Dingen van den Dag Landbouw en Visscherij Binnenlandsch Nieuws MOETEN WIJ NAAR EEN ALGEMEEN PROGRAMMA TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 Zandvoort Fossiele resten in het Twen te-Rijnkanaal gebied V/at elke maand te doen geeft De Katholieke Vredesbond en de verhouding tusschen Nederland en België Een eigenaardige combinatie Sneevliet verdwenen Besmettelijke ziekten De Centrale Commissie voor de filmkeuring LEGER EN VLOOT XVde Algsm. Vergadering van de R.K. Vereeniging van Marine-personeel „St. Christophorus" Dubbelwandige glazen poot- aardappelbewaarplaatsen De uitvoer van rundvee naar België De veilingvereenigingen in Nederland KUNST EN KENNIS Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres De in- en doorvoer van eieren Diamanten jubileum van het St. Bemulphusgilde 14 Zandvoort, dat den Haarlemmers en Amsterdammers in den zomer vele uren van genot vermag te bieden, ver keert als gemeente in niet al te flo rissante omstandigheden. Den niet- Zandvoorters behoeft dat niet geheel koud te laten, want een bloeiend en aangenaam Zandvoort zal ook hun meer vreugde kunnen bieden en waar schijnlijk zal de geheele middenstand en daardoor het overgroote deel der be volking dezer streek voordeelen pluk ken van welvaart te Zandvoort. De bloembollenteelt in deze streek, de voorspoedige visscherij in IJmuiden, de mooie woongelegenheid in deze omge ving, maken van onze omgeving het Californië van Europa en een bloeiende badplaats Zandvoort kan deze voor deelen slechts verhoogen. Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag, waarom Zandvoort zich niet tot de hoogte van Scheveningen, Ostende of Noordwijk heeft kunnen opwerken. Waarschijnlijk heeft Zandvoort den man of de mannen gemist met genoeg ondernemingsgeest, doorzicht en voort varendheid, om het mooie zeestrand, met wat er aan vast zit, productief te maken. In elk van de genoemde plaat sen worden de namen genoemd van hen, die de gemeente groot maakten, in Zandvoort luistert men tevergeefs naar op dit gebied klinkende namen. Van meer belang is, wat de toekomst brengen kan en dan moet al dadelijk het verheugend verschijnsel vastgelegd worden, dat er thans de wil is om voor uit te komen. Vooral burgemeester van Alphen getroost zich daarvoor veel moeite. Om een kwaal te genezen, is het van groot belang de oorzaken van de ziekte te kennen. Als zoodanig worden opgegeven de eenzijdigheid van Zandvoort's bedrij vigheid, de slechte toestand van de ge meentekas en de niet meer moderne verbindingen van Zandvoort met het achterland. Zandvoort's bevolking leeft van de zeer wisselende uitkomsten van hei badseizoen. Dat vraagt in den zomer zeer veel werkkrachten, die voor een groot gedeelte dan ook in den winter achterblijven, terwijl er dan geen vol doende emplooi voor die menschen is, omdat het heel moeilijk is in Zand voort een industrie te vestigen, die in den winter arbeidskrachten vraagt. Zandvoort is trouwens voor industrie zeer ongunstig gelegen en het is de vraag of, al zou er b.v. een zeer bree- de verkeersweg naar IJmuiden wor den aangelegd, waardoor allicht eenige groote ondernemingen, die zich nu in het industriecentrum aan het Noord zeekanaal vestigen, op Zandvoort's ge bied zouden gebouwd worden: het is de vraag of Industrie voor Zandvoort, als badplaats en woongelegenheid, wel goed zou zijn. Het zal velen toeschijnen, dat men Zandvoort beter als woongelegenheid kan exploiteeren. Maar hiertegen verzet zich al dade lijk de toestand van de gemeentekas, die het heffen van hooge belastingen noodig maakt. Voor de naaste toekomst is dit wel een feit van beteekenis natuurlijk maar op den duur zal het belasting- vraagstuk voor de verschillende ge meenten van ons land geen vraagstuk meer zijn en van geen invloed bijna op haar ontwikkeling. Het is niet aan te nemen, dat langzamerhand op het ge bied van belastingen niet zulke voor zieningen get. off en worden, dat aan groote onbillijkheden een einde komt. Wij maken, naar onze overtuiging, in het belastingwezen een crisis door, die haar einde nadert. Al achten wij dus den financieelen toestand der gemeente momenteel wel van belang, voor de verdere toekomst behoeft die geen zorgen te baren daarom is het alleen de vraag, wat gemeentebestuur en particulier ini tiatief zullen doen om Zandvoort aan trekkelijk te maken. Wie weet wat een succes Noord- wijk heeft met zijn mooie boschaan- plantlngen, wie overdenkt, dat Bloe- mendaal, Aercenhout, Heemstede hun aantrekkelijkheid danken aan de mooie natuur, wie weet wat 'n mooie duinen en strand Zandvoort heeft, begrijpt, dat er met verfraaiing van Zandvoort's omstreken heel wat te bereiken is. Het is waar, dat dit in de naaste toekomst geen goud in het laatje brengt, maar er moet een begin worden gemaakt en vooral dient er een mooi, door deskun dige hand opgezet plan te worden ge maakt. Van belang in dit verband is ook het vraagstuk der verbindingen met het achterland. Het is onzen lezers bekend, dat aan gedrongen wordt op electrificatie van den spoorweg HaarlemZandvoort, maar dat deze afstuit op den tegen stand van de directie van de Spoor wegen. Zij acht het verkeer met Zand voort voldoende bediend door de E. S. M. Wij kunnen die meening niet dee- len. Hier is er gelegenheid om blijk te geven van een vooruitzienden kijk. Aan den zelfkant van iedere groote wereld stad kan men trambanen zien loopen door onbebouwde vlakten, kilometers ver soms, en als men dan informeert, waarvoor die oogenschijnlijke geldver spilling dient, dan verneemt men, dat die tram daar loopt met het oog op de komende bebouwing. En de ondervin ding heeft geleerd, dat die berekening in den regel juist is. Waar een tram is, komt vanzelf verbouwing. Ook voor de Nederlandsche Spoorwe gen kan dit voor Zandvoort het geval zijn. Wanneer men in twintig minuten van Amsterdam naar Zandvoort zal kunnen komen, dan zal zulks van in vloed zijn op de bebouwing van Zand voort. Daar ligt veel bouwterrein en het is er prettig wonen voor hen, die van het buitenleven houden. Het zou ons daarom spijten, als de Spoorwegen zich alleen zouden afvragen of met de electrificatie onmiddellijk voordeelen te behalen zijn, want hier is een mooie gelegenheid om eens onbaatzuchtig in het gemeenschapsbelang werkzaam te zijn, terwijl de kans op gewin niet uitgesloten is. De gemeente Zandvoort had onlangs een verzoek aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gedaan om een autobusdienst in te stellen van Am sterdam naar Zandvoort en vice-versa. Bijna een jaar is de beslissing van Ge deputeerde Staten uitgebleven en wij hebben een flauw vermoeden, dat dit uitstel ten doel had pressie uit te oefe nen op de directie der Spoorwegen. Nu is die beslissing afgekomen en zij was afwijzend. Mogen wij hierin een teeken zien, dat de electrificatie van den Spoorweg Haarlem—Zandvoort in aan tocht is? Wij hopen het, want het zou een be gin kunnen zijn om van Zandvoort een mooie moderne buitenplaats te maken. 11 136 M toesre'nten A (vonr a"° leeftijden) joumaa's ed.: 19 films, lengte 2578 M.- groote films: 1 film, lengte 2082 M toegelaten B (boven 14 jaar" groote films: 2 films, lengte 4694 M toegelaten C 'boven 18 jaar)groote films: 1 film lengte 1782 M Reclame gekeurd: 983 foto's, niet toegela ten 13 stuks; 424 litho's niet toegelaten 2 stuks.- Vragen aan minister Waszink Het Eerste Kamerlid, de heer Van der Hoeven, heeft aan de ministers van Onder wijs, K. en W. en van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van het artikel „Jean André de Luc", van drs. A. B. van Deinse. te Rotterdam, voorko mende in de „N. R. Ct." van 12 Oct. 1928, avondblad, geïllustreerd bijblad? Z!jn de min'sters niet van oordeel, dat maatrege'en moeten worden getroffen, ten einde te vinden fossiele resten bij den aan leg van het TwenteR 'nkanaal behoorlijk te doen bev aren in Rijks- of 'en; in ge meentemusea? Is, m het bijzonder, de minister van On derwijs, K. en W. bereid om in overleg met de Nederlandsche hoog eeraren in de geolo gie en palaeontologie aan onze Rijksuniver siteiten een regeling te treffen, zoodanig, dat voor onze kennis van den Nederland- schen bodem zooveel mogelijk van het te vinden materiaal bewaard worde? Is. in het bijzonder, de minister van Wa terstaat genegen, aan de ingenieurs en op zichters, betrokk enbij den aanleg van ge noemd kanaa1, zoodanige ondrachten te verstrekken dat al het te vinden materiaal onmiddeUUk behoorliik worde verzameld en opgezonden naar een onzer Rijksuniversi teiten, ten einde daar nader te worden be studeerd? Nadere bijzonderheden omtrent de ver gadering te 's-Gravenhage. Uitgaande van <Ten R.K. Vredesbond in Nederland, zal, zooals bekend, ter bevorde ring van de goede verstandhouding tusschen België en Nederland, een bijeenkomst plaats hebben op 8 April as. te Den Haag. Nader kan worden gemeld, dat deze ver gadering zal worden gehouden in de groote zaal van De Twee Steden, Buitenhof 20, te Den Haag, d'es avonds om kwart over 8. Ze zal worden geleid door den eersten voorzitter van den Kath. Vredesbond, pror. dr. J. Kors O.P., te Nijmegen. Na de openingsrede van den voorzitter zal het woord worden gevoerd door den Zeereerw. Pater G. C. Rutten O.P., sena tor, te Brussel, burggraaf P. Poullet, mi nister van staat, te Brussel en ir. L. J. m Peber, lid van de Tweede Kamer, te Den Haag. De sprekers zullen vooral behande len: Het Katholieke vredeswerk in Belgig en Nederland. De vergadering is uitsluitend toeganke lijk voor de leden van den Kath. Vredes bond. In Den Haag kwam een congres bijeen ten gunste van het staatspensioen. Naar aanleiding van het lijstje van spre kers spot de „Rotterdammer": „In alfabetische volgorde zijn het de vol gende heeren (dat is reeds een leelijk ding dat er veen enkele vrouw spreekt!): 1. Mr. P. M. Arts, die den pauselijken naam van Plus draagt, doch zich verre houd? van de pauselijke partijgroepeering; 2. Mr. G. A. Boon. de man van den Vrij heid bond, d.w.z. van de voortzetting der oud-liberale partij, welke volgens haar be ginselen van Overheidsbemoeiing niets en niemendal wil weten, doch bij elke verkie zing een lokmiddeltje bezit om de kiezers te trekken; 3. de heer A. Braat, de oer-conservatief de ambtenaren-vijand, da tegenstander van alle sociale maatregrien, die eere zijn eer lijkheid reeds in den titel van zijn „rede" aangeeft, dat hij onder pensioen niets anders dan armenzorg verstaat; iets wat hij weer met ds. Kersten gemeen heeft; 4. Mr. P. J. Oud, die met zijn vrijzinnig- democrati-che partij telkens met nieuwe 6nuf jes komt en dus ditmaal zal spreken ovei de mis'ukking der verzekeringspolitiek (zon der politieke bijbedoelingen, natuurlijk!); 5. Mr. G. W. Hannes, die tot de party be hoort, welke altyd meer vraagt dan elke an dere; die Braat uitlacht, Boon veroordeelt en Oud niet vertrouwt; en 6. de heer K. Willing, wiens politieke ge loof belijdenis niets anders inhoudt dan premicvrij staatspensioen; wat waariyk „vrij zinnig" is. Is dat nu geen knap stel? Zou het geen zonde en jammer zijn, als verzuimd werd oir van deze heeren een groepsfoto te maken opdat de heerlijke eenheid voor het verre nagedacht bewaard blijft? Durft iemand nu nog twyfelen aan een eensgezind parlementair kabinet, met het pre- mievrij staatspensioen als bindende en bezie lende leuze? Ziehier reeds zes aanstaande ministers: Arts, minister-president en buiten'andsche zaken: herstel van het gezantschap, waar alle anderen tegen stemden! Boon, binnenlandsche zaken: een nationale gezegd neutrale, radio-omroep, waar alle an deren tegen zijn; Eraat, landbouw; geen sociale maatrege'en voor den 'andbouw. waar alle anderen vó' z!jn: Oud defensie: met een ontwapeningsvoo: stel, waar bijna alle anderen tegen zijn; Hannes: arbeid: met .Medezeggen chap welke niemand bekoren kan; en Willing, financiën, met blanco-voorstellen omdat hij nergens uit wijs kan worden. Evenmin als ik uit de combinatie van prekers vóór staatspensioen!. HU sou genoeg hebben van de Hollandsche NjV.s.-beweg'ng -«EST bevatte dezer dagen de vol gende bericht. „Men zal zich herinneren, dat het laatste congres van het N A s zyn volledig vertrou wen in den voorzitter Sneevliet heeft uitge sproken. Intusschen bereiken ens thans be richten, dat Sneevliet sedert vele dagen zün functie heeft neergelegd en verdwenen is men weet niet waarheen Een van de redenen voor dit ongewoon gedrag zou zün ge!e»»n in de scherpe organisatorische critiek. op zijn gedrag uitgeoefend in de leiding van het NAS Hoewel deze be ichten nog niet bevrs- tigd zijn. achten wij ze van genoeg gewicht om openlük de vraag te stellen of zy op waarheid berusten Wij hebben bij het N A S -bestuur geïnfor meerd naar dit bericht en de heer Maters verzekerde ens. dat het volkomen uit <3* 'uebt is gegrepen Sneevliet heef: ni:t be dankt en is het ook niet van plan. Hij is met vacantie uit de stad tot 8 April, op wel ken datum men hem weer als gewoon op bureau verwacht. Van andere zijde vernemen wy echter, da' het v/el degelijk waar is. dat Sneevliet genoeg heeft van de Hollandsche NAS -beweging Hij wenscht zich niet bloot te stellen aan niet-herkiezing die dreigt doordat de Fcde- "atle van Pevs"neel in Onenbaren Dienst eer anderen cand'daat ?a' stellen Het huis, dat Sn^vliet in Amsterdam be woont, s'aat leeg. Hij zrif zou naar Ber'ü'n "i'n vertrokken, vo'gens de mededrolinT van "en van z;'n kennissen Uit het feit, dat h" tevens mededeelde, dat hij zou schryven als bij een vas' adres had gevonden, mag worden afgeleid, dat Sneevhet. de man van „h" kwam. hij zag en de herrie begon", die uit Moscou naar Ned°r'cnd wed """"O''"?1 or" den hopeloozen boel in het N A S. te klaren, thans totaal het stuur kwyt is en als partij loos man met stille trom verdwenen is. (De Voorwaarts) Staatscrt. 65 bevat een mededeeling om trent het aantal aangegeven gevallen van besmette'ijke ziekten over de week van 24 tot en met 30 Maart 1929. In deze week werd afgeleverddoor de koepokinrichting te Amsterdam koepokstof voor 3402 personen, te Rotterdam voor 188, te Groningen voor 765, totaal voor 4355 personen. In de week van 24 tot en met 30 Maart 1929 zyn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. (Ie helft April) Van 25 tot 30 Maart zijn gekeurd 3015" film Nieuwe productie: gekeurd: 29 films, lengte '017 M: 3 coupures lengoe 80 M: toe; t?n A: (v"or al'e 1-eft' den) Jou"n"a's ec' 7 films lengte 37'2 Mk'e'n: filmsf 'ilrns l-n-"« "942 M "'""o'c ''''re1" 1 ft' 'engte 1878 M.: toegelaten B: (boven 14 jaar): groote films: 2 films, lengte 4293 M.; toegelaten C (boven 18 jaar): groote films: 3 films, lengte 6162 M. Oude producties: gekeurd: 23 fllms, lengte De R. K. Vereeniging van Marineperso neel zal op 13 en 14 April as. te Rotterdam haar XVde Algemeene vergadering houden. Zooals bekend, trekt de R. K. Vereeniging van Marinepersoneel er by haar Alg. Ver gadering op uit, om in verschillende plaat senwe zouden haast schrijvente demonstreeren In Nijmegen werden de R. K. Marine mannen drie dagen gehuisvest, vertroeteld! Pater Dalmatius van de Geest O. P. was er de bezielende kracht en de spil van het comi Voor kenners zegt dat genoeg! In VlUsingen werden de „kerels van dc Marine" bascheiden ontvangen door een klein comité, maar als vors/en onthaald en gehuisvest in Ho el Brittania, dank zy Katholiek Vlieringen. Haarlem werd .stormenderhand" inge nomen door de „Bomannetjcs van de vloot". Niemand minder dan mr. Bomans was de „raddraaier"zuMen we maar zeggen! Daar in Haarlem werden de Marine mannen by de Ka holieke burgers gehuis vest. 't Was af. We behoeven dat niet nader aan te oonen. Als Nymegen een „ster" was aan den Chrlstopheriaanschen apostolaathemel dan was Haarlem een „komeet". Mgr. Aenge- nen. verleende aan de getrouwen een bijzondere audiëntie. Dat ken Nymegen niet geven, Vlissingen evenmini In Rotterdam heefzicli een comité ge vormd om de Katholieke Marinemannen te ontvangen. Ro terdam heeft een wereld stadsreputatie, 't zal er dus rrootsteedsch toe gaan, cngetwyfeld. 't Is daar de zach e vrouwenhand, die de zaken regelt, namelijk mej. Annie Meyer, het Kamerlid, Sta'en- Iid en Gemeenteraadslid van Rotterdam!! De dagen daar zullen ongewyfeld schoone dagen worden. De Roomsche Marinemannen zullen daar demons reeren! Niet zoo op straat. Artikel zooveel van de wet op <3° Krijgstucht verbiedt dat. Maar er zijn van die stille demonstraties, die beter inslaan, dan die, welke worden gehouden met vliegende vaandels en slaande troms". Zu k een demons talie zal Rotterdam a nschouv en op 13. 14 cn 15 April a. s., als byv. de Katholieke Marinemannen zul.en optrekken naar de Tafel des Hoeren in de Hulpkerk van den Allerheiligsten Verlosser van de Paters Redemptoris en. Er komen méér dan 10° Katholieke Marinemannen uit alle afdeelmgen byeen. Het zullen schoone dagen worden, daar in Rotterdam. Jan Vandervaart, Nadruk verboden Nog altijd is er in deze maand wat te ■aaien, en nu meer dan ander-, omdat alles laat is: spinazie, raapstelen, radijs, krops'a wortelen enz. Wie geregeld groenten in den tuin wil hebben, zaaie zóó dat niet alles tege lijk. maar achtereenvolgens voor de keuken te gebruiken zy. Heeft een groente den hal ven wasdom bereikt, dan kan men weer bil— raaien. Met -pinazis en raapstelen gaat dit echter niet den gehee en zomer, daar deze groen'en door ds warmte spoedig doorschie- en. Na dezen tyd zaaie men ze niet weer; men wachtte tot den herfst, dan kan men opnieuw zaaien, indien men ook dan van die vooriaarsgreenten wil profitseren. Doperw en kan men echter wel tot Juli leggen. Zijn ie eerste goed boven den grond of hebben ze oen paar blaadjes, dan legt men weer. Dit geldt ook voor capucijners en peulsoorten Het i' evenwel niet goed. twee laren achter een op denzelfden grond erwten te telen. De vorst zat diep in den grond, in ve e ak kers wel een kwart M. of meer. Een late grondbewerking was hiervan het gevolg. Toch zal nu het grootste deel wel al bewerkt ?,yn maar voor zoover dit nog niet het ge val is, willen we er op wijzen, dat het voor- laarsploegen vooral thans zoo wenig moge lijk en zoo ondiep mogelijk dient te geschie den. Dat zou meer kwaad dan goed doen Door de vort hebben de gronden nu een uitnemende structuur, ze zyn poreus, er loopt sen netwerk van kanaaltjes door. Deze mooie structuur zou door diepe bewerking worden vernietigd, en dewyi het zco laat in den tyd geschiedde, zou aan den grond geen tyd ge geven zyn om zich weer door natuurkrach ten te laten herstellen. Deze bewerking zou bovendien een groote hoeveelheid water kun nen kosten, we ke 'vele gronden niet kunnen mis en. Terecht raadt de Rijkslandbouwcon- sulent voor Noord-Gelderland, de heer Cle- veringa in het „Alg. Ned. Lbld." aan: „Ploeg thans niet dieper dan noodzakelyk is om een ondiepe zaaivoor te verkrijgen. Houd het bovenste laagje los, gy belemmert daardoor de verdamping, spaart dus water, en bevor dert de luchttoevoer, die ook verder ten goede komt aan het bewaren van de structuur. Wacht bovendien met de bewerking tot de grond behooriyk opgedooid is Wo willen iets zeggen over het zaaien. Dit is een kunst, die geleerd moet worden, velen leeren ze nooit. Ze bestaat uit twee deelen: le. het uitstrooien van 't zaad, 2e. het onder werken er van. 't Is lang niet onverschillig, hoe dit geschiedt. Het uitstrooien zou vry gemakkeiyk zyn als alle zaden even groot waren en men van alle soorten evenveel diende uit te zaaien. Nu maken de beginners, en ook nog vele anderen al'erlei fouten; ze zaaien te dik of te dun, of zeer ongeregeld, zoodat hier te veel, daar weinig of niets opkomt; vaak zyn ze het zaad kwyt, voor het geheele bed be zaaid is. De geoefende hand, de vaardigheid, verkrijgt men eerst mettertyd. Dan doet de een het zus de ander zoo. De een schuift de zaadkorrels tusschen duim en vingers op het bed alsof hy geld telt. De ander houdt de zaden op een stevig stuk papier met een vouw in het midden, heeft den wysvinger in de vouw, en duim en middenvinger aan de onderkant; met een licht tril'ende beweging wordt het zaad afgeschud geieidelUk en ge lijkmatig. De beginner moet zich (hieraan nog maar niet wagen. Het zekerst gaat hij, nis hij het zaad vermengd met wat vochtig zand. het geheel goed dooreenmengt en dan zoo gelükmatig mogelijk uitstrooit: dan za1 hy het in den regel aardig verdeeld over 't zaadbed krijgen, zonder gapingen, omdat het witte zand goed te zien is. Vooraf terdeeg dooreenmengen is natuurlijk voorwaarde. Is men het zaad kwyt, dan komt het onder werken. Ook niet gemakkelijk. Het zaad mag er noch te diep onder komen dan zou het verstikken noch te ondiep, het zou dan geen vocht genoeg kunnen krygen ter ont kieming. Wel wordt vaak als regel gegeven: bedek het zaad met zooveel aarde als het ?elf dik is. Maar dat gaat niet onder alle omstandigheden op, bovendien geldt hier; "ffen is moei'ük treffen. Hoe het zaad on der de aarde te werken of te krijgen. Gaat men bet onder harken, dan harkt men het van de plaats en loopt de kan-, dat het meeste aan een kant komt te liergen. Het is hier alv/eer de oefening, welke de kunst, de vaardigheid, doet leeren. Men moet er ook rz'-°n!r" mee beuden of de grond drooe of vry vo-bt'g is: in 't eerste geval zal men het zaad wat dieper onder moeten brengen dan in jhet laatste. Evenwel niet te diep zie bo- ven, gieten, rijkelijk gieten, kan de aarde 'n behoorlijken rtaat van vochtigheid bren- j gen. Wie zich het gelijkmatig onderharken I of inkrabbcn niet vertrouwt kan de zaden I met zwarte tuinaarde bestrooien, het zaad (blijft dan op de plaats, en hj kan er voor j oorgen dat alle zaden gelijkmatig bedekt worden Ts het zaad er ond"r dan vo'gt het aandrukken, waardoor de korrels nauw in "anraking komen met den grond, vocht I daaruit kunnen krijgen, en een min of meer 1 "asten bodem vinden om wortel te schi°"en en te ontkiemen. Voor het aandrukken kan "en 't bost gobr-üken een v'orkant p'-nkje aan een steel; ock 'n schop of bak kan daar- oe dienen, als hst werktuig een p.ntten kant i heeft, niet hol loopt of ren gleuf beeft. Het aandrukken heeft nog dit voordeel dat op den ifen grond later de groente, spinazie, por- -'dein enz., gcmaltkelyker is te snijden. Men 1 heeft breedwerpig zaaien, vry uit de hand, en 't zaaien op rijen. Hierover een volgende maal. i De Plantenzicktenkundige Dienst te Wageningen schrijft: Na afloop van de periode van strenge vorst is gebleken, dat op verschillende plaatsen de poo aardappelen geleden heb ben. Eenerzyds zyn zy by verschillende ver bouwers bevroren en daardoor waardeloos geworden, anderzijds blijk uit vragen, om inlichtingen en uit inzendingen by den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- 1 ningen ingekomen, dat op meerdere plaatsen het spruiten der poolaardappelen niet nor maal verloopen is, veelal doordat de tempe- ra uur te hoog opgevoerd is uit vrees voor bevriezen. De mogeiykheid is dan ook niet uitgesloten, dat de opkomst en verdere groei in vele gevallen te wenschen zuLen overlaen. In verband hiermede ves ijjt de Planten- zlek'.enkundige D.enst de aandacht op de waarde van dubbelwandige glaren poo - aardappelbewaarplaatsen, die, zooals geble ken is, dit jaar uits ekend hebben voldaan I Een beschryving van deze bewaarplaatsen ls opgenomen in den tweeden herzienen druk van Mededeelingen No. 32 van den Plantenziektenkundigen Dienst. Het vroeg rooien van aardappelen van pootgoed en de bewaring in moderne pootaardappel- bewaarplaatsen (verkrijgbaar A 15 ets.), erwyi teekemngen van bewaarplaatsen op aanvraag verschaft worden door het Insti tuut voor landbouwwerktuigen en gebouwen te Wageningen. Op verschillende plaa sen zyn dergelijke poo aardappelbewaarplaatsen reeds eenige jaren aanwezig en in verband met de op gedane ervaringen, is de inrichting ervan verbeterd. Een dezer verbeteringen, die dit jaar zeer goed voldaan heeft, bestaat in het toevoeren van versche lucht, ook by zeer hevige koude, door middel van luchttoevoerbuizen van groote lengte (15 A 20 Me er), die op een diepte van 1 Me er onder de grondopper- vlakte zyn gelegd. Dit systeem, dat eerst op de proefboerdery te Borger Compagnie in oepassing is gebracht, heeft aldaar goed voldaan. De temperatuur van de door de buizen stroomende lucht wordt zoo verhoogd, dat deze by het binnenkomen in de bewaar - plaa s, ook by hevige koude buiten, 2 A 3 graden C. boven nul is. Deze verbe ering zal by de bestaande bewaarplaatsen veelal gemakkeiyk kunnen worden aangebracht, terwijl by nieuwbouw er rekening mede gehouden kan worden. Daar de aardappelbewaarplaatsen in alle opzich en goed voldaan hebben, kan de bouw er van sterk worden aanbevolen. Men neme thans zyn maatregelen, om vóór het najaar gereed te zyn. Eenige maatregelen. In verband met d'e Belgische voorschrif ten met betrekking tot uit Nederland in gevoerd rundvee zullen ten aanzien van voor uitvoer naar België bestemde runde ren de volgende regelen gelden: De inspecteurs van den Veeartsenykundl- gen Dienst zullen uitvoeroertificaten ten behoeve van voor uitvoer naar België be stemde runderen slechts afgeven, Indien de betreffende dieren gedurende ten minste viermaal 24 uren, onmiddellyk voorafgaan de aan het tydstip van uitvoer, onder toe zicht van den betrokken inspecteur van den Veeartsenykundigen Dienst hebben gestaan in daartoe door dezen goedgekeurde stallen en na afloop van bovengenoemden termyn gezond zijn bevonden. De dieren worden by den aanvang dezer quarantaine door de zorg van den Veeart- senijkundigen Dienst van een oormerk voor zien. Ten bewyze, dat aan het bovenstaande is voldaan, worden de uitvoercertificaten door den bovengenoemden inspecteur aan de rug zijde van een betreffende verklaring voor zien. De inspecteurs van den Veeartsenijkun- digen Dienst kunnen het aantal stuks vee bepalen, dat in een quarantaine-stal mag worden toegelaten. Na afloop der quarantaine warden de dieren anverwyid onder door den betrok ken inspecteur van den Veeartsenykundigen Dienst aan te geven voorzorgsmaatregelen naar de voor het transport bestemde spoor wagens vervoerd, die, na de inlading der dieren, worden gesloten en geplombeerd. Uitvoer op andere wUze dan per spoor kan door de betrokken inspecteurs van den Veeartsenykundigen Dienst onder door hen aan te geven voorzorgsmaatregelen worden toegestaan ten aanzien van dieren, welke in stallen, in de nabyheid der Nederlandsch- Belgische grens gelegen, in quarantaine zyn gehouden. Het bovenstaande is niet van toepassing op dieren, welke bestemd zyn om in de Belgische quarantaine-stallen te worden ge slacht. Deze dieren kunnen op de tot nu toe gebruikelijke wyze worden uitgevoerd. Ingeval tydens de quarantaine mond- en klauwzeer zich mocht openbaren, zullen alle, in den betreffenden stal aanwezige runde ren, door de zorg van den Veeartsenykun digen Dienst, zonder kosten voor belangheb benden worden geïmmuniseerd en na her stel worden ontsmet. De overige, uit de quarantaine voort vloeiende kosten komen voor rekening van belanghebbenden met uitzondering van het door den Veeartsenykundigen Dienst uit te oefenen toezicht. In verband met het bovenstaande dienen belanghebbenden, die vee naar België wen schen uit te voeren, zich zoo spoedig mo- geiyk in verbinding te stellen met den des- betreffenden inspecteur van den Veeartseny kundigen Dienst. Een motie omtrent de toepassing der divi dend- en tantièmebelasting In de gisteren gehouden jaarvergadering van de groep Veil'ngvereenigingen in Neder land is de volgende motie aangenomen: de vergadering, gehoofd de wijze waarop d" dividend- en tantièmebelasting ten aanzien van de veilingen wordt toegepast, overwe gende. dat de Nederlandsche tuinbouw bij draagt tot de algemeene Nederlandsche volks welvaart; overwegende, dat het hooge peil, waarop de Nederlandsche tuinbouw zich thans be vindt, is te danken aan het veilingwezen; overwegende, dat de regeering derhalve den plicht heeft het veilingwezen te steunen doch zeker geen moeilijkheden in den weg te leggen, dringt er bij de regeenng en de Staten-Generaal op aan, dc wet aldus te wy- zigen, dat de tuinbouwveilingen niet verder In haar taak den afzet van groen en en frul. te bevorderen, worden belemmerd. Het is toch zoo eigenaardig, dat vele men schen onder ons in de meest volkomen goede trouw, in hun oordeel over het radio- vraagstuk afwijken van de katholieke tra ditie van ons volk. Ik weet wel, dat de vergelijking niet in alles opgaat, maar als men hen eens voor stelde, een groot dagblad met een algemeene neutrale rubriek, verzorgd door een direc torium, waarin de katholieken b.v. drie van de negen stemmen hadden dus maar weinig invloed en waarin wy tweemaal in de week een speciaal katholiek artikel mochten schrijven wat zou het an woord zyn? wy danken er feestelyk voor. le geven wij een a'gemeene rubriek uit onze handen, die wy zelf minstens even goed kunnen ver zorgen. 2e hebben wy om den geringen in vloed in het directorium geen absolute zekerheid, dat die a'gemeene rubriek een maal toegestaan. neutraaK?) zal blijven. 3e gevoelen wy, katholeken. ons in onze eigen waarde gekwetst, alsof wy zelf niet in staat zouden zijn de geheele pe-s te beheerschen en die te doordringen van den katholieken geest. 4e Waarom zouden wy afwyken van de beginselen, die wy in al onze katholieke organisaties steeds naar voren hebben ge bracht onze autonomie nJ. zoo volledig mogelijk te bewaren. Nog eens. de vergelijking gaat niet alles op en wanneer één of ander peuteraar in onderdeelen verschillen zou willen opspo ren. hij zou er verschillende vinden. Maar hef. algemeen idee, dat wij katho'ieken heb ben over onze actie op alle gebied, loopt zeker niet parallel met het idee van een al gemeen en gemeenschappelijk program in de radio. Daar zijn wij huiverig van. Laten wy eens een s'ukje geschiedenis ophalen. wy hebben een Staatscomm'ssie gehad voor de radioregeling. Wij waren bij de samenstelling van het rapport nog te goe der trouw. Wij meenden, dat wij royaal zouden kunnen samenwerken, ook met die niet tot de rechtsche richting behoorden. In het rapport der Staatscommissie was een algemeen programma en de rechtsche par tyen zouden de helft der stemmen hebben. Maar wat bleek. Nauweliiks was het rap port inged'end, of er ontstond een groote campagne in de linksche pers tegen het sectarisme in den aether. Men was biykbaar zelfs niet tevreden, wanneer men het alge meen propramma van de radio niet gehee! en al naar eigen ideeën kon inrichten en in zijn eigen macht kon hebben. Wat, zouden wij, rechtschen, ons dan nog weer eens aan denzelfden steen moeten stooten? Uit de beschikbare gegevens biykt, dat de export uit ons land den imoort in Nederland verre overtreft. Want wel noemt het Amster- damsche adres voor den import met blijk baar eenigen ophef het bedrag van onge veer zes millioen gulden, doch even tevoren vermeldt hetzelfde adres ook. dat onze uit voer voor slechts ten hoogste 10 pCt dekking zou kunnen vinden in onzen invoer. Het is dus niet ongerijmd, indien de Regeering biykens dit wetsontwerp de belangenbehar tiging allereerst op onzen vaderlandschen omvangrijken export betrekt. De Kamer spreekt ten aanzien van de strekking van het wetsontwerp de hoop uit, dat van de zijde der Tweede Kamer bevor derd word, dat het spoedig het Staatsblad bereikt. Gisteren werd van het twee en twintigste Nedterlandsch Natuur- en Geneeskundig congres, dat onder leiding staat van prof. dr. ir. P. E. Verkade, in de bovenzaal van het café-restaurant Tivoli te Rotterdam, de tweede algemeene vergadering gehouden. Dr. J. P. Lotsy uit Velp hield een rede over; De rol der bastaardeering in het evo lutieproces. Prof. dr. A. A. Nijland sprak over Chris- tiaan Huygens als sterrenkundige. Medegedeeld werd, dat als voorzitters van de eerste, tweede, derde en vierde afdeeling van ht 23ste congres respectieveiyk zyn be noemd prof dr L. H. Siertsma, prof A. Kluyver, prof. L. S. Hannema en prof. Molen graaf; voor dë onderafdeelingen wis- en natuurkunde, wiskunde, natuurkunde, schei kunde en dierkunde zyn respectievelijk be noemd: prof. J. M. Burgers, prof. Schouten, prof G. J. Elias, prof. J. Böseken en dr. Freiikel. Prof. G. van Itersum Jr. en prof dr C. Veltman werden aangewezen als leden van het algemeen bestuur. Gisteravond zijn de deelnemers aan het congres aan boord van het s.s „Slamat" van den Rotterdamschen Lloyd samengeko men aan een gemeenschappelyken maaltijd. Vandaag wordt e^n excursie gemaakt naar het duinbezit van de „Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten" op het eiland Voorne, onder leiding van dr. J. P. ThDsse, Een adres aan de Tweede Kamer De Kamer van Koophandel voor de Gel- dersche vallei heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zy zegt, dat zij met belangstelling en Instemming kennis heeft genomen van het wetsontwerp betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eenden eieren en het haar plicht acht, nu dc K v K te Amsterdam heeft gemeend tegen ge noemd wetsontwerp te mosten ageeren h-o stem ten gunste van genoemd wetsontwerp te doen hooren. Wordt het stempelen van Import-eieren "een voorschrift, zoo gaat de K v. K voor de Geldersche Vallei in haar adres verder, dan blijft daarmede de weg open, om andere dan Nederlandsche eieren via ons land met het Nederlandsche herkomststempel naar 't bui- j tenland te exporteeren. Het St. Bemulphusgilde zal op 28 Novem ber a.s. zijn 60-jarig jubileum herdenken. Ter eere van dit feest wordt een gedenk boek uitgegeven, waarin verschillende schrij vers oriënteerende overzichten zullen geven over den stand der beeldende kunsten en der kunstnijverheid, gedurende dertien jaren (1919—1929) verloopen sinds het vorig jubi leum en voorzoover het werken betreft, die ten dienste der Kerk gemaakt zyn. Op deze artikelen zal een rijke verzameling afbeel dingen volgen. Een inleidend artikel geeft de lotgevallen van het Gilde sinds 1919. Dit gedenkboek wordt ook, buiten den kring van het Gilde, ln den handel verkrygbaar ge steld. De viering op den 28en November te Utrecht wordt geopend met een plechtige H. Mis met feestpredikatie. Vermoed eiyk heeft daarna een officieele receptie plaats in de onlangs gerestaureerde St. Michielskapel in den Domtoren, waarvoor de burgemeester van Utrecht welwillend zyn medewerking toezegde. Des namiddags wordt de feestvergadering gehouden, in de voorma'ige St. A"nissen- kapel, nu een d-el van 't Aartsbisscbuppel'ïk museum Deze vergadering zal warden op- geluisterd met ren tentoonstelling van k°r- kfi'i'ke banieren. De dag wordt besloten met een feestmaal tyd. Voor de regeling van een en and" pen commissie met subcororu'o'e benoemd T.-dPn dezer commissies zijn de heeren J E B~om Joan Collette. J. M van Hardeveld. dr. E. J. Haslinghuis, Doms Hermsen. Eug. Lücker, W. Maas, W. Mengelberg, B. Molkenboer OJ», Ir, H. Thunnissen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5