordering van de Kamercandidatuur van den heer W. Quaedvlleg te Kerkrade. Jaarvergadering der afdeel'ng X „St. Mattheus" De groep X „St. Mattheu/" (belastingamb tenaren) van de ARKA. ho'-d; te Rotter- j dam haar jaarvergadering, die gisteren is aangevangen. Nadat een tocht door de havens gemaakt was, gevolgd door een gemeenschappelijken maaltijd, werd gisteravond de vergadering gehouden. Na een openingswoord van den voorzitter Te Amsterdam is, naar de Msb. verneemt, een commissie gevormd, die leiding zal geven aan de radio-uitzendingen betreffende Ka- den heer Spiegels werd in eerste instantie tholiek jeugdwerk. Zy is genaamd „Katholiek i het bestuursbeleid besproken door afgwaar- Jong Nederland", bestaat uit ten hoogste vyf digden van ongeveer 20 afdeelingen Nage- leden en ontstond uit d,e samenwerking van noeg allen brachten dank ann het bestuur, gezag is, dat hy slechts door no"d gedwon gen aanvaardt en gehoorzaamt. De een ge werkeiyk door hem te erkennen macht, waaraan hy ais zoon van het werkende volk, zich gaarne zal onderwerpen, is de wil der georganiseerde arbeidersklasse. Zoolang deze wil, als hoogste macht in de maatschappij, zich nog niet. kan laten gel den, is het pl'cht, om zijn lotgenooten, arbeiders en boerenjongens in het soldaten pak, door onvermoeide en zoo noodig onder- grondsche en geheime propaganda en voor lichting te doordringen van het bewust zyn te behooren tot de klasse, die geroepen Is de heerschappij der kapitalisten ten val te brengen en het socialisme te verwezen- Na deze vlotte ouverture zet de commu nistische prona^andamuziek in een ze'fs voor de ZRak der revolutie stevg tempo haar lokdeunties voort. De miutai'-en ma» ten de eerbewijzen brengen, zoo'ang de kapitalisten baas blttven. baat ieder daadwerkelijk verzet daartegen toch nie's. Maarwy moeten den groet nimmer brengen zonder te denken aan het uur, waarop de sterren van de kragen zullen worden verwijderd en de epauletten zullen worden gerukt van de schouders der officieren. Verder wordt aangespoord tot een voort- K. R. O. en Interdiocesane Jeugdcommissie. Dezer dagen zal door „Katholiek Jong Nederland" een communiqué worden ver spreid. waarin nadere mededeelingen volgen over de toekomstige uitzendingen op gebied van Katholiek jeugdwerk. By Kon. besl. is aan den heer mr. G. Vissering, president van De Nederlandsche Bank, te Amsterdam, op zijn verzoek, eer- rol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. slechts een enkele vroeg inlichtingen. De vergadering werd vervolgens geschorst tot heden Het verdere gedeelte van den' avond werd in feestelyke stemming doorge bracht in „Het Gouden Hoofd" te Rotterdam. Deelneming der Nederlandsche regeering. Aan Harer Majesteits Gezant te Brussel is opgedragen aan de Belgische Rpgeerin» de deelneming der Nederlandsche Regeering te betuigen by de mynramp welke nabil Genck heeft plaats gehad. u volkomen bekend zynzij willen daarom durend lijdelijk verzet. In 8I-jarigen ouderdom ls te Oosterbeek overleden Jhr. mr. L. A. S. J. de Milly van Helden Reinestein, oud-burgemeester van Zuidlaren en oud-lid van Gedep. Staten van Drenthe. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en In de Orde Men wordt echter van Oranje Nassau Gisteren heeft het gerechtshof te Amster dam uitspraak gedaan in de door d»n Hooien Raad verwezen strafzaak tegen de beide koopïi-den uit Zutphen. die door de Rechtbank aldaar en In hooger beroep door het Gerechtshof te Arnhem veroordeeld wer den resp. tot twee maanden en tot één maand gevangenisstraf wegens oplichting van den kunstschilder A. M. Gorter, wien zy voor de som van 149 twaalf borden en twee scho tels verkochten, in stryd met de waarheid voorgevende, dat de borden oud waren en antiek. De advocaat-generaal had vernieti ging van het arrest en veroordeeling als in prima geëischt. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, verklaarde het de beide ver dachten schuldig aan oplichting en veroor deelde ieder, met toepassing van art.23 Wet boek van Strafrecht, tot 60 boete of 30 dagen hechtenis. Gisteren veroordeelde de rechtbank te Al melo een 28-jarigen bakkersknecht uit Hen gelo, wegens moord met voorbedachten rade op Jenneke Mensink te Holten gepleegd, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 8 Jaar. Na executie der straf wordt hy ter beschik king der regeering gesteld, om als psycho paat in het Ryksasyl te Leiden te worden opgenomen en verpleegd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5