Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER DE STATENDAM OP OFFICIEELEN PROEFTOCHT TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 4 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 De gelegenheid maakt den dief In een stukje vleesch gestikt Een koud bad De aanranding in de duinen bij 's-Gravenhage Door een liftkoker gevallen Het was maar een 100 Mark biljet Een grootmoeder gezocht Verdronken Een vrijheid van korten duur Een geduldproef Doodelijk ongeluk te Tilburg Felle brand te Nuenen De buit was nihil Ernstige val De jaarvergadering van St. Mattheus SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. bond van technici LUCHTVERKEER Kolonel Fitzmaurice KRE YMBORG 'S coupe en bankpapier draag t men louter voor pleizier Noodlanding van een K.L.M.-vliegtuig Groote diefstallen op Engelsche militaire vliegvelden De plannen van Kapt. Köhl STOOMVAARTLIJNEN Doodgereden Tusschen twee wagons beklemd KERKNIEUWS Een nieuw fraterhuis te 's-Hertogenbosch Prof. dr. Th. PI. Goossens RADIO-NIEUWS T elevisie-proefnemingen MARKTNIEUWS VISSCHERIJ De wonderdokter Toen de familie TJ. te Roosendaal dezer dagen even enkele familieleden naar den trein bracht, heeft een inbreker van deze gelegenheid gebruik gemaakt met een val- schen sleutel binnen te dringen. Verschillende kasten werden doorzocht en overhoop gehaald en een bedrag aan geld ontvreemd. Dezer dagen is te Krawinkel-Geleen zekere S. tijdens het middagmaal in een stukje vleesch gestikt. IJlings toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Gisternacht is te Emmer-Compascuum het woonschip, bewoond door J. Boes, gezonken. Met groote moeite kon men de bewoners red den. die bij het verlaten van het schip tot de knieën door het water moesten gaan. Van den inboedel werd niets gered. De Commissaris van Politie, afdeeling A te Den Haag, verzoekt een ieder, die inlich tingen kan geven omtrent den persoon, die Vrijdag 29 Maart omstreeks 12 uur op het pad gelegen achter de veldwachterswoning bij het Quickterrein in de omgeving van-Kijk duin, een vrouw aanrandde, zich tot het ver strekken van die inlichtingen te zijnen bu- reele te vervoegen. Het signalement van bedoelden persoon is: pl.m. 1.75 lang, flink postuur, gezonde kleur, geen baard of knevel, gekleed in blauw col- bertcostuum met llchtgrijzen slappen hoed. Hij had een zwart gelakt heerenrijwiel bij zich. In het tehuis voor ouden van dagen aan de Hooigracht te Leiden, toebehoorende aan de diaconie der Gereformeerde Gemeente, is mevr. de wed. ds. R.. die aldaar een bezoek had gebracht aan een verpleegde van de tweede étage en zich met de lift naar be neden begaf, te vroeg uitgestapt, waardoor ze door den liftkoker naar beneden viel en op den vloer van de benedenverdieping neer stortte, waar zij zwaar gewond en bewuste loos werd aangetroffen. In erhstigen toestand is zij naar het zie kenhuis overgebracht. Dezer dagen bestelden uit een onbewoonde villa te Voorburg twee personen bij een Haag- sche firma 2 rollen asphaltpapier, met ver zoek om voor 100 wisselgeld mede te geven. Door den bezorger van het bestelde werd een bedrag van 92 terugebetaald, doch te laat bemerkte hij, dat hem.slechts een Dultsch bankbiljet van 100 Mark in de handen was gestopt. Spoedig keerde hij terug, maar van de daders was geen spoor meer te vinden. De politie zoekt de voortvluchtigen. Een jonge vrouw vervoegde zich op het spreekuur" van de Commissie uit den Ai- menraad te Amsterdam, zoo vertelt de Msb., voor de plaatsing van kinderen in gezin nen. Haar man was een maand geleden aan tuberculose gestorven, zy was onverzorgd achtergebleven met een kind vaiï 4 jaar en voorzag nu in haar onderhoud met het schoonmaken van kantoorlokalen. Hierdoor was zy genoodzaakt het kind tweemaal per dag by buren te geven, juist in de uren dat de kinderbewaarplaatsen nog niet en niet meer geopend zyn. Zy zag in, dat dit niet langer zoo ging. En nu meende zij. dat er dan geen andere uitweg te vinden zou zyn dan het kind uit te besteden. En dat vond zij verschrikkelük! ..Leefde mijn moeder nog maar," zuchtte ze, ,die zou by my hebben kunnen inwonen en op het kina passen." „Zou er geen grootmoeder voor hem te vinden zyn?" opperde de ambtenares en, toen de ander haar ongeloovig aankeek „geen echte natuurlijk, maar een bejaarde vrouw, die tegen betaling van kostgeld by u kan inwonen en als u niet thuis bent voor het kind zorgen. Hebt u een kamertje over?" Ja. een kamertje had zü, een aar dig kamertje zelfs en netjes gemeubeld, maar hoe nu aan zoo'n grootmoeder te ko men? Het adres van de jonge weduwe were doorgegeven aan de Commissie inzake oude- liedonzorg. Bij het onderzoek bleek, dat er geen enkel bezwaar tegen bestond, dat een oude vrouw in dit gezin zou worden opge nomen. Toevallig meldde zich enkele dagen later een krasse, vriendelijke oude vrouw by de Commissie aan, die een goed kost huis zocht, daarvoor 7 per week kon be talen en die wel te vinden was voor de rol van grootmoeder. En het duurde niet lang of deze had haar intrek genomen in het kamertje van de weduwe. De beide vrouwen konden gelukkig best samen opschietenen de kleine jongen had met zyn nieuwe groot moeder al spoedig een hechte vriendschap gesloten. In de Parkhaven te Rotterdam, is de 25-jarige schipper C. H. P. de B„ van de 25-jarige schipper C. H. P. de B„ van het sleepschip „Maria Theresia", overboord ge vallen en verdronken. Girirenmiddag kwam om 13.18 uur aan het Maasstation, te Rotterdam, met trein 1244 van Utrecht een Ryksveldwach- ter aan, die belast was met de overbrenging van een gevangene naar het Huls van Bewaring te Rotterdam- By de contróle gekomen, maakte de ge vangene van i de drukte gebruik, om zich los te rukken. Hij zette het op een loopen achtervolgd door den rijksveldwachter en eenige burgers. Zijn vryheid was echter, zoi moldt de „Msb.", van korten duur, want op de Oosterkade werd hy, door een aldaar surveilieerenden agent weer gegre pen. Met den arrestantenwagen, is de ge vangene tenslotte naar den Noordsingel gebracht. De voorverkoop voor de Matthias-Passion Een historisch telefoongesprek Om te bewyzen, dat het pad van een bu reaulist niet altyd over rozen gaat en hy ln de uitoefening van zyn functie gelegenheid te over heeft, om zich in de deugd van ge duld té oefenen, schrijft E. J. Noordyk on derstaand, volgens den schryver historisch, schetsje in „De Muziefchandelaar". Het be treft een langdurig telefoongesprek: Hallo! Met 121456? Ja mevrouw. Eindeiyk! Ik heb u driemaal achter elkaar opgebeld, en telkens in gesprek. Verkoopt u ook kaarten voor de „MatthS.ua Passion"? Ja, mevrouw, van 2 50 en 3 50. Ja, maar ik bedoelde voor de repetitie. De repetitie is uitverkocht, mevrouw. Is de repetitie uitverkocht? Ja, mevrouw, heeiemaal uitverkocht. Hebt u ook geen kaarten teruggekregen? Neen, mevrouw. Krijgt u ook geen kaarten meer terug? Dat weet ik niet, mevrouw, ik ben geen helderziende. Wilt u dan myn naam noteeren, en mij opbellen, wanneer u kaarten terugkrijgt? Zeker, mevrouw, hoe is uw naam? Neen, laat Ik toch maar liever een kaart voor de uitvoering nemen. Wanneer is de uitvoering? 2.50 enik bedoel 3 April, mevrouw. Hoe zyn de prijzen? 2.50 en 3.50, mevrouw, alles inbegre pen, behalve het tekstboekje. Hebt u geen kaarten van 3 meer? Neen, mevrouw, die zyn uitverkocht, totaal uitverkocht •zelfs, ik heb er geen terug gekregen, en ik krijg er ook geen meer terug. Waar waren die plaatsen van 3 00? Op de gafcrij, mevrouw. zyn ze allang uitverkocht? Ja, mevrouw, al sinds een week; het kan ook een dag langer zijn. Waar zyn die plaatsen van 3.50 eigen lijk? In de kerk, mevrouw. Ja, maar ln welk gedeelte van de kerk? In het gereserveerde, gedeelte, mevrouw, het beste gedeelte. Kunnen ze ook besproken worden? Neen, mevrouw, dat gaat niet in de kerk. Er z\jn geen genummerde plaatsen. Wat bedoelt u daarmee? Dat u ze niet kunt bespreken, mevrouw. Kunt u ze ook niet voor me bespreken? Neen. mevrouw, onmogelyk, hoe graag ik het ook zou willen. Wat is er dan eigeniyk voor verschil met die van 2.50? Die van 2.50 zijn in het niet gereserveerde gedeelte van de kerk. z Dus die van 2.50 zyn niet zoo goed als die van 3.00? Die van 3 zijn uitverkocht, mevrouw. Nu ja, ik bedoel natuuriyk niet zoo mooi als die van 3 30? Neen mevrouw. Kunt u dan 2 kaarten van 3.50 laten bezorgen? Kaarten worden niet bezorgd, mevrouw, die moeten worden gehaald. Houdt u er dan maar twee voor my apart,, dan laat ik ze wel halen. Apart houden gaat ook niet, mevrouw. Het is trouwens niet noodig, want er zyn nog genoeg kaarten van 3.50. zyn ze morgen ook nog te krijgen? Waarschünli.ik wel, mevrouw. Waarschynlyk? Ja, mevrouw, zoolang ze niet uitverkocht zyn. En u zegt, dat u er nog hebt? Ja, mevrouw, op 't oogenblik wel. doch morgen misschien niet meer Dus is het beter, dat ik ze vandaag laat halen? Inderdaad, mevrouw. Hoe laat begint de uitvoering? Om half acht, mevrouw. Om half acht?. Dus niet om acht uur? Neen, mevrouw. Zou het vol zyn? Waarschynlyk wel, mevrouw. Dus u weet het niet zeker? Neen mevrouw, dat hangt van het aantal bezoekers af. Hoe laat moet ik er zijn, om goed te kun nen zien? Ongeveer een half uur van te voren, me vrouw. Dus om 7 uur? Ja, mevrouw. Verkoopt u ook tekstboekjes? Ja, mevrouw, de prijs is 35 cents. Met Hollandschen tekst? Neen. mevrouw met Duitschen tekst. Dus hy wordt niet in 't Hollandsch gege ven? Neen, mevrouw. Stuurt u me dan maar een Dultsch tekst boekje. Tekstboekjes kunnen ook niet gestuurd worden, mevrouw, die moeten gehaald wor den, evenals de kaarten. Weet u dan ook hoe laat het afgeloopen is? Om half elf ongeveer, mevrouw. Dus u weet het niet precies? Neen. mevrouw, dat hangt van de cou pures af. Van wien, zegt u? Van de coupures, mevrouw. Heeft hij ook telefoon? Neen, mevrouw, nooit gehad. In welke kerk is 't eigeniyk? In de Willemskerk, mevrouw, in de Nas- saulaan. Waar is de Nassaulaan? Loopt van ds Mauritskade naar de Java- straat, te bereiken met lijn 5, 7, 9 en 17. Dus niet met lijn 3? (Plotseling wordt het gesprek onderbroken door een intercommunaal gesprek.) Mijnheer! Waarom haakte u ineens af? Dat kwam door een intercommunaal ge sprek, mevrouw. Maar daarom behoeft u toch niet af te breken? Ik vind het meer dan onhebbelijk, om my niet eens bahoorlyk te antwoorden op hetgeen ik u vraag Ik zal mij by het be stuur gaan beklagen over een dergelijke be handeling. en die kaarten wil ik niet meer hebben- (Haakt af.) In het Wilhelminapark te Tilburg is de 13-jarige wielryder W. U. door een vracht auto, die hem achterop reed, overreden en gedood. De jongen geraakte n.l. met zyn voorwiel bekneld in de tramrails, waardoor hij onder den wagen terecht kwam met het genoemde noodlottige gevolg. Te Nuenen (N.-Br.) zijn twee aan eikaar grenzende boerderijen van J. S. en H. van den H., afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Twee koeien en één kalf van de boerderij van S„ kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Te Noord-Scharwoude hebben dezer dagen, toen de bewoners afwezig waren, een of meer inbrekers een bezoek gebracht aan de woning van den heer M. B. Men heeft geprobeerd de brandkast mede te nemen, doch daar deze zich in de porce- leinkast bevond, liet een der inbrekers een bord vallen. De inbrekers lieten toen hun buik in den steek, zoodat niets vermist' werd. Gisteren ls op het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoomschip „Rhetn- hauser", de 22-jarige matroos S. B., wo nende te Libau, terwyi hy bezig was met het plaa'sen van de luiken, waarschynlyk doordat hy zyn evenwicht verloor, in een 15 meter diep ruim gevallen. Ernstig gewond is hij in het ziekenhuis opgenomen. na gemeenschappelijk ontbyt. Te elf uur volgt een excursie naar het museum Am- stelkring. Des middags te 1 uur wordt de bonds vergadering voortgezet, terwyi de dag met een bondsdiner besloten zal worden. Het bondssecretariaat is gevestigd Oranje straat 8, te Eindhoven. De jaarvergadering van groep X St. Mat theus (de belastingambtenaren) van de In het jaarverslag van den secretaris wer<T de oprichting der afdeeling Haarlem geme moreerd. De jaarverslagen werden goedge keurd. Het tegenwoordige bestuur wercf bij acclamatie herkozen. Tot lid van de redactie der St. Mattheus-bode werd herbenoemd de heer J. P. Reinders. Tot lid van het hoofdbestuur van A.R.K.A. werd herbenoemd de heer J. F. Spiegels. Aangenomen werd een voorstel Amster dam, luidende: Het groepsbestuur yvere voor het verkrygen van twee rangen, nj. commies en assistent en tevens ln den kortst mogeiyken tijd te bereiken. Daarna werd de vergadering gesloten. Pe Ned. R.K. Bond van Technici St. Bei- nulphus, zal op 6 en 7 April a.s. in de bo venzalen van hotel De Pool, Damrak te Amsterdam, zijn tiende bondsvergadering houden. De vergadering zal Zaterdagmiddag te half zes geopend worden, waarna te kwart voor negen een propaganda-vergadering volgt georganiseerd door de afdeeling Amster dam. Zondag worö't te 9 uur een H. Mis in de kerk van het Bagijnhof opgedragen, waar- Een H. N.-telegram meldt, dat kolonel Fitzmaurice, de Iersche vlieger, te New-York is aangekomen. Bij zyn ontvangst door burgemeester Wal ker heeft Fitzmaurice verklaard, dat hy bij de volgende vlucht over den Oceaan, welke hy met kapitein Köhl van Potsdam naar New-York wil maken, het risico van de vlucht aanmerkeiyk denkt te kunnen ver minderen door tweemaal benzine by te vul len,, eens by het verlaten van het vasteland en eens boven de Azoren. ondernemen van de vlucht groote proef vluchten noodig zyn. Gistermiddag, omstreeks half twee, moest het K. L. M.-vliegtulg de P. H. A. E. T„ opweg naar Hamburg, by Windesheim. nabij Zwolle, wegens een motorstoring, een noodlanding makeft, waarbij het onderstel licht beschadigd werd De passagiers hebben de reis per trein voortgezet. Een N. T. A.-telegram uit Londen meldt: Men heeft geconstateerd, dat op eenige Engelsche militaire vliegvelden groote dief stallen van materiaal hebben plaats gehad. Wolff seint uit Berlijn: Kap. Köhl deelde aan een nieuwsagent schap mede, dat het tydstip, waarop hy met Fitzmaurice een nieuwe Oceaanvlucht zal ondernemen, nog niet vaststaat, daar de financieele regelingen nog niet getroffen kannen worden. De kosten van de vlucht zullen aanzienlijk hooger zyn, dan by de vlucht met de „Bremen", daar een drie- motorig Junkervliegtuig en wel een water vliegtuig zal worden gebruikt. De aanschaf- fingskosten bedragen, naar schatting, R. M. 60.000 k 100.000. Bovendien zullen vóór het STOOMVAART MIT NEDERLAND CHRISTIAN HUYGENS (uitr.) 2/4 van Algiers. KAMBANGAN (uitr.) 2/4 van Suez. POBLAU LAUT (thuisr.) 1/4 van Colombo, j RÖEPAT (uitr.) 3/4 van Suez, j SALEIER (uitr.) 31/3 van Sabang. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA 3/4 van Amsterdam naar Zuid-Amerika. QRANIO (thuisr.) 2/4 van Montevideo* ZEELAND IA 'thuisr,) a/4 nam. 8 uur van Lissabon* KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ BOSKOOP (uitr.) 1/4 te Corral. ACHILLES 2/4 van Lissabon maar Cadix. ALMELO a/4 van Curasao naar Cristobal. ARES 2 4 van Rotterdam naar Tanger. BERENICE Algiers naar Amsterdam, pass. 3/4 Gibraltar. BREDA 3/4 van Rotterdam naar Hamburg, i) DOROS 3/4 van Catania naar Venetië. FLORA 3/4 van Bremen naar Amsterdam. GANYMEDES 2'4 van Calamata te Piraeus. NEBE 2/4 van Alexandria te Burriana. NEPTUNUS 2/4 van Carthagena naar Tarragona. NEREUS 2/4 Cadix te Lissabon. ORANJE NASSAU 1/4 van Curacao naar P. Cabello. ORPHEUS 2/4 van Valencia naar Alicante a). PROTEUS 3/4 van Amsterdam te Kopenhagen. ZEUS 2/4 van Pasages te Bilbao. Te Houthem (L.) is de 63-Jarige landbou wer J. Latten uit Vyien-Vaals door een ajjto overreden en gedood. By het spelen is te Zwyndrecht een zoon tje van den heer M. beklemd geraakt tus schen twee wagons der Rotterdamsche Tram- maatschappy. Hy werd ernstig aan den on derbuik gewond en ia in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. Het grootste schip der Holland Amerika-iyn, de „Statendam", is gis eren voor den officieelen proeftocht uitgevaren. Z. K. H. Prins Hendrik maakt den tocht mede, benevens verschillende autoriteiten. By het vertrek was er van de zyde van het' publiek, zeer groote belangstelling- Een verslaggever van de „Maasbode" had het buitenkansje, het vertrek uit een Pandervliegtuig gade te kunnen slaan. Over zyn interessanten tocht vertelt hy het volgende: De .„Statendam" was al een heelen tyd van den wal, toen drie piloten op Waal haven hun schroef aansloegen. De Rotterdamsche Aeroclub was van plan, het ui-vurende stoomschip van de lucht uit een eenvoudige hulde te brengen. De piloten Schmidt Crantz, Van Graft en In 't Veen brachten daarom, toen de „Sta tendf.m" halverwege den Waterweg was, hun „kisten" omhoog, kleine slerlyke Pandertjes. Door een vriendelyke uitnoodiging waren we in de gelegenheid één van de twee plaatsen ln zoo'n baby-vlieg tuig in te nemen en mee het zeegat uit te gaan. Het was wat koud en winderig, vooral in een open vliegtuig, maar de tocht werd interessant. We vlogen gedrieën rustig Westwaarts, na een prachtigen start en ontmoetten ai gauw een mili airen vlieger, die zich by ons aansloot. Dat esquadrille-vliegen is een heel aardige emotie. Het is aisof de machines aan een touwtje in de lucht hangen. Ze dansen af en toe als marionetten, of maken een sierlyken sprong, wanneer ze een ver dieping hooger gaan. Zoo'n buurman in den' hooge maakt een prettigen en veiligen indruk. Je bent niet alleen als je valt. Boven Schiedam kregen we de „S aten- dam" in de gaten. Een sierlyke bodem, maar zoo van boven gezien niet indruk wekkend. Het schip leek een beetje speel goedachtig en zooals wy het zagen, kon het best in de Blaak liggen, zonder dat er sprake zou zyn van een Aprilgrap, Als gieren zaten we achter het zog van den stoomer aan, ver verheven boven het meeuwenhetr, dat er als sneeuw omheen dwarrelde. Met een vaar'je stoven we voorbij, maar keerden terug. Schmidt Crantz, die secre taris De Niet van de Aeroclub als passa gier had, zou een mooien. zwaren krans aan boord werpen. Opdat deze hulde geen menschenlevens zou eischen, had men het achterschip laten ontruimen. Het lag er maagdelijk onder onze wielen, maar o zoo klein. Schmidt Craniz daalde en cirkelde, ter- wyl wy op zeshonderd meter hoogte tos keken, of het lukken zou! Het was telkens een probeeren en een cirkelen. Onze piloot maakte, uit louter ongeduld, eenige angstwekkende vrilles. Dat was om hoogte te verliezen, zei hy, maar wij vonden, dat daartoe minder ingewik kelde metheden bestaan. Bovendien belem mert zoo'n vrille het uitzicht, want al draaiend en buitelend zie Je aan alle kanten de lucht en de aarde, alles door elkaar, maar niet wat je zien móét. En daarvoor zaten we toch in het Panderje om te zien, hoe keurig Schmidt Crantz zyn krans op de „S atendam" zou mikken. Ach-eraf is het misschien wel beter ge weest, dat piloot Graft aan de menschen op de „Statendam" zyn vliegkunst toonde. Want we behoefden daardoor het treurig moment niet te aanschouwen, waarop onze tocht eigeniyk misluk: e. Toen de krans met de wapperende linten, die blonken door het goud van „Rotterdamsche Aeroclub" statig uit Schmidt Crantz' machine daalde en vlak ach i er de „Statendam" in het gelige Maas water kopje onder dook, zaten wy met onze beenen in de lucht, allebei de handen ergens vastgeklemd en ons lijf in de boch ten gewrongen van een dronken aap, die een hoogstandje wil maken..,. Teen dit experiment achter den rug was de lui op de „Statendam" zullen wel hoog opgegeven hebben van den moed van Van Graft's passagier, die zoo maar kopje om dorst te duikelen zagen we den mooien krans zielig in het water dry ven, nieuwsgierig bekeken door de meeuwen, die het ding niet thuis konden brengen, aange zien het nie s van een reddingsboei had. Deze tragedie speelde zich bij Maas sluis af. Om het goed te maken cirkelden we gevieren telkens om het schip en togen daarop zeewaarts, ten einde te zien of de weg veilig was. We vlogen over het glas van het Westland en teen we daar weer een vrille maak en, waren we het al zóó gewend, dat we dachten aan de stukken, die we in de broeikassen zouden maken, indien we bleven duikelen. Gelukkig maakt Van Graft het niet te lang en zorgde hij bijtyds, dat het Pander- tje weer vlak kwam te liggen en wij dus onze verkennerstaak konden volbrengen. Het gezicht van de eenzame „Christian Michelsen" op het strand van Hoek van Holland, waar ze bezig waren, de zomer tentjes op te slaan, was wel niet bemoedi gend, doch geen aanleiding, om de „Staten dam" van haar tweeden proeftocht terug te houden. Na een uitstapje over de zee, waarboven het heiig weer bleek, keerden we naar het schip terug voor een laa sten groet. Op vereerend verzoek en met het oog op een maag, bepaalde Van Graft zich tot een paar cirkeltjes. De „Statendam" stoomde zeewaarts en wij vlogen het land weer ln, met hei. windje achter ons. We werden naar Waal haven- toegeduwd. vraten den afstand Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en daalden, na een vlucht van ruim anderhalf uur, keurig en snel. Schmidt Crantz kreeg een gesprongen band, In 't Veen, die nog een straatje om was geweest, kwam handenblazend naar beneden, Van Graft lachte genoegiyk om zijn passagier, die af en toe naar zyn maag voelde. Ten slotte zyn we in het onvolprezen restaurant de kansen gaan bespreken, die een krans heeft', om uit een vliegtuig pre cies op het achterdek van een schip terecht te komen. De conclusie was, dat die krans absoluut geen kans heeft en dat we het een volgende maal met het voordek moe en probeeren. Dan bestaat er in ieder geval kans, dat de krans op het achterdek „landt" Te 's-Hertogenbosch heeft de plechtige in zegening van het nieuwe Fratershuis plaats gehad, alsmede die van de kapel en het al taar, welke verricht werd door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus De vergadering van curatoren der R. K. Handelslioogesohool te Tilburg werd gisteren vereerd met een bezoek van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Eisschop van 's-Hertogenbosch, die kwam mededeelen dat prof. dr. Th. H. Goossens, rector-magnificus der R K. Han- delshoogeschool door Z. H. den Raus tot ge heim kamerheer was benoemd. Plannen in Nederland? Het Engelsche radio-tijdschrift „Wireless World" meldt, dat er waarschijnlijk reeds in Mei proefnemingen mot televisie zullen worden gedaan over den Nfcderlandschen zender PGGS, Den Haag. Er zal gebruik worden gemaakt van een nieuw systeem. Het tijdschrift bericht voorts, dat de Nedtriandsclie P. T. T.-a?ioüUeiteh reeds toestemming hebben gegeven tot het doen van deze experimenten- Zooals men weet, doen in Engeland her haaldelijk berichten de ronde, dat Neder- landsche zenders aan televisie-proefnemin gen zullen worden dienstbaar gemaakt en daar deze berichten tot op heden steeds on gegrond bleken te zijn, meenen we ook dit bericht onder voorbehoud te moeten aan vaarden. 1) CLEMENCEAU 3/4 van Amsterdam te Rotterdam. 3) PEURSÜM 1/4 te S. Marta (vertr. 2/4 n. P. Columbia) KON. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ ROKAN, Rotterdam naar Batavia pass. 1/4 Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA-L1JN ISLEWORTH (thuisr.) pass. 3/4 Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA-LIÏN BURGERDIJK 3/4 van Rotterdam naar Boston. GLAMORGANSHIRE Rotterdam naar Vancouver, pass. 2/4 Viissingen naar Antwerpen. LOCHKATRINE, Vancouver naar Rotterdam 30/3 te Sap Francisco. LOCHMONAR 1/4 van Vancouver naar Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN ALMKBRK (uitr.) x/4 van Port Kembla. HOLLAND—BRITSCH-INDIê-LIJN MEERKERK (uitr.) 3/4 te Rangoon. RIDDERKERK (thuisr.) pass. 2/4 Kaap Bon. HOLLAND—OOST-AZIê-LIJN GEMMA (uitr.) 31/3 van Singapore, HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN CERES 3/4 van West-Afrika te Amsterdam. JAVA—NEW-YORK-LIJN SITOEBONDO New-York naar Java, pass. 3/4 Pantel- laria. ROTTERDAMSCHE LLOYD TAMBORA (thuisr.) pass. 3/4 Kaap del Armi. TAPANOELI (uitr.) pass. 3/4 Gibraltar. TJERJMAI (uitr.) 3/4 van Port Said. TOBA (thuisr.) 1/4 te Liverpool. ROTTERDAM^-ZUID-AMERIKA-LIJN ALDABI (thuisr.) 31/3 van Montevideo (Verb.) ALUDRA (uitr.) pass. Finisterre. BELLATRIX (uitr.) pass. 2/4 Finisterre. STOOMVAART-MIJ OCEAAN MACHAON 3i/3 van Batavia te Hamburg. PATROCLUS Japan naar Rotterdam, 29/3 van Penang RHESUS 3/4 van Batavia te Amsterdam. EMZETCO-LIJN JONGE ANTHONY, Rotterdam naar Algiers, pass. a/4 Gibraltar. JONGE ELISABETH 2/4 v*n Barcelona naar Genua. JONGE JOHANNA 2/4 van Gondia naar Valencia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN KATENDRECHT 2/4 van Novorossiak n. Thameshaven. MAASHAVEN a/4 Lodingen gep. Rotterdam naar Kir- kenaes. NOORDWIJK 2/4 van Lissabon naar Bilbao. PARKLAAN 2/4 Ouessant gep. Buenos-Ayres n. Emden, RIJSWIJK 2'4 van Cardiff te Lissabon. ST. ANNALAND 2/4 van Sluiskil naar Newcastle. TRJTO 2/4 van Rotterdam te Dublin. WINTERSWIJK 3/4 Gibraltar gep. Cardiff naar Algiers. WOENSDRECHT 2 4 van Havre te Novorossisk. AMSTERDAM, 3 April. Aardappelen. (Bericht van de makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten t 33.30, id. blau wen fa-303.40, id. bravo's f3.503*50, id. bi. eigenbe- mers t 1.802, id. blauwe poters f 2.352.50, id. bonte poters 1 t.252.50 IJpoJder bravo's t 2.503.50 'd. blauwe eigenheimers f 22.50 id. Bevelanders f 2.40 2.50 i Noordholl. Kohinors t 3.30 Anna Paulowna ïand f 2.50-—3.50 i Hillegommer zand f2.503.50; Drentsche eigenheimers f2.803.50; Ffiesche bl. borger» f2.25— 2.50 Ginter Malta f 11ta per 100 Kg. AMSTERDAM, 3 April. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 248 vette kalveren, ie Uw. 110—130 c 2e idem go— iro ct.r 3e id. 7290 ,ct. per Kg. Jevend ge wicht ibo nuchtere kalveren f 712 500 var kens Holland- sche Overz. en Geldersche ie kw. 9394 ct., 2e d. 9393 ct, per Kg. slachtgewicht. 's-HER TO GEN BOSCH# 3 April, Vee. Aanvoer 1235, stuks hoornvee, 796 biggen, 99 zeugen, 34 schapen en lam-' meren, 43 kalveren, kalfkoeien f 310—350, kalfvaarïen f 200 305, magere ossen en koeien f 130190. vette ossen en koeien ie kw. 52 ct. ae kw. 47 ct. per pond 5 pinken f 110 150 zeugen f ito170, biggen f 2503 per week; chapen t 25—36, lammeren f 20—28, Handel in vet vee 8lug en hoogere prijzen fcufvee en jong fokvee Jui en iets vager handel in schapen, zeugen en biggen flauwer, echter Iprijshoudend. GRONINGEN, 2 April. Op de heden gehouden eieren- markt bedroegen de prijzen f 4.25—5 per too stuks. WOERDEN, 3 April. Kaas. Ter markt waren 130 par tijen, Prijzen Goudsehe f 34—37. rijksraerk te soort f 40 43, 2C soort f 3538. Handel traag. MAASTRICHT, 3 April. Botermijn. Aanvoer 147.175 Kg. Hoogste prijs f 1.90, middenprijs i 1.S2, laagste prijs f 1.72 per Kg. TEXEL, 2 April. (Coöp. Eierenveiling). Aangevoerd 1*1.645 kipeieren bruin f 5.306.10, wit f 4.605,80 JEendeieren f 4.30—3.50 per too stuks. AMSTBRDAM, 3 April. Aangevoerd door 1 motorbotter (besomming f 36) eu afgeslagen aan de Gcm. Visehhal#D* Ruyterkade KI. schol f 4.50 per kist. Schelvisch t i,jq 2.50 per 10 stuks, handschol f 0, bot f 4.60 per kist. Uit He hand verkocht op het terrein Aal f 0.35—0.55, bot f 0.35 per pond. Versche bokking f 1.75, harde id. t 2—2. 50 per 100 IJMUIDEN, 2 April. Van de beugvaart kwam heden binnen de stoombcuger VL 50 (Elise) met f 762 opbrengst Heden kwaman van de treilvisscherij aan den afslag de stoomtreilers IJM. 482 (Schiedijk) met 13498: IJM. 37 (Oerberdina Johanna) met f 3304 IJM. 8t (Lt. Gen. den Beer Poortugael) metf 3077 IJM. 165 (Martha) met f 2110 IJM. 109 (John Brown) met f2603 IJM. 196 (Hercules) met f4501 IJM. 481 (Amsteldijk) met f 1907 IJM. 405 (Derika II) met f 1548 IJM. 187 (Derika IX) met f 2303 IJM. 271 (Derika XIV) met f 3477 IJM. 82 (Aneta) met f 585 IJM. 40 (De Hoop II) met f 1041 IJM. 86 (Rijn stroom) met f 884 IJM. 107 (Jeane) mettf 2658 IJM. 93 (Dorothea) met f 2796 IJM. 77 (Poolice) met t 3284 IJM 330 (Flandria) met f 2318 IJM. 16 (Bergen) met f 3381 IJM. (Swift) met f3178; IJM. 61 (Frisia) met f2518; IJM. 136 (Lobelia) met f 2808 IJM. 195 (Azimuth) raet f3759 IJM. 92 (Oceaan II) met f3668 IJM. 15 (Cor nelis) met f 2955 IJM. 157 (Maria v. Hattem) met f 2256 IJM. 29 (Zeeleeuw) met f 2914 IJM. 323 (Walrus) met;- f2523 ZK (Hoop op Zegen) met f 1656 en de loggers KW 67 (Noordster I) raet f 640 KW 19 (Dirk) met t 260 KW. 55 (Nicolaas) met f 700 KW. ;8 (Bertha) met f 395; KW 138 (Wilhelmina II) mei f415 KW 79 (Wilhelmina) met f 480 KW 161 (Katwijk III) met f 700. KW 56 (Henk) met f 558 KW 110 (G. K. v in Hogendorp) met f 747 KW. 134 (Maria) met f 586 KW 97 (v. d. Duyn van Maas dam) met f 600 KW na (Vartrouwen) met f675 aan be somming. De overdracht. Draadloos wordt van het s.s. „Statendam", dat gisteren voor den officieelen proeftocht naar de Noordzee is vertrokken, aan het persbureau Vaz Dias geseind: Gistermiddag te half één is het s s „Sta tendam", dat door de werf Wilton te Schie dam was afgebouwd, aan de direcMe van de Holland-Amerika Lijn overgedragen. Op dat tydstip verzamelden alle genoodigden zich op het sloepenaek, waar de heer J. Ryppcr- da Wierdsma, president-directeur der maat schappy, het schip aanvaardde. Daarna werd door Z K. H. Prins Hendrik, die den officieelen proeftocht medemaakt, de vlag der maatschappij op de „Statendam" ontplooid. Hierbij hield Prins Hendrik een korte toespraak, waarbij hij er aan herin nerde, dat de overdracht van dit stoomschip geschiedde op een historische plek, nl. buitengaats, op de plek waar de „Berlin" is vergaan. De plechtigheid werd o.a. bygewoond door alle ministers met uitzondering van de hee- ren Lambooy en Kan. Verder waren nog aanwezig de heeren Drooglever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, generaal Snij ders, mr. A. R. Zimmermann, oud-burgemees ter van Rotterdam, baron Van Geen en E Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. Minister Siotemaker de Bruine deelde mede, dat het lï. M. had behaagd te be noemen tot officier in de Orde van den Ned. Leeuw, den heer A. Gijn, directeur der H. A L. en tot officier in de Ordo van Oranje Nassau Ir. Meyer. In de wandeling kende iedereen hem als Dolf. Dolf, de wonderdokter. Als zoodanig was hy niet'alleen in het dorp bekend, maar ook in den verren omtrek. En het gebeurde zelfs, dat er menschen kwamen uit een andere provincie, om Dolf te raadplegen voor een ziek paard of een sukkelend kind. Want Dolf behandelde zoowel menschen als dieren. Dolf gold algemeen voor een origineel. Meer filosoof dan kwakzalver. HU kende zijn klanten en speculeerde op hun eigenzinnig heid en hardleerschheid. Van huis uit was Dolf boer en om die reden telde hij het meerendeel zijner klanten onder de landbouwende bevolking. Sinds jaar en dag had hy echter het boerenbedryf aan kant gedaan en dokterde alleen de laatste jaren. De zaken gingen niet kwaad. Met de jaren groeide de toeloop en Dolf berouwde zich niet, dat hij eens schop en riek nad prijsgegeven voor zalfpot en kruiden. De meesten kwamen hem aan huis opzoe ken en moesten, in afwachting van den won derdokter, plaats nemen in het groote boerenvertrek, waartoe de buitendeur toe gang gaf. Daarin stonden, behalve een gewel dige groote klomkachel, een tafel, enkele stoe len en langs cle wanden lange. lage banken. Het daarachter liggende vertrek, de woon kamer, had rechts van de deur een luikje, dat meestal en zeker wanneer er patiënten aanwezig waren, openstond. Op zekeren dag verscheen by Dolf een jonge man van omstreeks dertig jaar, diep in den kraag van zijn Jas weggedoken, met een erg mismoedig, bijna verdrieteiyk gezicht. De vrouw van Dolf verzocht hem plaats te nemen. „Wat is er, vriend?" „Ik wou je man. den dokter, spreken." „Hy is bü een zieke koe geroepen." „Zoo," zucht de jonge man. Stilte. „Wanneer komt hy thuis?" „Dat weet ik niet. Je weet wel, dat hy het evenmin weet. Denk eens aan, een zieke koe. Hij kan gauw terug zijn, maar het kan ook wel een poosje duren." De patiënt zucht, ten bewyze, dat hy zich by het onvermydeiyke moet neerleggen. Stilte. Achter den rug van den jongen man ver schijnt langzaam in het luikje van de woon kamer de kale schedel van den wonderdok ter, waarop de boerin opnieuw een gesprek met den zieken jongeling begint. „Wat scheelt er eigeniyk aan?" „Ik heb iets aan de maag." „Aan de maag?" „Ja." „Heb je iets gegeten, dat je niet goed be komen is?" „Ik weet het niet." „Zoo.... wat heb je dan vandaag gegeten?" „Balletjes gehakt." „En gisteren?" „Ook balletjes gehakt." „En eergisteren?" „Ook." „Zooeet je dan niets anders?" „Neenik eet eiken dag zestien balle tjes gehakt. Daar heb ik precies genoeg aan." „Jadan weet ik 't niet." ,.Ik weet 't wel. Ik zou alleen willen weten, of je man het gauw zal zien. wat my man keertkoud bier heb ik gedronkenmet Oudejaarsavond." „Zoodat was voor je maag natuurlijk veel te koud! Te sterk afgekoeld!" „Ik denk 't. Ik heb er dadelijk varkensvet op gelegd en een warmen doek. Maar het baat allemaal niets. Nu moet ik Je zeggen, dat ik in die huismiddeltjes ook niet veel vertrouwen heb." In het luikje naast de deur is het hoofd verdwenpn. Plotseling staat de boerin op. „Nu, je mag van geluk sprekendaar komt de dokter!" En reeds gaat de deur open: de wonder- dokter treedt binnen. Neemt den mismoedig uitzienden patient kritisch op. Komt onder wijl langzaam naderbij. Met zijn blik hypno tiseert hy den jongen man. Na een poosje begint de wonderdokter te spreken. „Ik zie 't alik weet allesJe hoeff me niets meer te vertellen, 't Is niet in orde met .ie maag. Op Oudejaarsavond heb je koud bier gedronken. NatuurlUkEn dal was je nog niet genoeg, schijnbaar. Je hebt bovendien nog varkensvet op je maag ge legdnatuurlijk. Eerst moet het heeie maal mis zyn, voor jullio hier komtna tuurlijk. En dan mag ik den waren Uit d« modder trekkenZoo zijn jullie alle maalNu. ik zal je een poedertje geven, 't is niet goedkoop, maar jou zal ik 't niet te duur aanrekenenEn denk er in 't vervolg om, versta Je, niet meer zoo lang wachten.' 14-1 ETé De patiënt steekt, zonder een woord tg zeggen, het poedertje in rijn zak en ver dwijnt schuldbewust, met de vaste overtui ging, dat, nu zijn maag wel wear spoedig in orde zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6