Van Alles en van Overal Buiteniandsch Nieuws FEUILLETON ■nm IN DUIZEND ANGSTEN »R1 5 derde blad RADIO-OMROEP urr onze oost NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 4 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 DE MAIL IN HOLLAND EN IN INDIE Het Kabinet Seipel afgetreden Herinneringen van een Siberischen balling Het onderhoud tus schen Mussolini en Chamberlain i% m fes <- m De Raad van Ned. Indië (Wordt vervolgd 193 Als in Indië de mail uit Holland aan komt, zit iedereen er op te wachten berichten van thuis, ze worden alle we ken met verlangen tegemoet gezien, en, Voor zoover het zakenbrieven betreft, spreekt het vanzelf, dat tijd geld is. Als in Holland de mail aankomt, zit ook iedereen er op te wachtenbe richten van de kinderen in het verre land, van verwanten en van vrienden, men heeft ze gaarne zoo spoedig mo gelijk, en zakenbrievenzie boven. Hoe wordt daar door de post-admi- histratie hier en in de koloniën reke ning mee gehouden? Zeer verschillend, en in dit opzicht zou ik wel in Indië willen wonen, want daar is het stukken en stukken beter. Laten we Bandoeng nemen voor In dië en Haarlem voor Holland, omdat ik van beide plaatsen uit persoonlijke ondervinding kan spreken, en boven dien beide plaatsen zijn, waar de mail niet rechtstreeks wordt aangevoerd, maar van de plaats van aankomst moet worden doorgezonden, en in zooverre di lijk staan. Komt in Batavia de boot uit het Va derland aan, dan wordt de mail,, die voor het vier uren sporen daar van daan gelegen Bandoeng bestemd is, hetzij per vliegtuig, hetzij per trein, al naar het uur van aankomst, daarheen gebracht, onmiddellijk gesorteerd, ennog denzelfden dag bezorgd. Herhaaldelijk komt het voor, dat de brieven eersjt tegen den avond in Ban doeng aankomen en dan wordt eenvou dig de gewone avondbestelling, die tusschen 3 en 9 uur plaats vindt, uitge steld, totdat de mail uit Holland is uitgezocht, ofwel er wordt een extra bestelling ingevoerd. En hoe laat het ook wordt, de mail wordt nog dien zelf den avond bezorgd. Soms is het 10 uur, soms 11 of 12, maar ook wel eens 1 uur 's nachts o^ later. Dat wetende, blijven velen op.het kan laat worden, maar de brief uit Holland komt, daar kunnen ze op reke nen. En ze rekenen er op. En nu hier. Brengt de mailtreln uit Genua of uit Marseille de post 's morgens vroeg in Amsterdam aan, dan duurt het-vaak tot zóó laat in den namiddag, eer de voor het 14 minuten sporen van daar gelegen Haarlem bestemde mail daar aankomt, dat er van een bezorging 's avonds met de laatste bestelling óók tusschen 8 en 9 uur, net als in Bandoengniets meer kan komen. Dan wordt echter die laatste bestel ling niet opgeschort, opdat ook de mail nog zal meekunnenneen, het heelë zaakje blijft op het postkantoor liggen tot den volgenden dag. En, daar die „volgende dag" heel vaak een Zondag is, krijg je ook dkn nog niets, en moet je tot Maandag wachten. Is dat niet een beetje erg? Maar het kan nog erger, luistert u maar. Deze week ontving ik een brief uit Bandoeng, die Zaterdagmorgen met den Mailtrein uit Genua in Amsterdam aankwam, eerst gisterWoens dagmorgen. Dat wil zeggen, ik ontving de kennis geving voor een aangeteekenden brief. En hóe kreeg ik daarop m'n brief dan nog! Door hem aan het hoofdpostkantoor te laten halen, terwijl er toch met dikke blauwe letters op den brief stond: „Af te halen bijkantoor Sant poorterstraat, Haarlem". Nu is het wel afspraak met den af zender, dit met een aangeteekend stuk steeds te doen, daar dat bijkantoor (postagentschap) vlak bij mijn woning ligt, maar, omdat het niet op de ken nisgeving vermeld stond, was ik in de meening, dat ditmaal in Bandoeng aan die afspraak niet was gedacht. Trouwens, om zulke aanwijzingen op brieven schijnt men zich aan het post kantoor te Haarlem niet al te druk te maken die vervelende bijkantoren ook! Het is namelijk niet de eerste keer, dat me iets dergelijks overkomt. Eenige maanden geleden ontving ik 'ook een aangeteekend stuk, met de zelfde aanwijzing er op, die ditmaal wèl op de kennisgeving was overgenomen. Maar, toen ik met die kennisgeving in de Santpoorterstraat kwam, was de brief daar niet, en aan het hoofdkan toor kon ik hem dien zelfden avond niet meer halen, daar het kort voor kan toorsluiting was, dat ik het stuk ont ving. Den volgenden morgen, een Zon dag, werd aan het hoofdpostkantoor beweerd, dat de brief er niet wa3 en dus in de Santpoorterstraat moest zijn. Op mijn aandringen de personen, die 's Zondags het publiek, dat zijn post stukken komt halen, te woord staan, zijn steeds zeer beleefd en hulpvaardig werd echter gezocht en nog eens gezocht en ten slotte werd mijn brief opgeduikeld uit een pakket, dat klaar lag, om den volgenden morgen vroeg naar Santpoort te worden verzonden. Hoe vindt u het verschil tusschen Bandoeng en Haarlem? Nu weet ik wel, dat de Post-directie hier te lande er op uit is, de tarieven zooveel mogelijk te verlagen, wat na tuurlijk he,el prijzenswaardig is, en dat dan ook een brief van Holland naar Indië goedkooper is, dan een van Indië naar Hollander kan dus in Indië meer af. Maar ik maak me sterk, dat de meesten, ook hier in Holland, een hoo- ger tarief met een prompte bestelling verre de voorkeur zouden geven boven een lager met zoo'n trage aflevering. ARTHUR TERVOOREN. Bondskanselier dr. Seipel heeft hedenmid dag by aen bondskanselier het ontslag van het kabinet ingediend. De bondspresident aanvaardde het ontslag en belastte het kabinet voorloopig met de behandeling der loopende zaken. '2 Na aldus de noodzakelijke formaliteiten Van mijn rol vervuld te hebben, vroeg ik verlof naar een andere kamer te gaan om jhdjn tollet te maken. Terwijl ik mij aan kleedde, nam de commissaris mijn papie ren in beslag. Toen ik gereed was, spoedden We ons naar het paleis van den gouverneur- tfeneraal Radistchev, dien ik reeds lang kende. Dit eerste onderhoud was zeer kort en van keel weinig beteekenis. De gouverneur kwam opgewonden de zaal binnengeloopen en on dervroeg me In 't Russisch. Ik veinsde hem biet te verstaan en verzocht hem Fransch te "Preken, tevens my de reden myner ar restatie bekend te maken. "U zult het weldra weten," was het ant woord. hetwelk vergezeld ging van een handgebaar, waarna de gendarmen mu weg voerden naar de woning van den directeur »an politie. Daar sloot men mij op in den VERKLARING VAN DEN BONDSKAN SELIER OVER HET AFTREDEN VAN HET KABINET WEENEN, 3 April Aan de verklaring van Dr. Seipel, hedenmiddag in den aftre- denden ministerraad gehouden, zij het vol gende ontleend: De laatste jaren heeft zich in den Oostenrykschen staat een belang rijke verandering voltrokken. De onverschil ligheid van een groot deel der bevolking is verdwenen, en voor een eenzijdig radicalis me staan de kansen slecht. Aan de toene mende binnenlandsche ges'pannenheid was echter dit gevaar gebonden, dat vele proble men van legislatieven aard niet tot oplos sing konden worden gebracht, hoewel dit objectief gesproken wel mogeiyk was. Dank zy een betreurenswaardige propa ganda is er veel ontevredenheid gezaaid, welke zich niet slechts tegen zyn persoon, doch ook tegen de geestelijkheid en de kerk heeft gericht. Na een ambtsperiode van 5 jaren vindt Dr. Seipel het wenscheiyk, dat de partyen in staat worden gesteld, opnieuw te beslissen hoe de toekomst van Oostenrijk zal worden naderbij gebracht DE PERSOONLIJKE REDENEN VAN DR. SEIPEL VOOR HET AFTREDEN WEENEN, 3 April In een Christelijk— sociale vergadering, waar heden dr. Seipel 't woord zou voeren, is ln zijn plaats de af gevaardigde Kunschal verschenen, die met betrekking tot het aftreden van het kabi net onder andere het volgende zelde. On der de persoonlijke redenen zün vooral be- langryk, de hateiyke aanvallen op Dr. Sei pel. In het bijzonder het onrechtvaardig verwyt, dat hy den arbeidersstand haat en dat daardoor de arbeiders verleid zijn tot uittreden uit de Katholieke kerk, heeft Dr. Seipel zwaar getroffen, daar hem dit in zün ministerieele eer aantast. salon met een bewaker, die het bevel van geen woord tot mij te spreken, stipt opvolg de. Tot hiertoe had Ik al mijn koelbloedig heid weten te bewaren en zelf stond ik ver baasd over mün groote kalmte vanaf het oogenblik mijns ontwaken, maar toen ik al leen was, maakte zich eene groote neerslach tigheid van my meester. De gedachte aan de rampen, die mij wachtten, die ook zoovele ongelukkige broeders zouden treffen, pynig- den mün geest en tranen sprongen my in de oogen. Om deze gevaariyke ontroering voor den bewaker te verbergen, keerde ik my naar den muur en leunde er mijn hoofd tegen aan, maar toen meende ik het weeklagen en zuchten te vernemen van myn deelgenooten in het ongeluk. Bijna had ik mijne woede gekoeld op den directeur van politie, die juist binnentrad om te vragen, of ik nog iets verlangde. Een tweede bewaker werd mij toegevoegd, en alzoo had er tusschen beide mannen een gesprek plaats, dat voor my van groot be lang was. zy spraken geheel ongegeneerd in h^t Russisch, zoo stellig waren ze ervan overtuigd, dat ik die taal niet machtig was. „Een gewichtige zaak," zei een hunner, „een politieke zaakl Men heeft reeds een twintig tal personen uit de stad gevangen genomen (hier noemde hij hun namen). Dusdanige orders zijn ook gegeven voor de provincie, alles ter oorzake van een vreemdeling, die, naar men beweert, hier gekomen is om op' HET OORDEEL VAN TWEE FRACTIES .OVER DE CRISIS WEENEN, 3 April Het bestuur van de Christelijk-sociale partij zal morgen by- eenkomen om te beraadslagen over de ka binetscrisis. Te oordeelen naar de stemming, welke heden in de Chr.-sociale fractie heerschte, is het waarschynlijk dat de meerderheid zich zal uitspreken vóór een verzoek aan den bondskanselier Dr. Seipel om zich opnieuw aan het hoofd der re geering 'te plaatsen. Ook de Groot-Duit- sche fractie geeft te kennen, dat zy het af treden der huidige regeering zou betreuren: de party wijt de schuld aan de heftige aanvallen van links op den bondskanselier. Het onderhoud, dat Sir Austen Chamberlain Maandag te Florence met Mussolini heeft gehad heeft in Fransche politieke leringen groote opmerkzaamheid gewekt. Van de Parijsche pers wijden de „Petit Parisien" en de „Echo de Paris" lange artike len aan het onderhoud tusschen de belde staatslieden. De „Petit Parisien" wijst erop, dat Mussolini ongetwijfeld bij zyn bezoek te Florence de laatste sporen van den onaan- genamen indruk, dien 't verdrag van Tirana in Fngeland heeft gewekt, wilde uitwisschen en dat hy getracht heeft, tot de te Livorno tot stand gekomen vriendschappelüke betrek kingen terug te keeren. In verband met het feit, dat Groot-Brittannië zich aan den voor avond van de verkiezingen bevindt, moet men aannemen, dat de besprekingen zich beperkt hebben tot de algemeene politiek, zonder dat een bepaald vraagstuk in het bijzonder ter sprake is gekomen. De betrekkingen tusschen Engeland en Frankrük zijn de laatste jaren van zoo gunstigen aard geworden, dat verbe tering der Italiaansch-Britsche betrekkingen slechts den Fransch-Italiaapschen betrekkin gen ten goede kan komen. Ook de „Echo de Paris" is van meening, dat ditmaal tusschen Londen en Rome geen speciale vraagstukken op te lossen waren. Het is echter waarschijnlijk, dat Chamberlain geen aangename herinnering heeft bewaard aan de heftige campagne, diê de Italiaansche pers in den afgeloopen zomer tegen de Fransch-Engelsche vlootovereenkomst heeft gevoerd. Mussolini heeft, evenals alle andere conservatieve regeeringen der wereld, belang bij een overwinning van het kabinet-Baldwtn by de komende verkiezingen. Omtrent het vraagstuk der schadevergoe dingen en de vervroegde ontruiming van het Rijnland zijn Italië en Engeland van dezelfde meening. Zoowel Mussolini en Stresemann zijn van meening. dat het tot stand komen van een definitieve fyiancieele regeling ook het einde der bezetting met zich mee moet brengen, hoewel Mussolini erkent, dat de sedert vier jaar door Duitschland gedane be talingen mede hun oorzaak vinden in de aanwezigheid der bezettingstroepen in het Rijnland. In den laatsten tyd had het den schün, aisof Italië zün eischen inzake de schadevergoedingen zou willen verhoogen. Voorts zou men er, volgens de „Echo de Pa ris," niet verbaasd over moeten zyn indien ook de onderhandelingen met Frankrijk over de Zuid-grens van Lybië en het statuut der Italianen in Tunis tusschen Mussolini en Chamberlain ter sprake zyn gekomen. Men weet, schryft het blad, dat tusschen Rome en Parüs de weg dikwijls oveV Londen gaat. Engelsche persstemmen LONDEN, 3 April (V. D.) De ochtendbla den te Londen geven slechts spaarzarirè mededeelingen over het onderhoud van den Brit'schen Minister van Buitenlandsche Za ken Sir Austen Chamberlain met den Ita- liaanschen premier Mussolini, terwyl haast geen commentaar gegeven wordt. De diplo matieke medewerker van de „Daily Tele graph" meent, dat de besprekingen niet noodzakelijk een politiek karakter behoeven te hebben gehad. Bü twee vroegere gelegen heden is op Chamberlain door Engelsche kringen, die afwijzend tegenover het fascisme staan, scherpe critiek uitgeoefend. De schryver wijst deze houding als onlo gisch af, aangezien de Italiaansche buiten landsche politiek onder Mussolini vriend- schappelijker jegens en van meer nut voor Engeland was dan zij ooit onder een van Mussolini's voorgangers is geweest. De En- gelsch-Italiaansche overeenkomst inzake Boeba-land en de Tanger-kwestie bewyzen, dat er een werkelijke, hartelijke samenwer king tusschen de beide staten bestaat. Het protocol van Locarno rechtvaardigt boven dien dergeiyke besprekingen, die op het hui dige oogenblik wellicht een actueele beteeke nis hebben doordat Chamberlain den wensch zou kunnen koestefen de lichte afkoeling, die verleden jaar door het Fransch-Engelsche vlootverdrag tusschen Italië en Frankrijk is ontstaan, te doen verdwünen. DE ENGELSCHE DELEGATIE IN DE SOVJET UNIE KOWNO, 3 April (V. D.) In verband met de aanwezigheid der Engelsche delegatie te Moskou heerscht daar een zekere spanning omtrent de resultaten welke dit bezoek op de ontwikkeling der Russisch-Engelsche betrek kingen zal kunnen hebben. Van welingelichte zijde wordt echter mede gedeeld, dat de Engelsche delegatie geweigerd heeft eenigerlei rol als bemiddelaar tusschen Engeland te spelen. Zij is alleen voor het be- studeeren dar economische verhoudingen naai de Sovjet-Unie gekomen. In ten opzichte van Sovjet-Rusland welwillend gezinde kringen te Londen overschat men oogenschyniyk den economischen toestand van Sovjet-Rusland. Overeenkomsten tusschen de Sovjet regee ring en de Britsche delegatie worden niet verwacht. Men neemt aan, dat de delegatie bü haar terugkeer te Londen een rapport zal samenstellen over den politieken toestand en het standpunt zal innemen, dat de Engelsch- Russische handel ook zonder het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen weer normaal kan worden hervat. Van de zyde der Sovjet-regeering wordt erop gewezen, dat Litwinof nog twee weken vóór het bezoek der Engelschen er den nadruk op heeft gelegd, dat de Sovjet-regeering tegen over de reis der Britsche industrieelen vry sceptisch staat, en geen groote verwachtingen omtrent t herstel der diplomatieke betrek kingen tusschen beide landen koestert. DE SCHADEVERGOEDING De duur der Parijsche onder handelingen PARIJS, 3 April (V. D.) Naar aanleiding van de verklaring van den directeur van de Duitsche Ryksbank, dr. Schacht, dat de on derhandelingen over de oplossing van het sehadevergoedingsvraagstuk te Parijs van langen duur zullen zyn en veel geduld zullen eischen, schryft de officieuze „Excelsior" o.a.: Dr. Schacht Dit standpunt wordt ook door de collega's van dr. Schacht gedeeld. Zy nebben er in toegestemd, dat de onderhandelingen tijdens de Paaschweek zullen worden onderbroken, ofschoon zij er prijs op hadden gesteld mid den April weer hun eigen werkzaamheden te hervatten. Er moet op gewezen worden, dat de behandeling der technische kwesties der betalingen practlsch beëindigd is. De des kundigen zyn het over de groote lynen eens. I-Iet samenstellen van het eindrapport zal zeker niet langer dan een week duren, zoo dra de Duitsche delegatie aanvaardbare be dragen heeft genoemd. HET PROCES-LANGKOPP Geweldige belangstelling Woensdagmorgen is voor de jury-rechtbank te Beriyn-Schöneberg het proces begonnen tegen den farmer uit voormalig Duitsch- West-Afrika, Langkopp en diens medebe- klaagde kapitein Loof. Reeds vóór acht uur, stonden voor de deur van de publieke tribune honderden menschen te wachten, in hoofdzaak leden van den „Reichsbund der ihres Privateigentums be- raubten Und entrechteten auslands-, koloriial- und grenzland Deutschen". Uit hun rijen werd op ruime schaal een brochure verspreid, gewidmet". (Zooals men weet heeft Langkopp gewidmet" (zooals men weet heeft Langkopp begin Maart van het vorige jaar onder drei ging met geweld een ambtenaar van het ryksschadevergoedingsbureau willen dwingen heiri uitbetaling te doen van een bedrag, waarop hij alsnog recht meende te hebben als vergoeding voor de door hem geleden schade ten gevolge van het verlies door den oorlog van al zyn bezittingen 4in het ver overde Duitsch-West-Afrika. Wegens deze wanhoopsdaad, waardoor Langkopp de alge meene aandacht vestigde op den noodtoe stand waarin hy en veie lotgenooten waren geraakt ten gevolge van de houding van den staat, is Langkopp vervolgd en staat hy thans terecht. Zyn proces gaat dus verre boven zün persoon uit.) Slechts perscnen, voorzien van een speciale kaart, werden op de tribune toegelaten; een sterke politiemacht was aanwezig, die streng toezicht hield op de kaartencontróle. De president wees by dqn aanvang van de openbare behandeling erop, dat de gebeurte nis van twee Maart van het vorige jaar (n.l. de bedreiging door Langkopp op het ryks schadevergoedingsbureau van een ambfenaar met een helsche machine) ongetwyfeld het gevolg was van groote opgewondenheid en dat zy het grootste opzien heeft gewekt. Hier in de rechtszaal, voegde de president hier aan foe, moet men ongetwyfeld begrip heb ben voor uitingen van hartstochten. Maar sensatie en opwinding moeten uit de debatten geweerd worden. Slechts wanneer streng zake lijk en nuchter van gedachten gewisseld wordt, kunnen de rechters zich een juist oordeel vormen. Betoogingen van welken aard ook mochten niet voorkomen. Er zijn vele deskundigen en getuigen ge dagvaard. BERLIJN, 3 April (V.D.) Tijdens de verdere behandeling van het proces tegen Langkopp werd ook zün medeverdachte Loof een verhoor afgenomen. Deze verklaar de, dat hy van de# inhoud van den bewus- ten koffer eerst heeft afgeweten na de ge beurtenissen in het bureau der schadever goedingen. Onmiddeliyk na de vlucht van Geheimrat Bach uit de raadkamer heeft hy den koffer, die in de gang stond, aangevat, doch hem terstond weer neergezet, toen hij hulpgeroep vernam. Achteraf kwam hem ter oore, dat hij door dit neerzetten de patronen voor een ontploffing in gereedheid heeft ge bracht; slechts door een toeval had dit des tijds geen resultaat. Hiermede was het ver hoor der verdachten geëindigd. Vervolgens rapporteerde Dr. Dyrenfurth, dat van een geestelyke stoonis by Langkopp niet de min ste sprake kon zyn. A.s. Donderdag zullen de getuigen worden gehoord. NOODWEER IN DEN KAUKASUS BERLIJN, 4 April (V.D.) Volgens een bericht van den „Lokalanzeiger" uit Moskou heeft in Noord-Kaukasie een geweldige storm gewoed. 8 boortorens op de petroleumvelden zijn omgeworpen, terwyl van vele huizen de daken werden afgerukt. Talrijke branden zyn uitgebroken. Verscheidene huizen tot den grond toe afgebrand. Een geheel dorp is voor driekwart uitgebrand. In Grosny zyn 8 menschen zwaar gewónd. In de ber gen woedt een sneeuwcycloon. In Taganrog is de rivier Myus buiten haar oevers getreden, waardoor 3 kozakkendorpen zyn overstroomd. In hét Tschiilinskische gebied zijn dijken doorgebroken. Een dorp is van de buitenwereld afgesneden. Ieder bericht ontbreekt. Men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de Inwoners omgekomen zijn. Ook de stad Tschiili zelf wordt ten zeerste bedreigd. De dijken zyn meegesleurd. De bewoners vluchten in pa niek naar de hooger gelegen spoorbaan. Het aantal dooden is niet bij benadering vast te stellen. By Kaserinsk hebben wolk breuken de dyken eveneens verwoest. BEZOEK VAN KONING FOEAD AAN BERLIJN BERLIJN, 3 April (V.D.) Het staat thans vast, dat koning Foead van Egypte in den morgen van den 10 den Juni te Berlijn zal aankomen; het bezoek was oorspronke lijk bepaald togen eind Juni. KABINETSCRISIS IN POLEN WARSCHAU, 3 April (V.D.) In poli tieke kringen verneemt men, dat de minis ter-president Bartel gisteravond definitief aan den president der republiek zijn voorne men om .af te treden heeft medegedeeld. Heden zou reeds over de vorming van een nieuw kabinet overleg zyn gepleegd. De Poolsche bladen verwachten, dat morgen de lyst der nieuwe ministers bekend gemaakt zal worden. ZELFBESTUUR VOOR INDIË LONDEN, 3 April. (V.D.) De liberale con ferentie der Vereenigde Indische Provincies te Lucknov nam met algemeene stemmen een resolutie .aan, waarin wordt verklaard, dat slechts een grondwetswyzigng, waarbij Indië als dominion wprdt erkend, kan voorzien in de behoeften van het land en voldoen aan de eischen van het volk. Elke poging de huidige totaal onvoldoende grondwet door halve maatregelen aan te vullen of zelfs een provinciaal zelfbestuur zonder een verant- woordelyke centrale regeering toe te staan, zal door de meerderheid van het Indische volk worden afgewezen. Gewezen werd verder op de toenemende verwijdering tusschen de Indische regeering en het Indische volk, waardoor een toene mende ontevredenheid ontstaat. Het verbete ren van de verhoudingen is niet alleen in het belang van Indië, doch ook in dat van de Britsche regeering. Verder wordt vit Bombay gemeld, dai nis resultaat van de in Januari gehóuden confe rentie van alle partyen binnenkort de stich ting vap een belangrijke Mohammedaansche vereeniging te Delhi wordt verwacht. Ook deze nieuwe vereeniging zal het zelfbestuur voor Indië opeischen met scheiding van de verschillende bevolkingsgroepen. Men hoopt, dat Aga Khan het voorzitterschap van de nieuwe vereeniging, die aan de aanstaande verkiezingen zal deelnemen, zal willen aan vaarden. DE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ VLOOT 150 schepen worden gesloopt LONDEN, 3 April. (V.D.) De vice-presi dent van de Amerikaansche Shipping Board Plumer, heeft bekend gemaakt, dat de Schip- i VRIJDAG APRIL HUIZEN, 339»8 M. Na 6 uur 1853 M, II.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.152.00 K.R.O. Gramofoon muziek. 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje. 4.00— 5.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.00—6.45 N.C» R.V. Concert door een strijktrio. Beethovenmuziek. 6.407,00 K.R.O. Tuinbouwpraatje door J. v. Roos malen De nieuwe richting in verband met het tekort aan boerderijen. 7.007.25 K.R.O. Spr. H. j. dc Bakker uit PoeldijkGlascultures. HILVERSUM, 1071 M. 13.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Trio. 2.00—3.00 Gramofoonmuziek. 3.454.00 Gramofoonmuziek. 4.005,00 Microfoon debutanten. (zang en piano). 5.30—6.00 Radiopraatje. 6.00—7.15 Concert door het Avro-Trio. 7.15—7.45 Schippersles. 8.0010.00 Concert. De sufmusiek van het 6de Regt. Infanterie Breda. J. D. Rahuscn. zang. 10.00 Persbcr. 10.15 Aansl. van Leeuwarden. Steden kennismaking-avond. Omroep-crkest o. I. v. Nico Treep. Héline Cals, sopraan. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. ix.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 So naten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 i.go2.20 Orkestconcert. 3.20 Licht orkcstconcerr. B. Blakstad, alt. J. Donovan, sacxphon. Orkest. 4.50 Orkestconceït. 5.35 Kintieruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsb. 6.50 Landbouwber. 7.05 Piano muziek van Schumann. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing Reaction. 8.05 C. Shapre, cello. 8.20 Ame-concert. G. Knight, sopraan. V. HelyHutchinson, piano. Orkest. 9.30 Nieuwsber. 9.35 Causerie. - 9.50 Nieuwsber. 9»55 «Ultimatum", hoorspel van C. Lewis. n.25 Een verrassing, -r- 11.4012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 M. 12.50—3.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.05— 7.50 Gramofoonmuziek. 8.2011.10 Gramofoon muziek „La Couture-Boussey"-pIaten. 8.50 „Die Walküre", opera van Wagner. LANGENBERG, 462 M. 9.35 en 11,30 Gramofoon muziek. 12.25 -1.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Lente concert. 7-20 Concert. Werag-orkest. en -koor I. d. pauze „Die deutsche Tannc", een idylle. Daarn tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M. H.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Marchen voor orkest. 8.20 Lezing. Daarna Orkestconcert. HAMBURG, 395 M. 9.5010.50 Gramofoonmuziek* 10.50 Muziek v. scholen. 4.20 Kinderconcert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Paganini-concert. Df* Bruckner, viool. Norag-orkest. 8.20 Lentc-dansma- Ziek. 11.10 Sluiten. BRUSSEL, 513 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramo foonmuziek. 8.35 Orkestconcert. *0.35 Sluiten ping Board overweegt 150 van de 450 schepen te doen sloopen. Het sloopen der overige schepen kan niet geschieden voordat zfj door moderne vaartuigen vervangen zym Boven dien wees Plumer er op, dat ook de ver ouderde schepen nog wel eens gebruikt kun nen worden zooals in 1927 toen honderd van deze schepen werden gebruikt voor het ver voeren van graan uit de noordwestelijke sta ten, toen de oogst daar zeer groot was. DE STRIJD IN MEXICO LONDEN, 3 April (V.D.) De Mexicaan- sche regeering heeft officieel bekend ge maakt, dat de slag, die de laatste paar dagen tus§chen de federale troepen onder bevel van generaal Almazan en de hoofd macht der rebellen is geleverd, in het voor deel der regeering is geëindigd. Dit zou dan de belangrijkste overwinning zijn sinds de opstand uitbrak. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft den opperbevelhebber der Amerikaan sche grenstroepen gemachtigd, alle maat regelen ter beveiliging van leven en eigen dom van Amerikaansche staatsburgers to treffen. HACHELIJKE TOESTAND IN NANKAl EN KANTON PEKING, 3 April (V.D.) De stad Hankau is in den afgeloopen nacht door Chineesche kanoneerbooten gebombardeerd; ondanks het feit, dat de beschieting 'n half uur duurde, werd geen noemenswaardige schade aangericht. De commandant der Hankau-troepen is per vliegtuig de stad ontvlucht, vermoedelijk naar de provincie Sjantoeng. In Kanton hebben gisteren com munistische benden getracht de staatsbank te bestormen; de wacht bood echter weer stand en heeft 25 communisten doodge schoten. Myron Herrick, de Amerikaansche ambassa deur te Parijs, die dezer dagen overleden is last eener groote mogendheid, van Engeland of Frankrijk, een samenzwering tegen den Czaar op touw te zetten. Men zegt ook niet yeel goeds van president Maro en dat zou jammer zün, want dat is een brave man, maar dat komt natuuriyk van dat gekke idee om zyn kinderen Fransch te laten leeren. 't Zal hem berouwen!" „Wat een ongeluk, wat een ongeluk!" zucht te de ander. Toen dat heerschap negen maan den geleden hier was aangekomen, kreeg ik de opdracht hem te bewaken, juist zooals wij doen met alle vreemdelingen. Ik heb hem als zyn schaduw ovéral ge volgd, altijd was ik hij hem, maar zün ge drag was zoo eenvoudig, zijn betrekkingen, zoowel met Polen als met Russen zoo open hartig, dat lk hem als een onschuldig, vreed zaam mensch beschouwde en myn naspo ringen heb opgegeven. En nu komt het uit, dat het toch een gevaarlijk Sujet is, en een ander krijgt hem te pakken en gaat met de belooning stryken. Wat een ongeluk! Wat een ongeluk!" Deze vreemdsoortige droefgeestigheid van een. man, dien ik bedrogen had, vroolykte mij wel een beetje op, daarentegen stemden de andere bijzonderheden ujt deze samen spraak my tot eenig nadenken. Het leed geen twijfel of velen werden om my gearresteerd, om mij gestraft, om mij in 't ongeluk gestort. 's Namiddags 4 uur ontving ik bezoek van den gouverneur, vergezeld van majoor Polo- ritkovskoï. Ze lilelden my voor, dat mijn toe stand zeer ernstig was en dat het in myn eigen belang zou zijn als Ui ronduit bekende. Ik volhardde echter in myne beweringen, verklarende dat ik niet begreep, wat men met mij voor had, dat ik verders ook naar den Engelschen gezant te St. Petersburg zou schrijven om diens bescherming in te roepen. „U wilt dus zoo spoedig mogelyk Kamiéniéc verlaten?" vroeg de gouverneur ironisch, „stil maar, ik zal er u alle middelen voor geven." Eenzelfde verhoor had de volgende dagen plaats, hetzij ten huize van den gouverneur, hetzij op het politiebureau; steeds hetzelfde aandringen op bekennen van den eenen kant, steeds hetzelfde hardnekkig weigeren van den anderen kant. De manieren van den gou verneur waren over het algemeen koud maar deftig, ln zyn spreken was hy dikwüls iro nisch en opgewonden. „U moogt u gerust voor Maltees uitgeven en comedie spelen." riep hij uit gedurende een dier verhooren, „wij Weten toch wel, dat ffy een Ukraniër, 'n Pool zijt, en deze en gene hebben al bekend met u in 't Poolsch gespro ken te hebben." Hy noemde mij twee aangeklaagden, die zich het minst interesseerden voor mün werk en de zwaksten ook der arrestanten. Twee malen bracht hil mij in hunne tegenwoordig heid en hoewel ik de stelligste ontkenningen tegenover hunne beweringen stelde, erkende ik toch de onmogelijkheid op den tot hier toe gevolgden weg voort te gaan. Openbarin gen en berichten over mü kwamen lederen dag overvloediger toegestroomd by den gou verneur en 't werd my duidelyk, dat ik an ders moest gaan handelen, wilde lk den toe stand mijner medeplichtigen niet verergeren. Op zekeren avond werd ik voor den gouver neur-generaal gebracht, die een algemeen on derzoek in zou stellen, waarby alle betrokken personen tegenwoordig waren; in een groote zaal zag ik hen allen in rijen geschaard staan velen hunner waren eenvoudig kennissen, anderen myn medeplichtigen. Vermoeidheid en lyden stond op aller gelaat geschreven. Na eenige ondervragingen riep ik eindelük tn myne moedertaal, in het Poolsch; „Welnu! j lk ben geen Brlts*h onderdaan, ik ben een Pool, geboortig uit Ukranlë, ik ben verban nen na den opstand van 1831 en sinds negen maanden in myn vaderland teruggekeerd, om dat lk mijn ballingschap niet langer kon ver dragen, omdat ik stierf van heimwee naar 't dierbare Polen! Onder een deknaam vestigde ik my hier in het land en ik wilde hier vreed zaam en ongestoord biyven wonen. Ik heb mijn geheim toevertrouwd aan eenige mUner landgenooten, wien ik hulp en raad vroeg Ziehier de volle waarheid!" Niettegenstaande de stellige overtuiging, die de gouverneur en majoor Poloritkovskoï hadden omtrent mijn persoonlijkheid, konden zij toch niet een kreet van verwondering be dwingen, toen ik eensklaps Poolsch begon te spreken. Naar gelang ik sprak, verhelderde het gelaat van den gouverneur, hy wreef zich Eenige vragen aan de regeering Aneta seint uit Batavia: Het lid van den Volksraad, de heer Swer- mondt, heeft de volgende schrlftelüke vragen tot de regeering gericht: 1. Is de regeering bereid mede te deelen of zy, zooals onlangs in het „Bat. Nieuwsblad- werd vermeld, inderdaad van oordeel is, dat gebroken kan worden met de traditie, dat m den Raad van Ned.-Indlë altyd één lid zit ting moet hebben, dat afkomstig is uit het Europeesche bestuurseorps op Java en Ma- doera, hoewel hieraan, blijkens de mededoe- ling van de Regeering van 9 Juli 1927, ook in de toekomst onverminderd vastgehouden zou worden? 2. Is de regeering bereid mede te deelen of plannen van deze strekking ln overweging zijn, dan wel by het opperbestuur aanhangig zijn gemaakt? 3. Is de regeering bereid, met het oog op het groote gewicht van de wyze van samenstelling van den Raad van Ned.-Indië, verdere uitvoering van plan nen op te schorten tot tyd en wyie zij den Volksraad in de gelegenheid zal hebben ge steld daarover met de regeering van gedach ten te wisselen. 4. Zoo de regeering genoem de plannen bereids by het opperbestuur aan hangig gemaakt mocht hebben, is zy dan ge neigd het opperbestuur voor te stellen ver dere uitvoering op te schorten totdat de Volksraad de gelegenheid, zal hebben gehad 'zich daarover uit te spreken? de handen, liep met groote passen de zaal op en neer, en als ik geëindigd had, naderde liij my welwillend; hy scheen er my dankbaar voor te zün, dat ik hem uit zoo'n netelige positie had gered. Toen hy mij nog eenige onbeduidende vragen had gesteld, werd ik weggeleid. Aan het politiebureau teruggekomen ea nog geheel onder den indruk van het voor gevallene, verrastte ik iedereen door plotse ling Poolsch te spreken. Ik richtte my in dia taal tot den directeur, de ambtenaren en be wakers. en ik schepte er een waar vermaak ln. die heeriyke taal weer eens te kunnen spre ien. Den volgenden dag berichtte majoor Poloritkovskoï my, dat ik dien avond nog naar Kiow moest vertrekken. Het was een heeriyke, koude winternacht, toen ik plaats nam in een degeiyke, ruime calèche, die my spoedig buiten de muren van Kaméniéc bracht. Naast my zat majoor Poloritkovskoï, terwyi twee gendarmes met geladen revolvers tegenover ons gezeten wa ren. Ons rytuig werd gevolgd door een twee de, hetwelk een tweetal geheime politiedie naren meevoerde. Aangezien het winter was en reeds laat in den avond (omstreeks mid dernacht) scheen de stad geheel uitgestorven, slechts hier en daar brandde nog licht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9