f125.- f50.- 8f ONDER ROOD SCHRIKBEWIND Telegrafisch Weerbericht Spinnewebjes 'm *0» SS - km*™** bureaux: N ASS A U LA A N 49' DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 5 APRIL 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17123 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECSSTÉN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL. Hoe „Het Volk" polemiseert II. TOON EN TAKTIEK fftoSSSe "ItoV,mo«-JT Duitsche ruiters in Haarlemmermeer Groote ongerustheid omtrent de AustraliëEngeland- vliegers De Veendammer Hypotheekbank Pastoor Th. v. d. Laar Een radio-station bij Batavia R. K. Kiesvereeniging „Plicht en Recht" Heemstede Het Heldendicht der Roomsche Daad De verbinding Amster- dam-Boven Rijn beslist Een geval van nekkramp De expres-trein Boekarest—Kisjinew ontspoord Hij had geen haast Een geheimzinnige misdaad .J De noodlanding van den heer Van Lear Black Ook het vliegtuig onbe schadigd De verbinding met Schiermonnikoog hersteld Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem - ,1 TelcJoon No. 13866 (drieTijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Ageatschappen: per week 25 ct.; pér kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 5 3.58 bi> vooruitbetaling. j ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, t4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke rcgel meet 15 ct.. bij voornitbel. Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den leksl 60 ct. per regel. Allealionné'sopdit blad zijn ingevolgedeverzekeringsvoorwaarden n Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door/TCffl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uli verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; wil. bij een ongeval met f OCH verlies van een hand; t4 ijj- bij verlies van een <{7fï f>iJ 'n breuk van doodelijken afloop; I faWuL"*een voet ot een oog I I i.W»~duim of wijsvinger; UÜ» been of arm: bij verlies van een hand; bij verlies van een bij verlies v. een f» anderen vinger. Wij hebben onder de sociaal-demo craten niet veel vrienden. „Geen wonder!" zal men ons tegen werpen. Het zij zoo. Maar één sociaal-democratischen vriend hebben wij toch zeer zeker: 't Is een bezadigd man, wiens eerlijke zij het o.i. ook absoluut onjuiste overtuiging wij in den loop der jaren hebben leeren waardeeren. Deze zeldzame, deze unieke socialisti sche vriend nu is toevallig een intieme kennis vanden M.-redacteur van „Het Volk", die de heroïeke taak op zich nam, al onze Weensche onthullingen te doen uiteenspatten als kleurige zeepbel len in genadelooze zon. En deze gemeenschappelijke vriend had ons met de vlotte, eerlijke overtui gingskracht, waarover hij beschikt, plechtig verklaard: Deze M.-redacteur is niet alleen een eersteklas-journalist met rijke kennis omtrent Weenen hij is ook een be zadigd, hoogstaand mensch. Gaarne hebben wij deze verklaring omtrent een collega aanvaard, en toen wij vernamen, dat juist hij er toe geroe pen was, zijn Weensche beschouwingen tegenover de onze te stellen, hebben wij ons als vakman verheugd: Dat kon een voorname, misschien zelfs een vruchtbare polemiek worden! Na lezing van de een en twintig arti kelen, welke de M.-redacteur van „Het Volk" tegen ons, heel giftig-persoonlijk, richtte, voelen wij ons echter pijnlijk teleurgesteld. En als onze gemeenschappelijke vriend de hem ingeboren eerlijkheid ook thans wil laten gelden, zal hij moeten erken nen, dat hij zich, althans ditmaal, in zijn partijgenootelijkcn vriend leelijk vergist heeft. Dc toon, waarin de M.-redacteur zijn artikelen schreef, gaat niet uit boven dien, welken de eerste de beste wild- harige roode pennevechter in de socialis tische pers pleegt aan te slaan, wanneer er met demagogische oogmerken op de groote trom geslagen moet worden of wanneer er roode munt geslagen kan worden uit laffe sensatie. Heel in 't begin wil de M.-redacteur zich blijkbaar behoorlijk gedragen: met 'n tikje vergoelijkend medelijden ver onderstelt hij, dat wij niet zoo erg schul dig zijn: onze christelijk-sociale vrien den in Weenen hadden ons schandelijk belogen en bedrogen; wij gaven slechts „valsch getuigenis in commissie" Dat was hoezeer ook in strijd met de feiten een eerlijke veronderstel ling, waarvoor de schrijver zich niet behoefde te schamen; 't was immers mogelijk, dat een van ons beiden onjuist was ingelicht, en dat wij, ieder voor ons zelf, het eerlijk meenden. Doch, op dit niet-laakbare standpunt heeft de M.-redacteur zich niet lang kunnen handhaven; misschien vreesde hij, cjat de op sensatie beluste lezers zijn geschrijf aldus niet gepeperd genoeg zouden vinden misschien kwam ny, al schrijvende, tot een andere, voor hem minder eervolle veronderstelling; een feit is het, dat hij er al spoedig toe over ging, ons persoonlijk lengen en laster te verwijten en zich vermeien ging in min derwaardige scheidtermen. Elders weer haalt hij er een verklaring van 'n zekeren Johannes Müller, een physioloog en psycholoog van honderd jaar geleden, bij, waaruit zou kunnen blijken „Waarom de heer Speet moest liegen"! „De onaangename gewaarwordingen, die zijn zintuigen bij het rondspeuren in de roode buitenwereld ontvingen en die hij ten onrechte aan het roode schrikbewind toe schreef, zün inderdaad slechts de weerslag van het komplex van eigenschapnen van zijn eigen zwarte ziel". Zoo staat het er. Dit nonsensicaal geschrijf, dat natuur lijk door niemand begrepen wordt en blijkbaar alleen maar moet dienen om de aandacht der lezers van de eigenlijke feiten af te wenden, teekent wel heel s„herp de verlegenheid, waarin de M.-redacteur verkeerde, nu hij hoe dan ook een verklaring moest geven van het probleem: Hoe wij zooveel krasse beweringen konden uitspreken, als er dan toch niets van v/aar was. Bleef de M.-redacteur aldus in den toon wel heel verre beneden het Neder- landsch journalistiek peil, in de taktiek misdroeg hij zich niet minder. Vóór alles tracht hij zijn lezers te sug- gereeren Die Speet weet er niets van. En in dienst van deze taktiek zijn alle middelen hem goed genoeg: Als wij, om de opbrengsten der ver schillende Weensche gemeente-belastin gen aan te duiden in millioenen schil lings, de millioenen uitdrukten in hon derd-tallen, tientallen en eenheden, daarachter een dikke, vette punt plaats ten en hieraan als decimalen, honderd sten en duizendsten nog drie cijfers toevoegden om tot in duizendsten juist te zijn, dan heet het, dat wij met dui zend vermenigvuldigd hebben, ofwel uit gemis aan kennis van zaken, ofwel met de minder faire bedoeling, de Weensche gemeente-belastingen door middel van een trucje exhorbitant veel hooger voor te stellen dan ze inderdaad zijn. Aan dit ééne taktiek je besteedt de M.-redacteur een groot deel van een artikel, ofschoon de Weensche wethou der Breitner hem zelf de woorden in den mond legt: „Dat '*an toch een kind begrijpen, dat al die belastingbedragen (zooals ze op zettelijk verkeerd begrepen werden L. S.) onjuist zijn." Inderdaad! Welke journalist zal er nu zoo mallotig zijn, bepaalde cijfers, zeer belangrijk in het betoog, met duizend te vermenigvuldigen, wanneer de onzin er daardoor duimendik op komt te liggen? Een andere proeve van de hier bespro- iRsn taktiek Wij hadden, toen wij de terreur der sociaal-democraten in Weenen bespra ken, geschreven: „De mishandelingen van katholieke man nen en jongelingen, zelfs door en onder be scherming van burgemeester Seitz' roode politie, leveren daarvan evenzoovcle „door slaande" bewijzen." „Arme Speet!" roept de M.-redacteur nu quasi-meelijdend en quasi-verbaasd uit, „ze leveren slechts het bewijs, hoe je door slaatDe politie in Weenen is Rijkspoli tie. Haar hoofd en verantwoordelijk chef is dus een niet sociaal-demoeraat, Schober, en de „doorslaande bewijzen" van zijn anti socialistische gezindheid werden in Juni 1927 naar het massagraf op het Zentralfriedhof gedragen. Burgemeester Seitz is Landeshauptman, maar ten aanzien van de politie-practijken in zijn „Land" staat hij machteloos tusschen de zwarte regcering en den zwarten politie chef En dc jammerlijk onwetende lieer Speet grijpt in zijn pathologische behoefte om zijn Weensche zinsbegoocheling op te sieren naar deze politie als terreur-instrument der sociaal-democraten. O, stumper, stumper." Het roode lezers-vee, dat dezen uitval gretig naar binnen graasde, heeft zich na dit hartversterkend hapje natuurlijk volmaakt voldaan gevoeld: Nu was toch wel het onomstootelijke bewijs geleverd, dat die Roomsche jour nalist (wat deed-ie in de kou!) van toe ten noch blazen wist! Alle andere beweringen waren natuur lijk navenant. De M.-redacteur moet er wél op ge speculeerd hebben, dat de abonné's van „Het Volk" onze artikelen toch niet gelezen hadden; hij mocht zich dus wel eenige „vrijmoedigheid" veroorloven. Nu is de „vrijmoedigheid" in dit geval echter wel verschrikkelijk ver gegaan, immers, in onze artikelen maakten wij heel nadrukkelijk onderscheid tusschen de „eigen roode politie", waarover de socialistische leiders in Weenen beschik ken, en „de Staatspolitie, het officieele en wettige orgaan der openbare veilig heid". Ziehier het bewijs in letterlijk citaat: Wij schreven in ons artikel XI (in de brochure: pagina 24, tweede kolom): „Om hun terreur nog meer kracht bij te zetten, beschikken de socialistische leiders in Weenen ook over een eigen roode „poli- ti c,e ze politie wordt „Republikeinsche Schutzbund" geheeten. Het bestaan van deze roode politie is vol komen illegaal (onwettig), en beteekent bij voortduring een ontzettend gevaar voor de rust en de veiligheid in het land, temeer, omdat de staatspolitie het officieele en wettige orgaan der openbare veiligheid alsook de militaire „Wehrmacht", zeer be trouwbaar zijn in de handhaving van het gezag en zich door het roode gedrijf in het minst niet van haar stuk laten brengen." En verder schreven wij in hetzelfde artikel (m de brochure: pagina 25, eerste kolom): „Neen. de roode Schutzbund wordt in Wee nen niet vertrouwd. I-Iet heet, dat deze machtsformatie moet dienen om de republiek te beschermen; in waarheid is zij een machts-, een gewelds- werktuig in de handen der socialistische leiders. En ijverig werkt deze „politie" dan ook mee met de roode terreur. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat deze mooie politie katholieke kerkgangers men heeft het vooral op katholieke jonge mannen gemunt -- na afloop van de H. Mis opwachtte en mishandelde. Nu vragen wij heel gemoedelijk: Was hier een misverstand mogelijk? kon de M.-redacteur veronderstellen, dot wii met de poiitie-organisatie in Weenen niet bekend waren? mocht hij het voorstellen, alsof wy de kerkgangers door en %nder bescherming van Mgr. Seipel's staatspolitie heten afranselen? Hiermede achten wij èn toon èn tak tiek van onzen rooden opponent genoeg zaameetroeerd - en gaarne wachten wif brieven af van sociaal-democraten moedwil in het spel zijn, en men zal ons geen gebrek aan v'ertrouweninde inensclien kunnen verwijten, wanneei wy dezen rooden journalist m neei zyn artikelenreeks diskwalificeerden ais op- zettelijk-misleidend, om van ergei maar te zwijgen. We zullen onzen opponent in zyn min derwaardige journalistieke gedraging echter niet volgen. Wij zullen ons er boven verheven acn- ten, hem een leugenaar en lasteraar ie schelden, wij zullen geen physiologiscne uitspraak te baat nemen om te demon - streeren, waarom hij liegen moest. Wij zullen, hoezeer de feiten zich 00 vaak tegen hem keeren, ons best doen, te gelooven, dat hij te goeder trouw ge dwaald heeft en slechts uit onbegrensd vertrouwen in zijn onbetrouwbare Ween sche voorlichters de ergste leugens en lasteringen heeft neergeschreven. Waarbij wij intusschen niet mogen verzuimen, op te merken, dat zijn goed- geloovigheid onder de influisteringen van de roode Weensche Mephisto's wel ongeloofelijk lankmoedig geweest moet zijn. Hij heeft toch immers zelf in de prak tijk kunnen ondervinden, wat de hei ligste verzekeringen van zijn Austro- Marxistisehe vrienden waard zijn: Toen de M.-redacteur indertijd zyn eerste brochure over Weenen zou laten verschijnen, schreef hij met heilige over tuiging, natuurlijk steunend op de ver klaringen van z'n Weensche „Genossen": „De Repubükanische Schutzwehr is onge wapend. Wapens zijn er niet. Wapens mogen er niet zijn. Het Weensche gemeentebestuur vatte het als een tartende beleediging op. toen een militaire Entente-commissie toch een onderzoek wildeinstellen naar de aan wezigheid van wapens in het gebouw der coöperatie. De Republikanische Schutzwehr kon zooveel wantrouwen evenmin dulden en dreigde de gebouwen met een cordon van 25.000 man af te sluiten. Het onderzoek ging niet door. Er zijn geen wapenen in Weenen." Ziezoo! Maar nu is het den M.-redacteur toch bekend, dat sindsdien meerdere roode wapendepots door de Staatspolitie zijn leeggehaald: in April 1926 b.v. vond de politie in een rood arsenaal bestanddee- len voor 30.000 geweren en 600 a 700 machinegeweren, en nog heel onlangs forceerde de politie een kelder onder het gebouw der roode „Arbeiterzeitung", waarin de Schutzbund een keurcollectie moordwapenen bleek te bewaren. Deze sprekende feiten hadden den M.-redacteur tot nadenken moeten stem men; hier was hem toch het bewijs geleverd, dat de Weensche voorlichters hem belogen en bedrogen. Tegen alle waarschijnlijkheid in is hij echter blijven zweren bij zijn Weensche vrienden. Soit! Tegen alle waarschijnlijkheid m zullen wij onzen rooden opponent blijven be schouwen en behandelen als een collega, door met wien te polemiseeren wij ons zelf niet vergooien. L. Een internationale ruiteravontl In de maand December 1928 zyn verschil lende Nederlandsche landelijke ruiters in Keulen geweest en daar met groote hartelijk heid ontvangen. Onze Hollanders hebben toen in ruime mate de sympathie der Duit- schers ervaren. Nadat Holl&ndsche en Duit sche landelijke ruiters met elkaar in allerlei wedstrijden in het groote Keulsche stadion waren opgetreden, gaven de Duitschers den wensch te kennen om gebrtiik te maken van de gesloten vriendschap om zich eens op de hoogte te komen stellen, van onze landbouw bedrijven, van den stand van onze veeteelt, hoenderteelt, boschbouw, industrie, enz. Onder leiding van den Landrat b.d. Win- kelmann zullen een 14-tal ruiters ur. West- falen in de maand Mei een grooten afstands- rit door ons land maken en zal Haarlemmer meer het einddoel van dien rit zijn. De ryvereenigingen in de Haarlemmermeer en Amstelveen hebben haar volle medewer king toegezegd uit dankbaarheid voor het geen zij in Duitschland hebben genoten en wetende dat ons land een goeden naam op het gebied der gastvrijheid heeft hoog te hoüden. Vrijdagmiddag 3 Mei zullen de Duitsche boerenzoons in Hoofddorp aankomen. De rii- vereeniging „Kapitein van der Wal" zal zor gen voor onderdak van paarden en ruiters, terwijl des avonds in de groote zaal van hotel „de Beurs" een internationale ruiter- avond zal worden gegeven. Deze feestverga- dering is toegankelijk niet alleen voor de landelijke ruiters, maar ook tegen een billij ken toegangsprijs voor iedereen, die van zijne belangstelling wil blijk geven en toonen dat ons volk nog steeds gasten op waardige wijze weet te ontvangen. Het programma van den avond zal weldra worden bekend gemaakt; van verscheidene kanten is vol geestdrift warme medewer king toegezegd, zoodat het welslagen zeker is te achten. Omtrent het lot der vliegers Kingsfort, Smith en Ulm, die me de „Southern Cross" van Australië naar Engeland waren gestart, heerscht groote ongerustheid. Het onderzoek is tot nu toe zonder resultaat gebleven. Een vliegtuig, uitgezonden om de bemanning te zooken, is onverrichterzake teruggekeerd. Naar verluidt, zouden zwakke ciraadlooze signalen van de vermisten ontvangen zijn. Bevestiging van dit gerucht is echter nog niet verkregen. Een belangrijk arrest van het gerechtshof te Amsterdam Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, kleeft het gerechtehof te Amsterdam heden een uiterst belangrijk arrest gewezen voor de aandeelhouders der Veendammer Hypotheek bank. Curatoren hadden toch een aandeelhouder tot bijstorting aangesproken, die zich beriep op compensatie, voortvloeiende uit het bezit van pandbrieven. Het Hof heeft thans curato ren in het gelijk gesteld en beslist, dat ten opzichte van de verplichting tot volstorting van aandoe;en compensatie niet is toegelaten. Mer. meldt ons uit Medemblik: Alhier is de Zeereenv. heer Pastoor Th. v. d Laar, voorzien van de H. H, Sacramenten der Stervenden Als een donderslag zal dit velen in de ooren klinken, daar de steeds opgewekte en beminnelijke pastoor aller hoogachting en sympathie bezit. Zoowel parochianen als niet-katholieken zullen zeker met leedwezen dit bericht vernemen en ho pen op zoo mogelijk herstel. Aneta seint uit Batavia: Spoedig zal worden aangevangen met het bouwen van een radio-station bij Batavia. De kosten worden geraamd op 185000- Er zal een aanbesteding worden gehouden. Op MAANDAG 8 APRIL a.s. des avonds 8 uur precies, zal de be kende film vertoond worden in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. Toegang vrij voor Leden en niet- Ledcn. De Amsterdamsche gemeenteraad vereenigt zich met het Geldersche vallei-plan Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren dc beraadslagingen over de kwestie der verbinding Amsterdam-Boven Rijn beëindigd. Tijdens de besprekingen hadden nog de raadsleden Boekman, v. d. Tempel. Wouden berg, Pothuis. Wibaut en Ossendorp de vol gende motie ingediend: De Raad, van oordeel, dat de verbetering der verbin ding van Amsterdam met denBoven-Rijn, het meest gediend wordt, door den aanleg van een kanaal, Ioopende van Amsterdam over Utrecht en Wijk bij Duurstede naar Tiel; van oordeel, dat het tevens ook wensche- Hjk is. dat burgemeester en wethouders, het zij zelfstandig, hetzij in overleg met de re geering of andere daarvoor in aanmerking komende. Overheidsorganen, de beteekenis onderzoeken, van het plan-Mussert om de sluis Westelijk van Utrecht in het ontwor pen kanaal Amsterdam-V/ijk bij Duurstede te doen vervallen. gaat over tot dc orde van den dag. Deze motie werd echter verworpen. Met 21 tegen 20 stemmen werd het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen tot de uitvoering van het plan tot den aan leg van een kanaal door de Geldersche val lei. aangenomen. Vóór stemden de zes wethouders en de leden Weiss, Jansen, Carels, dr. Vos, mevr: Koek Mulder, Solkesz. Romme, mej. Criélars, Pe ters, Kropman, Gulden. De Miranda, E. Polak, van Meorveld en Woitjer. Tegen de leden Baas, Boekman, Wouden berg, mevrouw Tiisnys, Pothuis, Van Meurs, mevr. Van Biltz—Bonn, Wibaut, Ossendorp, W. Polak, Klaas de Vries, Wijnkoop, mevr. Van Zelm, Veegers, Pritoz, Lisser, Van den Bergh, Van den Tempel, Douwes. Van Ha- mersveld. Gisteren werd 'n knaapje onder Winscho ten bewusteloos aan den weg gevonden. Men heeft den kleine, J. H. genaamd naar Gro ningen overgebracht, alwaar geconstateerd werd, dat hij nekkramp had. Zijn toestand is zeer ernstig. Reeds zijn 20 dooden en 60 gewonden geborgen BOEKAREST, 5 April. De expres-trein Boekarest—Jassy is in de nabijheid van Bokoc gederailleerd. Uit de putnhoopen van den vernielden trein zijn tot nog toe de lijken van zes slachtoffers genaaid. Men verwacht echter, dat het aantal dooden veel grooter is. Er zijn vele ernstige gewonden. Reeds twintig dooden. BERLIJN, 5 April De „B. Z. Am. Mit- tag" meldt inzake het spoorwegongeluk bij Botoc, dat van den sneltrein Kisjinew Boekarest die is ontspoord nabij het station Bokoc bij Buzeu, dat drie personenwagens zijn omgeslagen. Er zouden reeds twintig dooden geborgen zijn en zestig gewonden. Het reddingswerk wordt door den sneeuw storm ten zeerste belemmerd. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Zeereerw. heer P. J. A. van der Cammen, Deken van Delft. De Zeereerw. Deken hield een lijkrede, naar aanleiding van de tekstwoorden: „HI- larem datorem diligit Deus"; God heeft den blijden gever lief. II Co. IX7. Na de absoute had de beaarding plaats, welke geschiedde door den Z.Eerw. heer A. C. J. Schraag, deken van Schiedam. Maar de palen waren weg. Eenige maanden terug kocht de café houder C. Groeneveld een partij oude tele foonpalen, die langs den Lijnderdyk lagen. Veel- haast om ze weg te halen, had hij blijkbaar niet, want ze bleven steeds lig gen, totdat hij deze voor een paar dagen geleden noodig had en iemand met een auto de opdracht gaf de partij palen te halen. Maar juist was iemand hem voor geweest, want er was geen houtje meer te zien. Een onderzoek door de politie bracht aan het licht, dat A. L„ daar woonachtig, met toestemming van den opzichter van den Haarlemmermeerpolder, de palen had weg gehaald en reeds voor een gedeelte lia<j verwerkt. G. en L. hebben het zaakje, dat blijkbaar op een misverstand berust, in der minne weten te schikken. Dcelen van een nienschelijk lichaam opgcvischt Men meldt uit Dieren aan de ..Geld.": In het Dieren—Apeldoornsch kanaal zijn ter hoogte van Eerbeek gedeelten van een vrouwenlichaam opgevischt. Eerst werd een voet en later het benedenbeen gevonden. Het dreggen staat onder leiding van de Eerbeek- sche politie, die bezig is 't geheele kanaal af te zoeken. Men staat hier nog voor een onopgelost raadsel. Dc reis kan binnen enkele dagen voortgezet worden Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat de berichten omtrent de vernieling van het toestel van den heer van Lear Black bij een noodlanding bij Genua absoluut onjuist zijn. Tijdens de vlucht van Rome naar Parijs geraakten twee van de drie motoren van het Fokker-vliegtuig, waarmee de heer van Lear Black reist, defect. De vlieger Scholte achtte het raadzaam niet op één motor door te vliegen en maakte een nood landing. die vlot verliep. Daarna bleek dat voor het herstel der beide motoren eenige onderdeden, die niet aan boord waren, noo dig waren. Deze onderdeden worden thans zoo spoedig mogelijk van Parijs naar Genua verzonden, om het toestel in orde te kun nen brengen. De heer van Lear Black heeft aan zijn kantoor te Londen geseind, dat hij de reis binnen enkele dagenmet het zelfde vliegtuig hoopt voort te zetten. De telegrafische en telefonische gemeen schap met Schiermonnikoog is hersteld. Hoogste barometerstand 766.1 m.m. te La Coruna. Laagste barometerstand 748.3 m.m. te Jan Mayen. Verwachting: Meest matige wind, uit westelijke richtin gen, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, iets zachter. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 21 tegen 20 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, terzake van de ver binding AmsterdamBoven-Rijn met een kanaal door de Geldersche Vallei. He vliegtuig van den heer Van Lear Black is, blijkens nader bericht, onbeschadigd ge bleven. Binnen enkele dagen kan dc reis worden voortgezet. Te Den Haag heeft de stichtingsvergade ring plaatsgehad van het Comité Katholiek 's-Gravenhagc. De telefonische en telegrafische verbin ding met Schiermonnikoog is hersteld. Te Den Hoorn, onder de gemeente Schip- en begrafenis plaatsgehad van wijlen den luiden, heeft gisteren de plechtige uitvaart Zeereerw. heer Pastoor J. C. Vasse. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ten opzichte van de verplichting tot volstorting van aandeelen der Veendammer Hypotheek bank beslist, dat compensatie niet is toe gelaten. Ongerustheid over het lot der Australië—* Engeland-vliegers. Te Den Haag zijn twee personen door rioolgas den verstikkingsdood gestorven. Het aftreden van het kabinet-Scipel, Weensche en buitcnlandsche persstemmen. De begrafenis van Myron Herrick, den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, heeft gisteren onder groote belangstelling plaats gehad. Opnieuw een ernstig mijnongeluk in een Belgische kolenmijn; zes slachtoffers. De eerstvolgende bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond zal op 10 Juni a.s. te Madrid plaats hebben. Lord Balfour trekt zich uit het openbare leven terug. OP CRITICUS Het puntje van een gaeuwe pen Is 't felste wapen dat ick ken. J, Cats OP MAAKTSCHE BUIEN IN APRIL Ga maar uw gangen, olijke guit, Wjj zitten in huis en lachen u uit. J. v. Droogenbroeck OP WERELDREIZIGER Zoolang de mensch leeft, is de wereld hem te klein; als hij gestorven is, is een kleine grafruimte voldoende voor hem. P. Chenent. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.53, achter uit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.13 uur. Wsmstf - l - J -«j Tragisch ongeval bij rioleeringswerkzaamheden te Den Haag, waarbij 2 personen om het leven kwamen. Overzicht van de plaats des onheils, aan het Laak kioartier te Den Haag, waar het ongeluk, gebeurde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1