De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Buitenlandsch Nieuws Minister-PresidentIsmet Pasja over de Situatie in Turkije MIJNHAgDT FEUILLETON IN DUIZEND ANGSTEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1929 BLADZIJDE 1 ft: De Politieke- en Economische Doeleinden Ernstig spoorweg ongeluk CENTKALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK XLIX DE WERKEN DES DUIVELS HET SPIRITISME Verklaring der verschijnselen. Alvorens tot de verklaring der vroeger «esproken verschijnselen over te gaan, moet vonden opgemerkt, dat bij dergelijke onder- eoekingen vooral het volgend theologisch «eginsel wordt toegepast, dat luidt: Zoolang aet tegendeel niet absoluut bewezen is, moet nen de verschijnselen of gebeurtenissen niet '.an buitennatuurlijke machten, maar aan natuurlijke krachten toeschrijven (Walter, 3.C. blz. 386). De voornaamste theorieën, die ter verkla ring der spiritistische verschijnselen in aan merking komen, kunnen tot twee klassen worden teruggebracht. Ten eerste: de theorieën, die verschijnse len der spiritistische séances enkel door na tuurlijke oorzaken willen verklaren. Hiertoe worden gerekend: de bedrogs-hypothese; de hallucinatie- en suggestie-theorie; de theorie der mechanische en psychische krachten. Ten tweede: de theorieën, die behalve de natuurlijke oorzaken ook buitennatuurlijke krachten veronderstellen. Hiertoe behooren: de theorie der afgestor ven geesten en de daemonen-theorie. I. NATUURLIJKE OORZAKEN. 1. De Bcdrogs-Hypothcsc. Deze theorie verklaart de spiritistische verschijnselen als louter bedrog van de mediums. Al kan mis schien alles, wat op de spiritistische séances getoond wordt, niet aan bedrog worden toe geschreven, is het wel een opvallend ver schijnsel, dat zoo goed als alle mediums ten slotte op bedrog zijn betrapt, al is aan ver schillenden van hen gelukt, zelfs uitstekende geleerden gedurende langen tijd te mislei den. Om slechts eenige feiten te noemen: De natuurkundige Prof. Crookes, lid der Royal Society, beroemd om zijn ontdekkin gen, verrichtte gedurende drie maanden ex perimenten met het medium, dat zich miss Corner noemde, geboren Florence Cook. Prof. Crookes beweerde de strengste voor zorgsmaatregelen te hebben genomen, hij hield ieder bedrog absoluut uitgesloten. Eerst na eenige jaren werd zij ontmaskerd op het oogenblik. dat ze van klecren verwisselde om zelf als „geest" op te treden in plaats van Maria, wier geest zij zou laten verschij nen. Het Italiaansche medium Eusapia Palla- dino genoot een wereld-vermaardheid en mocht groote successen boeken. Verschillende séances hadden plaats, o.a. te Napels en Mi laan, waarbij geleerden van naam tegen woordig waren: Prof Richet van Parijs; de beroemde Mars-onderzoeker Schiaparclh; de bekende psychiater Lombroso enz. Verschillende geleerden waren van de echtheid der verschijnselen ten volle over tuigd, anderen uitten twijfel en schortten hun oordeel op. Een nieuw onderzoek had plaats te Cambridge in 1895; het resultaat van 20 zittingen werd gepubliceerd en kwam hierop neer: dat alles van begin tot eind louter bedrog was (Schneider. Der neuore Geisterglaube blz. 389) Andere ontmaskeringen van bekende me diums zijn die van Eglington te München in 1880 (Lehmann: Aberglauben u. Zauberei blz. 356); van miss d'Esperance in 1888; Anna Rothe in 1902 (Walter, O.C. blz. 357) en van Linda Gazerra. door Prof. Schrenck-Notzing in 1912 (Psychische studiën 1912). Een sterke bevestiging van de bedrogs- hypotheée ligt in het fBib. da,t bijna. aUe ex perimenten geschieden in het dmster of half-donker en dan nog wijden. De spiritist Maxwel roem dan^k zijne séances met bovengenoem v te Bordeaux gehouden, waar een sterraam en de lampen van ee 7C!OTee, licht aanbrachten, tot er echter licht werd aangebracht, dat zij door Amerikaanschen psycholoog Munster De g totaal ontmaskerd werd Werkt de strenge eisch van een halt don ker vertrek, de telkens wederkeerende waai- schuwing: „meno luce", minder licht, de om standigheid, dat de aanwezigheid van slecnis een enkelen persoon, die door het medium niet wordt vertrouwd, heel de séance jam merlijk kan doen mislukken, het vermoeden dat er bedrog in 't spel is, niet sterk in de hand? Het zal dan ook niemand verwonderen, dat het bekende medium Home op zijn sterfbed zich gedrongen gevoelde te beken nen. dat hij nooit één boozen geest had ont moet, en ai ziin prestaties louter oedrog ge weest waren. Daarom besluit dan ook Pater Erens. wiens gegevens wij hier hoofdzakelijk volgen, met de bewering, dat, al is de moge lijkheid van praeternatureele of buitenna tuurlijke oorzaken niet absoluut uitgesloten, men de waarheid toch wel het eïchtst zal benaderen, met aan te nemen, dat de groote meerderheid der verschijnselen aan bewust of onbewust bedrog moet worden toegeschre ven, vooral bij spiritisten van professie, die voor geld optreden. 2. Hallucinatie en suggestie-theorie Tot de bedrogs-hypothese rekent men ook gewoonlijk de hallucinatie- en suggestie- thw£6' verstaat men onder ballucinatie ot suggestie? Dit is niet zoo maar in een paa woorden te zeggen. De vak-geleerden druk ken dat met geleerde woorden aldus uit: door hallucinatie en suggestie wordt een subjectieve voorstelling in een uitwendige, schijnbaar objectieve omgevormd. Deze geleerde definitie vraagt noodzakelijk eene verklaring. Bij de gewone waarnemingen der dingen komt het voorwerp, dat wordt waargeno men van buiten af via de uitwendige ze nuwstations in de centrale hersenen, waar het zich tot een phantasma (kenbeeld) in onze verbeelding vastzet. Vandaar het wijs- geerig axioma: nihil est in intellectu, quod non prius est in sensu, d. w. z. niet wordt door ons gekend, wat niet eerst door ons wordt gevoeld, n.l. waargenomen in een der zintuigen. Aldus het normale ken-proces. Bij de hallucinatie echter voltrekt zich het ken-proces juist andersom d.w.z. niet van buiten af. maar van binnen uit. Door allerlei lichamelijke en psychische invloeden wordt het kenbeeld in de hersen centra zelf gevormd, roept daar een zeer le vendig schijnbeeld te voorschijn, hetwelk door den gehallucineerde voor de werkelijk heid wordt aangezien: b.v. het hooren van allerlei vreemde, schrikwekkende geluiden, die angstige personen op hun eenzame wan delingen in het donker steeds meenen te hooren, terwijl er in werkelijkheid niets van bestaat; het aanschouwen van allerlei ge zichten in de duisternis; wie zich geruimen tijd intensief met een of anderen arbeid heeft beziggehouden, b.v. het bezien van kostbare steenen, ziet later ook met geslo ten oogen deze voorwerpen met groote dui delijkheid voor zich (Zie Prof. Beysens, ziel kunde Dl. I blz. 221) Vandaar dan ook de benaming: inbeelding; illusie. Welnu, door het kunstmatig opwekken van dergelijke hallucinaties, illusies of in beeldingen worden door sommigen ook de spiritistische verschijnselen verklaard (Max- well-Castelein) Dit is zeker, dat op de spi ritistische séances zoowel 't medium als de toeschouwers in overspannen zenuwtoestand verkeeren, waarbij de algeheele of gedeelte lijke duisternis zeer zeker sterk suggestief zal werken, zoodat men gemakkelijk een groot gedeelte der verschijnselen aan hallu cinatie zal kunnen toeschrijven. 3. De theorie der mechanische, vitale cn psychische krachten Vele geleerden, die een buitennatuurlijke tusschenkomst uitsluiten op de spiritistische séances, trachten de verschijnselen, die daar worden vertoond, te verklaren, door allerlei mechanische, vitale en psychische krachten, die in ieder meusch huizen. Men spreekt van allerlei geheime magnetische en electrische werkingen die door het medium op de séan ces zouden worden benut tot het voortbren gen van verschillende mechanische werkingen (Lombroso). De groote wijsgeer en psycholoog kardi naal Mercier veronderstelt dat er van de verbeelding van het medium een actie uit gaat naar buiten, naar de hersen-cellen van den toeschouwer die daarin een bepaald plalasma of kenbeeld zou verwekken. „As- surément il n'est pas démontré, que ces conditions se verifient; mais serait on en droit de déclarer cette verification impossi ble? Nous me le pensons pas" (Psychologie II pag. 217). Prof. Beysens échter ontkent het bestaan van een dergelijk geheim fluïdum (Alge- meene zielkunde Dl. III, blz. 57) In hoeverre al deze geheime krachten me dewerken tot het voortbrengen der spiritis tische verschijnselen is bij lange na nog niét wetenschappelijk vastgesteld; wij zijn hier alleen wat uitvoeriger op ingegaan, om aan te toonen, dat zoolang de mogelijkheid niet Is uitgesloten, dit geheimzinnig probleem door natuurlijke krachten op te lossen, wij er gèen hoogere machten bij mogen betrek ken. Dit was immers ons punt van uitgang. Hoewel echter die mogelijkheid niet abso luut is uitgesloten, is men tot op den dag van heden er nog verre van af, al die occulte geheimzinnige verschijnselen der spiritis tische séances op natuurlijke wijze bevredi gend te verklaren en ziet men zich wel ge dwongen hierin de tusschenkomst van hoo gere machten te erkennen, waarover een volgenden keer. Goes. C; VIS, Rector. bevordering van den landbouw en het schep pen van industrieel instellingen zal ook gunstig terugwerken op onze buitenlandsche handelsbalans. Op deze manier zal Turkije er misschien langzamerhand in' slagen, een economische onafhankelijkheid te verkrijgen. President Mustafa Kemal hoopt, dat in een generatie ons land zich tot een bloeienden staat met ongeveer 25 millioen inwoners zal hebben ontwikkeld, en dat, als de pro ductie vermeerderd word't, alle bewoners hun levensbehoeften met inheemsche voort brengselen kunnen dekken. Over het geheel genomen gaat de levensstandaard van ons volk steeds omhoog. Er is bij ons wat voor West-Europeesche begrippen iets bui tengewoons is zoo goed als geen werk loosheid. Ondanks allen vooruitgang, dien we tot nu toe hebben bereikt, staat er nog heel wat werk op economisch gebied voor de deur en juist daardoor zijn we aange wezen op de medewerking van andere sta ten. Maar de voorwaarde voor het aanne men van deze hulp is, dat we ons nationaal karakter en de, met moeite verkregen, po litieke en economische autonomie niet be hoeven op te geven. NA HET AFTREDEN VAN MGR. SEIPEL. Het proces-Lanjfcopp, Turkije is, om zoo te zeggen, gesatu- reerd: het heeft zijn doeleinden in de bui tenlandsche politiek bereikt en hoeft niet te denken aan verdere overwinningen of revanche-oorlogen. We staan nu, nadat onze elschen zijn ingewilligd, met onze buur staten op den besten voet, Griekenland, tot aan het verdrag van Lausanne onze vimiigste vijand, heeft de minoriteiten- bevolking met ons geruild, zoodat er tegen woordig maar een klein aantal Grieken in Turkije, en omgekeerd, maar betrekkelijk weinig Turken in Griekenland gevestigd zijn. Deze ruil der minderheden h.eeft van beide volken groote offers gevraagd. Vol gens mijn meening heeft Griekenland ziin „grande idéé", om het Byzantijnsche kei zerrijk te herstellen, definitief opgegeven, een idee, dat gedurende langen tijd elke vruchtbare werkzaamheid van onze buren heeft belet. Met onze Balkan-grens kunnen we over het algemeen tevreden zijn. T. '~vi? "ij Ismet Pascha. Ofschoon neg honderdduizenden Turken zich in Joego-Slavië bevinden, die niet al len met hun lot tevreden zijn, en hoewel er 800.000 van onze landslieden in Bulga rije leven, staan we toch in volstrekt vriend schappelijke betrekkingen tot deze landen, evenzoo tot Roemenië. Ook met Rusland zijn we tot een overeenkomst gekomen, nadat we met de Sovjet-regeeiing in een verdrag hebben vastgelegd, 'onze wederkee- rige staatsinstellingen te ontzien. Zooals overal, kan misschien ook in Turkije de bolsjewistische propaganda niet geheel wor den buitengesloten, maar met het oog op de structuur van onze bevolking kunnen we hierin geen gevaar voor den staat zien. De communistische leer vindt bij onze boe ren en handwerkslieden geen gunstigdn bodem. Dé' betrekkingen tot Duitschlanjd vinden haar ontwikkeling op den grondslag van het bondgenootschap in dëii oorlog; mét Italië, den vroe'geren tegenstander in verschillende oorlogen, hebben We kort' ge leden een vriendschaps-verdrag gesloten. Tegenover Frankrijk maken we ook nu nog aanspraak op het omstreden gebied aan de Syrische grens, maar we hopen, dat ook hier onze rechten zullen worden erkend. Tusschen Engeland en ons is, naast andere problemen, ook de kwestie van de Mossul- grens bijgelegd. Onze positie in het internationale poli tieke leven kan dus tevredenstellend wor den genoemd; niet zoo onze economische situatie. Het Turksche gebied breidt zich ver genoeg uit, maar het klimaat van de Midden-Anatolische hoogvlakte (Klein- Azië) is erg ongunstig. De grond is on vruchtbaar en moeilijk te ontginnen. We hopen door kunstmatige besproeiing en ge moderniseerde aanbouw-thehodes de pres tatie te kunnen verhoogen. Maar daarvoor zijn twee dingen noodig: tijd en kapitaal Natuurlijk zouden we in andere landen lee ningen kunnen opnemen, maar hierin zien we niet het geneesmiddel voor onze econo mie. De rente en amortisatie-bedragen, die jaarlijks aan het buitenland moeten wor den betaald, belasten den staat al genoeg" Het zal heel wat tijd kosten, voor het pres tatie-vermogen van Anatolië kan worden verhoogd, maar ons volk neemt liever lan ger ontberingen op zich, dan dat het dc toekomst van het land verpandt. Uit het bovenstaande zal men zien. dat de begrooting ons groote moeilijkheden moe: bereiden; we moeten jaarlijks rond 50 mil lioen franc aan rente en de amortisatie van onze schulden naar het buitenland af voeren; naast dit bedrag, dat 10 percent van onze totale uitgaven uitmaakt, worden 37 percent der uitgaven gebruikt, om ons leger van 150.000 man te onderhouden. Dit getal der troepen schijnt op het eerste ge zicht misschien wat hoog, maar we hebben een leger van deze sterkte noodig, om de orde in ons uitgestrekt land te handhaven en onze grenzen te bewaken. De bevolking, die nu nog meest uit boeren is samengesteld, zal op den duur tot op zekere hoogte worden geïndustrialiseerd. De Het aftreden van Mgr. Seipel als bonds kanselier is zoo onverwacht gekomen, dat de verschillende partijen zich nog geen vaste meening hebben gevormd over den thans ontstanen toestand. De partij van den afgetreden bondskanse lier, de christ.-socialen, hebben een speciale commissie benoemd, om de onderhandelin gen te leiden. Deze bestaat uit de fractie leiders dr. Fink, Kunschak, den voorzitter van den Nationalen Raad dr. Gürther, en den oud-minister Heinl de namen van de twee laatsten, leden van den gematigden vieugel, worden genoemd als eventueele op volgers. Deze commissie, zoo meldt de Ween- sche correspondent van de „Frankf. Ztg.", zal allereerst beproeven de huidige coalitie: christ.-socialen, Groot-Duitschers en Land- bond, bijeen te houden. De Groot-Duitschers hebben in dat verband reeds verschillende eischen gesteld. De burgerwachten, die in deze crisis ook als politieke factor optreden, hebben te kennen gegeven, dat zij gehoord wenschen te worden. Tot dusver worden twee oplossingen als mogelijk besproken. Ten eerste een naar links georiënteerd en tot verzoening met links bereid kabinet van de oude coalitie, onder leiding van Heinl, Gürther en Ramek en waarbij besliste vertegenwoordigers van het anti-socialisme, zooals de minister van oorlog Vaugoln en die van financiën, Kien- böck, geweerd zouden worden. En ten tweede een kabüiet der onverzoenlijke richting met den aftredenden clericalen minister van onderwijs, Schmitz, of den heer Kienböck aan bet hoofd. Ten slotte meldt de correspondent nog, dat het aftreden van dr. Seipel op de beurs geen ongunstigen indruk gemaakt heeft. De sneltrein Kisjincw—Boekarest ontspoord De sneltrein KisjinewBoekarest is tus schen Boboc en Buzen ontspoord. Drie personen wagons vielen om. Volgens tot nu toe ontvangen berichten, werden 20 personen gedood en 60 gewond. Het reddingswerk wordt door den heer- schenden sneeuwstorm zeer bemoeilijkt. Nadere bijzonderheden WEENEN, 5 April De berichten over het ernstige spoorwegongeluk in Roemenië komen hier, tengevolge van de hevige sneeuwstormen, slechts met groote vertra ging binnen. Naar de bladen melden, is het ongeluk, dat reeds Donderdagavond te negen uur plaats had, aan een wisselwachter en een stationsbeambte te wijten. De beide be ambten zijn verdwenen. Men vermoedt, dat zij zelfmoord gepleegd hebben, om zich aan een arrestatie te onttrekken. De drie ontspoorde wagons zijn een eerste, een tweede en een derde klasse wagen. In den wagen derde klasfee zaten bijna uitslui tend militairen van het garnizoen te Boe karest, terwijl in de beide andere wagons voornamelijk kooplieden uit Boekarest reis den. Tien dooden, 59 gewonden BOEKAREST, 5 April Volgens een mededeeling van de spoorwegdirectie be draagt het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk bij Boboc, tien en het aantal gewon den 59. De meesten der slachtoffers zijn spoorwegbeambten en militairen. De locomotief, twee personenwagens en de bagagewagen zijn geheel verwoest, terwijl de rails over een afstand van 200 M. ver nield zijn. Naar verder gemeld wordt, zijn reeds eenigen der ernstig gewonden overleden. DE VERKIEZINGSREDEVOERINGEN VOOR DE RADIO LONDEN, 5 April (V.D.) -- Thans wordt medegedeeld dat voor de ontbinding van het huidige parlement in het begin van de volgende maand acht politieke redevoerin gen voor de microphoon zullen worden ge houden, di edoor de B. B. C. zullen worden uitgezonden. Vier redevoeringen zullen wor den gehpuden door sprekers van de regee- ringspartijen en wel de eerste door den minister van Oorlog Sir Laming Worthin- dat sinds eenige dagen te Berlijn is begonnen. Langkopp (staande) in de rechtszaal ton Evanis. De andere vier redevoeringen zullen worden gehouden door spr. der op positiepartijen en wel twee door vertegen woordigers van de Arbeiderspartij en twee door liberalen. Winston Churchill zal namens de regee ring spreken op den dag na aijn bégroo- tingsrede in het Lager Huis. De liberalen hebben als sprekers aangewezen Sir Her- bert Samuel en Lloyd George. De Arbei derspartij heeft haar sprekers nog niet aangewezen. ZES ARBEIDERS DOOR INSTORTENDEN MUUR GEDOOD LONDEN, 5 April (V.D.) Bij het sloo- pen van een drie meter hoogen muur wer den in Plymouth zes arbeiders gedood. Twee andere arbeiders, die zich bijtijds in veiligheid trachtten te brengen, werden door brokken van den muur getroffen en in zwaar gewonden toestand naar het zieken huis overgebracht. Het ongeval vond' plaats bij het leggen van een kabel. DE BRITSCHE INDUSTRJEELE DELEGATIE BIJ LITWINOF MOSKOU. 5 April Gisteren heeft de waarnemende volkscommissaris voor buiten landsche zaken, Litwinof, de leden der Britsche industrieele delegatie, die momen teel te Moskou vertoeft voor het maken van een studiereis, bestaande uit de heeren Sir Isherwood, Remmand, Drummond en Wolff, ontvangen. Hij had een langdurig onderhoud met hen. In een door de delega tie aan de pers verstrekt communiqué werd medegedeeld, dat in dit niet-officieele onderhoud met Litwinof de mogelijkheden waren overwogen voor het scheppen van een economische basis, welke zou kunnen beantwoorden aan de belangen der beide landen. Beide partijen spraken als hun meening uit, dat er geen enkele onover komelijke hinderpaal bestond voor het tref fen van een beide partijen bevredigende regeling. Voor zijn vertrek naar Genève verklaarde Litwinof. dat de Sovjet-regepring den president van de Staatsbank, Piatakof, den onder-commissaris van Handel, Khintsjoek, den directeur van het econo misch bureau, Rabinawitsj, en den directeur van de buitenlandsche afdeeling van den Hoogen Nationalen Economischen Raad, Aralof, had aangewezen, om met de dele gatie alle aanhangige kwesties nader te bespreken. KOWNO, 5 April (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de plaatsver vangende voorzitter van de Russische staats bank Pjatakow bij een receptie der handels delegatie een toespraak gehouden, waarin hij er op wees, dat de Engelsche delegatie de betalingscapaciteit van den Russischen staat niet in twijfel mocht trekken. Het spreekt vanzelf, dat de Sovjet-Unie haar verplichtingen ook tegenover het buitenland volledig zal nakomen. Wanneer Engeland echter er belang bij heeft, dat de handel met Rusland bevorderd wordt, dan moeten ook credieten ter beschikking gesteld worden. Wanneer de Engelsche handel bereid is Rus land ongeveer 150 millioen pond ter be schikking te stellen, dan kan Rusland in- koopen doen in Engeland. De Engelsche delegatie beschouwt thans haar. missie als geëindigd en zal in de eerstkomende dagen naar Londen terugtrekken. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MYRON HERRICK NAAR DE VEREENIGDE STATEN PARIJS, 5 April Hedenmorgen te half negen werd het stoffelijk overschot van den overleden ambassadeur der Vereenigde Sta ten tc Parijs. Myron Herrick, van het ar senaal te Brest overgebracht naar boord van den Franschen kruiser ..Tourville". De overbrenging vond plaats met militaire eer en het stoffelijk overschot werd begeleid door eenige afdeelingen Fransche troepen. Verschillende openbare gebouwen waren i met rouwflours behangen en op verschillen- j de plaatsen waaiden de Fransche en Ame- rikaansche vlag halfstoks. Ook de kist was bedekt met de Fransche en Amerikaansche kleuren. Toen het stoffelijk overschot aan boord van de „Tourville" gebracht werd en in de chapelle ardente werd geplaatst, brach- Kenaupark 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekoui ten allen in de haven gelegen schepen het saluut en werden 19 kanonschoten gelost. Hedenmorgen te half elf verliet de „Tour ville" de haven van Brest, geëscorteerd door een torpedojager en twee torpedobooten. GEWELDIGE BRAND TE BOEKAREST Schade 30 millioen lei WEENEN, 5 April Aan de bladen wordt gemeld, dat Donderdagavond in het cen trum der stad een gèweldige brand heeft ge woed. De geheele Boekarester brandweer moest te hulp komen om den brand meester te worden. Een uit twintig gebouwen be staand blok huizen, waaronder een mout- fabriek en een bierbrouwerij van de Gebr. Gibb, werd in de asch gelegd. De materieele schade wordt op dertig millioen lei geraamd. HET INCIDENT AAN DE POOLSCH— RUSSISCHE GRENS Apanasjewitsj ontoerekenbaar? KOWNO, 5 April Uit hfoskou wordt gemeld, dat men daar het geval Apanasje witsj verklaart door ontoerekenbaarheid van Apanasjewitsj. In een gesprek met den Rus sischen consul heeft hij verklaard, dat hij uit noodweer gehandeld heeft en dat ,de Poolsche beambte zijn daad heeft gepro voceerd. Apanasjewitsj heeft tijdens den burgeroorlog in Rusland een zenuwschok ge had en was te Moskou eenigen tijd in een zenuwinrichting ln behandeling. De berichten in de Poolsche pers, dat op Apanasjewitsj geheime stukken betreffende de Duische chemische industrie zouden zijn gevonden, zijn uit de lucht gegrepen. Het commissariaat van buitenlandsche zaken is zeer ontevreden over de houding der Pool sche pers. Naar verluidt, zullen stappen te Warschau overwogen worden, ten enide span ning in de PoolschRussische betrekkinger te vermijden. DE INNEMING VAN HANKAU Generaal Wang gearresteerd PEKING, 5 April (V.D.) Na de bezet ting van de stad Hankau werd de president van de Hankau-regeering Generaal Wang gearresteerd en aan de gerechtelijke autori teiten overgeleverd. Op het stadhuis werd de vlag van de Kwomintang geheschen. De leden van de officiersschooi heboen voor het verlaten van de stad het munitie depot in de lucht laten vliegen, waardoor honderd personen om het leven zijn ge komen. Tsjang Kai Sjek heeft tot de troepen, die de stad hebben bezet, een toespraak gehou den, waar in hij verklaarde, dat de bezet ting van de stad Hankau de eerste stap is op den weg tot bijlegging van den burger oorlog. In de stad werden in den afgeloopen nacht meer dan honderd personen gedood. In de straten liggen op vele plaatsen lijken. werken zonder kramp of pijn. Doos ÖOcent. 8ij.Apofh.en Drogisten Herinneringen van een Siberischen balling Meer dood dan levend keek ik dat alles aan, en ik had nog slechts een gevoel, een gevoel van vrees voor een tweede ongeluk Bij iedere helling of oneffenheid van den weg, bij iederen schok sloot ik de oogen en voelde ik. dat het bewustzijn mij ging ver laten; en nochtans ben ik niet bang or zenuwachtig van natuur. Den volgenden dag kwamen wij in de vesting Kiow aan. DERDE HOOFDSTUK. Steunende op de armen van eenige sol daten werd ik eerst iri de kamer van den plaatse!ijken commandant gebracht, waar ik gefouilleerd werd. ingeschreven in de registers en lastig gevallen met verschil lende vragen, die ik alle heb vergeten. Vervolgens nam men mij weer op, voerde door een groot aantal vertrekken en gangen, aldoor ondersteund door de solda ten en toen men mij in een cel gesloten had, viel ik, uitgeput van vermoeienis, op mijn stroozak neer. Achter mij waren eenige gevangenbewaarders en een adjudant bin nengekomen; laatstgenoemde vroeg mij, of ik nog iets verlangde; ik verzocht hem de rin gen mijner boeien te laten verwijden. Hij antwoordde hierop, d'at hij daartoe de macht niet had. maar dat hij er rapport over zou uitbrengen. Men liet mij alleen en eenige cogenblikken later sliep ik in. Ik sliep vijl en twintig uur achter elkaar, en ware ik niet gewekt door de onrustig geworden ge vangenbewaarders, dan had ik wellicht nog langer in Morpheus armen gelegen. Kort na mijn ontwaken trad de plaatselijke com mandant bij mij binnen. Het was een man wiens borst gesierd was met vele ordetee:- kenen; hij vroeg mij in 't Poolsch, hoe ik 't maakte. Ik bedankte hem, doch zweeg over mijne reisongelukkenwaartoe zon ik ge klaagd hebben? Hij beloofde mij bouillon te zullen zenden en nam afscheid met de vol gende woorden: „Tracht uw krachten te herstellen, gü zijt zeer verzwakt en hier in de gevangenis is op de eerste plaats een ijzeren gezond heid noodig om de vele kwellingen te ver dragen." lie was inderdaad zeer afgemat, maar ik voelde. Goddank, niets meer van die ver schrikkelijke hoofdpijn. Ik. keek mijn cel in 't rond: zij was zes voet lang, vijf voet hoog, hoog genoeg dus, zeer verwaarloosd, onzindelijk en schaars verlicht door een klein venster, dat zoowel van binnen als van buiten getralied was. In den muur, boven mijn hoofd las ik eenige namen, o.a. dien van Rabczynski, dien ik later in Siberië ont moet heb. Het geheele ameublement be stond in een tafeltje, een houten stoel en een groote, pijpaarden kachel. Men bracht mij bouillon en brood, maar de onmogelijk heid om met die vreeselijke handboeien een klein stukje te eten van het brood, deed mi) mijn maal eindigen, alvorens ik genoeg had. Plotseling schoot me een fraai denk beeld te binnen, toen mijn oog op het brood viel. Het was niet de eerste keer, dat ik dacht aan Konarski, wiens lijden nog door nie mand is vergeten. Ik wist, dat de honger een zijner groot ste martelingen was geweest; en 't kon best gebeuren dat ik eveneens die marteling zou te verduren hebben Daarom vormde ik het nl-,n een voorraadschuur op te richten en daartoe verborg ik iederen dag het brood in een opening boven de kachel. Ik was zeer blij met dit voorraadmagazljn, hetwelk mij zoozeer ten stade zou kunnen komen in ge- val van hongersnood. Een weinig verkwikt door lang slapen cn flink eten, werd ik weer gevoelig voor een stekende pijn, waarvan ik me eerst geen re kenschap had weten te gevm, spoedig oe- merkte ik echter, dat ik als 't ware opgegeten werd dcor 't ongedierte, de stroozak, de muren, de cel, alles wemelde letterlijk van allerlei gespuis. Gelukkig kwam de comman dant der vesting mij den volgenden dag een bezoek brengen. Ik klaagde hem miin nood; hij beval mij in een andere cel te gaan. ter wijl de mijne zou gezuiverd worden, tevens moest ik mij laten scheren Toen ik den of ficier, die hierover toezicht uitoefende, ver zocht, mijn bakkebaarden te laten staan, kreeg ik ten antwoord: „Neen, de snor alleen blijft staan, dat is geheel overeenkomstig de Poolsche mode, de vroegere Polen droegen tenminste alleen een snor. Niet lang daarna keerde ik in mijne vroe gere cel terug, die nu geheel zuiver \vas. Het geen mijn vreugde en mijn dankbaarheid jegens den commandant nog wergrootte was dat hij mij de handboeien deed afnemen, 't Schijnt ongelooflijk, maar met da-vrijheid mijner handen herkreeg ik de vrijhFid en de energie van mijn gast. Gedurig strekte ik mijn armen uit, nauwelijks mijn geluk ge- loovende, blij als een kind. Een geheele week ongeveer ging voorbij, zonder eenige verandering in mijn toestand te brengen. Het voedsel, dat ik overvloedig kreeg, was gezond en versterkend, iederen dag werd mijn cel schoon gemaakt, maar het gebrek aan frissche lucht, aan beweging en aan vaste bezigheden, hadden mij ontze nuwd en krachteloos gemaakt. Daar de kete nen mij èn het loopen èn het staan belet ten, lag ik bijna den geheelen dag op miin stroozak uitgestrekt, 's morgens alleen kniel de ik neder om mijn gebeden te verrichten. De lange nachten waren stil, slechts nu en dan onderbroken door het verre gerucht van hamerslagen als eenige gevangenen de boeien werden af- of aangedaan. Alhoewel het den bewakers ten strengste verboden was ook 'maar één woord tot de gevangenen te rich ten, wist ik toch spoedig te weten te komen, dat mjjn mede-beschuldigden uit Kamiéniéc in dezelfde gevangenis, doch in een ander gedeelte waren opgesloten Op zekeren dag vernam ik des middags omstreeks twaalf uur een groot rumoer aan den ingang mijner cel. de deur werd geopend en een man in klein generaals-tenue ver scheen voor mij. Hij was omringd door ge neraals en officieren, allen in uniform Hij was een man van groote gestalte, met grijze haren, hij droeg geen snor en in zijn twee kleine oogen schitterende een levendig vuur. De rechtermouw zijner jas was vastgehecht aan een der knoopen van zijn uniform, waardoor het mij duidelijk werd, dat hij slechts één arm had en dat hij. niemand minder was dan prins Bibikov, gouverneur- generaal van Volhynië en Ukranië. HU zette ziin pet af, nam plaats op den eenlgsten stoel en beval mU te gaan zitten op mUn stroozak. Gedurende het geheele onderhoud, dat ik hier volgen laat. scheen de prins zeer onte vreden over de slechte atmosfeer in de cel, zoodat hij van tüd tot tUd instictmatig het hoofd naar het luchtgat wendde. Hij sprak Fransch: „Gij hebt misschien reeds geraden, wie ik ben?" ,.Ik geloof, dat ik de eer heb te.spreken tot den gouverneur-generaal, prins Bibikow." „Uw naam is Piotrowsky, gij zijt geboortig uit Ukranië, gij hebt deelgenomen aan den opstand van 1831, gij zijt naar Frankrijk uit geweken en vervolgens hebt ge u te Ka miéniéc gevestigd onder den naam van Ca- tharo." „Jawel, Excellentie." „Gij beweert, dat gij slechts in uw land teruggekeerd zijt, omdat gü er zoo .vurig naar verlangdet, maar waarom hebt gij dan geen gebruik gemaakt van de amnestie, in 1831 door den Czaar verleend?" „Ik wenschte wel niets te zeggen, wat uwe excellentie kon mishagen, maar de manier van uitvoering dier amnestie was er alles behalve naar, ons aan te moedigen. Trouwens, gold zij alleen voor de onderdanen van het koninkrijk en niet voor die der afgescheiden provincies. En verder om gratie te vragen, moet men schuldig zijn „Wie heeft u dat Engelsch paspoort ge geven?" „Ik heb het op straat gevonden." „GU vertoefdet langer dan een maand in Hongarije, waarom was dat?" „Om mUn spoor te doen verliezen en de reis te verkorten." (Wordt vervolgd) t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5