Stadnieuws Rechtszaken derde blad MUZIEK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 APRIL 1929 BLADZIJDE 3 Een modern wereldreiziger VAN ONZE RECHTBANK Neutraal geleur Tentoonstelling Teyler's Museum H. O. V. Verbetering ïïaarlemsch Ziekenfonds In memoriam K. Ferckenf Verduistering in dienst betrekking Een man doodgereden Hij had een villa leegge plunderd Aan zijn onoplettendheid te wijten? De corruptie in het gas bedrijf Beruchte inbrekers voor het Gerechtshof te Amsterdam VERKEER EN POSTERIJEN Het telefoneeren over grooten afstand SOCIAAL LEVEN De actie-vergaderingen van het R.K. Werkliedenverbond RADIO-NIEUWS De PHOHI-zender wordt door 39 Amerikaansche stations gerelayeerd In iederen auto een radio toestel BINNENLANDSCH NIEUWS Vereeniging van de H. Elisabeth te Rotterdam Dr. Van der Sleen naar Indië Radio en de Papoea's Houerctam, de LloyaKade. Er heerscht een drukte van belang; over enkele uren Vertrekt de „Patria" voor de lange reis naar Indië. Er wordt haastig gezeuld met kof fers en kisten, een reeks wagentjes rijdt aan met de bruine zakken pakketpoet. Snelle taxi's voeren steeds meer passagiers aan en vrienden, kennissen, familie, die hen, nog even een goede reis komen Wenschen. Hofmeesters en hun assitenten staan voor de ontvangst gereed, zijn vriende lijk en voorkomend en wijzen een ieder terecht. Boven het schip de grauwe lucht, waarin grijze meeuwen duiken; in de verte trekt het silhouet van een vliegtuig zijn baan, als langs een lineaal. Het verlangen de wijde wereld in te trekken komt over ons. Er zweeft in de atmosfeer iets van het groote avontuur. A boord zijn de Javaansche djongos, m witte jasjes en marine blauwe broeken, met hun gebatikte hoofddoeken, kunstig gewonden, een stukje van het verre Oosten. Zij hangen over de reeling, zitten gehurkt in een hoekje, leunen tegen het buffet in het rooksalon en staren met hun groote, donkere oogen in de verte, droo- mend Boven op het sloependek, op een stil plek je treffen we dr. W. G. N. van der Sleen, uit Haarlem, den Himalaya-beklimmer, die thans een tocht naar Insulinde gaat aan vaarden, welke een maand of acht duren zal, en die door vrouw en kinderen uitge leide wordt gedaan. Zijn slanke, rijzige ge stalte is die van den sportsman, zijn g bronsd gelaat verraadt het leven in de open lucht. Met een stevigen handdruk wordt de bezoeker verwelkomd. Dr. van der Sleen is juist bezig met zijn radio-installatie, die zoo net in een drietal handige kisten is gearriveerd. Ja, het radio toestel behoort bij de uitrusting van den modernen ontdekkingsreiziger, als de kam peerwagen, als het compas, als de thermoe- flesch. Radio beteekent in de wildernis het contact met de beschaafde wereld. De deksels gaan van de kisten en we zien het door Philips aangeboden toestel 2802 voor de lange en korte golven, den luidspre ker, het plaatstroomapparaat, den an tennedraad, de batterijkist. Een dergelijke installatie ontving de heer Visser voor zijn Karakorum-expeditie. Een technicus der Philipsfabrieken stelt in enkele minuten al les bedrijfsklaar op en geeft de laatste aan- wijzigingen. En reeds zit dr. van der Sleen met de koptelefoon op en probeert, ook al is de antenne niet gespannen, op te vangen, hetgeen er in den aether te beluisteren valt. Ja, ja. hij begrijpt het heel goed. Dit moet zus en dat zoo, het is kinderlijk eenvoudig. Hij heeft de gebruiksaanwijzing ook goed gelezen. Dan komt een sneeuwbuitje storen en doet verlangen naar de tropenzon. Het is wel een goede dag voor het vertrek naar Indië. „We zullen er maar gauw het deksel weer opdoen, er mocht anders eens iets aan ko men", meent de heer van der Sleen bezorgd. Even later zitten we nog een oogenblik te keuvelen in den gezelligen, intiemen rook salon „Neen mijn vrouw gaat niet mee, jammer maar het ging bezwaarlijk om de kinderen. Ik ga met een goed vriend. Het doel van mijn reis is gegevens te verzamelen en foto's voor lantaamplaatjs voor het houden van lezingen. Ook zal ik een collectie bijeenbren gen voor het Zoölogisch Museum van Artis te Amsterdam. We nemen onzen kam peerwagen mee, waarin we overnachten zul len, en die door een auto zal worden ge trokken. Kunnen we per auto niet verder, dan gaan we per voet en slapen in de losse tent. „En de radio?" informeeren we belang stellend. „Ik geniet thuis heel veel van de radio. Ben een dolle muziekliefhebber! Ik zal het een genot vinden, midden in de rimboe mu ziek te kunnen hooren, van de Indische zendstation, van Australië, uit Holland. Ja, en dan berichten een boodschap uit het moederland! Begrijpt u wat dit beteekent, wanneer Je zoo samen alleen op 'n eenzame berghelling zit. Bovendien, ik kom overal! Java, maar ook Bali, Lombok, Ambon, Ceram, Nieuw- Guinea. Ik heb overal kennissen en invita ties, introducties. En er wordt op de buiten bezittingen nog veel te weinig aan de radio gedaan. Ik zal de menschen naar mijn toe stel laten ulisteren. U moet weten, wij over nachten nooit In hotels, wij nemen altijd onzen wagen mee, daarin zit mijn labora torium en mijn verzamelgerei! We agan bij voorbeeld naar den Boeroe Boedoer, in een maanlichten nacht, dat moet sprookjesachtig zijn en dan naar de kratermeren op Bali, een der mooiste plek je» ter wereld. De meeste menschen, die deze bezoeken haasten zich weer „naar beneden", om het diner niet te missen. Wij niet! •'Wij blijven kampeèren, genieten van de tropen- stemming Wij gaan ook naar Boven-Digoel, van daaruit excursies maken, het bergland van Nleuw-Guinea in. Wij blijven er minstens een maand. Het zal heel leuk zijn, om de radio bij de Papoea's te introduceeren, hen te laten dansen op de muziek van een jazz band!" zoo verzekert ons lachend dr. Van der Sleen. „Gaat u ook dwergstammen zoeken?" „Dat kan ik niet zeggen dat is wel 150 K. M. verder en wat dat in de rimboe zeggen wil! Dan zal lk het Pacific Science Con gres bijwonen, althans gedeeltelijk, als het al te vervelend wordt, trek ik er tusschen uit. Nu, daar komen veel buitenlanders, Japanners, Chineezen, Australiërs, Caha- deezen. He noodig hen uit, om me eens op te zoeken bij m'n kampeerwagen. En dan heb ilc mijn eigen huisorkest en kan hen op een mopje muziek trakteeren!" Er komen vrienden, die dr. Van der Sleen nog even de hand willen drukken. We mogen hem niet langer ophouden. De laatste oogenblikken rijn kostbaar! Dus nemen we afscheid en wenschen hem een goede reis, veel succes en een behouden terugkomst in Patria. Uitspraken van Donderdag 4 April 1929 F. W. H., schilder, wonende te Haarlem. H. b., arbeider, wonende te Haarlem, beiden ïedetineerd, diefstal door middel van braak Sn inklimming, ieder acht maanden gev. «traf met aftrek prev. hecht. o.v. H. G., schilder, wonende te Haarlem, op lichting, vier maanden gev. straf o.v. H. G., schilder, wonende te Haarlem, op lichting. vier maanden gev. straf o.v. J. v. d. G., treinmuzikant, wonende te Am sterdam, appèl overtr. Alg. Vervoer op de Spoorwegen, 25 boete subs. 25 dagen hech tenis o.v. W. B., los werkman, wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, 15 boete subs. 15 dagen hecht o.v. W. B., werkman, wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, 15 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. Men schrijft ons: In Haarlem was iemand, geabonneerd op een z.g. neutrale courant; hij bedankte voor die courant. Vier weken later komt iemand aanbellen en vraagt of hij de reden mocht weten waar om het abonnement was opgezegd. De vrouw van den abonné zegt dat ze die krant niet meer in huis wil hebben. „Goed juffrouw," is het antwoord. „Maar zouöt u dan zoo goed willen zijn, om dit formulier even te teekenen". Nadat de jufrouw het heeft ingezien, zegt ze tegen den mijnheer; „Wacht u even dan zal lk even mUn K.R.O.-lidmaatschapskaart laten zien." Zonder een woord nog te spreken loopt de mijnheer de deur uit. Het formulier was het petitionnement van de A.V.R.O. De inzending van het Museum op de tentoonstelling te Londen. In een der zalen van Teyler's Museum wor den op het oogenblik geëxposeerd de teeke- ningen, negen in getal, welke door het museum zijn ingezonden op de tentoonstelling van Hollandsche kunst in Londen. Zij zijn in smaakvolle, in het kader van hun tijd passen de omraming ingelijst. Het middenstuk vormt een fraaie teekening van Rembrandt, Jezus met de Apostelen, weelderig en warm, overstraald van een won derlijk licht, dat om de Christusfiguur do mineert. We vinden hier verder een teekening van Goltzius, mansportret, voorstellend Giovanni di Bologna; een fraaie teekening van Hob- bema. eene van Ruysdael, benevens nog en kele van Rembrandt. De Londensche inzending blijft nog ge durende enkele weken geëxposeerd. Ter aan vulling van deze inzending is langs de wanden een groot aantal teekeningen geëxpo seerd. Beginnend bij den ingang vinden we een tweede mansportret van Golzius en daarnaast een teekening van denzelfden meester, waar in de invloed van Diirer duidelijk valt te on derkennen. Verder een fraaie verzameling van teeke ningen van Jan van Gooyen, twee van den Haarlemschen schilder de Braay, o.a. de marte ling van St. Catharina, benevens een teeke ning van Honthorst. Hier vraagt verder een minatuurtje van Mierevelt, voorstellend het dochtertje van Hugo de Groot, Cornelia, de aandacht. Aan den linkerwand van de zaal zien we o.a. een drietal teekeningen uit de maanden serie van P. Molijn: April, Juli en September. Van Saenredam is geëxposeerd een teeke ning van Utrecht met den Dom en de niet meer bestaande Mariakerk, een voorstudie van het schilderij naar hetzelfde onderwerp. Van denzelfden schilder de Cuneriskerk te Rhe- nen. Een vijftal teekeningen is aanwezig van Averkamp. Van R. Roghman is een zeer fraaie teeke ning aanwezig van het Huis te Moerkerken, een inmiddels verdwenen kasteel uit de Koek- sche Waard. Deze teekening heeft een zeer modern aspect en behoort tot een der fraaiste, in de groote verzameling voorkomend. Van Jan Lievens vinden we een portret van Joost van den Vondel als gelauwerd poëet, waarbij door P. Langendijk een onderschrift ln dichtvorm is gemaakt. Aan den achterwand vinden we o.a. een fraaie, gewasschen teekening van A. van Ostade, interieur; een bewonderenswaardig staaltje van de precieuze kunst van Gerard Dou; een teekening van Leendert van der Cooghen, voorstellend St. Bavo, een voor studie voor een latere ets van dezen meester. Aan den rechterwand is o.m. vertegenwoor digd: Ph. Koninck, Cuyp en Bega; verder een zeer vlotte en knappe teekening van N. Ber- ghem, herder met hond. XSTE ORGELCONCERT ST. BAVO-KERK Er behoort moed toe om op een kouden Aprllmlddag, als we gisteren mochten be leven, in de Groote of St. Bavokerk aan de Markt te gaan luisteren naar het Orgel concert, dat de heer Robert op het prach tige instrument, eiken Donderdagmiddag van April tot en met October geeft. Toch zullen, naar schatting, een paar honderd liefhebbers dien zedelijken moed hebben bezeten, en al verdween er nu en dan een, die het niet langer houden kon in de ijskoude en tochtige ruimte, de mees ten hebben den strijd tot het bittere einde gestreden en zijn gebleven. We zagen er Zeeuwsche mutsen en Duit- sche gymnasiasten-petjes, ouden en het is immers vacantia ook jongeren, heer en, die hun hoeden ophielden, en heeren, die hem hadden afgezet, maar uit compensa tie tot over hun oren in den kraag van hun jassen kropen. Dat we, onder dergelijke omstandigheden, hebben genoten, we kunnen het niet ge tuigen. Toch was het programma gevarieerd genoeg. Bach's fantasie in g. gr. terts, een niet erg fraaie Toccata van Muffat, de Vie So nate van Mendelssohn, een entremets van C. F. Hendriks en dé Suite Gothique van Boël- man, beteekenden in elk geval een afwis selend, al is het niet altijd even boeiend, programma. Van de drie eerste nummers vonden we in elk geval de Mendelssohn- Sonate het meest frappant van uitvoering. Daarin brak althans, en vooral in het fuga- tische tweede deel, een muzikaal zonne schijntje door het overigens vrij kleurlooze en grauwe waas, waarmee de andere com posities waren omhuld. Daarin sprak een temperament, dab we echter ook gaarne elders willen hooren, dat zich baan moge jreken door het verstarde conservatisme van onzen toch technisch zoo bekwamen stadsorganist, die de heer Robert is. Spel, bewogen en warm, kleurrijk en vol, leven dig en soepel, in staat om eventueele lichamelijke koude te doen vergeten. Moge deze wensch op de komende con certen nog vele malen worden verwezenlijkt. J. S. Met ingang van 1 April 11. heeft de heer Th. v d. Hoek, paukenist bij de H.O.V., het orkest verlaten Hij is overgegaan naar het A.V.RO.-orkest Ook de heer R. Grin, le concertmeester der HO-V., zal over eenigen tijd naar het A.V.R.O.-orkest overgaan. Heden is men van gemeentewege begonnen met de asfalteering van de voetpaden en trottoirs in het Haarlemmerhoutpark, het welk een groote verbetering is voor deze zandpaden. Blijkens de jaarverslagen van den secre taris en penningmeester, uitgebracht op de algemeene vergadering van deelnemers, medici, apothekers en vertegenwoordigers der verzekerden op Maandag 25 Maart j.l., mocht het fonds zich ook in het afgeloopen jaar in een sterken groei verheugen. Ulitimo December 1928 waren aan het ziekenfonds verbonden 44 huisartsen, 37 specialisten en 16 apothekers, terwijl het ledental 10510 bedroeg (tegen 9390 uit. December '27). De medische- en pharmaceutische hulp beliep 101.959, terwijl aan tandheelkun dige hulp, verstrekkingen voor brillen, breuk- en buikbanden, elastieke kousen, steunzolen etc. alsmede ultkeeringen bij bevallingen 11.570 werd betaald. Boven vermelde bedragen, vermeerderd met incas- soloonen der boden en administratiekosten bedroeg 96.3 der premie-ontvangsten. De commissie belast met het nazien der boeken had schriftelijk hare bevinding mee gedeeld, waarbij o.m. werd gememoreerd, dat de boekhouding uitstekend wordt bijge houden en goed geconstrueerd is. Rector Bekkers schrijft in het Weekblad „St Bavo" het volgende: Den 2en April, 's nachts om half 2, overleed te IJmuiden. na een korte ongesteldheid, de heer Karei Pereken, sinds meer dan 16 ja ren de toegewijde administrateur van „Sint Bavo". Op enkele weken na heb ik heel deze pe riode met hem mogen samenwerken en ik bevestig van heeler harte van mijn kant, wat hij mij voor een paar weken schreef: „wij hebben die jaren prettig gewerkt." Daaram voel ik er behoefte aan een enkel woord van afscheid en herinnering aan hem te schrij ven. De heer Pereken was hoofdzakelijk bekend als R K. uitgever en antiquarisch-boekhan- delaar, eenig firmant van de firma, C, J. van Leeuwen, welker devies mij reeds in mijn jonge studiejaren met een zekeren eerbied voor die geweldige firma had bezield. Ze schreef immers op al haar catalogen „Ibi habitaculum leonum": „Daar is de woon plaats van leeuwen." Van den „jongen" Kees van Leeuwen, (een man van vergevorderden leeftijd!) had de heer Pereken zijn groote kennis en zijn nog grootere liefde voor he oude boek geleerd. Welk een patriarchale zaak het cr was blijkt wel uit het feit, dat zelfs nu nog de heer Fercken niet verleerd was, om over zijn vroe- geren compagnon te spreken als over „Mijn heer van Leeuwen". Het oude boek had in die zaak een zeker privilege. In den loop der jaren waren er splitsingen ln het bedrijf gebracht, maar al toos zóó, dat op de Leidsche Hoogewoerd meer tijd en belangstelling kon blijven voor het oude boek. Men stond dan ook versteld .over de groote kennis, welke de heer Fercken van oude boeken had, en het kon interessant zijn te luisteren naar het verhaal van de lotgevallen van een of ander bijzonder exem plaar, of naar de uiteenzetting van de ma nier, waarop de firma zich het eigendoms recht van een of ander befaamd boék verze kerd had. Aan die liefde voor zijn antiquariaat is het zeker voor een groot deel toe te schrijven, dat hij omstreeks 1920 de zaak van Van Leeuwen verbond aan die van Dekker ên van de Vegt te Utrecht en dat ze te zsmen naar Nijmegen verhuisden. Want evenmin als de heer Van Leeuwen had de heer Ferc ken een natuurlijken opvolger ln zijn zaak. En hij hoopte in de nieuwe katholieke Uni versiteitsstad met een nieuwen leider een tijdperk van nieuwen bloei voor 't antiquari aat te verzekeren. Toen deze berekening niet bleek uit te ko men en de eisehen van den nieuwen boek handel te weinig tijd over lieten voor zijn antiquarische voorliefde, trok de heer Ferc ken spoediger dan hij zelf gedacht had zich uit de zaken terug en verhuisde naar zijn tegenwoordige woonplaats. Daar wist men al heel spoedig beslag te leggen op zün liefde voor het oude boek. Toen Hageveld verhuisde naar Heemstede, heeft hij de bibliotheek opnieuw ingericht en gecatalogiseerd, en met eenzelfde werk was hü thans bezig in het bisschoppelijk paleis en in het bisschoppelijk museum te Haarlem. Bij dezen hoofdtrek van Fercken's leven, zal men des te meer begrijpen met welke voldoening wij meer dan 16 jaren hebben mogen ondervinden, dat hij ook een „pretti ge" administrateur van Sint Bavo kon zijn. 't Is waar, dat deed hij niet altijd alleen; er zijn lange perioden in die 16 jaren ge weest, dat eigenlijk zijn vrouw het deed; maar wellicht 't meest doordat Sint Bavo steeds de liefdevolle zorg van deze twee mocht ondervinden is dit werk er een ge weest waar èn zij beiden èn de redactie, altoos een groote voldoening hebben gevon den. Toch zit er ln zulk admlnlstratiewerk weinig wat een mensch kan boeien. Het eischt een buitengewone accuratesse op we kelijks terugkeerende kleinigheden. Dat de heer Fercken en zijn vrouw dit meer dan 16 Jaar in trouwe samenwerking voor ons week blad hebben gedaan, is een arbeid, welker beteekenis zich niet zelf opdringt, maar die alleen door degenen, die achter de schermen kijken, kan worden geschat. Het ligt dan ook voor de hand. dat het voor den heer Fercken een buitengewone voldoening was, dat Monseigneur Callier heel persoonlijk het initiatief nam hem voor te dragen voor het Pauselijk Eerekruls ,,Pr0 Ecclesia et Pontifice", en misschien betee- kende het een nog grootere waardeering voor hem, toen hij, bij zijn aanstaand ver trek naar Nijmegen, over zijn vervanging als administrateur ging spreken. Monseigneur Callier vroeg: „Waarom zoudt ge het niet blijven; of een brief naar Leiden of naar Nijmegen moet worden gestuurd, maakt toch geen verschil". Aan dit stille werk voor ons van zoo groote beteekenis, heeft de dood een einde gemaakt Voor mijn opvolger in de redactie van Sint Bavo beteekent dit een groot verlies. Maar voor den Overledene zal die groote reeks van kleine zorgen een reden zijn voor Gods goede barmhartigheid en milde vergelding. Mogen we aan al onze lezers een gebedje vragen voor zijn zielerust? Een kantoorbediende voor de rechtbank Zich in totaal 90.000 toegeëigend Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag terecht ge staan een 33-jarig persoon, die als kantoor bediende in betrekking is geweest bij een drukkerij in de hoofdstad. Hem was ten laste gelegd, dat hij ln deze functie twee bedra gen resp. van 5000.en 3250.heeft ver duisterd, welke bedragen hij op 16 December 1927 en 2 Februari 1928 ten girokantore der gemeente Amsterdam geïnd en ontvangen had tegen afgifte van 'n door hem als ge machtigde van de drukkerij, met zijn naam onderteekend biljet. Deze bedragen zijn bij elkaar slechts een gering gedeelte van hetgeen verdachte zich eenige jaren lang ten nadeele van zijn pa troons heeft toegeëigend; in totaal heeft hjj ongeveer negentig duizend gulden verduis terd. De oneerlijkheid van dezen jongeman, die reeds op jeugdigen leeftijd in de zaak was gekomen, werd in de hand gewerkt door de bijzondere slordige manier, waarop het finan- cieele beheer van de drukkerij werd gevoerd. Zooals het meer gaat met ondernemingen, die klein begonnen, tot belangrijke zaken uitdijen, hadden de bestuurders van deze zaak het niet noodig geoordeeld, de boeken elk jaar door een accountant te laten onderzoeken; de jaarlijksche controle op de boekhouding werd overgelaten aan een commissie van drie niet bepaald deskundige personen, die tel kenmale ln haar rapport aan de jaarverga dering mededeelde, dat de boekhouding in orde was. De frauduleuze inning aan het girokantoor van de twee geldsbedragen, waarvan hier sprake is. werd ontdekt door verd.'s vader, die aan de drukkerij een belangrijke functie bekleedde, welke hem het recht gaf, verschil lende rekeningen te openen en als gemachtigde van de onderneming gelden te innen. Ook zijn zoon, in wien hü het volste vertrouwen had, mocht zulks doen. Wel had hij gemerkt, dat zijn zoon, die gehuwd is, grootscheeps leefde en ook voor de. andere employé's was dat geen geheim, maar algemeen werd ge dacht dat de jongeman er met handelen wat bijverdiende. Daar de vader na zijn ontdek king, waarmede hij den bestuurder dadelijk in kennis had gesteld, den indruk had ge kregen, dat men hem van medeplichtigheid verdacht, had hij voorgesteld de zaak in han den der justitie te geven. Hierop is men toch niet ingegaan; eerst een jaar later is, als ge volg van bijzondere omstandigheden, aangifte gevolgd. Verd., die gedetineerd is, bekende met een onverschillig gezicht het hem ten laste ge legde; de rapporteur schildert hem dan ook als iemand, op wien niets indruk maakt. Hij vindt het alleen jammer, dat hij zijn vader in een moeilijk parket heeft gebracht, dat zijn vrouw gebrek lijdt en dat hij met mooi weer opgesloten zit! Het O. M., Mr. van Arkel, noemde de fei ten zeer ernstig. Verd. genoot het volste ver trouwen, ook van zijn vader, van wien spr. dan ook niet aanneemt dat hij bij de zaak betrokken is geweest. De eisch luickf* één Jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. L. Drilsma, voerde als juridisch argument aan, dat de weder rechtelijke toeëigening z.i. niet voldoende ln de dagvaarding is omschreven. Voor het ge val de rechtbank verd. op deze dagvaarding mocht veroordeeïen, drong pl. onder aanvoe ring van verschillende gronden op clementie aan. Uitspraak 18 April a.s. De rechtbank te Breda heeft een fabri kant uit Antwerpen, die op 8 December op den weg naar Moerdijk een man uit Zeven bergen met zijn auto aanreed, ten gevolge waarvan deze enkele dagen later overleed, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, onder bijzondere voorwaarden, waarbij o.a. wordt opgedragen een vergoeding van 1000 uit te keeren aan de weduwe van het slachtoffer. Geëischt was drie maanden hechtenis. Gisteren heeft de rechtbank te Breda een man uit Ginniken (een der verdachten van den moord en roof te Ulvenhout) tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal, conform den eisch. Met een of meer anderen had deze man een villa in het Ul- venhoutsche bosch leeggeplunderd. Behandeling van een spoorwegongeval voor de Rotterdamsche rechtbank De Rotterdamsche rechtbank heeft giste ren een spoorwegongeval op het station D.P. te Rotterdam te behandelen gehad. In October van het afgeloopen jaar had n.l. op dat station een ernstig ongeluk plaats gehad toen des nachts om 12.38 uur eën electrlsche trein bij het binnenkomen is ge- loopen op een wagen van den electrischen trein van 11.27 uur, die op een wissel was blijven staan. Bij de botsing was de wagen voerder J. Dijkman ernstig verwond. Zijn beide beenen waren gebroken. Ook was er nog al eenige materieele schade geweest. De seinhuiswachter E. L. had zich nu te verantwoorden terzake dat dit ongeluk te wijen zou zijn geweest aan zijn onoplettend heid. Verdachte gaf toe, dat hij wel schuld had, doch hü voerde tot zijn verdediging aan, dat hij dien nacht voor 't eerst ln den nieuwen winterdienst werkte. Het O. M. eischte een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftüd van een jaar. De uitspraak werd op 18 April bepaald. begaven de heeren zich naar de eerste etage, waar een zaak in meubelstoffen is gevestigd. Een aantal coupons stof, ter waarde van niet minder dan 4600, werd in de gang van het perceel klaargezet; ver volgens begaven de drie getrouwen zich naar de benedenverdieping, waar zij hun krachten beproefden op een brandkast, toebehoorende aan een concurrent van den boven wonenden koopman. De heeren kan telden het meubel, maakten er verschillende onderdeelen van kapot en boorden er eenige gaten in. Maar ondanks hun bekwaamhe den, slaagden zij er niet in, om tot den in houd door te dringen. Doch in elk geval waren de coupons er nog; één van het drie tal verliet het perceel, om een handkar te gaan halen, ten einde den lang niet lichten buit te kunnen vervoeren. En hiermede was voor de twee gewiekste rechercheurs, die de gedragingen van het drietal reeds geruimen tijd hadden gade geslagen, het oogenblik van ingrijpen ge komen. Zij gingen met actieve medewerking van een agent tot arrestatie over en het gevolg was, dat 10 Januari j.l. voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht stonden de 34-jarige boekbinder J. W. Roos, de 19-jarige diamantslijper G. F. Kuypers en de 48-jarige koopman P. J. E. M. Brizee. Het drietal bekende volmondig en op 24 Januari veroordeelde de Rechtbank Roos en Brizee ieder tot vier jaar gevangenisstraf, terwijl zij Kuypers, wiens verleden, hoewel allesbehalve brandschoon, gunstig afsteekt, bij dat van zijn kameraden, drie jaar ge vangenisstraf oplegde. Alleen Roos en Brizee gingen van dit vonnis in hooger beroep en gisteren stonden zij terecht voor het Amsterdamsche Ge rechtshof De waarnemende procureur-generaal, mr. Andringa, zeide zich met het vonnis van de Rechtbank te kunnen vereenigen, gezien het zware strafregister der beide verdach ten. Spr. kon zich best indenken, dat de reclasseering zulke misdadigers niet aan werk kan helpen. Eisch: bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Als verdedigers van Roos en Brizee, tra den op resp. mrs. jhr. S. M. S. de Ranitz en Huyer, die beiden clementie plehten. Uitspraak over 14 dagen. De kwesties te Winterswijk en Zutphen Het gerechtshof te Arnhem heeft behan deld de zaak tegen den gewezen gasdirecteur te Winterswijk, die wegens het aannemen van steekpenningen door de rechtbank te Zutphen werd veroordeeld tot 200 boete subs, een maand hechtenis. Verdachte ontkende ooit retourcommissies te hebben aangenomen. De procureur-generaal mr. Cnopius zou gaarne gezien hebben, dat bij het vaststellen van de strafmaat in alle corruptiezaken niet een bepaalde norm was aangenomen, doch dat rekening was gehouden met het door de directeuren genotü voordeel, Nu er eenmaal een dergelijke norm is aangenomen, kon spr. zich met het vonnis der rechtbank vereeni gen, zoodat bevestiging daarvan werd gere- quireerd. De verdediger, mr. de Jonge uit Zutphen pleitte vrijspraak. Verder stond terecht de gewezen directeur der gasfabriek te Zutphen. die wegens een zelfde feit door de rechtbank aldaar werd veroordeeld tot ƒ200 boete, subs. 1 maano hechtenis. Ook in deze zaak eischte de procureur- generaal bevestiging van het vonnis der recht bank te Zutphen. Mr. de Jonge, de verdediger pleitte ook vcor dezen verdachte vrijspraak. De uitspraak in beide zaken werd op 18 April bepaald. In den nacht van 16 op 17 November j.l. heeft perceel Singel 27Ö, te Amsterdam, be zoek gehad van een drietal in Amsterdam zeer bekende en in hun vak uiterst bekwame leden van het inbrekersgilde. Na met behulp van een breekijzer, de deur van het gelijk- straats in het perceel ondergebrachte kan toor en magazijn te hebben opengebroken, De jaarlijksche vergadering van het Co mité Consultatif International des commu nications téléphoniques a grande distance zal ditmaal van 3 tot 10 Juni a.s. te Berlün worden gehouden. De Nederlandsche afvaardiging naar deze bijeenkomst zal bestaan uit de heeren: jhr. ir. W. M. H. Braun, hoofdingenieur der Telegrafie, leider der delegatie, H. J. Claa- sen, chef van de afdeeling Telefonie van het hoofdbestuur der P. en T., ir. A. H. de Voogt, ingenieur der Telegrafie, T. Nauta. commies der P. en T. benevens den heer G. C. Snijders, directeur der gemeentetele foon te Amsterdam. Omtrent de ter sprake komende onder werpen zullen vooraf voorstellen worden geformuleerd, waartoe de rapporteurs van verschillende landen onder welke ook Nederland binnenkort te Kopenhagen zullen büeenkomen. Het toegezegde bezoek aan de elf groote vergaderingen, welke vanwege het R. K. Werkliedenverbond a.s. Zondag ln het lana gehouden worden, noopte het Verbondsbe- stuur tot het beleggen van enkele parallel vergaderingen ln de volgende plaatsen: ARNHEM. Gehouden zullen worden twee vergaderingen: eene in het Bondsgebouw aan den Rozendaalscheweg. onder leiding van den •leer H. Brouwer en een tweede vergadering in het Centraal-gebouw, Bakkerstraat. Deze tweede vergadering zal gepresideerd worden door den heer J. B. Faassen. EINDHOVEN. Gehouden worden twee ver gaderingen: ééne in de groote zaal van het Bondsgebouw, onder leiding van den heer J. A. Kolkman, voor degenen, die komen van buiten Eindhoven, en een tweede voor de leden uit Eindhoven zelf, in een zaal vlak naast het Bondsgebouw. Deze tweede verga dering wordt geleid door den heer J. Kok. ENSCHEBE. Gehouden worden twee ver gaderingen, eene in „Tivoli" onder leiding van den heer J. Th. Nükamp, voor degenen, die komen uit de omgeving van Enschede en een tweede in het gebouw „Concordia," Markt, voor de leden uit Enschede zelf. Deze tweede vergadering wordt geleld door den heer Geer- dink. MAASTRICHT. Gehouden worden twee vergaderingen: ééne in de Kruisheerenkerk, wegens ziekte van den heer Henri Hermans, onder leiding van den heer P. Kaanen en een tweede ln de Dominicanenkerk, Groote straat bij het Vrijhof. Voorzitter van deze tweede vergadering is de heer E. Manns. TILBURG. Gehouden worden twee verga deringen: eene in het Bondsgebouw onder leiding van den heer A. v. Rüen en een twee de vergadering in ..De Nieuwe Koninklijke Harmonie," Stationstraat. Deze tweede ver gadering zal gepresideerd worden door den heer H. Eijkemans. De afdeelingen, die zich voor bezoek aan de Tilburgsche vergaderin gen opgaven, ontvangen van den secretaris der R. K. W. V. te Tilburg nog bericht, welke vergadering zij kunnen bijwonen. Voor de vergadering te ALKMAAR zullen nog nadere voorzieningen getroffen worden. Het aanvangsuur van alle vergaderingen Is elf uur, uitgezonderd Zwolle, waar om 11.30 Alkmaar en Enschede waar om twee uur en Den Haag, waar om half 4 begonnen wordt. Proeven in verband met de a.s. trans- oceanische programma-uitwisseling Na Engeland en Australië thans ook Holland hoorbaar Het bekende Amerikaansche 50 KW-sta- tion WGY te Schenectady is er in geslaagd om een programma van den PHOHI-zender te Huizen (PHD te ontvangen en opnieuw uit te zenden. Gedurende 36 minuten werd het programma van het Hollandsche sta tion door WGY uitgezonden en al dien tijd was ds kwaliteit der heruitzending even voortreffelijk, als anders bij een studio uitzending van WGY 'het geval was. De geluidssterkte was beter, dan van eenige andere heruitzending door WGY tot stand gebracht en de Amerikaansche luisteraars waren enthousiast over de goede muziek, welke hun door den zender uit „het land van tulpen, kanalen en windmolens" werd geboden. De heruitzending van PHI staat in ver band met de proeven, welke door de Ameri kaansche Omroepingenieurs met betrekking tot de a.s. internationale programma-uit wisseling genomen worden en is een mooi succes voor beide landen. De Amerikaansche luisteraars waren bui tengewoon tevreden over de wüze, waarop de Hollandsche omroeper van PHI de aan kondigingen deed en roemden hem om zjjn uitstekende uitspraak. De stationsleiding ontving verschillende brieven van Hol landsche Amerikanen, die in 30 of 40 jaar geen Nederlandsch hadden hooren spreken de aankondigingen geschiedden in het En- gelsch en Hollandsch en thans met ont roering naar de taal hunner jeugd hadden geluisterd. Op verzoek van de luisteraars, zal station WGY een heruitzending van het program ma van Huizen telkenmale herhalen, wan neer het blijkt, dat de geluidssterkte vol doende waarborg biedt voor goede weer gave. De Hollandsche programma's worden op het ontvangstation van Schenectady, dat eenige kilometers van den zender verwü- derd ligt, opgenomen en versterkt. De her uitzending wordt door 39 Amerikaansche zenders overgenomen, doch het ligt in de bedoeling in de toekomst ook nog andere „networks" aan te sluiten. Het bekende Amerikaansche automobiel concern der Stutz Motor Car Co., heeft medegedeeld, dat al haar nieuwe modellen met een zeslamps radiotoestel zullen worden uitgerust, als onderdeel van de uitrusting. Het toestel is volkomen onzichtbaar in de carosserie ingebouwd en is met behulp van enkele knoppen op het dashboard regelbaar. De antenne is in den kap van den wagen ingebouwd en een kleine luid spreker is eveneens aanwezig. Het 75-jarig bestaan. De vereeniging van de H. Elisabeth te Rotterdam tot ondersteuning van arme zieken heeft gisteren haar 75-jarig bestaan gevierd. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent droeg des morgens in de St. Laurentiuskerk aan d'en Houttuin een pontificale H. Mis op.. Des middags te half drie werd in ae schouwburgzaal van het Gezellengebouw aan het Stationsplein te Rotterdam een feesvergadering plaats, die door Z. D. H. Mgr. Aengenent werd bijgewoond. Patpr dr. Cassianus Hentzen O. F. M. sprak een herdenkingsrede uit, waarna ook Mgr. de vergadering toesprak. Mgr. schetste het mooie werk der vereeniging. Er is, aldus Mgr., maar één woord om deze vereeniging te kenschetsen: naasten liefde. Daaruit blijkt ook hoe sterk het ge loof ls. Want alleen een krachtig geloof kan die liefde zoo sterk maken. Daarom was het voor mij hedenmorgen een heerlijK oogenblik, toen ik U den God van liefde in de H. Communie mocht geven en aldus in u bezegelen de liefde. Wanneer ik den wensch uitspreek, dat uw zegenrijke arbeid in Rotterdam heerlüK zal worden voortgezet, dan heb ik vóór mij de zekerheid dat zulks geschieden zal, wijl gü dat werk hedenmorgen met zco krach tig enthousiasme ln de H. Eucharistie hebt bezegeld. Moge in Rotterdam, zoo bekend om zijn weldadigheidszin, die naastenliefde nog breeder zich ontplooien en tot in leng te van dagen uw vereeniging haar zegen- rijken arbeid voortzetten. Nadat deze woorden met hartelijk applaus door de vergadering waren beantwoord, deelde Mgr. onder geestdriftige toejuichin gen mede, dat het Z. H. den Paus behaagd had, de presidente der vereeniging mej. v. d. Lugt, het gouden eerekruis Pro Eccle sia et Pontifice te verleenen. Nadat de voorzittter Mgr. voor deze on derscheiding en voor zijn woorden had dank gezegd, verliet Mgr. de vergadering ea, was de bijeenkomst ten einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11