Buitenlandsch Nieuws Mgr. Szipel Afgetreden FEUILLETON tvManic costume IN DUIZEND ANGSTEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 S» y Herinneringen van een Siberischen balling Wederom een mijnongeluk in Berlijn Eerst kijker Mgr. Selpel afgetreden. Die mare zal voor menigeen wel vrij onverwacht uit den hemel zyn gevalen. Voor hen die trachtten op de hoogte te blijven van de Interne verhoudin gen in Oostenrjjk komt ten slotte dit ontslag niet zoo heel onverwacht. In de eerste plaats was de politieke meer derheid. waarop het Kabinet Seipel berustte, na de laatste verkiezingen niet zoo erg sterk meer, zoodat dit feit op zichzelf reeds voort durend met de mogelijkheden van een crisis moest doen rekenen. De christe'ijk-socialen alleen hadden niet meer de meerderheid zoo dat men op anderen moest steunen, op niet altijd even standvastige bondgenooten. en meer een veer van den mond kan blazen, meer een veer van den mond kan laten, los te laten. Zoo kwam dank zij de verbetering van den toestand in Oostenrijk, ook de critiek steeds meer los. Vooral van socla'istische zijde, ■vaar men sterk onder den indruk van het bolsjewisme en het semitisme staat. Men had vooral in den persoon van Mgr Seipel een dankbaar aanvalsobject. Niets kon er verkeerd zijn, of deze Prelaat had het ge daan. Maar steeds werd het duidelijker, dat het feitelijk niet zoozeer ging om den per- soon-Seipel, ook niet om het politiek be wind van Selpel, maar dat men vooral be oogde in Seipel de katholieke Kerk, wier priester hij was, te treffen. Over Seipel heen poogde men zijn projectielen te smijten naar de ruiten van de Kerk. „Toujours elle!" Het kon niet ontkend worden, dat de be hendige pogingen succes hadden en het valt te begrijpen, dat er bij het groeiend succes van de tegenpartij, voortdurend meer stem men in het katholieke kamp opgingen, die naar voren brachten, dat het niet verstandig zou zijn Mgr. Seipel maar steeds op zijn hoog podium te laten staan als een prachtig mikpunt voor hen die de Kerk belagen. Het zou ons niet verwonderen, dat Mgr. Seipel dat ook heeft ingezien en dat dit ten slotte de reden is geweest, waarom hij den saneeringsarbeid, waaraan velen hem zoo gaarne nog langer hadden zien werken, heeft moeten verlaten. 't Is Jammer voor land en volk van Oos tenrijk, maar in de gegeven omstandigheden wellicht verstandig. Men zal nu naar een an der punt moeten zoeken, waar men voortaan de Kerk in Oostenrijk zal kunnen treffen. Mgr. Seipel Toch zou het ons niet verwonderen, en de motiveering van Mgr. Seipel zelf geeft aan onze onderstelling wel eenigen steun, dat de grond voor het aftreden elders moet gezocht worden. Mgr. Seipel heeft ongetwijfeld groote ver diensten voor zijn land. In de moeilijkste tij den heeft hij het offer van zijne geheele per soonlijkheid, met al de toewijding en de be kwaamheid, welke hem eigen waren, weten te brengen en de geschiedenis zal hem on getwijfeld rangschikken onder de allergroot ste figuren, welke Oostenrijk ooit gekend heeft. Niet in uiterlijke schittering maar in offervaardige plichtsbetrachting zocht hij zijn kracht WU staan nog te dicht bij hem, maar de geschiedenis zal hem eenmaal recht doen. Mgr. Seipel heeft Oostenrijk geregeerd in de na-oorlogsjaren, in de moeilijkste jaren, welke dit land wellicht ooit heeft doorge maakt. Tallooze moeilijke problemen drongen om den voorrang. Op ééne moeilijkheid willen wt) slechts wij zen. Het Oostenrijksche volk van na den oorlog was lichamelijk en geestelijk uitge put, bovendien totaal verarmd. Een verarming, zoo vreeselijk, dat wij die slechts van hooren- zeggen kennen. Het proletariaat had een uitbreiding als wellicht nergens elders in cul tuurlanden. Dat oude en nieuwe proletariaat riep, neen schreeuwde, zooals volkomen begrijpelijk is, om sociale rechten. Maar daartegenoyer stond het Oostenrijksche staatsgezag dat door het verdrag van Versailles vleugellam was ge slagen, dat tal van billijke aanspraken nood gedwongen moest van de hand wijzen. Dat het Oostenrijksche volk niet tot bolsje wisme of oproer verviel en voor centraal- Europa niet een besmettingshaard van onge woon gevaar werd, behoort zeker voor een goed deel tot de onvergankelijke verdiensten van Mgr. Seipel te worden gerekend. Nu zijn er natuurlijk in den loop der jaren door het Seipel-bewind wel eens fouten ge maakt, misschien wel ernstige fouten. Mgt Seipel en de leden van zijn Kabinetten er de meerderheden waarop zy steunden, zouder. geen menschen geweest zijn, wanneer zf, geen fouten hadden gemaakt! En nu is he; een eigenaardigheid, dat naar mate men weer Hadden wy tot hiertoe nog geen woord gesproken bij het aanbreken van den dag ontspon zich 'n gesprek tusschen den majoor en mij. Eerst ging 't over Frankrijk, zijn ad ministratie, zijn wetten, zijn landbouw, zijn handel, allemaal onderwerpen, waarin hij veel belang scheen te stellen. Langzamerhand begonnen we ook over de politiek en het land- verhuizen der Polen te spreken, en al heel gauw had ik bemerkt, dat hü geheel op de hoogte was van onze zeden, gebruiken, karak ters en toestanden. Toen ik hem hierover mijn verwondering uitdrukte, zei hy g imlachend: ,wy zyn wei remlicht al die dingen te leeren kennen en de bronnen ontbreken ons niet." Over't alge meen toonde de majoor zich koud, dikwyis onverschillig tegenover my, doch altyd be leefd en goedgemanierd. Ik had hem reeds leeren kennen gedurende de verbooren te Kamléniéc, en later vond Ik hem terug to de commissie van onderzoek; meermalen had by pende verandering van het systeem. De bur- geriyke meerderheid is door geen enkele sterke tegen.'telling uiteengevallen, en de staatszaken kunnen door burgerlijke m nis- ters verder worden behartigd. DE PARIJSCHE PERS OVER HET AFTREDEN VAN DR. SEIPEL PARIJS, 4 April. (V.D.) De Parysche och'endbladen maken alle melding van het aftreden van dr. Seipel als Oostenryksch Bondskanselier. De .Petit Parisien" acht het mogelijk, clat op het vijfde kabinet Seipel een zesde zal volgen. Ind en Seipel zich werkelijk terugtrekt, kan dit slechts twee gevolgen hebben: óf een togrypende verandering in de regeering, eventueel met toetreden der socialisten, óf het handhaven der tegenwoordige richting onder minder bekende politici als Ramek. De „Echo de Paris" schryft, dat Seipel sedert 1921 de sociaal-democraten uit hun machtsnositie heeft verdreven, d'e zy slechts te Weenen konden handhaven. Seipel alleen is de gansche kracht van Oostenrijk geweest Het gevaar bestaat, dat het land. dat zijn krachtige hand mist, zich in twee .groepen zal verdeden: de republikeinsche Afweer- bond en de Helmwehren. HET OVERLEG TUSSCHEN DE PARTIJEN WEENEN, 4 April. (V. D.l Tijdens de be stuursvergadering van de Chr. sociale par ty van heden .werd een commissie oc- noemd. welks vandaag nog besprekingen moet voeren met de andere meerderheids partijen en de oppositie. In deze commis sie hebben, zooals gemeld, o.m. Zitting Drs Guertler en Heinl. By de te voeren onder handelingen met de Groot-Duitschers en den Landbund zullen de eerstgenoemd en waarschijnlijk cultureele eischen stellen, terwijl de Landbund meer den nadruk zal leggen op de economische wenschen. De leiders der „Helmwchr" naar Weenen voor de vorming van een regeering. GRAZ. 4 April (VX>.) Donderdag heeft alhier een vergadering plaats gevonden welke stelling nam tot het aftreden van de regeering Seipel en besloot tot een scherpe demonstratie tegen een coalitie met de so ciaal-democraten. In deze week zullen de beide leiders der „Helmwehr" dr. Steidleren Pfriemer zich naar Weenen begeven ten einde naar aanleiding der onderhandelingen over de vorming van en regeertng uitdruk king te geven aan den vastbesloten wil van den „Heimatschutz" tegen iedere coalitie met de sociaal-democraten. DE WEENSCHE PERS OVER HET AFTREDEN VAN DR. SEIPEL WEENEN, 4 April. (V.D.) Alle hier ver- schynende ochtendbladen zyn het er over eens, dat het aftreden van het Kabinet Seipel zeer onverwacht is gekomen De Chrlsteiyk-Soclale „Reichspost" schryft o.a.: Degene, die in het aftreden van het Kabinet een tactische manoeuvre ziet, heeft een absoluut verkeerd inzicht in de situ atie, aangezien het aftreden wel degelijk er op berekend is, een anderen toestand te scheppen. De verklaring, die Dr. Selpel in den Ministerraad heeft afgelegd, dient woordeiyk te worden genomen zooals zü luidt. De sociaal-democratische partij is thans voor de beslissing gesteld te toonen of zy oprecht was, wanneer zy steeds weer verklaarde, dat persooniyke geschillen het normale verloop van den gewonen parle mentairen arbeid in den weg stonden. Het blad verklaart verder, dat de tyd voor een nieuwe coalitie nog niet gekomen is, maar dat thans wellicht de mogeiykheid bestaat met de oppositie tot overeenstemming te komen. De groot-Duitsche „Wiener Neueste Nachrichten" schryft: Wat Seipel tot zyn besluit bracht, was de algemeene toestand van de btanenlandsche politiek. Door zyn aftreden wordt de sociaal democratische oppositie voor een ernstige beslissing gesteld, zy moet beslissen of zij op den tot nog toe gevolgden weg wil voortgaan of dat zy het aftreden van den Bondskanselier wil benutten voor het ver anderen van haar standpunt, dat haar veroorlooft alle vraagstukken op te lossen, welker oplossing tot nog toe uit zuiver party-politieke Overwegingen systematisch verhinderd is. De Sociaal-Democratische „Arbeiter Zei- tung" is van meening, dat de regeertog- Seipel in de eerste plaats is gevallen in den stryd om de bescherming van de huurders. Bovendien is daarby de stryd om de leenin gen beslissend geweest. De positie op de Amerikaansche geldmarkt en de politieke moeilijkheden, welke Italië veroorzaakt, hebben Seipel's hoop de leeningen binnen korten tyd te kunnen opnemen, den bodem ingeslagen. Het enkele wisselen van perso nen zal aan de „binnenlandsche spanning" niets veranderen. Wat Oostenrijk noodig heeft, is een ingrypende verandering der politieke methode. Als men een werkeiyk nieuwen koers inslaat, een koers waardoor de opbouw der democratie verzekerd wordt, dan zal men de sociaal-democratie tot medewerking bereid vinden. De „Neue Freie Presse" (democratisch) schryft: Seipel was n'et meer zoo sterk als vroeger overtuigd van de bereidhe'd tot stryden van de meerderheid, van alle kanten doken af- •onderlijke wenschen op. Thans zal blijken, dat slechts een compact geheel ate de vroe gere mee-derheid politiek bruikbaar is Het eveneens democrat sche „Neue Wie ner Tageblatt" verklaart, dat er geen enkele dringende reden bestaat voor een tagry- BEGRAFENIS VAN MYRON HERRICK. Groote belangstelling Gisterochtend heeft te Parijs de uitvaart plechtigheid plaats gehad van den overle den gezant der Ver. Staten, Myron T. Her- rick, bijgewoond door alle leden der regee ring, voorafgegaan door Poincaré, vertegen woordigers van Kamer en Senaat, het di plomatieke corps en tal van militaire per soonlij kh een. Het stoffelijk overschot wordt naar Brest overgebracht en aan boord van den Fran- schen kruiser „Tourville" naar de Ver. Sta ten vervoerd. By de begrafenis heeft Poincaré een rede gehouden, waarin hy o.a. erop wees. dat toen de heer Herrick in 1912 tot vertegen woordiger van de Vereenigde Staten werd benoemd, Frankryk gevoelde een nieuwen vriend te hebben gekregen, die niets zou nalaten om beide landen nader tot elkaar te brengen. Niemand betreurde meer dan Herrick, dat de oorlog uitbrak. Hy wist dat Frankryk allerminst verantwoordelijk was voor den oorlog en hij zag het land aan den arbeid, kende zUn gevoelens. Gedurende den oorlog betoonde Herrick zich steeds een groot vriend van Frankrijk, die een der grootste ijveraars was voor 4e interventie van Amerika. Ten slotte herinnerde Poincaré aan de talrijke bewijzen van Herrick's vriendschap voor Frankryk. DE EERSTE BIJEENKOMST DER DES KUNDIGEN NA PASCHEN. PARIJS, 4 April (VD.) Na een Paasch- reces van acht dagen zyn de deskundigen heden hun arbeid weer begonnen, en wel met de kern van alle besprekingen: het be drag van de Duitsche betalingen. In hoofd zaak kwamen heden de beide memoranda ter sprake, die eenerzüds door de vier Duit sche afgevaardigden en anderzijds door den voorzitter Owen Young to de laatste zitting voor Paschen waren overgelegd. De door de Duitsche delegatie gestelde vragen om na dere opheldering zullen schrifteiyk worde;- beantwoord. Het cardinale punt steeds uitgesteld. PARUS, 4 April (V.D.) Tegen morgen te een mondelinge bespreking belegd tusschen Dr. Schacht en de deskundigen der vier hoofdcrediteuren. Ook de Amerikanen en de Japanners hebben hun medewerking toe gezegd, wanneer deze verlangd mocht wor den. Van Duitsche zijde wordt veel gewicht gehecht aan het feit. dat er in de komende dagen niet gesproken zal worden over de grootte van de herstelbetalingen, doch dat getracht zal worden in gemeen overleg zich een oordeel te vormen over de juiste door Duitschland eventueel te betalen som. Wallstreet tegen de nieuwe ban* voor de herstelbetalingen. NEW-YORK, 4 April (V.D.) In ftaanci- generaal Radistchev, den gouverneur, tot kalmte aangemaand, als deze zich aan drift •e buiten ging. Te Mohllow werd ik in eon kibitka ge plaatst, omdat onderweg de as van de calèche gebroken was, terwyi de majoor plaatsnam in het rytuig der geheime politie, hetwelk ">u voor ons uitreed. Met een ongeloofiyke snelheid reden de ^aarden voort. Gedurende dezen tocht kreeg ik een ongeval, hetwelk ik heden nog me besef en ik wanhoop er aan het u goed mede te deelen. Bij een hevigen schok der kibitka. oelde ik iet- in mün hoofd breken en een on- verdraagiyke scherpe pita In de hersenen deed my een wilden angstkreet slaken. Toen le majoor mijn gil"en hoorde, deed hij ha.t houden en vroeg my, wat ik scheelde. Ik kon niet antwoorden, ik snikte slechts. Nu beval ie majoor stapvoets naar de volgende rust plaats te rijden. Dat verlichtte mijn pijn. maar bij den minsten of geringsten schok voel de ik die ondraaglijke pynen met hemieuw- te woede terugkeeren. Bij de rustplaats aan gekomen, was het my niet mogeiyk, zonder 'ulp uit te stannen Schande en ellende! Ik weende als een kind! De majoor, die zoo spoedig mogeiyk te Braclaw moest wezen, iet mil achter onder bewaking der twee gendarmen en een geheime politiebeambte, bun tegeiykertijd bevelende, stapvoets naar Braclaw te rilden. wy vervolgden onzen weg, maar na oenlge uren beval myn ongeduldige bewa ker snel voort te gaan. Nauwelijks had den echter de paarden hun wilden loop weer aangevangen, of de pynen in het hoofd kwamen terug, nog heviger dan te voren. Ik dacht, dat ik er gek van zou worden en gewaarschuwd door myn pijnlijke angstkre ten, deed hy kalm halt houden. „Gy moet langzaam ryden. Zoo houd ik het geen vyf minuten meer uit en als ik sterf, zult gy u te verantwoorden hebben." Ik overdreef geenszins en myn woor den, met diepe overtuiging uitgesproken, maakten indruk op myn bewaker. Geduren de het overige gedeelte van den nacht reden wy stapvoets, totdat wy om één uur in den middag Braclaw bereikten, waar de majoor ons reeds wachtte. M'jn treurige toestand scheen hem zichtbaar te treffen; hy legde zyn hand op mijn arm, bekeek my aandachtig, en vroeg my of ik leed. Dat was de eerste en ook de eenig- ste keer, dat hy my een waar medelijden betoonde. Hy zeide my, dat dienstzaken hem terstond naar Kiow riepen, maar dat ik hier eenigen tyd zou blyven om mÜn krachten te herstellen. Weldra nam hy afscheid van my en na nog een korte poos rydens, hielden wy stil In de stad voor een groot somber gebouw. Men hielp my uitstappen: de zware deu ren knarsten ta hunne scharnieren en als ik door eenige donkere gangen was gegaan, bevond ik my to een klein ztodeiyk ka mertje, waarin het zonlicht door een ge tralied venster binnen viel. Ik wierp^ mil aanstonds neder op een stroozak, die ik in een hoek had opgemerkt, om te slapen, want sinds meer dan twee dagen had ik eele kringen wordt het idee van een cen trale clearingbank ten behoeve der herstel betalingen steeds meer verworpen. Men beschouwt dit tostituut als een kunst bouw werk, dat echter in zijn gevaarlykheid nog steeds onderschat wordt. Zes slachtoffers In een kolenmyn by Póturages heeft een myngas-ontplofftog plaats gehad. Zes mijnwerkers werden gedood, drie ge wond. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND OP 10 JULI TE MADRID GENèVE, 4 April (V.D.) Naar het secre tariaat van den Volkenbond bekend maakt, zal op voorstel van minister Chamberlain en na overleg met de overige Raadsleden de eerstvolgende byeenkomst van den R.aaa pas op 10 Juni te Madrid gehouden wor den. De Raad zal als Raadscomlté op 6 Juni eveneens te Madrid bijeenkomen om de minderheidskwestie te onderzoeken. Deze verschuiving van data is noodig ge worden in verband met de Engelsche par lementsverkiezingen. De Engelsche regee ring wil namelyk in den Raad behocrlyk vertegenwoordigd worden, hetgeen slechts kan geschieden, wanneer de binnenland sche toestand klaar geworden is. In welingelichte kringen alhier wordt aangenomen, dat Chamberlain, zelfs inditn de conservatieve regeering aan het bewind blijft, niet meer den post van minister van bul ten! andsche zaken zal vervuilen. HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE GEëINDIGD WEENEN, 4 April. (V. D.) Naar verluidt, is de bemiddeling van den Weenschen opper burgemeester er in geslaagd de dreigende groote uitsluiting in de metaalindustrie te voorkomen. In de Donderdag gehouden ver gadering der metaalbewerkers is overeenge komen reeds Vrydag de onderhandelingen lusschen werkgevers en werknemers op te nemen, welke in vredelievenden geest zullen worden gevoerd, zoodat Maandag ook de uit sluiting in de auto-industrie zal worden op geheven. HET FAILLISSEMENT VAN DE FAMILIE ZOEBKOF BONN, 4 April. (V. D.) Heden vond de eerste byeenkomst van de crediteuren van de zuster des ex-keizers van Duitschland plaats. De curator in het faillissement Dr. Rheln verklaarde, dat mevrouw Zoebkof to 1916 na den dood van haar echtgenoote, prins Adolf •zu Schaumburg Lippe, een jaarrente van 39.000 M. heeft kunnen bedingen. Alles is goed gegaan, totdat de prinses hertrouwde met den Rus Zoebkof, die ongelooflijk ver kwistend te werk is gegaan; bovendien was de prinses alle controle op de uitgaven van haar man ontzegd. Op het oogenblik be draagt het passief 660.000 M. Men hoopt als nog tot een vergeiyk te geraken ten einde mevr. Zoebkof een bescheiden bestaansmoge lijkheid te kunnen bieden. BALFOUR LEGT ZIJN PARLEMENTAIRE FUNCTIES NEER LONDEN, 4 April. (V. D.) Lord Balfour, die in het huidige parlement de functie van .Lord president of Council" bekleedt, zal hoogstwaarschijniyk de volgende maand, na de ontbinding van het parlement, wegens zyn !l-jarigen leeftyd zich uit het openbare leven terugtrekken. Balfour was premier van 1902 tot 1905 en was onder Lloyd George mi nister van buitenlandsche zaken (1916 tot 1919). Verder is Balfour vooral bekend om zyn arbeid ter zee-conferentie te Washing ton en door zyn nota inzake de oorlogsschul- "ien der geallieerden, HUCK GIBSON de opvolger van Myron Herrich, als Amerl- kaansch ambassadeur te Parijs. geen oog meer dicht gedaan. Weinige oogenblikken daarna kreeg ik bezoek van den onder-prefect en den dok ter, een Pool, die my benevens rust eenige toedicynen voorschreef. Rust scheen indei- daad het eenige geneesmiddel mijner ziek te, zoolang als ik stil lag immers, had ik niet den minsten last van pyn. Traag kro pen de uren voorby, toen ik plotseling een vreemdsoortig geruisch vernam, hetwelk lk my in den beginne niet kon verklaren, doch al heel gauw kreeg ik de overtuiging, dat het 't gerammel van ketenen was; ix bevond my dus in een dier gevangenissen .Krepost" geheeten. Wie waren mijne lot- genooten? Gewone misdadigers ofwel Po len, politieke gevangenen. Myn twijfel was niet van langen duur. Ik hoorde op een ge geven oogenblik liederen weerklinken, kla gende zangen, onderbroken door ketenenge- rtokel. Het waren Poolsche zangers, Pool- sche kerstliederen: het Goddeiyk Kind, rustend ta een kribbeHet was Kerstmis en de ongelukkige gevangenen, my- ne Poolsche medeburgers, hieven naar eeu wenoud gebruik te middernacht hun heilig lied aan om den pasgeboren Heiland te be groeten: De Engel sprak tot de herders en zy togen naar Bethlehem om te aan bidden. O, die heilige kerstgezangen, die gezan gen mijner Jeugd! hoe aandoenlijk, hoe lief- ïyk! Na twaalf jaren mocht ik ze weder hooren, gezongen door ongelukkige gevange nen, begeleid a'oor het gerinkel van zware ketenen. TROTZKI BLIJFT IN TURKIJE CONSTANTINOPEL, 5 April (VX>.) Daar den lsten Mei de toestemming tot verbiyf van Trotzki en zijn familie ta Tur kije afloopt, heeft de Turksche regeertag op verzoek zich bereid verklaard deze toe stemming voor onbepaalden tyd te verlen gen. Deze verlenging wordt gegrond op de overweging, dat voorloopig geen kans be staat, dat Trotzki van een ander land toe stemming krijgt om daar binnen te reizen. DRAMA IN VOLLE ZEE LONDEN, 4 April (V.D.) Naar uit New-York gemeld wordt, is het privaatjacht van den New-Yorkschen millionnair Leiand Ross hedenmorgen vroeg onbestuurd ge vonden met volle zeilen in de nabijheid van de rotsen van New-Jersey. Op den schoener vond men 4 matrozen der bemanning stom dronken to de cabine liggen. In de vertrek ken van de kapitein en op dek waren bloed sporen zichtbaar, waaruit duidelijk bleek, dat hier een hevige stryd gewoed had. Klaarblykeiyk is de bemanning aan het muiten geslagen, heeft den kapitein ver moord en over boord geworpen en het scheepslog vernield. Het jacht van den mil lionnair had to de laatste weken een vaart gemaakt door het Zuiden van de Atlanti sche Oceaan. Naar verluidt zou Ross in Florida van boord zyn gegaan. Omtrent zyn verbiyf is echter tot dusverre niets be kend, zoodat men vreest, dat hij eveneens een slachtoffer is geworden van de muitery. VIER SLAAPWAGENS VERBRAND IN EEN JAPANSCHEN D-TREIN TOKIO, 4 April (VJD.) In de nabyheid van het station Fusan (Korea) is in een D-treta brand ontstaan. Vier slaapwagens werden een prooi der vlammen. Voor zoover kon worden vastgesteld, zyn 9 personen om het leven gekomen. 21 gewonden werden geborgen. DE BURGEROORLOG IN CHINA De regeering «troepen hebben contact met de strydkrachten van Woehan Gemeld wordt, dat de voorpost-detachemen ten der regeeringstroepen van Nanking thans zoo ver zyn opgerukt, dat zy in botsing zyn gekomen met de verdedigingstroepen van Woehan, die een front hebben gevormd van 55 myi, dat zich uitstrekt van den noor delijken oever van den Jangtse tot de spooriyn PekingHankau. By wyze van voorzorgsmaatregelen heeft men om de bui tenlandsche concessies versterkingen aan gebracht. De buitenlandsche autoriteiten zelf nemen alle voorzorgsmaatregelen om de bescherming der vreemdelingen te waar borgen, ofschoon er tot nu toe geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. TSJANG KAI SJEK BERICHT ZUN OVER WINNING OP DE HANKAU-TROEPEN PEKING. 4 April. (De staf van generaal Tsjang Kal Sjek meldt, dat de opperbevelheb ber der Hankau-troepen, Hwang Sei, de witte vlag heeft doen hyschen en zich heeft over gegeven aan de Nanktag-troepen. Hierby werd zware artillerie buit gemaakt. Nadat de overwonnen troepen den eed had den afgelegd, werden zy by de Nanktag-troe pen tageiyfd. De overige troepen van Hankau zyn op den terugtocht. De eerste periode van den burgeroorlog is met het binnentrek ken van de stad Hangkau door Tsjang Kai Sjek afgesloten. De Nanking-regeertog is voorne mens generaal Tsjang Kai Sjek tot maarschalk ie bevorderen. DR. KARL BENZ OVERLEDEN LADENBURG, 4 April In den afgeloo- pen nacht is alhier op 84-jarigen leeftijd overleden dr. Karl Benz, de stichter van de bekende Benz-fabrieken te Mannheim. OPLICHTERS AAN HET WERK Naar de correspondent van de „D. Allg. Z." te Hamburg meldt, is een juwelier aldaar het slachtoffer geworden van twee handige oplichters. Eenigen tyd geleden ontving hy een schryven uit Philadelphia, waarin een hem onbekende juweelenliefhebber zyn a. s. komst te Hamburg aankondigde, met de mededeeling, dat hy het liefst ongevatte steenen had. Toen dan dezer dagen de vreemdeling ver scheen, werd men het al spoedig eens over den koop van steenen, tot een waarde van ruim 40.000 M. Den volgenden dag zou de koop op een bank verder worden afgedaan. De vreemdeling verzocht echter den juwelier de gekochte steenen in zyn tasch te willen pakken en dan mee te brengen. By de ontmoeting op de bank voegde zich al spoedig een z.g. zakenvriend van den Amerikaan by het tweetal, met een zelfde tasch bij zich. Na een kort gesprek verwij derde de man zich, onder een of ander voorwendsel, weldra gevolgd door den ju- weelenliefhebber. Waama de Hamburgsche juwelier tot de ontdekking kwam, dat men hem de tweede portefeuille met waardelooze steenen in handen had gespeeld. HET PROCES -LAN GKOPP In het proces-Langkopp te Beriyn hebben verschillende getuigen verklaringen afgelegd over hun ervaringen met het ryksvergoe- J tv Met welke lasten Baldwin in het Engelsche verkiezingskamp verschijnt: Breuk met Rusland, Werkloosheid, Engelsch-Amcri- kaansche concurrentie. dingsbureau. Onder deze bedryven werd een jongeman, die herhaaldeylk door interrupties de aandacht op zich vestigde, de zaal uit gezet. De oud-„Justizrat" Ruhland, die ziel; vrywillig als getuige had aangeboden éfen 76-jarige man, die op krukken gesteund, door een beambte werd binnengeleid verklaarde, dat zyn huis te Kolmar door de Franschen in beslag was genomen en ver kocht, maar dat hij geen cent schadevergoe ding had gekregen. Voor 1940 was hem een bedrag van 20.000 M. toegezegd; tot dusver had hy slechts kleine bedragen, in het geheel een 8000 M. gekregen, die gediend hadden om schulden te betalen, die hy had moeten maken. Herhaaldelyk had hy honger geleden en was de wanhoop naby geweest, zoodat hy aan zelfmoord gedacht had. Ten slotte had de rijkspresident hem uit zyn fonds een maandelyksche toelage van 800 Mark gegeven. Al zyn verzoeken om steun werden door het bureau afgewezen. EEN PRIVILEGE VAN DE BEZETTING VERDWENEN Op grond van een bepaling van de R4jn- landcommissie mocht het treinpersoneel in het bezette gebied leden van de bezettings troepen tot dusver niet ter controle naar hun biljet vragen. Dit mocht alleen gecon troleerd worden door de daartoe aangewezen militairen van de bezettingstroepen. Thans heeft, naar de ,Köln. Zeit." ver neemt, de ryksmmister voor de bezette ge bieden, na langdurige onderhandelingen, gedaan gekregen, dat deze regeling veronderd wordt. Met Mei krijgt het spoorwegpersoneel het recht de kaartjes van in uniform reizende militairen in de coupé's en aan de stations uitgangen te controleeren. WARD HERMANS CANDIDAAT VOOR DE KAMER De Vlaamsch-nationalisten ta het kies district Mechelen hebben besloten. Ward Hermans te handhaven als him eersten candidaat voor de aanstaande Kamerver kiezing. DE TEXTIELSTAKING IN NOORD FRANKRIJK Sedert eenige maanden reeds zijn de textielarbeiders te Haliuin in staking. Hal- luto is een communistisch bolwerk en de stakers worden uit Moskou geldeiyk ge steund. Hun pogingen echter om de bewe ging naar het gebied van RoubaixTour- cotag te doen overslaan, hebben tot dusver gefaald. Te Halluta duurt de stryd nog voort. Dinsdag is het tot gewelddadigheden ge komen, toen voor het huis van den hoofd commissaris van politie een bom ontplofte, die groote schade aanrichtte, doch geen slachtoffers eischte. De republikeinsche garde patrouilleert ln de straten. PARIJS—CHERBOURG Een proefrit is gemaakt met een expres ParysCherbourg, die het traject ta 3 uur 18 minuten aflegde. De trein, die gemdideld met een snelheid van 115 K. M. liep, maakte soms 150 KM. Vieuwendijk 225229 AMSTERDAM, Oude Gracht 151 UTRECHT, Twee dagen later, gedurende welke ik meermalen door den onder-prefect en to dokter werd bezocht, voelde k me welis waar nog erg zwak, maar gelukkig geheel bevryd van myn hoofdpyn. Op de vraag of ik in staat was de reis te vervolgen, ant woordde ik bevestigend, want ik wilde hoe eer hoe liever te Kiow aankomen. Op het oogenblik dat te to de slede stapte be merkte ik op de binnenplaats een regiment soldaten. Ik vroeg aan den onder-prefect, wat voor soldaten dat waren, want ik meende, dat hun uniform niet die der Russen was. „Dat zyn Poolsche soldaten van 1831, die tage- ïyfd zijn bü het leger van den Kaukasus." Ziedaar nu hoe te na zoovele jaren myn vroegere wapenmakkers wederzag. Eerbiedig ontblootte ik het hoofd voor die helden en riep hun in 't Poolsch toe: „Saluut, ka meraden!" „Vooruit" riep de onder-prefect en als een pUl uit den boog vlogen de paarden voort. Nauweiyks waren wy op 2 of 3 mij len van Braclaw verwyderd of met een bliksemsnelle vaaxt gleed ons een slede tege moet, die by ons stilhield. Een gendarmen- officier steeg uit, die na een kort gesprek met den onder-prefect my naderde en mij aankondigde, dat ik voortaan onder zyn hoede stond. Hy was nog jong met een trotsch, hardvochtig uiteriyk: 't is te be- grypen. als ik zeg dat er my een rilling door de leden voer, toen ik by hem to de slede overstapte, wy verlieten den hoofd weg en sloegen een zypad ta, totdat wy stilhielden voor een wachthuis, waarin ik werd opgesloten. Daar werden mii de hand en voetboeien aangedaan, een pynlyke ope ratie, vooral de voetboeien waren veel te klein en deden mij veel lijden, zoodat men my in de slede moest dragen, want loopen kon ik zoo niet. 't Was reeds laat to den nacht, toen plot seling onze slede in volle vaart omkantel de. De gendarmen en de officier werden eruit geworpen; wat met den koetsier ge beurde, weet ik niet, ik zelf was vastge haakt door myne ketenen aan de slede, zoodat ik door de immer voorthollende paar den over den grond gesleurd werd. In het gelaat, aan de borst, aan armen en beenen was ik zwaar gewond en door bloedverlies uitgeput, verloor ik het bewustzyn. Toen ik bijkwam, was alles weder in orde. de officier stond vóór my ta de slede en vroeg of te veel pijn had. Ik was te zwak om een ant woord te geven; even later had er een door en door Russische scène plaats. De officier ranselde de gendarmen af om het ongeluk, waarvan hij zelf de oorzaak was, doordaf hy steeds beval vlugger te gaan. De ge» darmen wreekten zich op den koetsier, dooe hem een geducht pak slaag te geven en dt koetsier geeselde de paarden met zyn zweej op gevaar af, nog eens de slede te doer kantelen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9