Algemeene Vergadering der St. Augustinus-Vereeniging FT r! jh 'li Gemengd Nieuws LOTTGERING TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Z. D. H. de Bisschop bezoekt de Bijeenkomst I VERVEN EN ST00MEN ONZICHTBAAR STOPPEN I Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 Door een trein aangereden en ernstig gewond Het zonderling instituut te Arnhem Tegen de koude! Een aanranding nabij Kijkduin Een aanvaring op de IJssel Een Haagsche antiquair opgelicht Gevaarlijke achteloosheid Wederom mislukt Een geval van nekkramp KUNST EN KENNIS Nederlandsch natuur- en geneeskundig congres Een reddingboot aangespoeld Een aanvaring in de Waalhaven te Rotterdam Voor een deftig, pak De Katholieke Illustratie KERKNIEUWS Zeldzaam jubileum Pater M. Wennekendonk O.P. t KjRE YMBORG 's coupe weIeerw' pater M' Wenneken- In gebouw „St Bavo" te Haarlem werd neden de 37e algemeene vergadering gehou- len der Dioc. Vereenlging van R. K. Bijzon- iere Onderwijzers In het Bisdom Haarlem ,St Augustlnus". Nadat te hall 10 in de parochiekerk van den H. Jozef een H. Mis tot intentie der leden was opgedragen, begon te 10 uur de Vergadering. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den Zeereerw. Zeergel. Heer Prof. Heskes, geestelijk adviseur der vereeniging, den Zeereerw. Heer rector J. C. Aalberse en den Weleerw, Heer A. Leesberg, bisschop pelijke Inspecteurs, de heeren G. H. Weus- tink. inspecteur bij het L. O. in het arron dissement Haarlem, J. Ch. Vintges, Insnee- teur der St. Vincentiusscholen te Amster dam en Koster, oud-voorzitter der vereeni ging. Na de opening sprak allereerst de voor zitter der afd. Haarlem, de heer P. J. j. Peters, een kort welkomstwoord. Tot zijn genoegen constateerde hij een drukke op komst en uitte den wensch, dat de vergade ring een zeer geanimeerd verloop zou heb ben. De voorzitter, de heer H. G. de Boer, Hep allen het welkom toe en zeide dan o.m De verwachting is meermalen uitgespro ken, dat onze Federatie ons Diocesaan ver- ecnigingsleven overbodig zou maken. Soms Zijn er symptomen waarneembaar, die inder daad recht geven tot een dusdanige veron derstelling. Deze agenda evenwel met haar allerbelangrijkste punten is er het door slaand bewjjs van, dat er naar arbeid niet gezocht behoeft te worden. Wel is onze arbeid van karakter veran derd. Overeenkomstig de gewoonte der laatste jaren spreek ik u dan ook niet Over die za ken, welker rechtstreeksche beslissing niet tot de competentie dezer vergadering be hoort Maar ik wil niet geacht worden de stemming onder onze leden niet te kennen, als ik zou zwijgen over 't onlangs tot stand gekomen Bezoldigingsbesluit met z«n salaris regeling voor de onderwijzers die in dit op richt weer karakteristiek is, dat zij absoluut geen rekening houdt met de noodzakelijk heid, dat behoorlijk aandacht wordt geschon ken aan de bestaansnoodzakeliJkheid der ge zinnen. Deze verklaring zij 'n protest, wat In houdt 't verlangen, dat 'n betere basis wordt gelegd: t gezin, het kinderrijke gezin moet geholpen worden. Dat is een eisch van pri mair belang. De .nieuwe regeeringsperiodc brenge ons, waarop wt) recht hebben. De kortheid, geboden door onze uitvoerige agenda, mag mij niet weerhouden, uw aan dacht te vestigen op dit verschijnsel In het vereenigingsleven dat m.l. evident ls: de af zijdigheid onzer jonge collega's van ons or ganisatie-leven. Het stellen der schuldvraag ten deze heeft slechts problematifthe waarde De erkenning van 't feit moge veeleer lel den tot het zoeken naar middelen om het kwaad te verhelpen. In langjarigen vereeni- gingsarbeld hebben wij cultuurgoederen ver worven van blijvende waarde. Maar de wet der vergankelijkheid laat ze niet ongerept Wij moeten ze houden, ongeschonden. Wij moeten ze overleveren aan die na ons komen. De elementen, die hebben gearbeid aan de verovering dier goederen, hebben ook 4e zorg voor 'n geestelijke nakomelingschap die klaar staat om over te nemen en uit te breiden, wat het voorgeslacht tot stand hielp brengen. Is de komende generatie daartoe paraat? Doen wij alles om, die paraatheid bij te brengen? Zijn wU niet te veel vastgeklon ken aan de o.l. onfeilbare Ideeën van onze Jeugd? Het zijn vragen, die lk niet beslissend durf beantwoorden, maar welker belangrijk heid mij voldoende leek om ze hier te stellen. Als organisatie worden wij ouder. Die ge dachte realiseert zich het best als wij zien, hoe een onzer krachtigste en werkzaamste afdeelingen, het K.O.G. van Amsterdam. Bisteren haar gouden bestaan herdacht. Vijf tig jaar arbeid, waarvan reeds veertien, vóór onze D.V. bestond, het is een memorabel feit. Het K. O. G. heeft gekend zijn up-and- downs, strijd en zege, maar het staat in den glans van zijn gouden luister als een schit terende ster aan het firmament van ons vereenigingsleven. Het ls mij 'n voorrecht vanaf deze plaats en op dit oogenblik uw aller tolk te zyn en de jubi- leerende afdeeling hartgrondlgen dank te brengen voor alles wat zij deed, voor het on derwijs. voor het Katholiek onderwijs, voor den Katholieken onderwijzer. Daaraan ga ge paard de wensch dat Amsterdam groeie en bloeie tot in verre dagen, dat het onvervaard en onverflauwd den goeden strijd strijde met de van ouds beproefde wapenen! BEZOEK VAN Z. D. H. DEN BISSCHOP De vergadering werd nu geschorst in ver band met het bezoek van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, aan de bijeenkomst. De voorzitter hield de volgende rede tot Monseigneur: Deze dag is voor ons een vreugde-dag. Boven de 37 Algemeene Vergaderingen, die onze Dioc. Vereeniging sinds haar bestaan heeft gehouden, straalt deze uit, doordat zij vereerd ls met uwe hooge tegenwoordigheid. Daarvoor zeggen wij u eerbiedig dank. Dank, niet enkel om de groote eer, die daardoor onze Algemeene Vergadering ge schiedt, dank ook omdat wij zeker er van zijn, dat uw bezoek voor ons werken èn indi vidueel èn als collectiviteit gelukkige gevol gen zal hebben. Voor uwe verheffing tot den blsschoppe- lijken troon van Haarlem hadt gij reeds tal rijke betrekkingen tot de Katholieke onder wijzers van ons bisdom. Immers uw Hand boek der Zielkunde was en ls een veel ge raadpleegde gids bij de studie der Psycho logie. Uw lidmaatschap van bijna alle Com missies van Beroep bracht u herhaaldelijk in aanraking met de onderwijzers. Toch zij het mii vergund met een enkel woord op ons werk te wijzen, voor zoover dat door onze organisatie tot uiting komt. Zij, die buiten de onderwijzers-vereeniglngen staan, zijn wel eens lichtelijk geneigd, om ons werk te vereenzelvigen met de uitsluitende zorg voor de behartiging van materieele be langen. Waar de mensch nu eenmaal een twee-eenheid ls, zou het onlogisch zijn, te willen veronderstellen, dat de zorgen voor het stoffelijke ons vreemd zijn. Integendeel! Wij schamen ons die zorgen ook niet, vooral niet, zoolang den gezinnen, zeer in het bijzonder den grooten gezinnen nog niet behoorlijk maatschappelijke wei stand verzekerd is. Komt de actie voor maatschappelijke ver betering in hoofdzaak tot haar recht ln fede ratief verband onze Slnt-Augustlnusvereenl- ging kan het bewijs leveren, dat religieuze, cultureels en ideëele belangen, zoowel dei leden, als der aan onze zorgen toevertrouw de Jeugd, in het brandpunt onzer belangstel ling staan. Daarvoor behoeven wij niet tot het ver leden terug te gaan. Ik moge wijzen op ons instituut van jaarlyksche studiepunten, waar bij het uitsluitend gaat om bedoelde spirl- tueele interessen. De Katholieke vredesgedachte inspireerde tot een enquête, in hoeverre onze schoolboe ken in deze aanvulling of verbetering be hoeven. De besprekingen over de Schoolmis or Kindermis deden ons nagaan, wat de onder wijzer kan doen, om het bijwonen der H. Mis d->or de schooljeugd vruchtdragend te doen zijn. riet brandend vraagstuk der Jeugdlectuur vindt voor ons zijn voorloopige oplossing in de conclusies, die op deze vergadering zui len behandeld worden. Dat de Katholieke school 'n taak heeft ten opzichte van de Propaganda van het Missie werk, bleek op onze vorige jaarvergadering. Wat daar verricht Is, vindt bekroning ln een reeks voorstellen, welke heden behan deld zullen worden. Aan een enquête over de Katechismusrege- ling namen niet minder dan ongeveer 2000 leerkrachten deel. Een omvangrilk rapport, waaraan dezer dagen de laatste hand is ge legd, zal Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid in den loop des jaars aangeboden worden. Onze Sint-Alfonsuscommissie propageert met onverflauwden ijver de zorg voor de meer godsdienstige belangen der leden, wel ker behartiging overigens blijkt uii de viering van Patroonsfeesten en van Triduums. Dat bij het werken onzer afdeelingen het immaterieele een ruime plaats inneemt, Mon seigneur, U weet het uit ervaiing. Ongaarne zou ik vergeten het nieuwe in stituut der Onderwijzersdagen. Sinds het be- siuit van Uw Doorluchtigen Voorganger het lidmaatschap der inspectievergaderir.g ontoe laatbaar verklaarde, ls ons streven er op ge richt de onderwijzers te zamen te brengen in Katholiek verband, ter versterking van de katholieke saamhoorigheid. Wij zuilen evenwel niet verhelen, dat onze arbeid vruchtdragender kon zijn. Als do 700 ongeorganiseerden hun schouders zetten on der de gemeenschappelijke taak, als wij al len nog meer doordrongen waven van de ge dachte, dat eendrachtig en gemeenschappelijk verk noodig is, dan zou ons Katholiek on derwijs nog schooner vruchten afwerpen. Als in zoovele vereenigingen werkt ook by ons het groot aantal ongeorganiseerd Pn rem mend. Het zij my veroorloofd, hier dankbaar te memoreeren het belangrijk besluit, dat Uw Doorluchtige Hoogwaardigheid een twte- tal maanden geleden genomen heeft, waarby de Katholieke Openbare onderwyzers ais vol waardige leden onzer Diocesane Vereeniging in ons midden kunnen plaats nemen. Daar door ls aan deze groep, die jarenlang onder de nooit verslappende begeestering van onzen heer Brugman, het Katholieke vaandel ir. zeer moeilijke omstandigheden hoog hield, eik voorwendsel ontnomen, om voortaan ongeor ganiseerd te biyven. Voor dit belangryke besluit veroorlove U ons, dat wy U onzen eerbiedigen dank brengen. Naast dit dankwoord moge ik namens deze afgevaardigden en leden, afkomstig uit alle deelen van Uw Diocees, de belofte geven van, trouw aan Uw voorschrift, van onderdanig heid: de belofte ook van onderwas te geven in den gèest van de Katholieke Kerk, wy weten het, dat de invloed dér lagere-school- opvoeding beperkt is, wy weten, dat talrijke factoren later den geloofsafval veroorzaken of in de hand werken, maar wy weten niet minder, dat zeven jaren godsdienstig onder was, waartoe dageiyks het godsdienstonder- wys in engeren zin behoort, by de groote meerderheid onzer leerlingen diepe sporen moet achterlaten. Arbeidend in dien geest zullen wy niet enkel onze leerlingen geschikt maken voor de maatschappij, maar zullen wy ze nader brengen by het einddoel van elk menschenleven. En opdat deze belofte, die ik zeker ben namens allen uit te spreken, des te helderder ons voor den geest biyve, waag ik het U, Monseigneur, te verzoeken, ons Uw Bisschop- pelijken zegen te geven, alvorens Uw ver- eerende tegenwoordigheid hier een einde neemt. Ter vergadering zijn aanwezig 18 afdeelin gen met 99 afgevaardigden. Mededeelingen De voorzitter zet uiteen welke regeling 13 getroffen, in verband met het bezoek van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. De afd. Westland, een zorgenkind, welks leven en blijven leven zoo lang is gadegesla gen, Ls thans tot nieuw leven gewekt. De voorzitter roept deze afdeeling een byzonder welkom toe. De heer Kloosterman, die onlangs zyn Ju bileum gevierd heeft, wordt door den voor zitter alsnog hiermede geluk gewenscht. De gewoonte getrouw wordt een telegram gezonden aan de zustervereeniging „St. Ll- duinus", heden in vergadering te Utrecht byeen. De nieuwe hoofd-inspecteur, de Zeereerw. heer J. Nolet, heeft bericht van verhindering gezonden. De voorzitter heet den opvolger van den geestelijk adviseur, den Zeereerw heer P. A. Kleintjes, prof. Heskes hartelijk welkom. De voorzitter memoreert de aangename sa menwerking met den Zeereerw. heer Klein tjes, spreekt den wensch uit, dat prof. Heskes zich spoedig, in de materie zal weten in te werken en een even vruchtbare samenwer king zal worden bereikt. De voorzitter heet den nieuwen adviseur hartelijk welkom. (Applaus). Spr. memoreert hen, die heengegaan zyn: Mgr. Callier, kapelaan Dekker, prof. De Langen Wendels, prof. Huybers. Voor de zielerust van deze overledenen wordt een Onze Vader gebeden. De nieuwe adviseur, prof. Heskes, neemt hierna het woord en deeit mede, dat hij zyn taak met vreugde heeft aanvaard en lang zal mogen waarnemen (Applaus). De vroegere adviseur, de Zeereerw. heer Kleintjes verschijnt thans ter vergadering en wordt door den voorziter welkom gehee- ten, die de verdiensten van den afgetreden adviseur releveert, hem dankt voor de verde- van Kleeding, Linnen, Tapijten IIMEMII diging van de belangen der onderwyzers eh de uitnemende wijze, waarop Z.Eerw. zich van zyn taak heeft gekweten (Applaus). De Zeereerw. Heer Kleintjes beantwoordt de toespraak van den voorzitter en spreekt den wensch uit, dat de verhouding tusschen Z.Eerw. en de organisatie ln de toekomst aangenaam zal blijven. Van de afd. I eiden ls een verzoek ingeko men de verslagen te publiceeren en de vra- geniyst rond te zenden. Het Hoofdbestuur zegt zyne medewerking hieromtrent toe. Voorstel van het Hoofdbestirar art. 5 al. 1 zin 2 van het Regle ment worden gelezen: De aftrcr denden zyn onmiddellijk herkies baar Dit punt is op de agenda gebracht, wyi op de vorige a'lgemeene vergadering dit voor stel is toegezegd. Door verschillende afgevaardigden wordt over dit voorstel het woord gevoerd. Het pro en contra op het voorstel, dat een levendige discussie uitlokt, brengt geen nieu we gezichtspunten. In verband met dit voor- sel vormt de strijdigheid van het amende ment AlkmaarBuiten een punt van be spreking. De voorzitter stelt voor 't voorsel aan e houden, wat tot gevolg heeft dat behande ling óf aanhouden in stemming worden ge bracht, 52 stemmen spreken zich uit vóór, "54 tegen behandeling. Het hoofdbestuur zal vóór de verdere behandeling van het voorstel eerst beraadslagen. Punt 8 (verkiezing hoofdbestuurslid) wordt nu eveneens aangehouden. Voor een Ud van de St. Alfonsus-commlrsie wordt mej. J. Tyburg, Amsterdam, herkozen. Voor een lid van het O. F. bestuur (vaca ture Th. P. Badoux) wordt de aftredende functionaris herkozen: als Federatie Redac teur van het K. S. wordt de heer H. G. der Boer, periodiek aftredend, herkozen. De 38ste Algemeene Vergadering zal óp voorstel van het Hoofdbestuur te Den Haag plaats hebben. Het rapport der commissie van contróle wordt goedgekeurd, onder dankzegging voor hare bemoeiingen. De voorzitter brengt den penningmeester dank voor ziin beheer. De afd. Westland wordt belast met de samenstelling van een nieuwe commisie van contróle. Het Hoofdbestuur stelt voor van het batig saldo der balans 507.68) een bedrag van 400 te storten in de kas van het O.F. en de resteerende 107.68 te be stemmen voor het houden van onderwyzersdagen ln 1929 De penningmeester licht het voorstel toe. Verschillende afgevaardigden maken op merkingen of vragen inlichtingen in verband met dit voorstel. Het bedrag, bestemd voor de onderwüzersdagen wordt te gering geacht. Een der afgevaardigden houdt een pleidooi voor het O. F. Het voorstel wordt na eenige discussie aan genomen. Begroeting De begrooting voor 1930 wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Voorstel Hoofdbestuur aan art. 13 een nieuwe tweede alinea toe te Voegen: Voor één of meer afge vaardigden kunnen de afdeelin gen één óf méér plaatsvervangers benoemen. Aangenomen. Toen Mgr. de zaal binnenkwam, werd door de aanwezigen het eerste vers van het bonds- lied gezongen Nadat Mgr. op het podium had plaats 'ge nomen. werd het woord gevoerd door den voorzitter. De secretaris, de heer W. J. Speller, bracht dan het jaarverslag uit. In 1928 wajeji geen buitengewone voorvallen van beteekehis ge beurd. Langzamerhand dringt het idee door, dat de R K. onderwyzers zich moeten organi- seeren ln de Dioc. Ver. Van de 2397 inge schreven leerkrachten zyn er 1665 georgani seerd in de Dioc. Vereeniging tegen 1506 in 1927. Een vooruitgang dus van 169 leden. 739 leerkrachten zyn nog ongeorganiseerd, In de afdeelingen was hard gewerkt, om het ledental te vergrooten, en in de meeste afdeelingen met succes.' Hulde werd gebraeht aan den geesteiyk adviseur voor zijn yveren voor de vereeni ging. Gememoreerd werd de overgroote belang stelling van Z. D. H. Mgr. A. J. Collier z..g voor de vereeniging, terwyi er op gewezen werd, dat de tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. J D J. Aengenent heden de belofte in hield, dat met Mgr. in vruchtbare samenwer king gearbeid zou kunnen worden. Van één federatie in het gehéele land kan nog geen sprake zyn, daar nog niet alle Hoofdbesturen hiertoe medewerken. De Dioc. Vereeniging telt 18 afdeelingen Verschillende byzonderheden over de werk zaamheden werden vermeld. Het verslag eindigt met den wensch, dat steeds in den ruimsten zin des woords door de vereeniging zouden bevorderd worden de belangen van het R. K. Openbaar Onder- wils. Onder dankzegging werd dit verslag goed gekeurd. Toespraak Mgr. Mgr. verklaarde, een woord van dank te willen spreken voor de bereidwilligheid, om op verzoek van Mgr. de vergadering niet in Den Haag, maar in Haarlem te houden. Mgr. kon nu gemakkeiyk hier komen om zijn sympathie en belangstelling te toonen voor de taak, door de leden te vervullen, en zijn sympathie te uiten voor alle leden van den bond. Alle leden werken aar. de opvoeding der kinderzielen Mgr. is hedenmorgen daaraan herinnerd door de woorden van den Introïtus bij het H. Misoffer. Daarin wordt een lof spraak geuit op de wijsheid. Maar die woorden kan Mgr. toepassen op allen die in katholieken zin de kinderen op voeden. „Met het water der kennis drenk ik u en de edele kinderziel zal niet wankelen." Dat doen de R K. Onderwijzeressen en onderwijzers, om de kinderen te sterken voor de toekomst. „En hy verheft hen in eeuwigheid." D t is het resultaat der opvoeding: dat 't kind tot God wordt gebracht en voor altyd met God wordt vereenigd. Die woorden van den Introïtus heeft Mgr, juist heden aangehaald, omdat zil ten volle op de R. K onderwijzers ven toepassing zyn Mgr. heeft ook zijn sympathie willen too nen voor den Bond zelf. De materieele zorg Is niet uitgesloten, maar op de allereerste plaats wordt gewerkt voor de hoogere belan gen en voor de opvoeding der kinderen. Het lager onderwijs is wel beperkt, heeft de voorzitter gezegd, maar wat is hier op aarde niet beperkt? Maar Mgr weet uit eigen on dervinding te spreken van den invlod van de vorming op jeugdigen leeftyd En hy is God dankbaar voor het lager onderwys, dat hij genoten heeft ln de stad Delft. Juist op lateren leeftyd ziet men ln, wat men in zyn Jeugd ontvangen heeft, en leert men het onderwys, dat men dan genoten heeft, waardeeren. Voor Jiet onderwijs, ln zyn eerste Ievensj ren genoten, dankt Mgr. nog meermalen God. De Vereeniging ia daarom van zoo gToote beteekenis. omdat zij de hoogere belangen dient en omdat zij doortrokken is van echt Roomsch leven en van den echt Roomschen geest. Niet alleen heeft Mgt. daarom sympathie voor ieder lid van den Bond maar ook voor den Bond zelf. Mgr; hééft echter nog een wensch. Uitbet jaarverslag heeft hy gehoord, dat nog 700 onderwijskrachten buiten de organisatie staan. Maar hij hoopt, dat bil de 38e alge meene vergadering al die 700 onderwijs krachten die nu nog achter ztln gebleven, dan aanwezig zullen zyn. En verder hoopt Mgr. dat, indien, zooals de voorzitter gezegd heeft, nog niet alle leden van den bond door drongen zijn van zijn beteekenis. de goede organisatiegeest. hoe langer zoo meer zich moge ontwikkelen onder alle leden van den bond en dat deze voortdurend moge toenemen in ledental en intense werkkracht. Dan schonk Mgr. allen zijn bisschoppeiy- ken zegen en verliet, terwijl het derde cou plet, van het Bondslied gezongen werd, de zaal. Daarna werd gepauzeerd Namiddagvergadering Aangenomen wordt een voorstel van het Hoofdbestuur, om ln het reglement die wy- zigingen aan te brengen, waardoor ook mede met goedvinden van Mgr. Aengenent R. K. openbare onderwyzers volwaardige leden der organisatie kunnen worden, Ingekomen is een telegram van de zuster vereeniging Lebuinus, waarin beste wenschen worden geuit voor welslagen der algemeene vergadering. Een voorstel van de afd. Beverwük. om een bisschoppeiyk voorschrift te varkrusPn, dat de benoeming van ondenvyzeressen aan R.K. Jongensscholen beperkt blijve tot het 1ste en 2dê leerjaar, behoudens te verleenen vrijstel ling, wordt door den afgevaardigde van Be verwijk toegelicht, nadat het prae-advies van het. Hoofdbestuur is teruggenomen. Een levendige discussie ontspint zich, waarin beurtelings voor behoud en voor we ring van de onderwijzeres gepleit wordt. In stemming gebracht Wordt het voorstel- Beverwijk met 63 voor, 41 tegen, aangenomen. Een voorstel der afd. Hillegom en omstre ken, strekkend om te onderzoeken of er geen termen bestaan, dat de Sint Augustlnus ver eeniging zulk een aandeel neemt in het S. P. L., dat op haar kosten een inlandsch priester wordt opgeleid. De afgevaardigde van 'Hillegom licht het voorstel toe. De voorzitter stelt voor, allereerst het missie-rapport van de St. Aifonsus commisrie te behandelen, voor welk belangryk wérk namens het Hoofdbestuur dank wordt ge bracht. De reglementen worden met alge meene stemmen aangenomen. De afd. Hillegom trekt thans, op verzoek van den voorzitter, haar voorstel In. De aangehouden punten 6 en 7 worden nu in'behandeling genómen. De Interpretatie van het hoofdbestuur ls. dat het amende- mènt van Alkmaar—Buiten geen bestaans- mopeiykheid bezit. Voorstel 6 van het Hoofdbestuur wordt nu in stemming gebracht én aangenomen met 70 tegen 38 stemmen. Het uitgestelde punt 8 van de agenda: verkiezing van een lid van het H.B. (vaca ture Remmerswaal) komt vervolgens aan de orde. De heer Remmerswaal wordt met een volstrekte meerderheid van 53 stemmen her kozen. De voorzitter releveert de buitenge wone activiteit van den heer Remmerswaal, Wiens aanblijven door het H. B. op hoogen prys wordt gesteld. Voorstel der afd. Hillegom en omstreken, een onderzoek in te stellen naar het aantal schoolgaande leerlingen, dat t het patronaat bezoekt. Het voorstel wordt door den afgevaardigde lei» afdéeltrtg toègeUcWt. Het péafe-advies van j*t Hoofdbestuur luidt,dat als regel school gaande kinderen Miet op 't patronaat behoo- ron. behoudens afwijking naar plaatselijke omstandigheden. Het H. B. verklaart zich in- tusschen bereid een enquête omtrent dit voorstel te doen boudep. Verschillende afgevaardigden voeren het ;woord en deelen hun bevindingen uit de prak- tük mede. t. Het voorstel wordt - na eenige discussie aangenomen. De afd. Delft doei; een voorstel om voor waarden vast te stellen voor subsidie vóór ■het houden van een R. K, Onderwijzersdag jin aanmerking te komen en de onderwijzers to de gelegenheid te stellen, den onderwy- »zersdag by te wonen. De afdeeling licht het voorstel toe Het H. B. zegt medewerking toe. De afd. Rotterdam en omstreken doet een voorstel bij benoemingen de voor beur te geven aan sollicitanten, die Ud zyn •eener R K. onderwyzers-standsorganisatie. Na ampele toelichting wordt het voorstel in stemming gebracht en met groote meerder heid aangenomen. De afd. Zaandam doet eeh voorstel een actie te voeren, om te komen tot toelating der vereenvoudigde «pel- iling bij het onderwijs op de lagere school. Het voorstêl-Zaandam wordt door opstaan en zitten aangenomen. De afd. Gonda doet eên voorstel by 't Doorluchtig Episco paat pogingen aan te wenden, om van de religieuze oversten toestemming te verkrijgen tot toetreding van de religieuzen als lid van de organisatie. De discussie over dit voorstel gevoerd, leidt er toe, dat Gouda zich bereid verklaard, het voorstel in te trekken. Een ander voorstel van Gouda beoogt, om te komen tot een vrygestelde van de R. K. Qnderwii zersorganisaties. Het H. B. zegt toe, hieraan zyn aandacht te wyden. Jeugdlectuur. Bespreking rapport De voorzitter deelt mede. dat cok dit een belangrijk stuk werk is en stelt voor de coü- phisies bespreken, waarna het rapport in pijn geheel door de vergadering wordt aan genomen. Studiepunt 1920—1930 Het H.B. stelt voor: Beroepskeuze. De afd. Aar- en Amstelstreek: Schoolartsen: de afd. JVestland: het Teekenonderwys; de afd. Alk- jnaar-Buiten stelt voor: Radio op school. Van pndere zyde wordt voorgesteld de studiepun ten uit te schakelen; in het ontkennende geval het punt Schoolartsen te aanvaarden. De voorzitter zegt. dat over Schoolartsen een ïapport van vier Jaar geleden bestaat. Na stemming wordt het studiepunt van het Beroepskeuze, aangenomen. De verslagen der St. Alfonsuscommlssie worden zonder stemming goedgekeurd. j! De b espreking der Fedcratie- vergadering-agenda Wordt hierna behandeld. Rondvraag By de rondvraag komt ter sprake, of H.H. Pastoors by de oprichting van nieuwe paro chies vrij zijn leeken of religieus personeel aan te stellen, in verband met de malaise in het vak. De voorzitter zegt, dat H.H. Pastoors rechtens volkomen vry staan, om leeken of ieligieus personeel aan te stellen. Dé heer Paarderiköoper vraagt, wat van katholieke zyde kan gedaan worden, om in tje opleiding van middelbare paedagogiek een katholiek benoemd te krijgen. Dé vice-vóorzltter, de heeir v. Breukelen, dankt den voorzitter voor de leiding van deae algenjêene vergadering. I De le secretaris, de heer W. J. Speller, ipest hierna de conceptconclusies voor inzake het catechismus-onderwys, waarna de ver gadering gesloten wordt. Gistermiddag te ruim. half twaalf uur reed een locomotief met eenige wagons over den 's-Gravendeelschendijk te Dordrecht, als naar gewoonte begeleid door twee rangeer ders Juist op de plaats waar de rails den weg kruisen liep de 88 jarige J. G. B., woon achtig in de Glazenstraat aldaar. Hoewel een der rangeerders den mm nog op het naderen van den trein onmerkzaam maakte, liep B door en niettegenstaande op het laat ste moment de rangeerder den man nog voor den trein vilde weghalen, kon hU r.!et var- hinderen, dat B. twee wielen van een der wagons over den rechtervoet kreeg, die daar door werd verbrijzeld. Na voorlooplg te zijn verbonden, is B naar het ziekenhuis overgebracht. Uit een onder zeek is volgens de Msb. nog gebleken, dat 8., die slecht van gezicht en hardhoorend ls, het teeken van den rangeerder niet heeft opgemerkt. Een arrestatie Het is de politie te Arnhem gelukt den lei der van de zgn. Heilsbrigads uit Den Haag welke te Arnhem hare werkzaamheden be gonnen was, doch deze staken moest, toen bleek dat verschillende leveranciers van le vensmiddelen geen betaling ontvingen, te ar- resteeren. Ook was er gecolporteerd met. bennen voor steunverleening zonder toestem ming. De man, die te Arnhem samenkomsten leidde, verdween met de noorderzon. Hij werd gezocht wegens oplichterij en hy ls nu, ter- wyi hij den auto, waarin hit te Arnhem kwam, even had verlaten, gearresteerd. Uit een modemagazijn in de Bilderdykstr te Amsterdam zyn 40 beerencostuums en 12 h. 13 overjassen ter waarde van ongeveer 2000 ontvreemd. Op den weg van 's-Gravenhage naar Kijkduin wandelden dezer dagen twee da mes. By het Quick-terrein zagen zy aan den kant van den weg een man zitten, die, naar later bleek, met minder goede bedoe lingen de dames opwachtte. Toen zij hem genaderd waren, greep de man de jongste der beide dames aan en trachtte haar met geweld op den grond te werpen. De andere dame kwam haar vriendin echter te hulp en sloeg den onverlaat met haar taschje in het gezicht. De man greep bet taschje vast en ont rukte het aan de dame. Deze wist echter nog een bankbiljet en een sleutelbos je er uit te trekken, zoodat de buit, welke den dief in handen gevallen is, yan byzonder weinig beteekenis is. De dames riepen om hulp, maar deze plek is meestal verlaten, zoodat niemand op kwam dagen. De man had zich intusschen uit de voe ten gemaakt. Zyn fiets stond aan den kant van den weg en daarop verwijderde hy zich zoo snel mogeiyk. Hy werd echter aange houden door den hêer v. d. M., onbezoldigd rijksveldwachter, die aan den weg naar Kijkduin woont. V. d. M. maakte den man er opmekrzaam op, dat hij fietste op een weg, waar zulks verboden was. De vluchte ling stamelde een excuus, stapte af en liep door. By het afstappen heeft hij het taschje verloren, want dat werd later gevonden. De beer v. d. M., die van de aanranding niets wist, schonk aan den man geen ver dere aandacht. Eerst later hoorde hy de geheele toe dracht der zaak. De dames gingen zoo snel mogeiyk terug en deden by de politie aangifte van het voorgevallene. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, maar op heden heeft he.t geen resultaat opgeleverd. Gisteren is op den IJsel te Deventer een aanvaring gebeurd. Terwyi de motoiboot Energie, schipper Ötto Buhnêmann, boven de Schipbrug wilde opdraaien, weigerde plotse ling de motor. Tydêns het onderzoek van dén motor zette deze zich onverwachts ln beweging, waardoor de Energie met volle kracht op de tjalkschspen de Dankbaarheid' en de Navigable uit Groningen liep, die daar aan de Welle gemeerd lagen. Van het eene schip werd de boegplaat boven de wateriyn ingedrukt terwyi van het andere de reeling ernstig werd beschadigd. Beid'e schepen zyn door de Energie naar een werf te Kampen gesleept, om hersteld te worden. damschen Sleepdienst drijvende gehouden en naar steiger 8 in de Waalhaven by het vliegve'd gebracht, waar het aan den grond werd gezet en men met de lossing is begon nen. Er is by deze aanvaring geen kwestie van schuld. Een telegram uit Brussel aan de „Tele graaf" meldt: Een antiquair uit Den Haag had een schil derij, dat volgens deskundigen een waarde had van 10.000 francs, toevertrouwd aan zekeren B. ten einde dit te verknopen. B. echter, die geldschuldig Was aan D. te Bor- gerhout stelde dezen voor het schildery te verhandelen en op die wyze de schuld te vereffenen. Het gevolg hiervan was, dat de antiquair niets ontving, zoodat hy zich tot de politie wendde. Deze heeft thans te Ant werpen het schilderij in beslag genomen. Op tweeden Paaschdag is door het achte loos wegwerpen van een lucifer een begin van boschbrand ontstaan aan den ingang van Heumensoord naby Brakkenstein onder Ny- megen. Door spoedig ingrilpen van politie en voor bijgangers wist men den brand te beperken tot een paar honderd vierkante meters hak hout en heide. Voor de zooveelste maal is Maandagavond te Helder gepoogd de „Eugenia", die daar nog steeds vast zit, vlot te brengen. In verband met den N.-W.-wind werd een zeer hoog ty verwacht, waarvan men wilde proflteeren. De sleepboot „Drenthe" werd gerequireerd, Welke vastmaakte op het achterschip der „Eugenia" Door het omloopen van den wind naar het Noord en bleef het ty evenwel lager dan ver wacht was, zoodat te elf uur de pogingen wederom gestaakt werden. Dezer dagen is te Roosendaal een geval van nekkramp geconstateerd. De patiënt is in de barakken opgenomen. Te Rotterdam is gisteren het twee en twin tigste Nederlandsch Natuur- en Geneeskun dig Congres geopend, door den voorzitter dr. ir, P. E. Verkade, die een rede hield over: Organische Chemie en Levenskracht. De tweede redo in de eerste algemeene ver gadering was een voordracht van prof, K. F, Wenckebach uit Weenen over: Arterieele Stuwing. Na deze twee voordrachten werd een huis- houdehjke vergadering gehouden. De versla gen van den algemeenen secretaris, van den algemeenen penningmeester, van de finan- cieele commissie en van de bibliotheekcom missie werden goedgekeurd. Als plaats, waar het 23ste congres zal wor den gehouden, werd aangewezen Delft. De volgende subsidies werden goedgekeurd: lo. 500 voor het van der Waalsfonds voor hoog-druk-metingen ln den Westertoren; 2o. 100 subsidie aan dr. A. Schlerbeek als steun by het onderzoek van Meyendel; 3o. 109 voor de Nederl. Commissie voor Internationa'e natuur-bescherming. 4o. over 1929 en over 1930 wederom telkens een subsidie van 250 aan de bibliotheek commissie. De heer Dr. De Coelingh werd als lfi alge meene secretaris herkozen, tot 2en algemee nen secretaris werd benoemd Dr. Pekelharing. Besloten werd ten slotte tot het tegen ver laagden prys beschikbaar stellen van de Han delingen van het Congres. Omstreeks 5 uur had ten stadhuize een ont vangst der congressisten dooi- het gemeente bestuur van Rotterdam plaats, waarby ook Z. K. H. Prins Hendrik aanwezig was. Op het Noorderstrand te Schiermonnikoog is aangespoeld een reddingboot waarop de woorden voorkomen: .Venetië Stettin". Ver moedelijk ls dit een der reddingbooten van 't verleden week ten gevolge van een aanva ring de „Batavier I" gezonken Duitsche stoomschip „Venetië" uit Stettin. Gisteren is In de Waalhaven te Rotterdam het Itallaansche stoomschip „Tigullio" tegen het met 1000 ton kolen geladen sleepschip „Hasard", schipper H. T. Willemse, aange varen. De oorzaak was, naar de Msb. meldt, dat de kapitein van het stoomschip de „Hasard". die ronddraaide om de haven te worden uitgesleept, te laat opmerkte, en dooi den vloed niet spoedig genoeg kon inhouden, ofschoon hy het anker iiet vallen. De Hasaxd werd aan stuurboordzijde bij ruim 7. aangevaren en maakte water. H?t schip is daarop door de sleepboot „Maris" van van der Graaf en Kollman, de „Europa" van P. Smit en de .Actief" van den Rotter- Ingezonden mededeelingen) De Kath. Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Inenting tegen Diphtherie; Foto van de Nla- gara-watervallen; Een idyllisch plekje aan een bergstroom in Palm Canyon; Een nieuw soort spaarpot; officieele verloving; Afscheid van P. van der Meer de Walcheren; Over- ströoming van den Mississippi in Georgia: Vliegongeluk te Newark: Het reusachtige Oeeaanschip „Europa", door een geweldigen brand zwaar beschadigd; Lente in de Alpen, Het ontwaken der natuur; Brand ln de auto ben toonstelling te Los Angelos; De begrafe nis van Maarschalk Foch; In het boschryke Noorwegen; Een Madonna uit driehonderd Madonna's? Rüsselheim een centrum van industrie; Twee pagina's „Van alles Wat" Tekst: Het raadsel van Medelo, door J C. W. Duncker; Lente door R. Vmer; Het le ven van St Benedictus, door Pleter van der Meer de Walcheren; Een harde Les, door Jeanne; Pompen of verdrinken, door Reeder; Puntdichten; Een bladzijde voor de Jeugd; De wolven en het Lam, van J. S. Fletcher. In het klooster der E.E.Z.Z. van het Gezelschap van J. M. J., aan de De Ruy- terstraat te Nymegen is in bescheiden kloosterkring het zestigjarig kloosterfeest gevierd van de Eerw. Zuster Justine (in de wereld mej. C. Teulings.) Te Nymegen is op 57-Jarlgen leeftyd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6