Dingen van den Dag Binnenlandsch Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 4 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 Het Kanaal-tunnel-plan Jaarvergadering der Christ. Hist. Unie De deputaten-vergadering der Anti-Rev. Partij Een pnderscheiding De Engelsche spoorweg koningin De verbinding Amster dam—Boven Rijn Bosch- en heidebranden in Nederland in 1928 De wet op de Naaml. Vennootschappen De forensenbelasting RECHTSZAKEN Een zonderling De Culemborgsche moord zaak De moord te Giessen- Nieuwkerk De nasleep van de vliegramp te Heerlen 13 Wij hebben op het oog het vraagstuk vaR een tunnel onder de zeeëngte, die Frankrijk Tan Engeland scheidt. Nieuw is het denkbeeld om een weg on der het Kanaal aan te leggen niet, want reeds op 2 Augustus 1875 gaf de Fransche Regee ring aan de „Association Frangaise" voor den duur van 99 jaar concessie tot het bou wen van een spoorweg, die zich van een na der aan te wijzen punt in de lijn Boulogne- Calais af onder den zeebodem voortbeweegt ln de richting van Engeland om aansluiting te verkrijgen met een spoorweg, welke van Engeland uit wordt aangelegd ln de richting der Fransche kust. Er kwam toen echter van Engelsche zijde zooveel protest, dat van de Uitvoering der plannen tot nu toe niets te recht kwam. Maar het denkbeeld bleef slui meren en ofschoon het in 1324 wederom werd verworpen door de Engelsche Rijk.verdedi- gingscommissie, schijnt de openbare meening ln Engeland thans zoo veranderd te zijn, dat er op dit moment in het Lagerhuis een meerderheid most zijn voer de uitvoering. Denkelijk za^ons nage. lacht van over een honderd jaar niet kunne-., begrijpen, 'at de aanleg vt n een Kanaaltunnel zoo lang tegen gehouden kon wor lm Zoo ging het ook met den bouw der eerste opoorwegen. Ook teen was er allerwege een oppositie, die ons nu kleingeestig voorkomt, maar in die dagen veel aanhang had. Er zit aan het vraagstuk een technische, een economische en een militaire kant. De technische zijde schijnt geen moeilijk heden op te leveren. Een spoorweg Frank rijkEngeland zou ruim 60 K.M. lang moe ten zijn, waarvan 53 K.M. in den tunnel. Dat is een afstand, voor den eigenlijken tunnel, ge lijk aan dien van Haarlem naar Delft on geveer ot minder dan driemaal den af stand station HaarlemCentraalstation Am sterdam. Proefgangen van ongeveer twee K.M- lengte zoowel van de Fransche als van de Engelsche kust hebben de waterdichtheid van de doorboorde grondlagen aangetoond. De zeebodem, die ongeveer 40 meter onder den vaterspiegel ligt, bestaat uit grijs krijt. De kosten worden geschat op ongeveer drie milliard francs. Wat misschien wei wat aan den lagen kant zal blijken te zijn. De economische voordeelen liggen voor de hand als men bedenkt, dat na den aanleg van den spoorweg Londen van Parijs uit in ongeveer vijf uren te bereiken zou zijn en AmsterdamLonden maar iets meer tijd zal vorderen. Niet aileen de handel maar ook het reizigersverkeer moet door die kortere Terbinding gebaat zijn. Maar in Engelana, dat groot gaat op zijn „splendid isolation", is men blijkbaar niet zoo optimistisch. A thans heeft de Engelsche minister Mr Baldwin het noodig geoordeeld, naar de berichten luiden, een commissie in het leven roepen, die den economischen kant van het tunnei- vraagstuk onder de oogen zal zien. Zij zal nagaan welken invloed een tunnel op de Engelsche industrie zal hebben, op het toe ristenverkeer, op den toestand van de be staande Engelsche kuststeden en wat het ge volg zal zijn als er een kapitaal van zooveei mil.ioen ln de onderneming gestoken zal worden. De ergste tegenstand kwam vroeger en komt ook nu nog van militairen kant. Men wenscht Engelands veiligheid onder geen enkele voorwaarde in gevaar te zien gebracht en acht die door een ondoorboorde zee sterk beschut. Een aanval uit de lucht acht men niet zoo gevaarlijk en zeker wen_eht men dat gevaar niet te verhoogen door de moge- ykheid, dat vijandelijke legers van den tun nel gebruik zouden kunnen maken. Deze ar gumenten schijnen niet afdoende weerlegd te .vorden door de verzekering, dat een tunnel venals een brug ln oorlogstijd onbruikbaar ran worden gemaakt. In alle geval hebbeh Je militaire deskundigen in Engeland nog niet veel vertrouwen in de kracht van de voortschrijdende vredesidee en in de betrouw baarheid van Kelïogg-pacten, Locarno- verdragen en ontwapeningsconferenties. En daar kan men het toch weten, zou men zoo zeggen. Het is moeilijk na te gaan, of al de bezwa ren van de tegenstanders ernstig gemeens zijn. Ongetwijfeld zullen er in Engeland vele personen zijn die hun belangen door een tun nel bedreigd achten. B.v. induStrieelen, die ïun afzetgebied in Enge" and vreeyen te ver liezen als de Industrie van het vasteland haar producten gemakkelijker naar Enge land kan brengen en vooral verschillende steden, die door den aanleg van een tunnel juiten de tot nu toe gebruikelijke verkeers- routes komen te liggen. Zulk een groep, ook al is zij betrekkelijk klein, kan een groote activiteit ontwikkelen. Toch zou 't ons niet verwonderen, als ons tegenwoordig geslacht nog eens per spoor van Frankrijk uit in Londen zou kunnen komen In een opstel over het Fransch-Belgisch verdrag schreven wij aan het slot: „Ons volk heeft ln deze zaak geen fraai figuur ge maakt en dat is wel het ergste, wat te be treuren va.t". Een belangstellend lezer, dien wij overigens voor zijn welwillende beoordee ling dankzeggen, vraagt ons wat er met dezen zin bedoeld wordt. Ziehier. In verschillende buitenlandsche bladen Is naar aanleiding van de Utrecht- che publicaties aan het Nederiandsche volk verweten, dat het te lichtgeloovig was en te spoedig waarde hechtte aan mededeelingen, die later valsch zijn genoemd; ook werd in de bladen ons volk verweten, dat het de goede verstandhouding tusschen de volkeren in gevaar had gebracht. Uit den gedachten- gang van het artikel bleek nu, dat wy hei op prijs zouden gesteld hebben ir.dien de regeering dezen indruk in het buitenland had weten te voorkomen of had kunnen wegne men. Dat onze regeering daarin niet geslaaga is, betreurden wij. Allerminst bedoelden wij natuurlijk, dat ons Nederiandsche volk zich ook maar het minste zelfverwijt zou hebben te maken. haar vertegenwoordigers het pielt bij de Regeering zullen voeren. Het komt er nu slech's op aan, dat het getal dier vertegenwoordigers door uw j trouw, door uw ijver, zoo groot mogelijk zij j en de kans, dat het schip van Staat in de aangeduide richting gestuurd wordt, te zekerder worde. Een telegram van hulde en trouw aan H. M. de Koningin werd verzonden. Vervolgens werd het verkiezingsmanifest behandeld. Na oelichting van den afgevaardigde van Amersfoort van het door die afdeeling ingediende amendement om den passus: Nederland wordt bestuurd „met de begin selen der reformatie als beheerschenden fac.or" verklaarde de voorzitter, dat het geenszins de bedoeling is geweest eenige groep, me, name de R. K„ aanstoot te geven. Hij achtte het echter gewenscht, dat ui'Kome, dat de C.-H. Unie in het protestan- tisme meer dan een kleurloos beginsel ziet. De R. K. moe en dat inzien in dit land, waar zij onder een protestantsche meerder- heid een vrijheid hebben als nergens1 elders, een vrijheid, die omgekeerd niet in Katholieke landen te vinden is. Het amendement word; daarna ingetrok- ken. Een door Groningen ingediend amende- j ment behelzende den wensch, om door '.t wettelijke maatregelen den arbeid der ge huwde vrouw bui enshuis zoo veel mogelijk te beperken, werd door den voorzitter ont raden, op grond van de overweging, dat een manifest geen de ails moet bevatten. Na de pauze werd medegedeeld, dat de hoofdbestuursleden Ds. H. v. Eyck van Hes- linga, mr. R. van Veen en Ds. S. Voorsteegh herkozen waren. Als nieuw l d werd aan het hoofdbestuur toegevoegd mr. dr. A. A. van Rhijn. De- afdeeling Leiden had een motie van vertrouwen in den heer Snoeck Henkemans ingediend naar aanleiding van het conflict tusschen de heeren dr. de V sser en baren de Vos van Steenwijk met den heer Snoeck Henkemans. 1 Op verzoek van den heer Snoeck Henke- I mans werd deze motie echter ingetrokken. By acclamatie werd het voorstel van het hoofdbestuur om aan dr. de Visser, die zich terugtrekt uit het politiek leven, de hulde en dank te betu'gen van de Unie, door de vergadering aangenomen. i Daarop werd da behandeling van het ver- kiezingsmanifest voortgezet. i qjjaTIS TRANSPORT. In wilde vaart zakken de groote boomstammen, gekapt in de Bij de behandeling van paragraa vij nam W0UtjCn van Noorwegen, met den bruisenden strcom de rivieren af. Hierboven het l Sis. DE REDE VAN MR. J. SCHOKKING Zooals wy reeds in het kort meldden, is eren te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Christelijk-Historische Unie. Aan de rede van den voorzitter, mr. J. Schokking, ontleenen wij nog het volgende: jle. is mij genoeg aanstonds de aandacht te blijven vragen voor het vas houden aan een beginselpolitiek, waarvan de beteeke- nis, niet he minst om de gevolgen, moeilijk wordt overschat. Een vasthouden, niet maar in theorie, doch in de prac ijk; te noodzakelijker, naar mate de verzoeking om daarvan af te wijken, of daarmee al hans de hand te lichten, grooter is. Ik ach. het noodig in het aangezicht van de nieuwe verkiezingen op het belang van een juist opgevatte politiek, ook voor den Dinnenlandschen vrede, de aandacht e vestigen. Ik wil herinneren aan het besluit, om vast te nouden nie. alleen aan ons parle mentaire stelsel, maar de erkenning .evens van de noodzakelijkheid van het bieden van verzet tegen ieder pogen, om dit te vernietigen of te ondermijnen. Is ons uitgangspunt juist, dat hoofddoel van den s rijd moet zijn verweer tegen een revolutionnair ombuigen van onze staa s- lnstellingen, waaronder ik ook begrijp het vermaatschappelijken daarvan, in dezen zin. da het onderscheid tusschen staat en maatschappij hoe langer hóe meer wordt weggenomen, en dat in het Christelijk beginsel, ini.nderheid naar zijn posi Pro estantsche opvatting, de beste kraca- tot verweer ligt, dan behoorden allen, die dit tevens als algemeen leidend beginsel voor het poli ieke leven opnemen één te zijn. Ik weet, dat dit historisch, voor het oogenblik al hans, wat de anti-revolution- naire partij betreft, moeilijk zou gaan. Maar al botst het op sommige punten tengevolge daarvan wel eens tusschen haar en ons, toch kan me betrekking tot meer dere en daaronder de voornaamste, ge sproken worden van een afzonderlek mar- cheeren, doch „verein schlagen". Naar ik moen, kan dan ook in oprecht- I held in onze algemene vergadering een woord van gelukwensch aan het adres van de Anii-revolu ionnaire party met de her denking van haar 50-jarig bes aan worden uitgesproken met den wensch, dat de j komende jaren meer toenadering dan ver- wijdeling brengen, zooals wij met behoud van datgene, waarin wy een eigen weg meenen .e moeten bewandelen, daardoor onze houding tegenover de zusllerpartij willen la en bepalen. Verlokkende maatregelen en aantrek- kelyke leuzen worden den ki|^rs door andere par yen voorgehouden. De Christelijke grondslagen van ons volksbestaan blyven voor ons de inzet van den s.rijd. Met een enkel woord moge er op gewezen worden, dat in he manifest sterk naar voren treedt en na hetgeen ik gezegd heb, zal dat niemand verwonderen: de handhaving van het Overheidsgezag en evenzoo van den daadwerkelyken invloed des volks door zyn vertegenwoordiging. Maar voorts ook de onaantastbaarheid van het huweiyk en veiligstelling van het de vergadering een gewijzigd amendement van de afdeeling Harderwijk aan, lu'dende als volgt: „Brengen maatregel strekkende tot verhoo ging van het geestelijk en stoffelyk peil van het Nederiandsche volk zooals bij de droogmaking der Zuiderzee noodwendig met zich, dat aan een bepaalde groep der bevolking daardoor haar bestaansmogelijk heid wordt ontnomen, dan d'ene daarbij aan deze bevolkingsgroep recht te worden gedaan en dienen de daaruit voortvloeiende gevo'gen door de geheele bevolking te worden gedra gen." In het manifest werd voorts op voorstel moment, waarop een aantal woudreuzen aan den stroom wordt toevertrouwd, om langs dezen goedkoopen weg de havenplaatsen te bereiken. mede gezien de nota van B. en W. d.d. 25 Maart. overwegende, dat zooals uit de gemeld' correspondentie blijkt, de Minister niet be reid is de indiening te bevorderen van eer wetsvoorstel tot den aanleg van een kanaa' langs Wijk bij Duurstede. overwegende, dat de Minister zich echte'" bereid heeft verklaard te bevorderen, dat ter sooedigste een wetsvoorstel aan de Staten- van het hoofdbestuur de volT-nde allinea Generaal wordt ingediend voor den aanleg oogenomen: „Aan het arbeidsvraagstuk worde de nood'ge aandacht geschonken, opdat er in de verhoudmg tusschen arbeiders en onderne mers meer verbetering kome." Bij de behandeling van de pa-agraaf Kolo niën nam het hoofdbestuur de laagste alinea van een amendement van de afdeeling Heem stede over, luidende als volgt; „De zending worde erkend als het meest onbaatzuchtige element in de aanrak'ng tus schen Oost en West. Zooveel mogelyk worde toegezien, dat de eene zending niet storend imrrype in den arbe'd der andere." Na verdere bespreking werd de vergadering gesloten. De deputa ten vergadering der Anti Rev. Partij, gisteren te Utrecht gehouden, werd onder meer bijgewoond door den afgevaardigde der R. K. Staatsparty, mr. Heerkens Thijssen, prof. dr. J. Sebestyen uit Boedapest, vertegenwoordiger der Cal vinistische beweging in Hongarije en mr. van Helm van de Chr Ethische Partij ln Indië Van de Chr. Historische Unie was bericht van verhindering Ingekomen Telegrammen van gelukwensch werden ontvangen van graaf van Lynden van Sandenburg, den pre sident van den Raad van State, van de Chr. Historische Eerste Kamer-fractie en van en kele Hollandsche anti-revölutionnairen ln Jeruzalem. Aan H. M. de Koningin, werd het volgende telegram gezonden: „De Anti-Revolutionnaire partij, te Utrecht in haar deputatenvergadering bijeen ter her denking v. 't 50-jarig bestaan harer organisatie herdenkt met groote dankbaarheid de zege ningen voor land en volk m deze halve eeuw onder het bestuur van het Oranjehuls geno ten, en bidt uwe Majesteit en Haar Huis rifken zeeen toe" In de middagvergadering werd het woord gevoerd door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs sen. om de gelukwenschen der RK Staats party over te brengen. Spr. zeide, dat het hem genosgen deed, de vergadering tot vie van een kanaal door de Geldcrsche Vallei en dat door den Minister aan de bezwaren van het Gemeentebestuur met betrekking tot de voorwaarden, welke hij aanvankelijk aan den aanleg van een kanaal door de Gel- dersche Vallei meende te moeten verbinden ih voldoende mate is tegemoet gekomen. overwegende, dat de belangen der Ge meente. inzonderheid die van handel en scheepvaart, vertraging in de totstandkoming Van een behoorlijke scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Bovenrijn niet ge- doogen. besluit B. en W. te machtigen den Minis ter van Waterstaat als antwoord op zijn mis sive, dd 23 Maart mede te deelen, dat de Gemeente bereid is haar medewerking te verl'eenen aan den aanleg van een kanaa1 door de Geldcrsche Vallei, zulks met inacht neming van de voorwaarden en toezeggin gen, welke in de met den Minister ter zake gevoerd" corresn"nd"nti" zi'n vererfd De gemeenteraad heeft aan de discussies gisteren den geheelen middag en avond be steed. Slechts zeven sprekers kwamen in dat tijdsbestek m eerste Instantie aan het woord, zoedat de a'gemeene verwachting is, dat de bespreking verschillende ver gaderingen in beslag zal nemen. Gesproken werd door de leden E. Polak (SD), v. d. Tempel (SD), Baas (AR), Weiss (NP), Seegers (CPH), dr. Vos (VB) en Gulden (SD). Daarna werd de vergadering tot heden middag twee uur verdaagd. H. m. de Koningin heeft haren kamer heer in buitengewonen dienst, ter beschik king van de Koningin-Moeder, jhr. A. S. G. van Tets, benoemd tot groot-officier in cfe huisorde van Oranje. gezin. Bewaring van de eenheid des volks en handhaving zooveel mogelyk van z'n Pro es antsch karakter, als waarborg voor i de vryheid, inzonderheid van geweten en godsdienst. Steviging van de geestelyke en zedeiyke krachten des volks. Daarnevens een voortdurend stelselmatig naar allen kant acht geven op het onder- houden, vernieuwen en verruimen van de j bronnen van welvaart; zonder te kor. ie doen aan anderen zal daarby in den eer- sten tyd byzondsre aandacht aan den j landbouw geschonken moe en worden. Een ruim opgeva te sociale voorzorg, maar aldus opgevat, en uitgewerkt, da: de voorziening in het levensonderhoud der burgers niet wordt overgebracht op den Staat en het persoonlyk verantwoordelijk- heidsbesef niet wordt geschaad. Ems ige en krachtige ondersteuning van het streven om de interna ionale verhou- j dingen op het recht te bouwen en de op- j lossing van geschillen evenzoo in den weg van he rech; te zoeken. En ten slotte, maar niet in de laa'ste plaa s, het aannemen van een zoodanige houding tegenover het koloniale vraagstuk, dat met handhaving van het Nederiand sche gezag di. dienstbaar wordt gemaakt aan de onbaatzuchtige behartiging van de verschillende belangen der volksgroepen en daarby aan den drang naar meerdere staatkundige zelfstandigheid zoodanige leiding word gegeven, dat het leven dier volksgroepen daardoor niet geschaad, maar gebaat wordt. Naar ik meen, ligt hier een duidelyke aanwyzing van de richting, waarin de Christelyk-His orische Un'e oordeelt, dat de te volgen poli lek zich moet bewegen en waarin van haar vertegenwoordigers de Regeering, wie ook de personen zijn door H. M. de Koningin daartoe geroepen, vollen s eun zal kunnen verwachten. De richting, waarvoor in ieder geval In Engeland bestaat sinds eenige jaren de gewoonte om ieder jaar een „spoorwegkonin- ring van het jubileum der A. R. Partij te gin" te kiezen als symbool van den Industri- mogen medemaken. j eelen vrede en van ds samenwerking tusschen Ik heb gelezen, ging spr. voort, dat gü, allen, die aan den spoorweg werkzaam zijn. mynheer Colijn, gister hebt gezegd dat in Dit jaar komt de spoorwegkoningin in ons uwe party leden gevonden worden uit eiken land, waartoe de spoorwegdirectie bereids maatschappelijken stand. Zoo is het ook met toezegging tot medewerking deed. Ook zijn onze partij geste'd. Er zijn meer overeen- alle vakbonden tot medewerking uiteenoo- komsten tusschen uwe partij en de onze. Wy digd, omdat het doel van haar komst een oordeeien mede, dat men God niet alleen ideëele is en buiten e'k mht'e'r on'reden dienen in de Kerk, maar ook in het open- en vakvereenigingsarbeid moet blijven, bare leven moet. j Het bezoek van de snoorwegkoninoin. Miss Spr. hoopte, dat de samenwerking tus- Fna Brest, is vastgesteld op 27, 28 en 29 schen bside partijen nog vele jaren tot beider April a s. tevredenheid zaï voortduren. I Onze party wenscht 'de 'uwe van harte I geluk met uw jubileum. Moge ge onder den zegen Gods nog veel goeds doen op het tenem van ds Staatkunde, zoo eindigde spr. Als de Partij .haar honderdjarig bestaan viert, moge dan gezegd worden van haar, dat ze veel goeds heeft mede helpen tot stand brengen. Deze woorden werden met hartelyke teeke nen van Instemming begroet en door de ver gaderden blijkbaar op hoógen prys gesteld. Daar voor het boschbrandvraagstuk een Tijgende belangstelling valt waar te nemen, '■etgeen zoowel met het oog op de economi sche beteekenis van het bosch als in het '■slang van het behoud van natuurschoon ten -•eerste moet worden toegejuicht, zal in het kort worden aangegeven, hoe boschbranden —oveel mogelijk kunnen worden voorkomen. In verband met de in verschillende over zichten vermelde gegevens wordt het van be- 'ang geacht: 1. Dat de eigenaren van bosschen de wegen en bcschranden vrij houden van strooisel, helde en andere licht brandbare stoffen. 2. Dat aan vergunningen tot het afbranden van heide voor ontginning o.m. voorwaarden worden gesteld ten aazien van; brandvrije strook rondom het perceel, tijdstip van bran den, en bewaking tijdens en n& het branden. 3. Dat by aanhoudende droogte van ge meentewege een tydelijk rookverbod voor naaldhoutbosschen, die inderdaad in meer dere of mindere mata aan brandgevaar on derhevig zijn, alsmede voor heidevelden wordt uitgevaardigd; voor loofhoutbosschen of oude dennenbosschen in 't bijzonder, wanneer deze laatste met loofhout zijn onderplant, is het in het algemeen niet noodig. 4. Dat het locomotiefpersoneel van spoor- en tramdiensten bij het voorbyryden van brandgevaarlijke plaatsen de meest mogelijke voorzichtigheid betrachte, en inrichtingen, welke aan de locomotieven zyn aangebracht ter voorkoming van brandgevaar, nauwkeurig worden nagezien. 5. Dat ouders, onderwijzers en jeugdleiders medewerken door de jeugd op het gevaar van vuurtje stoken op de heide en in bosschen te wyzen. Een doeltreffend middel om de schade door bosch- en heidebranden zooveel mogelyk te vermindering is gelegen in de oprichting van boschbrandweren, waartoe dan ook meer en meer wordt overgegaan. Het kan wellicht voor enkele streken van belang zijn na te gaan, of mogelyk door samenwerking tusschen ver schillende gemeenten het vormen van „bosch brandweerkringen" raadzaam moet worden geacht. Ook hierby zou een boschkaart, als bedoeld in het rapport van de Commissie voor boschstatistiek, goede diensten kunnen bewyzen. den, de noodige uitzonderingsbepalingen tot stand te brengen? Is de minister voornemens, aan de volle dige nakoming van het voorschrift van art. 37c van het Wetboek van Kooph. de hand te houden? Zoo neen, is het dan niet gewenscht, dat aan de betrokken naaml. vennootschappen mededeeltng worde gedaan, in hoeverre die nakoming niet zal worden geëischt, zoowel wegens tife op niet-nakomlng gestelde straf bepalingen, alsook omdat anders die vennootschappen, die de wet naleven, op groote kasten zullen komen, die andere ven nootschappen, welke het met het voorschrift minder nauw nemen, uitsparen? Behandeling in den gemeenteraad van Amsterdam In de vergadering van den Amsterdam- oChen gemeenteraad is gisteren een aanvang gemaakt met.de behandeling van de kwestie der verbinding van Amsterdam met den Boven Ryn. Teneinde aan de discussies eenige leiding In het tydschrift der Nederiandsche Heide maatschappij geven A. M. E. Papenhuijzen, houtvester bij 't Staatsboschbeheer te Utrecht en p. j. Drost, houtvester van de Ned Heide maatschappij ts Arnhem, een uitvoerig over zicht van de bosch- en heidebranden, welke in 1928 in Nederland hebben gewoed. Aan het slot van hun beschouwing merken zy het volgende op: Onvoorzichtigheid met vuur, waarbü 't roo- ken een voorname plaats inneemt, is veelal oorzaak van het ontstaan der branden. Van de 193 branden kwamen niet minder dan 69 op Zon- en Feestdagen voor en 17 op Zaterdagen. In varband met het aantal door spoor- en tramdiensen veroorzaake branden verdient het wellicht aanbeveling de aandacht op ar tikel 6 der Boschwet 1922 te vestigen. In 1928 is op grond van het daarin bepaalde ln enkele gevallen door tramwegmaatschap- e geven, hebben B en W. van Amsterdam j Püen schadevergoeding betaald. Evenwel heeft den raad het volgende ontwerp-beslult voor gelegd: De gemeenteraad van Amsterdam, gezien de door het Gemeentebestuur met den mi nister van Waterstaat, gevoerde correspon dentie inzake een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Bovenrijn, zich ook een geval voorgedaan, dat brand door uitoefening van den spoordienst was ont staan, doch geen schadevergoeding kon wor den geëischt, daar de eigenaar niet zoodanige voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van de houtopstanden had getroffen, als redelijker wijs konden worden gevorderd Vragen van het Kamerlid Knottenbelt aan den minister van Justitie. Het Tweede Kamerlid de heer Knotten belt heeft (Ten Minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Is het den minister niet gebleken, dat het op l April ln werking getreden art. 37c van het Wetboek van Koophandel, bepa- ende, dat uit alle gedrukte stukken, van een naaml. vennootschap uitgaande do naam der vennootschap en de gemeente harer ves tiging duidelijk moeten blijken, nog andere uitzonderingen behoeft dan de in dat art. als zoodanig vermelde telegrammen en recla mes, nu de minister van Financiën het biy- kens het inmiddels door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp tot wijziging van de Bankwet noodig heeft geoordeeld, een uitzondering te maken voor de biljetten der Nederiandsche Bank, en by zijn rede in de Tweede Kamer, uitgesproken bij d'e behan deling van dit wetsontwerp tot goedkeuring van een afwijking van art. 37c en behoeve der spoorwegmaatschappijen Is de minister niet van meen'ng. dat be halve de Nederl. Bank en de spoorweg- maatschappyen, waarbij de Staat geldelijk belang heeft, ook andere vervoerondernemin- gen, zooals tramweg-, autobus- en stoomboot- maatschappyen, waarby de Staat geen gel delijk belang heeft, aanspraak mogen mw- ken op gelijksoortige ontheffing van een in vele gevallen nutteloos en kostbaar wets voorschrift? Acht de minister het uitgesloten,' dat ook andere naaml. vennootschappen zulk een ontheffing redelijkerwijze zullen blyken te behoeven? Acht de minister het niet juister, dat door een wijziging van art. 37c voormeld aan de regeering de bevoegdheid worde verstrekt, hoodig blijkende ontheffingen te verlrenen dan dat door een aantal afzonderlijke wets ontwerpen, aan de indiening en behandeling waarvan de minister wellicht (zooals ten aanzien der Bankwet het geval was) zijn medewerking niet verleent door de hoofden van andere departementen getracht zal wor- Daar uit het verslag van 4 Maart jJ.ove» het wetsontwerp tot herziening van de fi- nancleele verhouding tusschen het ryk en de gemeenten duidelyk blijkt, dat de regeering haar standpunt om de forensenbelasting volledig af te schaffen handhaaft, heeft de Algemeene Bond van Forensen besloten van het indienen van eenig request over dit standpunt af te zien, daar het on denkbaar wordt geacht, dat er vanuit de Kamers nog pogingen zullen worden gedaan om te reageeren tegen 't stelsel, dat de re geering ook ln het. gewyzigd ontwerp heeft behouden. die geen onderwijzer voor zijn kinderen en geen dokter voor zyn gezin duldt. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft terechtgestaan een 40-jarige adjudant-on derofficier-instructeur uit Leiden, die d'oor den krygsraad te 's-Hertogenbosch wegens driemaal gepleegde overtreding van de Leer plichtwet is veroordeeld tot drie geldboeten van 25, subs, driemaal 10 dagen hechte nis. Beklaagde bleef weigerachtig om zijn kinderen naar de lagere school te zenden en zeide in hooger beroep te zyn gegaan om recht. Op de opmerking van den president, dat beklaagde ais Nederlandsch staatsburger toch de Nederiandsche wetten heeft te ge hoorzamen, zeide beklaagde Gods wet boven menschelyke wetten te stellen. In antwoord op de vraag van den presi dent, waar dan toch staat, dat men zyn kinderen niet naar de school mag zenden, zeide bekl., volgens het Hbld., dat hy by zyn huweiyk in tegenwoordigheid van twee getuigen en onder het aanroepen van Gods naam beloofd heeft een hulp voor zijn vrouw te zullen zyn en dit dus ook te willen en moeten zijn voor zijn kinderen, die uit dit huweiyk zyn geboren. Beklaagde kan daai- om zijn kinderen niet aan onderwyzers af staan, zal ook geen anderen man in zyn huis toelaten, ook niet een dokter, wanneer er ziekte in zyn gezin mocht komen. Be klaagde noemt het verkeerd van de men- schen om altijd naar hulp uit te zien, in plaats van zijn vertrouwen in God te stel len. Wel zal er wellicht ziekte in zyn gein trachten door te dringen, maar deze zal voor de kracht van het geloof moeten wy- ken. De advocaat-fiscaal eischte bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad. Het Hof zal in al deze zaken later uit spraak doen. Cassatie in de meineedaffaire In verband met de Culemborgsche mein eedzaken heeft de verdediger mr. D. den Hol lander, te Arnhem, namens M. de S. cas satie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Arnhem, waarby deze we gens meineed werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. J. A. C. te Culemborg, die in dezelfde zaak door het Hof te Arnhem by verstek werd veroordeeld tot vyf maanden gevan genisstraf, zal tegen die uitspraak in verzet komen. Revisie-aanvrage Zooals bekend, werden, beschuldigd van den moord te GiessenNieuwkerk in 1923, twee verdachten, J. C. Klundert en J, Teu- nissen door de rechtbank te Dordrecht ieder veroordeeld tot vyftien jaren gevangenis straf. Het Hof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis, terwyl het ingestelde cassatie beroep door den Hoogen Raad werd ver worpen. Een door de veroordeelden gedane poging om revisie had geen resultaat. Thans heeft mr. H. H. Roobol, advocaat te Arnhem, op hun verzoek deze zaak weer ter hand genomen. Na een onderzoek heeft mr. Roobol zich met een verzoekschrift, waarin hy de bewysmiddelen van het oor- spronkeiyke vonnis door nieuwe gegevens tracht te ontzenuwen, tot den Hoogen Raad gewend, met verzoek alsnog de herziening van het vonnis te bevelen. Gistren heeft de kantonrechter te Heer len uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie beklaagden, die zonder vergunning in Augustus j.l. den zoo noodlottigen vliegdag te Heerlen zouden hebben georganls .erd. De kantonrechter sprak de verdachten vry, overwegende dat niet is komen vast te staan, aat zy den vliegdag georganiseerd hebben. De verzekeringspolis stend op naam van de Limburgsche Luchtvaartvereeniging te Vaal». VbniMf' Gast: „Ober! Dit tafelkleed is je reinste spijskaart, zoo vuil!" Kellner: Juist mynheer. Heeft u misschien al wat uitgezocht?" IFliegende Blatter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5