Biimenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER Jongens PUROL Zenuwstillend MSJNHARDT'S zenuwftableftfen DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1929 BLADZIJDE 2 Z.K.H. Prins Hendrik naar Zwitserland De Lord Mayor van Londen naar Amsterdam Het spoorwegverkeer met het buitenland Uit de R.K. Staatspartij Schoolartsen in Noord- Holland De nieuwe burgemeester van Bergen op Zoom De nood- en woningtoe standen in de Noordelijke Provincies Het stationD.P. te Rotterdam VRAGENBUS EEN NIEUW PAKJE VOOR PASCHEN RECHTSZAKEN Zijn kameraad doodgestoken Het tragisch verstikkings ongeval te 's-Gravenhage Tilly n. (siot.) Voorzichtig met vuur op een heide Aan de gevolgen bezweken Een boerderij afgebrand De onbewaakte overwegen LUCHTVERKEER Rijks-studiediemt voor de Luchtvaart Het 10-jarig bestaan Het luchtverkeer naar Kopenhagen en Malmö INGEZONDEN Vaarwel Brabantsche Brieven Gisteren is Z. K. H. Prins Hendrik naar Zwitserland vertrokken. Naar het Hbld. yerneemt, heeft de Lord Mayor van Londen, Sir John E. Kenastors Studd, de ultnoodiging van het dagelijkse;; gemeentebestuur van Amsterdam voor een bezoek aan Amsterdam aangenomen; hij zal, met zijn beide sheriffs, van 2022 Juli in de hoofdstad vertoeven. De zomertijd in de aangrenzende landen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen vestigt er de aandacht op dat in verband met de Invoering van den zomertijd in Bel gië. Frankrijk en Engeland op Zondag 21 April a.s.: lo. de treinen, waarbij in de dienstregeling is vermeld „Tot datum invoering zomertijd in België (Engeland)" tot en met Zaterdag 20 April 1929 volgens de daarbij aangegeven dien-trege'ing zullerf rijden: 2o. de treinen, waarbij in de dienstregeling is vermeld „Van datum invoering zomertijd in België (Engelafid) af" met ingang van Zondag 21 April 1929 volgens de daarbij aan gegeven dienstrpg'Jihv' zullen rijden. De candidatuur-H. Knijpers ingetrokken. Naar het „Hulsgezin" meldt, heeft de heer H. Kuijpers, te 's-Hertogenbosch, na ernstige overweging, mede in verband met de om standigheden zijnerzijds, zijn candidatuur voor de verkiezing der Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingetrokken. De vereeniglng van Ned. Gent. afd. Noord- Holland heeft zich tot alle gemeentebesturen gewend met verzoek om medewerking voor de totstandkoming van net instituut school artsen voor hej;l Noord-Holland De provin cie wordt daartoe in districten van onge veer 4000 inwonerp verdeeld, waarbij voor elk district een schoolarts wordt aangesteld De kosten worden per district op ongeveer 11500 gerekend. Naar het D v/'iN;È> „uit welingelichte kringen" verneem kou blnnenkor de benoe ming van mr. P. A F. Blom tot burgemees ter van Bergen op Zoom te verwachten zijn Mr. Blom is sinds eenige jaren bur gemeester der gemqente Angerlo (G.) en was voordien subsistuui; officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Batavia. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer L. L» II. de Vries Op de vragen van den heer L. L. H. de Viss-r inzake het treffen van voorzieningen van Rijkswege ter zake van de nood- en wo ningtoestanden in "de noordelijke provincies heeft de Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Minister als volgt ge antwoord: Blijkens van de Inspecteurs voor de werk verschaffing in de noordelijke provincies ont vangen berichten voorzien de gemeenten waar noodlg met steun van het rijk.voldoen- de in den nood, dien de thans gelukkig ge weken buitengewone strenge vorèt heeft te weeggebracht. Oogenblikkelijke maatregelen stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos. Doos 30 cent. tot ruimeren steun van Regeeringswege zijn te minder geboden, nu weer gaandeweg nor male toestanden intreden. Het resultaat van het onderzoek, door de vereeniging voor volkscultuur ingesteld, is aan de regeering niet bekend. Door haar rigen organen is de regeering echter op de hoogte van de slechte woningtoestanden, die op eenige plaatsen In de noordelijke provin cies bestaan. Naar gelang dit mogelijk blijkt, zal naar de meening van de regeering In de bedoelde toestanden verbetering moeten worden ge bracht. Indien een gemeente onmachtig mocht zijn. haar normaal aandeel, n.l. de helft van de kosten, te dragen, zal het Rijk, voor zoolang dit noodlg mocht zijn, een zoodanig deel van de financieele lasten voor zijn rekening ne men als door de omstandigheden wordt ge vorderd. De gemeente zal echter in allen gé valle althans eenig rechtstreeksch geldelijke belang bij de exploitatie der woningen moe ten hebben. Een 'nieuwe uitgang Volgens „Het „Vaderland" heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten! een nieuwen uitgang aan het station D. P. Rotterdam te bouwen. Deze uitgang zal ko nen door de wachtkamer 3e klasse en loo- pen langs de vestibule van het station. Men hoopt, daardoor vooral op drukke dagen de verkeersstremming op het eerste perron, waar de stroomen van vertrekkende en aankomen de passagiers tegen eikaar botsen, te voor komen. Het ligt in de bedoeling voorloopig ook den ouden uitgang voor reizigers, aankomende op het eerste perron nog te handhaven. Door den nieuwen uitgang brengt men de reizigers der electrische treinen, die het leeuwendeel van het verkeer beheersohen, onmiddellijk op het Stationsplein. De aanbesteding voor de verandering zal binnenkort p'aats hebben. Vr.: Welke is de kortste weg van Ben- nebroek naar Breda? %ïoeveel K.M.? Bennebroek. Hillegom, Ltsse, Sassenheim. Warmond, Leiden, Zoeterwoude. Stompwijk, Zoétermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg. Blelswijk. Bergechenhoek, Hillegersberg, Rot terdam, Wevershoek, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp. Moerdijk,.Zevenbergschen Hoek. De 3 Hoefijzers, Terheyden, Breda. Af stand 103 K M. Vr.: Welke is dc kortste weg van Ant werpen raar Nqord-Schavwoude? Hoeveel K.M.? Antw.: Antwerpen, Merxem, Brasschaet. Maria ter Heide. Achterbroek. Esschen. Belgische grens, Nispen, Roosendaal, Oud- Gastel, Stampersgat, Nieuwe Molen. Oude Molen, Willemstad, Numansdorp, MMdei- - sluis; Klaaswaal. Goid'schalxoord. Charlöls. Rotterdam, Hlllegersberg, Bleiswijk, Kruis weg, Zegwaard, Stómpwljk, Zoeterwoude, Leiden. Sassenheim. Lisse, HiUegom, Haar lem. Velsen, Beverwijk, Castricum. Lammen, Alkmaar, St. Pancras, Broek op Langendijk, Noord-Soharwoude, Afstand 186 K.M. Vr.: Kunt u mij adressen opgeven van R. K. zangvereenigingen voor meisjes, om daarin te worden opgenomen? Antw.: De R. K. Zangvereeniging Groep A II van den Jóngevrouwenbond, leidster mej.M. Vollaerts. Anegang 12: Zangclub ..St. Gertrudis", directrice mej. A. van Zutphen, Potgieterstraftt 17. Zangvereeni ging „St. Rosa," leerares mej. Annie Bona- rius, Zoeiestraat 8. Vr.: M'jn zoon heeft met Mei de 7de klas doorloopen. Mag ki hem nu met Mei van school nemen? Hij wordt 25 Juli 13 jaar. Of moet hij op school blijven tot h,ij 13 jaar is. Er is geen 7e noch een 8e klas. Antw.: Zal een kind de school kunnen verlaten, dan moet aan drie eischen zijn voldaan: 1. Het moet zeven jaar leerling eener school zijn geweest; 2. Bet moet alle klassen der school heb ben doorloopen: en 3. Het meet de klassen hebben door loopen, waarin het zat, toen het dertien Jaar oud werd. Kinderen, ongeacht in welke klasse ze zitten, mogen ontslagen worden op den dag dat ze 14 jaar worden. Vr.: Kunt u mij mededeelen de stand plaats of het kantoor van „Het Schouw- tooneel", dir. Adr. v. d. Horst en Jan Mnsch? Antw.: Spiegelgracht 21, Amsterdam. Vr.: Ik heb een geneeskruidenboekje van V. M. Nuss Banmer Natuuxgenees- en Kruidkundige. Nu staat daarin „Kruiden depot Haarlem", maar er is geen straat aangegeven. Kunt u mij dat zeggen? Antw.: Dergelijke adressen worden in deze rubriek met verstrekt. Zooals reeds gemeld werd, is van Vrijdag op Zaterdagnacht vóór Paschen ingebroken in hgt kleedingmagazijn van Kreymborg in de Bilderdijkstraat te Amsterdam. Wij kun nen aan dit bericht nog toevoegen, dat het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het blijkbaar alleen om een mooi nieuw pak te doen was, want le werden brandkast en geldlade onaange roerd gelaten; 2e werden alleen maar meegenomen eenige van de alom bekende costuums model Lido, die zoo in den smaak van het publiek v,alïen dit voorjaar. Met Paschen wilden ze dus ook eens piek fijn voor den dag komen en het pleit voor hun bijzonder goeden smaak, dat ze daartoe juist Lido-costuums van Kreymborg met da opvallend mooie Kreymborg-coupe uitkozen. De rechtbank- te 's-Hertogenbosch heeft behandeld de 'zaak tegen den 25-jarigen landbouwersknecht 3. H. R. uit Vierlingsbeek. die terecht stond terzake dat hij op 25 De cember 1928 te Vieslingsbeek opzettelijk M. C. Arts met een scherp voorwerp in den hals heeft gestoken, tengevolge waarvan deze kort daarop is overleden. Na getuigenverhoor eischte het O. M. wegens doodslag 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Baron van Hugenpoth pleitte vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling, welke laatste door de rechtbank geweigerd werd. De uitspraak werd op 18 April bepaald. Omtrent het zeer droevige Ongeval in het rioleeringswerk aan ó'e Verlengde Jan van der Heydenstraat te 's-Gravenhage wordt nog gemeld, dat is komen vast te staan, dat aanvankelijk de aannemer, de heer H. Bos, geheel 'alleen In de rioolgang was afgedaald om het werk na te zien, waartoe hij daar in het riool een laag van 30 c.M. water stond, baggerlaarzen had aangetrokken, ter wijl hij zijn jas bij den rioolingang had neergelegd en achtergelaten. Alleen een keet jongen had hij medegedeeld, van plan te zijn het werk in de ricolgafig te gaan.con- trqleeren; verder persooneel was daarbij niet aanwezig, anders zouden ongetwijfeld een of meer man ter eventueele assistentie zijn meegegaan. Toen het-verblijf van den heer Bos wat lang duurde en anderzijds geïnfor meerd werd waar de heer B. zich bevond, vernam de uitvoerder uit de mededeeling van den jongen, dat de patroon nog in de rioolgang was. Zonder zich te be-denken en zonder zich tijd te gunnen baggerlaarzen aan te trekken, zijn daarop deuitvoerder, de heer Wiersema en een drietal werklieden in de riolesring afgedaald om den heer Bos op te sporen. Doch ook zij werden door de rioolgassen bevangen en de drie 'werkliedeh, die den heer Wiersema waren gevolgd, wis ten ternauwernood zichzelf nog weer in vei ligheid te brengen. Met de wetenschap, dat Jenny knikte. „Komt u niet even boven?" „Nee, dank u. 'k Heb niet erg veel tijd. Dag mgvrouw, groeten aan meneer." „Dag dames." Tilly kreeg ook een knikje. Zwijgend stapten ze weer op. „Wat 'n mensch," zei Tilly. Jenny keek verwonderd. „Hoe bedoel je?" vroeg ze. Ze haalde de schouders op. „Zooiets van het jaar tachtig, t Was evengoed een bof, dat wé niet naar boven hoefden. Zoo n slap koppie koffie met een uitgedroogd koekkie uit een trommeltje. Je kent dat wel." Jenny perste haar lippen op mekaar wou wat terug zeggen, maar dat zou hate lijk worden, dat wist ze, daarom zei ze liever niks. Toen reden Ze weer door. „Zalig weer," .zei Tilly. „Moet je nog meer boodschappen?" Er was wat spottends in d'r vraag. Jenny voelde 't. „Nee," zei ze. ,De rest doe ik wel eens op een anderen keeralléén." Tilly keek op. „Ben je kwaad?" Jenny schudde d'r hoofd, maar ze kon niet helpen, dat de tranen haar in de' oogen sprongen, 't Was zoo lam dit waarom was ze zooZe draaide haar hopfd om, maar Tilly had 't rfÓZJen. „Nou, bonjour," zei ze opeens, ,,'k Ga hier terug." „Dag," Zei Jenny. Ze reed door, zonder om te kijken. Ze, voelde haar eigen- ellendig. Er kwam een: verwijt in haar op, dat ze niks gezegd had, dat ze ook zoo laf was, dat" ze haar niét aandurfde. Even daarna lag ze neergeknield op het achterste stoeltje in de donkere Paterskerk, en bad ze een enkel weesgegroetje voor Tilly aan Maria, dat Die haar helpen zou. of 't liever nog maar alléén wou doen. Zij wist niet hoe En Tilly fietste naar huis in razende vaart. Dat domme kind met d'r malle ge doe. Thuis '-reeg ze nog een standje op de koop toe. Moeder had met de koffie zitten wachten. Toen na de boterham toen moeder een uurtje ging rusten en Marieke in de keuken metlange uithalen een roe rend liedje zong, ging zé naar boven, naar haar eigen kamertje en tuurde lang door het kleine vensterraampje doelloos de verte in. Ze voelde zich ellendig. Ze wou, dat ze Mariek was, die kon zingen, die was tevre den. Ze kon den heelen boel wel in mekaar trappen, niks kon d'é meer bommen. Dien middag wandelde ze met d'r moeder langs de grachtjes van 't oude plaatsje op door de zon beschenen keitjes. En ze was stil. vond moeder. „Heb je wat?" had ze gevraagd. „Ik, wel nee," zei ze. en koek opztJ naar een jongen, die waaghalzerig liep op het kantje van de gracht, want ze wou d'r moeder niet in 't gezicht zien. Toen hoorde ze een half onderdrukten zucht en even was 't, of d'r iets ineenkromp in d'r hart, even maar. Toen dauwde ze 't naar onderen. Ze merkte, dat ze hoofdpijn had, maar wat moest ze ook zeggen, ze wist 't zelf niet. .Toen opeens probeerde ze vriendelijk te zijn en te praten. Dien avond, toen 't half acht was, zat er mét een krant een klein briefje in de don kere brievenbus In de gang. Tilly haalde de krant er uit en toen viel 't op den grond. Verwonderd bekeek ze de kleine enveloppenam 't mee naar bin nen. „Is de krant er?" „Ja moe." „Heb je post?" „Ja. 'k weet niet van wie." Ze sneed 't open. 't Was maar een klein papiertje, een sohriftblaadje. n Paar woorden: „Lieve Til, Ik was vanmiddag onhebbelijk, 't Spijt me. Je moet niet kwaad zijn, zul je? Ik heb voor je gebeden om het goed te ma ken, wat ik onhebbelijk gedaan heb en voor nog meer. Je Jenny." Even was 't of alles stil stond van bin nen. Star zat ze voor d'r uit te kijken, met het blaadje in d'r handen. Zij onhebbelijk.... Toen opeens, in een heftige smart, snikte ze luid met d'r hoofd op tafel. Moederkwam naast d'r staan, streek d'r hand over d'r bruine haren. „V/at is d'r nou, kindje?" Stil wachtte ze maar, tot 't wat bedaren zou. „Ikik ben een monster!" „Kom, kom." ■Heftig schokte d'r schouders op en neer. En in eens kwam alles losallesmet horten en stooten eh heftig snikkend. Moeder liet d'r 'stil praten. „Ik.:.. ik kan niét zóó 'k wil zoo niet w 'k,ben een spook. Anderen zijn allemaal even goed ik ben een niksnut'ik dien vóór niks. 't Is allemaal mijn schuld, maar ik kan niet, ik kan niet zoo zijn. 't Gaat bij mij toch niet." D'r tranen maakten natte plekjes op de krant. Toen ze een beetje kalmer werd, kwam 't geregelder. zat ze naast moeder met moeders hand in de hare, en een gloeiend rood gezichtje van 't huilen en van schaamte. Langzaam aan, onder moeders zachte praten, werd 't stil in haar. Smolt alles weg al 't harde, al 't bittere, al 't onvoldane en 't rustelooze, wat er tot nu toe gezeten had Ze liet 't sty in d'r gedijen als iets heel, heel weldadigs. Ja, ze wilde, ze wilde probeeren zooals moeder zei, zooals Onze Lieve Heer 't van haar verlangde. Geen leeg leven van enkel mooi willen zijn en. pret willen maken, geen egoïsme, geen niksnut meer. O, ze wilde zooveel, ze wilde goed zijn nu, d'r uiterste best doen. Toen sprak moeder er van dat 't zoo niet zou blijven, zooals nu, dat ze ook wel 'ns geen zin er in zou hebben, en dat ze dan toch moest blijven probeeren. Ze knikte ja, d'r oogen brandend starend naar 't donker, Toen vond moeder het beter, dat ze nou maar naar bed ging. Een half uurtje daarna toen ze boven kwam om naar haar te kijken, met ook nog een asporientje voor den hoofdpijn, toen lag ze al in diepen slaap met baar rooda gezichte diep weggedoken in 't witte kussen en een klsin paarlmoeren rozenkransje lag op 't laken vlak naast d'r slappe hand waar le uitgevallen was toen de slaap gekomen was. Stil glimlachte ze en stopte behoudzaam 't rozenkransje onder d'r kussen. Ging toen naar beneden om af te sluiten. Maria en Jenny, ze hadden 't samen gedaan. A. M. zich èn de heer Bos èn de heer Wiersemr.. die een eind voortuit was gegaan, nog in de rioolgang bevonden, zijn toen de nieuwe pogingen tot redding ondernomen, waaraan het in allerijl openmaken van de huisaan- sluitingsbuizen ter verkrijging van versche lucht in het riool, moest voorafgaan. De teraardebestelling van den heer H. Bos zal geschieden op de Zuid'arbegraai- plaats te Groningen en die van den heer A. Wiersema op de algemeene begraafplaats te Zajideweer, gem. Kantens, beide vermoe delijk as. Maandag op nader te bepalen tijdstippen. Dezer dagen heeft op de Kemperheidc een felle heidebrand gewoed, welke vermoe delijk was ontstaan door het spelen met vuur door vacantie-boudcnde jongens. De brandweer van Schaarsbergen rukte met den boschbrandwagen uit en kon met be hulp van een aantal vrijwillige krachten het snel voortkruipende vuur tot staan brengen. Er is ongeveer 2000 vierkante me ter heide afgebrand. Te Leiden is mevr. ds. Rudolph, die Dins dag in het Rusthuis voor Ouden van Dagen Van de Geref. Gemeente te Lelden door éen liftkoker is gevallen, in het Dlacones- senhuis overleden. Door onbekende oorzaak brak Donder t dagavond brand uit in een boerderij te Grashoek, gemeente Helden, bewoond door den heer A. Driessen. De boerderij, schuur èn stallen gingen in vlammen op. Het vse en een gedeelte van den inboedel konden met moeite worden gered. V - Een man gedood Gisteravond omstreeks 7 uur werd onder Amersfoort op den onbewaakten overweg van de lijn AmersfoortApeldoorn een ongeveer 30-jarig manspersoon gedood. Be man stond tusschen het tweede spoor te wachten op het passeeren van den goederentrein en had geen erg in den na derenden sneltrein uit Apeldoorn, die hem greep en hem een 2ü-tal meters voort sleepte, met den dood als gevolg. Ondanks alle onderzoek te Amersfoort is het de politie nog niet gelukt de iden titeit van het slachtoffer vast te stellen. Minister van der Vegte, generaal Snijders en vele andere autoriteiten getuigen van hnn belangstelling. Het 10-jarig bestaan van den Rijks-Stu diedienst voor de luchtvaart is gistermid dag op bijzonder feestelijke en ook plech tige wijze herdacht. In het tot het Marine- etablissement aan de Groote Kattenburger straat te Amsterdam behoorende gebouw feitelijk een groote loods waar dit voor de luchtvaart zoo belangrijke Instituut een voornaam deel van zijn werkzaamheden uitoefent, was een gedeelte afgeschut voor de ontvangst van de vele belangstellenden tn dit jubileum. In deze ruimte, welke door ,de aanwezigheid van talrijke palmen en bloemstukken een vroolpk en feestelijk aan zien had gekregen, waren tegen half drie bijeengekomen: de minister van Water staat, ir. H. van de Vegte, generaal C. J. Snijders, mr. dr Schöfeld, de leden van de Commissie van Advies van den Rijks- Studiedienst de Veer, Adm. Tydeman. ko'o- nel Hardenberg en mr. Smidt, prof. Van Royen, de hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft prof. Burgers en prof. Biezeno, de chef van den techriischen dienst v. d. Marine Luchtvaartdienst oft. M. S. D. J. N. Kramer, de off. (M. S. D.) Dollekamp, kapitein Van Heyst, kapitein Versteegh en luitenant van den Abaelenvan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Steensma. chef van den technlschen diers! dezer af deeling. kapitein-luitenant ter Zee Remeynse, commandant van ,.De Kooy", luitenant ter zee Jager, commandant var. De Mok. ir. Stephan en de heer Platz van de Fokkerfabriek, de heeren Martin en Guillonard van de Kon. Luchtvaart Mij., de heer Walaardt Sacré van de Kon. Neder landsche Ver. voor Luchtvaart, ir. De Kat, directeur Handelsinrichtingen te Amster dam. de directie van de Panderfabriek, de vl'egtuigconstructevr Koolhoven, (Je com mandant van het Marine-Etablissement, de directie van Aviolanda. ir. R. A. van San- dick. ir. de Mooy, de heer Ansingh. direc teur van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij., dr. Ir. E. B. Wolff, directeur van het jubi- leerende instituut en de aan dit instituut verbonden ingenieurs L. J. C. van Ewijk, C. Toning. C. Kuipers e.n dr. ir. van der Maas, dc laatste tevens vlieger. Nadat ir. E. B. Wolff de aanwezigen in zijn kwaliteit van directeur van den Rijks- Studiedienst had welkom geheeten, gaf hl) het woerd aan minister H. van de Verte. De minister vrees er op, dat de Rijksstu diedienst voor de Luchtvaart feitelUk is ge boren aan het eind van 1917 en In de eerste maarden van het daarop volgende jaar, waarin de oorlogsbrand in Euvooa nog maals fel zou oplaaien. Bezwaarlijk kon men toen van zonnegloren spreken. Het waren den ook de op drn voorgrond tredende belangen van ó'e landsverdediging, die noop ten tot het inrichten van een afzonderlijken ken dienst, welke tot taak zou hebben om door middel van technisoh-wetenschappelük onderzoek en omvangrijke proefnemingen de ontwikkeling van de toen hier te lande, mede door den drang der omstandigheden op komende vliegtuigindustrie te steunen. Uit voerig ging spr. vervolgens de ontwikke ling van den Rijksstudiedienst voor de lucht vaart na. Toén, aldus spr., on den eersten ^aterdag in April van bet jaar 1919 het -eluid der motoren van ó'e vliegtuigen, dte ter gelegenheid van de in wijding--plechtig heid om dit gebouw zweefden, tot binnen dem muren doordrong, waren er vcPichs onder de aanwezigen nog, die twijfel koes terden ten aanzien van de toekomst van cle luchtvaart. Thans, nu de trot.sohe vlieg tuigen, in Neder'anct gebouwd, de landen en zeeën der wereld overvliegen en den naam van de Nederlandsche luchtvaart hoog hou den, nu wij staan aan dm vooravond van een geregelde verbinding met onze cver- zeesche gewesten, zullen er voorwaar geen twijfelaars meer zijn. Tot dien vooruitgang van onze nationale luchtvaart heeft het mag hier vrij uit gespreken worden de Rijksstud'edlenn voor ó'e Luchtvaart, tijdens zijn n~g kon bestaan, in ruime mate bijgedragen. Dat bl'.jve zoo'. Vele sprekers voerden daarna nog tmt woord, onder wie dr. ir. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst vobr de luchtvaart, generaal Snijders, kolonel Hardenberg, commandant van de Luchtvaartafdeeling te Sctesterberg en ir. Stephen, vertegenwoordi ger van de Fokkerfabriek. Namens de ingenieurs, verbonden aan de iubileerende instelling, sprak ir. A. G. v. Baumhauer. Spr. bood dr. Wolff namens de ingenieurs een uit één stuk hout ver vaardigde voorzittershamer aan, te gebrui ken op de verschillende vergaderingen, v/elke door dr. Wolff geleld worden. Nadat tenslotte ook nog namens het lagere per soneel een geschenk was aangeboden, was de plechtigheid geëindigd. Terwijl de thee werd rondgediend bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. ingang van Maandag as. zal het luchtverkeer op de lijn Rotterdam—Amster dam—Hamburg—Kopenhagen en Malmö hervat worden. Met Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Daar ondergeteeksnde zoo spoedig moge lijk in Canada (Ontario London) verwacht wordt, is 't hem onmogelijk zijne vele fami lieleden, vrienden en kennissen hiervan af zonderlijk in .kennis te stellen, en nog min- dèr aan allen een afscheidsbezoek te brengen. Daarom roep ik hiermede aan allen een hartelijk vaarwel toe! Tevens verzoek ik u vriendelijk, ml), steeds te blijven helpen in mijnen nieuwen werk kring, vooral door uw Apostolaat van Gebed en lijden. Wederkeerig zal ik u niet vergeten. Mijn adres is tot 16 April a.s.: p. Honorius Nijenhuis, N. IJpelaar, Ginne- ken. Later: Bishop's House, S0 Central Avenue, Lon don. Ontario-Canada. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. •Ulvenhout, 2 April 1929. Menier, 't Is veul slecht weer gewiest mee dn Paasch, ami- co. en da was wel zo'n bietje té veurzien Da weflces, dié die 'n schoon zo- merkestuumeke ebben laten ma ken en d'r naaister - Jjv%T^ cTr zenuwkes eb- ben opgelreten omda-d-ët pakske of 't maan teltje veur d'n Paschen gereed moes zijn, ebben 'nen das gehaald zoo groot as die twee Zondagen aélv mekarc En de men- nekes, die teugesweorig zijn as 't vrcuwén- gedce, gin horke minder- Zeg nouw nis: „Dré ge drijf weer over," want amico, keb van die mode na da gevalletje mee da frummes in Engelaand, juffer kolonel Baar- ker, al weer veur d'n zovelsten keer m'nen buik staampvol. Want amico en da praten ze me nle uit m'neiï boerekop dat da frum mes zes jaren aebtér mekaar de wereld cc kunnen beduvelen deur d'r eigen veur 'nen man deur be laten gaan. da's evenmin 'n plpmke veur 't teugeswoorlge mannen geslacht asda-d-et; te plumke is veur de wefkes dat er zukjte, marmekesputters onde: d'r soort zitten, dat zé d'r eigen Ijskoud veur kolonel uit kunnen geven! As ge teugesvoorig de mannen dan ok ziet mee d'r getaljeerde Jaskes, mee "n baandje mee knopkes in d'r lenden, mee d'r afgezakte schouwers, d'r kaalgeschoren wangeskes die mee krèèm en poeier worden opgepollitoerd, mee d"r zijjen kousen en lage schoentjes, mée 'n lakken neus en schcone strlkskes. as ge die mannen, die heeren vari de schepping, daar ziet gaan mee dw lichte haandschoentjes. haalf omgeslagen op d'r melkblaanke haandjes en 'n ermbindje om d'r polskes of- 'n dameshórlogeke boyen da rose-gevoerde haandschoentje, kek as ge ze daar dan ziet wegloonen mee dr sjarlstonknieën. en mee 'n hoedje-n-op msc 'n schoon deukske in d'n bol en 'n sierlijk buiglnkske in d'n raarld. as ge ze veurbij kunt ruuken gaan. omda ze zoo lekker in d'n Hondeklonje of d'n odeur zitten dan vraag ik oew maar af: kunde dan teu gen zo'n naar God geschapen beeld en ge lijkenis, menier zeggen? Fn as ge 'n nieuw-modisch wefke ziet of sprikt da lid is van 'n kegellclup, da d'ren eigen auto stuurt en dills' stinkt naar d'n, benziene ennaar tabak, da bruine taan den heet van 't rooken en 'n zware stem van 't rook-inhalen, as ge zo'n wefke teu- genkomt mee 'nen kaalgaknlpten kop. blin kende van d'n kosmetiek. 'n wandelstoks- ke in dr gespierde kegelknuisten, oew 'nen wolk rook in oew bakkes blazende, zeggen de: „potverblornme Sjors ga je mee 'n pik- ketanus pikken," kak, amico, as ge ze dan "n bietje beter opnimt en merkt da-g-al d'r kleerén dié ze aanbeet in onwen broek zak kunt' steken, da-d-as ze gaat zitten* en d'r beentjes overmekarë gooit, ge tot ö- ontdekking komt. da ze 'n rijbroek aan heei en dat d'r rokske nie veul meer is as 'n as 'n as 'n doekske-veur-'t bloeien! kek amico, dan vraag ik m'n eigen af: ben ik nouw getikt of is heel de wereld me sjokken? En as „kolonel" Baarker bretaar ^eet da ze zooveul sjaans van de wefkes hee g'ad toen z5 aan d'n buienkaan 'n manneke was, mee d'r vrouwenwangen, mee d'r spitse vrouwenvingerskes en- mee dt ronde schouwerk-esdan mot ik wel tot de ongelukkige slotsom komen, dat die baar- delooze, slappewas-mannekes sjuusf in de grasie staan bij die rljbroekskes en dan ga-g-et me veur m'n oogen draaien eri schemeren of ik 'nen wedstrijd heb gewon nen in worsenbrood-c+en. Keb in m'nen woordenboek gezien as da' Barker" in 't Ollandsch zooveul as „op schepper" beteekent. Nouw amico, as de wef kes zóó opscheppen, gif mijn dan maar *n pijp tabak en 'n potje bier. Maar zoo ben 'k deur de mode ineens van m'n sja- pieter afgedwaald: 't kwaaie weer mee Paschen. En wa'k daarvan zeggen wouw is ditte: dat er 'nen heelen goe'.en kaant aan zat! Ten eerste ('t hemmeke Is nader dan d'n rok!) kunnen wij in deuzen tijd veel rengel gebruiken en ten tweede: zijn cfr nouW veul mipder ongelukken gebeurd! Nog minder as annders mee écnen Zondag. Veur zoover ik weet is er maar een ongeluk ge beurd en da was nog gineens mee 'n auo, maar mee' 'nen boer die mee z'u perd'je en z'n wageltje en z'n passezjiers tn d'n om trek van Letjen dén ma'urn inree. Dm 'eiten te bewijzen, (hè 'k in m'nen omgank Zon- en feestdagen veul meer gewend zhn. Want ze kunnen zeggen wa ze willen, ami co, maar d'n benzine ee al veul meer slacht- j offers gekost as, om 's iets te noemen, de jenever. En as ge me nie geleuft, ik houw er altij van om wa 'k zeg mee cijfers en feiten te bewijzen, (hè 'k in m'nen omgang:; mee Trui geleerd'!), dan motte maar 's kij ken naar da-d-Amerikaansche statistleks- ke. 'k V/eet wel: daar doen z' alles in 't groot, maar ondertusschen gade dan toen 's over zukke dingen, prakkizeeren. Laat ik oew 's effekes iri oew ooren smoezen dat daar in de Jaren zeuven- en achtentwintig b ij n a, op 'n kleinigheidje na, „maar aan 'nen boom zoo vol gehan- gep mist men een, twee doojen niet," zou vader Cats dichten, bijna vijftigduizend menschen deur 'n auto d'ren allerlesten azem' uitgeblazen emmen. Da's, goed nagerekend, tweemaal zooveul doojen as Amerika ee gs- lejen in d'n lesten oorlog. Want toen zijn d'r vijfttgduuzend van die gebrilde Dollari- kanen in vier jaren tijd gesneuveld: nouw even veul in twee jaren! Zemmcn indertijd aan Wielhellem von Doorn d'n nobelprijs veur d'n vrede gege ven, ze moesen nouw Ford maar d'n no belprijs veur heelkunde in z'n vingers frie melen. Me draaien toch d'n verkeerden kant uit; hedde daarnet wel gezien mee m'n ge- klassineer over de mode. Vruuger waren er op de kermis van die tentjes waar goew eigen veur 'n dubbeltje d'n hik kon lachen. Tellekes zag d'oew eigep weer In 'n, aandere gedaante veur zo'nen spiegel. As ge zco mager was as on zen kuster, da-d-oew ribben deur cew v:.t .uitstekken, dan z&S d'cev) eigen as 'nep rol- meps mee 'tién kop zoo dik as 'nen,vè;ken .-Én as ge zoo dik was da ge net zoo mak kelijk in de lengte as in de bridte kon wandelen, dan leek oew balgehakt-fi- guur op 'n brei-lizer. Zoo is 't nouw mer heel de wereld! Zouwen daarom die lollige tentjes afgeschaft zijn? Of lachen de men sehen niemeer om zco'n lolletje waar toch gin doojen bij vallenNog zo'n .spiegeltje:" 'k Las in de kraant 'n stukste da get e- teld was: „Een aardige reclame." En wa las ik nouw? Da-d-in Duitschland 'n ze kere firma Rudolf Hartwig, m o t v r Ij e kleerkasten fabrlescert. Koning Aanmejoe- lah, of liever gezeet z'n wefke (maar da's hetzqïfste, Loe'ah mot 't toch betalen, da's de beroemde éénheid van man en vrouw, dat de man alleen alles mot bespollemen!) had zo'n paar van die kasten gekocht van Dolf Hartwig. Aanmeloelah had z' op de lat laten zetten, omdat ie al zooveul gekocht had en deur z'n centen henen was. Later stuurde de Loei 'n postwisseltje aan d'n Dolf en Dolf mok nouw mee 't strookske van ds postwisseltje reclame om te laten zien, dat de Loei z'n vrouw ok dia motvri-e kiesran- koflers gebruikt. Da noèmen ze: ,,'n aardige reclame." En ondertusschen heet de Loei nog nooit zooveul mot in z'n leven g'ad as vanaf dat ie volgens d'n Dolf motvrij is. Nouw gij? Nóg iets. Keb 'nen klaant en dleë kérel is zoo rijk, dat ie jouw veul meer brlefkes van honderd gulden veur oew neus kan draaien as gij hum ouwe kraanten. Ok bezit ie 'n zeuntje en da mot loeren veur awekaat. Da manneke beschikt over al 'nen tijd, over veul centen en werkt er -ouw twaalf jaar a-n en z'n vad'r hee ma gezeet dat ie mee al die studie eiken dag- .veer "n stukske stommor is geworren en wel student zal blijven tot ie kindsch wordt. Maar ondertusschen lees ik, asdat er in Boedapest 'nen tramconducteur geprommel- veerd is tot awekaat! Hij sting 'smèrgens am vijf uur op d'n tram, ging om acht uur naar de school en sting 's middags weer op de tram en haalde-n-'t helmamen In vier jaren tljds. De studenten emmen 'n eere-kompenie op z'n dak gestuurd om d'n conducteur-awe- kaat te fieliesieteeren! Hier wier lest 'nen mensch die in lapkes reisde awekaat en die emmen ze nie ge- fielicsieteerd niet alleen, maar 'm geweigera lid te maken van de balie (da's zooveul as de awekaten-fabriek) omdat ie in lapkes dee. Da strookte nie mee de awekateneer in ons Laand! Sinds die awekateneer ft is 'n goed jaar gelejen van da lapkesawekotjel) zijn de awekaten die wél aan de eer voldejen, mee boskes tegelijk ln de doos gezet veur fles- schentrekkerijen. Lieberman, om 's 'nen naam te noemen, had z'n oplichterijen zon der die mannen van eer nooit zoo goed veur mekaar gebokst. Da strookte dus wél mee de awekateneer? Ik ben 't 'r roerend mee eens, amico, da lappenkopsmanneke hoorde nle thuis in dlën treep! Da stroke tenyen de eer van de lappenkoplni! Ziede nouw wel? is de wereld nie éénen grooten lachspiegel teugeswoorig? Kom amico, ik schei d'r af. Keb er ge- nogt van om in da spiegeltje te kijken. Gif mijn maar weer te pijp tabak en 'n potje ierl Veul groeten van Trui en as altij gin -eke minder van oewen I; toet a voe Ore.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10