f3000.- ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Spinnewehjes mm BUREAUX: N ASS AULA AN 49. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 4 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17122 AM6IFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL. Deerlijk mislukte tegenspraak BALKAN-JOURNALISTIEK I. Het tragisch ongeval te Leiden Begrafenis der slachtoffers Een nieuw mijn-onge luk in Henegouwen Thans reeds acht dooden en vele gewonden De directeur der Ned. Handel Maatschappij Hevige storm op Tim bang Lawan De Dornier-Wal vliegbooten naar Ned. Indië De mijnramp te Waterschei Pastoor Ph. van Kessel Brand op het Spui te Amsterdam Het vliegtuig van den heer Van Lear Black gevallen Jlir. Mr. Dr. A. Roëll naar Indië Prof. mr. J. A. Veraart Inbraak in de Kamer van Koophandel te Haarlem yan verschillende mbrekerswerktuigen. Ernstige autobotsim Tjimahi Voornaamste Nieuw» J. J. WEBER ZOON Haarlem De fraude bij het gemeente lijk Slachtbedrijf te Batavia Telefoon No. 13866 (drie* lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1 -4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct-, bij roonjitbeL Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsscben den tekst 60 ct. per regel. AUeahonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden# A Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooriTC O bij een ongeval met ftp A bij verlies van een band; ra np bij verlies van een PA bij 'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I UtJuU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen:' 'wU« doodelijken afloop; iZwlï»"een voet of een oog: I 0 "duim of wijsvinger; I vU*™ been of arm nCfl bi j een ongeval met r A r ft bij verües vaneen band; £i AP bij verlies van een P ft I I WW." doodelijken afloop; f Zwll."een voet of een oog: I I £,3«~duim of wijsvinger: I bij verlies v. een anderen vïngerj Men zal begrijpen, daC wij in deze ure nu wij ons verstouten gaan, nog een enkel woord te wijden aan het roode „wonder van Weenen" een gevoel van schuchterheid en bedeesdheid moeilijk overwinnen kunnen We voelen ons als de schim van den booswicht, die om zijn ongehoorde mis daden tegelijkertijd opgehangen, ont hoofd, gevierendeeld en verbrand werd „tot de dood er op volgde", we griezelen een beetje van ons zelf, van ons eigen levend lijk, en slechts zachtjes fluiste rend, zonder opzien te baren, durven wij ons weer aandienen, overtuigd als wij er van zijn, dat onze wederverschijning na een welverdienden vierdubbelen dood wel in staat is, allerwegen de gruwelijk ste griezelingen te veroorzaker.. Vooral de lezers van „Het Volk", die heel van nabij getuigen geweest zijn van onze marteling-ten-dood-toe in niet minder dan een en twintig folter-proe- ven, zullen gruwen en griezelen bij de ervaring, dat het rampzalig overschot van den terechtgestelde blijkbaar zelfs in het graf, waarin het zoo safe gedepo neerd was, geen rust heeft kunnen vin den en dat in ieder geval de geest van den doode niet nalaten kan, nog rond te spoken Hoe is 't ook weer gekomen? O ja! In de dagen, toen wij nog onalgamaakt leefden, was het ons op onze vele reizen naar Weenen opgevallen, hoe in die onvolprezen schoone wereld stad de sociaal-democraten een bewind voerden, dat om het zacht uïë te drukken nu juist niet gansch en al beantwoordde aan datgene, wat de goed- geloovige burger zich, voorgelicht door de roode leiders, van een dergelijk ideaal bewind plegen voor te stellen: Het kwam ons voor, dat het roode be wind aldaar nog maar weinig of niets had bijgedragen tot het zoo pathetisch gepredikte geluk der massa dat er integendeel, dank zij juist de roode over macht en. het roode regiem, allerwegen juist nog grooter ellende geleden wordt; we zagen het economisch leven daar ginds ernstig bedreigd en aangetast door de socialistische proefnemingen, we con stateerden daar een achterstelling en een kneveling der minderheidspartijen, waarover de socialisten elders ach en wee zouden schreien, en vooral, we zagen daar in optima forma een kerk- en een katholiekenvervolging in gang, zoo bru- taal-openlijk en zoo infaam, dat wij meenden daarvan niet langer te mogen zwijgen. Als „Een waarschuwend voorbeeld' moest allen niet-socialisten in Neder land met getuigenis van niet te weer spreken feiten voor oogen gesteld wor den: „Hoe de socialisten in Weenen huishouden". Het Weensche voorbeeld zou beter dan vele theoretische beschouwingen en bevechtingen van het socialisme in staat zijn, velen hier te lande de oogen te openen, voor het te laat zou zijn. Want Weenen is dat geven de socia listen zelf graag toe een belangrijk voorbeeld: Nergens ter wereld kan men de. prak tijk van een sociaal-democratisch be wind zoo van nabij bekijken als juist daar, nergent ter wereld kan men de resultaten daarvan tot op zekere hoogte zoo nauwkeurig controleeren, en nergens kan het socialisme zich zoo vrij uitleven alr juist in de stad Weenen met haar zéér groote autonomie, in Weenen, niet alleen een gemeente, maar tegelijkertijd ook een „Land", een tamelijk zelfstan dige provincie in de Oostenrijksche Bondsrepubliek. De praktijk van het roode bewind en de resultaten daarvan mogen wij gerust als „maszgebend" beschouwen en uit de huidige toestanden te Weenen op economisch, sociaal, politiek en.anti kerkelijk gebied mogen wij dus gerust afleiden, hoe het ook elders zal gaan, wanneer de socialisten met groote vrij heid en met groote bevoegdheden aan het regeeren slaan; hieruit valt ook met groote zekerheid te voorspellen, welke de „zegeningen" zullen zijn, waar aan de burgers deelachtig zullen worden in den toekomstigen rooden heilstaat. Sovjet-Rusland is voor ons geen bruik baar voorbeeld, want ten eerste vormt Rusland een van de wereld zóó afgeschei den en zóó oncontroleerbaar geheel, dat wij ons van „de waarheid omtrent Rus land" hoegenaamd geen voorstelling kunnen vormen, en ten tweede -wordt Rusland door de sociaal-democratie over het algemeen niet als proeve van socialistisch beleid erkend. Hoezeer ook het Austro-Marxisme het bolsjewisme nabij komt en hoezeer ook de Oostenrijksche partijbonzen zich aan de Russische radicale machtswellustelin gen volgens hun eigen erkenning verwant voelc.i. Intusschen: Weenen beteekende voor ons het groote en eenige voorbeeld van sociaal-democratisch beheer op het hui dige ondermaansche, en daarom achtten wij het Weensche voorbeeld zóó belang rijk, dat wij in het voorjaar van 1928 naar Weenen reisden, om aldaar al onze tot dan toe opgedane indrukken nog eens te verzamelen, te controleeren en vooral met onweerlegbare bewijzen be vestigd te zien. Zoo ontstonden er veertien artikelen, welke in de pers verschenen en later in een goedkoope brochure verzameld wer den. En over gebrek aan belangstelling mochten wij niet klagen! Alleende roode pers zweeg als het graf' ondanks herhaalde uitdaging onzerzijds was zij tot spreken niet te bewegen. Zat zij 'n beetje verlegen met het geval? Het zou ons niet verwonderd hebben! En wij bewonderen ten deze den „goeden neus" en de politieke slimheid van den heer Kleerekoper, die zoowel te Nijmegen als te Alkmaar (ofschoon ons in beide gevallen tevoren aangekondigd was, dat hij eens zou uitpakken over onze Ween sche lastercampagne) met geen woord repte van het voor de Nederlandsche sociaal-democraten zoo penibele geval Het was wél opmerkelijk, hoe de sociaal-democraten, zoowel in de pers als elders, net deden, alsof er geen vuiltje aan de lucht was en zwegen in alle talen. Maar tot in alle eeuwigheid kon dit zwijgen toch niet duren: De verkiezingen voor de Kamer kwa men naderbij; tijdens de verkiezingsactie zouden de socialisten héél wat over hun Weensch fiasco te hooren krijgen en wat nog erger was: ook in de eigen partij klonken steeds meer stemmen: „Hoe zit dat nou eigenlijk met Wee nen?" Zoo moest er tenslotte wel een „tegen spraak" volgen. En het was de M.-redacteur van „Het Volk", de bekende Weensche specialiteit der roode pers hier te lande, die zich er na een jaartje bezinnens bereid toe verklaarde, het zaakje op te knap pen en de Nederlandsche sociaal-demo craten met het oog op de verkiezingen aan een „tegenspraak" te helpen. Een gemakkelijk baantje was het niet, waarheden in leugens en leugens in waarheden te doen verkeeren, doch het moést: Het prestige der partij was er mee gemoeid. En dus toog de M.-redacteur weer eens naar Weenen, waar hij natuurlijk door de Tsaren en Tsaartjes zijner partij met koninklijke égards ontvangen en met Je liefderijkste zorgen omringd is geworden. Zoo'n journalist-partijgenoot uit Hol land in Weenen en dat nog wel met de opdracht om in de Nederlandsche roode pen*. het „wonder van Weenen" hartstochtelijk ij bezingen en „leugens" en „laster" van ëb*.-door de Christelijk- socialen misleiden, kalbeken journa list uit Nederland te „weèSjeggen", het was voor de Weensche groot-pjogpls waarlijk een niet te versmaden buiten kansje! En op werkelijk royale wijze* hebben de heeren zich gekweten van hun plicht, den naar „tegenspraak" hongerenden en dorstenden „kameraad"-journalist over vloedig *e verzadigen. Het resultaat van die oververzadiging hebben wij gevonden in ,;Het Volk" in een serie van maar liefst een en twintig langademige artikelen, sommige in dub- bel-feuilleton-formaat. En wij willen den M.-redacteur en zijn Weenschen Influistèraars niet de verdienste ontzeggen, dat zij de roode lezers hier te lande hebben doen gnui ven en in den zoeten waan hebben ge bracht, dat er van onze beweringen niets, absoluut niets overbleef. Bij de nastreving van dit weergaloos „succes" heeft men echter blijkbaar niet gedacht aan den dag van morgen, aan het eind, dat den last zou moeten dra gen. Of is men zoo naïef geweest, te ver onderstellen, dat wij deze leugen-tegen spraak onbeantwoord en onweerlegd zouden laten? Thans zullen de heeren hun „succes" duur te betalen krijgen: Wij zullen namelijk aantoonen, dat de „tegenspraak" over heel de linie deerlijk mislukt is; en het succes zal verkeeren in schande. Hoe men het kunststukje een tegen spraak te formuleeren klaar gespeeld heeft, zullen wij nog nader belichten; talrijk zijn de daarbij aangewende truc jes: met ware virtuositeit wist men vaak langs de waarheid heen te redeneeren, geraffineerd zijn vaak de schijnbaar zoo duidelijke en eenvoudige zinnetjes geredigeerd, zóó, dat de argelooze lezer, al is hij dan ook een verlicht sociaal democraat, er wel invliegen moet; ver der heeft men zijn kracht gezocht in opzettelijk verkeerd begrijpen en in on juiste weergave van wat wij schreven om daarna triomphantelijk te kunnen uitroepen: „Zie je nou wel, dat die Roomsche journalist er niks van weet!" Ja, zelfs door de juistheid van onze bewering heel ongemerkt toe te geven, wordt hier en daar gesuggereerd, dat er eigenlijk „niks van an" is. Werkelijk knap werk! Doch, waar al deze trucjes bij elkaar het gewenschte en bij voorbaat geeischte effect niet konden bewerkstelligen, daar werden doodgewoon de sterkst-vast- staande feiten geloochend, daar sloeg men zonder blikken of blozen aan t lie gen omtrent dingen, welke iedere Wiener contrileeren kan en welke ook iedere Wiener beter weet. Hiermede heeft een zekere Balkan- journalistiek haar intrede gedaan in de Nederlandsche pers. Daar staat je nuchtere Nederlandsche verstane" bij stil! Meermalen hebben wij aan vrienden in Weenen enkele van die pertinente leugens in de „Volk"-artikelen voor-ver taald, en om te zien, hoe onze Weensche vrienden bij uitstek deskundigen - daarop zouden reageeren, spraken wij onze verbazing uit over zulk een bruta liteit. Maaronze verbazing werd niet ge deeld; de heeren haalden hun schouders eens op, en hot kwam ons voor, dat sij eenige deernis gevoelden met iemand van ébo blanke naïveteit: „Och," klonk het dan, „die journa listiek verbaast ons heelemaal niet méér! Zoo zijn wij 't hier van de roode heeren stééds gewoon geweest! Daar staat bij wijze van spreken een boom, dien iedereen zien en tasten kan; en wie 't, afgaande op gezicht en tastzin, niet gelooven wil, die zou er, om er zich feil loos van te overtuigen, desgewenscht eens stevig met z'n hoofd tegen aan kunnen loopen; daar staat dus een boom, maar, als 't een rooden redacteur hier in z'n kraam te pas komt, te be weren, dat er geen boom staat, welnu, danstaat er géén boom! Iedereen kan zooiets controleeren, ledereen kan beter weten, en velen wéten ook inderdaad beter, maar dat doet er .llemaal niet toe: er staat géén boom!" We moesten erkennen, dat er in Wee nen, evenals in den Balkati, zoo'n soort journalistiek moest bestaan: Hoe had de M.-redacteur van „Het Volk" anders (zij het wellicht ook op gezag van zijn Weensche voorlichters) zulke tastbare, voor iederen bezoeker van Weenen te controleeren leugens kunnen neerschrijven? De taktiek klopte precies. In de volgende artikelen zullen wij die taktiek zonder pardon onthullen. En in tegenstelling met den „Volk"- redacteur zullen wij ons niet tevreden stellen met het debiteeren van met cau serietjes kunstig omweven beweringen zonder bewijs, neen, met een voor „Het Volk" hoogst pijnlijke accuratesse zullen wij bij onze weerlegging van de vele gedebiteerde leugens de onomstoo- telijke bewijzen overleggen. Onze weerlegging, onder aanvoering van de onomstootelijke bewijzen, zal van dien aard zijn, dat de hoofdredactie van „Het Volk", indien zij tenminste nog prijs stelt op een greintje journalistiek fatsoen, onverwijld haar Weensche spe cialiteit, mitsgaders ook diens voorlich ters in Weenen, ter verantwoording dient te roepen, en, na gedegen onderzoek, de in haar blad gecolporteerde leugens dient terug te nemen. Doet de hoofdredactie dit niet, dan zal zij daardoor bewijzen, wetens en willens erkende buitenlandsche leugens van de grootste importantie te doen voortleven. Dergelijke rectificaties zullen natuur lijk voor de hoofdredactie niet zeer aan genaam zijn, doch zij zal de consequentie te aanvaarden hebben van haar aanvan kelijke begunstiging dezer Balkan-jour nalistiek in een Nederlandsch orgaan. En was de S. D. A. P. in Nederland een ons bevriende partij, dan zouden wij haar in gemoede willen waarschuwen: „Wacht u er wél voor, u verder met de Austro-Marxisten te encanailleeren; het zal u vroeg of laat een blamage bezorgen, zoo ernstig, als ge er nog rtfcoit een beleefd hebt." L. S. Heöem.iorgen vroeg werd in de R.K. Kerk te Zoe ter woud c de plechtige uitvaartdienst gehouden van d.1 drie slachtoffers van het tragisch ongeval op Tweeden Paaschdag te Leiden, waarbij een paard voor een wagen was geschrokken, waardoor de wagen met de inzittenden in de Haar^mmertrekvaart terechtkwam mét het bekende noodlottige gevolg. De kerk was geheel gevuld, toen de Z.ier- eerw. deken Jansen, geassisteerd door kape laan Boon van Delft en kapelaan v. Daeü van Zoeterwoude de plechtige H. Mis» van Requiem opdroeg. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester van Zoeterwoude, voorts dr. Kortmann, prof. Niekei van Warmond en Kapelaan van Diest uit Amsterdam. Na den uitvaartdienst ging de begrafenis stoet naar het R.K. Kerkhof Zuidbuurt, waar de teraardebestelling plaats vond onder overgroote belangstelling. Er werd niet gesproken. Uit Brussel seint men ons: In een kolenmijn nabij Paturages in de provincie Henegouwen heeft een hevige ont ploffing van mijngas plaats gehad. Tot nog toe zijn acht dooden geborgen. Het aantal gewonden is groot. Naar het Hbld. verneemt, heeft mr. J. C. A. Everwijn het voornemen te kennen ge geven, af te treden als directeur der Ned, Handel Maatschappij. Aneta seint uit Malang: Een hevige storm verwoestte 9 schuren en 3 sorteerloodsen van de tabaksonder neming „Timbang Lawan". De te velde staande oogst werd ernstig beschadigd, ter wijl de schade zeer aanzienlijk is. Bij andere ondernemingen is niets van den storm be merkt. Naar uit. Bordeaux gemeld wordt, zijn de Dornier Wal vliegbooten op den tocht naar Hed Indië gistermiddag te half drie te Bor deaux aangekomen. Alles is wel aan boord. Volgens een B. T. A.-telegram uit Brussel, heeft minister Hymans zijn dank laten uit spreken jegens de Nederlandsche regeering voor het rouwbeklag, dat zjj hem door een Nederlandschen zaakgelastigde te Brussel in verband met de mijnramp te Waterschei liet aanbieden. Ten gevolge van een beroerte is gisteren in den ouderdom van 66 jaar te Delft plotse ling overleden de Zeereerw. pater Ph. H. A. van Kessel O. P. M., pastoor der parochie van den H. Joseph, aldaar. Gisterenavond omstreeks half tien zagen voorbijgangers op het Spui, hoek Voetboog straat te Amsterdam, waar beneden is ge vestigd de lunchroom Formosa, voorheen Ledeboer, dat er brand was op de bovenste verdieping van dit vier étages hooge perceel. Zij waarschuwden de concierge, die nadat hij de brandweer had gealarmeerd naar boven liep. Daar waarschuwde hij nog een aantal personen, die op verschillende kantoren werk zaam waren. Intusschen sloegen de vlammen fel uit. De brandweercommandant de heer Gordijn, was als een der eersten ter plaatse, daar hij in het Roxy-theater in dc Kalver- straat de voorstelling bijwoonde. Met veel materiaal rukte de brandweer uit. Het vuur woedde in de kantoorlokalen van de firma Van Den Eersten en Hoimeyer, handelaren in diamant, die daar tevens een gelegenheid hebben voor het zetten van dia mant. Met zes stralen op een paar motor spuiten werd het vuur bestreden, onder groote belangstelling van het publiek. Twee mecha nische ladders werden tegen het hocge per ceel aangezet, waarover evenveel slangen werden gelegd. Betrekkelijk spoedig was de brandweer het vuur meester. Zij wist het te beperken tot de eene aangetaste verdieping, die echter voor een groot deel uitbrandde. De oorzaak van den brand kon niet wor den vastgesteld. Om zes uur had het perso neel dc lokalen verlaten. Gistermorgen is, naar een V. D.-telegram uit Rome meldt, de heer van Lear Black met zijn Fokkervliegtuig, bestuurd door de bekende piloten Scholte en Geysendorffer, van het vliegveld Littorio, nabij Rome, gestart naar Parijs. Hjj hoopte daar tijdig genoeg aan te komen om nog voor het val len van de duisternis Londen te kunnen bereiken. Deze vlucht heeft echter een ontijdig einde gehad. Naar een Reuter - telegram uit San Remo meldt, is het vliegtuig na het ver trek uit Rome voor de vlucht naar Parijs en Londen in de na bijheid van Bordighe- ro, aan de Italiaansche Riviera op het strand gevallen. Naar het telegram vè>rder vermeldt, zijn er gf.en slachtoffers te betreuren. Omtrent de oor zaak van .het onge val zijn nog geen nadere bijzonderhe den bekend. Het toestel telde zes inzittenden, die de reis naar Londen zouden medemaken. De heer v. Lear Black was, zooals wij gisteren reeds meld den, met het Fokker vliegtuig uit Athene gekomen en zou he den zijn reis in En geland beëindigen, die nu onverwacht afgebroken. v. Lear Black r Hedenmorgen is per boottrein naar Ge nua vertrokken, de commissaris der Konin gin in de Provincie Noord-Hqlland, Jhr. mr. dr. A. Roëll, met het doel zich aldaar in te schepen naar Indië. Als voorzitter van de vereeniging Kolo niaal Instituut werd hij tot regeermgs- gedelegeerde benoemd voor het in Mei a.s. te Batavia te houden Pacific Science- Congres. De reis vanaf Genua gaat lier sjs. „Chris- tiaan Huygens" van de Maatschappij Ne derland. Met hetzelfde zeekasteel, heeft Burgemeester W. de v'igt ook zijn reis naar Ned. Indië gemaakt. Hij treedt af als voorzitter van den kieskring 's-Gravenhage Naar gemeld wordt, heeft prof. mr. J. A. Veraart het voornemen te kennen gegeven om af te treden als voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging „Rijkskieskring 's-Graven hage". In de op as. Dinsdag 9 April te houden vergadering van den Centralen Raad zal hij mededeeling doen van de motieven, die hem tot dit besluit hebben geleid. Geysendor. ter is Dc politie door een burger gewaarschuwd Dc dief op heeterdaad betrapt Vannacht om half één uur zag een bur ger dat een man door een raam naar bin nen ging in een perceel aan het Nassau- plein. Hij bedacht zich geen oogenblik en begaf zich in looppas naar het Stations plein, alwaar hij de politie waarschuwde. Ulings ging men toen naar het perceel en bevond, dat een raam van het gebouw van de Kamer van Koophandel open stond. Op de tweede verdieping werd in het gesloten kantoor van mr. B. Bouman Of het toestel ten gevolge van den vak een aangetroffen, die in het tatt was XJoverdlen had hij een aantal plakzegeis en e&pige sigaren bij zich, die hij bekende ontvreemd te hebben uit de kamer van den secretaris van de K. v. K De man' werd aan?' te vernield is, meldt het telegram nog niet. Andere geruchten verzekeren, dat het vliegtuig een nood landing moest maken, die mislukte, ten ge volge waarvan het toestel vernield zou zijn. Intusschen zullen nadere berichten wel meer bijzonderheden geven. De vluchten van den heer v. Lear Black met de twee Hollar.dsche piloten, Scholte en Geysen dorffer, hebben den laatsten tijd weer van zich doen spreken. Of dit laatste ongeval definitief het einde wan v. Lear Black's vluchten zal zijn, is niet zeker. Het zal echter te bezi enzijn, of het Fokker-toestel, waarmede tot nog toe de reizen werden gemaakt, voor verdere vluch ten nog bruikbaar zal kunnen zijn. Het ongeval moet, volgens telegrafische gegevens, gebeurd zijn, terwijl de piloot Scholte aan het stuur zat. Scholte 43-jarige koopman cilieerd in Di^n Ha?b. Hij is in verjskerde bewarir De naam van den burger is orj bleven doch hier past toch een waardeering voor de juiste wijzei delen bij de mysterieuze nachti waarwording. Aneta seint uit Bandoeng: De auto van den heer G. de Soerabaja botste te Tjimahi tegen Uit Batavia. De moeder van den heer de Raadl een sleutelbeen. Van een in de taxi z.T inlandsc-he vrouw werd het hoofd vrrbrl De chauffeur en de knecht, alsmede cl omstanders, werden gewond. In totaal er zes gewonden. is— Prof. dr. Th. Goossens, rector-magnificus der R.K. Handels-Hoogeschool te Tilburg, is benoemd totgeheim kamerheer van Z. TL den Paus. De officieclc proeftocht van de „Staten dam". Tijdens de reis heeft de overdradüt van het schip plaats gehad. De drie Dornier-Walvliegbooten zijn gis-- termiddag te Bordeaux aangekomen. Het vliegtuig van den heer v. Lear Black is nabij de Italiaansche Riviera gevallen. Er zjjn geen slachtoffers te betreuren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren .een aanvang gemaakt met de be handeling der kwestie omtrent de verbin ding AmsterdamBoven Rijn. De Christ.-Hist. Unie heeft gisteren te A .sterdam haar jaarvergadering gehouden. Het kabinet-Seipel afgetreden. Onder groote belangstelling is gisteren t» Berlijn het proc es - Lan gkopp begonnen. Het bezoek van koning Foead van Egypte aan Berlijn is bepaald op 10 Juni as, Kabinetscrisis in Polen. In een kolenmijn nabij Paturages in de provincie Henegouwen heeft een hevige mijngas-ontploffing plaats gehad. Reeds zijn acht dooden en vele gewonden geborgen. Te Zoeterwoude heeft hedenmorgen de uitvaart en begrafenis plaats gehad van de dne slachtoffers van het tragisch ongeval te Leiden op Tweeden Paaschdag. OP KANTOOR-KOMIEK Een aap is zeer amusant, Vooral in zijn geboorteland. Schoolmeester. OP ONGELUKSVOGEL Ook de weg des levens heeft trottoirs, asphalt- en keienbestrating, ook kuilen en greppels. P. Chenent. OP DEURWAARDER Wie tot stout eysschen is genegen Set daer een vrij ontseggen tegen, J. Cats. Barometerstand 9 uur v.m.: 763 vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN kSten morgen EEN NIEUWE POSTAUTO Bovenstaande postauto wordt voorloopig in Haarlem ge bruikt. In verschillende plaatsen wordt proefgereden, om te zien, voor welke post diensten dc auto het meest bruikbaar is. La CB Laagste Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, noon- deliike tot westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zach ter. Aneta seint uit Batavia: Het rapport van B. en W. inzake de frauds bij het gemeenteiyk slachtbedrijf komt tot d« conclusie, dat de gemeente niet aansprakelijk is voor de fraude bij het gemeentelijk slacht- bedryf, B. en W. stellen voor aan dr. B| Frijburg eervol ontslag te verleenen als ge meente-veearts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1